رفتن به مطلب

دما در 14700k

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همه دوستان

دوستان من روی پردازنده 14700k با خنک کننده lian li galahad 360 sl زیر لود صد درصدی دما حدودا 86 الی 88 و ماکسیموم 90 میگیرم

توی گیم حدود 60 الی 65 درجه و در کل اوکی هست

منتهی مشکلی که هست اینه که سیستم وقتی روشن هست و کار خاصی باهاش انجام نمیشه دما نوسان زیادی داره، مثلا حدود 40 میچرخه یهو میره روی 60 و برمیگرده

میخواستم ببینم این عادی هست و یا برای کنترلش باید کاری انجام بشه؟

لینک به دیدگاه

هم اکنون، Rise Of Guru گفته است:

بهتر هستش بفروشید چون بعد مدتی پردازنده خراب میشه

سهامدار AMD وارد تاپیک شد.

اصلا ربطی نداره. لطفا فقط تیتر اخبار رو نخونید. اصلا جالب نیست که انقدر اطلاعات داشته باشین بعد بی هوا حرف بزنین😘

در داخل ایران تا به حال خرابی اعلام نشده و ۷۰ درصد خرابی ها برای i9 های نسل ۱۳ و ۱۴ هستش.

اولش هم که 7800x3d اومده بود ولی مشکل داشت پس چرا نفروختید؟

طرفدار هیچ طرفی نیستم بله AMD توی x3d ها گل کاشته و دمشم گرم خودم ازش تهیه کردم برا اقوام یه 7950x3d یه 7800x3d ولی قرار نیست بگین اینتل همه پردازنده هاش میسوزه🥰😐

کلا شرکت ها محصولات بی کیفیت میدن بیرون و بدلیل انحصار دوباره مجبوری ازشون بخری و این سیکل باطل هی ادامه داره.

هم اکنون، Shayan.KH گفته است:

سلام به همه دوستان

دوستان من روی پردازنده 14700k با خنک کننده lian li galahad 360 sl زیر لود صد درصدی دما حدودا 86 الی 88 و ماکسیموم 90 میگیرم

تنظیمات بایوس که آقا @ARMIN عرض کردند رو حتما انجام بدین.

در مورد تغییر ناگهانی دما نظری ندارم. من خودم با فن خنک کننده بادی همین مشکلو دارم یهو میره بالا.

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Shayan.KH گفته است:

سلام به همه دوستان

منتهی مشکلی که هست اینه که سیستم وقتی روشن هست و کار خاصی باهاش انجام نمیشه دما نوسان زیادی داره، مثلا حدود 40 میچرخه یهو میره روی 60 و برمیگرده

سلام دوست خوبم

حداکثر V-Core در لود چقدره؟

مادربردتون مدلش چیه؟

آیا بایوس مادربرد به روز هست؟

اگر به روز هست آیا از پروفایل اینتل استفاده میکنید؟

اگر از پروفایل اینتل استفاده نمیکنید آیا تنظیمات این تاپیک رو انجام دادین یا نه؟

۱ ساعت قبل، Rise Of Guru گفته است:

بهتر هستش بفروشید چون بعد مدتی پردازنده خراب میشه

در بخش مشاوره فنی لطفا نمک نریزین.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، AmirPuniSher گفته است:

اولش هم که 7800x3d اومده بود ولی مشکل داشت پس چرا نفروختید

7800x3d هیچ مشکلی نداشت مشکل بعضی از مادربردا بود ک ولتاژ soc بالایی میدادن که همون چن روز اول اپدیت اومد و اوکی شد ولی نسل 13 الان دو سال از عرضش میگذره و هنوز مشکلات اساسی داره ک بنظر نمیاد با اپدیت بایوس هم کاملا قابل حل باشه

ولی قرار نیست بگین اینتل همه پردازنده هاش میسوزه🥰😐

واقعیت رو نمیشه نگفت و ندید پردازنده های نسل 13-14 معمولا ب یکباره نمیسوزن ولی خیلی سریع تر از حد معمول دارن دیگرید میشن اینو  من نمیگم دوولوپر های بزرگ و رسانه های مطرح ای تی دارن میگن بعضا حتی رسانه هایی ک سالها بخاطر منافع پشت اینتل بودن

در داخل ایران تا به حال خرابی اعلام نشده

امیدوارم تا یکی دو سال اینده هم همینطور باشه

لینک به دیدگاه

هم اکنون، αяιαиχ97 گفته است:

7800x3d هیچ مشکلی نداشت مشکل بعضی از مادربردا بود ک ولتاژ soc بالایی میدادن که همون چن روز اول اپدیت اومد و اوکی شد ولی نسل 13 الان دو سال از عرضش میگذره و هنوز مشکلات اساسی داره ک بنظر نمیاد با اپدیت بایوس هم کاملا قابل حل باشه

