رفتن به مطلب

مشاوره و تبادل تجربه استفاده کاربری از پردازنده 14700k-kf

اشتراک گذاری

Recommended Posts

۱ ساعت قبل، phoenixia گفته است:

واقعا درسته...من خیلی در عجبم چه تو فضای مجازی چه جاهای دیگه 90 درصد تبلیغات سمت اینتله 10 سمت ای ام دی...واقعا وقتی میخوان تو یه چیزیرو نبینی کاری میکنن دیده نشه یا اگرم میشه خیلی محدود...

البته این شیوه تبلیغاتی بیشتر در کشورهایی که محصولات اینتل فروش گسترده تری دارند رایجه.

حدود یکسال پیش ، زمانی که تصمیم داشتم کارت گرافیک تهیه کنم ، داخل اکثر ویدیوهای بستر وب ، پلتفرم استفاده شده برای تهیه بنچمارک گرافیک بر اساس پلتفرم AM4 بود ؛ دلیل استفاده از این پلتفرم چی بود؟ مشخصه ... یکه تازی رایزن ها در گیمینگ.

الان هم با وجود AM5 شرایط مثل قبله . غول های پردازشی اینتل  مقابل رایزن های X3D در گیمینگ هیچ حرفی برای گفتن ندارند ؛ کاری به کارت های AMD ندارم اما متاسفانه پردازنده هاش در ایران مورد ظلم واقع شده.

اینتل جدیدن نقشه راه داده گفته میخوام جای سامسونگ و tsmc رو توی رقابت تولید تراشه بگیرم...ولی فکر کنم تو خواب این نقشه راهو تهیه کرده...

یکی نیست بگه تو یه نسل بدردبخور تولید میکنی دو نسل بعد رو رفرش اون نامگذاری میکنی که عملن هیچ پیشرفتی هم توش نیست 

با معرفی نسل دوازده خیلی ها گفتن اینتل قراره به دوران اوج برگرده اما دیدیم چجوری با دو نسل بعدش جبران کرد.

سیاستی که اینتل درحال حاضر داره بر اساس تمرکز بر تعداد هسته هاست تا بتونه یوزرها رو به طرف خودش جذب کنه ؛ همین الانش خنک کردن 12900K , 13900K با خنک کننده لوپ بسته غیرممکنه!

یادمه زمانی که AM5 معرفی شد خیلی ها بخاطر تعداد هسته های کمتر رایزن ها کوچ کردند به سمت اینتل اما AMD ثابت کرد با تعداد هسته های کمتر هم میشه پرفورمنس بهتری ارائه داد.

باور کنید اگر  ای ام دی نبود هنوز داشت درجازدن های نسل 8 به بعدو ادامه میداد البته توی 13 14 کم نذاشته علایم درجا زدنش هویداست...

تحلیل استراتژی اینتل در بازار ساعت ها زمان میبره که در حوصله من و شما نیست ، از طرفی نمیخوام از موضوع اصلی تاپیک دور بشیم.

اما به شخصه معتقدم از نسل 7 به بعد ، اینتل درحال درجا زدنه و پیشرفت های حداقلی در کنار افزایش قیمت های حداکثری رو انجام میده.

کافیه به پیشرفت رایزن ها از سری 1000 تا 5000 نگاه کنیم.

من اگر شرایط مهیا بشه به سمت ای ام دی میرم چون از سو استفاده کردن های اینتل خسته شدم.

ویرایش شده توسط Amin Heydari
  • ممنونم 1
لینک به دیدگاه

• ارسال 142
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

2 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

این هزینه های الکی رو نکنید

فن 6000 دور برای تونل تهران شمال میزارن نه رادیاتور کولر پایین رده

شما به نظر من کولر رو کلا عوض کن این نسخه ای که شما خریدی پایین رده ترین محصول MSI هست بدرد 13400 میخوره نه 14700

اونی که میگید سری R360 هست که نسخه 1 و 2 هم داره  این مدل جزو بهترینها هست و بعد از این مدل سری S و E هستند حالا شاید بهترش هم درست کرده باشه

زیاد در مورد MSI اطلاعات ندارید

در کل این فنها هستن که نمیتونن گرما را دفع کنند نه رادیاتور خنک کننده این قسمت کار بیشتر به علم فیزیک مرتبط هست

تونلهای تهران شمال هم زیاد رفتم و آمدم ولی وقت نشد دورشون را چک کنم

من 2 تا فن دور بالا دارم تستش را میگیرم بعد اطلاع میدم 

دور فنهای فعلی 2200 هست و در کولرهایی که قیمت بالاتری دارند بین 2500 الی 3500 هست و تعداد پره ها و ایروداینامیک پره ها فرق دارند البته CFM را هم باید در نظر گرفت

شما برای مشاوره فقط در نظر دارید که فرد مصرف کننده چه کاربری داره و به نسبت کاربریش به ایشان قطعات را پیشنهاد میدید که این کار درستی هست ولی تا حدی و این مدل مشاوره باعث میشه در جاهایی بدون اینکه فرد متوجه بشه ضرر کنه

مثلا طرف میخواد مادربرد تهیه کنه و شما مادربرد را بنا به نیاز این فرد پیشنهاد میکنید ولی نمیگید با 1 میلیون یا 2 میلیون هزینه بیشتر میتونه بهتر از این مدل را تهیه کنه و بعدن ایشان میخواد چیزی را در سیستمش اضافه کنه و تازه میفهمه که مادربردش این قابلیت را نداره بعد تحقیق میکنه میفهمه اگر برای مثال 1 میلیون بیشتر هزینه میکرد به این مشکل برخورد نمیکرد

یا در مورد CPU به همین شکل... یا در مورد رم که میگن پردازنده شما این فرکانس را پشتیبانی نمیکنه من هم در مورد رم میگم پشتیبانی نمیکنه ولی وقتی میبینم فرکانس 3200 تا 3600 یا فرکانس 5200 تا 6200 از نظر قیمت فرقی نداره میپرسم احتمال داره بعدا بخوای پردازنده بهتری بخری یا ارتقا بدی سیستم را ؟ و اگر احتمالش را هم در نظر بگیره میگم 100 هزار یا 200 هزار بیشتر هزینه کن و فرکانس بالاتر بگیر چون بعدا بخوای بفروشی و مجددا خرید کنی خیلی بیشتر از اینها باید هزینه پرداخت کنی و برای مشاوره باید از زاویه های مختلفی به این موضوع نگاه کنید وقتی به شما اعتماد میکنند و مشاوره میگیرن

من خودم وقتی میخوام کالایی را تهیه کنم هم به جیبم فکر میکنم هم به آینده پس سعی میکنم برای 1 یا 2 میلیون یا در حد 200 تا 300 هزار کالای را که میخوام بخرم را فدا نکنم

