رفتن به مطلب

دمای کارت گرافیک ASUS TUF Gaming

Recommended Posts

هم اکنون، Freak Ali گفته است:

سلام و درود. در ادامه بحث قبلی این نتیجه دمای گرافیک بنده در بازی Days Gone هست. لازم به ذکر که صبح ها ک هوا خنک تره دما پایین تر میاد 2 تا 4 درجه

Screenshot 2024-04-20 163334.png

سلام چقدر داره برق می کشه

آندرولت نکردی؟

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Freak Ali گفته است:

سلام و درود. در ادامه بحث قبلی این نتیجه دمای گرافیک بنده در بازی Days Gone هست. لازم به ذکر که صبح ها ک هوا خنک تره دما پایین تر میاد 2 تا 4 درجه

Screenshot 2024-04-20 163334.png

درود و احترام خدمت شما 

از نظر اینکه دمای 74 سانتی گراد در رنج نرمال و اوکی هست اما از نظر مقایسه با همین مدل کارت یک مقدار کمی دما بالاتر هست. که میتونه به دلیل تهویه ضعیف تر کیس یا کم شدن کیفیت خمیر کارت باشه. 

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، rajah گفته است:

سلام چقدر داره برق می کشه

آندرولت نکردی؟

سلام خیر به پاور گرافیک دست نزدم.

این هم از مصرف برق خدمت شما:

Screenshot 2024-04-21 053610.png

11 ساعت قبل، lvlEhRaN گفته است:

درود و احترام خدمت شما 

از نظر اینکه دمای 74 سانتی گراد در رنج نرمال و اوکی هست اما از نظر مقایسه با همین مدل کارت یک مقدار کمی دما بالاتر هست. که میتونه به دلیل تهویه ضعیف تر کیس یا کم شدن کیفیت خمیر کارت باشه. 

امروز صبح پاشدم یک تست 25 دقیقه ای از بازی گرفتم. اگه زودتر تست میکردم هوا از این هم کمی خنک تر بود.

از اونجایی که میبینید فریم رو هم از 120 که قفل کرده بودم خارج کردم و با اینکه فشار رو گرافیک بیشتر شد با دور فن کمتر دما پایین تره. (اف پی اس اصلی از 110 تا 150 متغیره)

نظرتون چیه؟ ب فکرشم دو تا فن کولر مستر 1800 بگیرم بزنم ب سقف کیس. برندش اوکی هست خرید بزنم؟1640168164_Screenshot2024-04-21053610.thumb.png.a6681490b8c408349165524338cb5f9c.png

ویرایش شده توسط Freak Ali
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۲۰ در 21:16، lvlEhRaN گفته است:

سلام دوست عزیز

ضمن پوزش از اساتید حاضر در تاپیک 

به عرضتون برسونم که گرافیک های پرچمدار معمولا دو تا پروفایل فن دارند یکی پروفایل گیمینگ و دیگری پروفایل سایلنت بررسی بفرمائید ببینید پروفایل کارت گرافیک شما روی گیمینگ ست شده یا سایلنت و اگر روی سایلنت هست روی گیمینگ ست کنید . در ضمن وقتی رفرش ریت رو باز میزارید دمای گرافیک بالاتر میره رفرش ریت رو بر اساس رفرش ریت مانیتورتون ست کنید مثلا اگه 144 هرتز هست رفرش ریت رو هم روی همون بزارید

در حالت پروفایل گیمینگ در بازی سایبر پانک در تنظیمات الترا دمای مطلوب یه چیزی در حد اسکرین شات از GPU-Z زیر است (اسکرین شات از کارت گرافیک ایسوس تاف گرفته شده)

البته عوامل دخیل در تغییرات دما در حد 2 تا 3 درجه نسبت به اسکرین شات،دمای محیط و تهویه مطلوب کیس هستش که اگه این موارد رو رعایت کنید همین دما رو خواهید داشت 

gpuz_screenshot_default.gifgpuz_sensor_data_default.gif

استرس تست نرم افزار تری دی مارک جز ایمن ترین تست های استرس هستش و بدون نگرانی تست رو انجام بدهید.

در تست استرس از اکسترم تست تایم اسپای استفاده کنید.

اگه از نظر خنک کنندگی و سایر موارد مثل مدار  تغذیه و... مشکلی نباشه معمولا امتیاز از 99 درصد به بالا باید تست را با لوپ 20 تایی به پایان برسونه.

