رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
در 4 دقیقه قبل، Mosi5 گفته است :

ممنون از لطف دوستان بابت پاسخگویی .

چپوندن بهمون دیگه ! فک کنم cpu باکس میگرفتم فن خودش از این واتر کولینگ بهتر بود ...

در مورد اون دماهای مثلا 115 درجه و ... بله بنظر باگ میاد .

به اون کاربر محترم هم پیام میدم .

کاربرد که برای گیم فقط استفاده میشه . ولی خب با همین حالت توربو سرعت 4200 ، موقع بازی rainbow 6 از تسک منجر که می بینم cpu داره از 100 درصد ظرفیت استفاده میکنه .

همون بهتر که تری خرید کردین. دماهاتون هم کاملا نرمال هست برای این پردازنده ولی برای اطمینان مطالبی که گفتم رو مطالعه و انجام بدید. نتیجه رو هم اینجا بذارید.

لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، Mosi5 گفته است :

چپوندن بهمون دیگه ! فک کنم cpu باکس میگرفتم فن خودش از این واتر کولینگ بهتر بود ...

نه خنک کننده خودش هم همینه

چپوندن نیست الان دمای شما تو بازی انلاین نرماله ولی چون حساسیت دارید میتونید با تغیر یه سری تنظیمات و بهره وری کمتر دمای کمتر هم داشته باشید

و بعدا اقدام به خرید واتر جدید یا خنک کننده بادی بکنید

گرافیک کاملا نرمال هست

لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، Mosi5 گفته است :

چپوندن نیست الان دمای شما تو بازی انلاین نرماله ولی چون حساسیت دارید میتونید با تغیر یه سری تنظیمات و بهره وری کمتر دمای کمتر هم داشته باشید

گرافیک کاملا نرمال هست

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز دما محیط شاید بالا هست و کلا این کولر مناسب نیست. اگه میتونید کولر بهتر تهیه کنید و اگه هزینه زیاد نمیخواهید انجام بدید من میتونم دیلید کنم واستون که دما رو ۲۰ درجه میاره پایین.

لینک به دیدگاه

این گرما هم داستانی شده برامون 

چینش فنهای کیس و دور فنها رو میبینید

1396357.thumb.jpg.44ff5be5481a126ac240d06d1d31ee35.jpg

فن 4000 یا 3000 دور و فنهای سقف به یک ماژول ترموستات وصله ..فقط زمانی که گرافیک زیر فشار میره روشن میشن..با این حال دمای گرافیک (1060 dual asus) تا 80 درجه میره دمای اتاق 35

دما طبیعیه یا با تعویش فنها با دور بالاتر تاثیری در دما حاصل میشه؟

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

ممنون از لطف دوستان بابت پاسخگویی .

در مورد اون دماهای مثلا 115 درجه و ... بله بنظر باگ میاد .

به اون کاربر محترم هم پیام میدم .

کاربرد که برای گیم فقط استفاده میشه . ولی خب با همین حالت توربو سرعت 4200 ، موقع بازی rainbow 6 از تسک منجر که می بینم cpu داره از 100 درصد ظرفیت استفاده میکنه .

دوست عزیز سی پی یو شما بخاطر خمیر بی کیفیت زیر هیت سینک خیلی داغ میشه.من هم واتر 120 دارم با 2700x دما خیلی بالا بره میشه 65.متاسفانه اینتل در این موارد خیلی زیاد کوتاهی میکنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 6 ساعت قبل، Sabertooth گفته است :

این گرما هم داستانی شده برامون 

چینش فنهای کیس و دور فنها رو میبینید

1396357.thumb.jpg.44ff5be5481a126ac240d06d1d31ee35.jpg

فن 4000 یا 3000 دور و فنهای سقف به یک ماژول ترموستات وصله ..فقط زمانی که گرافیک زیر فشار میره روشن میشن..با این حال دمای گرافیک (1060 dual asus) تا 80 درجه میره دمای اتاق 35

دما طبیعیه یا با تعویش فنها با دور بالاتر تاثیری در دما حاصل میشه؟

دمای مطلوب برای اتاق 23 درجه هست و بخشی از دمای بالا مربوط به دمای 35 درجه محیط شما هست. 