قبلا هم گفتم من ابتدا تصمیم داشتم برای خودم پردازنده 13600K بخرم بعد گفتم چه کاریه برم 13700 یا 13700K تهیه کنم و منتظر شدم تا پول جمع کنم همون موقع بود که سری 14 وارد بازار شد و وقتی برای خرید رفتم همونجا تصمیم گرفتم بروزترینش را تهیه کنم و شاید در حد شما هم از سیستم استفاده نداشته باشم ولی دوست داشتم بهترین را بخرم و این کار را انجام دادم درضمن این را هم بگم اختلاف قیمت 13700K با 14700K حدودا 2.5 بود پس ارزشش را داشت و همچنین رمها

مادربرد را هم اول Z790-P WiFi DDR4 خریدم بعد 4 سر دادم Tomahawk خریدم حدودا 15 شد ولی از اینکه قطعات رده بالا خریدم پشیمون نیستم 

چیپست B جیز نیست ولی شما در نظر نمیگیری شخصی که میخواد سری Z790 بخره و پردازنده 14700K اگر بخواد AMD بخره هم 100% میره سمت HighEnd های AMD

خودم برای مشتری سیستم H610 جمع میکنم با حد اقل امکانات و همیشه همه گزینه ها را بهش میگم تا خودش انتخاب کنه حتی شده برای 100.000 هم طرف میگه ولش کن همین را ببند

اسرار نداشته باش که همه نظرات شما را قبول کنند

خیلی خوب توضیح میدین چیزهایی را که بلد هستین ولی همه جا اسرار دارید که بیشتر بلد هستین و طرف چیزی بلد نیست

دوستانی که در لیون عضو هستن خیلیهاشون کار بلد هستن حالا یه جاهایی مشاوره میگیرند. تا جایی که میدونم خیلیها دیگه فعال نیستن و بعضی ها هم که فعال هستند نسبت با این تاپیک ها واکنشی نشون نمیدن زیاد سخت نگیر اینجا محیط دوستانه هست بعدا خودت هم خسته میشی

• لایک 5
  • ممنونم 1
لینک به دیدگاه

9 دقیقه قبل، Royal گفته است:

اونی که میگید سری R360 هست که نسخه 1 و 2 هم داره  این مدل جزو بهترینها هست و بعد از این مدل سری S و E هستند حالا شاید بهترش هم درست کرده باشه

در کل این فنها هستن که نمیتونن گرما را دفع کنند نه رادیاتور خنک کننده این قسمت کار بیشتر به علم فیزیک مرتبط هست

تونلهای تهران شمال هم زیاد رفتم و آمدم ولی وقت نشد دورشون را چک کنم

من 2 تا فن دور بالا دارم تستش را میگیرم بعد اطلاع میدم 

دور فنهای فعلی 2200 هست و در کولرهایی که قیمت بالاتری دارند بین 2500 الی 3500 هست و تعداد پره ها و ایروداینامیک پره ها فرق دارند البته CFM را هم باید در نظر گرفت

شما برای مشاوره فقط در نظر دارید که فرد مصرف کننده چه کاربری داره و به نسبت کاربریش به ایشان قطعات را پیشنهاد میدید که این کار درستی هست ولی تا حدی و این مدل مشاوره باعث میشه در جاهایی بدون اینکه فرد متوجه بشه ضرر کنه

مثلا طرف میخواد مادربرد تهیه کنه و شما مادربرد را بنا به نیاز این فرد پیشنهاد میکنید ولی نمیگید با 1 میلیون یا 2 میلیون هزینه بیشتر میتونه بهتر از این مدل را تهیه کنه و بعدن ایشان میخواد چیزی را در سیستمش اضافه کنه و تازه میفهمه که مادربردش این قابلیت را نداره بعد تحقیق میکنه میفهمه اگر برای مثال 1 میلیون بیشتر هزینه میکرد به این مشکل برخورد نمیکرد

یا در مورد CPU به همین شکل... یا در مورد رم که میگن پردازنده شما این فرکانس را پشتیبانی نمیکنه من هم در مورد رم میگم پشتیبانی نمیکنه ولی وقتی میبینم فرکانس 3200 تا 3600 یا فرکانس 5200 تا 6200 از نظر قیمت فرقی نداره میپرسم احتمال داره بعدا بخوای پردازنده بهتری بخری یا ارتقا بدی سیستم را ؟ و اگر احتمالش را هم در نظر بگیره میگم 100 هزار یا 200 هزار بیشتر هزینه کن و فرکانس بالاتر بگیر چون بعدا بخوای بفروشی و مجددا خرید کنی خیلی بیشتر از اینها باید هزینه پرداخت کنی و برای مشاوره باید از زاویه های مختلفی به این موضوع نگاه کنید وقتی به شما اعتماد میکنند و مشاوره میگیرن

من خودم وقتی میخوام کالایی را تهیه کنم هم به جیبم فکر میکنم هم به آینده پس سعی میکنم برای 1 یا 2 میلیون یا در حد 200 تا 300 هزار کالای را که میخوام بخرم را فدا نکنم

قبلا هم گفتم من ابتدا تصمیم داشتم برای خودم پردازنده 13600K بخرم بعد گفتم چه کاریه برم 13700 یا 13700K تهیه کنم و منتظر شدم تا پول جمع کنم همون موقع بود که سری 14 وارد بازار شد و وقتی برای خرید رفتم همونجا تصمیم گرفتم بروزترینش را تهیه کنم و شاید در حد شما هم از سیستم استفاده نداشته باشم ولی دوست داشتم بهترین را بخرم و این کار را انجام دادم درضمن این را هم بگم اختلاف قیمت 13700K با 14700K حدودا 2.5 بود پس ارزشش را داشت و همچنین رمها

مادربرد را هم اول Z790-P WiFi DDR4 خریدم بعد 4 سر دادم Tomahawk خریدم حدودا 15 شد ولی از اینکه قطعات رده بالا خریدم پشیمون نیستم 

چیپست B جیز نیست ولی شما در نظر نمیگیری شخصی که میخواد سری Z790 بخره و پردازنده 14700K اگر بخواد AMD بخره هم 100% میره سمت HighEnd های AMD

خودم برای مشتری سیستم H610 جمع میکنم با حد اقل امکانات و همیشه همه گزینه ها را بهش میگم تا خودش انتخاب کنه حتی شده برای 100.000 هم طرف میگه ولش کن همین را ببند

اسرار نداشته باش که همه نظرات شما را قبول کنند

خیلی خوب توضیح میدین چیزهایی را که بلد هستین ولی همه جا اسرار دارید که بیشتر بلد هستین و طرف چیزی بلد نیست