سلام و عرض ادب. این تصاویر تست در بازی Days Gone هست که دمای مموری رو هم میتونید مشاهده کنید که تا چ دمایی تاچ کرده. تو هوای خنک صبح تست کردم وگرنه ظهر 4 5 درجه گرافیک گرم تر میشه

Screenshot 2024-04-21 062810.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
4 ساعت قبل، Freak Ali گفته است:

سلام و عرض ادب. این تصاویر تست در بازی Days Gone هست که دمای مموری رو هم میتونید مشاهده کنید که تا چ دمایی تاچ کرده. تو هوای خنک صبح تست کردم وگرنه ظهر 4 5 درجه گرافیک گرم تر میشه

Screenshot 2024-04-21 062810.png

دمای کارت و مموری کاملا نرمال هست 

فقط اگر میتونی تهویه کیس رو بهتر کن بخاطر فصل گرمایی که تو پیشه 

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، WINNER گفته است:

دمای کارت و مموری کاملا نرمال هست 

فقط اگر میتونی تهویه کیس رو بهتر کن بخاطر فصل گرمایی که تو پیشه 

سلام ممنون از شرکتتون.

برند کولر مستر خرید کنم نظرتون چیه؟ دو تا فن بگیرم بزنم به سقف کیس

سرعت 1800 500 تومن حدودا و سرعت 2400 1میلیون حدودا

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
16 دقیقه قبل، Freak Ali گفته است:

سلام ممنون از شرکتتون.

برند کولر مستر خرید کنم نظرتون چیه؟ دو تا فن بگیرم بزنم به سقف کیس

سرعت 1800 500 تومن حدودا و سرعت 2400 1میلیون حدودا

تهیه کنید 

کولر مستر برند خوبی هست 

لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، Freak Ali گفته است:

نظرتون چیه؟ ب فکرشم دو تا فن کولر مستر 1800 بگیرم بزنم ب سقف کیس. برندش اوکی هست خرید بزنم؟

نظرم اینه که دمای کارت مشکلی نداره

این کارت و دما در رنج نرمال ست . بله بهترین فکر هستش که مسلما تاثیر به سزایی در کاهش دما و تهویه بهتر کیس خواهد داشت. برای تهویه بهتر و چون هوای گرم به سمت بالا حرکت میکنه اگه فن های روی سقف رو به صورتی نصب کنید که هوای کیس رو خارج کنه بهتر هستش.

برند کولر مستر برند خوبی هست . اما اگه بتونید فن های دور بالاتر بگیرید بهتره

GF120 RGB گرین که ۲۱۰۰ دور هست که فقط بدیش argb نبودنش و اینکه اگه به صدا حساس هستید روی دور بالا صداش زیاده .

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۱۹ در 16:19، sinatak گفته است:

0db رو خاموش کنید بزارید فنا همیشه کار کنه اینطوری خمیر دیرتر خراب میشه

کاملا اشتباهه. فن ها خراب بشن دردسر و هزینه اش بیشتره

لینک به دیدگاه

29 دقیقه قبل، RAMIN VAMP گفته است:

سلام دوست عزیز. 

این مورد بسته به دمای گرافیک در حالت بیکاری داره. وقتی دمای گرافیک بنده به 50 نزدیک میشه روشن میکنم ک پایین تر بیاد چون دمای 50 برای گرافیک بدون کار واقعا زیادیه.

عمر فن های گرافیک هم حدودا بدین صورته: دو سال 24 ساعت با سرعت 100 درصد.

4 ساعت قبل، lvlEhRaN گفته است:

نظرم اینه که دمای کارت مشکلی نداره

این کارت و دما در رنج نرمال ست . بله بهترین فکر هستش که مسلما تاثیر به سزایی در کاهش دما و تهویه بهتر کیس خواهد داشت. برای تهویه بهتر و چون هوای گرم به سمت بالا حرکت میکنه اگه فن های روی سقف رو به صورتی نصب کنید که هوای کیس رو خارج کنه بهتر هستش.

برند کولر مستر برند خوبی هست . اما اگه بتونید فن های دور بالاتر بگیرید بهتره

GF120 RGB گرین که ۲۱۰۰ دور هست که فقط بدیش argb نبودنش و اینکه اگه به صدا حساس هستید روی دور بالا صداش زیاده .

بشخصه اهل زیبا و ظاهر سازی سیستم نیستم و بازدهی برای بنده اولویت هست و صدای نویز به خاطر ضبط و RGB نداشتن به خاطر کیفیت بالا برام مهم نیست. فن سریع تر کولر مستر با سرعت 2400 پیدا کردم که با قیمت دوبل به فکر تهیه همون هستم که تهویه بهتر بشه.

سپاس از همراهیتون دوست عزیز.

