رفتن به مطلب

مشکل عجیب دمای کارت گرافیک (حتی در تنظیمات پایین)

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بر دوستان اهل فن

ماجرا از این قراره که کارت گرافیک من (مدل دقیق RTX 3060ti asus Dual) در برخی بازی‌ها با وجود مصرف پایین، دمای بالایی داره!

مثلا اخیرا بازی الن ویک ۲ رو نصب کردم (آخرین ورژن و آخرین آپدیت). توی این بازی با هر نوع تنظیماتی میرم داخل بازی، دمای کارت میره رو ۸۰ درجه! یعنی چه با تنطیمات low برم چه با تنطیمات Ultra دمای کارت الکی میره بالا درحالی که مثلا توی low میزان مصرف کارت روی ۶۰ درصده و روی ultra مصرف کارت ۹۰درصده ولی دما در هر صورت میرسه به ۸۰ درجه! (که معمولا هات اسپات محسوب میشه و من دوست دارم دما پایین باشه)

مسئله عجیب اینه که فقط توی بعضی بازی‌ها اینطوریه، مثلا توی COH3 یا هورایزن هم همین مشکل رو داشتم ولی توی بقیه بازی‌ها مثل ایول ۲ یا ۸ و خیلی از بازی‌های سنگین دیگه این مشکل وجود نداشت.

خیلیا بودن که کارت منو داشتن یا حتی برند پایین‌تر ولی چنین مشکل دمایی نداشتن.

حالا من نمیدونم مشکل از بازی‌هاست یا خمیر کارت ضعیف شده؟ و اگر مشکلِ خمیر و خنک‌کننده‌اس، چرا فقط یه سری بازی‌ها اینطوریه؟ و چرا از نظر دمایی، هیچ فرقی بین low و high دیده نمیشه؟

امکان داره از تنطیمات درایور باشه؟ (چون بارها درایور رو با ddu پاک کردم و نصب کردم)

فعلا تنها کاری که از دستم برمیومد این بود که تنطیمات fan curve رو دستکاری کنم، به طوری که مثلا روی مصرف ۷۰ درصد، فن با سرعت ۸۰ یا بالاتر بچرخه. اینطوری فن بیشتر مصرف میشه ولی دما پایین‌تر میاد.

اونایی که تجربه دارن میشه بگن آیا بالا بردن دور فن با تظیمات Fan Curve به طول عمر فن آسیب میزنه یا نه؟

اطلاعات تکمیلی:
مدل کیس: گرین استرایکر با سه فن دیفالت (دو تا جلو و یک دونه عقب) کولر پردازنده مدل Thermalright TrueSprit 120 (دمای پردازنده تا حالا بیشتر از 55 نشده)، برای کنترل دما و فن گرافیک هم از MSI AB استفاده می‌کنم

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

سلام

vsync تو اون بازی های مشکل دار رو چه وضعیتیه

البته میگی کارت تو لو نصفه لود میشه درسته

لینک به دیدگاه

26 دقیقه قبل، javad4004 گفته است:

سلام

vsync تو اون بازی های مشکل دار رو چه وضعیتیه

البته میگی کارت تو لو نصفه لود میشه درسته

راستش وی سینک هم توی این بازی‌ها وضعیت عجیبی داره! اولا که مانیتور من G-Sync Compatible هست و زمانی که وی سینک رو خاموش می‌کنم، تجربه نرم‌تری تو بازی دارم ولی مشکل اینه که وقتی وی سینک رو خاموش می‌کنم، مهم نیست بازی روی چه فریم ریت یا رفرش ریتی تنظیم میشه، فریم ریت بالاتر از حد مجاز میره و به همون نسبت دما هم بالاتر میره. مثلا همین الن ویک 2 رو من اومدم روی رفرش ریت 85 بالا آوردم ولی توی بازی که میرم، اگر وی سینک رو خاموش کنم، فریم ریت باید روی 85 قفل بشه (چون تابعِ رفرش ریتِ ویندوزه) ولی فریم ریت میره بالای 100 :))

نمی‌دونم مرض مانیتوره یا چی

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Sandor گفته است:

مدل دقیق RTX 3060ti asus Dual

این مشکل ذاتی اینکارت هست

از نظر کولینگ همینه وضعش

میتونید خمیر رو عوض کنید ولی یادتون باشه سری دوال ایسوس همینه کلا 

لینک به دیدگاه

با هرنرم افزاری که دما و ... رو چک میکنی میزات مصرف گرافیک رو هم بزار یخونه. دما ارتباط مستقیم داره با میزان وات مصرفی هرلحظه. اینطور دیگه درگیر تنظیمات و بازی و بهیته بودن یا نیودن بازیها نمیشید 

لینک به دیدگاه

درود

اولا بله با دسکاری تنظیمات فن و دورش رو بیشتر کردن قطعا عمر فن میاد پایین.

احیانا پاور لیمیت تو msi ab بیشتر از 100 درصد نیست؟ میتونین با کم کردن پاور لیمیت تا جاییکه به فریم تاثیر نذاره دما رو بیاری پایین. ولی اگه بخوای مشکل از ریشه حل بشه حتما کارت رو سرویس بکن.

تو برنامه msi ab گزینه پاور رو هم فعال کن تا ببینی تو اون بازیهایی که دما رو زیاد میبره بالا برق بیشتر هم مصرف میشه یا نه. اینکار هارو بکن نتیجه رو بگو

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

با هرنرم افزاری که دما و ... رو چک میکنی میزات مصرف گرافیک رو هم بزار یخونه. دما ارتباط مستقیم داره با میزان وات مصرفی هرلحظه. اینطور دیگه درگیر تنظیمات و بازی و بهیته بودن یا نیودن بازیها نمیشید 

ببخشید من متوجه منظورتون نشدم. در حال حاضر برنامه MSI AB داره همه چی از جمله مصرف رو هم میخونه

۱ ساعت قبل، RAMIN VAMP گفته است:

احیانا پاور لیمیت تو msi ab بیشتر از 100 درصد نیست؟

پاور لیمیت به صورت دیفالت روی 100 فیکس شده، نه کمتر نه بیشتر و منم تا به حال بهش دست نزدم

تو حالت Prioritize هم گزینه Power فعاله (همون جا که بین دما و پاور باید یکی رو انتخاب کنی)

لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، Sandor گفته است:

ببخشید من متوجه منظورتون نشدم. در حال حاضر برنامه MSI AB داره همه چی از جمله مصرف رو هم میخونه

پاور لیمیت به صورت دیفالت روی 100 فیکس شده، نه کمتر نه بیشتر و منم تا به حال بهش دست نزدم

تو حالت Prioritize هم گزینه Power فعاله (همون جا که بین دما و پاور باید یکی رو انتخاب کنی)

پاور لیمیت رو تا جاییکه فریم رو کم نکنه بیار پایین. اینجوری مصرف کارت میاد پایین و دما هم کم میشه.

لینک به دیدگاه

سلام خمیر کارت رو عوض کن ببین فرقی میکنه ؟ قبلش هم درایور رو با ddu پاک کن دوباره بریز

لینک به دیدگاه

18 دقیقه قبل، RAMIN VAMP گفته است:

پاور لیمیت رو تا جاییکه فریم رو کم نکنه بیار پایین. اینجوری مصرف کارت میاد پایین و دما هم کم میشه.

یه آپدیتی هم بدم الان با نمایش مصرف پاور هم چک کردم
اگر فریم لیمیت رو بردارم، تو یه سری صحنه‌ها فریم به 90 میرسه و مصرف پاور هم به 200 وات می‌رسه
اگر فریم رو لیمیت کنم (مثلا روی 60 یا 70) مصرف پاور به 150 الی 160 میرسه

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، Sandor گفته است:

درسته . منظورم همینه شما برای فاکتور دما  چشمتون به توان مصرفی هر لجظه گرافیک باشه. tdp  کارت اگر پر شده دیگه تقاوتی نمیکنه داری پو بازی میکنی یا رد دد 2. 

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

درسته . منظورم همینه شما برای فاکتور دما  چشمتون به توان مصرفی هر لجظه گرافیک باشه. tdp  کارت اگر پر شده دیگه تقاوتی نمیکنه داری پو بازی میکنی یا رد دد 2. 

