رفتن به مطلب

بهم ریختگی در تصویر

Classified
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

یه چند وقت یه کارت گرافیک 5870 گرفتم

انداختم رو سیستم، منتهی موقعی که میخواست وارد ویندوز شه یه خط های سفیدی میومد بعد از کسری از ثانیه میرفت! یه جور پرش!

گفتیم مشکلی نیست، وقتی وارد ویندوز شدم یه صفحه سفید رو باز میکردم موج توش میدیم قشنگ چشم رو میزد که رفرش ریت

رو 60 هرتز بود، با کاتالیست روی 75 ست کردم بد نشد

اما امروز وقتی ویندوز داشت لاگین میشد سیستم قاطی کرد! همه رنگا ریخت بهم! و ...

این یجورشه!

05755639180846385720.jpg

اسلات رو عوض کردم، ویندوز رو هم همینطور، با درایور قدیمی که با خود کارت بود تست کردم مشکل پا برجا بود با 12.11 تست

کردم باز پا برجا بود

بعد یه بازی سبک نصب کردم حین بازی باز همین مشکل پیش اومد از بازی خارج شدم بالون ارور Stoping Driver .... داد

عکس بهم ریختگی رو هم میبینید تو ویندوز

64574688725311407364.jpg

یه gts250 هم دارم با اون تست کردم مشکلی نبود ولی این ...

مشکل از کجاست؟

کارت هم گارانتی داره ...

ویرایش شده توسط Classified
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من این مشکل رو داشتم.

شما حتما از توی کاتالیست فرکانس رو بردید بالا

فقط با ویندوز عوض کردن درست میشه

لینک به دیدگاه

نه عزیز، کلا اینجور بود نه اور نه ...

قبلا XP بود که مشکل داشت ، این سون رو تازه نصب کردم باز پا برجاست

بعد یه چیزی

وقتی کارت میره زیر بار یه صدای ویز ویز میاد (که با تغییر فریم صدا هم تغییر می کنه)...

لینک به دیدگاه

سلام عزیز،

اگر پاور کم نمیاره، کارت مشکل داره.

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تعویض بایوس رو امتحان کردین؟

با نرمافزارهای اورکلاکینگ هم کم کردن فرکانس رو امتحان کنید

از مموری و فرکانس هسته 20 مگاهرتز کم کنید و یک تستی بگیرید اگه مشکل حل شد شما باید بایوس رو ویرایش کنید و مقدار تقریبا 3 صدم ولتاژ به دیقالت اضافه کنین

و یا در حالت همون فرکانسهای دیقالت با نرم افزارهای اورکلاکینگ مقدار 4 صدم ولتاژ بهش بدین و یک تست بگیرید

اگر هم جواب نداد بفرست گارانتی :دی

من در این حد میدونم والا

دوستانی که تجربش رو دارن بیان کمک کنن :دی

اون ویز ویز هستش یا جیر جیر؟ یک سری صداهای خاص از خازنها وقتی که ولتاژ کمه بلند میشه بعضی وقتا

لینک به دیدگاه

کارتتون قلع سرد شده. حالا یا GPU کارت هستش یا مموری هاش.

یک خورده دیگه باهاش کار کنی دیگه داخل ویندوزی که درایور این کارت روش باشه ، نمی ره ، مگر اینکه درایور رو از safe mode برداری که بازهم نمی شه با ویندوز کار کرد.

روش موقتی برای حل این مشکل : ریبال کردن GPU یا مموری --- یا هیت کشی GPU و مموری ها.

موفق و پیروز باشید. @};-

پ ن : این چیزی که من می بینم فکر کنم از مموری ها باشه ، خطوط عمودی (معمولاً رنگی) و آرتیفکت های رنگی به مموری بر می گرده.

تست اگه ران کنی جای آرتیفکت ها اگه عوض بشه احتمال اینکه مموری ها باشن قوی تر می شه.

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

با درود به اساتید فرجام جان و آقا پوریا،

ظاهرا کارت گارانتی داره، حالا با هیت کشی GPU و مموری ها و یا ادیت بایوس، گارانتی باطل نمیشه؟

سوال برای منم پیش اومد تا چه حد یوزر باید جلو بره؟ این راهکار ها کار یوزر هست یا شرکت گارانتی؟

لینک به دیدگاه

سلام عزیز،

اگر پاور کم نمیاره، کارت مشکل داره.

عزیز یه 900ه!