لینک به دیدگاه

51 دقیقه قبل، RAMIN VAMP گفته است:

فن های گرافیک با فن های کیس فرق دارن.طول عمر مفیدشون خیلی خیلی بیشتر از فن کیس هستش.فن با دور پایین بیست درصد مداوم کار کنه بهتره تا دمای کارت به پنجاه برسه و فن شروع به کار بکنه با دور بالا.هر چقدر دمای کارت خنک تر باشه طول عمر قطعاتش و همچنین خمیر و پد ها بیشتر خواهد بود.بهتره کارت همیشه تهویه مناسبی داشته باشه.هیچ مشکلی هم برای فن ها پیش نمیاد.خرابی فن گرافیک مورد خیلی نادریه که بنده بعد از دو دهه استفاده از کارتهای مخنلف هنوز یک بار هم ندیدم.با قیمت‌های حال حاضر و بی ارزش بودن پول ملی و اینکه بدتر هم خواهد شد توصیه میشه به فکر خود کارت باشید تا فن هاش.حتی یک در میلیون فن کارت خراب بشه هزینه تعویض کردنش قابل مقایسه با یه کارت کلا سوخته نیست.

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیز دمای کارت شما کاملاً نرماله و اتفاقا به نظر بنده خوب هم هست. عزیز کارت شما داره 345 وات طبق تصویری که ارسال کردید برق مصرف میکنه. من 6800xt داشتم که با مصرف 250 وات دماش میرسید نزدیک 80. تازه کارت شما که gddr6x هست و مموریهاش بخاری برقی هستند. در کل اگر میخواین کمی خنک تر بشه آندرولت کنید. کاستوم فن در مدل کارت شما پیشنهاد نمیشه چون بهترین فن دیفالت رو ایسوس داره بین کارتها. مگر این که به صورت دستی روی 60 یا 70 درصد بزارید در گیم که  دردسرهای خودش رو داره.

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

درود
از طریق برنامه MSI AB یا برنامه‌های مشابه، قسمت Power Limit رو کم کنید (مثلا از 100 برسونید به 85) بعد نتیجه رو ببنید و اعلام کنید.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، blooder گفته است:

سلام

دوست عزیز دمای کارت شما کاملاً نرماله و اتفاقا به نظر بنده خوب هم هست. عزیز کارت شما داره 345 وات طبق تصویری که ارسال کردید برق مصرف میکنه. من 6800xt داشتم که با مصرف 250 وات دماش میرسید نزدیک 80. تازه کارت شما که gddr6x هست و مموریهاش بخاری برقی هستند. در کل اگر میخواین کمی خنک تر بشه آندرولت کنید. کاستوم فن در مدل کارت شما پیشنهاد نمیشه چون بهترین فن دیفالت رو ایسوس داره بین کارتها. مگر این که به صورت دستی روی 60 یا 70 درصد بزارید در گیم که  دردسرهای خودش رو داره.

آندرولت مگه میزان اف پی اس و قدرت رو کاهش نمیده؟ من نمیخوام ضعیف تر بشه گرافیک. فن هم اگر متوجه نشدید به خود کیس میخوام اضافه کنم که تهویه بهتر بشه دو عدد فن 2400 اضافه کنم

لینک به دیدگاه

20 دقیقه قبل، Freak Ali گفته است:

آندرولت مگه میزان اف پی اس و قدرت رو کاهش نمیده؟ من نمیخوام ضعیف تر بشه گرافیک. فن هم اگر متوجه نشدید به خود کیس میخوام اضافه کنم که تهویه بهتر بشه دو عدد فن 2400 اضافه کنم

نه عزیز اون آندرکلاک هست. آندرولت ، ولتاژ مصرفی رو کم میکنی و به طبع وات مصرفی میاد پایین و وقتی وات مصرفی کم بشه کارت خنک تر کار خواهد کرد چون فنها از پس دفع گرما بر میان و گرما سربار نمیشه. تهویه و فن و این جور چیزا به نظر من که انواع و اقسام فنها رو نصب کردم تغییر خاصی توی کار ایجاد نمیکنه و نهایتا با بهترین فنها و دور بالا 1 تا 3 درجه تفاوت کار میشه ضمن این که آلودگی صوتی هم ایجاد خواهد شد با اون دور فنی که فرمودید . بیشتر نوع کارت یعنی از چه برندی باشه که از شما سری تاف هست و طبعا خنک تر از برندهای دیگه باید باشه.چون توی بایوس شرکتها تمهیداتی گذاشتن که کارت کم مصرف تر و خنک تر کار کنه و همچنین تعداد فنهای کارت و از همه مهمتر خمیر خوب و با کیفیت تاثیر به سزایی در خنک تر کار کردن کارت گرافیک میزاره .خود آندرولت کردن بیش چند درجه تفاوت  دمایی ایجاد میکنه که اگه با یه کاستوم فن خوب همراه بشه معجزه خواهد کرد

