رفتن به مطلب

احتمال خرابی پردازنده‌های Core i9 نسل 13 و 14 اینتل به هنگام بازی!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

امیدوارم که دوستان متضرر نشده باشن و نشن

نسل جدید AMD هم ایراد دار بود قبل از لانچ جلوش گرفتن با کمی تاخیر عرضه می شه تا با تولیدات جدید عوضش کنن

حالا ماتریس هم این میون بدبختی با مدیرشون صحبت کردم گفت تمامی اجناس جدید سقف گارانتیشون شده 18 ماه جز فلش یا میکرو اس دی هاش اگر درست بگم الماس پایه گذار گارانتی مدت کم بود بین گارانتی اصلی ها امیدوارم این روند افزایشی نشه بلکه برعکس راه اواژنگ در پیش بگیرن

سقف الماس البته 3 سال هست و سقف شاپ ام ای تی 24 ماه بود که به 36 ماه افزایش پیدا کرد تخت جمشید هم 24 ماهه(البته ممکنه اطلاعاتم غلط باشه)

سازگار با اواژنگ با حامی سقف خاصی ندارن

ویرایش شده توسط Slash_Slash
لینک به دیدگاه

• ارسال 252
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

1 دقیقه قبل، Slash_Slash گفته است:

نسل جدید AMD هم ایراد دار بود قبل از لانچ جلوش گرفتن با کمی تاخیر عرضه می شه تا با تولیدات جدید عوضش کنن

حالا ماتریس هم این میون بدبختی با مدیرشون صحبت کردم گفت تمامی اجناس جدید سقف گارانتیشون شده 18 ماه جز فلش یا میکرو اس دی هاش اگر درست بگم الماس پایه گذار گارانتی مدت کم بود بین گارانتی اصلی ها امیدوارم این روند افزایشی نشه بلکه برعکس راه اواژنگ در پیش بگیرن

سلام.

تا وقتی انحصار واردات دست شرکت های خاصی باشه اوضاع رو به بهبود نمیره.

اگه انحصار از روی پردازنده های ای ام دی برداشته بشه، خیلی از افراد میتونن حق انتخاب و مدیریت هزینه پرداختی رو داشته باشن.

لینک به دیدگاه

الان تکلیف خریدار های خارجی (داخلی که خدا داند) چیه؟ بمرحله فراخوان و عودت هزینه cpu ها هم ممکنه ختم بشه؟ 

لینک به دیدگاه

6 دقیقه قبل، DM.JAGUAR گفته است:

سلام.

تا وقتی انحصار واردات دست شرکت های خاصی باشه اوضاع رو به بهبود نمیره.

اگه انحصار از روی پردازنده های ای ام دی برداشته بشه، خیلی از افراد میتونن حق انتخاب و مدیریت هزینه پرداختی رو داشته باشن.

عزیز دل انحصار روی چی نیست؟ خود دولت اولین انحصار طلب هست خودش این مجوزها رو می ده

1 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

الان تکلیف خریدار های خارجی (داخلی که خدا داند) چیه؟ بمرحله فراخوان و عودت هزینه cpu ها هم ممکنه ختم بشه؟ 

خیر هر موقع به فنا بره می تونن عوضش کنن تا بلو اسکرین یا کلا بوت نشدن بر نخورن که قاعدتا تعویض نمی کنن 

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، DM.JAGUAR گفته است:

این از روز اول مشخص بود. وقتی پردازنده Degrade کنه دیگه درست نمیشه.

اصلاح میکروکد یا بایوس یا هرچیزی، صرفا برای پردازنده هایی که تا کنون آسیب ندیده اند کاربرد داره.
اونهایی که آسیب دیدند که کاریش نمیشه کرد.

لینک به دیدگاه

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/intel-cpu-instability-crashing-bug-includes-65w-and-higher-skus-intel-says-damage-is-irreversible-no-planned-recall

قالب کردن محصول معیوب در قالب جهانی!
با اطلاع از معیوب بودن محصول برای چند سال فروختن یا بهتر بگم انداختن صداشم در نیاوردن تا صداش دراومد
بعد چند ماه قطره چکانی بیانیه دادن الانم میگن مدل های 65 واتی و میان رده هم مشکل داره

و اون مصرف کننده که به خاطر 100 الی 200 مگا هرتز بیشتر 10 20 تومن پول بیشتر داده بعد واسه خنک کردنش باز 10 20 تومن پول داده آخرشم باید قبول کنه که محصول معیوبه و دانکلاک و میکروکد و ... هم مشکل رو حل نمیکنه

و باز یه سری دوستان دنبال خرید این سری از محصولات هستن

یاد شبهه پردازنده های سلرون بخیر که با وجود شبه پردازنده بودن خراب نمیشدن حتی با هیت سینک بدون خمیر روش!

