رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

همه‌ی دماها یکی نیست 

اینم اسکرین شات

ویرایش شده توسط ali.kb
لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

دمای سی پی یو شما هم بالاست. من این دما رو تو فول لود بهش میرسم.

فکر میکنم دمای محیطتون بالا باشه یا تهویه کیستون دچار مشکل شده باشه.

687414468_Untitled1.thumb.jpg.13d15e1a74a646173ab4f078077a0e4d.jpg

این دماهای من همین الان ب صورت بیکار هست.

لینک به دیدگاه

در 35 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

سلام دوست من.

دمای سی پی یو شما هم بالاست. من این دما رو تو فول لود بهش میرسم.

فکر میکنم دمای محیطتون بالا باشه یا تهویه کیستون دچار مشکل شده باشه.

687414468_Untitled1.thumb.jpg.13d15e1a74a646173ab4f078077a0e4d.jpg

این دماهای من همین الان ب صورت بیکار هست.

سلام داداش دمای مادربورد و سی پی یو شما خیلی خوبه. مال منم تا یکی دو ماه پیش همین طوری بود ولی الان خیلی رفته بالا!!!!! 

دلیلشو اصلا نمیدونم چیه!!! 

میترسم این دما به سیستمم آسیب برسونه

به نظرتون باید چیکار کنم؟ 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، ali.kb گفته است :

سلام داداش...

سرویس داخل کیس رو انجام دادید؟ من هر 2 یا 3 ماه یه بار با بلور کل کیس رو باد میگیرم و ی دستمال میکشم ک هیچ گرد و خاکی رو هیت سینک ها باقی نمونه.

به اضافه اینکه دمای اتاق من تو بازه 20 تا 24 درجس و بیشتر نمیشه.

کیس من در کل 8 فن داره ک همگی رو کمترین دور ممکن تنظیم شدن برای کمترین نویز ولی همین هم باعث ایجاد فلو خیلی خوبی داخل کیس میشه و همیشه هوای داخل کیس در حال تخلیه کامل هست.

دمای اتاقتون رو چ عددی هست؟ مود مین روی oc نرفته اشتباهی؟ چک کنید.

ویرایش شده توسط Ali Subi
لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، Ali Subi گفته است :

سرویس داخل کیس رو انجام دادید؟ من هر 2 یا 3 ماه یه بار با بلور کل کیس رو باد میگیرم و ی دستمال میکشم ک هیچ گرد و خاکی رو هیت سینک ها باقی نمونه.

به اضافه اینکه دمای اتاق من تو بازه 20 تا 24 درجس و بیشتر نمیشه.

کیس من در کل 8 فن داره ک همگی رو کمترین دور ممکن تنظیم شدن برای کمترین نویز ولی همین هم باعث ایجاد فلو خیلی خوبی داخل کیس میشه و همیشه هوای داخل کیس در حال تخلیه کامل هست.

دمای اتاقتون رو چ عددی هست؟ مود مین روی oc نرفته اشتباهی؟ چک کنید.

سلام امروز کیسو سرویس کردم، داخلشو هم تمیز کردم هم باد گرفتم . دماش چند درجه اومد پایین ولی بازم دما بالاست

دمای اتاقمم چک کردم حدوداً 29 درجه هستش

اینم  یه دمای کیسمه تو حالت بیکار

25.png

لینک به دیدگاه

خلاصه بگم بیخیال بشید

اینکه هی دمای سیستم رو چک کنید چیزی به جز وسواس و چیزی جز اینکه شرکت ها میخوان تا بیشتر بکنن تو پاچه من و شما نیست

شما صرفا ماهی یک بار یس رو گرد گیری کنید و نگران هیچ چیز نباشید

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خلاصه بگم بیخیال بشید

اینکه هی دمای سیستم رو چک کنید چیزی به جز وسواس و چیزی جز اینکه شرکت ها میخوان تا بیشتر بکنن تو پاچه من و شما نیست

آخه مشکل من اینکه قبلا دمای کیسم خوب بود الان یه مدته که دمای کیسم رفته بالا 

دمای کیسم که بالا بره عمر قطعات میاد پایین

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، ali.kb گفته است :

آخه مشکل من اینکه قبلا دمای کیسم خوب بود الان یه مدته که دمای کیسم رفته بالا 

دمای کیسم که بالا بره عمر قطعات میاد پایین

این موضوع اگر تغییر رو سیستم ندادین دو علت بیشتر نمیتونه باشه یا دمای محیط یا گرد و خاک