دوستانی که در لیون عضو هستن خیلیهاشون کار بلد هستن حالا یه جاهایی مشاوره میگیرند. تا جایی که میدونم خیلیها دیگه فعال نیستن و بعضی ها هم که فعال هستند نسبت با این تاپیک ها واکنشی نشون نمیدن زیاد سخت نگیر اینجا محیط دوستانه هست بعدا خودت هم خسته میشی

سلام دوست من

تاریخ عضویت بنده رو ببینید، یه زمانی یک از نویسنده گان مطالب در بخش خبری مجله سخت افزار و یکی از مدیران انجمن گفت وگوش بودم البته اون زمان انجمنش خیلی تو بورس بود و من با همین آقا آرمین که یکی از خبره های ایرانه همونجا آشنا شدم تو این مدت هم اطلاعاتم رو تاحد زیادی سعی می کردم بروز نگه دارم ولی تعصبی نیستم و با یک دید به همه نگاه می کنم به قول دوستمون که میگه تو از اول اومدی تایپیک 14700 راه انداختی ببین همش اشباهه، خب من از دوستان نظر خواهی کردم و دیدم نظر یکی از دوستان کاملا منطقی و اون رو تحلیل کردم و هم تست و بررسی ها رو نگاه کردم و هم قیمت ها رو چک کردم دیدم کملا حق با اون انتخابم رو تغییر دادم و مجدد لیستی نوشتم با تجربیاتی که تو این سال ها داشتم که فکر می کنم بهینه ترین خرید تو این رنج باشه، به هر حال نباید زیاد سخت بگیریم و خیال کنیم همه انتخابشون کوگورانه هست و یا از روی یه حرف می رن خرید می کنن و ... باید دید طرف چه مسایلی درنظر گرفته و دید که برای همه دلیل داشتم و همه ی دلایل رو هم با مدرک گذاشتم تا ثابت بشه از طریق همفکری با دوستان به یک کانفیگ خوب رسیدم وو جاداره از همه عزیزانی که نظر دادم و من از اونها مطالب بیشتری یاد بگیرم تشکر کنم در آخر از اینکه این تاپیک باعث شد این همه مطالب جذاب رد و بدل بشه و مسلما بقیه کاربرهای که این تایپیک رو مطالبش دیدن فهمیدن می تونن کانفیگ های بهتری با پردازنده های amd ببندن خیلی مفید واقع شده و در آخر همه دوست و برادر هستیم انشاءالله از حرف های هم آزده نشیم و رفاقتمون بیشتر بشه. بازم از همه تشکر می کنم

• لایک 1
  • ممنونم 2
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، phoenixia گفته است:

واقعا درسته...من خیلی در عجبم چه تو فضای مجازی چه جاهای دیگه 90 درصد تبلیغات سمت اینتله 10 سمت ای ام دی...واقعا وقتی میخوان تو یه چیزیرو نبینی کاری میکنن دیده نشه یا اگرم میشه خیلی محدود...

اینتل جدیدن نقشه راه داده گفته میخوام جای سامسونگ و tsmc رو توی رقابت تولید تراشه بگیرم...ولی فکر کنم تو خواب این نقشه راهو تهیه کرده...

یکی نیست بگه تو یه نسل بدردبخور تولید میکنی دو نسل بعد رو رفرش اون نامگذاری میکنی که عملن هیچ پیشرفتی هم توش نیست 

نامگذاری 20a 18a 14a اینا دیگه چیه خداییش... tsmc میگه این روش تولید پردازنده من مثلن اسنپ 8 نسل 3...3 نانومتریه و کسیو گیج نمیکنه من فقط کنجکاوم ببینم 7اولترا 9 اولترا دیگه چی میتونه باشه 

باور کنید اگر  ای ام دی نبود هنوز داشت درجازدن های نسل 8 به بعدو ادامه میداد البته توی 13 14 کم نذاشته علایم درجا زدنش هویداست...

Intel را دست کم نگیر دوست عزیز در گذشته هم همین حرف را در مورد AMD گفتم که تاپیک میزدن و دعوا میشد که Intel بهتر هست یا AMD.

این همون داستانی هست که میگه طرف یه ماری داشت که مدتی بود چیزی نمیخورد و صاحب مار اون را برد پیش دام پزشک و دکتر بهش گفت این مار مریض نیست و داره نقشه میکشه که شما را بخوره برای همین هم چیزی نمیخوره که داخل شکمش بتونه شما را جا بده

Intel و AMD بیشتر برای صنایع نظامی فعالیت میکنند پس همکاری ننزدیکی هم باید داشته باشند

این تکنولوژی که در دسترس ما گذاشتند بیشتر براشون جنبه درامدزایی داره و تست قطعاتی که تولید میکنند

سامسونگ برای خودش قولی هست ولی بخوان جمعش کنند این کار را انجام میدن خیالت راحت

AMD هم ریفرش داره برای مثال همین چیپست های X670 و X670-E و یا B650 و B650-E مثل سری 13 و 14 هستند و اصلاح شدن

ولی AMD پشتیبانی خوبی داره

• لایک 1
لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، Royal گفته است:

Intel را دست کم نگیر دوست عزیز در گذشته هم همین حرف را در مورد AMD گفتم که تاپیک میزدن و دعوا میشد که Intel بهتر هست یا AMD.

این همون داستانی هست که میگه طرف یه ماری داشت که مدتی بود چیزی نمیخورد و صاحب مار اون را برد پیش دام پزشک و دکتر بهش گفت این مار مریض نیست و داره نقشه میکشه که شما را بخوره برای همین هم چیزی نمیخوره که داخل شکمش بتونه شما را جا بده

Intel و AMD بیشتر برای صنایع نظامی فعالیت میکنند پس همکاری ننزدیکی هم باید داشته باشند

این تکنولوژی که در دسترس ما گذاشتند بیشتر براشون جنبه درامدزایی داره و تست قطعاتی که تولید میکنند

سامسونگ برای خودش قولی هست ولی بخوان جمعش کنند این کار را انجام میدن خیالت راحت

AMD هم ریفرش داره برای مثال همین چیپست های X670 و X670-E و یا B650 و B650-E مثل سری 13 و 14 هستند و اصلاح شدن

ولی AMD پشتیبانی خوبی داره

دقیقا همه چیز فقط برای پوله مثل نسخه های مختلفی که انودیا برای گرافیکاش میده بیرون

• لایک 2
لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، rajah گفته است:

