رفتن به مطلب

احتمال خرابی پردازنده‌های Core i9 نسل 13 و 14 اینتل به هنگام بازی!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

دوستان در برخی کشورها به نظر میرسه، بازی های مبتنی بر موتور Unreal Engine باعث داغ شدن بیش از حد و خرابی پردازنده‌های 13900K و 14900K شده به طوری که پردازنده سوخته. اگر این دو پردازنده رو دارید، یا بازی نکنید یا اگر بازی میکنید حتما آندرولت و آندرکلاک کنید تا بیش از حد داغ نشوند.

https://sakhtafzarmag.com/?p=364656

تنظیمات پیشنهادی برای پیشگیری:

https://sakhtafzarmag.com/?p=370364

• لایک 8
  • ممنونم 1
  • حالم خوب شد 9
  • چرا؟! 2
  • قلبم گرفت 5
لینک به دیدگاه

• ارسال 99
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)
هم اکنون، ARMIN گفته است:

دوستان در برخی کشورها به نظر میرسه، بازی های مبتنی بر موتور Unreal Engine باعث داغ شدن بیش از حد و خرابی پردازنده‌های 13900K و 14900K شده به طوری که پردازنده سوخته. اگر این دو پردازنده رو دارید، یا بازی نکنید یا اگر بازی میکنید حتما آندرولت و آندرکلاک کنید تا بیش از حد داغ نشوند.

من برا مشتری هام واتر کولینگ 3 فن ایسوس و msi بستم با خمیر کولر مستر مسترژل همون که شبیه ماژیک میمونه بهش زدم

مشکل دما کاملا مرتفع شده بدون هیچ آندرولت یا...

منتها بایستی هزینه کرد دیگه

الان دیگه حدودا 10 میلیون شده واتر کولینگ

اون خمیر هم حدودا 500 تومنه

آهان راستی i9 نبود

I7 بود

ویرایش شده توسط behy
لینک به دیدگاه

48 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

ارمین داستان چیه؟
باگ نرم افزاریه؟حفره ای چیزیه؟ 
خوده اینتل بیانیه ای چیزی نداده در این رابطه؟

لینک به دیدگاه

@مهرزاد قائم مقامی

چه سکوتی! 🤣🤣

حرفی حدیثی؟

جوهر کلماتم خشک نشد صداش تو ایران پیچید!

5 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

باگ نیست 

تبلیغات های خانمان سوز شرکت های مادربرد سازی باعث شده بایوس در حالت استاندارد کانفیگ نباشه و پارامتر های خارج از محدوده امن به پردازنده ارسال بشه و در گذر زمان این مشکلات پیش بیاد

هیچ ربطی هم به بازی و انجین و ... نداره.

سیاست های اینتل هم خالی از ایراد نیست.

راهکار:

- توان مصرفی باید روی عددی که اینتل گفته و تعیین کرده ست بشه حتی سیپیو ضریب باز! اگر گفته 250 وات شما حق نداری 300 وات ازش کار بکشی! اگر 200 وات ازش کار بکشی خیلی هم بهتر هست.

- ولتاژ در محدوده ایمنی که اینتل گفته باشه و اگر میتونید آندرولت کنید 

- از LLC لول بالا که جلوی افت ولتاژ رو میگیره چشم پوشی کنید

- دما زیر عدد 95 باشه.

- فرکانس رو 100 تا 150 مگاهرتز آفست منفی بدید

تا الان شواهدی وجود نداشته مشکل از سیلیکون و ریخته گری و... باشه و متهم ها فقط شرکت های مادربرد سازی هستن.

لینک به دیدگاه

هر کی واسه پست اول شکلک خنده بگذاره اون دنیا میره جهنم. 🤣

7 ساعت قبل، behy گفته است:

من برا مشتری هام واتر کولینگ 3 فن ایسوس و msi بستم با خمیر کولر مستر مسترژل همون که شبیه ماژیک میمونه بهش زدم

مشکل دما کاملا مرتفع شده بدون هیچ آندرولت یا...

