رفتن به مطلب

حذف اولویت 9 و 10 از دریافت ارز مبادله‌ای

mostafaa
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت، از حذف اولویت‌های 9 و 10 از فهرست دریافت ارز مبادله‌ای خبر داد و گفت: صادرکنندگان تا 10 روز آینده ارز خود را با نرخ مبادله‌ای در مرکز مبادلات ارزی عرضه خواهند کرد.

به گزارش مهر، حمید صافدل امروز در نشست مطبوعاتی درباره تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت گفت: اولویت‌های 10 گانه کالایی برای دریافت ارز به سه دسته‌ تقسیم بندی شدند که براساس آن، دسته اول ارز با نرخ مرجع (اولویت یک و دوم)، دسته دوم ارز با نرخ مبادله‌ای ( اولویت 3 تا 8 ) و دسته سوم (اولویت 9 و 10) ارز با نرخ آزاد می‌گیرند.

وی با اعلام اینکه در 20 روز گذشته بالغ بر 3 هزار ثبت سفارش در مرکز مبادلات ارزی انجام شده است، خبر داد: براساس توافقات انجام شده، صادرکنندگان تا 10 روز آینده ارز خود را با نرخ مبادله‌ای در مرکز مبادلات ارزی عرضه خواهند کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارائه ارز با نرخ مبادله‌ای به اولویت 8 خود به زودی آغاز می شود.

به گزارش مهر، گروه اول کالایی شامل کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید غذا، اولویت دوم شامل دارو و تجهیزات پزشکی ضروری، اولویت سوم شامل مواد اولیه بخش کشاورزی و مواد اولیه پایه صنعتی، اولویت 4 شامل قطعات منفصله خودرویی و مواد شیمیایی ، اولویت 5 و 6 شامل اجزا و قطعات و تجهیزات صنعتی ، اولویت 7 شامل اجزا و قطعات و ماشین آلات خطوط تولیدی، اولویت 8 شامل ماشین آلات سواری کم مصرف و ماشین آلات راهسازی و حمل و نقل عمومی، اولویت 9 شامل ماشین آلات سواری پرمصرف، لوازم خانگی ضروری، موبایل و رایانه و اجزا آن و اولویت ده شامل کالاهای غیرضروری مثل لوازم خانگی غیرضرور، اسباب بازی، وسایل تزئینی و لوکس است.

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از واردات کالاهای غیرضروری به کشور، گفته است که اولویت‌های 9 و 10 کالایی 12 میلیارد دلار واردات کشور را تشکیل می شود.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با این وضع بسیار نا به سامان مملکت اولویت ها خوب هستند و من از اینکه قطعات کامپیوتر در اولویت 9 قرار داده شده نا راضی نیستم خودتان قضاوت کنید کامپیوتر با لوازم پزشکی یا خوراک و پوشاک یا ماشین آلات صنعتی مورد نیاز هم رده هست؟ خوب معلومه که نه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آره خوب ویروس های فلان افتاده به جون نیروگاه هاشون و دانشکده هاشون تجهیزات در حد قرون وسطی دارن ولی " اولویت 4 شامل قطعات منفصله خودرویی و مواد شیمیایی " و "اولویت 8 شامل ماشین آلات سواری کم مصرف و ماشین آلات راهسازی " که ما به قولی خودکفا هستیم!!!!!!

ولی چیش به شما؟

ما که مصرف کننده هستیم و اول و آخرش هیچ کاری نمیتونیم بکنیم...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من که شکر میکنم خدارو هرچی که باشه .... حالا بازم خوبه دارو و تجهیزات پزشکی که به نظرم خیلی مهمه اولویت دومه

ویرایش شده توسط ata_se7en
لینک به دیدگاه

من که شکر میکنم خدارو هرچی که باشه .... حالا بازم خوبه دارو و تجهیزات پزشکی که به نظرم خیلی مهعمه اولویت دومه

عطا جان؛

لزوما وجود دارو در اولویت دوم چیزی رو عوض نمیکنه. این جور راهکارها از سر تا پاش غلطه.

فرض: یک شرکتی وارد کننده دارو هست از اروپا. میخواد داروی فلان که قیمتش هست X وارد کنه.