تعویض بایوس رو امتحان کردین؟

با نرمافزارهای اورکلاکینگ هم کم کردن فرکانس رو امتحان کنید

از مموری و فرکانس هسته 20 مگاهرتز کم کنید و یک تستی بگیرید اگه مشکل حل شد شما باید بایوس رو ویرایش کنید و مقدار تقریبا 3 صدم ولتاژ به دیقالت اضافه کنین

و یا در حالت همون فرکانسهای دیقالت با نرم افزارهای اورکلاکینگ مقدار 4 صدم ولتاژ بهش بدین و یک تست بگیرید

اگر هم جواب نداد بفرست گارانتی :دی

من در این حد میدونم والا

دوستانی که تجربش رو دارن بیان کمک کنن :دی

اون ویز ویز هستش یا جیر جیر؟ یک سری صداهای خاص از خازنها وقتی که ولتاژ کمه بلند میشه بعضی وقتا

بایوس نه! خیلی به کارت و اور وارد نیستم ...

ممنون

انگار یه چیزی رو شیشه میکشن!

کارتتون قلع سرد شده. حالا یا GPU کارت هستش یا مموری هاش.

یک خورده دیگه باهاش کار کنی دیگه داخل ویندوزی که درایور این کارت روش باشه ، نمی ره ، مگر اینکه درایور رو از safe mode برداری که بازهم نمی شه با ویندوز کار کرد.

روش موقتی برای حل این مشکل : ریبال کردن GPU یا مموری --- یا هیت کشی GPU و مموری ها.

موفق و پیروز باشید. @};-

پ ن : این چیزی که من می بینم فکر کنم از مموری ها باشه ، خطوط عمودی (معمولاً رنگی) و آرتیفکت های رنگی به مموری بر می گرده.

تست اگه ران کنی جای آرتیفکت ها اگه عوض بشه احتمال اینکه مموری ها باشن قوی تر می شه.

قلع سرد؟! یه توضیحی میدی داداش؟

دقیقا الان خواستم باش بیام تو ویندوز دیگه قاطی کرد یه صفحه خاکستری اومد، مجبور شدم با کارت دیگه بیام

ریبال؟! شیت!

پس باید بره گارانتی ...

والا بالا نیماد که چیزی رو ران کنم

واقعا ممنون از دوستان :x

ویرایش شده توسط Classified
لینک به دیدگاه

خب سر و کلمون هم با آواژنگ افتاد ...

یه سوال:

کار خاصی با این کارت شده که اینجوری شده؟

لینک به دیدگاه

من یک توضیح کلی بدم راجب این داستان.

اگه دقت کرده باشید روی بعضی از PCB ها (بردهای الکترونیکی) ، یک آرمی می بینید به این شکل :

55753016787213814596.jpg

اتصالات مدارات الکرونیکی با کامپوننت های روی برد توسط قلع انجام می شه. اما قلع انواع و اقسام مختلفی داره- قلع در بعضی موارد (یعنی بیشتر موارد) دارای درصدی از سرب هستش. از اونجایی که سرب نقطه ذوب پایین تری نسبت به قلع داره ، اتصالاتی که در اونها درصد سرب بالا باشه (مثلاً 70% قلع ، 30% سرب) زودتر ذوب می شن. ولی در بعضی موارد دمای کامپوننت خیلی بالا می ره ( مثل GPU کارتهای گرافیک سایلنت یا مثلاً سری 4000AMD و سری 400Nvidia ) برای همین از اتصالات بدون سرب استفاده می کنند که عمر بیشتری بکنه. به این برد ها اصطلاحاً لید فیری هم می گن.

نکته: Pb نشان انحصاری سرب در دنیا هستش.

71207073603510355390.jpg

اتصال GPU یا مموری های شما در زیر سطحشون و توسط یک سری اتصال (بال) که به شکل توپ هستند برقرار شده. GPU و مموری ها رو روی این بال ها می گذارند با دستگاه هایی شبیه به BGA ماشین ها بهشون حرارت می دند. توجه کنید که اون هیترهایی که توی کارخونه ها هستش هیترهای اینفرارد صنعتی هستش و ظرف 8 ثانیه می تونه یک نقطه با مساحت 1x1 سانتی متر رو به 600 درجه سانتی گراد برسونه ، ولی این هیترهایی که ما داریم ، هیترهای هوا گرم هستش ، پدر برد رو در میاره.

