رفتن به مطلب

احتمال خرابی پردازنده‌های Core i9 نسل 13 و 14 اینتل به هنگام بازی!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

46 دقیقه قبل، zeradoto گفته است:

جدا از میکروکد مثلا پروفایل همون asus بذاری ولی ولتاژ ست کنی رو 1300

فرقش با پروفایل اینتل چیه

تفاوتش رو اینجا توضیح دادم.

لینک به دیدگاه

• ارسال 252
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)
5 ساعت قبل، Amin Heydari گفته است:

دقیقا منظورتون از "AMD هم که کلا بخاری ازش بلند نمیشه" چیه؟

- اومده پردازنده با کش 3D داده، با نصف مصرف پرچمدارای اینتل رو به خاک و خون کشیده.

- البته این ویژگی فقط مختص به نسخه های 3D نیست، AMD بر خلاف اینتل روی بهینگی مصرف خیلی کار کرده.

- من نمیدونم این چه عدالت و منطقیه که فروشنده و دلال ها در ذهن مصرف کننده فرو کردن؟! سال ها پیش AMD اومد یک سری پردازنده عرضه کرد که مشکل حرارتی داشتن و میسوختن. این داستان حتی برای قبل روی کار اومدن لیزا سو و معرفی سری رایزن هست. هنوز که هنوزه دست از سر AMD بر نمیدارن و بر باور غلط خودشون پافشاری میکنن. این وسط اینتل هر اشتباهی بکنه، انگار نه انگار اتفاقی افتاده.

- یکی از دلایل بنده برای خرید پردازنده سری K این هست که بتونم در آینده تا حدی اورکلاک کنم تا بیشتر بتونم ازش بهره ببرم. اما الان پردازنده های اینتل نه تنها دست کاربر رو برای اورکلاک باز نمیگذارن، بلکه باید هزار و یک دستکاری انجام بشه تا بشه با کولر 360 خنکش کرد. این یعنی پسرفت!! لیتوگرافی قدیمی و کل کل کردن اینتل با TSMC که بماند ... ناگفته نمونه که سیستم خودم اینتلی هست.

باسلام نمی خوام بحث راه بندازم
خودم خیلی از موارد رو میدونم قبلا هم عشق AMD بودم و عمری گذروندیم، یادش بخیر فنوم داده بود 2 هسته ایی بعدش میرفتیم بایوس تغییرش میدادیم به 4 هسته فیزیکی 😄
و این هم میدونم مثلا سری جدیدش داره با تک ماده ، زورش میچربه به اینتل های  چلاغ نسل قبلش - آخه خداییش این ها چی هست که دارید بحث میکنید راجع بهش ،  2-3 سال دیگه بعنوان زباله الکترونیکی یاد میشه ازشون
اینها دیگه بحثی نداره
مخصوصا با وضعیت قیمتی و نوع عرضه این محصولات توی کشور
میری CPU بگیری میگه باید مین هم ببری 🥴
چرا اگر در خارجه بودیم، نوع نوشتنم و نظرم در مورد محصولات AMD جور دیگه ایی بود 

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
2 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

اینجوری که شروع شده و ادامه دار شده حتی خرید نسل 15 هم ترسناکه

نسلی که خرابی داشته اما پنهان کاری کرده و بعد اینکه گندش در اومده تازه میگه مال نسل 13 بود که تموم شد ! (خسته نباشید !)

فکر کنید در مورد نسل جدید اینتل خوندم که 105-110 درجه tjmax هست.

درمورد دیگرید هم واقعا چیزی نیست که تو یک هفته دو هفته نشون بده. شاید پردازنده های خراب چندصد ساعت روی ماکزیمم فرکانس و توان مصرفی و اعمال جریان و ولتاژ هسته بالا به این وضع افتادن و در اون فرکانس دیگه پایدار نیستن.

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Peyman.S گفته است:

الان من که ۱۳۴۰۰ دارم هم باید نگران باشم یا این خرابی‌ها مختص پردازنده های رده بالاست؟ 

حدود دو هفته پیش که آرمین جان تایپک آپدیت بایوس مادربوردها رو تو پی‌سی پین زد فورا بایوس رو آپدیت کردم.

اره ممکنه جزو سری تولید هایی باشه که مشکل اکسیداسیون دارن. صب کن تا اینتل دقیق مشخص کنه 

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است:

یادش بخیر یه زمانی میگفتن amd بخری باید دست به آچار خوبی داشته باشی (منظور ور رفتن با تنظمیات و ...)

الان اینتل اینجوری شده

درسته amd از لحاظ نرم افزار همیشه عقب تر بوده ولی خوب حالا به دلایلی هوای کاربر بیشتر داشته

به هر حال امیدوارم برای هموطنان مشکلی پیش نیاد اینتل گارانتی نداره و بزرگترین مزیت اینتل این بود که خیالت از بابت خرابی راحت بود و میدونستی خرابی نداره اما الان ....

