رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 2 ساعت قبل، ali0231 گفته است :

سلام,سی پی یوی من i7.4770k هستش با خنک کننده کرس ایر H100i که چند ساله دارم,یه مدته که حرارت cpu رو بیکاری بین 40 تا 50 هستش تو بازی ها هم معمولا تا 75 میره که خیلی زیاده,با برنامه پرایم هم که زیر بار 100% میزارمش تا بالای 90درجه میره,خمیرشو عوض کردم ولی هیچ تغییری نکرده,با برنامه corsair link هم که چک میکنم پمپ و فنارو نشون میده که درست کار میکنن,حتی به صورت دستی دور فنارو رو max speed گذاشتم ولی هیچ تاثیری نداشت,یه نکته هم اینکه قبلا وقتی cpu رو از رو فول لودبر می داشتم تو یه ثانیه دما میومد رو 30-35 ولی الان اول میاد رو 55-60 بد خیلی آروم شروع میکنه میاد رو همون مابین 40 تا 50,اصلا نمیفهمم مشکلش از کجاست,این حرارت فکر کنم یجورایی به cpu هم آسیب میزنه, ممنون میشم یه راهنمایی بکنید با تشکر263a.png

اگر از عمر سی پیو دو سه  سالی گذشته باشه یعنی خمیر زیر ihs خشک شده و کارایی اولیه رو نداره

حالا شما هر چقدرم خمیر خوب روی سطح سی پیو بریزید و هر نوع کولری ببندید اثر نمیکنه چون گرما اصلا به ihs منتقل نمیشه درست حسابی

فقط و فقط دلید

لینک به دیدگاه

خمیری که زده روش میگه معمولی بوده یعنی مارک خاصی نبوده,یه سوال,مایع داخل خنک کنندرو میشه عوض کرد؟ یعنی راهته و ارزش همچین کاریو داره که تست کنم چون فن خراب شه میشه یکی دیگه گرف ولی تو دلید اگه cpu به فنا بره با این قیمتای نجومی واقن دیگه نمیشه جایگزینش کرد

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، rahyarpaul گفته است :

ارتباط سی پی یو یا با فنت خوب برقرار نشده،یعنی درست خمیر سیلیکون نزدی. که البته خمیر سیلیکونت هم جنسش افتضاحه و همه اینها تو انتقال گرما موثره. یا فنت کلا بدرد نمیخوره و برا سی پی یوهای دو هسته ای بوده. تا جایی یادمه اونموقع ها quad ها فقط تری میومد و همراهشون فن نبود. و گر نه ارتباط با هیت سینک برقرار باشه .فن اضافی کمکی نمیکنه. مگه فنت بدرد نخوره

deepcool gammax 200

فن خوبیه ،نصبش راحته .نیازی به خارج کرردن مادربورد و براکت پشتی هم نداره.

سلام 

ممنونم . ارتباط فن با سی پی یو رو بررسی کردم 3 بار هم برای همین موضوع باز کردم و دوباره بستم . ارتباطش 99 درصد درسته . مگر مشگل ارتباط ihs باشه که اون هم خیلی سخت میشه باز کردنش

حالا این gammax 200  خوبه   یا  notus 100 کدوم خنک کنندگی بهتری داره ؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، ali0231 گفته است :

خمیری که زده روش میگه معمولی بوده یعنی مارک خاصی نبوده,یه سوال,مایع داخل خنک کنندرو میشه عوض کرد؟ یعنی راهته و ارزش همچین کاریو داره که تست کنم چون فن خراب شه میشه یکی دیگه گرف ولی تو دلید اگه cpu به فنا بره با این قیمتای نجومی واقن دیگه نمیشه جایگزینش کرد

مایع رو عوض کنی هزینش با دیلید یکیه و کار سختیه و بعدش شاید نشتی بده اگر ترک بر داره سر لوله ها. واسه دیلید هم بنده کیت از المان دارم و مثل کارخونه میشه و ریسکی توش نیست و همچنین اقای بهمنیان هم انجام میدن. مگر این که بدین به کسی که بلد نیست و با تیغ انجام بده.

