رفتن به مطلب

ساپورت مادربرد از پردازنده 14900k

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام .

وقت بخیر دوستان. من میخاستم یک سیستم core i9  ببندم. ولی میخاستم خودم اسمبل کنم. مادربردهایی که الان تو بازار موجود هستن برای ساپورت 14900k نیاز به اپدیت بایوس دارن؟

مادربرد مد نظرم سری های z790 strix  ایسوس هست.

لینک به دیدگاه

بله ،سری های جدید پسوند Max دارند که نیومده.پیشنهاد میکنم بجای ایسوس ،msi carbon تهیه کنید ،مدار تغذیه بهتری داره.

لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، yasin1380 گفته است:

بله ،سری های جدید پسوند Max دارند که نیومده.پیشنهاد میکنم بجای ایسوس ،msi carbon تهیه کنید ،مدار تغذیه بهتری داره.

مچکرم

لینک به دیدگاه

16 ساعت قبل، maximal10 گفته است:

سلام .

وقت بخیر دوستان. من میخاستم یک سیستم core i9  ببندم. ولی میخاستم خودم اسمبل کنم. مادربردهایی که الان تو بازار موجود هستن برای ساپورت 14900k نیاز به اپدیت بایوس دارن؟

مادربرد مد نظرم سری های z790 strix  ایسوس هست.

برای 14900K اگر مادربرد Z790 باشه نیازی به آپدیت بایوس نیست، میتونید اول پردازنده رو روی مادربرد نصب کنید سیستم که بالا اومد سپس بایوس رو آپدیت کنید.

تو نسل 14 فقط پردازنده 14700K نمیتونه - یعنی بدون آپدیت بایوس از قبل - مادربردهای Z790 با 14700K روشن نمیشن - حتما بایوس باید قبلش آپدیت بشه

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

برای 14900K اگر مادربرد Z790 باشه نیازی به آپدیت بایوس نیست، میتونید اول پردازنده رو روی مادربرد نصب کنید سیستم که بالا اومد سپس بایوس رو آپدیت کنید.

تو نسل 14 فقط پردازنده 14700K نمیتونه - یعنی بدون آپدیت بایوس از قبل - مادربردهای Z790 با 14700K روشن نمیشن - حتما بایوس باید قبلش آپدیت بشه

خیلی ممنونم.  البته فکر کنم یکسری از مادربردهای z790 بدون پردازنده هم میشه بایوسشون رو اپدیت کرد

لینک به دیدگاه

41 دقیقه قبل، maximal10 گفته است:

خیلی ممنونم.  البته فکر کنم یکسری از مادربردهای z790 بدون پردازنده هم میشه بایوسشون رو اپدیت کرد

بله بعضی هاشون این قابلیت رو دارن

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

بله بعضی هاشون این قابلیت رو دارن

یک سوال دیگه هم از خدمتتون دارم. به نظرتون بین 13900k tray  و 14900k box کدوم ارزش خرید داره. 13900 بردارم تقریبا 6 میلیون ارزونتره. بازی نمیخام بکنم. برای سیستم محاسباتی میخام با حداکثر رمی که ساپورت میکنه یعنی 192 گیگ. سیستم زیاد روشن میمونه

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، maximal10 گفته است:

یک سوال دیگه هم از خدمتتون دارم. به نظرتون بین 13900k tray  و 14900k box کدوم ارزش خرید داره. 13900 بردارم تقریبا 6 میلیون ارزونتره. بازی نمیخام بکنم. برای سیستم محاسباتی میخام با حداکثر رمی که ساپورت میکنه یعنی 192 گیگ. سیستم زیاد روشن میمونه

14900K چون باکس هست. پردازنده Tray نخرید.

در مورد رم سعی کنید فرکانس 5200 یا نهایت 5400 باشه - نه بیشتر.

حسابی روی واترکولر سرمایه گذاری کنید.

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

14900K چون باکس هست. پردازنده Tray نخرید.

در مورد رم سعی کنید فرکانس 5200 یا نهایت 5400 باشه - نه بیشتر.

حسابی روی واترکولر سرمایه گذاری کنید.

