رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوست عزیز اگه بودجه دارید کولر ابی تهیه کنید. اگر نه من میتونم واستون دیلید کنم cpu رو و دماتون کم کم ۲۰ درجه میاد پایین.

لینک به دیدگاه

نوتوس 200یه مشکلی داره و سنگینی هیت سینک هست و نداشتن پایه پیچی.ممکنه آسیب بزنه

قبلا  این مشکل پیش اومدهبود فکر کنم تو بازیسنتر هم یکی باهاش مواجه شده بود. اگه گرین خواستی 400 بگیرولی اگه اهل اورکلاکی چون k داری

بری سمت آبی بهتره

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

ممنون ، حتما بررسی میکنم دوست عزیز . ولی اگه به تصمیم به انجام گرفتیم ، باید بفرستیمش اصفهان ؟ 

البته معمولا برای پردازنده سریk دیلید میکنن  چون اونجا با اورکلاک دماش به شدت بالا میره

کولر شما ضعیفه برای این سیپیو

ببینید هزینه دلید چقد میشه اگه اندازه هزینه یه کولره خوب کولرو عوض کنید بهتره!

دیلید هم گزینه خوبیه

لینک به دیدگاه

من این سی پی یو رو داشتم با کولر دیپکول لوسیفر استفاده میکردم با پایین آوردن  ولتاژ برای همون فرکانس 4.4  دما بیشتر از 63 نمیشد.

بورد خودش 1.27 بهش ولتاژ میداد دما 85 بود ،  من روی 1.120 استفاده میکردم

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Behrouz Molaei گفته است :

سلام دوست عزیز اگه بودجه دارید کولر ابی تهیه کنید. اگر نه من میتونم واستون دیلید کنم cpu رو و دماتون کم کم ۲۰ درجه میاد پایین.

حقیقت خرید کولر های آبی برای من الان یکم سخته اما اگه بلا خرید کولر بادی جواب نمیگیرم خرید اونم بی فایدس که ...

در ۱ ساعت قبل، rahyarpaul گفته است :

نوتوس 200یه مشکلی داره و سنگینی هیت سینک هست و نداشتن پایه پیچی.ممکنه آسیب بزنه

قبلا  این مشکل پیش اومدهبود فکر کنم تو بازیسنتر هم یکی باهاش مواجه شده بود. اگه گرین خواستی 400 بگیرولی اگه اهل اورکلاکی چون k داری

بری سمت آبی بهتره

نه من اهل اورکلاک نیستم فقط میخوام با همین شرایط سیستمم دمای پایداری داشته باشه  بازم عرض می کنم که نوتوس 100 دما رو کاهش میدم اما بعد 5 دقیقه سیستم فریز میشد

در ۱ ساعت قبل، ATER گفته است :

من این سی پی یو رو داشتم با کولر دیپکول لوسیفر استفاده میکردم با پایین آوردن  ولتاژ برای همون فرکانس 4.4  دما بیشتر از 63 نمیشد.

بورد خودش 1.27 بهش ولتاژ میداد دما 85 بود ،  من روی 1.120 استفاده میکردم

دوست عزیز من تغییر ولتاز رو انجام دادم اما نمی دونم درست انجام دادم یا نه چون هیچ تغییری ندیدم . اگه ممکنه منو تو این زمینه یکم راهنمایی کنید .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 ساعت قبل، Mosi5 گفته است :

اون ht رو میدونم چیکار کنم ولی بقیه اش و اگه میشه ساده تر بگید یه تستی بکنم اگه با دمای کمتر بشه با این سیستم طولانی مدت کار کرد خیال منم راحت میشه ...

داخل بایوس و سربرگ Ai Tweaker پایین صفحه یه بخشی برای تنظیم ولتاژ ها داره.

Vcore رو از حالت Auto خارج کنید و روی حالت ofset قرار بدید. زیرش یه کادری باز میشه بذاری روی منفی(-) و داخل کادر زیرش مقدار بدید مثلا 0.015 میلی ولت. (میتونید یه اسکرین شات بذارید از تنظیماتتون تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.)

بعد از انجام مراحل با F10 تنظیمات را ذخیره و برگردید داخل ویندوز و مشاهده کنید که دما و ولتاژتون در پیک به چه عددی میرسه. اینقدر این کار رو تکرار کنید و رقم رو بزرگ کنید تا زمانی که به ناپایداری رسیدید برگردید و ولتاژ رو به دو مرحله قبل برگردونید. نهایتا مثلا به رقم 1.185 برای ولتاژ هسته می رسید که نسبت به 1.232 خودتون حدود 0.050 ولت کمتر هست که باعث میشه دمای لودتون کاهش محسوسی داشته باشه.