منتها بایستی هزینه کرد دیگه

الان دیگه حدودا 10 میلیون شده واتر کولینگ

اون خمیر هم حدودا 500 تومنه

آهان راستی i9 نبود

I7 بود

پیام شما رو باید از آخر به اول خوند :D

6 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

ارمین داستان چیه؟
خوده اینتل بیانیه ای چیزی نداده در این رابطه؟

نمیدونم حدس من اینه که یه کد یا بار پردازشی توی بازی های Unreal Engine هست که پردازنده تحت فشار زیاد نمیتونه درست Handle کنه و باعث خارج شدن میزان مصرف از کنترل میشه.

17 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

@مهرزاد قائم مقامی

چه سکوتی! 🤣🤣

حرفی حدیثی؟

باگ نیست 

تبلیغات های خانمان سوز شرکت های مادربرد سازی باعث شده بایوس در حالت استاندارد کانفیگ نباشه و پارامتر های خارج از محدوده امن به پردازنده ارسال بشه و در گذر زمان این مشکلات پیش بیاد

آخه پس چرا فقط توی بازی این اتفاق میفته؟ حتی رندر نه، با اینکه رندر فشار بیشتری به پردازنده وارد میکنه اما اتفاقی نمیفته. به نظرم یه چیزی هست که تو بازی رخ میده و کنترلش از دست پردازنده خارج میشه.

لینک به دیدگاه

داداش بنز هم که باشه وقتی زیر اینقدر فشار بزاریش بلاخره یاتاقان میزنه ،حالا باز دوستان میگن پردازند سیلیکونی تا 300درجه هم دماش بالا بره مشکلی ندارد بله شما درست میفرمایید ؛دمای بالا مصرف وحشتناک بلاخره کم کم خودشو نشون میده وقتی نوآوری نداشته باشی و فقط سر چندتا اسکور بیشتر از رقیب طول عمر و عملکرد بلند مدت پردازنده رو به فنا بده

این مشکلات فقط مربوط i9 گویا نیست 

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

داداش بنز هم که باشه وقتی زیر اینقدر فشار بزاریش بلاخره یاتاقان میزنه ،حالا باز دوستان میگن پردازند سیلیکونی تا 300درجه هم دماش بالا بره مشکلی ندارد بله شما درست میفرمایید ؛دمای بالا مصرف وحشتناک بلاخره کم کم خودشو نشون میده وقتی نوآوری نداشته باشی و فقط سر چندتا اسکور بیشتر از رقیب طول عمر و عملکرد بلند مدت پردازنده رو به فنا بده

این مشکلات فقط مربوط i9 گویا نیست

مشکل فقط منحصر به Core i9 هست منتها شهر سخت افزار طوری گزارش کرده که انگار همه ی لاین آپ دچار مشکل میشن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بازی مد مکس یه نسخه خیلی فشرده داره حدود 4 گیگ وقتی نصب کنی میشه حدود 30 گیگ

این نسخه باعث شد سیستم خاموش بشه

سی پی یو رو در اوردم و جا زدم تا سیستم دوباره روشن شد

لینک به دیدگاه

هم اکنون، ARMIN گفته است:

مشکل فقط منحصر به Core i9 هست منتها شهر سخت افزار طوری گزارش کرده که انگار همه ی لاین آپ دچار مشکل میشن.

https://www.notebookcheck.net/Possible-solutions-for-Intel-s-gen-13-and-gen-14-Core-desktop-processors-crashing-in-Unreal-Engine-games.805728.0.html

ایشون مقصر بنظر نمیرسه،مشکل از اینتله😀

لینک به دیدگاه

43 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

آخه پس چرا فقط توی بازی این اتفاق میفته؟ حتی رندر نه، با اینکه رندر فشار بیشتری به پردازنده وارد میکنه اما اتفاقی نمیفته. به نظرم یه چیزی هست که تو بازی رخ میده و کنترلش از دست پردازنده خارج میشه.