لینک به دیدگاه

من هم دقیقا بخاطر سری K و آپدیت بودن برا چند سال دیگه، مجبور شدم بیشتر خرج کنم و یه جنس بهتر بگیرم (عید نوروز)
از مادربورد که سری 790 Z برا اورکلاک تا گرونترین فن Air بازار
البته برا من i5 هست سری 14600k
من هنوز تا امروز چند ساعتم باهاش کار نکردم اما سریعا بایوس رو آپدیت کردم به آخرین ورژن
منتها قبل آپدیت بایوس، دما توی تست استرس نهایتا تا 76 میرفت
بعد از آپدیت و تنظیم روی پروفایل Intel حرارت تا 98 درجه میره و در حالتی که Short/Long Duration Package Power limit رو میزارم روی 153وات تا 92 درجه پایین میاد ولی بازم زیاده و خطرناک

توی هردو حالا بالا هم سرعت دیگه بیشتر از 4.50 گیگاهرتز نمیره

اما پروفایل خود asus رو انتخاب کردم و دوباره برگشت رو 76 درجه با سرعت 4.70 گیگاهرتز

به نظرتون تنظیمات دیگه ای باید انجام بدم ؟

ویرایش شده توسط ms368
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۵/۶ در 16:21، Slash_Slash گفته است:

دوست عزیز نسل جدیدشون هیچ مشکلی نداشته
صرفا بعضی از پردازنده ها اشتباه نامگذاری شدن

مثلا متوجه شدن 9700 رو 9600 نام گذاری کردن و به خورده فروشی ها ارسال کردن

واسه همین دستور جمع آوری دادن

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، xboyiut گفته است:

دوست عزیز نسل جدیدشون هیچ مشکلی نداشته
صرفا بعضی از پردازنده ها اشتباه نامگذاری شدن

مثلا متوجه شدن 9700 رو 9600 نام گذاری کردن و به خورده فروشی ها ارسال کردن

واسه همین دستور جمع آوری دادن

اون زمان خبر فقط گفتن مشکل داره باید تعویض بشه یوتیوب هم خبرهاش هست ضمنا معلومم نیست راست بگن مخصوصا اینکه تایم های رلیز هر کدوم متفاوت شده

تازه اگر فقط مشکل نامگذاری بود رلیز لازم نبود عقب بندازن هر کدوم که اشتباه بود عوض می کرد که خیلی بعیده نامگذاری اشتباه کنن اگر حتی توی نامگذاری هم بعد از این همه سال باگ دارن که باید برن بمیرن

بی خودی فن بازی شرکت ها به سینه نزنید همشون یک زباله ن در نهایت

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Slash_Slash گفته است:

اون زمان خبر فقط گفتن مشکل داره باید تعویض بشه یوتیوب هم خبرهاش هست ضمنا معلومم نیست راست بگن مخصوصا اینکه تایم های رلیز هر کدوم متفاوت شده

تازه اگر فقط مشکل نامگذاری بود رلیز لازم نبود عقب بندازن هر کدوم که اشتباه بود عوض می کرد که خیلی بعیده نامگذاری اشتباه کنن اگر حتی توی نامگذاری هم بعد از این همه سال باگ دارن که باید برن بمیرن

بی خودی فن بازی شرکت ها به سینه نزنید همشون یک زباله ن در نهایت

از پاسختون مشخصه کی فن بازه و سنگ شرکت خاص رو به سینه میزنه
و البته مختار هستید رو برند خاص تعصب داشته باشید

میتونید برید و الان سری 13 و 14 اینتل تهیه کنید

میتونید به یویتوب جهت اشاره به مشکل دار بودن محصول استناد کنید ولی بگید بیانیه رسمی شرکت از کجا معلوم راسته

مییتونید بگید اخبار مشکل دار بودن نسل 13 و 14 دروغه و....