هرجا مشکل داشتین سوال کنید.. ضمن اینکه مسولیت تغییرات در این بخش تماما با خود کاربر هست پس دقت لازم رو داشته باشین.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Behrouz Molaei گفته است :

نمیدونم چرا اما احساس میکنم کار وحشتناکیه

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، amir.fazeli گفته است :

حقیقت خرید کولر های آبی برای من الان یکم سخته اما اگه بلا خرید کولر بادی جواب نمیگیرم خرید اونم بی فایدس که ...

نه من اهل اورکلاک نیستم فقط میخوام با همین شرایط سیستمم دمای پایداری داشته باشه  بازم عرض می کنم که نوتوس 100 دما رو کاهش میدم اما بعد 5 دقیقه سیستم فریز میشد

دوست عزیز من تغییر ولتاز رو انجام دادم اما نمی دونم درست انجام دادم یا نه چون هیچ تغییری ندیدم . اگه ممکنه منو تو این زمینه یکم راهنمایی کنید .

اون فریزت علتش جای دیگه هست. باید بررسی کنی و گر نه علتش کولر نمیتونه باشه ،اگه اهل اورکلاک نیستی ،آبی هم نمیخوای و با نوتوس 100 به 70-80 رسیدی با 400 یا هم رده های اون تو deepcool و ... به زیر 60 میرسی که دمای مطلوبیه.

دمات بالاست و این برای سی پی یو مضره باید هر چه زودتر خنکش کنی.

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، HeX گفته است :

داخل بایوس و سربرگ Ai Tweaker پایین صفحه یه بخشی برای تنظیم ولتاژ ها داره.

Vcore رو از حالت Auto خارج کنید و روی حالت ofset قرار بدید. زیرش یه کادری باز میشه بذاری روی منفی(-) و داخل کادر زیرش مقدار بدید مثلا 0.015 میلی ولت. (میتونید یه اسکرین شات بذارید از تنظیماتتون تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.)

بعد از انجام مراحل با F10 تنظیمات را ذخیره و برگردید داخل ویندوز و مشاهده کنید که دما و ولتاژتون در پیک به چه عددی میرسه. اینقدر این کار رو تکرار کنید و رقم رو بزرگ کنید تا زمانی که به ناپایداری رسیدید برگردید و ولتاژ رو به دو مرحله قبل برگردونید. نهایتا مثلا به رقم 1.185 برای ولتاژ هسته می رسید که نسبت به 1.232 خودتون حدود 0.050 ولت کمتر هست که باعث میشه دمای لودتون کاهش محسوسی داشته باشه.

هرجا مشکل داشتین سوال کنید.. ضمن اینکه مسولیت تغییرات در این بخش تماما با خود کاربر هست پس دقت لازم رو داشته باشین.

موفق باشید.

سلام خدمت دوستان عزیز ...

دیروز hyper-threading رو تو بایوس دیزیبل کردم ولی فرقی تو دما حس نکردم . البته تست ها با بازی انلاین rainbow6 هم در حالت مدیوم هم اولترا انجام شده . بازی آنچنانی فعلا رو سیستم نیست . اسنایپر الیت 3 رو هم رو حالت اولترا تست کردم ولی خب قدیمی تره و تو مصرف و دما هم به پای این بازی نمیرسه .

بعد رفتم TURBO MODE رو دیزیبل کردم ، اینجا دیگه تو بازی حتی رو حالت اولترا دما به 60 نرسید ولی خب یه جاهایی که خیلی شلوغ پلوغ باشه حتی رو حالت مدیوم لگ میندازه . FPS بازی بین 150 تا 180 بود ولی اون لحظه لگ تا 130 هم میاد پایین .

اون حالت کاهش ولتاژ رو چون تجربه ای ندارم یکم میترسم ولی راضیم تا اندازه ای که بدونم مشکلی قطعا پیش نمیاد( نه ماکزیموم حالت ) یه مقدار کمش کنم که دما هم بهتر بشه .

چون بودجه ای دیگه واقعا نیست نمیشه به تعویض کولر فکر کرد .

حالا چنتا عکس از گزینه های دیگه میذارم اگه اینا هم میتونه تاثیری داشته باشه بفرمایید.

ضمنا اون offset و کاهش ولتاژ رو هم پیدا کردم کجاست .

1.jpg

3.jpg

5.jpg

ویرایش شده توسط Mosi5
لینک به دیدگاه

بعد سه تا سوال دیگه داشتم از دوستان ...

این رمی که ما گرفتیم geil هستش با باس 2400 . منتها تو بایوس دیدم رو 2100 بود و دستی بردمش روی 2400 . مشکلی نداره ؟

نکته بعد هارد 1 ترایی که از برند سیگیت گرفتیم با توجه به این تصاویری که میذارم میشه قطعا گفت کار کرده به ما انداختن یا خیر . اونم به مدت حدود 6 ماه !

