رفتن به مطلب

رکورد اورکلاک CPU & Memory اعضای سایت

Maximus
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
17 دقیقه قبل، slash_slash گفته است:

اون کیت 3000 چطوریاس؟

بهترین تست پایداری رم چیه که مطمئن می شید 100 درصد استیبل هست نظر علما متفاوته در این مورد

درود

اون کیت چون در XMP به 3گیگاهرتز میرسند برای تقریبا 1000 مگاهرتز بالاتر باید روی سابتایمینگ ها کار بشه ولی فکر کنم 3600 رو بشه CL14 ازش گرفت که بهترین رمهای رایزن در حال حاضر با این تایمینگ هستند.

لینک به دیدگاه

• ارسال 1.2k
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

8 ساعت قبل، HeX گفته است:

درود

اون کیت چون در XMP به 3گیگاهرتز میرسند برای تقریبا 1000 مگاهرتز بالاتر باید روی سابتایمینگ ها کار بشه ولی فکر کنم 3600 رو بشه CL14 ازش گرفت که بهترین رمهای رایزن در حال حاضر با این تایمینگ هستند.

مگفتید بهترین تست پایداری رم چی هست که ادم خیالش راحت باشه بعدا بلو نمی گیره من اساسا تست ایدا 64 که پاس می کنه 1 ساعت برای رم ها تا حالا بعدش ندیدم بعدش ناپایداری بگیرم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
6 ساعت قبل، slash_slash گفته است:

مگفتید بهترین تست پایداری رم چی هست که ادم خیالش راحت باشه بعدا بلو نمی گیره من اساسا تست ایدا 64 که پاس می کنه 1 ساعت برای رم ها تا حالا بعدش ندیدم بعدش ناپایداری بگیرم

درود

من از memtest استفاده می کنم. میتونید چند بار نرم افزار رو هم زمان باز کنید و مقادیر رو به نحوی ثبت کنید تا بتونید بیش از 90 درصد رم رو درگیر کنید. کاور کردن بیش از 200 درصد به نظرم میشه گفت فول استیبل هست.

https://hcidesign.com/memtest/

3933c15stable.thumb.jpg.d92a3805496ad49e08d23c3d85ae123d.jpg

این هم نمونه و رم 3000 ها هستند که تا 150 درصد رو کاور کردم.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۹/۱۱ در 13:19، HeX گفته است:

بسیار عالی.

اگر دوست داشتید برای tRFC مقدار 700 رو ست کنید.  تست کردم تاثیر محسوسی در کاهش تاخیر داره. کم کم میتونید پایین بیارید. البته در پایداری تاثیر داره و تنگ شدنش به کیفیت تراشه ارتباط داره. من حدود 500-510 گذاشتم برای فرکانسی که دارم. زیاد هم تنگش کنید اصلا سیستم بوت نمیشه.

tFAW رو 24 اگر ناپایداری نداشتین مرحله بعد 20 بذارید.

tWR رو 16

tCWL هم روی 18 بذارید بمونه.

تست Aida رو تکرار کنید و تاخیر و سرعت رایت احتمالا بهبود خواهد داشت.

سلام مجدد

مقدار tFAW به 20 کاهش پیدا کرد و مقداری روی سرعت رایت تاثیر گذاشت ولی tRFC حتی با تغییر به 700، تغییری خاصی در این تست ایجاد نکرد و مجدد به مقدار پیشفرض برگردوندم.

ram4.thumb.jpg.7af3747c4a9b1cfbc123dee25894ffb5.jpg

سعی میکنم tWR  رو تا جایی که بشه تنگ کنم ببینم چقدر تاثیر داره.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
17 ساعت قبل، Blueman6 گفته است:

سلام مجدد

مقدار tFAW به 20 کاهش پیدا کرد و مقداری روی سرعت رایت تاثیر گذاشت ولی tRFC حتی با تغییر به 700، تغییری خاصی در این تست ایجاد نکرد و مجدد به مقدار پیشفرض برگردوندم.

ram4.thumb.jpg.7af3747c4a9b1cfbc123dee25894ffb5.jpg

سعی میکنم tWR  رو تا جایی که بشه تنگ کنم ببینم چقدر تاثیر داره.

درود

tWR رو معمولا میشه تا tCL تنگ کرد.