ولی اجازه ندارید اتهام نگاه بدون منطق و متعصبانه (سنگ به سینه زدن) خودتون رو به کسی (در اینجا من) بزنید

رفع مشکل در سی پی یو در سه هفته غیر ممکنه که بخوان با تاخیر سه هفته ای فروش رفع کنن

جهت اطلاعتون :

سی پی یو سیستم شخصیم از سال 82 تا الان

اتلون 64

پنتیوم فول کش

فنوم x6

اتلون II

i5 7500

i7 11700

مینی پی سی اتم و سلرون هم داشتم
و لپتاپم هم اینتله و برنامه خرید سری جدید رایزن رو دارم

کارت های گرافیک شخصیم هم

FX5200
x800 pro
radeon 4600
radeon 5670
rtx 3080
radeon 6900

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، xboyiut گفته است:

از پاسختون مشخصه کی فن بازه و سنگ شرکت خاص رو به سینه میزنه
و البته مختار هستید رو برند خاص تعصب داشته باشید

میتونید برید و الان سری 13 و 14 اینتل تهیه کنید

میتونید به یویتوب جهت اشاره به مشکل دار بودن محصول استناد کنید ولی بگید بیانیه رسمی شرکت از کجا معلوم راسته

مییتونید بگید اخبار مشکل دار بودن نسل 13 و 14 دروغه و....

ولی اجازه ندارید اتهام نگاه بدون منطق و متعصبانه (سنگ به سینه زدن) خودتون رو به کسی (در اینجا من) بزنید

رفع مشکل در سی پی یو در سه هفته غیر ممکنه که بخوان با تاخیر سه هفته ای فروش رفع کنن

جهت اطلاعتون :

سی پی یو سیستم شخصیم از سال 82 تا الان

اتلون 64

پنتیوم فول کش

فنوم x6

اتلون II

i5 7500

i7 11700

مینی پی سی اتم و سلرون هم داشتم
و لپتاپم هم اینتله و برنامه خرید سری جدید رایزن رو دارم

کارت های گرافیک شخصیم هم

FX5200
x800 pro
radeon 4600
radeon 5670
rtx 3080
radeon 6900

عزیز یه لیوان اب بخور زیادی حرص AMD داری می خوری

محض اطلاع من قبل از این داستان ها که اصلا اینتل بخواد اینطوری بشه نسل 13 دادم AMD خریدم

اما سهام دار هیچ کدوم نیستم از فن بازیم خیلی بدم میاد چیزی که خبرش اومد گفتن AMD گفته پردازنده هاش نیاز به تست بیشتری داره چیزی از اسم یا نام اشتباه ذکر نشده و مگه شما سهام دارش هستی که داری ایجوری ازش دفاع می کنی؟؟؟؟

حتی توی متن خبر گفته شده حساسیت AMD بعد از اتفاقات اخیر اینتل درک کرد

AMD already recalled the chips that needed the additional testing before they could go on sale, and it sounds like that testing is going smoothly; AMD’s engineers are confident the chips won’t be delayed further, according to MacDiarmid.

این جمله دلیل تاخیرش گفته لینک خبرم می ذارم

https://www.theverge.com/2024/7/24/24205416/amd-zen-5-ryzen-9000-desktop-delay

ویرایش شده توسط Slash_Slash
لینک به دیدگاه

تحلیل چگونگی آسیب رسیدن به پردازنده‌های نسل 13 و 14 اینتل

13 ساعت قبل، ms368 گفته است:

من هم دقیقا بخاطر سری K و آپدیت بودن برا چند سال دیگه، مجبور شدم بیشتر خرج کنم و یه جنس بهتر بگیرم (عید نوروز)
از مادربورد که سری 790 Z برا اورکلاک تا گرونترین فن Air بازار
البته برا من i5 هست سری 14600k
من هنوز تا امروز چند ساعتم باهاش کار نکردم اما سریعا بایوس رو آپدیت کردم به آخرین ورژن
منتها قبل آپدیت بایوس، دما توی تست استرس نهایتا تا 76 میرفت
بعد از آپدیت و تنظیم روی پروفایل Intel حرارت تا 98 درجه میره و در حالتی که Short/Long Duration Package Power limit رو میزارم روی 153وات تا 92 درجه پایین میاد ولی بازم زیاده و خطرناک

توی هردو حالا بالا هم سرعت دیگه بیشتر از 4.50 گیگاهرتز نمیره

اما پروفایل خود asus رو انتخاب کردم و دوباره برگشت رو 76 درجه با سرعت 4.70 گیگاهرتز

به نظرتون تنظیمات دیگه ای باید انجام بدم ؟

کار درستی انجام دادین، بگذارین روی پروفایل Asus OC

اگر کولرتون ضعیفه حتما Long/Short رو کم کنید. و ICCMax رو روی 307 قرار بدین. سپس آندر ولت کنید.