ضمن اینکه در GTX1060 ها کولر مدل Dual اسوس کمترین بازدهی رو داره نسبت به رفرنس.

در 6 ساعت قبل، vahidsamaili63@gmail.com گفته است :

دوست عزیز سی پی یو شما بخاطر خمیر بی کیفیت زیر هیت سینک خیلی داغ میشه.من هم واتر 120 دارم با 2700x دما خیلی بالا بره میشه 65.متاسفانه اینتل در این موارد خیلی زیاد کوتاهی میکنه

خمیر زیر IHS هست و با همین خمیر و همین دما هیچ مشکلی این پردازنده نخواهد داشت.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، HeX گفته است :

دمای مطلوب برای اتاق 23 درجه هست و بخشی از دمای بالا مربوط به دمای 35 درجه محیط شما هست. 

ضمن اینکه در GTX1060 ها کولر مدل Dual اسوس کمترین بازدهی رو داره نسبت به رفرنس.

خمیر زیر IHS هست و با همین خمیر و همین دما هیچ مشکلی این پردازنده نخواهد داشت.

دوست عزیز من هم منظورم خمیر زیر ihs بود!!!🤣

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، HeX گفته است :

درود

نرم افزار مانیتورینگ دما رو باز بذارید و پس از بازی از قسمت ولتاژ ها اسکرین شات بذارید.

گرچه دمای محیطی بسیار بالا رفته که بی تاثیر در دمای سیستم و قطعات نیست.

همینطور از کولر 120 گرین هم خیلی نمیشه توقعی داشت.

ضمن اینکه بایوس مینبرد رو به آخرین نسخه بروز نگهدارین.

اون افزایش فرکانس پردازنده هم نتیجه اسمارت بوست اینتل هست. پردازنده به نسبت تعداد هسته های درگیر بوست می کنه و صرفا یه لحظه این اتفاق نمیافته. مثلا اگر یک هسته کاملا درگیر بشه فرکانس به 4.6 میرسه. دو هسته 4.5 و 4 هسته به 4.3 میرسه و برای 6 هسته روی 4.2 گیگاهرتز ست میشه. به جدول تامزهاردور در بررسی 8700K دقت کنید:

8700k.thumb.jpg.42d48671aac660c7c54beb6b5a2fc4f0.jpg

با سلام ولی ممنون بابت پاسخگویی شما و سایر دوستان عزیز ...

کارایی که خاستید و تا ساعتی دیگه انجام میدم و تصویرشو قرار میدم. ولی دمای محیط خیلی عالی بود . کولر منزل رو دور تند بود و اتاق حسابی سرد شده بود ، بقیه داخل میومدن نمیتونستن سرما رو تحمل کنن .

در مورد توربو هم ممنون از اطلاعاتتون . من قبلا که با لبتاپ و نرم افزار matlab میومدم کار کنم می دیدم فرکانس cpu فقط لحظه ای بالاتر میره و باز میگرده به فرکانس پیش فرض گفتم شاید کلا همینطور باشه . مدل لبتاپم هم k550jx از برند ایسوز بود.

در 11 ساعت قبل، memex گفته است :

گرافیک کاملا نرمال هست

سلام.شوخی کردم ولی راستش دوست عزیز من خودم گیمر نیستم اینو برای یه گیمر بستم ، حساسیتم بخاطر اینه که میدونم بازی زیاد میکنه و میترسم مشکل دما کار دستمون بده . اگه بشه تنظیماتی کرد که دما پایینتر بیاد تست میکنم . چون دو سه تا بازی رو خیلی انجام میده . یکیش rainbow 6 که انلاین هم بازی میکنه . البته اصراری نداره مثلا رو حالت اولترا بازی کنه ، بیشتر دوست داره نهایت fps و بگیره . حالا اگر با کیفیت بالاتر مقدور باشه چه بهتر وگرنه اصراری نیست ...