خودم پردازنده خریدم مادربرد 2 ماه طول کشید تا از آمریکا برسه بعدش روش گذاشتم تست کردم خیالمون راحت بود

اینجوری که شروع شده و ادامه دار شده حتی خرید نسل 15 هم ترسناکه

نسلی که خرابی داشته اما پنهان کاری کرده و بعد اینکه گندش در اومده تازه میگه مال نسل 13 بود که تموم شد ! (خسته نباشید !)

این پنهان کاریه خیلی بیشتر به برند اینتل آسیب زد تا خود مشکلات بنظرم 

لینک به دیدگاه

من رو پروفایل ایسوس تست کردم دیدم ولتاژو میزاره روی 200A و Short/Long Duration Package Power limit رو میزاره روی 181

ولتاژو میزارم روی 307 یا 400 ولی 5 درجه افزایش دما دارم نهایتا تا 86

در حالت عادی دیفالت خود ایسوس درجه نهایتا تا 81 بالا میره توی تست استرس ( 200A , 181,181 )

image.thumb.png.211298dd5b16239a2c0b2d85448a90c6.png

توی پروفایل اینتل هم که تا 98 اینا میره و استاپ میکنم تستو

کسی دلیلشو میدونه چرا پروفایل اینتل با وجود سرعت پایینتر پردازنده (4.5Ghz) میره روی 98 درجه ؟

ویرایش شده توسط ms368
لینک به دیدگاه

23 دقیقه قبل، ms368 گفته است:

من رو پروفایل ایسوس تست کردم دیدم ولتاژو میزاره روی 200A و Short/Long Duration Package Power limit رو میزاره روی 181

ولتاژو میزارم روی 307 یا 400 ولی 5 درجه افزایش دما دارم نهایتا تا 86

در حالت عادی دیفالت خود ایسوس درجه نهایتا تا 81 بالا میره توی تست استرس ( 200A , 181,181 )

image.thumb.png.211298dd5b16239a2c0b2d85448a90c6.png

توی پروفایل اینتل هم که تا 98 اینا میره و استاپ میکنم تستو

کسی دلیلشو میدونه چرا پروفایل اینتل با وجود سرعت پایینتر پردازنده (4.5Ghz) میره روی 98 درجه ؟

مشخصات سیستمت رو بگو؟

لینک به دیدگاه

سلام میگن  i7 نسل ۱۳ و ۱۴ هم همین مشکلو دارن اگه کسی اطلاع داره بگه.خودم قصد خریدشونو دارم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

برو بچ چاینا وارد عمل شدن و بررسی  دقیقی کردن وضعیت رو
میتونید از لینک زیر ببینید دوستان تست ها رو
https://www.expreview.com/95070.html

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، amirxxxxxxzad گفته است:

سلام میگن  i7 نسل ۱۳ و ۱۴ هم همین مشکلو دارن اگه کسی اطلاع داره بگه.خودم قصد خریدشونو دارم

فعلا نخر ببینیم آپدیت میکروکد واقعا چه اثری میزاره و دیگرید رو کامل متوقف میکنه یا نه

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، amirxxxxxxzad گفته است:

ذاتا هیچ کدوم از پردازنده های نسل 13 و 14 مشکل ندارن، فقط باید تنظیمات ولتاژ ورودی و مدار تغذیه رو اصلاح کرد، همین.

تنها پردازنده ای که توصیه نمیشه بخرید Core i9 هست، اونم نه به خاطر مشکل دار بودن، بلکه به دلیل آنکه با تنظیمات ولتاژ ورودی و اصلاح مدار تغذیه قدرتش اندازه i7 میشه، پس خرید i9 ارزش نداره.

i7 و i5 بخرید.

لینک به دیدگاه

2 دقیقه قبل، zexer2020 گفته است:

فعلا نخر ببینیم آپدیت میکروکد واقعا چه اثری میزاره و دیگرید رو کامل متوقف میکنه یا نه

البته باید بگیم آپدیت میکروکد صرفا یک اصلاح در الگوریتم ولتاژه، اگر تا به الان پردازنده دیگرید کرده باشه - هیچ کاریش نمیتونه بکنه. صرفا برای پردازنده هایی که سالم مانده اند و یا به تازگی خریداری شده اند، می تونه، اثر بخش باشه.

لینک به دیدگاه

سلام عزیزان.

اقا یه سوال این مشکل برای 13400f هم میتونه پیش بیاد؟

دیشب سیستمو روشن کردم همون اول بلو اسکرین داد بعد خاموش شد. بعدش روشن کردم بدون مشکل کار کرد ولی فک کنم این مشکل باشه به مرور میتونه بیشتر بشه درسته؟

لینک به دیدگاه

دوست عزیز در خصوص خرید این دو نسل با توجه به موارد زیر خودتون تصمیم بگیرید.