بالاتر گفتم اینو و چک کردم:

6 ساعت قبل، Sandor گفته است:

یه آپدیتی هم بدم الان با نمایش مصرف پاور هم چک کردم
اگر فریم لیمیت رو بردارم، تو یه سری صحنه‌ها فریم به 90 میرسه و مصرف پاور هم به 200 وات می‌رسه
اگر فریم رو لیمیت کنم (مثلا روی 60 یا 70) مصرف پاور به 150 الی 160 میرسه

خب الان پاور لیمیت رو کم کردم، اولویت هم از پاور تغییر دادم به دما. الان خیلی بهتر شده منتها نمی‌دونم این بهتر شدن دلیلش همین کاریه کردم یا اینکه امروز هوا سردتر شده و در کیس رو هم باز کردم

یه سوال دیگه هم داشتم. الان پاور لیمیت رو از 100 رسوندم به 85. از کجا باید بدونم در کدوم بازی‌های بعدی، لازمه که پاور لیمیت رو زیاد کنم؟ یعنی منظورم اینه که کم کردن پاور لیمیت کجا توی بازی خودشو نشون می‌ده؟

و اینکه دستکاری پاور لیمیت ایا در برق‌رسانی به کارت مشکل ایجاد می‌کنه یا نه؟

شما هم اگر ایده‌ای دارید بفرمایید: @RAMIN VAMP

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

21 ساعت قبل، Sandor گفته است:

سلام بر دوستان اهل فن

ماجرا از این قراره که کارت گرافیک من (مدل دقیق RTX 3060ti asus Dual) در برخی بازی‌ها با وجود مصرف پایین، دمای بالایی داره!

مثلا اخیرا بازی الن ویک ۲ رو نصب کردم (آخرین ورژن و آخرین آپدیت). توی این بازی با هر نوع تنظیماتی میرم داخل بازی، دمای کارت میره رو ۸۰ درجه! یعنی چه با تنطیمات low برم چه با تنطیمات Ultra دمای کارت الکی میره بالا درحالی که مثلا توی low میزان مصرف کارت روی ۶۰ درصده و روی ultra مصرف کارت ۹۰درصده ولی دما در هر صورت میرسه به ۸۰ درجه! (که معمولا هات اسپات محسوب میشه و من دوست دارم دما پایین باشه)

مسئله عجیب اینه که فقط توی بعضی بازی‌ها اینطوریه، مثلا توی COH3 یا هورایزن هم همین مشکل رو داشتم ولی توی بقیه بازی‌ها مثل ایول ۲ یا ۸ و خیلی از بازی‌های سنگین دیگه این مشکل وجود نداشت.

خیلیا بودن که کارت منو داشتن یا حتی برند پایین‌تر ولی چنین مشکل دمایی نداشتن.

حالا من نمیدونم مشکل از بازی‌هاست یا خمیر کارت ضعیف شده؟ و اگر مشکلِ خمیر و خنک‌کننده‌اس، چرا فقط یه سری بازی‌ها اینطوریه؟ و چرا از نظر دمایی، هیچ فرقی بین low و high دیده نمیشه؟

امکان داره از تنطیمات درایور باشه؟ (چون بارها درایور رو با ddu پاک کردم و نصب کردم)

فعلا تنها کاری که از دستم برمیومد این بود که تنطیمات fan curve رو دستکاری کنم، به طوری که مثلا روی مصرف ۷۰ درصد، فن با سرعت ۸۰ یا بالاتر بچرخه. اینطوری فن بیشتر مصرف میشه ولی دما پایین‌تر میاد.

اونایی که تجربه دارن میشه بگن آیا بالا بردن دور فن با تظیمات Fan Curve به طول عمر فن آسیب میزنه یا نه؟

اطلاعات تکمیلی:
مدل کیس: گرین استرایکر با سه فن دیفالت (دو تا جلو و یک دونه عقب) کولر پردازنده مدل Thermalright TrueSprit 120 (دمای پردازنده تا حالا بیشتر از 55 نشده)، برای کنترل دما و فن گرافیک هم از MSI AB استفاده می‌کنم

درود

- عزیز در ابتدا بفرمائید کارت رو چه مدته خریداری کردید ؛ بصورت آکبند بوده یا دست دوم؟

- مدل های Dual ایسوس در نسل RTX 30 ، کولینگ چندان دلچسبی ندارند به خصوص برای یک کارت 200 واتی مثل 3060Ti!