ویرایش شده توسط Behrouz Molaei
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام 

ممنونم . ارتباط فن با سی پی یو رو بررسی کردم 3 بار هم برای همین موضوع باز کردم و دوباره بستم . ارتباطش 99 درصد درسته . مگر مشگل ارتباط ihs باشه که اون هم خیلی سخت میشه باز کردنش

حالا این gammax 200  خوبه   یا  notus 100 کدوم خنک کنندگی بهتری داره ؟

بحث ارتباط ،یعنی گرما خوب منتقل نمیشه یعنی همون سیلیکون ،نمیتونه خوب انتقال بده.

جفتشون خوبن.و بدرد کارت میخورن کاملا

هر کدوم در دسترس بود رو بگیرید.

لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، rahyarpaul گفته است :

بحث ارتباط ،یعنی گرما خوب منتقل نمیشه یعنی همون سیلیکون ،نمیتونه خوب انتقال بده.

جفتشون خوبن.و بدرد کارت میخورن کاملا

هر کدوم در دسترس بود رو بگیرید.

ممنونم

اگر فکر میکنید مقدار خنک کنندگیشون یکی هستش . همون دیپ کول رو بگیرم . اما اگه فکر میکنید حتی 5 درجه هم اختلاف داره و با نوتوس100  کمتر میشه  بگردم دنبال نوتوس 100 .   

اصلا الان اگه این فنها رو بگیرم   10 درجه کمتر میشه نسبت به فن استوک ؟ 

لینک به دیدگاه

حداقلش 10 درجست.ممکنه حتی تا 30 درجه هم با یه خمیر خوب دماش افت کنه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Behrouz Molaei گفته است :

مایع رو عوض کنی هزینش با دیلید یکیه و کار سختیه و بعدش شاید نشتی بده اگر ترک بر داره سر لوله ها. واسه دیلید هم بنده کیت از المان دارم و مثل کارخونه میشه و ریسکی توش نیست و همچنین اقای بهمنیان هم انجام میدن. مگر این که بدین به کسی که بلد نیست و با تیغ انجام بده.

آره دیدم تو یو توب,حتما عزیز اگه کارم به اونجا کشید یه سری به اصفهان میزنم من تو شهر همسایتون یزدم,قرار شده دوستم یه خنک کننده دیگه واسم پیدا کنه تست بگیریم اونوقت کاملا مشخس می شه عیب از cpuه یا فن,ممنون از همه?

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، ali0231 گفته است :

ازین خمیر 2 تومنیا نیست احیانا؟
با gt4 و یا Z5 که به وفور یافت میشن استفاده کنین ببنید دما چقدر کاهش پیدا میکنه؟

بعد تو این 4 سال که دارین فقط همین یه بار توسط دوستتتون عوض کردین؟

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

ممنونم

اگر فکر میکنید مقدار خنک کنندگیشون یکی هستش . همون دیپ کول رو بگیرم . اما اگه فکر میکنید حتی 5 درجه هم اختلاف داره و با نوتوس100  کمتر میشه  بگردم دنبال نوتوس 100 .   

اصلا الان اگه این فنها رو بگیرم   10 درجه کمتر میشه نسبت به فن استوک ؟  

آره. چرا نیاد.

البته فن من نوتوس 400 بود.

رو سوکت 775 با اینتل هادی رو زئون 5450 .92 دما گرفتم با نوتوس 400 ،58 تا رو 100 درصد لود

با اینتل عادی سوکت 1366 با زئون 5650 ،88 . با نوتوس 400 گرفتم 56 تا.

تازه سی پی یوهای دسکتاپ از زئونها خنکترند. سی پی یو شما هم خیلی خارج نزده.حتی با یه خمیر سیلیکون حل میشه.

ولی فنی که داره حدود خمیرهای مرغوب قیمت میخوره.معقولتره.

هر دو فن خوبند.مثال برات زدم با فن اینتل معمولی رو e8400 گرفتم دما رو استرس 77. با یه دیپ کول معمولی که مسی نبود و نوشو گرفتم 35 تومن دما رو استرس 67 شد.

تو تستها هر دو کدل ،مدل های مناسبی هستند.