سلام دوست من

تاریخ عضویت بنده رو ببینید، یه زمانی یک از نویسنده گان مطالب در بخش خبری مجله سخت افزار و یکی از مدیران انجمن گفت وگوش بودم البته اون زمان انجمنش خیلی تو بورس بود و من با همین آقا آرمین که یکی از خبره های ایرانه همونجا آشنا شدم تو این مدت هم اطلاعاتم رو تاحد زیادی سعی می کردم بروز نگه دارم ولی تعصبی نیستم و با یک دید به همه نگاه می کنم به قول دوستمون که میگه تو از اول اومدی تایپیک 14700 راه انداختی ببین همش اشباهه، خب من از دوستان نظر خواهی کردم و دیدم نظر یکی از دوستان کاملا منطقی و اون رو تحلیل کردم و هم تست و بررسی ها رو نگاه کردم و هم قیمت ها رو چک کردم دیدم کملا حق با اون انتخابم رو تغییر دادم و مجدد لیستی نوشتم با تجربیاتی که تو این سال ها داشتم که فکر می کنم بهینه ترین خرید تو این رنج باشه، به هر حال نباید زیاد سخت بگیریم و خیال کنیم همه انتخابشون کوگورانه هست و یا از روی یه حرف می رن خرید می کنن و ... باید دید طرف چه مسایلی درنظر گرفته و دید که برای همه دلیل داشتم و همه ی دلایل رو هم با مدرک گذاشتم تا ثابت بشه از طریق همفکری با دوستان به یک کانفیگ خوب رسیدم وو جاداره از همه عزیزانی که نظر دادم و من از اونها مطالب بیشتری یاد بگیرم تشکر کنم در آخر از اینکه این تاپیک باعث شد این همه مطالب جذاب رد و بدل بشه و مسلما بقیه کاربرهای که این تایپیک رو مطالبش دیدن فهمیدن می تونن کانفیگ های بهتری با پردازنده های amd ببندن خیلی مفید واقع شده و در آخر همه دوست و برادر هستیم انشاءالله از حرف های هم آزده نشیم و رفاقتمون بیشتر بشه. بازم از همه تشکر می کنم

واقعا سیستم خیلی خوبی را انتخاب کردین و وقتی نوشتین این موارد را تهیه کردم همونجا فهمیدم که خودتون بلد هستین و نیاز چندانی به مشاوره نداشتین و کاملا از خصوصیات قطعات و رده بندی قطعات اطلاع دارید و بقیه میشه سلیقه و بودجه

واقعا این مدل تاپیکها خیلی در انتخاب به دوستان کمک میکنه و قرار دادن عکس ها و لینک ها هم بیشتر به فهمیدن این موضوعات کمک میکنه

من خودم هم استفاده میکنم و اگر مطلب جدیدی ببینم به تجربیات خودم اضافه میکنم

• لایک 2
لینک به دیدگاه

23 دقیقه قبل، Royal گفته است:

واقعا سیستم خیلی خوبی را انتخاب کردین و وقتی نوشتین این موارد را تهیه کردم همونجا فهمیدم که خودتون بلد هستین و نیاز چندانی به مشاوره نداشتین و کاملا از خصوصیات قطعات و رده بندی قطعات اطلاع دارید و بقیه میشه سلیقه و بودجه

واقعا این مدل تاپیکها خیلی در انتخاب به دوستان کمک میکنه و قرار دادن عکس ها و لینک ها هم بیشتر به فهمیدن این موضوعات کمک میکنه

من خودم هم استفاده میکنم و اگر مطلب جدیدی ببینم به تجربیات خودم اضافه میکنم

بزرگوارید ما هم داریم شاگردی دوستان رو می کنیم، ماهیت این انجمن ها همینه، از اطلاعات همدیگه استفاده کنیم و بیشتر یاد بگیریم و به داشته هامون اضافه کنیم ، اینه که مهمه(عذر می خوام بنده سقف ثبت واکنش به پست هام پر شده و نمی تونم به پست هاتون واکنش نشون بدم)

• ممنونم 1
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، blooder گفته است:

چیپست b550 مصرف تا 6 وات هست و فقط هیتسینک داره ولی در x570 تا 12 وات

این مال نسل پیشه 

نسل پیش و الان قابل قیاس نیست زیرو رو شده کلا

شما اثری از فن چیپست روی x670 میبینی؟

لینک به دیدگاه

13 دقیقه قبل، rajah گفته است:

بزرگوارید ما هم داریم شاگردی دوستان رو می کنیم، ماهیت این انجمن ها همینه، از اطلاعات همدیگه استفاده کنیم و بیشتر یاد بگیریم و به داشته هامون اضافه کنیم ، اینه که مهمه(عذر می خوام بنده سقف ثبت واکنش به پست هام پر شده و نمی تونم به پست هاتون واکنش نشون بدم)

شما استادی میگم همون اولش که لیست را دیدم نوشتی فهمیدم

من سال 90 رفتم خدمت و اون موقع ارزو داشتم این خنک کننده Assassin را تهیه کنم ولی نتونستم و یادم میاد خیلی بزرگ بود و اون موقع میخواستم X58 جمع کنم بعد چون پول کم داشتم رفتم Lucifer خریدم به قیمت 150.000 و تا امروز هم دارمش و بستم روی X99

اون زمان Assassin قیمتش 220 یا 240 بود و NepTwin هم 175

به همین دلیل گفتم اشتباه خریدی چون تو ذهنم اون مدل بود که مادربرد زیرش گم میشد و با دیدن اون عکس که گذاشتی اطلاعاتم بروز شد

NepTwin هم دارم ولی نصب میکنم رمهای بلند زیرش جا نمیشه

دوستی بیشتر ارزش داره

• لایک 2
لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، blooder گفته است:

باید بگم منم مثل شما فکر میکردم ولی با مشورت با چند نفر از دوستان که هم مصرف کننده و هم فروشندگانی که با سیستمهای مختلفی تست انجام داده بودن و در همین فروم هم عضو هستند متوجه شدم که بله بین b و x تفاوت ها زیاده و فقط تعداد پورت نیست.به طور مثال در چیپست b550 مصرف تا 6 وات هست و فقط هیتسینک داره ولی در x570 تا 12 وات و با فن ارایه میشه که نشان از کارایی و پایداری بیشتره.خود vrm بیشتر یعنی پایداری بهتر.حتی مادربرد مدلهای معمولی سری x  روی چیپست فن دارند. طبق اذعان افرادی که تست کردن میزان آورکلاک رم و cpu در چیست x با همون cpu و رم نزدیک به 2 برابر بیشتره. تعداد لاین های pcie که دیگه بماند. روی x به راحتی میشه چند تا m2 نسل 4 نصب کرد ولی b فقط یکی. حتی توی گیم و فرم دهی هم با یک کارت و یک سی پی یو اختلاف دارند. توی فرم دهی بازیهای شوتر با فرم بالا که اختلاف زیاد هم هست. 

Screenshot_۲۰۲۴-۰۲-۲۲-۲۲-۵۳-۲۵-۲۴۰_com.google.android.youtube.jpg

همیشه سعی کنید منبع بدید جای یه اسکرین شات ...

https://www.youtube.com/watch?v=8YKxojHEokc

این منبع بنده

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، Royal گفته است:

image.thumb.png.0bb271debbd6bb2d2f544d0ade926191.png

مال شما دسته ابتدایی هست...

msi mag c360

به نوعی پمپش که اصلا معلوم نیس ساخت کجاست  و قدرتشم بدرد 14700 نمیخوره...