تا جایی که بررسی کردم در این نسل میشه tRFC تا مقادیر خوبی پایین بیارید. روی ۶۰۰ یا حتی پایین تر هم شاید بشه ست کرد. با فرکانس ۴۰۰۰ روی ۳۶۰ فیکس کردم و نتایج بهتر شد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

امروز خیلی یهویی aida64 رو باز کردم و یه تست گرفتم و به نتیجه ی پشم ریزون زیر رسیدم:

Screenshot_20221217_063106.thumb.png.70236950fb5a0effefe2bcd3e88dee1d.png

اخرش یه هشدار بهم داد مبنی بر روشن بودن یه اپشنی که این اعداد رو از مقدار واقعیش ممکنه دور کنه، اونو خاموش کردم و شد این:

image.png.6f250a3f40b9ec753141e9109252c758.png

Screenshot_20221217_063430.thumb.png.36f070f41f1ed435663d8c1abccfd45e.png

این memory integery در حالت عادی فعاله همیشه، یه تست کنید ببینید با فعال و غیر فعال بودنش، برای شما تغییری ایجاد میکنه؟

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

کاش یکی از دوستان زحمت میکشید و ضمیمه این تاپیک آموزش اورکلاک دستی و اینکه تنظیم تایمینگ هارو میداد.که ماهم که بلدنیستیم یه چیزی  یاد بگیریم . میگن زکات علم نشر آن است🙃

Screenshot (363).png

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
در ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ در 22:13، yasin1380 گفته است:

کاش یکی از دوستان زحمت میکشید و ضمیمه این تاپیک آموزش اورکلاک دستی و اینکه تنظیم تایمینگ هارو میداد.که ماهم که بلدنیستیم یه چیزی  یاد بگیریم . میگن زکات علم نشر آن است🙃

Screenshot (363).png

والا قضیه اینه که تنظیم تایمینگ برای هر نوع رم فرق میکنه

مثلا رم چیپش مال سامسونگ باشه یه داستانه برای هاینیکس باشه یه داستانه برای نانیا یه داستان دیگه

این شرکت ها هم هر کردوم 5-6 سری خط تولید متفاوت دارن که هر کودوم باز یه داستانه

اسماشون هم معمولا اینجوریه A-die , b-die - C-die احتمالا دای اخرش رو درست ننوشته باشم ولی خلاصه بر اساس حروف انگلیسی مرتب میکنن

این رم های ارزون که ما می خریم اکثرا معلوم نیست از کودوم خط تولید یا تکنولوژی تولید هستن

بهترین کار و راحت ترین کار این هست که اول بزاری روی XMP بعد پروفایل XMP رو ویرایش کنی و فرکانس رو بزاری روی بالاترین عددی که سیستم بالا میاد

اگه سیستم بار اول هم بالا نیومد یا بردی فرکنس رو بردی بالا و سیستم بوت نشد باید کلیر سی موس کنی

بعد کار قبلی رو تکرار کنی فقط این دفعه فرکانس رو بزاری پایین تر تا وقتی که سیستم بوت بشه

بعد میای با نرم افزار memtest پایداری رم رو برسی می کنی میزاری 100 درصد بشه اگه ارروی نمایش نداد حالا دونه دونه تامینگ هارو میاری پایین تا وقتی دوباره سیستم بوت نشه

وقتی بوت نشد کلیر سی موس میکنی و تامینگ رو می بری بالا تا وقتی که سیستم بوت بشه

بعد که سیستم بوت شد میای دوباره تست میگیری می بینی پایداره یا نه

اگه بود میری سراغ تایمینگ بعدی اگه نبود دوباره تامینگه رو می بری بالا تا وقتی که 100درصد یا 200 درصد شد اروری نده

همینجوری تا اخر

برای پایداری بیشتر اپشن power down رو خاموش میکنی

و اپشن gear down رو روشن می کنی

تامینگ هم روی 1T می زاری

این ساده ترین و کوتاه ترین روشه

از نظر ولتاژ هم برای DDR4 ولتاژ 1.4V خوبه بیشترش تاثیری نداره 1.8 به بالا هم رم رو می سوزونه برای DDR5 رو نمیدونم

من از الکترونیک و مقاومت و اینا سر در نمیارم ولی کسایی که سر درمیارن میزان مقاومت و اینجور چیزای الکترونیکی رم رو که من سر درنمیارم رو تو بایوس دستکاری می کنن که بتونن تایمنیگ بهتر بگیرن

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است:

والا قضیه اینه که تنظیم تایمینگ برای هر نوع رم فرق میکنه

مثلا رم چیپش مال سامسونگ باشه یه داستانه برای هاینیکس باشه یه داستانه برای نانیا یه داستان دیگه

این شرکت ها هم هر کردوم 5-6 سری خط تولید متفاوت دارن که هر کودوم باز یه داستانه

اسماشون هم معمولا اینجوریه A-die , b-die - C-die احتمالا دای اخرش رو درست ننوشته باشم ولی خلاصه بر اساس حروف انگلیسی مرتب میکنن