یکی هم اینکه دی وی دی درایوی که دادن صداش مثل فن جت کم و زیاد میشه . کلا صدای وحشتناکی داره . اینو باید تعویض کرد ؟

2.jpg

6.jpg

7.jpg

4.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

-اگر اورکللاک میکنید اول بدون افزایش ولتاژ ضریب سی پی یو رو پلکانی افزایش بده و تست بگیر و پایداریشو چک کن که وسط کار فریز-کرش-بلو اسکرین...نشه

بعد که دیگه به بلو اسکرین و فریز اینا رسید  vcore رو هم مثل ضریب دهم ب دهم افزایش بده و بازم تست و خطا

(حتما کولر مناسب داشته باشید-lucifer.v2 - macho...اینهارو رنج 300 میتونی گیر بیاری

vcoreپیشنهاد میشه برای فرکانس 4.5 بالای 1.249 نباشه ک بستگی به سی پی یو شما داره ولی بنده با ولتاژ 1.245تا 4.8 هم گذاشتم

ولی چون مصرفتون 24/7 هستش هر چی ولتاژ پایین تر بهتر

حتما تست بگیری تا مشکلات بعدی پیش نیاد(همون فریز اینا)

حواست به رم هم باید باشه

دما هم حداکثــــر 75

لینک به دیدگاه

در در 8 تیر 1398 در 13:45، amir.fazeli گفته است :

با سلام .

دوستانی مدتی هست که به خاطر صدای بیش از اندازه فن cpu  خیلی  حساس شدم و بعد از چک دمای سیستم متوجه شدم در حالت لود  دمای Cpu  به 95 تا 100  میرسه که به نظر خیلی غیر عادیه.د حالت نرمال هم دما 40 45 درجه هست.

مشخصات سیستتم اینه

intel i7 4790K

Main : Asus Z97 Pro Gamer

Ram :16 G

Power:Green GP 550 A-ZS

Graphic :1050 4GB

حالا مساله اینه که نمیدونم از قبل هم همین  داستان بوده یا نه اما من الان متوجه این مساله شدم.بعد از یه سری سرچ متوجه شدم کلا این نوع سی پی یو دمای بالایی دارن اما خوب نه در حد.

از یه سری راهکارا مثل پایین آودن ولتاژ سی پی سو و و ثابت کردن فرکنس استفاده کردم.اگه فرکانس  رو روی 4GHZ ثابت کنم دما 15 درجه ای کم میشه.

یک بارم یه فن Green notus 100 بستم که دما رو کمی پایین میاورد حدود 10 درجه اما یهو وسط کار سیستمم فریز میکرد. یه سری ها میگن خنک کننده تو عوض کن (الان استوکه ) یه سر ها می گن ممکنه پاورت مشکل داشته باشه یا کافی نباشه برا سیستم .

لطفا منو راهنمایی کنید در این مورد.اگه فن نیازه چه مدلیو بخرم.

و اینکه پایین اوردن فرکانس cpu به سیستم اسیب نمیزنه ؟

فرکانس کاری 4790 4گیگاهرتز هست دیفالت/اگر با فن استوک با کارهای روزمره(گیم-مالتی مدیا...)بالاتر از 75 شد غیر عادیه.

در این صورت در مرحله اول خمیر سیلیکون باکیفیت استفاده کن و بعد دوباره تست کن.

ولی اگر فقط در حین تست با wprimبه این دما میرسه عادیه ومشکلی نیست چون استرس و تستی ک این نرم افزار میده به هیچ عنوان سی پی یو تجربش نمیکنه تو حالت عادی!!!

بنده خودمم تست کردم با کولر استوک باwprime همون 90 اینا میشدک بخاطر کولر دیفالت و استرس بیش از حدی بود ک نرم افزار به سی پی یو می اورد

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، Mosi5 گفته است :

بعد سه تا سوال دیگه داشتم از دوستان ...

این رمی که ما گرفتیم geil هستش با باس 2400 . منتها تو بایوس دیدم رو 2100 بود و دستی بردمش روی 2400 . مشکلی نداره ؟

نکته بعد هارد 1 ترایی که از برند سیگیت گرفتیم با توجه به این تصاویری که میذارم میشه قطعا گفت کار کرده به ما انداختن یا خیر . اونم به مدت حدود 6 ماه !

یکی هم اینکه دی وی دی درایوی که دادن صداش مثل فن جت کم و زیاد میشه . کلا صدای وحشتناکی داره . اینو باید تعویض کرد ؟

2.jpg

6.jpg

7.jpg

4.jpg

سلام

برای باس رم نه مشکلی نیست

بله هارد دست دومه مگه شا اکبند خریدید؟

dvd رایتر هم همینجوریه دیگه بستگی به دیسک داره که با چه سرعتی  رایت شده باشه

لینک به دیدگاه

در در 8 تیر 1398 در 13:45، amir.fazeli گفته است :

با سلام .