مثلا تو یکی از پستهای دوست عزیزمون جناب HeX دیدم گفته بودن هسته های مجازی رو میشه غیر فعال کرد و بازی با 6 تا هسته اکیه و اینکار دما رو پایین میاره . البته اونجا صحبت رو amd بود  ، ولی اگه از این راهکارها باشه تست میکنم . بازی Rainbow تو حالت مدیوم هم گذاشتیم بازم همین دما ها بود ...

و البته بودجه اجازه نداد کولر بهتری بگیرم .

در 9 ساعت قبل، Behrouz Molaei گفته است :

سلام دوست عزیز دما محیط شاید بالا هست و کلا این کولر مناسب نیست. اگه میتونید کولر بهتر تهیه کنید و اگه هزینه زیاد نمیخواهید انجام بدید من میتونم دیلید کنم واستون که دما رو ۲۰ درجه میاره پایین.

سلام. دمای اتاقدیروز که تست میکردم واقعا ایده ال و زیادی خنک بود . برای کولر بهتر بودجه نداشتم ، اون دیلید که میفرمایید چیه منظورتون دوست عزیز ؟

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

با سلام.

یه کیس با این مشخصات جمع کردم احساس میکنم دما موقع بازی خیلی بالاس ...

cpu - i7 8700

mb = b 360 pro gaming tuff

vga - 2060 rtx giga

power = 1000 green

ویندوز ۱۰ نسخه ۶۴ بیتی .

برای cpu واتر کولینگ ۱۲۰ گرین گذاشتیم. خود کیس هم ۳ تا فن داره . خود اتاق هم تهویه مناسبی داره و خنکه .

حالا موقعی که با سیستم بازی نکنیم  موردی نداره و cpu دماش ۳۰ درجه و گرافیک نهایت ۴۵ درجه است . ولی بازی rainbow6 رو که میاریم  هسته های cpu به دمای ۷۰ تا ۷۵ میرسه وقتی تو cpuid می بینیم و گرافیک هم تا ۷۳ درجه اش و دیدم ...

حتی اگه تنظیمات بازی رو بیاریم رو مدیوم بازم نزدیک این دماها میشه ولی حالا یکم دیرتر !

حالا این دما طبیعیه دوستان یا باید کمتر باشه ؟

البته cpu رو نگاه کردم tcase برابر با ۱۰۰ درجه سانتیگراده ولی خب با وجود واتر کولینگ فک نمیکردم به این دماها برسیم .

ضمنا این cpu موقع بازی کلا با سرعت ۴۲۰۰ کار میکنه . مگه سرعتش ۳۲۰۰ نیست ؟ من فک میکردم اون حالت توربو لحظه ای باشه ...

عکس از حالت بیکار سیستمه . البته بعد از نیم ساعتی بازی ...

q1.jpg

سلام وقت بخیر

دمای گرافیک شما نرماله دوست عزیز 

امل دمای سی پی یو مقداری بالاست و جای نگرانی نیست

اما شما لطف کن از خود کیس یه عکس کامل بده تا دوستان نظراتشونو درباره تهویه هوای داخل کیس بدن و ببینن

من احتمال میدم گردش هوای کیس مناسب نیست که این خودش تاثیر زیادی داره

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

سلام وقت بخیر

دمای گرافیک شما نرماله دوست عزیز 

امل دمای سی پی یو مقداری بالاست و جای نگرانی نیست

اما شما لطف کن از خود کیس یه عکس کامل بده تا دوستان نظراتشونو درباره تهویه هوای داخل کیس بدن و ببینن

من احتمال میدم گردش هوای کیس مناسب نیست که این خودش تاثیر زیادی داره

سلام.

بله حتما ...

والا تا الان بیشتر از 1 ساعت ممتد بازی نشده با سیستم این دما رو داره . من میترسم مثلا 3 الی 4 ساعت یه ریز بازی کنی اوضاع ناجور بشه .

برسم اونجا همه عکسها و تست ها رو قرار میدم.

ممنون.

لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، Mosi5 گفته است :

سلام.

بله حتما ...

والا تا الان بیشتر از 1 ساعت ممتد بازی نشده با سیستم این دما رو داره . من میترسم مثلا 3 الی 4 ساعت یه ریز بازی کنی اوضاع ناجور بشه .

برسم اونجا همه عکسها و تست ها رو قرار میدم.