- فریم ریت آنلاک هست؟ ببینید در هنگام آنلاک بودن فریم ریت وقتی شما وارد بازی میشید ، کارت گرافیک تمام تلاش خودش رو میکنه تا بالاترین فریمی که میتونه رو در اختیار پلیر بگذاره (به عبارتی 100% شدن گرافیک) ، فرقی نداره ستینگ بازی روی Low باشه یا Extreme.

- بررسی کنید که کارت شما درحین بازی هایی که گفتید ، تا چندوات مصرف داره.

- درایور های اخیر انویدیا کمی مشکل دارند ، با DDU درایور رو پاک کنید و از وبسایت رسمی انویدیا یک یا دو نسخه قدیمی تر رو نصب کنید ببینید مشکل پابرجاست یا خیر.

- توصیه میشه تنظیمات فن گرافیک رو تغییر ندید و بگذارید در حالت دیفالت باشه ؛  80% سرعت برای فن گرافیک خیلی زیاده.

- در پایان بیشترین شک من به خمیر سیلیکون کارت شماست! یک خمیر مرغوب مثل Noctua تهیه کنید و جایگزین خمیر فعلی کنید ؛ به احتمال زیاد مشکل حل میشه.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Amin Heydari گفته است:

- فریم ریت آنلاک هست؟ ببینید در هنگام آنلاک بودن فریم ریت وقتی شما وارد بازی میشید ، کارت گرافیک تمام تلاش خودش رو میکنه تا بالاترین فریمی که میتونه رو در اختیار پلیر بگذاره (به عبارتی 100% شدن گرافیک) ، فرقی نداره ستینگ بازی روی Low باشه یا Extreme.

یه بخشی از مشکل همینه. مانیتور من معمولا روی 120 هرتز قرار داره. اگر با همین 120 هرتز وارد بازی بشم و به قول شما، فریم آنلاک باشه، کارت سعی می‌کنه حداکثر فریمی که میتونه رو بده و در نتیجه دما هم می‌ره بالا. خب من اینو نمی‌خوام! اما اگر بخوام فریم رو لاک کنم، به خاطر ایمپوت لگ استاتر ایجاد میشه وسط بازی. فریم هم از طریق Riva Tuner لاک می‌کنم که بسیار عملکرد عجیبی داره! یعنی اگر بذاری 60 فریم لاک، توی بازی میشه 55! اگر بذاری 70، تازه توی بازی میشه 60 الی 65 اونم با استاتر!

- بررسی کنید که کارت شما درحین بازی هایی که گفتید ، تا چندوات مصرف داره.

بالاتر گفتم، تو همین الن ویک 2 همیشه روی 200 یا نزدیک به 200 بود ولی الان که پاور لیمیت رو کم کردم، شده 150 و دما هم بهتر شده

- توصیه میشه تنظیمات فن گرافیک رو تغییر ندید و بگذارید در حالت دیفالت باشه ؛  80% سرعت برای فن گرافیک خیلی زیاده.

همیشه 80% نیست، وقتی دمای کارت میرسه به 70 درجه، گذاشتم که با دور 80% کار کنه

سایر دوستانی که فوری می‌گن خمیر عوض کن! این کار برای زمانیه که کارت مشکل دفع حرارت داشته باشه! الان مشکل من دفع حرارت نیست، مشکل بالا رفتن مصرف بی‌دلیل کارت توی مصارف پایینه، اونم توی بعضی بازی‌ها! وگرنه من بازی‌های سنگین رو با رزولوشن 2ک هم ران کردم، مشکلی نداشته