افزونه های SSE و AVX به علت 64 بیتی نبودن مصرف سنگینی رو سیپیو میندازن

هیچ برنامه و کار روزمره ای از این افزونه ها استفاده نمیکنه

سرچ کنید متوجه میشید

روی این افزونه ها مصرف سیپیو بشدت بالا میره درکنارش ولتاژ و توان هم بالا میره...

بایوسم که هیچ محدودیتی لحاظ نکرده خوب پدر سیلیکون در میادش

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، yasin1380 گفته است:

یاسین جان کرش کردن با سوختن پردازنده فرق میکنه. این راجب کرش کردن سیستم داره میگه، که دلایل متعددی میتونه داشته باشه.

کرش به مرور با به روز رسانی موتور اینتل و بایوس میکروکد حل میشه، نگرانی الان بحث سوختن پردازنده i9 هست، بخصوص برای ما که توی ایران گارانتی نداریم.

42 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

بایوسم که هیچ محدودیتی لحاظ نکرده خوب پدر سیلیکون در میادش

قبول دارم مادربردها همیشه بیش از نیاز پردازنده بهش ولتاژ  میدن، ولی خب همیشه همین بوده، بازهم نباید بسوزه، اصلا آسمون زمین بیاد - پردازنده نباید بسوزه. سوختن پردازنده فاجعه است.

لینک به دیدگاه

یادمه بازی New World میزد کارت های 3090 رو میسوزوند. چرا هیچ لود دیگه این مشکل رو ایجاد نمیکرد؟ مشکل عنویدیا بود یا آمازون با اون بازیش؟

https://www.tomshardware.com/news/rtx-3090-new-world-beta-rma

لینک به دیدگاه

هم اکنون، Devileytion گفته است:

یادمه بازی New World میزد کارت های 3090 رو میسوزوند. چرا هیچ لود دیگه این مشکل رو ایجاد نمیکرد؟ مشکل عنویدیا بود یا آمازون با اون بازیش؟

https://www.tomshardware.com/news/rtx-3090-new-world-beta-rma

مشکل همین عنویدیا بود ک با درایور اپدیت مشکل رو فیکس کرد
تمام این مشکلات ب خاطر شتاب زدگیه و بهینه نشدن محصول نهایی
قبلا یادته داش ایمان هر نسل حدود 3 4 سال طول میکشید تا نسل بعد بیاد و گه گاه هم بیشتر
الان هر ساله نهایت 2 ساله ی محصول تولید میشه درسته ک تکنولوژی پیشرفت کرده
اما ب وضوح میشه دید ک خیلی از محصولات اونطور ک باید و شاید نیستن و طی مدتی و اپدیت های فراوون تازه فیکس و استیبل میشن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
7 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

درود

تمرکز اینتل روی خروجی تک هسته به نظر باعث این مشکله که دما داره از کنترل خارج میشه.

image.thumb.png.fc81110c951bfb7adf1092d329447315.png

توی یه مقایسه ساده هم مشخصه، اینتل تک هسته بهتر داره عمل میکنه حدود 10 درصد، ولی عملکرد چند هسته با وجود تعداد هسته بیشتر نسبت به رقیب، حدود 3 درصد ضعیف تره، این نشون میده که دمای هسته ها به خوبی دفع نمیشه و مجبوره موقع پردازش مولتی ترد، فرکانس رو کم کنه.

شاید مشکل جایگذاری نامناسب سنسور دما باشه، وقتی چند هسته عملیت انجام بشه، دما سریع به سنسور میرسه و فرکانس کنترل میشه، ولی وقتی تک هسته باشه، یه قسمت کوچیک سیپیو داغ میشه و گرما رو به بخش های کناری میده و دمای صحیح به سنسور دما نمیرسه و باعث سوختن میشه.