ممنون.

نه هیچ مشکلی ایجاد نمیشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درب کیس رو باز کن

و همینطور استفاده کنن ببین چی میشه

اگر دما امد پایین کیس شما تهویه مناسبی نداره

لینک به دیدگاه

من گرافیکم معمولی چون اهل گیم نیستم پس در این زمینه کمکی نمی تونم کنم!

ولی در مورد پردازنده مهمترین نکته ای که باید توجه کنید غیر فعال کردن اورکلاک (بوست) خودکار هست!

معمولا مادربردها در تخصیص ولتاژ پردازنده خیلی دست و دل باز عمل می کنند و همین یکی از دلایل اصلی افزایش دما هست.

به همین دلیل من توصیه میکنم اورکلاک خودکار غیرفعال کنین و به صورت دستی انجامش بدین.

در ضمن همونطور که دوستان گفتند کولر شما مناسب این پردازنده نیست.

برای مثال پردازنده 7820x من در حالت پیشفرض تا ۴.۵ اورکلاک میشد و دما تا ۷۵ درجه هم میرسید با کولر ۲۴۰ کولرمستر.

الان به صورت دستی هر ۸ هسته  روی ۴ تنظیم شدند و تنظیم ولتاژ پردازنده (cpu core voltage)  و کش (cpu cache voltage)  را هم به ترتیب از خودکار  به آداپتیو و  افست با مقدار افست منفی تغییر دادم.

همچنین ولتاژ ورودی پردازنده (cpu input voltage)  را هم از خودکار به دستی تغییر دادم و تا جایی که سیستم پایدار بمونه کاهش دادم.

به علاوه تنظیمات LLC مادربرد را هم چک کنید که  وظیفش جلوگیری از کاهش ولتاژ پردازنده از مقدار تعیین شده  در زمان  زیربار رفتن سی پی یو  و افزایش افت  ولتاژ هست.

اگر LLC  در بیشترین مقدار تنظیم شده باشه میتونه خودش باعث افزایش دمای پردازنده زیر بار بشه. (معمولا در مادربردهای ایسوس ۷ سطح داره)

ویرایش شده توسط shadowfax
لینک به دیدگاه

دو فن جلوی کیس ، یک فن پشت کیس .

فن کولر هم بالای کیسه . عکس 2 تقریبا انتهای کیس اونجا قرار داره .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

ویرایش شده توسط Mosi5
......................
لینک به دیدگاه

این بعد از حدود 10 دیقه بازی کردن با حالت اولتراست که وسط بازی با alt+tab اومدم رو cpuid عکس گرفتم . بیشتر فرصت نبود امروز وگرنه همون دماهایی که گفتم و بهش میرسیدم ...

z.jpg

z2.jpg

z3.jpg

لینک به دیدگاه

اینم عکس اخر که دیروز گرفته بودم یادم نبود . البته کامل نیست ولی دما رو نشون میده ...

این بعد کمتر از1 ساعت بازی کردنه .

m.jpg

ویرایش شده توسط Mosi5
لینک به دیدگاه

سلام

چند تا نکته عرض کنم خدمتتون

اول اینکه فن های مستر تک کارایی جالبی ندارن تو تهویه و بیشتر تزئینی هستن تا کارایی باید فن هایی استفاده کنید ک ایرفلو و قدرت پرتاب هوای بیشتری دارن

دوم اینکه کیس رو در مکان نسبتا بسته ای قرار دادین و هوای خنک شاید ب راحتی ب اون قسمت نرسه همچنین جلوی این کیس فضای خوبی برای مکش هوا توسط فن نداره با توجه ب اینکه پنل شیشه ای داره جلوش

سوم اینکه همونطور ک دوستان گفتن کولر پردازنده تون واسه این سی پی یو ضعیفه حداقلش باید ۲۴۰ تهیه کنید

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، Mosi5 گفته است :

5.jpg

بنظرم  جایی که کیس قرار گرفته مناسب نیست 

هوای خروجی کیس راهی برای فرار نداره و همین باعث گرم شدن زیر میز میشه دوست عزیز 

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

با سلام ولی ممنون بابت پاسخگویی شما و سایر دوستان عزیز ...

