رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

چه جالب ؟!!

همین الان داشتم اون تاپیکی که دوستمون گفتند رو مطالعه میکردم دیدم دقیقا مشکلشون همون چیزی بود که من گفتم ممکنه خیلی مبتدی و خنده دار باشه؟!! یعنی برچسب زیر کولر؟!

پس لازمه شما هم یه بار کولر رو باز کنید و این گزینه رو حتما چک بفرمایید...

نتیجه : واقعا بعضی وقتا نباید از چیزهای ساده و پیش پا افتاده به سادگی گذشت؟!!!

ویرایش شده توسط DPSYS
لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، DPSYS گفته است :

چه جالب ؟!!

همین الان داشتم اون تاپیکی که دوستمون گفتند رو مطالعه میکردم دیدم دقیقا مشکلشون همون چیزی بود که من گفتم ممکنه خیلی مبتدی و خنده دار باشه؟!! یعنی برچسب زیر کولر؟!

پس لازمه شما هم یه بار کولر رو باز کنید و این گزینه رو حتما چک بفرمایید...

نتیجه : واقعا بعضی وقتا نباید از چیزهای ساده و پیش پا افتاده به سادگی گذشت؟!!!

اره قربان چک کردم

ترجیحا باید یک خمیر خوب بگیرم

چی معرفی میکنید شما ؟

لینک به دیدگاه

خمیر خوب چندین مدل هست ولی خب قیمت ها یه خورده شیرین میزنن؟!

https://www.lioncomputer.com/catalogsearch/result/?q=خمیر

https://....ir/internal-hardwares/thermal-compound

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، DPSYS گفته است :

خمیر خوب چندین مدل هست ولی خب قیمت ها یه خورده شیرین میزنن؟!

https://www.lioncomputer.com/catalogsearch/result/?q=خمیر

https://....ir/internal-hardwares/thermal-compound

والا با off کردن xmp و turbo boost

دما تا 100 % لود شد 64

حالت معمولی هم 29 30

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، rubbish_mh3 گفته است :

والا با off کردن xmp و turbo boost

دما تا 100 % لود شد 64

حالت معمولی هم 29 30

اگر به این گزینه ها نیازی ندارید میتونید غیرفعالشون کنید ولی خب اگه قرار باشه از تمام قدرت و توان سخت افزارتون استفاده نکنید بهتر بود مدل های پایین تر رو انتخاب می کردید؟!!

شما هر کاری هم کردید حتما کولرتون رو از صفر تا صد چک کنید چون ممکنه ایرادی تو کار باشه که اگه الان برطرف نشه ممکنه بعدا دردسر ساز بشه؟!

چک  کردن کولر و باز بسته کردنش کار سختی نیست و اگه خوتون وارد نیستید بدید کسی که کار بلده براتون چکش کنه؟!!

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، DPSYS گفته است :

اگر به این گزینه ها نیازی ندارید میتونید غیرفعالشون کنید ولی خب اگه قرار باشه از تمام قدرت و توان سخت افزارتون استفاده نکنید بهتر بود مدل های پایین تر رو انتخاب می کردید؟!!

شما هر کاری هم کردید حتما کولرتون رو از صفر تا صد چک کنید چون ممکنه ایرادی تو کار باشه که اگه الان برطرف نشه ممکنه بعدا دردسر ساز بشه؟!

چک  کردن کولر و باز بسته کردنش کار سختی نیست و اگه خوتون وارد نیستید بدید کسی که کار بلده براتون چکش کنه؟!!

موفق باشید.

والا 50 بار باز و بستش کردیم مشکلی نبوده؟!!!

خمیر کم اومد سری اخر که فعلا بودجه خمیر نیست؟!!!!

لینک به دیدگاه

در 51 دقیقه قبل، rubbish_mh3 گفته است :

والا 50 بار باز و بستش کردیم مشکلی نبوده؟!!!

خمیر کم اومد سری اخر که فعلا بودجه خمیر نیست؟!!!!

خب اینو از اول بگو... همون یه بار باز و بسته و چک کردن کافی بود؟!!!