حالا چرا قلع سرد اتفاق میفته : سادست وقتی بردتون لید فیری نباشه ، و دمای قطعه شما بالا باشه ، به مرور زمان و افزایش دما ، سرب و درصد کم روغن قلع ، از دست می ره و اتصال شکننده و ضعیف می شه، یک عامل هم سرد و گرم شدن قطعه طی گذشت چند سال هستش. اگر وقتی کارت گرافیک داغ هستش تکون ناگهانی به کولر کارت وارد بشه احتمال بروز قلع شکستگی هم هستش.

20019858884594342363.jpg

اگه یکی یا 2 تا از اتصالات جی پی یو یا مموری قطع بشه باعث می شه تصویرتون به اون شکل در بیاد. بر داشتن GPU و گذاشتن بال بر روی اتصالات کار بسیار سختی هستش (به این پروسه ریبال می گن) و تکنیک بخصوصی داره ، به علاوه بایستی شابلون اون GPU هم در دسترس باشه.

روش هیت کشی به این شکل هستش که شما کمی مایع فلاکس (FLUX) دور GPU می ریزید و به GPU با هیتر ، هیت می دید. اینجوری مایع فلاکس به زیر GPU می ره و دمای بالا باعث می شه تا اتصالات دوباره تجدید قوا بکنند. ولی معمولاً 3 تا 6 ماه پس از عملیات هیت کشی کارت دوباره دچار همون مشکل می شه ، پرسه هیت کشی رو شاید بشه تا 3 بار تکرار کرد ولی در نهایت کارت دار فانی رو ودا خواهد گفت ...

@};-

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

نمیخوام بترسونمت ;) ولی من یک کارت 8800GT داشتم که دقیقا همین مشکل براش پیش اومد . فرستادم گارانتی و گفتن کاریش نمیشه کرد . کارت رو تعویض کردن برام . گارانتی داره مشکلی نیست . البته اگر تو این وضعیت اذیت نکنن .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من یک توضیح کلی بدم راجب این داستان.

اگه دقت کرده باشید روی بعضی از PCB ها (بردهای الکترونیکی) ، یک آرمی می بینید به این شکل :

55753016787213814596.jpg

اتصالات مدارات الکرونیکی با کامپوننت های روی برد توسط قلع انجام می شه. اما قلع انواع و اقسام مختلفی داره- قلع در بعضی موارد (یعنی بیشتر موارد) دارای درصدی از سرب هستش. از اونجایی که سرب نقطه ذوب پایین تری نسبت به قلع داره ، اتصالاتی که در اونها درصد سرب بالا باشه (مثلاً 70% قلع ، 30% سرب) زودتر ذوب می شن. ولی در بعضی موارد دمای کامپوننت خیلی بالا می ره ( مثل GPU کارتهای گرافیک سایلنت یا مثلاً سری 4000AMD و سری 400Nvidia ) برای همین از اتصالات بدون سرب استفاده می کنند که عمر بیشتری بکنه. به این برد ها اصطلاحاً لید فیری هم می گن.

نکته: Pb نشان انحصاری سرب در دنیا هستش.

71207073603510355390.jpg

اتصال GPU یا مموری های شما در زیر سطحشون و توسط یک سری اتصال (بال) که به شکل توپ هستند برقرار شده. GPU و مموری ها رو روی این بال ها می گذارند با دستگاه هایی شبیه به BGA ماشین ها بهشون حرارت می دند. توجه کنید که اون هیترهایی که توی کارخونه ها هستش هیترهای اینفرارد صنعتی هستش و ظرف 8 ثانیه می تونه یک نقطه با مساحت 1x1 سانتی متر رو به 600 درجه سانتی گراد برسونه ، ولی این هیترهایی که ما داریم ، هیترهای هوا گرم هستش ، پدر برد رو در میاره.

حالا چرا قلع سرد اتفاق میفته : سادست وقتی بردتون لید فیری نباشه ، و دمای قطعه شما بالا باشه ، به مرور زمان و افزایش دما ، سرب و درصد کم روغن قلع ، از دست می ره و اتصال شکننده و ضعیف می شه، یک عامل هم سرد و گرم شدن قطعه طی گذشت چند سال هستش. اگر وقتی کارت گرافیک داغ هستش تکون ناگهانی به کولر کارت وارد بشه احتمال بروز قلع شکستگی هم هستش.

20019858884594342363.jpg

اگه یکی یا 2 تا از اتصالات جی پی یو یا مموری قطع بشه باعث می شه تصویرتون به اون شکل در بیاد. بر داشتن GPU و گذاشتن بال بر روی اتصالات کار بسیار سختی هستش (به این پروسه ریبال می گن) و تکنیک بخصوصی داره ، به علاوه بایستی شابلون اون GPU هم در دسترس باشه.