میدونم نوتوس 400 بوده ولی دمای 92 رو هم ببین. و اینکه اونا زئونند

ویرایش شده توسط rahyarpaul
لینک به دیدگاه

از خمیر Z5 استفاده کنید ببینید تاثیری داره یا

در کل زیاد نگران دما نباشید چون دمای 75 واسه 4770k وحشتناک نیست

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، rahyarpaul گفته است :

آره. چرا نیاد.

البته فن من نوتوس 400 بود.

رو سوکت 775 با اینتل هادی رو زئون 5450 .92 دما گرفتم با نوتوس 400 ،58 تا رو 100 درصد لود

با اینتل عادی سوکت 1366 با زئون 5650 ،88 . با نوتوس 400 گرفتم 56 تا.

تازه سی پی یوهای دسکتاپ از زئونها خنکترند. سی پی یو شما هم خیلی خارج نزده.حتی با یه خمیر سیلیکون حل میشه.

ولی فنی که داره حدود خمیرهای مرغوب قیمت میخوره.معقولتره.

هر دو فن خوبند.مثال برات زدم با فن اینتل معمولی رو e8400 گرفتم دما رو استرس 77. با یه دیپ کول معمولی که نقره ای نبود و نوشو گرفتم 35 تومن دما رو استرس 67 شد.

تو تستها هر دو کدل ،مدل های مناسبی هستند.

میدونم نوتوس 400 بوده ولی دمای 92 رو هم ببین. و اینکه اونا زئونند

سلام

خیلی ممنونم از توضیحتون عالی بود 

اتفاقا من  به دنبال زئون 5450 هم هستم . خوشقیمت پیدا بشه اونو هم میگیرم .  برای این هم یه فن دیگه میخواد 

پس با اینحال همین فن دیپ کول گامکس 200  کارکرده رو میرم میخرم  البته این مدل  t نیستش  همون 200 ساده هستش. با همین خمیر معمولی  اگه کافی باشه   فعلا جواب کارمو میده     اگه  باز هم دیدم درجه اونیکه میخوام نیست ببینم از یکی از دوستان به اندازه همون نصب فن خمیر خوب بگیرم کارم راه بیافته دیگه نوشو نخرم  که همش هزینه میشه . برای یه سیستم قدیمی 10 سال پیش  زیاد هزینه کردن جالب نیست . اگر زئون بود باز یه چیزی . 

دوست عزیز راستی شما الان زئون خودتون  دارید که روی سیستم نصب باشه نیاز به تست دارم بگم یه تستی بگیرید 

ویرایش شده توسط hamed-pc
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، hamed-pc گفته است :

سلام

خیلی ممنونم از توضیحتون عالی بود 

اتفاقا من  به دنبال زئون 5450 هم هستم . خوشقیمت پیدا بشه اونو هم میگیرم .  برای این هم یه فن دیگه میخواد 

پس با اینحال همین فن دیپ کول گامکس 200  کارکرده رو میرم میخرم  البته این مدل  t نیستش  همون 200 ساده هستش. با همین خمیر معمولی  اگه کافی باشه   فعلا جواب کارمو میده     اگه  باز هم دیدم درجه اونیکه میخوام نیست ببینم از یکی از دوستان به اندازه همون نصب فن خمیر خوب بگیرم کارم راه بیافته دیگه نوشو نخرم  که همش هزینه میشه . برای یه سیستم قدیمی 10 سال پیش  زیاد هزینه کردن جالب نیست . اگر زئون بود باز یه چیزی . 

دوست عزیز راستی شما الان زئون خودتون  دارید که روی سیستم نصب باشه نیاز به تست دارم بگم یه تستی بگیرید 

زئون 5450 باید میکرو کدک بایوس رو دستی آپدیت کنی بعد باید استیکر بزنی و یه کوچولو هم برش بزنی سی پی یو رو تا بشه رو 775 نصب کرد

زئون 5450 هم در حد 9400 quadهست

الان 5650 دارم نه 5450 ؟سوکت 1366

چی هست تستت ،بگو شاید انجام داده باشم

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، rahyarpaul گفته است :

زئون 5450 باید میکرو کدک بایوس رو دستی آپدیت کنی بعد باید استیکر بزنی و یه کوچولو هم برش بزنی سی پی یو رو تا بشه رو 775 نصب کرد

زئون 5450 هم در حد 9400 quadهست

الان 5650 دارم نه 5450 ؟سوکت 1366

چی هست تستت ،بگو شاید انجام داده باشم

سلام مجدد

با تشکر از پاسخگوییتون و کمکهاتون هم شما و هم دوست عزیزمون  آقای کوهکن

فن را تهیه کردم . تست انجام شد 

deepcooltest1.thumb.jpg.bc9e0bf3079c6c2219f79b2949333a3d.jpg

انتظار بیشتری داشتم .  اما خب باز بهتر از فن قبلی هستش . 

