رفتن به مطلب

آموزش اورکلاک vga

Maximus
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام به تمامی بازدید کنندگان و دوستداران اورکلاک

بخش اول:مقدمه(آموزش های اولیه)

خیلی از دوستان بانحوه اورکلاک کارت گرافیک یا همون VGA آشنا هستند.در واقع اورکلاک گرافیک شامل افزایش فرکانس کاری هسته(GPU Clock) و حافظه کارت(Memory Clock)میباشد.

نکته اول:در کارت گرافیک افزایش فرکانس هسته(GPU Clock)باعث افزایش Texture Fillrate و pixel Fillrate و Shader Clock میشود.

نکته دوم:افزایش Memory Clock باعث افزایش Bandwidth در کارت میشود.

حالا میرسیم به سوالی که خیلی ها رو برای انجام اورکلاک به چالش میندازه اونم نوع کولینگ مورد استفاده در کارت هستش.آیا واقعا برای انجام اورکلاک به خنک کنندگی خوبی نیاز هست یا نه؟

برای پاسخ به این سوال دو حالت زیر رو در نظر گرفته ایم:

1-بدون اعمال ولتاژ به کارت:که در این حالت کارت گرافیک به دلیل افزایش ناچیز دما نیازی به خنک کنندگی حرفه ای ندارد و اکثر کارتها از پس این کار بر خواهند آمد.

2-با اعمال ولتاژ:در واقع اعمال ولتاژ رابطه ی مستقیم با بالا رفتن دمای کارت دارد پس برای انجام یک اورکلاک حرفه ای با اعمال ولتاژ زیاد نیاز به خنک کنندگی خوب و حرفه ای احساس میشود.

بخش دوم:نرم افزارهای مورد نیاز

برای اینکه انجام اورکلاک و همچنین کمک در آن نرم افزار های زیادی معرفی شده اند که ما به بهترین و مهمترین آنها میپردازیم.

1-نرم افزارکنترل دما:

GPU-Z 0.3.1

http://www.techpowerup.com/downloads/1304/mirrors.php

توضیحات:این نرم افزار برای مطلع شدن از مشخصات کارت و همچنین دما و دور فن میباشد.

نرم افزارهای اورکلاک کردن:

که برای کارتهای ATi و nVIDIA ما دو نرم افزار متفاوت رو انتخاب کردیم.که البته نرم افزار Riva Tuner برای هر دو کارآمد هست.

For nVIDIA:Riva Tuner V2.22

http://downloads.guru3d.com/RivaTuner-v2.22-download-163.html

For ATi:ATi Tray Tools 1.6.9.1374 Beta

http://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/ATI-Tray-Tools.shtml

توضیحات:برای کار با نرم افزار ATi Tray Tool بر روی آن کلیک کرده و سپس به صورت زیر وارد بخش مربوطه بشوید.همچنین این برنامه برای تنظیم دور فن کارت در دماهای مختلف نیز بسیار کارا هست.

34pno11.jpg

نرم افزار تست پایداری:

نکته سوم:برای اینکه از پایدار بودن کارت خود در فرکانس مورد نظر مطلع شوید حتما از این نرم افزار استفاده کنید و از تست کارت خود در بازی خودداری کنید.

ATi Tool 0.26

http://www.techpowerup.com/downloads/436/mirrors.php

توضیحات:برای تست پایداری توسط این نرم افراز بر روی Scan For Artifacts کلیک کرده و بگذارید 10 دقیقه تست انجام شود.در صورت عدم مشاهده ارور و یا ناپایداری کارت در آن فرکانس پایدار هست.ناپایداری ها میتواند به صورت ارور توسط نرم افزار و یا هنگ کردن سیستم و خطها و نقطه های ناپایداری باشد.

نمونه ای از پایداری کارت:

4fwry0.jpg

نمونه ای از ناپایداری:

2nqw134.jpg

بخش سوم:چگونه اورکلاک کنیم

میرسیم به اصلی ترین بخش اورکلاک.