لینک به دیدگاه

داداش سی پی یو 8700کا کلا همینجوری هست 

شما 2تا رادیاتور 480میلیمتری هم جلوش بزاری دماش به 90 میرسه و دلیلش خنک کننده نیست 

دلیلش خمیر سیلیکن ضعیفیه که زیر پردازنده به کار رفته 

از دوستان فروم سوال کنید کسانی هستند که همینجا کار دیلید رو انجام میدن بفرستین سی پی یو تون دیلید شه حداقل 20 درجه از دما سی پی یو کم میشه 

لینک به دیدگاه

اگر هم خودتون دل و جرئت دیلید دارید اقای @سعید بهمنیان عزیز ابزار دیلید دارند میتونید از این بزرگوار کرایه کنید 

لینک به دیدگاه

سلام. من جدیدا یه مشکلی با سیستمم پیدا کردم که سیستمم به شدت لگی شده بود و واسه سبک ترین کارها هم مجبور بودم چند ثانیه صبر کنم. بعد از یه روز ور رفتن با سیستمم و آپدیت کردن ویندوز و درایور و اسکن کردن واسه ویروس به نتیجه ای نرسیدم تا اینکه در کیسمو باز کرد و دیدم که فن واترکولرم سیمش از جاش در اومده بود (نمیدونم که این در اومدنه کی اتفاق افتاده ولی من کندی سیستمم رو بعد از اینکه 1 روز پیش سیستمم نبودم و برگشتم متوجه شدم، یعنی میتونه واسه خیلی وقت پیش باشه و میتونه واسه همین یه روزی که من نبودم باشه، چون قبل از اون سیستمم اصلا لگ نداشت). البته اینو بگم که پمپ واترکولرم سیمش داخل بود و کار میکرد. بعد از اینکه متوجه شدم فنم کار نمیکنه سیمش رو داخل زدم و فن شروع کرد به چرخیدن و من سیستم رو که روشن کردم تقریبا مثله روال سابق شده بود و لگی توی سیستم احساس نمیکردم! ولی از روی کنجکاوی و اینکه دمای سیستم باعث میشه که عملکرد سیستم کند بشه رفتم نرم افزارهای مربوط به مانیتور دما رو نصب کردم و وقتی دما رو دیدم دمای پردازنده روی 100 بود تقریبا! بعدش گفتم شاید چون خیلی وقته این سیستم کار کرده مایع توی واترکولر داغ شده و نمیتونه دما رو پایین بیاره به خاطر همین یه چند ساعتی سیستم رو خاموش کردم و بعد اومدم سراغ سیستم! اول که سیستم رو روشن کردم دما روی 40-50 درجه بود ولی همین که زمان میگذشت دما بالا میرفت تا اینکه به نزدیک 100 درجه برسه! (البته با باز کردن چنتا برنامه این اتفاق میفته) ولی نکته ای که وجود داره اینه که من لگی با بالا رفتن دما احساس نمیکنم! ولی قبلا که فنم وصل نبود سیستم کاملا لگی بود بدون اینکه حتی یه برنامه باز باشه!
کلا فرق عمده ای که سیستمم با قبل کرده اینه که توی بازی دوتا 2 من راحت با 60 فریم بازی میکردم ولی الان فریمم اومده روی 20!
در هر صورت نکته ای که میخوام بگم اینه که من نه قبلا میدونستم که دمای سیستمم چقدر هست یا نه و اینکه اصلا اطمینانی بابت اینکه فن واترکولرم توی پورتش بوده یا نه ندارم! تنها چیزی که باعث شد من دمای پردازندمو چک کنم لگ سیستم بود!
تمام کارای نرم افزاری که توی سطح وب هست رو انجام دادم ولی تغییری توی سیستم به وجود نیومد! در مورد کار سخت افزاری هم واتر کولر رو باز کردم و یک بار دیگه خمیر زدم و بستم ولی باز هم تغییری نکرد! یعنی حداقلش اینه که اگه به بد بستن بود باید یه تغییری کوچیکی نسبت به حالت قبل میداشت که نداشت!
حالا نمیدونم چیکار کنم و از یه بابتی چون 24 با کامپیوتر کار دارم نگران سلامتش هم هستم، یه حدسی هم که میزنم میگم شاید مایع واترکولرم تموم شده باشه چون 2.5 سال هست که دارم ازش استفاده میکنم! اساتید نظری در این مورد ندارن؟
ممنون میشم اگه کمکی بتونید بهم بکنید!

