رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 24 دقیقه قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

چرا روی میز نزاره؟

چون طبق قانون جریان همرفتی  با وجود گرما مولوکول های هوا دارای جنبش شدید میشن و باعث میشه سبک بشن ،چگالیشون کم بشه  و ملکول های کم انرژی تر،چگالتر، جاشو بگیرن درنتیجه  دمای کف یک محیط  خنک تر از دمای بالای اون هست(با وجود میدان گرانشی چگالی بیشتر میاد پایین و چگالی کمتر میره بالا ) در نتیجه ورودی هوای کیس هوای خنک و تازه هست (به شرطی که تهویه اتاق انجام بشه)

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، memex گفته است :

چون طبق قانون جریان همرفتی  با وجود گرما مولوکول های هوا دارای جنبش شدید میشن و باعث میشه سبک بشن ،چگالیشون کم بشه  و ملکول های کم انرژی تر،چگالتر، جاشو بگیرن درنتیجه  دمای کف یک محیط  خنک تر از دمای بالای اون هست(با وجود میدان گرانشی چگالی بیشتر میاد پایین و چگالی کمتر میره بالا ) در نتیجه ورودی هوای کیس هوای خنک و تازه هست (به شرطی که تهویه اتاق انجام بشه)

پشماااااام

داداش در حد لیسانس صحبت کن :)

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

پشماااااام

,والا خودمون هنوز لیسانس نگرفتیم

ساده بگم  تحت اختلاف دمای واضح هوای گرم تر میره بالا هوای خنک میاد پایین

لینک به دیدگاه

درود 

دمای گرافیک در حالت گیم زیاد عجیب غریب نیست  برای سی پی یو هم کولرش مقداری ضعیفه که توصیه میشه تعویض شه ،تهویه مناسب کیس نهایتا ۵-+ درجه تاثیر بزاره

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، memex گفته است :

,والا خودمون هنوز لیسانس نگرفتیم

ساده بگم  تحت اختلاف دمای واضح هوای گرم تر میره بالا هوای خنک میاد پایین

اینو میدونیم خب 

ولی مگه چقد اختلافشه اخه 

مهم اینه فضای خوب باشه براش

لینک به دیدگاه

اگه درست حدس زده باشم سمت راست میز تخت هست و بعد اون پنجره..جای تخت و میز عوض کنید ..اگه روی میز جا ندارید شلف  تهیه کنید و بر روی دیوار نصب کنید

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، moly گفته است :

درود 

دمای گرافیک در حالت گیم زیاد عجیب غریب نیست  برای سی پی یو هم کولرش مقداری ضعیفه که توصیه میشه تعویض شه ،تهویه مناسب کیس نهایتا ۵-+ درجه تاثیر بزاره

۵درجه بالا و پایین خیلی ها!

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

۵درجه بالا و پایین خیلی ها!

تجربه  شخصی که من دارم رو حالت گیم اگه در کیس باز بوده باشه گرافیک  تا ۸۵ هم رفته اما اگه درب  کیس بسته  بوده رو ی ۸۰ -۸۱تا۸۲ هم رفته

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، moly گفته است :

تجربه  شخصی که من دارم رو حالت گیم اگه در کیس باز بوده باشه گرافیک  تا ۸۵ هم رفته اما اگه درب  کیس بسته  بوده رو ی ۸۰ -۸۱تا۸۲ هم رفته

بله در کیس بسته باشه و فنهای خوبی هم داشته باشیم تهویه خیلی مناسبه

لینک به دیدگاه

سلام

شما یه بار در کیس باز بزار و تست کن و نتیجش بگو 

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

بله در کیس بسته باشه و فنهای خوبی هم داشته باشیم تهویه خیلی مناسبه

لازم به ذکر است کیس من از ۷ تا فن برای تهویه بهره میگیرد

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

ولی مگه چقد اختلافشه اخه 

در شرایط تهویه مناسب 5تا 10درجه سانتی گراد

ویرایش شده توسط memex
لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

پشماااااام

یه زمانی میگفتن زیر دیپلم صحبت کن حالا کف شده لیسانس😅

لینک به دیدگاه

در در 5 تیر 1398 در 00:13، Mosi5 گفته است :

برای cpu واتر کولینگ ۱۲۰ گرین گذاشتیم. خود کیس هم ۳ تا فن داره . خود اتاق هم تهویه مناسبی داره و خنکه .