نکته چهارم:فرکانس های اولیه کارت خود را با توجه به نرم افزار GPU-Z به یاد داشته باشید.

برای انجام اورکلاک فرکانس هسته کارت(GPU Clock) رو 20MHz افزایش دهید و تست پایداری رو انجام دهید و بعد از مطمئن شدن از پایداری کارت باز به همین مقدار(20MHz)فرکانس رو افزایش دهید و باز هم تست پایداری رو انجام دهید.انقدر این کار رو انجام دهید تا به ناپایداری برسید.در این هنگام 5MHz از فرکانسی که در آن به ناپایداری برخورد کردید کم کرده و باز هم تست پایداری را انجام دهید.اگر پایدار بود که به فرکانس Max کارت خود پیدا کرده اید در غیر این صورت باز هم 5MHz فرکانس رو کاهش دهید و باز هم تست پیداری انجام دهید.انقدر این کار رو تکرار کنید که به حداکثر فرکانسی که کارت در آن پادیار هست برسید.

به طور مثال:در کارت HD4850 با فن Stock و بدون اورکلاک کارخانه ای داریم:

Core Clock=625MHz و برای اورکلاک کردن فرکانس را 20MHz افزایش داده و به 645MHz میرسیم و بعد از انجام تست پایداری مطلع میشویم که کارت پایدار هست پس باز هم این مقدار رو به 665NHz افزایش میدهیم و که باز هم از پایدار بودن آن مطلع میشویم.ولی با افزایش GPU Clock به 685MHz با انجام تست پایداری مطلع میشویم که کارت ناپایدار هست پس 5MHz فرکانس رو کاهش میدهیم و به 680MHz میرسانیم.که بعد از تست پایداری پایداری آن ثابت میشود.پس 680MHz حداکثر فرکانس کارت ما خواهد بود.

دقیقا همین مراحل رو برای افزایش Memory Clock نیز انجام میدهیم تا به حداکثر فرکانس آن برسیم.

امیدوارم مورد توجه دوستان قرار گرفته باشد.دوستان اگر سوال یا مشکلی در رابطه با اورکلاک گرافیک کارت خود دارند در همین تاپیک مطرح کنند تا پاسخ داده بشه.

با تشکر*امید

ویرایش شده توسط Maximus
لینک به دیدگاه

• ارسال 107
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

ممنون امید جان از اموزش قبلی خیلی بهتر شده . میگن وقتی ادم یه کاری رو انجام میده دفعه بعد بهترشو انجام میده . پس این کاملا درسته

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
اقا این نرم افزار پایداری فقط برای ati کار میکنه ؟

با سلام

دوست عزیز این نرم افزار برای کارتهای nVIDIA هم کارآمد هستش.

موفق باشی.

ویرایش شده توسط Maximus
لینک به دیدگاه

اگر از روی اصول باشه و عجله نکنید و کمی هم حوصله به خرج بدید هیچ مشکلی پیش نمیاد

لینک به دیدگاه

ببخشید من تا حالا over نکردم احتماله اینکه سیستمم بترکه که نیست ؟!!!:)

نه دوست عزیز اگه درست عمل کنید اصلا از این خبرا نیست.شما مدل دقیق کارتتون رو بگید همچنین برندش رو تا حدود فرکانسی رو که تو اون به مشکل بر نخوره رو بهتون بگم.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

امید جان میشه توضیح بدی از کجا ولتاژ هسته رو میشه برد بالا؟ :)

سلام مهدی جان

سه تا راه کلی برای افزایش دادن ولتاژ کارت وجود داره:

1-از طریق ویندوز توسط نرم افزار

2-از طریق بایوس کارت

3-vmod

که کلا هر سه راه هم زیاد راحت نیستند(مخصوصا دومی و سومی!) و نیاز به یه سری اطلاعات شخصی داره.شما مدل کارتتو بگو تا شاید بشه یه کارایی انجام داد.البته این رو هم بگم که اعمال ولتاژ =داغ شدن کارت.

موفق باشی.