عزیزجان پمپ و مایع و تکنولوژی وسطح مقطع اون اثر گذار هست و رادیات هم همینطور 

فن هم هست نکه نباشه ولی شما تاحالا فن 3000 دور دم گوشت بوده که میخوای 3تا 6000 دور بندازی؟

نویزش اندازه جنگنده f16 عه با هر ایرو دینامیکی که باشه 6000 دور رو ناکتوا هم نمیتونه سایلنت کنه.

ولی نمیگید با 1 میلیون یا 2 میلیون هزینه بیشتر میتونه بهتر از این مدل را تهیه کنه

ایشون سوال کرد که ما نگفته باشیم؟ وقتی سوال نکرده چطور متهم میکنید کسیو؟

اختلاف قیمت 13700K با 14700K حدودا 2.5 بود پس ارزشش را داشت

قطعا 14700 از 13700 بهتره شکی نیست منم بودم 13700 رو نمیگفتم بهتون

اگر بخواد AMD بخره هم 100% میره سمت HighEnd های AMD

high end های بدرد بخور amd زیر 19 ملیون نیست

این tuf ها البته high حساب میشن ولی اگر منظور شما خیلی خفنش هست که مدل بدرد بخورش 20 تومنه...

با تفکر اینتل نمیشه رایزن خرید...

لینک بالارو نگاه کنید. بررسی 3تا چیپست هست.

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Royal گفته است:

بخدا نمیدونم اینارو از کجا میارید :)

لینک به دیدگاه

20 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بخدا نمیدونم اینارو از کجا میارید :)

پس اعتقاد داری همون کاری را که intel انجام داده AMD انجام نداده و به این ترتیب طراحی جدید محسوب میشه و اصلاح نشده این 2 چیپست جدید هستن و در حال حاضر هر 4 مورد در کارخانه بصورت عمده در حال تولید هستند و از نظر اقتصادی هم توجیه میشه

intel که اسم سری 14 را گذاشت Raptor lake s  با سری قبلی که Raptor Lake بود چه تفاوتهایی داشت که میگن رپتور لیک ریفرش ؟

دقیقا همین هست که محصولی را که داشت تولید میکرد را با اصلاح مواردی روانه بازار میکنه کار خاصی نکرده

عکس هم که از نمودار تغییرات گذاشتم و از مقایسه بین چیپستهای AMD

اینجوری پیش بریم آخر هفته آینده یکی از کارشناسهای AMD را میاریم داخل انجمن صحبت کنه

میگم چیزهای جدید یاد میگیریم

همین لحظه که دارم تایپ میکنم فنی که در موردش صحبت میکنم روشن هست و داره میچرخه. باز هم نقطه سر خط یعنی فک میکنی در این انجمن بجز خودت هیچکس هیچی بلند نیست و ندیده ؟

وقتی میگم در مشاوره پیشنهاد بدی منظور این نیست بگو تا بگم شما اگر بصورت خود مخطار میای نظر و پیشنهادات خودت را بدی باید اشاره کنی اگر طرف خودش میدونه که نمیاد بپرسه دوست عزیز 

خرج کردن برای سیستم HighEnd هم حدی داره و بیشتر از اون معنی نداره خودت میگی فلان پردازنده نیازی به این مقدار برق رسانی مادربرد نداره بعد میگی مادربرد 19 میلیون به بالا ؟ خوب اون چی داره که بیشتر خرج کنه براش ؟

میشه برق رسانی بهتر و چند پورت بیشتر و یا LCD روی هیت سینک و چیزهایی که میزارن داخل بسته مثل کارت تاندربولت و چیزهایی شبیه به این

اون هم دیگه سلیقه ای هست ولی بیشتر پول اضافه که در چنین مواردی پیشنهادات بهتری میشه داد و مشاوره کرد

نمیشه با تفکر به intel رفت AMD خرید ولی نسبت به کارایی که میخواد داشته باشه و هزینه ای که میخواد انجام بده میتونه با یک مقایسه و پیدا کردن محصولاتی که با همین قیمت حالا کمی بالا پایین همین بازدهی و یا بیشتر از اون را داشته باشند را تهیه کنه

C360 همین که این توانایی را داره که در حالت بازی پردازنده 14700K را نگزاره از 84 و 85 بالاتر بره نشان دهنده این هست که میتونه جواب کار را بده و در زیر فشار هر خنک کننده ای هم که باشه نمیتونه این بخاری را خنک کنه مگر اینکه سرعت دفع گرما بالاتر بره

در هنگام اجرا بازی بیشتر هسته ها گرماشون بین 45 تا 55 هست و 1 الی 3 هسته بصورت رندوم تا 85 گرم میشن

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، Royal گفته است:

Intel را دست کم نگیر دوست

اتفاقا من طرفدار دیرینه اینتلم از lga775 بگیر تا 1700 .... وقتی مسیرو نگاه میکنم واقعا کارای درخشانی از اینتل میبینم و حسرت میخورم چرا اینتل انقدر سواستفاده گر شده

و یه دلیل بیشتر نمیبینم توی یه دوره زمانی خودشو یکه تاز میدید و گفت چرا زحمت بیشتر بکشم اصلن هسته بالای 4 تا چه معنی داره تا اینکه ای ام دی قاعده بازی رو عوض کرد دیگه احساس خطر کرد ولی یمقدار که توی نسل 12 خوب عمل کرد و ای ام دی بازهارم یکمی بسمت خودش کشید دوبار توهم یکه تازی بهش غلبه کرد و اگر اینجوری ادامه بده مطمئن باشید با اینکه باورش سخته از دور بازی خارج میشه همیشه صحنه پردازنده ها 2 تا بازیگر نخواهد داشت....

درامد اینتل و ای ام دی از بازار پردازنده بقدری بالاست که توی ذهن نمیگنجه پس این بازار رو یه چیز پیش پا افتاده ندونید...شاید بخشی از کارهاشون معطوف به بخش نظامی باشه ولی بخش زیادیشم به بخش کاربری غیرنظامی تعلق داره

اینتل یه زمانی میتونست ادعا کنه که tsmc و سامسونگ رو شکست میده ولی در حال حاضر باید مواظب کلای خودش باشه چون طوفان رقابت شدید...و بخواد به این روش هاش ادامه بده و یه چیز واقعن انقلابی رو نکنه فاتحش خوندست...