این رم های ارزون که ما می خریم اکثرا معلوم نیست از کودوم خط تولید یا تکنولوژی تولید هستن

بهترین کار و راحت ترین کار این هست که اول بزاری روی XMP بعد پروفایل XMP رو ویرایش کنی و فرکانس رو بزاری روی بالاترین عددی که سیستم بالا میاد

اگه سیستم بار اول هم بالا نیومد یا بردی فرکنس رو بردی بالا و سیستم بوت نشد باید کلیر سی موس کنی

بعد کار قبلی رو تکرار کنی فقط این دفعه فرکانس رو بزاری پایین تر تا وقتی که سیستم بوت بشه

بعد میای با نرم افزار memtest پایداری رم رو برسی می کنی میزاری 100 درصد بشه اگه ارروی نمایش نداد حالا دونه دونه تامینگ هارو میاری پایین تا وقتی دوباره سیستم بوت نشه

وقتی بوت نشد کلیر سی موس میکنی و تامینگ رو می بری بالا تا وقتی که سیستم بوت بشه

بعد که سیستم بوت شد میای دوباره تست میگیری می بینی پایداره یا نه

اگه بود میری سراغ تایمینگ بعدی اگه نبود دوباره تامینگه رو می بری بالا تا وقتی که 100درصد یا 200 درصد شد اروری نده

همینجوری تا اخر

برای پایداری بیشتر اپشن power down رو خاموش میکنی

و اپشن gear down رو روشن می کنی

تامینگ هم روی 1T می زاری

این ساده ترین و کوتاه ترین روشه

از نظر ولتاژ هم برای DDR4 ولتاژ 1.4V خوبه بیشترش تاثیری نداره 1.8 به بالا هم رم رو می سوزونه برای DDR5 رو نمیدونم

من از الکترونیک و مقاومت و اینا سر در نمیارم ولی کسایی که سر درمیارن میزان مقاومت و اینجور چیزای الکترونیکی رم رو که من سر درنمیارم رو تو بایوس دستکاری می کنن که بتونن تایمنیگ بهتر بگیرن

گفته شما صحیح منم تا همین حدود رو پیش رفتم،ولی تست memtest چون طولانی هست و حوصلشو نداشتم به صورت 1هفته آزمایشی سیستم رو تحت استفاده میکنم ،اگر با خطاهای عجیب مواجه شدم تغییرات رو اعمال میکنم

(بنظر میومد فرکانس 3066 پایدار نبود البته سیستم بلواسکرین نمیداد ولی مقداری رفتارش عجیب شد بخاطر همین رفتم ولتاژ رو از 1.38 اوردم رو 1.35(قبلش بوت نمیشد)  و بجاش blck رو 102.5 گذاشتم و فرکانس شد 3006 که همون 3000 فعلا پایدار هست بدون مشکل )

@ARMIN یه رم خوب حالا براساس دسته بندی تا چه مقدار به طور معمول میشه اور کرد فرکانسشون رو؟مثلا مال خودم الان 600مگاهرتز بالاتر از پلاکش تونستم اور کنم ،این رم رو میشه تو چه دسته ای قرار داد؟

اصل قضیه چیزی که میخوام بدونم اینه با توجه به تبحر داشتن کاربر  @HeX , @Blueman6 شما تاچه مقدار یا چند درصد میتونید کلاک بهتری بگیرید به صورت دستی نسبت به xmp ؟حالا موضوعم بیشتر روی رم هست ولی اگر درباره سی پیو هم بگید ممنون میشم.

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

@ARMIN یه رم خوب حالا براساس دسته بندی تا چه مقدار به طور معمول میشه اور کرد فرکانسشون رو؟مثلا مال خودم الان 600مگاهرتز بالاتر از پلاکش تونستم اور کنم ،این رم رو میشه تو چه دسته ای قرار داد؟

والا اگر بتونید، رمی که به صورت retail عرضه میشه، (همه رمهایی که از فروشگاه می خرید)، حتی 100 مگاهرتز افزایش کلاک بدین، از نظر من اون رم - رم خوبیه.

در مورد میزان اورکلاک معیار خاصی نیست، ولی طبق تجربه از رمهای دست چین شده ای که دستم بوده، دیدم تا 1000 مگاهرتز بالاتر از فرکانس اسمیشون "راحت" اورکلاک میشدن. اینا ممکنه بیشتر از 1000 مگاهرتز هم اورکلاک بشن اما دیگه کار راحت نیست.