ضمنا چک کردن بیش از حد دما هم زیاد خوب نیست شما یک بار سیستم رو بستین و همه چی اوکی بود بس نیاز نیست نگران باشین و خودتونو درگیر کنید. این قطعات همشون تست های سختی رو گذرندون و بعد به بازار عرضه شدن

شما صرفا با گرفتن گرد و خاک و نگه داشتن دمای محیط در حد قابل قبول خالتون کاملا راحت باشه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ali.kb گفته است :

سلام امروز کیسو سرویس کردم، ...

سلام.

دماهاتون کاملا بهتر شدن.

29 درجه دمای محیط عدد بالاییه. خودتون چ جوری تو 29 درجه زندگی میکنید؟!😥

توصیه میکنم دمای محیط رو کم کنید.

البته الان دماهاتون کاملا نرمال و خوب هستن میخاید سیستم تو حالت خنک کار کنه دمای محیط رو پایین بیارید.

موفق باشید دوست من.

در 2 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خلاصه بگم بیخیال بشید

سلام دوست عزیز.

جای دیگه هم خوندم ک نوشتید چک کردن هر روزه ی دمای قطعات کار بیهوده ایه.

من در اثر همین چک کردن ها فهمیدم مینم وقتی رو دوال بایوس قرار میگیره بایوس رو ریست میکنه و با تنظیمات دیفالت بالا میاد.

در اثر همین چک کردن ها فهمیدم پمپ گرافیکم مقداری هوا توش رفته در اثر جاب جایی و نمیتونه درست کار کنه.

در اثر همین چک کردن ها فهمیدم کیس قبلیم از نظر تهویه هیچ حرفی برای ارائه نداره.

در اثر همین چک کردن ها فهمیدم تعویض فن های گرین با فن های ترمال تیک چیزی در حدود 7 درجه اختلاف دما ایجاد میکنه تو فول لود.

امثال شما ک جنسی رو میخرید تا فقط ازش استفاده کنید مناسبترین گزینه برای شرکت ها هستید ک ازتون سود بگیرن. وگرنه من و امثال من ک همیشه حواسمون به 1 درجه تفاوت دمای قطعه هست هیچ وقت نمیزاریم مشکلی براش پیش بیاد و شرکت های تولید کننده همیشه از ما ها بدشون میاد.

والا شرکت ها تا حالا چیزی تو پاچه ما نکردن کسی ک رفته پاچش کسیه ک در اثر استفاده بد از قطعش براش مشکل پیش اومده.

وقتی من میبینم قطعم 5 درجه دماش بالا رفته تمام تلاشم رو میکنم با تمام لذت و خوشی اون 5 درجه رو کم کنم و تو همین حین ممکنه یه عالمه تجربه مفید گیرم بیاد و بعدا بتونم ازش استفاده کنم ولی کسی ک فقط میخره و استفاده میکنه هیچ وقت نخاهد فهمید لذت باز کردن ی فن و بستن فن جدید چیه.

و در اخر اینکه هرکسی میتونه نظر خودش رو داشته باشه و هیچ ربطی ب دیگران نداره. ولی اینکه بیای نظر خودت رو هی ب دیگران بگی و اصرار کنی ک فقط نظر خودت درسته این میشه اشتباه. از نظر من هم کسی ک دمای قطعش رو چک نمیکنه ادم قابل اعتمادی نیست برای معامله ی هر چیزی از گوشی بگیر تا ماشین و قطعات...

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

اینکه شما قطعه ای رو میخرید و بعد میبینید هر مشکلی داره مربوط به انتخاب هست

در هنگام خرید بهترین راه اینه که ادم تا میتونه تحقیق  کنه تا به قول شما فنی بخره که 7 درجه خنک تر از گرینه نه اینکه کیس یا فنی بخره که کاملا ازش مطمین نیست و بعد بیاد دما چک کنه و بره تعویضش کنه و حتی اگر هم به فرض انتخاب اشتباه باشه تو همون تست ابتدایی معلوم میشه و تست های مکرر کار اضافیه به نظرم