یک نکته در مورد واتر کولر

ببینید واتر کولر چه 120 باشه چه 240 و چه 360

در دمای اولیه تاثیری نداره

اینکه شما 10 دقیقه بازی کنی و از دمای سی پی یو راضی نباشی ربطی به این چیزها نداره و تاثیر تعداد فن های بیشتر و رادیاتور بزرگتر فقط زمانی مشخص میشه که شما به مدت طولانی از پردازنده در فشار کاری بالا استفاده کنی و مایع درون واتر کولر شروع کنه به گرم شدن و وقتی بطور مثال از 360 استفاده می کنید و رادیاتور هم طبیعتا بزرگتر هست سطح مقطع تماس مایع خنک کننده با هوا بیشتر میشه و در نتیجه خنک کنندگی مطلوب تری داره و دما پایین تر میاد ولی الان شما یک 360 هم بندازید و بهترین برند و کیفیتم باشه دمای اولیه(10 تا 20 دقیقه اول)تفاوت خاصی نخواهد داشت

لینک به دیدگاه

با سلام .

دوستانی مدتی هست که به خاطر صدای بیش از اندازه فن cpu  خیلی  حساس شدم و بعد از چک دمای سیستم متوجه شدم در حالت لود  دمای Cpu  به 95 تا 100  میرسه که به نظر خیلی غیر عادیه.د حالت نرمال هم دما 40 45 درجه هست.

مشخصات سیستتم اینه

intel i7 4790K

Main : Asus Z97 Pro Gamer

Ram :16 G

Power:Green GP 550 A-ZS

Graphic :1050 4GB

حالا مساله اینه که نمیدونم از قبل هم همین  داستان بوده یا نه اما من الان متوجه این مساله شدم.بعد از یه سری سرچ متوجه شدم کلا این نوع سی پی یو دمای بالایی دارن اما خوب نه در حد.

از یه سری راهکارا مثل پایین آودن ولتاژ سی پی سو و و ثابت کردن فرکنس استفاده کردم.اگه فرکانس  رو روی 4GHZ ثابت کنم دما 15 درجه ای کم میشه.

یک بارم یه فن Green notus 100 بستم که دما رو کمی پایین میاورد حدود 10 درجه اما یهو وسط کار سیستمم فریز میکرد. یه سری ها میگن خنک کننده تو عوض کن (الان استوکه ) یه سر ها می گن ممکنه پاورت مشکل داشته باشه یا کافی نباشه برا سیستم .

لطفا منو راهنمایی کنید در این مورد.اگه فن نیازه چه مدلیو بخرم.

و اینکه پایین اوردن فرکانس cpu به سیستم اسیب نمیزنه ؟

ویرایش شده توسط amir.fazeli
لینک به دیدگاه

فنت برای این سی پی یو مناسب نیست.

رنج قیمتی باید بدی

به جای حل مسئله ،چرا میخوای صورت مسئله پاک کنی ،چرا فرکانس بیاری پایین. فن خوب بزار ،از قدرت سی پی یو استفاده کن

ویرایش شده توسط rahyarpaul
لینک به دیدگاه

نسبت به بودجه ای که داری یکی از این ها رو تهیه کن (بجز مدل های M5 led و Meorb 2)

نظر من Notus 200 یا H410R

1.JPG

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

در در 5 تیر 1398 در 19:23، memex گفته است :

اها پس شما چپوندین بهش😂😂😂😂😂😂

مچ گرفتمممم

حالا دور از شوخی

شما میتونی فرکانس رو بیاری پاینن تا دما پایینتر باشه

در در 5 تیر 1398 در 19:25، memex گفته است :

به نظرم یه فکری باید برای جای کیس کرد ولی باید پایین باشه روی میز اصلا نزار

😂

اول رو میز گذاشته بودم ، چون با قسمت بالایی میز فاصله اش کم بود دما شدیدا بالاتر بود . اون موقع هنوز برنامه های مانیتورینگ سیستم و نصب نکرده بودم ولی ته کیس و که دست زدم انقدری داغ بود که نمیشد دست رو نگه داشت . گذاشتم پایین  اصلا ته کیس حتی بعد از یکساعت بازی دیگه به اون شکل نشد .

لینک به دیدگاه

در در 5 تیر 1398 در 18:32، Behrouz Molaei گفته است :

Ihs سی پی یو رو باز میکنم خمیر زیرش رو با فلز مایع که بالاترین کیفیت و انتقال حرارت رو داره جایگزین میکنم و باز ihs رو میچسبونم. این باعث میشه دما کاهش چشمگیری داشته باشه. اگه متوجه نشدید توی تاپیک های بنده هست.