آرزوم اینه یروزی بشه پرچمدار اینتل رو با ایرکولر خنک نگه داشت ولی آرزوی محالیه...اینتل فقط یاد گرفته فرکانس بالا ببره کش اضافه کنه و اصلن کاری به بهینگی دما نداره مصرف کننده بخره نتونست خنکش کنه دیگه به من ربطی نداره 

• لایک 2
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

راجب فن صحبت شد یه مطلبیو عرض کنم خدمتتون

دور فن ماینرها عموما 6000 هستن 12*12
مدلهای 14*14 هم داریم 7500 دور
همون 6000 دور که صدای جاروبرقی میدن و نویزش غیرقابل تحمله حالا نویز فن سیستم 2000 دور نمیشه تحمل کرد 6000 دور انگاری یه ماینر میزاری رو سیستم برات بندری میخونه

• لایک 1
لینک به دیدگاه

35 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

راجب فن صحبت شد یه مطلبیو عرض کنم خدمتتون

دور فن ماینرها عموما 6000 هستن 12*12
مدلهای 14*14 هم داریم 7500 دور
همون 6000 دور که صدای جاروبرقی میدن و نویزش غیرقابل تحمله حالا نویز فن سیستم 2000 دور نمیشه تحمل کرد 6000 دور انگاری یه ماینر میزاری رو سیستم برات بندری میخونه

دقیقا صدای زیادی داره ولی برای خنک کردن بصورت موقت خوب هستن و با تنظیمات واکنش نسبت به دمای کاری پردازنده بی صدا میشه مگر اینکه پردازنده به دمای طعریف شده برسه که برای لحظاتی میشه تحمل کرد 

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، phoenixia گفته است:

اتفاقا من طرفدار دیرینه اینتلم از lga775 بگیر تا 1700 .... وقتی مسیرو نگاه میکنم واقعا کارای درخشانی از اینتل میبینم و حسرت میخورم چرا اینتل انقدر سواستفاده گر شده

و یه دلیل بیشتر نمیبینم توی یه دوره زمانی خودشو یکه تاز میدید و گفت چرا زحمت بیشتر بکشم اصلن هسته بالای 4 تا چه معنی داره تا اینکه ای ام دی قاعده بازی رو عوض کرد دیگه احساس خطر کرد ولی یمقدار که توی نسل 12 خوب عمل کرد و ای ام دی بازهارم یکمی بسمت خودش کشید دوبار توهم یکه تازی بهش غلبه کرد و اگر اینجوری ادامه بده مطمئن باشید با اینکه باورش سخته از دور بازی خارج میشه همیشه صحنه پردازنده ها 2 تا بازیگر نخواهد داشت....

درامد اینتل و ای ام دی از بازار پردازنده بقدری بالاست که توی ذهن نمیگنجه پس این بازار رو یه چیز پیش پا افتاده ندونید...شاید بخشی از کارهاشون معطوف به بخش نظامی باشه ولی بخش زیادیشم به بخش کاربری غیرنظامی تعلق داره

اینتل یه زمانی میتونست ادعا کنه که tsmc و سامسونگ رو شکست میده ولی در حال حاضر باید مواظب کلای خودش باشه چون طوفان رقابت شدید...و بخواد به این روش هاش ادامه بده و یه چیز واقعن انقلابی رو نکنه فاتحش خوندست...

آرزوم اینه یروزی بشه پرچمدار اینتل رو با ایرکولر خنک نگه داشت ولی آرزوی محالیه...اینتل فقط یاد گرفته فرکانس بالا ببره کش اضافه کنه و اصلن کاری به بهینگی دما نداره مصرف کننده بخره نتونست خنکش کنه دیگه به من ربطی نداره 

اینتل در حال آزمایش کردن هست و بزودی نتیجش را میبینید. اتفاقا اینتل مقدار کش پردازنده ها را پایین نگاه داشته و این کار را بعد از نسل 7 انجام داد تا قبل از اون کش پردازنده ها بالا بود و برای پردازنده های سری X کش خیلی زیادی استفاده میکرد حتی برای هسته های تعداد کم

ولی برای اولین سری های Core i9 این حجم را کم کرد و برای پردازنده 18 هسته ای 22.5  L3 مگ کش قرار داد که با L2 مجموعا میشد 35 تا 38

ولی در کل به قول شما دنبال رضایت مشتری نیست و فعلا داره آزمایشات علمی انجام میده و اتفاقا برای تولید کننده های دیگر هم چالش درست کرده  که تکنولوژی های جدید برای خنک کردن پردازنده های نسل بعد درست کنند و با این کار نشون داد خیلی از قولهای تولید کننده قطعات اصلی و جانبی این آمادگی را نداشتن

این مورد را خیلی ها سر گرافیک های R9 280 و R9 290 هم تجربه کردند و تحولات مهمی در این زمینه رخ داد از این زاویه هم باید به مسئله نگاه کنید

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Royal گفته است:

تکنولوژی های جدید برای خنک کردن پردازنده های نسل بعد درست کنند

به این حرف خودتون خوب دقت کنید...یعنی از الان انتظار دارید نسل بعد با دمای بالاتری روبرو باشیم 

اینتل یه کاری کرده کسی توقع دمای پایین نداشته باشه چرا چون اینتل خودش ریختگره و تکنولوژیش عقبه و نمیخواد کم بیاره 

ولی amd تولید تراشرو میسپاره به tsmc و تکنولوژی بروزترش نسبت به اینتل و حتی سامسونگ و مبینید که پرچمدارش با کولر بادی خنک میشه...

اینتل داره از اعتبارش سواستفاده میکنه

پیشرفت تکنولوژی تولید تراشه=افزایش تعداد ترانزیستور =افزایش عملکرد=کاهش دما.... این فرمول همه جا صادق جز اینتل ...چرا چون نمیخواد قبول کنه تکنولوژی تولیدش عقب فقط بلده بگه 10نانومتر من از 4 tsmc بهتره گول نخورید یوقت...گول نمیخوریم داریم به چشم میبینیم که عقبی ....14900ks خدا میدونه با چی میخواد خنک بشه....شاید تولید کننده ها خنک کننده باید برن سراغ نیترژن مایع تا اینتل راضی بشه....

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، Royal گفته است:

عکس هم که از نمودار تغییرات گذاشتم و از مقایسه بین چیپستهای AMD

بحث من سادست 

چیپست هایی که E دارن ریفرش نیستن از روز اول در کنار مدل های معمولی بودن بخاطر تنوع و قیمتشون.