واقعیت رو نمیشه نگفت و ندید پردازنده های نسل 13-14 معمولا ب یکباره نمیسوزن ولی خیلی سریع تر از حد معمول دارن دیگرید میشن اینو  من نمیگم دوولوپر های بزرگ و رسانه های مطرح ای تی دارن میگن بعضا حتی رسانه هایی ک سالها بخاطر منافع پشت اینتل بودن

امیدوارم تا یکی دو سال اینده هم همینطور باشه

در کل همه شرکتا دارن زباله تولید میکنن 

یه تلویزیون سامسونگ tu8000 خریدم دو سال پیش کمتر از ۶ ماه برد و پنل نابود شد جالبیش اینجاست تلویزیون سامسونگ مال ۲۰۱۱ خونه مون داره کار میکنه راحت هنوز.

نه قطعی برق داشت نه هیچی 

بردم گفتن این سری همه میسوزن مال شما هم سوخته دیگه. 

یه گوشی A50 داشتم دو هفته پیش بردم چیپست رو ۲ میلیون دادم عوض کردم😂

یه لپ تاپ ایسوس دارم مال سال ۲۰۱۹ هست هارد روش به فنا رفته درحالی که از همین ایسوس یه لپ تاپ دیگه دارم مال سال ۲۰۰۸ عین ساعت کار میکنه. 

کلا انحصاری بودن داره باعث میشه شرکت ها مثل ایران خودرو و سایپا عمل کنن

لینک به دیدگاه

سلام

3 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

حداکثر V-Core در لود چقدره؟

1.323

مادربردتون مدلش چیه؟

آیا بایوس مادربرد به روز هست؟

rog z690-f

بله اخرین ورژن هست

اگر از پروفایل اینتل استفاده نمیکنید آیا تنظیمات این تاپیک رو انجام دادین یا نه؟

بله.. طبق اموزش تنظیم کردم

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، Shayan.KH گفته است:

سلام

1.323

rog z690-f

بله اخرین ورژن هست

بله.. طبق اموزش تنظیم کردم

دما رو با چه نرم افزاری می سنجی؟

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

دما رو با چه نرم افزاری می سنجی؟

hwmonitor

با ارموری ایسوس هم همین هست

لینک به دیدگاه

1 دقیقه قبل، Shayan.KH گفته است:

hwmonitor

با ارموری ایسوس هم همین هست

با این اوصاف من شکم روی واترکولرته. چون در حالت بیکاری یا باید سیستم ویروس داشته باشه فعالیت خاصی صورت بگیره، مثلا توی Task Manager ببینی یه دفعه توی بیکاری، یکی از Processor ها درصد زیادی از پردازنده رو اشغال کنه که در اون صورت مشکل نرم افزاریه. اگر نرم افزاری نباشه، و بر فرض با تغییر ویندوز هم درست نشه، ممکنه مشکل از واترکولر باشه.

من نمیدونم واترکولرتون جدیده یا نه، اما گروهی از واترکولرهای Galahad دچار خرابی میشدن. کافیه توی گوگل سرچ کنین Galahad Water cooler problems کلی سایت براتون میاره. بیشتر از این نمیتونم مشکل رو حدس بزنم.

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

با این اوصاف من شکم روی واترکولرته. چون در حالت بیکاری یا باید سیستم ویروس داشته باشه فعالیت خاصی صورت بگیره، مثلا توی Task Manager ببینی یه دفعه توی بیکاری، یکی از Processor ها درصد زیادی از پردازنده رو اشغال کنه که در اون صورت مشکل نرم افزاریه. اگر نرم افزاری نباشه، و بر فرض با تغییر ویندوز هم درست نشه، ممکنه مشکل از واترکولر باشه.

من نمیدونم واترکولرتون جدیده یا نه، اما گروهی از واترکولرهای Galahad دچار خرابی میشدن. کافیه توی گوگل سرچ کنین Galahad Water cooler problems کلی سایت براتون میاره. بیشتر از این نمیتونم مشکل رو حدس بزنم.

من خودمم روی واترکولره شک دارم ولی خب نو هست

توی process ها icue یکم نوسانش زیاده که الان بستمش و چک کردم، دما باز نوسان داره ولی کمتر، مثلا قبلا از 40 میرفت 60 الان میشه 50 و خیلی کمتره پس icue رو میذارم کنار

الان باز نگاه میکنم، فقط دمای یکی از p-core ها میره بالا اکثرا هم دمای اولین p core میره(0#)

لینک به دیدگاه

47 دقیقه قبل، Shayan.KH گفته است:

من خودمم روی واترکولره شک دارم ولی خب نو هست

توی process ها icue یکم نوسانش زیاده که الان بستمش و چک کردم، دما باز نوسان داره ولی کمتر، مثلا قبلا از 40 میرفت 60 الان میشه 50 و خیلی کمتره پس icue رو میذارم کنار

الان باز نگاه میکنم، فقط دمای یکی از p-core ها میره بالا اکثرا هم دمای اولین p core میره(0#)

اگر دمای بین هسته های P، بیش از 10 درجه اختلاف دارن، یا کولر بد بسته شده یا کولر مشکل داره.