پروسه: از فروشنده خارجی یا یک واسطه خارجی یک پیش فاکتور میگیره با 2 برابر ارزش واقعی دارو. یعنی به ارزش XX. میبردش به اتاق برای ثبت سفارش و گرفتن ارز. با اولویت 2 بهش ارز میدن با قیمت دولتی. معرفی میشه به بانک منتخب برای دریافت ارز.

ارز رو میگیره. پول جنس را به اندازه واقعی یعنی X را به طرف خارجی میده ولی جنس رو وارد ایران میکنه با فاکتور Fake به ارزش XX.

خوب. حالا تا همینجا مابه التفاوت به اندازه کل ارزش دارو فقط ارز قیمت دولتی رفته به جیب این شرکت که در بازار به نرخ آزاد به سه برابر میتونه بفروشه. داستان به اینجا ختم نمیشه. این به کنار، دارویی که تا دیروز X ارزش داشت حالا تو بازار با ارزش XXx به دست مردم بدبخت میرسه. اینجا بازم یک سود یک و نیم برابری داره.

اینجوری میشه که این شرکت فقط با هزینه X، دریافتی معادل XXXXx کسب میکنه. یک شبه ره صد ساله رو میره.

شما جای X بزار 300 هزار یورو، حالا ببینید رقم آخر چقدر میشه.

اینجوری میشه که اونی که خدای ناکرده مریض داره حتی نمیتونه دارو تهیه کنه، یکی دیگه با پورشه تو خیابون ویراژ میده.

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

میگم به نظر من بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووق

ولش کن همون هیچی نگیم بهتره .... فعلا تنها کاری که میشه کرد : ~x( ~x( ~x(

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عطا جان؛

لزوما وجود دارو در اولویت دوم چیزی رو عوض نمیکنه. این جور راهکارها از سر تا پاش غلطه.

فرض: یک شرکتی وارد کننده دارو هست از اروپا. میخواد داروی فلان که قیمتش هست X وارد کنه.

پروسه: از فروشنده خارجی یا یک واسطه خارجی یک پیش فاکتور میگیره با 2 برابر ارزش واقعی دارو. یعنی به ارزش XX. میبردش به اتاق برای ثبت سفارش و گرفتن ارز. با اولویت 2 بهش ارز میدن با قیمت دولتی. معرفی میشه به بانک منتخب برای دریافت ارز.

ارز رو میگیره. پول جنس را به اندازه واقعی یعنی X را به طرف خارجی میده ولی جنس رو وارد ایران میکنه با فاکتور Fake به ارزش XX.

خوب. حالا تا همینجا مابه التفاوت به اندازه کل ارزش دارو فقط ارز قیمت دولتی رفته به جیب این شرکت که در بازار به نرخ آزاد به سه برابر میتونه بفروشه. داستان به اینجا ختم نمیشه. این به کنار، دارویی که تا دیروز X ارزش داشت حالا تو بازار با ارزش XXx به دست مردم بدبخت میرسه. اینجا بازم یک سود یک و نیم برابری داره.

اینجوری میشه که این شرکت فقط با هزینه X، دریافتی معادل XXXXx کسب میکنه. یک شبه ره صد ساله رو میره.

اینجوری میشه که اونی که خدای ناکرده مریض داره حتی نمیتونه دارو تهیه کنه، یکی دیگه با پورشه تو خیابون ویراژ میده.

کاملا تایید میشه -_- تا وقتی انصاف و انسانیت نباشه دارو رو مفت هم وارد کنن به دست اونی که واقعا نیاز داره نمیرسه

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با این وضع بسیار نا به سامان مملکت اولویت ها خوب هستند و من از اینکه قطعات کامپیوتر در اولویت 9 قرار داده شده نا راضی نیستم خودتان قضاوت کنید کامپیوتر با لوازم پزشکی یا خوراک و پوشاک یا ماشین آلات صنعتی مورد نیاز هم رده هست؟ خوب معلومه که نه

درود

دوست عزیز فکر کنم شما دیدی کامپیوتر داری گفتی، اما دقت کردی چقدر ادم بیکار میشن یا ورشکسته می شن یا به قاچاق و دزدی روی میارن سر این موضوع؟؟؟ :-w