اینجا بیشتر توضیح دادم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
2 ساعت قبل، Slash_Slash گفته است:

عزیز یه لیوان اب بخور زیادی حرص AMD داری می خوری

محض اطلاع من قبل از این داستان ها که اصلا اینتل بخواد اینطوری بشه نسل 13 دادم AMD خریدم

اما سهام دار هیچ کدوم نیستم از فن بازیم خیلی بدم میاد چیزی که خبرش اومد گفتن AMD گفته پردازنده هاش نیاز به تست بیشتری داره چیزی از اسم یا نام اشتباه ذکر نشده و مگه شما سهام دارش هستی که داری ایجوری ازش دفاع می کنی؟؟؟؟

حتی توی متن خبر گفته شده حساسیت AMD بعد از اتفاقات اخیر اینتل درک کرد

AMD already recalled the chips that needed the additional testing before they could go on sale, and it sounds like that testing is going smoothly; AMD’s engineers are confident the chips won’t be delayed further, according to MacDiarmid.

این جمله دلیل تاخیرش گفته لینک خبرم می ذارم

https://www.theverge.com/2024/7/24/24205416/amd-zen-5-ryzen-9000-desktop-delay

درود

این فراخوان AMD صرفا بخاطر نامگذاری یجور دهن کجی به اینتل محسوب میشه😅
از اونجایی که AMD برای نامگذاری فراخوان داده ولی اینتل گفته فقط پردازنده های خراب رو با نمونه سالم تعویض میکنه و فراخوانی به صورت کلی در کار نیست.

لینک به دیدگاه

تنها نگرانی این است که اکثرا سی پی یو های اینتل در ایران ، از نوع تری Tray هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که به شما سالم تحویل بدهند ممکن است در حضور شما به مدت یک ساعت تست کند و تست با موفقیت پاس شود ولی در خانه شاید روزی چند بار کرش کند. بنابراین تا اطلاع ثانوی فقط سی پی یو های دارای باکس خریداری شود.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
14 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

تنها نگرانی این است که اکثرا سی پی یو های اینتل در ایران ، از نوع تری Tray هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که به شما سالم تحویل بدهند ممکن است در حضور شما به مدت یک ساعت تست کند و تست با موفقیت پاس شود ولی در خانه شاید روزی چند بار کرش کند. بنابراین تا اطلاع ثانوی فقط سی پی یو های دارای باکس خریداری شود.

اولا که CPU باکس کسی انبوه نمیاره، اونایی هم که هست معمولا داخل ایران باکسشو میسازن و پردازنده تری توش میزارن.

در مورد تست و تضمین اولیه هم حتی اگه پردازنده ای خراب باشه از خط تولید، تو چند هفته اول خودشو نشون نمیده.

لینک به دیدگاه

الان من که ۱۳۴۰۰ دارم هم باید نگران باشم یا این خرابی‌ها مختص پردازنده های رده بالاست؟ 

حدود دو هفته پیش که آرمین جان تایپک آپدیت بایوس مادربوردها رو تو پی‌سی پین زد فورا بایوس رو آپدیت کردم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

باسلام
هر سایتی رو باز میکنم این بحث داره میشه
یکدفعه قصد کردیم از i3 بریم سمت i7 که اینجوری شد
AMD هم که کلا بخاری ازش بلند نمیشه فقط میگه من فلانم بعد قمصور میشه
اینتل هم که تبخیر شده
خداییش خسته کننده شده این مورد 🥴

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Peyman.S گفته است:

الان من که ۱۳۴۰۰ دارم هم باید نگران باشم یا این خرابی‌ها مختص پردازنده های رده بالاست؟ 

حدود دو هفته پیش که آرمین جان تایپک آپدیت بایوس مادربوردها رو تو پی‌سی پین زد فورا بایوس رو آپدیت کردم.

نه نگران نباش

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

باسلام
اینتل هم که تبخیر شده

من که سر این داستان کلی چیز یادگرفتم. کلی از گزینه های بایوس رو که تا قبلش نمیدوستم یاد گرفتم. حالا احاطه بیشتری روی سیستم دارم و این ها نکات مثبت این داستانه.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

باسلام
اینتل هم که تبخیر شده

دقیقا منظورتون از "AMD هم که کلا بخاری ازش بلند نمیشه" چیه؟

- اومده پردازنده با کش 3D داده، با نصف مصرف پرچمدارای اینتل رو به خاک و خون کشیده.