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، blooder گفته است:

نه عزیز اون آندرکلاک هست. آندرولت ، ولتاژ مصرفی رو کم میکنی و به طبع وات مصرفی میاد پایین و وقتی وات مصرفی کم بشه کارت خنک تر کار خواهد کرد چون فنها از پس دفع گرما بر میان و گرما سربار نمیشه. تهویه و فن و این جور چیزا به نظر من که انواع و اقسام فنها رو نصب کردم تغییر خاصی توی کار ایجاد نمیکنه و نهایتا با بهترین فنها و دور بالا 1 تا 3 درجه تفاوت کار میشه ضمن این که آلودگی صوتی هم ایجاد خواهد شد با اون دور فنی که فرمودید . بیشتر نوع کارت یعنی از چه برندی باشه که از شما سری تاف هست و طبعا خنک تر از برندهای دیگه باید باشه.چون توی بایوس شرکتها تمهیداتی گذاشتن که کارت کم مصرف تر و خنک تر کار کنه و همچنین تعداد فنهای کارت و از همه مهمتر خمیر خوب و با کیفیت تاثیر به سزایی در خنک تر کار کردن کارت گرافیک میزاره .خود آندرولت کردن بیش چند درجه تفاوت  دمایی ایجاد میکنه که اگه با یه کاستوم فن خوب همراه بشه معجزه خواهد کرد

احسنت به توضیح مفیدتون.

آندرولت رو روی 85 درصد بزارم؟ بالاتر دوستمون اینطور پیشنهاد دادن!

با دو تا فن 2400 یا بیشتر به سقف کیس به عنوان اگزوز کاستوم کنم.

لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، RAMIN VAMP گفته است:

لایف تایم فن ها 50000ساعت هست
اگر فن ها 5سال یه سره کار کنن میشه 50هزار ساعت
اکثرا گرما باعث خرابیه

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، Freak Ali گفته است:

احسنت به توضیح مفیدتون.

آندرولت رو روی 85 درصد بزارم؟ بالاتر دوستمون اینطور پیشنهاد دادن!

با دو تا فن 2400 یا بیشتر به سقف کیس به عنوان اگزوز کاستوم کنم.

سلام مجدد

آندرولت کاهش ولتاژ هست عزیز اون که دوستمون گفتند و شما اشاره کردید کاهش وات مصرفی هست که در کارایی تاثیر خواهد گذاشت. ببینید مثلا شما کارتی دارید که در بایوس تعریف شده 350 وات ماکسیموم مصرف روی ولتاژ 1.150. اگر شما اون زبانه وات یا tdp رو تغییر بدید مثلا بزارید روی 80 نتیجه این میشه که کارت 80 درصد از 350 وات برق که میشه 280 وات رو مصرف میکنه با ولتاژ 1.150 و این کار باعث آندرکلاک خودکار کارت میشه تا مصرف با چیزی که تعیین کردید بخونه. درسته که خنک تر میشه کارت ولی افت پرفورمنس خواهید داشت. شما باید با آزمون و خطا بخش ولتاژ رو تغییر بدید. یعنی بزارید روی 1.12 بعد تست کنید اگر کرش کرد که برید بالاتر بزارید اکر نه یه پله برید پایین تر تا به ولتاژ استیبل کارت برسید. این مورد در همه چیپهای کارت گرافیک یکسان نیست یعنی کارتی هست که روی 1 و زیر 1 کار میکنه و کارتی هست که زیاد نمیشه پایین آورد. البته این ولتاژها که گفتم مال ای ام دی هست ولی خوب فرقی توی کار نداره و فکر کنم ولتاژ دیفالتشون یکی باشه حالا یا کمی بالاتر یا کمی پایین تر. با این کار کارت در همون فرکانس مکس تعریف شده کار میکنه ولی به جای مصرف 350 واتی به مصرف زیر 300 وات خواهید رسید و طبعا کارت خنک تر کار خواهد کرد. در مورد کاستوم فن که عرض کردید باید بگم منظور شخصی سازی دور فنهای کارت گرافیک هست عزیز. خود نرم افزار آفتر بورنر در بخش سیتینگ و بخش فن یک تیک داره که اگر بزنید خودکار فنها رو به پیش فرض برنامه که خوب هم هست تغییر میده که البته کمی دورها بالا هست ولی کاملا کارت خنک کار خواهد کرد و ایراد دیگه ای که داره اینه که فن استپ نداره و فنها همیشه روی دور 30 تا 40 درصد حتی در حالت ایدل کار خواهند کرد. البته با بستن نرم افزار فنها به حالت قبل باز خواهند گشت و با باز کردنش یا زدن تیک در همون جا که گفتم دوباره اعمال میشه.