روش هیت کشی به این شکل هستش که شما کمی مایع فلاکس (FLUX) دور GPU می ریزید و به GPU با هیتر ، هیت می دید. اینجوری مایع فلاکس به زیر GPU می ره و دمای بالا باعث می شه تا اتصالات دوباره تجدید قوا بکنند. ولی معمولاً 3 تا 6 ماه پس از عملیات هیت کشی کارت دوباره دچار همون مشکل می شه ، پرسه هیت کشی رو شاید بشه تا 3 بار تکرار کرد ولی در نهایت کارت دار فانی رو ودا خواهد گفت ...

@};-

سلام

پوریا خان دست گلت درد نکنه مطلبت کاملا موشکافانه و عالی بود مثل همیشه

لینک به دیدگاه

بابت توضیحات عالی ممنون

والا کارت من خنک هستش! عجیبه این مورد برام ...

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3355

امروز بردم گارانتی گفتن تست می کنیم، مورد داشت میفرستیم تهران ...

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلامی دوباره

کارت رو از گارانتی اوردم، گفتن تست کردیم چندین بار مشکلی نداشته، اوردم خونه با Kombuster نیم ساعت زیر بار بود چیزی نشون نداد

بازی هم زدم باز تصویر نرفت!

ممکنه مشکل از جایی دیگه باشه؟

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

ممنون دوست عزیز کامل بود

حالا دوستان کسی میدونن وقتی گرافیک توسط سیستم شناخته نمیشه مشکل از کجا میتونه باشه؟ 5770

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

هر 2 پست آقا پوریا 100% تایید میشه دوست عزیز

لینک به دیدگاه

پست شماره 10

بــــــــــــــه بــــــــــــــــــه ......

لینک به دیدگاه

بايد بگم كارتتون فرت شده و بايد بفرستيد گارانتى حالا سؤال اينجاست گارانتيش چيه آخه من يادمه قديم كه كارتهاى سافير رو يه شركتى حالا دقيق يادم نيست گارانتى ميكرد و يكى از آشنايانمون 4870 داشت كه اين مشكل رو پيدا كرد و بدتر هم شد علتش هم ميگم فقط نخنديدا طرف خانواده داره برا همين كيس اينفينتى خريده ميدونيد كه از بالا 2 عدد فن ميخوره سيستم در حال كار بود كه طرف حواسش نبود ناگهان چاييش از دستش سر ميخوره (چيزى كه هميشه باهاش مشكل دارم خودم هم... :(  )  و از اون بالا ريخته ميشه روى كيس حالا چشمتون روز بد نبينه فن ها كار خودشون رو به خوبى انجام ميدن و اين چاى زبون بسته رو بصورت فش فشه در كيس پخش ميكنن و البته بيشترش نصيب كارت ميشه و يهو يه صداى بلند از كارت زبون بسته بلند ميشه طرف از ترس سيستم رو خاموش ميكنه و شروع ميكنه به ماس مالى و تميز كردن بعد سيستم رو كه روشن ميكنه سيستم به حال طبيعيش كار ميكنه و كم كم اين مشكل كه شما فرموديد ظاهر ميشه تا به نقطه ابدى و فرت شدن كارت ميرسه در حالى كه كارت كار ميكنه ولى در اصل همش صفحه خط خطى رو نشون ميده سرتون رو درد نيارم مطلب اصلى اين بود كه رفتيم بقول معروف پيش نمايندگى و كسى كه از اون كارت رو خريده بوديم طرف يه خنده اولش زد بعد گفت اى بابا شركت گارانتى كننده جمع كرد رفت حالا اين يكى دو ماه هم كه از گارانتيت مونده اونم بدرد خودت ميخوره خلاصه هر طور خواستيم كه كارت رو درست كنيم نشد طرف گفت ميفرستم تهران گفتيم بفرست و بعد از فرستادن حتى جنازه كارت رو هم بهمون تحويل ندادن اين بود داستان كارت زبون بسته ما... :mellow:

البته ما هم ديگه پيش رو نگرفتيم گفتيم بزار روحش تو آرامش باشه... 8-X

ویرایش شده توسط eddy
لینک به دیدگاه

من خودم کارتم همین مشکل رو داشت با دستگاه هیتر اینفرا رد تعمیر شد و مشکلی نداره. قابل ذکره که این روش 1 کم فرق داره با هیت کشی معمولی ;)

ویرایش شده توسط shayan08
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...