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، hamed-pc گفته است :

سلام مجدد

با تشکر از پاسخگوییتون و کمکهاتون هم شما و هم دوست عزیزمون  آقای کوهکن

فن را تهیه کردم . تست انجام شد 

deepcooltest1.thumb.jpg.bc9e0bf3079c6c2219f79b2949333a3d.jpg

انتظار بیشتری داشتم .  اما خب باز بهتر از فن قبلی هستش . 

بعد از 10 دقیقه استرس با سیلیکون معمولی ،تا حد 70 خوبه.

اینقدر به cpu استرس نده. فوق العاده بده.

از دیروز تا حالا 30 دقیقه تو استرس بوده.

کجا تو بازی به این حد استرس میرسه cpu

من الان با 5650 رو تنظیمات بالا 66-67 درصد پر میکنم.

با 5450 هم با توجه به گرافیکم که 260x بود خیلی  کم به بالای 90 میرسید

گرافیک و سی پی یو باید به هم بخورن و تو اونجا وقتی این دو تا با هم مچ و درست انتخاب شده باشن.

سی پی یو 100 به ندرت یا اصلا رخ نمیده.

چون cpu صد یعنی لگ.

این روش تست اصلا دسترس نیست.

همچنان هم خمیر سیلیکون از عوامل اصلی هست در دما.

ولی  نسبت به سیلیکون خرید فن معقولتر بود تا الان 50 تومن  پول z7 بدی.

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، rahyarpaul گفته است :

بعد از 10 دقیقه استرس با سیلیکون معمولی ،تا حد 70 خوبه.

اینقدر به cpu استرس نده. فوق العاده بده.

از دیروز تا حالا 30 دقیقه تو استرس بوده.

کجا تو بازی به این حد استرس میرسه cpu

من الان با 5650 رو تنظیمات بالا 66-67 درصد پر میکنم.

با 5450 هم با توجه به گرافیکم که 260x بود خیلی  کم به بالای 90 میرسید

گرافیک و سی پی یو باید به هم بخورن و تو اونجا وقتی این دو تا با هم مچ و درست انتخاب شده باشن.

سی پی یو 100 به ندرت یا اصلا رخ نمیده.

چون cpu صد یعنی لگ.

این روش تست اصلا دسترس نیست.

همچنان هم خمیر سیلیکون از عوامل اصلی هست در دما.

ولی  نسبت به سیلیکون خرید فن معقولتر بود تا الان 50 تومن  پول z7 بدی.

سلام

آقا من این کارها رو میکنم که کلا اکثر اوقات رو استرس باشه .   اگه بخواد مشگل ساز بشه که به درد نمیخوره . 

اون تستیکه من میخواستم خدمتتان عرض کنم با زئون  برای تست هشریت بیت کوین بود میخواستم ببینم با کریپتو تب چقدر بهتون هشریت میده 

یه فن دیگه طرف دیگه هیتسینگ دیپ کول گذاشتم که باد رو به بیرون بده .   حدود 5 درجه کمتر شد نهایت به 64 اون هم یک لحظه میرسید 

باید بگردم روی خمیر ببینم کسی پیدا میشه خمیر خوب  داشته باشه اندازه نخود بده بزنم ببینم چی میشه 

لینک به دیدگاه

یعنی ممکنه مشکل من هم همین  باشه? منم همین مشکلیو دارم که این بنده خدا داشته 

آخرشو بخونید که چجوری مشکلش حل شده

http://www.tomshardware.com/answers/id-2258464/cpu-temp-degrees-4770k-h100i.html

پاور من GP1200B  گرین

ویرایش شده توسط ali0231
لینک به دیدگاه

من 7700K دارم....دماش تقریبا مثل پردازنده شما بود(یه مقدار کمتر)