لینک به دیدگاه

وقتی از مشکلات مصرف، دما و ولتاژ این دو نسل اینتل میگفتیم ک صرفا برا اسکور بالاتر تو بنچمارک، پایداری رو فدا کرده سهامدارا و فن بوی ها بهشون بر میخورد

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

@مهرزاد قائم مقامی

چه سکوتی! 🤣🤣

حرفی حدیثی؟

باگ نیست 

سیاست های اینتل هم خالی از ایراد نیست.

راهکار:

- توان مصرفی باید روی عددی که اینتل گفته و تعیین کرده ست بشه حتی سیپیو ضریب باز! اگر گفته 250 وات شما حق نداری 300 وات ازش کار بکشی! اگر 200 وات ازش کار بکشی خیلی هم بهتر هست.

- ولتاژ در محدوده ایمنی که اینتل گفته باشه و اگر میتونید آندرولت کنید 

- از LLC لول بالا که جلوی افت ولتاژ رو میگیره چشم پوشی کنید

- دما زیر عدد 95 باشه.

- فرکانس رو 100 تا 150 مگاهرتز آفست منفی بدید

تا الان شواهدی وجود نداشته مشکل از سیلیکون و ریخته گری و... باشه و متهم ها فقط شرکت های مادربرد سازی هستن.

من اگر چیزی میگم بر اثاث تجربه کاری هست

اگر دیده باشین حتی یه پست هم از ترکیدن سی پی یو های Amd نسل جدید ندادم، چون تجربه نکردم و از دیدم من خطای سازنده های مادربرد بوده(حالا بماند که شما برعکس فکر میکنید)

برای همینه من میگم یه سری کارها در رفع ایراد سیستم، مثل بایوس بروز کردن جزو اولویتهاست

و اگر از سوختن نسل قدیم Amd  گفتم تجربه کردم و حتی شواهدش رو توی کارگاه دارم، اونم نه یکی چند تا

تو الکترونیک وات مصرفی از توان قطعه بگذر منجر به سوختن میشه

دما بالا تر از توان باشه منجر به سوختن میشه

پس کو این سی پی یو هایی که سوختن؟!

مگر کن تا به الان اینتل  پرچم دار کم بسته شده؟

نه تنها من ندیدم شما و بچهای این فروم هم ندیدید

مگر تو همین سایت ایراد بلو پیج و کرش نبوده؟

چطوری رفع شدن؟

تازه هنوز یکیش در جریانه و باید منتظر نتیجه بود

این داستان اگر فاجعه برا بود الان سیل عزیمی از کاربرهایی داشتیم که سی پی یو سوخته داشته

یا مثل عدم پایداری و یا  خاموشی های  amd مشکلشون رفع نشده بود

اینم بگم من جزو وظایف اخلاقیمه کسی رو فقط به واسطه کل کل، یا از رو شواهدی نامعلوم و یا حتی احساست تو دام خرید اشتباه ندازم

حداقلش اینه تجربه نکردم باشم نظری زیادی هم نمیدم

ولان هم قطعا به واسطه این خبر نکاتی رو به مشاوره دهنده گوش زد میکنم، اینتل باشه هم فرقی نمیکنه

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

قبول دارم مادربردها همیشه بیش از نیاز پردازنده بهش ولتاژ  میدن، ولی خب همیشه همین بوده، بازهم نباید بسوزه، اصلا آسمون زمین بیاد - پردازنده نباید بسوزه. سوختن پردازنده فاجعه است.