لینک به دیدگاه

مایع واتر جایی نداره بره که تموم بشه. احتمالا یا پمپ خراب شده یا هوا افتاده به پمپ و گردش مایع درون واتر ندارید.
شما اول باید از سلامت پمپ و گردش کولانت مطمئن بشید. چون قبلا مشکلی نداشتین و فن ها شاید وصل نبوده بخاطر اینه که مایع کولانت دور میزده و دمارو دفع میکرده. ولی حالا که مشکل پیش اومده شک کردین، درب کیسو بازکردین و فن ها رو وصل کردین.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

مشخصات سیستم؟

با چه نرم افزاری دما رو چک می کنید؟

لینک به دیدگاه

سیستم واترکولر ها طوری طراحی شده که بدون فن هم بدون مشکل دما رو دفع میکنند(تست انجام شده و زیر لود هم بوده و خارج لود سیستم  استیبل دما حدود ۴۰ کار کرده)

نباید تو بازی یا کارای عادی هم حتی به ۱۰۰ میرسید چون بنظر توی دمای ۹۸ سیستم خاموش میشه!

اولین شک به پمپ واتر ولر و خمیر سیلیکن و  چفت شدن اتصال سطح تماس واتر کولر  به سی پی یو هست

شک دوم به ایراد دار شدن پردازنده در اثر گرمای زیاد در طولانی‌مدته که بعید میدونم!

لینک به دیدگاه

یحتمل نرم افزاره  مونیتورینگ دمای پردازنده  شما  , دما را خطا نشون میده.!!!

نه از ویندوزت نوشتی و نه ازمدل  سخت افزارات و نه از  پردازنده ات.

حداقل ویندوز عوض کن.

ویرایش شده توسط Elderado
لینک به دیدگاه

مشخصات سیستم:
پردازنده: intel core i7 6700k

watercooler: cooler master 120

در مورد اینکه هوا رفته توی واترکولر یا اینکه پمپ کار نمیکنه تستی وجود داره که این مساله رو بفهمم؟
در مورد اینکه سیستم دما رو اشتباه نشون بده خیلی بعید میدونم، چون وقتی سیستم رو روشن میکنم دما روی 30 درجه است و بعد یه مدت کار کردن دما میاد روی 70-80 و وقتی لود بالا بره دما روی 100 درجه میره!
در مورد خاموش شدن سیستم هم چون پردازنده ها اونجوری که من خوندم خودشون با کاهش فرکانس سعی در خنک کردن پردازنده میکنن که مشکل افت عملکردم سیستم من هم دقیقا همینه!
در ضمن سیستم من تا حالا نه خاموش شده نه اینکه اپلیکیشنی کرش کرده!
در مورد عوض کردن ویندوز هم واقعا تو معذوریتم و عوض کردن واترکولر واسم کار کم دردسری حساب میشه تا تعویض ویندوز!
نرم افزارهایی هم که واسه دما استفاده کردم: Core Temperature, Real Temperature, intel utility که همشون یه دما رو نشون میدن!
در مورد خمیر سیلیکون هم من از MasterGel maker کولر مستر استفاده میکنم! البته خمیر رو پارسال خریدم و نمیدونم تاریخ انقضا داره این چیزا یا نه! در مورد اتصال هم بعید میدونم اتصالم دیگه انقدر بد باشه که اصلا پردازنده رو خنک نکنه! چون سری های قبل هم خودم واترکولر رو بستم و روی چنتا سیستم دیگه هم دقیقا خودم واترکولر بستم و مشکلی نداشته!
ولی در هر صورت فکر کنم بهترین کار اینه که از سلامت پمپ واترکولر مطمئن شم! ولی نمیدونم چی جوری باید بفهمم که کار میکنه یا نه؟

لینک به دیدگاه

یک سوال دیگه هم داشتم و اینه که دمای بالای پردازنده توی طولانی مدت به سیستم آسیب میزنه؟
من تو جاهای مختلف خوندم که نباید مشکلی ایجاد کنه!

لینک به دیدگاه

درود عزیزان. 

بنده بالاخره تونستم سی پی یو سیستم رو به Xeon X5470 ارتقا بدم و طبق انتظار کارایی سیستم هم به طرز مناسبی افزایش پیدا کرده. اما مشکل اینجاست، این سی پی یو به شدت داغه و کولر بنده (نوتوس 100 گرین) همراه با خمیر حرارتی Z5 دیپکول از پس اون بر نمیان. دمای یکی از هسته ها (هسته 0) تا 92 درجه هم رفته و باقی هسته ها هم تا 86-87 درجه رسیدن. 