البته همون کاستوم نرم افزار رو هم میتونید دست کاری کنید تا به نقطه دلخواه و بی سرو صدا تر دست پیدا کنید که بهتر هست. در مورد دمای بیشتر کارت شما باید بگم که یه جورایی باید باهاش کنار بیاین چون هم طبیعی هست و زیاد بالا نیست و هم این که با تغییر مانیتور از فول اچ دی به دوکی و افزایش رفرش ریت از 75 به فکر کنم 144 که فرمودید طبیعتا کارت شما تا ماکسیموم فرکانس و ماکسیموم مصرف تعیین شده در بایوس یا درایور خواهد رفت و به الطبع با فول لود شدنش گرمای بیشتری تولید خواهد شد و راه حلش که کمی کم میکنه فعال کردن وی سینس یا ماکسیموم فرم در بازیهای سبک و در بازیهای سنگین نیز توی تنظیمات بازی میتونید میزان فرم رو در بخش فریم لیمیتد بازی که اکثرا دارن با عدد دلخواه که اون عدد رو خودتون باید پیدا کنید. یعنی عددی باشه که چشماتون اذیت نشه و بازی لذت بخش باشه و لگ تصویر هم نداشته باشید با آزمون و خطا پیدا کنید و قفل کنید. فعلا نیازی به خرید فن نیست عزیز. اول اینارو تست کنید اکر به نتیجه مطلوب نرسیدید بعدا تهیه کنید. البته اون میل خودتون هست و اگر فن نداره کیستون الزاما باید تهیه کنید.

17137894852884554417773475841691.jpg

17137895222434321087142825752779.jpg

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

حتی ولتاژ رو هم میتونید  بعد از پیدا کردن ولتاژ پایدار با حالت کاروه بهترش کنید. یعنی کاروه میاد و ولتاژهای لود پایین تر و ایدل رو هم کم میکنه و کارت خنک تر میشه. فقط باید وقتی با آزمون و خطا ولتاژ پایدار رو پیدا کردید یک بار فلش برگردون وسط نرم افزار رو بزنید تا همه چیز دیفالت بشه و بعد قسمت چپ پایین کاروه ادیتور رو بزنید و روی یکی از نقطه ها کلیک کنید و شیفت رو بگیرید و نمودار رو تا جایی که بالاترین نقطه ولتاژ روی عددی که پایدار بوده و تست کردید بیارید و بعد کاروه رو ببندید و تیک اپلی که همون وسط سمت راست برنامه هست رو بزنید تا اعمال بشه و اگر پایدار بود و راضی بودید بقل فلش بک گزینه فلاپی یا سیو هست که میزنید و بعد روی یکی از گزینه های سمت راست از یک تا پنج کلیک میکنید تا تنظیمات سیو بشه که اگر با ریست شدن پرید دوباره با یک کلیک اعمال کنید.

17137898974993240305263078532638.jpg

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، sinatak گفته است:

لایف تایم فن ها 50000ساعت هست
اگر فن ها 5سال یه سره کار کنن میشه 50هزار ساعت
اکثرا گرما باعث خرابیه

تا دمای 50 درجه مخالف کارکردن فن هستم بعد ازون هم با دور کم باید کار کنن. حداکثر دمای گرافیک هم نباید بیشتر از 70 بشه. اگر بشه و فنها از پسش بر نیان فن های خود کارت رو تمیز باز میکنم و بجاش فن دور بالا مثل فن ماینر میبندم که دیگه گرم نشه. گرافیک ها اکثرا بعد از یکسال کار در ماین دچار لقی و خرابی فن میشدن . برای همینه که هنگام فروش کارت سالم بودن فن پرسیده میشه. این مورد خیلی مهمه. کسی که اقدام به فروش کارتش میکنه کافیه ذکر کنه فنهاش خراب شدن و تعویض شده{البته اگر عین همون فن رو پیدا کنه) قیمت گرافیک به نصف کاهش پیدا میکنه. کارتی که گرم میشه به دور فن ربطی نداره و مشکلش جای دیگه اس یا ایکنه کیس مشکل داره.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...