ارمین جان تا الان چنتا سوخته پرچم دار های اینتل رو دیدی؟

لینک به دیدگاه

12 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

درود

تمرکز اینتل روی خروجی تک هسته به نظر باعث این مشکله که دما داره از کنترل خارج میشه.

image.thumb.png.fc81110c951bfb7adf1092d329447315.png

توی یه مقایسه ساده هم مشخصه، اینتل تک هسته بهتر داره عمل میکنه حدود 10 درصد، ولی عملکرد چند هسته با وجود تعداد هسته بیشتر نسبت به رقیب، حدود 3 درصد ضعیف تره، این نشون میده که دمای هسته ها به خوبی دفع نمیشه و مجبوره موقع پردازش مولتی ترد، فرکانس رو کم کنه.

شاید مشکل جایگذاری نامناسب سنسور دما باشه، وقتی چند هسته عملیت انجام بشه، دما سریع به سنسور میرسه و فرکانس کنترل میشه، ولی وقتی تک هسته باشه، یه قسمت کوچیک سیپیو داغ میشه و گرما رو به بخش های کناری میده و دمای صحیح به سنسور دما نمیرسه و باعث سوختن میشه.

برادر واقعیتش به نظر من اگر مشکل جهان شمول بود، یعنی بروز اون مشکل در تمام پردازشها عمومیت داشت، باید خودشو همه جا نشون میداد نه فقط در چند تا عنوان بازی خاص. اگر اونطوری بود میتونستم مطمئن تر مثل شما بگم طراحی از بیخ ایراد داشته.

اما این حالت که تو چند تا بازی خاص بروز پیدا میکنه، احتمالا باگ نرم افزاری پردازشیه و به زودی با ارائه یک آپدیت در میکروکد مشکل برطرف میشه، فقط باید اون پردازشی که در موتور Unreal Engine وجود داره و باعث از کنترل خارج شدن حرارتی و در نتیجه اون تخریب سیلیکن پردازنده میشه رو پیدا کنن.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

ارمین جان تا الان چنتا سوخته پرچم دار های اینتل رو دیدی؟

تو ایران ندیدم. تو ایران تا الان هر چی خرابی از پردازنده اینتل دیدم همه اش در نتیجه بد رفتاری فیزیکی ناشی از هندلینگ بد بوده.

ولی این چیزی که تو گزارش کره جنوبی بود وحشتناک بود، روزانه ده ها نفر با Core i9 سوخته اومدن به نمایندگی اینتل مراجعه کردن، روزانه 10 تا خیلیه، کلا سوختن پردازنده اتفاق نادریه، شاید در سال 50 تا باشه، نه اینکه ظرف 5 روز 50 تا بسوزه.

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

تو ایران ندیدم. تو ایران تا الان هر چی خرابی از پردازنده اینتل دیدم همه اش در نتیجه بد رفتاری فیزیکی ناشی از هندلینگ بد بوده.

ولی این چیزی که تو گزارش کره جنوبی بود وحشتناک بود، روزانه ده ها نفر با Core i9 سوخته اومدن به نمایندگی اینتل مراجعه کردن، روزانه 10 تا خیلیه، کلا سوختن پردازنده اتفاق نادریه، شاید در سال 50 تا باشه، نه اینکه ظرف 5 روز 50 تا بسوزه.