کیس بنده قدیمیه و تهویه خوبی نداره. فن ورودی هوا نداره، فن خروجی تنها یک 8 سانتی متری هست که پشت کیس قرار گرفته.  پاور بالای کیس هستش و فن اون رو به پایین. درب کیس هم باز هست. 

برای کاهش دما چیکار میتونم بکنم؟ 

سپاس

لینک به دیدگاه

درود عزیز

با این اوصاف شما شدیدا مشکل تهویه دارید

البته نوتوس 100 هم فکر نمیکنم خیلی کولر قدرتمندی باشه

توصیه بنده اینه که کولر رو ارتقا بدید و یه فکری هم برای تهویه بکنید

چون شما کولر قویتر هم تهیه بکنید تاثیری نمیکنه چون جریان هوا ندارید

لینک به دیدگاه

در 34 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

درود عزیز

با این اوصاف شما شدیدا مشکل تهویه دارید

البته نوتوس 100 هم فکر نمیکنم خیلی کولر قدرتمندی باشه

توصیه بنده اینه که کولر رو ارتقا بدید و یه فکری هم برای تهویه بکنید

چون شما کولر قویتر هم تهیه بکنید تاثیری نمیکنه چون جریان هوا ندارید

درود جناب.

بله، تهویه به هیچ وجه در سطح مناسبی نیست و صد البته خودم هم فکر نمیکنم نوتوس 100 بتونه از پس همچین نیروگاه حرارتی ای بر بیاد. دما در حالت عادی هم دور 55 تا 60 میچرخه. 

برای کولر حداکثر میتونم برم سراغ نوتوس 400 ولی با این کار دیگه بودجه ای برای تعویض کیس و بهبود تهویه باقی نمیمونه.

لینک به دیدگاه

دمای اتاق چطوره ؟ اتاق تهویه مناسب داره ؟ 

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، فرـشاد گفته است :

دمای اتاق چطوره ؟ اتاق تهویه مناسب داره ؟ 

کولر آبی هست که به دلیل سر و صدا اکثرا خاموش می مونه. 

باید در رابطه با تاثیر دمای محیط روی دمای قطعات کمی تحقیق کنم. سپاس از راهنماییتون.

لینک به دیدگاه

در 59 دقیقه قبل، grimlock گفته است :

درود عزیزان. 

بنده بالاخره تونستم سی پی یو سیستم رو به Xeon X5470 ارتقا بدم و طبق انتظار کارایی سیستم هم به طرز مناسبی افزایش پیدا کرده. اما مشکل اینجاست، این سی پی یو به شدت داغه و کولر بنده (نوتوس 100 گرین) همراه با خمیر حرارتی Z5 دیپکول از پس اون بر نمیان. دمای یکی از هسته ها (هسته 0) تا 92 درجه هم رفته و باقی هسته ها هم تا 86-87 درجه رسیدن. 

کیس بنده قدیمیه و تهویه خوبی نداره. فن ورودی هوا نداره، فن خروجی تنها یک 8 سانتی متری هست که پشت کیس قرار گرفته.  پاور بالای کیس هستش و فن اون رو به پایین. درب کیس هم باز هست. 

برای کاهش دما چیکار میتونم بکنم؟ 

سپاس

درب کیس رو ببند 

اگه پایین کیست جا داره فن پشت کیس رو درار و برعکس روش نصب کن که باعث شه هوارو بده داخل

لینک به دیدگاه

منم میخوام کار شما رو انجام بدم و Xeon E5450 رو بندازم رو سوکت 775 و استفاده کنم خوشبختانه یه فن ماچو دارم نمیدونم جواب بده یا نه   

00001.jpg

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، grimlock گفته است :

کولر آبی هست که به دلیل سر و صدا اکثرا خاموش می مونه. 

باید در رابطه با تاثیر دمای محیط روی دمای قطعات کمی تحقیق کنم. سپاس از راهنماییتون.

من سیستم خونه که دارم e7500 هستش خونه قبلی حالت عادی دما سی پی یو (درب کیس همیشه باز بود) پایینتر از 60 نمیومد تو بازی کانتر گلوبال به 75 هم میرسید ، چند وقتیه که خونه رو عوض کردیم اینجا اتفاقی تست دما گرفتم با اینکه درب کیس بسته است تو حالت عادی دما بین 45 تا 50 و در حالت بازی کمتر از 70 هستش ! هیچ قطعه ای از کیس هم نسبت به قبل عوض نشده ! 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...