ولتاژ و از ۱.۲۸۰ اوردم رو ۱.۱۸۰ حل شد

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، amirmasoud گفته است :

من 7700K دارم....دماش تقریبا مثل پردازنده شما بود(یه مقدار کمتر)

ولتاژ و از ۱.۲۸۰ اوردم رو ۱.۱۸۰ حل شد

فرقی نکرد فقط زیر بار یکم دیرتر حرارت رفت بالاoeuj_1.jpg

لینک به دیدگاه

خمیری که متاسفانه تو بقالی های سخت افزاری پیدا میشه یکی از اشغالترین های بازاره !

حتی اگه کولر سی پی یو شما / کولر استوک خوده اینتل بود دماش کمتر میشد ! چرا ؟ چونکه خمیر خودش مرغوبتر از اون چیزیه که شما استفاده کردین !

خمیری که شما استفاده کردین اینه !

https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Feshop.propower.ir%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F12%2F3-9.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Feshop.propower.ir%2Fproduct%2F%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%84%DB%8C%DA%A9%D9%88%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C-hc-131-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9%2F&docid=e16c_p5AMOxIDM&tbnid=PKcwpNBlLxzyeM%3A&vet=10ahUKEwjwpt2Kr8XfAhUI_qQKHXgnD3gQMwgyKA4wDg..i&w=1200&h=1200&client=firefox-b-ab&bih=966&biw=1920&q=خمیر سیلیکون&ved=0ahUKEwjwpt2Kr8XfAhUI_qQKHXgnD3gQMwgyKA4wDg&iact=mrc&uact=8

همت بفرمایین یه Z3 یا Z5 تهیه کنین و تضمین میدم با فن استوک هم دما بیکاری بشه حداقل 32/35 و لود 60 !  چه برسه به کولر شما که یکی از بهتریناست !

بی شک مشکل شما برطرف میشه ! اگه نمیدونین چجور خمیر بزنین تو گوگل سرچ کنین خیلی راحت متوجه میشین

ویرایش شده توسط invoker
لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، ali0231 گفته است :

درود دوست عزیز

من معمولا تو تاپیک هایی مثل مال شما که موضوع بالا بودن دمای سیستم و قطعات هست همیشه این نکته رو بیان میکنم که شما آیا دمای اتاقتون بالا نیست ؟ دمای محیط تاثیر بسزایی در دمای سیستمتون داره و توجه داشته باشید وقتی دمای محیط شما 30 درجه باشه دمای سی پی یو شما حدود 45 - 50 خواهد بود البته اینو با تجربه خودم میگم  که تست کردم و دمای داخل کیس  حدود 10 درجه از دمای محیط بالاتره و دمای سی پی یو هم حدود 10 درجه از دمای کیس البته این اعداد رو من روی دمای محیط ، کیس و سی پی یو خودم و تو حالت کار نرمال سی پی یو ثبت کردم و برای شما هم بدون شک دمای محیط بی اثر نیست و مخصوصا تو این فصل سرما که معمولا تو خونه وسایل گرمایشی در حال گرم کردن دمای محیط هستند و دما رو بالا می برند. شما اگه می تونید دمای محیط رو اندازه بگیرید شاید بالا بودن دمای محیط عامل این بالا بودن ذمای سیستم شماست؟! در واقع این ساده ترین راه حله و ممکنه مشکل شما رو حل کنه؟! اگه دمای محیط بالا باشه و بتونید دما رو نرمال کنید و همونطور هم که دوستان گفتند از خمیر های مرغوب تر استفاده کنید فکر نکنم نیازی به کارهای پر هزینه تری مثل دیلید یا تعویض کولانت واتر کولر داشته باشید.

موفق باشید و نتیجه رو اینجا اطلاع رسانی کنید.

لینک به دیدگاه

احتمالا باگ نرم افزار باشه. 

به هیت سینک دست بزن ببین دماش جوری هست که سریع دستت رو بسوزونه یا نه گرامای قابل تحمله

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...