رفتن به مطلب

نتیجه نهایی المنت حرارتی ساخت بچه های لیون (مخصوص اکستریم اورکلاکینگ)

Poorya_Lion
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود.

یکی از بزرگترین مشکلات اکستریم اورکلاکینگ یخ زدن چیپ های مموری کارت های گرافیک هستش که بین پات نیتروژن و کارت گرافیک قرار می گیره ...

image_id_908988.jpeg

معمولاً حداکثر فرکانس قابل دستیابی چیپ های مموری کارت های گرافیک توی دمای محیط یا حداکثر دماهای بین 0 تا +10 درجه سانتی گراد بدست میاد ولی طبیعت دما گیر مواد مورد استفاده در اکستریم اورکلاکینگ (یخ خشک، نیتروژن مایع و ...) و نحوه بکارگیری آن ها باعث می شه تا مموری ها که بسیار نزدیک به GPU هستند طی پرسه اورکلاکینگ یخ بزنند و این امر باعث می شه که کارتی که برای مثال روی ایر فرکانس مموری 1300MHz رو می زده ، زیر نیتروژن نتونه فرکانس 1250MHz رو هم پاس کنه...

87297936088035766844.jpg

برای رفع این مشکل توی زمان های بی کاریم شروع به ساخت یک المنت نواری گرمایی کردم تا این مشکل رو توی پرسه اورکلاکینگمون حل کنم...

مواد لازم :D  :

1) وقت :mellow:

2) یک دیمر 0 تا 220 ولت (فکر کنم بشه با 20000 تومن یک خوبش رو خرید)

3) یک ترانس دوبل 6 (606) که هم خروجی 6 ولت می ده و هم خروجی 12 ولت (این رو از یکی از دوستان گرفتم ، فکر کنم الان یک چنین ترانسی باید 30000 تومن پولش باشه)

4) المنت نواری (متری 7000 تومن)

5) وارنیش برای سیم ها و المنت نواری

محصول نهایی :

38036602833892266251.jpg

خوب می ریم سر ساختش. بسیار راحته،

دیمر AC که تهیه کردید رو بایستی سر راه ورودی برق و ترانس قرار بدید. با کاهش ولتاژ ورودی ترانس از 220 ولت به سمت صفر ، به همون نسبت هم خروجی ترانس از 6 ولت (یا 12 ولت) کاهش پیدا می کنه ...

78330245275884291385.jpg

در اصل تا این مرحله ما یک آداپتور متغییر AC ساختیم که توی خروجیش می تونیم 0 تا 6 ولت یا 0 تا 12 ولت رو داشته باشیم/ (ترانس ما 3 سیم خروجی داره که یک سیم برای 0 تا 6 هستش یکی برای 0 تا 12 ولت و دیگری هم null)

من از خروجی 12 ولت برای یک فن 12 سانتی استفاده کردم که البته نیازی نیستش برای این سیستم استفاده بشه چون دمای زیادی تولید نمی کنه ولی برای قشنگتر شدن پروژه اجراش کردم. فراموش نکنید که خروجی ترانس AC هستش و نمی تونید فن DC رو بهش وصل کنید برای همین سر راه فن و خروجی ترانس یک عدد پل دیوید به همراه یک خازن 3300 میکروفاراد، 16 ولت ، قرار دادم تا فن DC رو بشه به AC وصل کرد. (ظرفیت خازن اگر بالای 1000 میکرو باشه کفایت می کنه ولی حتماً به ولتاژ قابل تحملش دقت کنید)

روی المنت نواری رو با وارنیش می پوشونیم تا جلوی اتصال در حین کار رو بگیره و بعد به خروجی متصلش می کنیم :

دمای المنت در حالت بی کار Idle :

89197316758533094516.jpg

با چرخوندن ولوم دیمر سطح ولتاژ توی خروجی از صفر به سمت 6 ولت کوچ می کنه و در مدت زمان کوتاهی دما به دلخواه شما افزایش پیدا می کنه :

دمای المنت در حالت پر کار Load :

49986446419544047991.jpg

من حداکثر دمای +120 درجه سانتی گراد رو با این طول المنت گرفتم که بهتره توی این دما استفاده نشه چون وارنیش روی المنت رو آب می کنه...

بسیار ساده ولی کارآمد... ;)   @};-  

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

کار جالبیه با اینکه من اصلا از این مشکل در اورکلاک خبر نداشتم :) چرا از خود برق پاور استفاده نمی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟برای متغیر کردن هم از یک رگولاتور یا کم و زیاد کردن طول خود المنت و رسیدن به یک اندازه مورد نیاز و متناسب با دما .......

یک سری سیم هست که خود به خود دماشون را تنظیم می کنند من تو ایران پیدا نکردم اما شما اگر امکان وارد کردنش براتون باشه اونها هم چیز جالبیه دیگه نگران کم و زیاد شدن دماش هم ندارید کاربرد اصلیش هم جلو گیری از یخ زدن لوله های آب و گازه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر کنم از خود پاور بخوان استفاده کنن چون بشدت جریان می کشه المنت در کسری از دقیقه پاور رو تبدیل به دستگاه جوش بکنه :دی

لینک به دیدگاه

سلام

کار جالبیه با اینکه من اصلا از این مشکل در اورکلاک خبر نداشتم :) چرا از خود برق پاور استفاده نمی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟برای متغیر کردن هم از یک رگولاتور یا کم و زیاد کردن طول خود المنت و رسیدن به یک اندازه مورد نیاز و متناسب با دما .......

یک سری سیم هست که خود به خود دماشون را تنظیم می کنند من تو ایران پیدا نکردم اما شما اگر امکان وارد کردنش براتون باشه اونها هم چیز جالبیه دیگه نگران کم و زیاد شدن دماش هم ندارید کاربرد اصلیش هم جلو گیری از یخ زدن لوله های آب و گازه

از پاور نمی شه استفاده کرد به چندین دلیل ،

مهمترینش وجود مدار و پروتکشن SCP یا short circuit protection هست که وجود اتصال کوتاه در مدار رو تشخیص می ده و پاور پروتکت می کنه. اگر این پروتکشن فعال نشه ، بعد از گذشت زمانی OCP یا اورکلارنت فعال می شه و نمی گذاره فشار بیشتر به پاور بیاد. یک دلیل دیگه هم عدم امکان تنظیم ولتاژ در خروجی پاور هستش ولی حسن این دستگاه اینه که شما با ولتاژ دلخواه می تونی به دمای دلخواهت برسی.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...