بعد میگی مادربرد 19 میلیون به بالا ؟

بله هنوزم میگم نیاز به اونقدر برق ندارد ولی ECLK داره که پردازنده ات اور میشه به فرکانس بیشتر پس میشه یه پکیج کامل برای اورکلاک از طرف بایوس هم یه قابلیت ویژه داره که میتونید 2مدل اورکلاک رو لحاظ کنید به اسم dynamic oc switcher

مادربرد هایی که ECLK دارن گرون قیمت هستن و تخصص خودشونو میخوان

https://www.igorslab.de/en/amd-ryzen-9-7950x3d-wurde-auf-59-ghz-uebertaktet-und-delidded-2/

علتش همین بود

چیزای دیگم داره که به اندازه این اهمیت ندارن

دقت داشته باشید 7950x3d از نظر اورکلاک محدود تر از نسخه معمولی هست... و 5.9ghz برای این سیپیو یه شاهکار حساب میشه

را نگزاره از 84 و 85 بالاتر بره نشان دهنده این هست که میتونه جواب کار را بده

بازی ای که کلا شاید 50درصد سیپیو شمارو مشغول کنه 85 درجه یعنی فاجعه

یه لود 100 بگیرید فکر کنم سیستم ریست کنه یا حداقل کاهش فرکانس بسیار شدیدی رو بگیرید

چیزی که براتون فرستادم دسته بندی اصلی MSI بود قطعا همونطور که asus dual قابل مقایسه با asus rog نیست نسخه MAG هم قابل مقایسه با MEG نیست

این محصول پمپ کارامدی روش نداره و صرفا خنک کننده آبی هست نه چیز بیشتر.

بدرد سیستم های سبک میخوره از نظر من تا 12600k 

البته اینا صرفا فنی هست اینکه شما چی انتخاب کنی دست خودته شما میتونی فن 6000 دور بندازی 3 تا صنعتی هم بنداز ولی استارت سیستم رو زدی اول از همه خودت خندت میگیره دوم از همه دیگ نمیتونی کاریش بکنی

تازه فن های صنعتی از نظر پره و تکنولوژی ایرو بسیار ابتدایی هستن و صرفا فقط باد رو جا به جا میکنن.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۱۲/۳ در 13:07، rajah گفته است:

دورد پیشنهاد بسیار خوبی دادید الان چک کردم با همین هزینه ای که می خواستم برای 14700 بکنم می تونم 7950x3d مادربرد x670 tuf و خنک کننده assasin iv بگیرم در ضمن در تقریبا تمامی امور کاری هم از 14700 قویتره در گیم که دیگه نگو مهم ت از این خنک هم هست و در آینده هم قابلیت ارتقا داره

همین کار رو می کنم

یه وقت 7950X3D نگیری سید. پردازنده 7950X اوکیه اما سراغ 7900X3D و 7950X3D نرو. توی مدلهای X3D فقط 7800X3D ارزش خرید داره اونم صرفا برای گیم.

• لایک 3
لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، phoenixia گفته است:

به این حرف خودتون خوب دقت کنید...یعنی از الان انتظار دارید نسل بعد با دمای بالاتری روبرو باشیم 

اینتل یه کاری کرده کسی توقع دمای پایین نداشته باشه چرا چون اینتل خودش ریختگره و تکنولوژیش عقبه و نمیخواد کم بیاره 

ولی amd تولید تراشرو میسپاره به tsmc و تکنولوژی بروزترش نسبت به اینتل و حتی سامسونگ و مبینید که پرچمدارش با کولر بادی خنک میشه...

اینتل داره از اعتبارش سواستفاده میکنه

پیشرفت تکنولوژی تولید تراشه=افزایش تعداد ترانزیستور =افزایش عملکرد=کاهش دما.... این فرمول همه جا صادق جز اینتل ...چرا چون نمیخواد قبول کنه تکنولوژی تولیدش عقب فقط بلده بگه 10نانومتر من از 4 tsmc بهتره گول نخورید یوقت...گول نمیخوریم داریم به چشم میبینیم که عقبی ....14900ks خدا میدونه با چی میخواد خنک بشه....شاید تولید کننده ها خنک کننده باید برن سراغ نیترژن مایع تا اینتل راضی بشه....

برادر مطالبی که فرمودین مخلوطی از واقعیت با چاشنی دیدگاه ضد اینتلی است.

اینکه توانایی TSMC در تولید چیپ با نانومتر پایینتر جلوتر از اینتل هست، در این شکی نیست، اما یه چیز رو شما نادیده میگیرید. صرف توانایی ریختگری پایینتر، برتری فنی به همراه نداره، اینکه راندمان یا Efficiency ریختگری شما چه میزان هست، از نانومتر پایینتر مهم تره. من 2 نانومتر رو نمیدونم اما میدونم با 3 نانومتر TSMC حداقل نصف استوانه سیلیکن دور ریخته میشه. یعنی از چیپهای تولید شده 3 نانومتر بر روی استوانه، فقط 50 درصدش قابل استفاده است و مابقی دور ریز میشه و شما (به عنوان خریدار) وقتی چیپ 3 نانومتری تولیدی TSMC رو میخری، داری پول 2 تا چیپ رو میدی (چون نصف داستان دور ریز داشته). این شیوه تولید، نه تنها به صرفه نیست، بلکه باعث از بین رفتن منابع میشه. سر همین موضوع تولید بد و گرانقیمت، انویدیا داشت تولید چیپ گرافیک های RX 50 رو میداد به سامسونگ که یه دفعه TSMC اومد تعهد داد که میزان بهره وری تولید نانومتر پایینترش رو تا 70 درصد افزایش بده تا فقط 30 در صد دور ریز استوانه داشته باشه.

پس، اینکه شما نانومتر کمتر داشته باشی لزوما مساوی تولید ارزشمند نیست.

مورد بعدی، بحث حجم تولیده. در بخش پردازنده، شما حجم تولید اینتل رو نمیتونید با TSMC مقایسه کنید. اینتل مثل یه قطار باری میمونه که برای تغییر نانومتر، باید ترمز بزنه، خود ترمز زدن یه مدت طول میکشه، بعد تغییر ریل بده، بعد استارت مجدد بزنه، حداقل 2 تا 3 سال این تغییر ریل نانومتر برای اینتل زمان میبره.

اما TSMC مثل یه پورش چابک میمونه، چون حجم تولیدش مثل اینتل نیست به سرعت میتونه ریل عوض کنه. این سرعت در تغییر در نانومتر پایینتر، برتری TSMC نسبت به اینتل میده، اما، حجم تولیدات پردازنده اینتل خیلی بیشتر از TSMC هست. به طوری که وقتی دولت آمریکا بسته حمایتی به این شرکتها میده، همیشه سهم اینتل از حمایت دولتی - به دلیل حجم تولید بالاتر - خیلی بیشتر از TSMC است.

مورد سوم، کیفیت چیپ هست. بدون فن بازی میگم، عیار کیفیت چیپ های تولیدی اینتل خیلی بالاتر از TSMC است، خرابیش بسیار کمتره و دوامش بالاتره. این موضوع رو شما میتونید حتی از میزان RMA پردازنده‌ها در آمازون هم دریابید. بخش QC اینتل بسیار عملکرد بهتری نسبت به بخش QC کارخانه TSMC داره.