• گزارش ها حاکی از 25 تا حتی 50 درصد خرابی تو این نسل هستن
  • اکثر پردازنده ها بعد از مدتی استفاده دچار مشکل میشن نه بلافاصله بعد از خرید (چند ماه تا یک سال)
  • این خرابی ارتباطی با پروفایل سازنده مادربورد نداره چون مادربورد های ورک استیشن هم دچار 50 درصد خرابی شدن (پروفایل اینتل)
  • طبق اعلام اینتل مشکل شامل مدل های 65 واتی هم میشه (مدل های بدون K)
  • احتمال حل مشکل با میکرو کد و ... خیلی کمه چون تست ها نشون داده کاهش ولتاز و فرکانس صرفا تعداد کرش رو کمتر میکنه ولی از بین نمیبره
  • محصول معیوب و سوخته در ایران تعویض نمیشه
  • به صحبت فروشنده ها جهت فروش این نسل و فن بوی های این برند توجه نکنید دسته اول ذی نفع هستن دسته دوم سر تو برف
  • محصول واقعا مشکل داره بعضی از خریدار های عمده و دیتاسنتر ها استفاده از این نسل رو رسما متوقف کردن

در صورتی که خوش شانس هستید و احتمال میدید پردازنده سالم دستتون میرسه بخرید

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)
41 دقیقه قبل، xboyiut گفته است:

دوست عزیز در خصوص خرید این دو نسل با توجه به موارد زیر خودتون تصمیم بگیرید.

• گزارش ها حاکی از 25 تا حتی 50 درصد خرابی تو این نسل هستن
  • اکثر پردازنده ها بعد از مدتی استفاده دچار مشکل میشن نه بلافاصله بعد از خرید (چند ماه تا یک سال)
  • این خرابی ارتباطی با پروفایل سازنده مادربورد نداره چون مادربورد های ورک استیشن هم دچار 50 درصد خرابی شدن (پروفایل اینتل)
  • طبق اعلام اینتل مشکل شامل مدل های 65 واتی هم میشه (مدل های بدون K)
  • احتمال حل مشکل با میکرو کد و ... خیلی کمه چون تست ها نشون داده کاهش ولتاز و فرکانس صرفا تعداد کرش رو کمتر میکنه ولی از بین نمیبره
  • محصول معیوب و سوخته در ایران تعویض نمیشه
  • به صحبت فروشنده ها جهت فروش این نسل و فن بوی های این برند توجه نکنید دسته اول ذی نفع هستن دسته دوم سر تو برف
  • محصول واقعا مشکل داره بعضی از خریدار های عمده و دیتاسنتر ها استفاده از این نسل رو رسما متوقف کردن

در صورتی که خوش شانس هستید و احتمال میدید پردازنده سالم دستتون میرسه بخرید

بیچاره 12700K توی این چند روز از 13500 تومان به 18 رسیده
چند روز دیگه با توجه به وضعیت نابسامان بازار و خرابی 13-14 و ... فکر کنم باید براش 26-27 تومن هزینه کنیم
از اونطرف به اینده هم امیدی نیس
اینتل نسل بعدی رو میگن بخاطر گرمای زیاد، ارائه ش رو به تاخیر انداخته تا در فصل خنک پاییز بده
این داستان ادامه داره فکر میکنم ....

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ho3einsa گفته است:

سلام عزیزان.

اقا یه سوال این مشکل برای 13400f هم میتونه پیش بیاد؟

دیشب سیستمو روشن کردم همون اول بلو اسکرین داد بعد خاموش شد. بعدش روشن کردم بدون مشکل کار کرد ولی فک کنم این مشکل باشه به مرور میتونه بیشتر بشه درسته؟

بایوس آپدیته؟ پروفایل اینتلو انتخاب کردی؟ محدودیت ولتاژو بزار

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
20 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

بیچاره 12700K توی این چند روز از 13500 تومان به 18 رسیده
چند روز دیگه با توجه به وضعیت نابسامان بازار و خرابی 13-14 و ... فکر کنم باید براش 26-27 تومن هزینه کنیم
از اونطرف به اینده هم امیدی نیس
اینتل نسل بعدی رو میگن بخاطر گرمای زیاد، ارائه ش رو به تاخیر انداخته تا در فصل خنک پاییز بده
این داستان ادامه داره فکر میکنم ....