ولی وقتی انتخاب کردی و به انتخابت مطمین شدی دیگه چک کردن دما کار بیهوده ای هست چون میدونی قطعات از برند های معتبر هستن و تو تست های سنگین سایت های معتبر هم تایید شدن و مهندس ها شرکت هم با یه فکری اینو طراحی و تضمین کردن پس شما قطعه رو میخریدو روز اول یه تست میگیرید و خیالتون که راحت  شد  دیگه هیچ پایش دمایی نیاز نیست چون دیگ قرار نیست تغییری تو سیستم رخ بده حالا از این به بعد میاییم با تنظیم دمای محیط و تمیز کردن سیستم کاری میکنیم همیشه خیالمون راحت باشه و نیازی به تست گرفتن نباشه

البته باعث سو برداشت نشه بلاخره ممکنه مشکلی پیش  بیاد خمیری قدیمی بشه یا فنی از کار بیفته که خودم به خاطر همین مورد مانیتور دما رو گذاشتم بالا صفحه نمیشم موقع گیم ها که سیستم تحت فشاره ولی هیچ وقت جداگانه ازسیستم تست نمیگیرم یا کار خاصی نمیکنم برای بررسی دما همون فریم ریت و دمایی که گهگاه که بازی میکنم خودش جلوی چشمم میاد خیال منو کاملا  راحت میکنه

لینک به دیدگاه

در در 30 اردیبهشت 1398 در 21:52، ali.kb گفته است :

سلام

همه‌ی دماها یکی نیست 

اینم اسکرین شات

درود مجدد دوست گرامی

در مورد این دما ها باید بگم که زیاد هم قابل اطمینان نیستن و بعضی وقت ها سنسورها خطا میزنن و اشتباه اعلام میکنند؟!!تجربه شده که یه نرم افزار خطا میزده و دیگری صحیح؟! بهتره با چند نرم افزار تست بشه که البته قبل نصب نرم افزار جدید بهتره قبلی رو حذف کنید!

اینم نمونش:

Temp.JPG.f848479136d96058de66c9576a16f9f7.JPG

همونطور که میبیند دمای دو تا از سنسور ها بالای 100 درجه است ولی در تست فیزیکی وهمچنین تست با برنامه های دیگه این دما غیر واقعی بوده و به علت خطای سنسور بوده وخدا رو شکر سیستم بدون هیچ مشکلی کارش رو انجام میده ؟!

در ضمن تو اسکرین شات شما دور فن هاتون شدیدا زیاده که فکر میکنم این هم غیر عادیه و خطای سنسور هاست؟!!

999879028_Temp2.JPG.6ae848ef3b956a29855027893b4d0871.JPG

در ادامه در تاپیک زیر یه پست دادم که اینجا هم نقل قولش میکنم و میتونه براتون مفید باشه :

https://forum.lioncomputer.com/index.php?/topic/102211-نظرتون-درمورد-نصب-کولر-برای-کارت-گرافیک-چیه؟/&tab=comments#comment-1172901

در در 30 اردیبهشت 1398 در 19:12، DPSYS گفته است :

درود دوستان عزیز

دوباره صحبت دما شد منم اومدم یکم براتون نگارش کنم!

در مورد دما همونطور که دوستان فرمودند اولین عامل همون دمای محیطه که شما هرچی خنک کننده هاتون زور بزنن نمیتونن دمای قطعات رو از اون پایین تر بیارن ، چرا ؟ چون به فرض مثال وقتی دمای هوای محیط 25 درجه باشه فن های سیستم های خنک کننده هوای با دمای 25 درجه رو به روی قطعات و رادیاتور ها و ... میدمند پس مسلما دما از این مقدار پایین تر نخواهد بود و چون قطعات در حال تولید گرما هستن خب اون گرما هم مقداریش با همین هوای مکیده شده دفع میشه و پایین میاد ولی خب به طبع چون دمای قطعات بالاتر از دمای هوای مکیده شده هست دمای نهایی برای قطعه ای که در حال خنک شدنه بالاتر خواهد بود و این رابطه مستقیم داره هرچی دما محیط بالا بره دمای سیستم بالاتر و هرچه پایین تر بیاد دما پایین تر میاد. من خودم این موضوع رو روی چند تا سیستم ( در حالت استفاده معمولی و نرمال ) تست کردم و تقریبا یکسان بوده بدین صورت که دمای هوای داخل کیس از دمای محیط بیرون 10 درجه بالاتر و دمای سی پی یو هم 10 درجه بالاتر از دمای داخل کیس که میشه 20 درجه بالاتر از دمای محیط و در مورد گرافیک هم تقریبا مثل سی پی یو بوده ولی یکی دو درجه پایین تر! خب همونطور که گفتم در حالت استفاده نرمال ، همراه با ایرکولر ، خمیر سیلیکون مرغوب ( البته نه ترمال گریزلی) ، سی پی یو دیلید نشده، فشار هوای درون کیس مثبت و  تغییر در هر کدوم از این گزینه ها خودش باعث تغییرات در دما میشه که میتونه موجب بالا رفتن یا پایین رفتن دمای قطعات بشه!