در مورد دما، اولا 14900KS که مثال زدین یک پردازنده متداول نیست، صرفا یک گروه از پردازنده های تولید محدود Limited Edition برای اورکلاکر هاست. پس اصلا تو بحث ما نمیگنجه. در مورد 14900K و 13900K و از این دست، خود اینتل دمای نرمال کاری این پردازنده ها رو در لود 100 درجه قلمداد می کنه و طوری اینها رو ساخته که در دمای 100 درجه نه Degrade کننده و نه تروتل. کما اینکه در ریویو های این پردازنده ها بعضا ادیتورها محدودیت دما رو تا 110 یا 115 درجه هم بالا بردند. بله از نظر من، به عنوان یک پاور یوزر، دمای 100 درجه اصلا دلچسب نیست، اما، از نظر تولید کننده، پردازنده خراب نمیشه توی این دما.

اینها رو گفتم که یه طرفه به قاضی نرید.

• لایک 2
  • ممنونم 3
  • حالم خوب شد 1
  • چرا؟! 1
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

اما TSMC مثل یه پورش چابک میمونه، چون حجم تولیدش مثل اینتل نیست

The empires that TSMC built - Vested Finance

حقیقتش فکر نمیکنم درست باشه رنج تولیدی محصولات در اینتل خیلی پایین تره و تازه باید سریع تر نقاب عوض کنه تا شرکت رقیب که از شیره تا جون ادمیزاد رو میسازه

۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

عیار کیفیت چیپ های تولیدی اینتل خیلی بالاتر از TSMC است،

چندسال توی 10+++++++++++++++ موندن خیلی نشانگر کیفیت خوب چیپ نیست

لینک به دیدگاه

23 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

حقیقتش فکر نمیکنم درست باشه رنج تولیدی محصولات در اینتل خیلی پایین تره و تازه باید سریع تر نقاب عوض کنه تا شرکت رقیب که از شیره تا جون ادمیزاد رو میسازه

محمد جان بر منکرش لعنت. تنوع تولیدات TSMC خیلی وسیعتره نسبت به اینتل، همین موضوع باعث شد که TSMC سود آوری بالاتری نسبت به اینتل در سال 2023 داشته باشه. در این که شکی نیست. فقط محصولات Apple رو حساب کن چقدر سود میاره برای TSMC.

اما صحبت من منحصرا در بخش پردازنده بود. در تولید پردازنده دسکتاپ/لپتاپ/سرور - در این بخش از تولید، حجم تولیدات اینتل بسیار بیشتر از TSMC.

23 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

چندسال توی 10+++++++++++++++ موندن خیلی نشانگر کیفیت خوب چیپ نیست

این جوابت رو میگذارم به حساب فن بازی، چون تو باهوش تر از این حرفها هستی که صحبت من در مورد کیفیت پردازنده (عدم خرابی و دوام) رو به ناتوانی اینتل و چند سال درجا زدن فنی تعبیر کنی.

درجا زدن اینتل در 14 نانومتر دلایل اقتصادی و سیاسی داشت. الان هم که داره توی 10 نانومتر درجا میزنه صرفا دلایل اقتصادی داره. هیچ آدم عاقلی، کارخونه ای که مثل قند و نبات داره محصولاتش فروش میره رو تعطیل نمیکنه که محصول جدیدتری بزنه.

مادامی که در بخش فروش، اینتل به غایت پردازنده های بیشتری از AMD میفروشه، منطقی نیست برای چند ماه کارخونه رو تعطیل کنی که بری نانومتر پایینتر. همین الان که داریم از نسل 14 استفاده میکنیم، فقط 2 کارخونه از کارخانه های اینتل دارن تولیدش میکنند. مابقی همه دارن هنوز پردازنده های نسل 12 و 13 رو میسازن و بازهم فروش دارن.

تازه شایعه شده Bartlet Lake هم ممکنه اینتل تولید کنه بشه چهارمین نسل از پردازنده ها برای LGA1700، هرچند قطعی نیست. ملت میخرن، وقتی میخرن، هیچ دییونه ای نمیاد به خودش ضرر اقتصادی بزنه کارخونه رو تعطیل کنه واسه چند ماه، کلی هزینه کنه.

اخبار رو هم احتمالا دیدی، اینتل تصمیم گرفت امسال بخش iGPU پردازنده های دسکتاپ و لپتاپ نسل بعد رو از TSMC تامین میکنه. یعنی بازهم براش به صرفه نبود خودش بره نانومتر پایینتر، ترجیح داد اون بخش از توانمندی TSMC رو استفاده کنه که خودش نداشت در حال حاضر، به جاش تمرکز کنه روی die پردازنده و کارخونه هاش رو روی همون تنظیم نگهداره.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بازی ای که کلا شاید 50درصد سیپیو شمارو مشغول کنه 85 درجه یعنی فاجعه

یه لود 100 بگیرید فکر کنم سیستم ریست کنه یا حداقل کاهش فرکانس بسیار شدیدی رو بگیرید

چیزی که براتون فرستادم دسته بندی اصلی MSI بود قطعا همونطور که asus dual قابل مقایسه با asus rog نیست نسخه MAG هم قابل مقایسه با MEG نیست

این محصول پمپ کارامدی روش نداره و صرفا خنک کننده آبی هست نه چیز بیشتر.

بدرد سیستم های سبک میخوره از نظر من تا 12600k 

البته اینا صرفا فنی هست اینکه شما چی انتخاب کنی دست خودته شما میتونی فن 6000 دور بندازی 3 تا صنعتی هم بنداز ولی استارت سیستم رو زدی اول از همه خودت خندت میگیره دوم از همه دیگ نمیتونی کاریش بکنی

تازه فن های صنعتی از نظر پره و تکنولوژی ایرو بسیار ابتدایی هستن و صرفا فقط باد رو جا به جا میکنن.

فن ها را نسب کردم و با تنظیمات نسبت به دما هیچ صدایی نداره ولی توی لود چرا و فنهایی که گذاشتم 2600 دور هستند

در مورد بازی چون فعلا سیستم را خاموش کردم حال ندارم ولی فردا عکس میزارم ببینید مقدار لود پردازنده بین 85 تا 98% هست 

درضمن تست استرس هم با CPU-Z گرفتم حدودا 5 دقیقه و دما رسید به 100 که نگذاشتم بیشتر طول بکشه و این کار را با فنهای خود خنک کننده دیروز بعد از تعویض خمیر انجام دادم نه بعد از تعویض فنها 

امروز 2 تا فن عوض کردم ولی تغییری در جلوگیری از بالا رفتن دما نداشت البته با سرعت خیلی زیادی دما را کنترل میکرد ولی چیزی که میخواستم نشد و چون خروجی هوا با ورودی هوا به یک اندازه نیست بعدا کولر را از کیس خارج میکنم و مجددا تست میکنم

ویرایش شده توسط Royal
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...