اگه نگرفتی پس هیچی صبر رایزن 9 از راه برسه بلکه سری 7 حداقل با قیمت و شرایط بهتری موجود شد (یا از سری 9 تهیه کن)
نسل 15 هم آش دهن سوزی نیست با اون وضعیتش
پولاتو هم تبدیل به دلار تتر کن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
10 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است:

اگه نگرفتی پس هیچی صبر رایزن 9 از راه برسه بلکه سری 7 حداقل با قیمت و شرایط بهتری موجود شد (یا از سری 9 تهیه کن)
نسل 15 هم آش دهن سوزی نیست با اون وضعیتش
پولاتو هم تبدیل به دلار تتر کن

متاسفانه مجبور به خرید 1270k برای سیستم دم دستیم هستم
شاید اگر همه چیز گل و بلبل بشه برای سری 9 AMD ، یه نیگاهی بهش برای سیستم اصلیم کنم

لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

متاسفانه مجبور به خرید 1270k برای سیستم دم دستیم هستم
شاید اگر همه چیز گل و بلبل بشه برای سری 9 AMD ، یه نیگاهی بهش برای سیستم اصلیم کنم

درود دوست گرامی 

لااقل به جای خرید 12700K و یه برد ناقابل 12 تومنی از سری Z

برید Ryzen 9 7900x بهمراه یه برد 9-8 تومنی جمع و جور از سری B650 بردارید. 

این دو مدل قیمت مناسبت, و امکانات خوبی دارن. DDR5 ساپورت هستند. 

GIGABYTE B650M GAMING WIFI

ASUS B650M TUF GAMING PLUS WIFI

لینک به دیدگاه

سلام دوستان، سیستم کاری 13400 با بورد z790هستش. فقط بایوس رو آپدیت کنم حله؟ یا باید کار دیگه هم انجام بدم؟

ویرایش شده توسط Fido
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

بایوس آپدیته؟ پروفایل اینتلو انتخاب کردی؟ محدودیت ولتاژو بزار

بله بایوس اپدیته 

مادربوردم b760 tuf gaming هست همون حالت دیفالت گذاشتم. چون حالت اینتل فرکانس رمو میاره پایین. من ddr5 هست رمم فرکانس 5200 که تا 4000 میاره پایین. من مقاله رو تازه دیروز دیدم هنوز کاری نکردم فقط بایوسو همون اول کار بخاطر ناسازگاری رم اپدیت کرده بودم

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

مشخصات سیستمت رو بگو؟

cpu 14600k 5300ghz

cooler deepcool assassin iv premium air

mobo asus z790 prime wifi

ram 16G*2 ddr5 6200 mhz corsair

power green gp800 evo

m.2 nm620 lexar 1tb

GPU onboard

case fsp cut592

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ho3einsa گفته است:

بله بایوس اپدیته 

مادربوردم b760 tuf gaming هست همون حالت دیفالت گذاشتم. چون حالت اینتل فرکانس رمو میاره پایین. من ddr5 هست رمم فرکانس 5200 که تا 4000 میاره پایین. من مقاله رو تازه دیروز دیدم هنوز کاری نکردم فقط بایوسو همون اول کار بخاطر ناسازگاری رم اپدیت کرده بودم

خب، من نفهمیدم چی شد.

در حال حاضر حالت دیفالت بایوس، یعنی پروفایل اینتل. بعد میفرمایید دیفالته اما حالت اینتل فرکانسو آورده پایین. دقیقا نفهمیدم چی شد. در هر صورت یه تست Cinebench R23 با نرم افزار HWINFO باز بگیر ببینم Cord VIDs و VCore چند میده به پردازنده ات.

54 دقیقه قبل، ms368 گفته است:

cpu 14600k 5300ghz

cooler deepcool assassin iv premium air

mobo asus z790 prime wifi

ram 16G*2 ddr5 6200 mhz corsair

power green gp800 evo

m.2 nm620 lexar 1tb

GPU onboard

case fsp cut592

شما بایوس رو همون پروفایل ایسوس بزار،

Short/Long Duration رو بزار روی 181
Core Cache Current Limit رو بزار روی 307

اون IA VA Voltage Limit رو هم بگذار روی 1300

همین کافیه. تست بکن ببین نتیجه چی میشه.

لینک به دیدگاه

58 دقیقه قبل، Rise Of Guru گفته است:

image.thumb.png.5173728ff3e735ecdac436415ed3d73c.png

با این تنظیمات آخر -دیگه هیچیش نمیشه پردازنده. این چیزا واسه خارجی های نوب سگه که طرف 3 بار پردازنده سوزونده بازهم عین خر رفته یکی دیگه گرفته مثل قبل سوزنده. این ازیناست که نمیدونه بایوس کجا هست اصلا.

2 ساعت قبل، Fido گفته است:

سلام دوستان، سیستم کاری 13400 با بورد z790هستش. فقط بایوس رو آپدیت کنم حله؟ یا باید کار دیگه هم انجام بدم؟

بایوس آپدیت کن، روی پروفایل اینتل تست کن ببین دما خوبه. اگر خوب نبود بزارش روی پروفایل ایسوس. همین.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...