ممنونم کولر لیان لی galahad 360  مد نظرم هست. اگر گزینه بهتری هست که خیلی هم گرونتر نباشه ممنون میشم بفرمایید

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، maximal10 گفته است:

ممنونم کولر لیان لی galahad 360  مد نظرم هست. اگر گزینه بهتری هست که خیلی هم گرونتر نباشه ممنون میشم بفرمایید

نه نه اینا بچه بازیه. اصلا نمیتونه 14900K رو خنک کنه. یا باید ریوجین 3 بگیری که حدود 28 تومنه، یا واتر کولر مدار باز کورسیر بگیر که 38 تومنه.

گالاهاد لیان لی فقط یک اسباب بازیه در برابر 14900K.

لینک به دیدگاه

نه نه اینا بچه بازیه. اصلا نمیتونه 14900K رو خنک کنه. یا باید ریوجین 3 بگیری که حدود 28 تومنه، یا واتر کولر مدار باز کورسیر بگیر که 38 تومنه.

گالاهاد لیان لی فقط یک اسباب بازیه در برابر 14900K.

واقعا😑؟ بودجم دیگه نمیرسه. باشه خیلی ممنونم.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، maximal10 گفته است:

واقعا😑؟ بودجم دیگه نمیرسه. باشه خیلی ممنونم.

اگر بودجه نمیرسه روی 14700K سرمایه گذاری کن. به جاش کولر ریوجین 3 بگیر.

لینک به دیدگاه

اگر بودجه نمیرسه روی 14700K سرمایه گذاری کن. به جاش کولر ریوجین 3 بگیر.

خوب ضعیفتر میشه سیستم. قدرت محاسباتی برام مهمه. نرم افزار های محاسباتی مثل نرم افزار های بنچ مارک نیستن که 100% پردازنده رو لود کنن. با این حال بازم به همچین کولری احتیاجه؟ کولر های ارزونتر داغ تر کار می کنه یا کلا اصلا جواب نمیده و  thermal throttling میده؟

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، maximal10 گفته است:

خوب ضعیفتر میشه سیستم. قدرت محاسباتی برام مهمه. نرم افزار های محاسباتی مثل نرم افزار های بنچ مارک نیستن که 100% پردازنده رو لود کنن. با این حال بازم به همچین کولری احتیاجه؟ کولر های ارزونتر داغ تر کار می کنه یا کلا اصلا جواب نمیده و  thermal throttling میده؟

بله احتیاجه وگرنه دائم روی 100 درجه پردازنده کار میکنه. مگر اینکه آندرولت کنید، و حتی اگر لازم شد یه تعداد از هسته های E رو از کار بندازین، اونوقت یه کولر ارزونتر بگیرید. من برای خودتون میگم.

من الان پردازنده خودم رو که 14700K است، با آندرولت منفی 0.11 با بدبختی روی 93-94 درجه نگهش داشتم.

لینک به دیدگاه

بله احتیاجه وگرنه دائم روی 100 درجه پردازنده کار میکنه. مگر اینکه آندرولت کنید، و حتی اگر لازم شد یه تعداد از هسته های E رو از کار بندازین، اونوقت یه کولر ارزونتر بگیرید. من برای خودتون میگم.

من الان پردازنده خودم رو که 14700K است، با آندرولت منفی 0.11 با بدبختی روی 93-94 درجه نگهش داشتم.

بله  ممنونم آقا آرمین. پس یا باید بودجمو افزایش بدم یا سوییچ کنم روی 7950x .

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، maximal10 گفته است:

بله  ممنونم آقا آرمین. پس یا باید بودجمو افزایش بدم یا سوییچ کنم روی 7950x .

یا بودجه رو افزایش بده، یا همون راهی که گفتم یه کم دست و پای 14900K رو ببند که داغ نشه، تا کولر تهیه کنی.

در مورد 7950X، از نظر کولر مثلا میتونی یه چیزی مثل همون گلاهاد لیان لی رو براش بخری، منتها، نگرانی من از 7950X در مورد رمه. شما میخوای تا خرخره رم روش بگذاری، سیستم AMD از این یادگاری ها نمیشه روش نوشت چون اصولا بخش رم پاشنه آشیل AMD هست، ممکنه نتونه سیستمو درست بوت کنه یا گیر و گرفت بخوری.