لینک به دیدگاه

26 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

اگر دمای بین هسته های P، بیش از 10 درجه اختلاف دارن، یا کولر بد بسته شده یا کولر مشکل داره.

کولرو خودم بستم...
شاید باید یه دستی توش ببرم

لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، Shayan.KH گفته است:

سلام به همه دوستان

مشکلی نیست. کامپیوتر خودم رایزن اینجوری بود. به خاطرعملکرد بوست PBO . ولتاژ بین 1.1 تا 1.5 ولت میرفت. یعنی فرکانسش از 3200 میرفت 4900 بر می گشت ولی تغییراتش بسیار سریع بود و همین رفتار ، یک مورد عادی در سی پی یو رایزن است.اگر به دمای بالا در حالت بیکاری حساسیت دارید میتونید عملکرد بوست را غیر فعال و فرکانس را به طور دستی اعمال کنید.در یک مورد دیگر میتوانید میزان توان سی پی یو به 125 وات محدود کنید که دمای سی پی یو در حالت 100 درصد از 70 درجه تجاوز نکند ولی همان دمای بیکاری نهایتا تا 60 درجه می رود.

عملکرد فرکانس بوست در سی پی یو رایزن و اینتل عامل بالا رفتن دما در حالت بیکاری هستند و به گفته این دو شرکت ، این عملکرد کاملا عادی و بی ضرر است.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

مشکلی نیست. کامپیوتر خودم رایزن اینجوری بود. به خاطرعملکرد بوست PBO . ولتاژ بین 1.1 تا 1.5 ولت میرفت. یعنی فرکانسش از 3200 میرفت 4900 بر می گشت ولی تغییراتش بسیار سریع بود و همین رفتار ، یک مورد عادی در سی پی یو رایزن است.اگر به دمای بالا در حالت بیکاری حساسیت دارید میتونید عملکرد بوست را غیر فعال و فرکانس را به طور دستی اعمال کنید.در یک مورد دیگر میتوانید میزان توان سی پی یو به 125 وات محدود کنید که دمای سی پی یو در حالت 100 درصد از 70 درجه تجاوز نکند ولی همان دمای بیکاری نهایتا تا 60 درجه می رود.

عملکرد فرکانس بوست در سی پی یو رایزن و اینتل عامل بالا رفتن دما در حالت بیکاری هستند و به گفته این دو شرکت ، این عملکرد کاملا عادی و بی ضرر است.

آها پس شکر خدا طبیعیه.. بسیار عالی

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

مصرف 14700k رو روی 125 محدود کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شرایط کاری و عملکردی پردازنده رایزن شما با 14700k متفاوته و تنظیمات بهینه رو ایشون می تونن از آقا آرمین بگیرن

لینک به دیدگاه

من یک‌هفته ای میشه خریدم ۱۴۷۰۰ کولرم‌نوکتوا d15 خمیر کولر مستر زدم و مجبور شدم یه فن نوکتوا با دور بالا اضافه کنم به هیتسینکش الان سه فن داره  دما تو بازی اونم ۴کی بیشتر از ۷۰ الی ۷۵ نمیره البته به فن های  خود کیس دما خیلی بستگی داره که چقد حرارت داخل و پشت کولر رو دفع کنه 

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، 60FPS گفته است:

من یک‌هفته ای میشه خریدم ۱۴۷۰۰ کولرم‌نوکتوا d15 خمیر کولر مستر زدم و مجبور شدم یه فن نوکتوا با دور بالا اضافه کنم به هیتسینکش الان سه فن داره  دما تو بازی اونم ۴کی بیشتر از ۷۰ الی ۷۵ نمیره البته به فن های  خود کیس دما خیلی بستگی داره که چقد حرارت داخل و پشت کولر رو دفع کنه 

نصب ایرکولر نهایت برای i5 سری k پیشنهاد میشه و برای نسخه های i7 کار پرریسکی محسوب میشه

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، 60FPS گفته است:

با ایرکولر باید PL1/2 رو بیاری زیر 200 وات. ICCmax نهایت 307 باشه.