- البته این ویژگی فقط مختص به نسخه های 3D نیست، AMD بر خلاف اینتل روی بهینگی مصرف خیلی کار کرده.

- من نمیدونم این چه عدالت و منطقیه که فروشنده و دلال ها در ذهن مصرف کننده فرو کردن؟! سال ها پیش AMD اومد یک سری پردازنده عرضه کرد که مشکل حرارتی داشتن و میسوختن. این داستان حتی برای قبل روی کار اومدن لیزا سو و معرفی سری رایزن هست. هنوز که هنوزه دست از سر AMD بر نمیدارن و بر باور غلط خودشون پافشاری میکنن. این وسط اینتل هر اشتباهی بکنه، انگار نه انگار اتفاقی افتاده.

- یکی از دلایل بنده برای خرید پردازنده سری K این هست که بتونم در آینده تا حدی اورکلاک کنم تا بیشتر بتونم ازش بهره ببرم. اما الان پردازنده های اینتل نه تنها دست کاربر رو برای اورکلاک باز نمیگذارن، بلکه باید هزار و یک دستکاری انجام بشه تا بشه با کولر 360 خنکش کرد. این یعنی پسرفت!! لیتوگرافی قدیمی و کل کل کردن اینتل با TSMC که بماند ... ناگفته نمونه که سیستم خودم اینتلی هست.

لینک به دیدگاه

دوستان، دیگه لازم نیست دردسر آندرولت و آفست زدن رو داشته باشین.

اگر تو بایوس پروفایل اینتلو انتخاب میکنین، فقط یه سقف ولتاژ میزنین و تمام (ایسوس - گیگابایت).

اگر تو بایوس پروفایل سازنده مادربرد، مثلا ایسوس رو انتخاب میکنین، تنظیمات این مقاله، بعلاوه سقف ولتاژ.

همین.

لینک به دیدگاه

30 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

دوستان، دیگه لازم نیست دردسر آندرولت و آفست زدن رو داشته باشین.

اگر تو بایوس پروفایل اینتلو انتخاب میکنین، فقط یه سقف ولتاژ میزنین و تمام (ایسوس - گیگابایت).

اگر تو بایوس پروفایل سازنده مادربرد، مثلا ایسوس رو انتخاب میکنین، تنظیمات این مقاله، بعلاوه سقف ولتاژ.

همین.

خب خیلی راحته .

یه سوال میشه با پروفایل خود ASUS و بایوس قدیمی سقف ولتاژ زد ؟

لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، zeradoto گفته است:

خب خیلی راحته .

یه سوال میشه با پروفایل خود ASUS و بایوس قدیمی سقف ولتاژ زد ؟

شدن که میشه ولی باید بایوس رو آپدیت کنی چون میکروکد جدید اومده،

میکروکد بایوس قدیمی باگ داشت.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

یادش بخیر یه زمانی میگفتن amd بخری باید دست به آچار خوبی داشته باشی (منظور ور رفتن با تنظمیات و ...)

الان اینتل اینجوری شده

درسته amd از لحاظ نرم افزار همیشه عقب تر بوده ولی خوب حالا به دلایلی هوای کاربر بیشتر داشته

به هر حال امیدوارم برای هموطنان مشکلی پیش نیاد اینتل گارانتی نداره و بزرگترین مزیت اینتل این بود که خیالت از بابت خرابی راحت بود و میدونستی خرابی نداره اما الان ....

خودم پردازنده خریدم مادربرد 2 ماه طول کشید تا از آمریکا برسه بعدش روش گذاشتم تست کردم خیالمون راحت بود

اینجوری که شروع شده و ادامه دار شده حتی خرید نسل 15 هم ترسناکه

نسلی که خرابی داشته اما پنهان کاری کرده و بعد اینکه گندش در اومده تازه میگه مال نسل 13 بود که تموم شد ! (خسته نباشید !)

ویرایش شده توسط Hassan.SK
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

شدن که میشه ولی باید بایوس رو آپدیت کنی چون میکروکد جدید اومده،

میکروکد بایوس قدیمی باگ داشت.

جدا از میکروکد مثلا پروفایل همون asus بذاری ولی ولتاژ ست کنی رو 1300

فرقش با پروفایل اینتل چیه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...