والا من صحت و سلامت این خبر شک دارم

قطعا یه دلیل داشته و گرنه این جزو محالات هست

خودت به منبع یه سری بزن ببین دقیقا چی گفتن

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

والا من صحت و سلامت این خبر شک دارم

خودت به منبع یه سری بزن ببین دقیقا چی گفتن

برادر من خودم خبرو از منبع سایت دیجیتال ترندز ترجمه کردم گذاشتم تو سخت افزار مگ

https://www.digitaltrends.com/computing/intel-core-i9-cpu-crashes-returns/

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

یا لل کورکو پر

دیگه هیچ حرفی ندارم😶

لینک به دیدگاه

12 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

من که انگلیسیم خوب نیست و با گوگل ترجه کردم

و چیز در مورد سوختن نبود! و بشتر در مورد باگ و ایراد و کرش بود

تو خبر شهر سخت افزار هم گفته شده مرجوعی برای نگرانی در مورد کنترل دما بوده

من انگلیسیم خوب نیست یا شما مشکوک میزنی😅

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

من که انگلیسیم خوب نیست و با گوگل ترجه کردم

و چیز در مورد سوختن نبود! و بشتر در مورد باگ و ایراد و کرش بود

تو خبر شهر سخت افزار هم گفته شده مرجوعی برای نگرانی در مورد کنترل دما بوده

من انگلیسیم خوب نیست یا شما مشکوک میزنی😅

faulty chips, or their chips are degrading at an alarming rate

ما در زبان فارسی سوختن رو هم به عنوان Burnt سوزانده شدن میگیم و هم به معنای Broken یا خرابی. منظور من خراب شدنه و وقتی BSOD مکرر بگیری که نشه با سیستم کار کرد و یا قدرت پردازنده ات بشدت کاهش پیدا کنه - یعنی خراب شده.

حالا یه چیز جالب بگم، من جزو اولین نفراتی بودم که 14700KF خریدم تو ایران، تمام تست ها رو پاس میکرد پردازنده ام، به غیر از Y-Cruncher. چیز عجیبی بود. ایسوس هم آپدیت بایوس نمیداد لامصب گمونم دو ماه بعد از اینکه من پردازنده رو گرفتم ایسوس یه آپدیت اساسی برای بایوس داد که مشکل من رفع شد و بعدش تونستم Y-Cruncher رو پاس کنم.

تو خارج، ملت یه کم خنگ هستن، نه بایوس آپدیت میکنن نه هیچی، با همون تنظیم اولیه کار میکنن وقتی سیستمشون Crash کرد صاف می برن گارانتی. خدمات گارانتی هم در اغلب کشورها سریع پذیرش میکنند. منتها چیزی که من توی مقاله دیدم و باعث شد این خبرو جدی بگیرم، صحبت نماینده اینتل بود که مشکل رو تایید کرد:

In speaking with ZDNet Korea, an Intel representative said, “Intel is aware of problems that occur when executing certain tasks on 13th and 14th generation Core processors for desktop PCs, and it is analyzing them with major affiliates.”

که تایید میکنه اینتل از مشکل خبر داره و داره روش کار میکنه. پس یه چیزی هست که داره روش کار میکنه.

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، αяιαиχ97 گفته است:

وقتی از مشکلات مصرف، دما و ولتاژ این دو نسل اینتل میگفتیم ک صرفا برا اسکور بالاتر تو بنچمارک، پایداری رو فدا کرده سهامدارا و فن بوی ها بهشون بر میخورد

پست شما رو تازه دیدم

تا به الان با چند تا پرچمدار اینتل برخوردین که پایداری نداشته؟

چنتا دیدین که بلوپیج داشته و مربوط به سی پی یو بوده و حل نشده؟

بعد وقتی پایداری ندارن میتونید توضیح بدید چطور تونستن 14900 با اون مصرف وحشتناک و دمای مهار نشدنی رو به فرکانس 9.1 گیگاهرتز برسونن؟

برعکس اون اصلا سری به تاپیک امیر افشار زدیدی ببینین سیستم amd  ایشون بعد از کلی تلاش به کجا رسید؟

یا چه راحی دارین مشکل خاموشی های ناگهانی سیستم Amd دوستمون محمد نظری رو رفع کنید ؟

باز هم دوستی داشتیم که مشکل ارتیفکت سی پی یو Adm داشته چه شد نتیجه سیستمش؟

هر وقت تو کارگاهتون با همچین مشلی برخوردین حتما اطلاع بدین منم با جون دل میپذیرم

خیالتون راحت کسی بش بر نمیخوره اگر خودتون تجربه کرده باشین(حداقل اگر منظورتون منم خیالتون راحت به من برنمیخوره)

من اگر پستی میدم برای کل کل و تخریب نیست و حداقل برای دفاع و برا رفع مشکلات دوستان بوده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...