کارایی که خاستید و تا ساعتی دیگه انجام میدم و تصویرشو قرار میدم. ولی دمای محیط خیلی عالی بود . کولر منزل رو دور تند بود و اتاق حسابی سرد شده بود ، بقیه داخل میومدن نمیتونستن سرما رو تحمل کنن .

در مورد توربو هم ممنون از اطلاعاتتون . من قبلا که با لبتاپ و نرم افزار matlab میومدم کار کنم می دیدم فرکانس cpu فقط لحظه ای بالاتر میره و باز میگرده به فرکانس پیش فرض گفتم شاید کلا همینطور باشه . مدل لبتاپم هم k550jx از برند ایسوز بود.

سلام.شوخی کردم ولی راستش دوست عزیز من خودم گیمر نیستم اینو برای یه گیمر بستم ، حساسیتم بخاطر اینه که میدونم بازی زیاد میکنه و میترسم مشکل دما کار دستمون بده . اگه بشه تنظیماتی کرد که دما پایینتر بیاد تست میکنم . چون دو سه تا بازی رو خیلی انجام میده . یکیش rainbow 6 که انلاین هم بازی میکنه . البته اصراری نداره مثلا رو حالت اولترا بازی کنه ، بیشتر دوست داره نهایت fps و بگیره . حالا اگر با کیفیت بالاتر مقدور باشه چه بهتر وگرنه اصراری نیست ...

مثلا تو یکی از پستهای دوست عزیزمون جناب HeX دیدم گفته بودن هسته های مجازی رو میشه غیر فعال کرد و بازی با 6 تا هسته اکیه و اینکار دما رو پایین میاره . البته اونجا صحبت رو amd بود  ، ولی اگه از این راهکارها باشه تست میکنم . بازی Rainbow تو حالت مدیوم هم گذاشتیم بازم همین دما ها بود ...

و البته بودجه اجازه نداد کولر بهتری بگیرم .

سلام. دمای اتاقدیروز که تست میکردم واقعا ایده ال و زیادی خنک بود . برای کولر بهتر بودجه نداشتم ، اون دیلید که میفرمایید چیه منظورتون دوست عزیز ؟

Ihs سی پی یو رو باز میکنم خمیر زیرش رو با فلز مایع که بالاترین کیفیت و انتقال حرارت رو داره جایگزین میکنم و باز ihs رو میچسبونم. این باعث میشه دما کاهش چشمگیری داشته باشه. اگه متوجه نشدید توی تاپیک های بنده هست.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

سلام.شوخی کردم ولی راستش دوست عزیز من خودم گیمر نیستم اینو برای یه گیمر بستم

اها پس شما چپوندین بهش😂😂😂😂😂😂

مچ گرفتمممم

حالا دور از شوخی

شما میتونی فرکانس رو بیاری پاینن تا دما پایینتر باشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

دو فن جلوی کیس ، یک فن پشت کیس .

فن کولر هم بالای کیسه . عکس 2 تقریبا انتهای کیس اونجا قرار داره .

به نظرم یه فکری باید برای جای کیس کرد ولی باید پایین باشه روی میز اصلا نزار

ویرایش شده توسط memex
فک کردم پشت میز دیوار هست
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چیزی که از اسکرین شات ها مشخص هست دمای هسته تا 73 افزایش پیدا می کنه و ولتاژ هم تا 1.23 و همچنین فرکانس برای 6 هسته تا 4.3 گیگاهرتز. 

به نظر من این مقدار با توجه به استفاده از سیستم کولینگ(کیس+واتر) کاملا منطقی و نرمال هست.

میتونید HT پردازنده رو خاموش کنید و چند لول آفست منفی بدید به ولتاژ هسته تا دما کاهش پیدا کنه ولی از نظر من همه چیز نرمال هست و هیچ لزومی نداره شما تغییرات بدید تو سیستم. چه نرم افزاری و چه سخت افزاری/

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

در 40 دقیقه قبل، memex گفته است :

به نظرم یه فکری باید برای جای کیس کرد ولی باید پایین باشه روی میز اصلا نزار

چرا روی میز نزاره؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...