لینک به دیدگاه

کارت 8600GT هست، اینم rivatuner

i12645_8600gt.JPG

البته چون فن خودش خیلی صدا میداد من یک zerotherm gx710 گذاشتم روش که خیلی رو دماش تاثیر داشته و تا 670 هم اور میشه رم هم تا 805 رفتم! دیگه بیشتر برم رو تصویر خط خط سفید میاد توی تست 06 . بنظر شما با افزایش ولتاژ از طریق نرم افزاری میشه بالاتر رفت؟

لینک به دیدگاه

کارت 8600GT هست، اینم rivatuner

i12645_8600gt.JPG

البته چون فن خودش خیلی صدا میداد من یک zerotherm gx710 گذاشتم روش که خیلی رو دماش تاثیر داشته و تا 670 هم اور میشه رم هم تا 805 رفتم! دیگه بیشتر برم رو تصویر خط خط سفید میاد توی تست 06 . بنظر شما با افزایش ولتاژ از طریق نرم افزاری میشه بالاتر رفت؟

مهدی جان خوب اورش کردی از این بیشتر هم ولش کن چون باید بایوس رو یه مقدار دست کاری کنی که شاید براتون یه مقداری اذیت کننده باشه.نرم افزار هم برای کارتهای nVIDIA نیستش.(البته شایدم من اطلاعی از بودنش ندارم).

موفق باشی.

لینک به دیدگاه

امید جان فدات شم من ایشالاه قراره فردا پس فردا با کمک شما دوستان یا 4850 و یا 4870 بگیرم ایشالاه اون موقع مزاحمتون میشم ببخشید که سوال بی ربط میپرسم CPU من 6000X2 AMD هستش شیوه over کردنشو میشه یاد بدین :)

لینک به دیدگاه

امید جان فدات شم من ایشالاه قراره فردا پس فردا با کمک شما دوستان یا 4850 و یا 4870 بگیرم ایشالاه اون موقع مزاحمتون میشم ببخشید که سوال بی ربط میپرسم CPU من 6000X2 AMD هستش شیوه over کردنشو میشه یاد بدین :confused:

پیشاپیش مبارکه.ولی CPU شما میشه گفت برای اورکلاک زیاد خوب نیست و شاید فرکانسش بیشتر از 200MHz بیشتر بالا نره!!!:)

در مورد اورکلاک کارت هم ان شاءالله بعد از خرید در خدمتتون هستم.

لینک به دیدگاه

سلام میخواستم بدونم حداکثر کارت گرافیکی و سی پی یو من چقدر اور میشه ؟؟؟

cpu---- amd phenom black 9850 x4

vga--------xfx 9800 gtx +blackedition

ram-------4*1 gig crocial baletics

لینک به دیدگاه

سلام میخواستم بدونم حداکثر کارت گرافیکی و سی پی یو من چقدر اور میشه ؟؟؟

cpu---- amd phenom black 9850 x4

vga--------xfx 9800 gtx +blackedition

ram-------4*1 gig crocial baletics

با سلام

کارتتون تا 800-810MHz برای Core و 2400MHz هم برای Mem بالا میره.(البته از این بالاتر هم میره ولی بستگی به خود شما داره).

CPU هم تا حد زیادی به خود شما بستگی داره ولی رو 3.2-3.4GHz میشه رفت.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

سلام اقا اول من یه تشکر بکنم از اقای حسینیه عزیز(سعیدی:confused:) بابت کارت گرافیک و اقا امید که به من کمک کردن =D> خوب حالا کارت رسید اقا امیذ بیا که 4870 منتظره over هست 8-X اقا کارت نیست که عروسکه :Do:-)(من تا حالا ATI نداشتم اگه نکته ای مطلبی چیزی هست تو تنظیماتش به من بگین :( (اقا این GTA رو مثل تانک اجرا کرد همه چی رو very high جز shadow وtexture اما چرا :confused:)

ویرایش شده توسط hamhami
لینک به دیدگاه

سلام اقا اول من یه تشکر بکنم از اقای حسینیه عزیز(سعیدی:confused:) بابت کارت گرافیک و اقا امید که به من کمک کردن =d> خوب حالا کارت رسید اقا امیذ بیا که 4870 منتظره over هست 8-X اقا کارت نیست که عروسکه :do:-)(من تا حالا ati نداشتم اگه نکته ای مطلبی چیزی هست تو تنظیماتش به من بگین :confused: )

اورکلاکشو رو همنطوری که تو پست اول همین تاپیک گفتم انجام بده اگه مشکلی بود من درخدمتم.