د رمورد فشار هوای داخل کیس هم شما میتونید فشار هوای مثبت یا منفی داشته باشید بدین صورت که اگه تعدا فن های دمنده که هوا رو به داخل کیس می دمند از تعداد فن هایی که هوای داخل کیس رو به بیرون می مکند بیشتر باشه فشار هوای کیس مثبت خواهد بود که این مورد بیشتر توصیه میشه و اگه برعکس این قضیه باشه فشار هوا منفی میشه. حالا اگه تعداد فن ها یکسان باشه یا مثلا دمنده ها از مکنده ها کمتر باشه برای مثبت کردن فشار هوا میشه چند تا کار انجام دادکه یکیش همین تنظیم دور فن هاست ( برای فن های PWM ) که سرعت چرخش دمنده ها رو بیشتر و مکنده ها رو کمتر میکنیم یا در صورت امکان برای دمنده ها  از فن های دور بالا و با کیفیت که حجم جابجایی هوای بیشتری هم دارند استفاده می کنیم تا بتونیم فشار هوای مثبت رو ایجاد کنیم.

معمولا روی فریم فن ها دو تا فلش  از جنس خود فریم قرار داره که یکی جهت چرخش و دیگری جهت خروج هوا رو نشون میده و راه ساده دیگش همونیه که دوستان اشاره کردن.

تو بعضی کیس ها طبق تجربه دیده شده که فن های کیس به صورت کارخانه ای اشتباه بسته شده و این مورد رو دوستان هنگام خرید کیس جدید و اسمبلینگ حتما چک کنند؟!!

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، DPSYS گفته است :

درود مجدد دوست گرامی

در مورد این دما ها باید بگم که زیاد هم قابل اطمینان نیستن و بعضی وقت ها سنسورها خطا میزنن و اشتباه اعلام میکنند؟!!تجربه شده که یه نرم افزار خطا میزده و دیگری صحیح؟! بهتره با چند نرم افزار تست بشه که البته قبل نصب نرم افزار جدید بهتره قبلی رو حذف کنید!

اینم نمونش:

Temp.JPG.f848479136d96058de66c9576a16f9f7.JPG

همونطور که میبیند دمای دو تا از سنسور ها بالای 100 درجه است ولی در تست فیزیکی وهمچنین تست با برنامه های دیگه این دما غیر واقعی بوده و به علت خطای سنسور بوده وخدا رو شکر سیستم بدون هیچ مشکلی کارش رو انجام میده ؟!

در ضمن تو اسکرین شات شما دور فن هاتون شدیدا زیاده که فکر میکنم این هم غیر عادیه و خطای سنسور هاست؟!!

999879028_Temp2.JPG.6ae848ef3b956a29855027893b4d0871.JPG

در ادامه در تاپیک زیر یه پست دادم که اینجا هم نقل قولش میکنم و میتونه براتون مفید باشه :

https://forum.lioncomputer.com/index.php?/topic/102211-نظرتون-درمورد-نصب-کولر-برای-کارت-گرافیک-چیه؟/&tab=comments#comment-1172901

موفق باشید.

در مورد دور فن حق با شماست من اون 2 تا فنو به مادربورد وصل کرده بودم که انگار با مادربوردم سازگار نبود الان  در آوردم و به فن کنترلر کیسم وصل کردم که این باعث شد حدود 4 درجه از دمای کیسم کم بشه

لینک به دیدگاه

در در 1 خرداد 1398 در 01:35، DPSYS گفته است :

ویرایش شده توسط ali.kb
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان،

من یه گرافیک rx 550 Asus خریدم، مدل تک فن.