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

یه تست اکسترم استرس و یه تست بنچ مارک تایم اسپای روی رزولوشن 2K از نرم افزار D3Mark بگیر با  کارت من و این کارت  مقایسه کن امتیاز اسکور جی پی یو ، دما و ولتاژ رو ببین چقدره اگه از اینها کمتر امتیاز بده یا تست اکسترم استرس رو نتونه رد کنه مشکلی وجود داره 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منم DUAL 3060 Ti برد بزرگ دارم مشکل دمایی تا حالا نداشتم
برای شما برد بزرگ هست یا کوچیک ؟
میانگین دما تون چقدر هست ؟
گرافیک رو دست دوم تهیه کردین یا نو خریدین ؟
یه اسکرین بعد از15 - 20 دقیقه بازی از برنامه HWiNFO64 بزارید تا کاملا مشخص باشه وضعیت به چه صورت هست
از برنامه GPUz هم میتونید اسکرین بزارید روی MAXباشه تا مشخص بشه وضعیت بعدش بتونیم درست راهنمایی بدیم

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، Sandor گفته است:

یه بخشی از مشکل همینه. مانیتور من معمولا روی 120 هرتز قرار داره. اگر با همین 120 هرتز وارد بازی بشم و به قول شما، فریم آنلاک باشه، کارت سعی می‌کنه حداکثر فریمی که میتونه رو بده و در نتیجه دما هم می‌ره بالا. خب من اینو نمی‌خوام! اما اگر بخوام فریم رو لاک کنم، به خاطر ایمپوت لگ استاتر ایجاد میشه وسط بازی. فریم هم از طریق Riva Tuner لاک می‌کنم که بسیار عملکرد عجیبی داره! یعنی اگر بذاری 60 فریم لاک، توی بازی میشه 55! اگر بذاری 70، تازه توی بازی میشه 60 الی 65 اونم با استاتر!

حالت ایده ال اینه ک اگ انجین خود بازی فریم لیمیت داشته باشه (مث warzone) و از طریق تنظیمات انجامش بدی (در صورت روشن بودن freesync/gsync) اصلا استاتر نمیگیری و حتی 1% low بهتری هم میگیری

image.thumb.png.dde2f8a3bd5a38681d8c8feb51828e91.png

در غیر اینصورت با تنظیم max frame rate درایور میتونی فریم ریت رو لاک کنی (تو این حالت احتمالا استاتر زیادی داره)

setting-max-frame-rate-in-nvidia.png?q=5

یا کلا vsync رو فعال کنی یکم اینپوت لگ داری ولی برا بازی های آفلاین مهم نیس

در اخر اگ وسواس زیادی داری میتونی اندرولت کنی

ویرایش شده توسط αяιαиχ97
لینک به دیدگاه

23 ساعت قبل، Sandor گفته است:

بالاتر گفتم اینو و چک کردم:

خب الان پاور لیمیت رو کم کردم، اولویت هم از پاور تغییر دادم به دما. الان خیلی بهتر شده منتها نمی‌دونم این بهتر شدن دلیلش همین کاریه کردم یا اینکه امروز هوا سردتر شده و در کیس رو هم باز کردم

یه سوال دیگه هم داشتم. الان پاور لیمیت رو از 100 رسوندم به 85. از کجا باید بدونم در کدوم بازی‌های بعدی، لازمه که پاور لیمیت رو زیاد کنم؟ یعنی منظورم اینه که کم کردن پاور لیمیت کجا توی بازی خودشو نشون می‌ده؟

و اینکه دستکاری پاور لیمیت ایا در برق‌رسانی به کارت مشکل ایجاد می‌کنه یا نه؟

شما هم اگر ایده‌ای دارید بفرمایید: @RAMIN VAMP

اولا نه برای کارت مشکلی ایجاد نمیشه حتی تا تهش کم کنی.منتهی فریم دهی میاد پایین. از گیم به گیم دیگه معمولا فرقی نمیکنه. شما تا جایی کم کن که فریم ریت تفاوتی نکنه یا کم تفاوت کنه.

یه فن هم بذار زیر کارت کف کیس که بزنه مستقیم به کارت. اگر کیست از جلو فن داشته باشه دور اونارو زیاد کن. فنهای گرافیک مهمتر از فنهای کیس هستن. مطمعن شو کارت گردوخاک نداشته باشه. یزمانی من ماین میکردم با 3090 فنهای خودشو باز کرده بودم بجاش فن ماینر گذاشته بودم. بدبخت گرافیک دماش از 50 بالاتر نمیرفت. اگه از دستت برمیاد فنهای خودشو باز کن فن دور بالا ببند مثلا فنهای واتر کولرو.... اونموقع نگران خرابی فنها نمیشی.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...