موفق باشی.

لینک به دیدگاه

امید جان من شرمنده ام این عکسای page اول لود نمیشه یه حالی بهشون میدی مرسی

لینک به دیدگاه

امید جان من شرمنده ام این عکسای page اول لود نمیشه یه حالی بهشون میدی مرسی

دوست عزیز من چک کردم عکسها که لود میشن!!!:confused:

لینک به دیدگاه

سلام اقا من ایت ATI tool 06 رو گرفتم اما وقتی اجراش میکنم minimize میشه پایین صفحه" بالا هم نمیاد چی کار باید بکنم ؟؟؟ بعدشم دیگه بسته نمیشه باید ریست بدم !!!! یه چیز دیگه من 4870 دارم همون connect3D میشه یگین شما که over کردین رو چند گزاشتین که من نیاز به تست پایداری نباشم اگه با عکس باشه که ماهه راجه به دوره فنم بگین ممنون شرمنده اینقدر مزاحم میشم!!

ویرایش شده توسط hamhami
لینک به دیدگاه

سلام اقا من ایت ATI tool 06 رو گرفتم اما وقتی اجراش میکنم minimize میشه پایین صفحه" بالا هم نمیاد چی کار باید بکنم ؟؟؟ بعدشم دیگه بسته نمیشه باید ریست بدم !!!! یه چیز دیگه من 4870 دارم همون connect3D میشه یگین شما که over کردین رو چند گزاشتین که من نیاز به تست پایداری نباشم اگه با عکس باشه که ماهه راجه به دوره فنم بگین ممنون شرمنده اینقدر مزاحم میشم!!

برای تست پایداری این رو هم دانلود کن و یه تستی بکن:

http://www.techspot.com/downloads/3294-a***ool.html

اگه مشکل داشت بازم مطرح کن.

لینک به دیدگاه

اقا شرمنده که من اینقدر خنگم :confused: خوب تو نرم افزار پایداری دو تا چیز هست Core و Memory که مقدار جفتشون رو 0 هست خوب حالا من باید 20 تا 20 تا هر کدومو زیاد کنم و هی تست بگیرم (اینجوری که پیر میشم) بعد اندازه مموریم باید زیاد کنم ! خوب حالا فرض که این کارارو کردم بعد ATI try tools رو باز میکنم نوشته core speed 500 و memry speed 900 بعد هر عددی که تو تست پایداری به دست اورده بودم باید اینجا بزنم !!!

لینک به دیدگاه

اقا شرمنده که من اینقدر خنگم :confused: خوب تو نرم افزار پایداری دو تا چیز هست Core و Memory که مقدار جفتشون رو 0 هست خوب حالا من باید 20 تا 20 تا هر کدومو زیاد کنم و هی تست بگیرم (اینجوری که پیر میشم) بعد اندازه مموریم باید زیاد کنم ! خوب حالا فرض که این کارارو کردم بعد ATI try tools رو باز میکنم نوشته core speed 500 و memry speed 900 بعد هر عددی که تو تست پایداری به دست اورده بودم باید اینجا بزنم !!!

دوست من شما ATi Tray رو پاک کن با Riva Tuner که تو پست اول هم گذاشتم اورکلاک کن.کارکردن باهاش به مراتب راحت تره.تست پایداری رو هم بعد از Set کردن فرکانس ها باید با ATi Tool انجام بدید.

لینک به دیدگاه

سلام امید جان .

به نظرت اور کلاک 4850 چطوره ؟؟؟

من his hd 4850 دارم و تا به حال هم اصلا اورش نکردم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...