دمای حالت idle حدود ۳۵ درجست،

برای تست از بازی کرایسیس ۳ استفاده کردم و تنظیماتو گذاشتم حداکثر و وقتی گرافیک ۱۰۰ درصد استفاده میشد، دما کارت حداکثر میرسید به ۷۵ درجه.

میخوام بدونم این دما اوکیه؟

تا چه قدر دیگه بالاتر بره مشکلی پیش نمیاد؟

راستی CPU هم یه i3 4170 دارم که اون تو همین شرایط دماش ۶۸ اینا بود، CPU دماش چطوره؟

ممنون

ویرایش شده توسط Tommy Angelo
لینک به دیدگاه

اینطور که به نظر میاد تهویه کیستون مناسب نیست

لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، OmidArash گفته است :

اینطور که به نظر میاد تهویه کیستون مناسب نیست

کیسم از این معمولیاست، موقع اسمبل کردن بودجم محدود بود نمیتونستم بیشتر از ی کیس معمولی بخرم.

وقتی در کیس رو باز میزارم دمای کارت ۵ درجه پایین میاد.

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، Tommy Angelo گفته است :

کیسم از این معمولیاست، موقع اسمبل کردن بودجم محدود بود نمیتونستم بیشتر از ی کیس معمولی بخرم.

وقتی در کیس رو باز میزارم دمای کارت ۵ درجه پایین میاد.

وجود یک فن برای خروج هوای گرم الزامی هست.

بنچمارک ها رو ببینید و با کارتتون مقایسه کنید .

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، dmcmrk گفته است :

وجود یک فن برای خروج هوای گرم الزامی هست.

بنچمارک ها رو ببینید و با کارتتون مقایسه کنید .

حقیقتش من با بنچمارک unigine heaven از این کارته امتیاز ۸۵۰ گرفتم ولی توی نت چیزی رو پیدا نکردم که باهاش چک کنم ببینم امتیازه درسته یا نه.

برنامه دیگه ای میشناسید که هم بنچمارک بگیره هم بشه با سایتای معبتر خارجی مقایسش کرد؟

لینک به دیدگاه

دما رو سعی کن زیر 70 نگه داری

جدا از اینکه احتمالا  تهویه کیس  مناسب نیس، بهتره دور فن گرافیک رو در حالت لود 40 الی 65 درصد تنظیم کنی 

دور فن

دما

65%

45-65

40%

35-45

حداقل

35>

اگ بازم گرم بود میتونی آندرولت کنی

ویرایش شده توسط arian97
لینک به دیدگاه

در 58 دقیقه قبل، arian97 گفته است :

دما رو سعی کن زیر 70 نگه داری

جدا از اینکه احتمالا  تهویه کیس  مناسب نیس، بهتره دور فن گرافیک رو در حالت لود 40 الی 65 درصد تنظیم کنی 

دور فن

دما

65%

45-65

40%

35-45

حداقل

35>

اگ بازم گرم بود میتونی آندرولت کنی

ممنونم,

این یعنی مشکل از کارت نیست وتهویه مشکل داره؟

ویرایش شده توسط Tommy Angelo
لینک به دیدگاه

کارت گرافیک تا دمای 90 درجه هم میتونه تحمل کنه و مشکلی از این بابت وجود نداره...

کرایسیس 3 هم یک بازی بسیار گرافیکی هست و بنظرم این دما برای این بازی خیلی بالا و نگران کننده نیست.

ویرایش شده توسط sajad-tnt
لینک به دیدگاه

دماش با توجه به تک فنه بودن و نوع کیس و سنگینی بازی ای که اجرا میکنین عادیه. سعی کنین بیشتر از 75 نره البته تا 80 درجه مشکلی نیس.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، sajad-tnt گفته است :

کارت گرافیک تا دمای 90 درجه هم میتونه تحمل کنه و مشکلی از این بابت وجود نداره...

کرایسیس 3 هم یک بازی بسیار گرافیکی هست و بنظرم این دما برای این بازی خیلی بالا و نگران کننده نیست.

در 17 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

دماش با توجه به تک فنه بودن و نوع کیس و سنگینی بازی ای که اجرا میکنین عادیه. سعی کنین بیشتر از 75 نره البته تا 80 درجه مشکلی نیس.

توی assassin's creed origins نهایتا تا ۶۰ درجه میرفت، پس به بازی هم بستگی داره.

ممنون از راهنمایی هاتون 🌹🌹🌹

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...