ببین چه اینتل ببندی - چه AMD ببندی، وقتی تمام 192 گیگابایت رم رو بخوای پر کنی سیستم در آستانه خفگی قرار میگیره، و چون در بخش رم AMD بیشتر از Intel اذیت میکنه، ممکنه چیز جالبی در نیاد.

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

یا بودجه رو افزایش بده، یا همون راهی که گفتم یه کم دست و پای 14900K رو ببند که داغ نشه، تا کولر تهیه کنی.

در مورد 7950X، از نظر کولر مثلا میتونی یه چیزی مثل همون گلاهاد لیان لی رو براش بخری، منتها، نگرانی من از 7950X در مورد رمه. شما میخوای تا خرخره رم روش بگذاری، سیستم AMD از این یادگاری ها نمیشه روش نوشت چون اصولا بخش رم پاشنه آشیل AMD هست، ممکنه نتونه سیستمو درست بوت کنه یا گیر و گرفت بخوری.

ببین چه اینتل ببندی - چه AMD ببندی، وقتی تمام 192 گیگابایت رم رو بخوای پر کنی سیستم در آستانه خفگی قرار میگیره، و چون در بخش رم AMD بیشتر از Intel اذیت میکنه، ممکنه چیز جالبی در نیاد.

باشه همون 14900 انتخاب میکنم و به قول شما با محدود کردن پاور و فرکانسش دست و پاش رو میبندم تا ببینم چه جوری وضعیتش. قبلا اینتل سری های x299 داشت هم رم زیاد ساپورت می کردن هم 8 تا اسلات رم داشن و هم محاسباتی قوی بودن خنک هم بودن. من الان 10900x دارم با 224 گیگ رم. دما از 75 بالاتر نمیره با یک کولر 240. اینتل  کلا اون ها رو حذف کرد و سیستم های ورک استیشن با قیمت خیلی فضایی باید تهیه کنی

لینک به دیدگاه

26 دقیقه قبل، maximal10 گفته است:

باشه همون 14900 انتخاب میکنم و به قول شما با محدود کردن پاور و فرکانسش دست و پاش رو میبندم تا ببینم چه جوری وضعیتش. قبلا اینتل سری های x299 داشت هم رم زیاد ساپورت می کردن هم 8 تا اسلات رم داشن و هم محاسباتی قوی بودن خنک هم بودن. من الان 10900x دارم با 224 گیگ رم. دما از 75 بالاتر نمیره با یک کولر 240. اینتل  کلا اون ها رو حذف کرد و سیستم های ورک استیشن با قیمت خیلی فضایی باید تهیه کنی

آره قدیم اینتل تو بخش Workstation حرف برای گفتن داشت، از بعد از تردریپر قافیه رو به AMD باخت و جمع کرد خط تولیدش رو و فقط روی بخش کاربری هزینه کرد.

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، maximal10 گفته است:

بعید می‌دونم بدرد شما بخوره aio باتوجه به اینکه سیستم طولانی مدت قراره زیر فشار کاری باشه ،همون طور که آقا آرمین گفتند بهترین کار افزایش بودجه و بستن به صورت اوپن لوپ هست.

برای رایزن از یه فروشگاه معتبر کل قطعات رو سفارش بدید و بخواید تست شده براتون ارسال شه که به مشکل نخورید .

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۹/۱۶ در 20:40، maximal10 گفته است:

پیشنهاد من 

خرید 7950 و یک عدد دیپ کول اساسین IV

:) میدونم با تایپک در تناقض هست ولی راه چاره ای نیست باید باندل رو بفروشید

مزیت های خرید رایزن 7950:

با مادربرد 10 ملیونی به حداکثر توان میتونید دست پیدا کنی

با خنک کننده 5ملیونی میتونی زنده نگهش داری

با 128گیگ رم میتونید بوت کنید ولی احتمالا فقط فرکانس 6000 بسته به نوع چیپ رم

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام . دوستان یک سوال داشتم

من میخام کیس Cougar Panzer Evo RGB  رو بخرم. فقط یک مشکلی داره این کیس قبلا باهاش یک سیستم بستم. رادیاتور و فن تو قسمت بالای کیس جا نمیشه یعنی فضای بالای مادربرد تا سقف کیس کوتاه و فقط رادیاتور جا میشه. فن رو ببندم روی رادیاتور گیر میکنه به هیت سینک بالای مادربرد. به خاطر همین باید رادیاتور رو داخل کیس نصب کنم و فن ها رو به صورت مکنده از بالا نصب کنم. میخام بدونم تو این حالت بازدهی aio کاهش پیدا نمیکنه؟ منظورم بین دمندگی و مکندگی تفاوتی هست؟

image.thumb.png.2ec696a2ce337514b81a31378d17535b.png

ویرایش شده توسط maximal10
لینک به دیدگاه

من میخام کیس Cougar Panzer Evo RGB  رو بخرم. فقط یک مشکلی داره این کیس قبلا باهاش یک سیستم بستم. رادیاتور و فن تو قسمت بالای کیس جا نمیشه یعنی فضای بالای مادربرد تا سقف کیس کوتاه و فقط رادیاتور جا میشه. فن رو ببندم روی رادیاتور گیر میکنه به هیت سینک بالای مادربرد. به خاطر همین باید رادیاتور رو داخل کیس نصب کنم و فن ها رو به صورت مکنده از بالا نصب کنم. میخام بدونم تو این حالت بازدهی aio کاهش پیدا نمیکنه؟ منظورم بین دمندگی و مکندگی تفاوتی هست؟ @ARMIN

خود سایت سازنده هم همینکار کرده

793675932_Screenshot2023-12-20000508.png

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من میخام کیس Cougar Panzer Evo RGB  رو بخرم. فقط یک مشکلی داره این کیس قبلا باهاش یک سیستم بستم. رادیاتور و فن تو قسمت بالای کیس جا نمیشه یعنی فضای بالای مادربرد تا سقف کیس کوتاه و فقط رادیاتور جا میشه. فن رو ببندم روی رادیاتور گیر میکنه به هیت سینک بالای مادربرد. به خاطر همین باید رادیاتور رو داخل کیس نصب کنم و فن ها رو به صورت مکنده از بالا نصب کنم. میخام بدونم تو این حالت بازدهی aio کاهش پیدا نمیکنه؟ منظورم بین دمندگی و مکندگی تفاوتی هست؟ @ARMIN

کیس دیگه بخر 

12 میلیون میدی کیس قدیمی میخری ؟

لیانلی لنکول 3 ارزونتره امکاناتش خیلی بیشتره ساپورت بهتر و بالاتری داره چند میلیون هم تو جیبت میمونه اصلا قابل قیاس نیستن

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، Sabertooth گفته است:

خود سایت سازنده هم همینکار کرده

793675932_Screenshot2023-12-20000508.png

اره سوال من اینه که حالت مکندگی و دمنده بودن فن ها روی رادیاتور تفاوتی نداره؟

2 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

کیس دیگه بخر 

12 میلیون میدی کیس قدیمی میخری ؟

لیانلی لنکول 3 ارزونتره امکاناتش خیلی بیشتره ساپورت بهتر و بالاتری داره چند میلیون هم تو جیبت میمونه اصلا قابل قیاس نیستن

این کیسش خیلی قشنگه از نزدیک

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
7 دقیقه قبل، maximal10 گفته است:

اره سوال من اینه که حالت مکندگی و دمنده بودن فن ها روی رادیاتور تفاوتی نداره؟

این کیسش خیلی قشنگه از نزدیک

لیانلی هم خوشگله بعد اون دیدن پاور رو مخه این کیس شما

راجب امکانات اصلا در یه حد نیستن (قابلیت شخصی سازی لیانلی یه چیز دیگست)

کولینگ فوق العاده داره ، هاب + هولدر کارت گرافیک (نمیدونم داره یا نه 216 که خودم دارم داشت)

گرافیک 435 میل ساپورت میکنه با کولر 187 میل 

واترکولر 420 میتونی بزاری محفظه هارد جدا کنی جا واسه پاور بیشتر و ......

خود دانی ....

ویرایش شده توسط Hassan.SK
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...