ممنون ، حتما بررسی میکنم دوست عزیز . ولی اگه به تصمیم به انجام گرفتیم ، باید بفرستیمش اصفهان ؟

در در 5 تیر 1398 در 19:33، HeX گفته است :

چیزی که از اسکرین شات ها مشخص هست دمای هسته تا 73 افزایش پیدا می کنه و ولتاژ هم تا 1.23 و همچنین فرکانس برای 6 هسته تا 4.3 گیگاهرتز. 

به نظر من این مقدار با توجه به استفاده از سیستم کولینگ(کیس+واتر) کاملا منطقی و نرمال هست.

میتونید HT پردازنده رو خاموش کنید و چند لول آفست منفی بدید به ولتاژ هسته تا دما کاهش پیدا کنه ولی از نظر من همه چیز نرمال هست و هیچ لزومی نداره شما تغییرات بدید تو سیستم. چه نرم افزاری و چه سخت افزاری/

خیلی ممنون دوست عزیز . این چند روز به شما و دیگر دوستان زحمت دادم . یکی دو روز دسترسی به اینترنت نداشتم بیام .

اون ht رو میدونم چیکار کنم ولی بقیه اش و اگه میشه ساده تر بگید یه تستی بکنم اگه با دمای کمتر بشه با این سیستم طولانی مدت کار کرد خیال منم راحت میشه ...

در در 5 تیر 1398 در 20:41، memex گفته است :

سیبیلام !

ولی الان که کیس پایینه چنان گرمایی میزنه بالا که حال آدم گرفته میشه . من باشم نمیتونم تحمل کنم ...

لینک به دیدگاه

در در 5 تیر 1398 در 21:25، Sabertooth گفته است :

اگه درست حدس زده باشم سمت راست میز تخت هست و بعد اون پنجره..جای تخت و میز عوض کنید ..اگه روی میز جا ندارید شلف  تهیه کنید و بر روی دیوار نصب کنید

اماکانش نیست چون این میز و تخت تاشو و کمد از این ست های آماده اس که میان نصب میکنن . تغییرش دردسر داره .

در در 6 تیر 1398 در 12:34، (Naughty boy) گفته است :

یک نکته در مورد واتر کولر

ببینید واتر کولر چه 120 باشه چه 240 و چه 360

در دمای اولیه تاثیری نداره

اینکه شما 10 دقیقه بازی کنی و از دمای سی پی یو راضی نباشی ربطی به این چیزها نداره و تاثیر تعداد فن های بیشتر و رادیاتور بزرگتر فقط زمانی مشخص میشه که شما به مدت طولانی از پردازنده در فشار کاری بالا استفاده کنی و مایع درون واتر کولر شروع کنه به گرم شدن و وقتی بطور مثال از 360 استفاده می کنید و رادیاتور هم طبیعتا بزرگتر هست سطح مقطع تماس مایع خنک کننده با هوا بیشتر میشه و در نتیجه خنک کنندگی مطلوب تری داره و دما پایین تر میاد ولی الان شما یک 360 هم بندازید و بهترین برند و کیفیتم باشه دمای اولیه(10 تا 20 دقیقه اول)تفاوت خاصی نخواهد داشت

درسته ، ممنون .

در مورد باز و بسته بودن درب کیس هم حتما تست میکنم خبر میدم اینجا نتیجه اش رو ...

----------

از لطف همه دوستان سپاسگزارم .

لینک به دیدگاه

اگه مطمین باشم مشکلم حل میشه تا ۵۰۰ تومن میتونم هزینه کنم برای فن.

دو مورد دیگه میمونه 

اول اینکه ابعاد این فن ظاهرا خیلی بزرگه.کیس من deep cool landking  هست جا میشن یا نه.

و اینکه دلیل فریز شدن سیستم با نوتوس ۱۰۰ چی بوده؟ اونم در حالی که دما پایین تر بود نسبت به فن استوک.مشکل پاوری نباشه ...

لینک به دیدگاه

من این cpu رو دارم .دماش تو فرکانس 4.4 بالا هست

دما با واتر کولر captain 240 با برنامه wprim رو حالت 1024m به 73 رسیید. خمیرشم جنس خوبه .

با air کولر شاید نتونی زیاد کنترلش کنی

لینک به دیدگاه

حتما یک کولر تهیه کنید دمای 95 الی 100 اصلا عادی و خوب نیست 

کاهش فرکانس هم آسیبی نمیرنه فقط شاید کمی پرفرمنس کمتر بشه

لینک به دیدگاه

درود بهترین راه کار همینه ک دوستان فرموند اول از همه یک عدد کولر بادی اگر پولتون بیشتر شد مایع تهیه کنید ضمن اینکه موقع تعویض کولرتون حتما خمیر مناسب هم تهیه فرمایید و استفاده کنید

ویرایش شده توسط nightwolf
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...