ولی در کل، رم معمولی که بتونه حتی 100 مگاهرتز بیشتر فرکانس بزنه از نظر من رم خیلی خوبیه و هرچی بتونید تا سقف 1000 مگاهرتز بیشتر اورکلاکش کنید کیفیت چیپ بهتری داره.

لینک به دیدگاه

• 6 ماه بعد...

سلام

آیا یک ایرانی تونسته در بنچمارک های 3DMark اول بشه؟

اینطور که یک پردازنده و کارت گرافیک خاصی رو انتخاب کنیم و یک ایرانی در این حالت، اول شده باشه.

این هم بنچمارک های 3DMark:

3DMark Time Spy

3DMark Time Spy Extreme

3DMark Fire Strike

3DMark Fire Strike Extreme

3DMark Fire Strike Ultra

3DMark Port Royal

3DMark Speed Way

3DMark Wild Life

3DMark Wild Life Extreme

3DMark Night Raid

3DMark CPU Profile

لینک به دیدگاه

49 دقیقه قبل، infernalii گفته است:

سلام

اینطور که یک پردازنده و کارت گرافیک خاصی رو انتخاب کنیم و یک ایرانی در این حالت، اول شده باشه.

3DMark Time Spy

3DMark Time Spy Extreme

3DMark Fire Strike

3DMark Fire Strike Ultra

3DMark Port Royal

3DMark Speed Way

3DMark Wild Life

3DMark Wild Life Extreme

3DMark Night Raid

3DMark CPU Profile

یه زمانی سایتها و فروم های خوبی بود برای اورکلاک و سوزوندن قطعات قیمتها هم خوب بود من هر 6 ماه 1 سال گرافیک عوض میکردم اما الان! همینی که داریم رو اندرکلاک میکنیم یوقت به مشکل نخوریم

سخت افزارهای جدید هم که بنازم همشون کوره شدن هر 3 تولید کننده

لینک به دیدگاه

32 دقیقه قبل، Sabertooth گفته است:

یه زمانی سایتها و فروم های خوبی بود برای اورکلاک و سوزوندن قطعات قیمتها هم خوب بود من هر 6 ماه 1 سال گرافیک عوض میکردم اما الان! همینی که داریم رو اندرکلاک میکنیم یوقت به مشکل نخوریم

سخت افزارهای جدید هم که بنازم همشون کوره شدن هر 3 تولید کننده

پس یعنی هیچ ایرانی نداریم که در بنچمارک 3DMark، رتبه اولی داشته باشه؟
حتی اگه اون پردازنده یا کارت گرافیک، تولید چند سال پیش باشه.

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، infernalii گفته است:

سلام

3DMark Time Spy

3DMark Time Spy Extreme

3DMark Fire Strike

3DMark Fire Strike Ultra

3DMark Port Royal

3DMark Speed Way

3DMark Wild Life

3DMark Wild Life Extreme

3DMark Night Raid

3DMark CPU Profile

سلام

راجع به سوالتون در حال حاظر اطلاعی ندارم اما یه سری حرف ها هست که شاید بهتون کمک کنه

در بیشتر رکورد هایی که شما فرمودید چیزی که در کنار خود اور gpu اهمیت داره، پردازنده هست در برخی تست ها

اورکلاک در ایران هم عصر طلایی اش مربوط به سالها پیشه و به همین دلیل با گذر زمان رکورد های قدیمی به ندرت در جایگاه خودشون موندن

برای همین باید از کاربران قدیمی تر سوال کرد که متاسفانه بنده به عنوان یه کاربر تازه‌وارد مستقیماً نمیتونم کمکتون کنم اما این رکورد که مربوط به رم های DDR2 هست تا سال ۲۰۱۷ در درست ایران بود

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۴۰۲/۴/۲۲ در 19:46، infernalii گفته است:

پس یعنی هیچ ایرانی نداریم که در بنچمارک 3DMark، رتبه اولی داشته باشه؟
حتی اگه اون پردازنده یا کارت گرافیک، تولید چند سال پیش باشه.

خیلی دیر اومدی دادا 
داخل Hwbot کشوز ایران رو انتخاب کنی اورکلاکرهارو میتونی ببینی 
ولی خیلی وقته که تبه اورکلاک خوابیده 
الان همه به قسط های زندگیشون نمیرسن چه برسه به خرید و اورکلاک و پذیرش احتمال سوختن و .... 
جدای از هزینه های بالای نیتروژن و قیمت بالای کالا و ........ 
همین لایون کامپیوتر 6 7 سال پیش نیتروژن پارتی داشت هر هفته 
ولی الان دیگه خبری نی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...