لینک به دیدگاه

46 دقیقه قبل، rajah گفته است:

نصب ایرکولر نهایت برای i5 سری k پیشنهاد میشه و برای نسخه های i7 کار پرریسکی محسوب میشه

دوست عزیز میبینی که راحت از عهده دمای بالای 14700k براومده حتی دما  به 55 هم میرسه 

5E7216AA-7E51-4F47-9737-E2F87217766C.jpeg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
۱ ساعت قبل، 60FPS گفته است:

دوست عزیز میبینی که راحت از عهده دمای بالای 14700k براومده حتی دما  به 55 هم میرسه 

5E7216AA-7E51-4F47-9737-E2F87217766C.jpeg

خار فکت ☠️

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۵/۱ در 00:11، rajah گفته است:

مصرف 14700k رو روی 125 محدود کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شرایط کاری و عملکردی پردازنده رایزن شما با 14700k متفاوته و تنظیمات بهینه رو ایشون می تونن از آقا آرمین بگیرن

این سی پی یو 14900K

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-14900k-raptor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/9.html

دما در 125 وات 58 درجه

دما در 200 وات 79.1 درجه

اینم با ایر کولر ، حالا اگر کولر ایشون توانایی داشته باشه میتونه 200 وات بزنه و نهایتا افت کارایی تا 200 وات برای کارهای سنگین نهایتا 2.5 درصد است. ولی وقتی محیط کار محدود بشه به کارهای سبک دیگه بردن تا 253 وات اصلا ارزشی نداره فقط بالا بودن فرکانس تک رشته ای مهم است. حتی برای بازی هم اختلاف بین 253 وات با 125 وات حدود 3.2 درصد.

حالا برای 14700K میتونیم همین مقدار رو تخمین بزنیم.وقتی از این سی پی یو برای کارهای نه چندان سنگین به کار میبرید دیگه بردن تا 253 وات بی معنی است. مگر اینکه عمل رندرینگ انجام بده که اونم بحث دیگه است.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است:

این سی پی یو 14900K

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-14900k-raptor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/9.html

دما در 125 وات 58 درجه

دما در 200 وات 79.1 درجه

اینم با ایر کولر ، حالا اگر کولر ایشون توانایی داشته باشه میتونه 200 وات بزنه و نهایتا افت کارایی تا 200 وات برای کارهای سنگین نهایتا 2.5 درصد است. ولی وقتی محیط کار محدود بشه به کارهای سبک دیگه بردن تا 253 وات اصلا ارزشی نداره فقط بالا بودن فرکانس تک رشته ای مهم است. حتی برای بازی هم اختلاف بین 253 وات با 125 وات حدود 3.2 درصد.

حالا برای 14700K میتونیم همین مقدار رو تخمین بزنیم.وقتی از این سی پی یو برای کارهای نه چندان سنگین به کار میبرید دیگه بردن تا 253 وات بی معنی است. مگر اینکه عمل رندرینگ انجام بده که اونم بحث دیگه است.

خوب دوست عزیز اگه اختلاف کارایی در 125 وات نسبت به 253 وات فقط 2.5 درصد بود مگه اینتل مریض بود این بلا رو سر خودش بیاره؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، rajah گفته است:

خوب دوست عزیز اگه اختلاف کارایی در 125 وات نسبت به 253 وات فقط 2.5 درصد بود مگه اینتل مریض بود این بلا رو سر خودش بیاره؟؟؟؟؟

بله اینتل حاضر بود چون برای اینتل اول شدن در تمامی بنچ مارک مهم بود. برای همین همه چیز فدای سرعت بالای فرکانس کرد. حتی اگر 0.5 درصد باشد چون اول شدن یعنی فروش بیشتر. همین عکس نگاه کن :

minimum-fps-1920-1080.png

میبینی که 7800X3d همچنان اول است یعنی به خواننده القاء میکند که باید ای ام دی دی بخره. درحالیکه اگر بازی بهینه باشه و به شدت به رم وابسته باشد یا اینکه حساسیت بیشتری به تعداد هسته باشه میتونه شکست بخوره چیزی که خیلی از گیمرها نمیدانن. اونا فقط به مقام اول نگاه میکنند همین.اونا نگاه نمی کنن که بهترین پردازنده بدون کش بعد از 7800X3D یعنی 7700X هم با فاصله زیادی عقب است. همین اینتل را مجبور کرده که فرکانس زیادی بالا ببرد تا حدی بتواند 7800X3D کنار بزند. این سیاست باعث شده مشکلاتی پدیدار شود.

دنیای اقتصاد یا بیزینس یک دنیای بی رحمی است همه برای اول شدن ، حاضرند همدیگر را پاره کنند !

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۵/۱ در 10:55، 60FPS گفته است:

حاجی نمیشه اصلا همچین چیزی، د آخه یه چیزی بگین بگنجه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...