باور می کنی من الان دیگه توان خرید این چیزا رو ندارم و تا چندین سال (اگه وضع اینجوری بمونه 7-8سال) مجبورم با همینا سر کنم؟؟؟در واقع اینقدر فشار زندگی این اول زندگیم خیر سرمون زیاد شده که خرج واسه تفریح نمی مونه!!! الان پول خرید ماشین ندارم در صورتی که پارسال فکر می کردم پولامو جمع کنم این عید یه 206 ثبت نام می کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باورت نمیشه بگم پول دوچرخه هم ندارم الان؟؟؟ :(

باورت میشه یه سرویس طلای 5 تومنی رو الان 12 تومن میگن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :crying:

می دونی الان حقوق زیر خط فقر چند شده؟؟؟؟ :Frustrated:

تا حالا رفتی خونه همه نگاشون بدستت باشه که چی خریدی انگار تا حالا ندیدن کسی چیزی بخره یا مثلا ... ولش کن بابا خوابم میاد؟؟؟ :-B

لینک به دیدگاه

میگم به نظر من بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووق

ولش کن همون هیچی نگیم بهتره .... فعلا تنها کاری که میشه کرد : ~x( ~x( ~x(

اصلا چی می تونیم بگیم

تا حرف بزنی تاپیک قفل میشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با تشکر از دوستانی که امتیاز منفی ریختن روی من :D

مثل اینکه بد چیزی گفتم و به چیزهایی مثل دزدی و .. که توی بازار پیش میاد فکر نکردم و از نظر بی جایی که دادم از دوستان عذر میخوام :wub:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نظر من هم مثل نظر دوست پست بالایی در پست قبلش هست.

دوستان:

متاسفانه به دلایلی که همگی واقف هستیم و در اینجا قابل بحث نیست، کشور ما در شرایط جنگی قرار گرفته، یک جنگ نابرابر با دشمنان به مراتب بیشتر از دشمنانی که در جنگ تحمیلی داشتیم و "این یک واقعیت هست."

دوستان:

تصمیم گیری در مورد رفتار و عملکرد خودمون در این شرایط تنها، با درک صحیح از شرایط موجود و پیش رو و پذیرفتن برخی واقعیت ها امکان پذیر هست و "این یک مبنای راهبردی هست"

به هر دلیلی که برای شما اولویت ها مطرح شده غیر معقول باشد یا نباشد واقعیتیست که گرفتار آن شده ایم.

مطلب اصلی اینست که : به مرور زمان این خود شما هستید که برای زندگی خود اولویت ها رو مشخص خواهید کرد و یا تغییر میدهید.

به اندازه ای باهوش باشید ( باهوش بودن لزوما به معنای سود جویی از راه بد نیست) که این دوران که از نظر من کوتاه هم نخواهد بود کمترین تاثیر رو در زندگی شما داشته باشد.

این پست مربوط هست یه 10 ماه پیش و قبل از این بحران ها و مربوط هست به مثالی کوچک و برداشتی که از اوضاع اقتصادی داشتم اگر بخونید متوجه میشید که نوشتم به صورت ناخوآگاه یعنی حتی نیازی برای به کار بردن هوش هم نبوده.

نوشته من کلی هست و مربوط میشه به درک واقعیت ها و آنالیز اتفاقات در مرور زمان...

روز ها و ماه ها در مورد دلیل بوجود آمدن و یا خوب و بد بودن این مسائل بحث کنیم، تا زمانی که واقعیتها رو نپذیریم و در جهت حفظ ارزش های موجود در زندگی بر طبق اونها اقدام عملی انجام ندیم به مرور ضعیف و ضعیف تر خواهیم شد.

گاهی اوقات برای پیشروی میجنگیم و گاهی هم برای حفظ داشته ها....

اصل رو روی سلامت جسمی و خصوصا روانی خودتون و خانواده و عزیزان بگذارید و با درایت و توکل به خدا زندگی خوبی برای خودتون داشته باشید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کاملا حرفهای شما قابل تاییده ارمین جان ( ولی میتونست جزو اولویتهای بعدی بشه واسه همین شکر کردم ) به نظرم دارو و مواد غذایی باید اصلا اولویت صفر باشن با نظارت مستقیم دولت بر قیمتگذاری اونا ولی..... حیف به اون مردم بدبخت و فقیر حیف :(

عطا جان؛

ویرایش شده توسط ata_se7en
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...