دوستانی مدتی هست که به خاطر صدای بیش از اندازه فن cpu  خیلی  حساس شدم و بعد از چک دمای سیستم متوجه شدم در حالت لود  دمای Cpu  به 95 تا 100  میرسه که به نظر خیلی غیر عادیه.د حالت نرمال هم دما 40 45 درجه هست.

مشخصات سیستتم اینه

intel i7 4790K

Main : Asus Z97 Pro Gamer

Ram :16 G

Power:Green GP 550 A-ZS

Graphic :1050 4GB

حالا مساله اینه که نمیدونم از قبل هم همین  داستان بوده یا نه اما من الان متوجه این مساله شدم.بعد از یه سری سرچ متوجه شدم کلا این نوع سی پی یو دمای بالایی دارن اما خوب نه در حد.

از یه سری راهکارا مثل پایین آودن ولتاژ سی پی سو و و ثابت کردن فرکنس استفاده کردم.اگه فرکانس  رو روی 4GHZ ثابت کنم دما 15 درجه ای کم میشه.

یک بارم یه فن Green notus 100 بستم که دما رو کمی پایین میاورد حدود 10 درجه اما یهو وسط کار سیستمم فریز میکرد. یه سری ها میگن خنک کننده تو عوض کن (الان استوکه ) یه سر ها می گن ممکنه پاورت مشکل داشته باشه یا کافی نباشه برا سیستم .

لطفا منو راهنمایی کنید در این مورد.اگه فن نیازه چه مدلیو بخرم.

و اینکه پایین اوردن فرکانس cpu به سیستم اسیب نمیزنه ؟

خب همونطور که دوستان گفتند راه حل مشکل دما تعویض کولر(شاید خمیر هم به تنهایی تعویض کنید اوضاع بهتربشه) هست

اما برای فریز لطف کنید وارد بایوس بشید و اونجا به بخش بررسی مقدار دما مراجعه کنید و صبر کنید ببینید سیستم ریست میشه یا نه اگر ریست شد مشکل سخت‌افزاری و در غیر اینصورت مشکل نرم‌افزاری هست!

سخت افزاری باشه من شکم روی vram ها هست و نرم‌افزاری هم یه تعویض ویندوز جواب میده

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، amir.fazeli گفته است :

دوستان با همه این تفاسیر کدوم گزینه رو پیشنهاد میدین ؟

1.PNG.dc91f844a6646c423b10276545869bf1.PNG4.PNG.86ba4bf5ec76ab2e62f214505e99b676.PNG

2.PNG.333f3cf09dea3ad645e94c4e58820e45.PNG

به نظر من هایپر ۲۱۲ مناسبه 

تو این چندتا HR-02 از همه سنگین تره(۸۸۰ گرم) از اونور جریان هوایی که ۲۱۲ ایجاد میکنه از همه بیشتره و صدای HR-02 از همه کمتره!

لینک به دیدگاه

کلا از دلایلی که تو بردهای مدل بالا روی این چیپ فن به جهت کولینگ میذارن همین موضوع داغ کردن هست(مثلا X570 که برای پردازنده‌های AMD هست اونقدر داغ میشه که فن مجزا برای خودش داره)

از جمله راه حل ها همین اضافه کردن فن هست که دوستمون اشاره کردند و یا واتر کول کردن این چیپ در کنار باقی قطعات

لینک به دیدگاه

در در 8 تیر 1398 در 18:17، amir.fazeli گفته است :

از اون زمان خیلی میگذره و هر بوردی متفاوت هست

این تاپیک رو ببنید احتمالا کمکی بهتون بکنه

https://forum.lioncomputer.com/index.php?/topic/57784-اورکلاک-vii-hero-4790k/

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، !CyrusTheGreat! گفته است :

سلام

برای باس رم نه مشکلی نیست

بله هارد دست دومه مگه شا اکبند خریدید؟

dvd رایتر هم همینجوریه دیگه بستگی به دیسک داره که با چه سرعتی  رایت شده باشه

بله کلا یه کیس نو بستیم . 

لینک به دیدگاه

در در 8 تیر 1398 در 19:58، amir.fazeli گفته است :

نمیدونم چرا اما احساس میکنم کار وحشتناکیه

اصلا هم اینطور نیست ، عاقلانه ترین کاری هست که میتونید انجام بدین و تضمین شدس . عمری هم هست.

لینک به دیدگاه

در در 19 اردیبهشت 1398 در 08:44، سعید بهمنیان گفته است :

محمد مهدی بولینی

09395422772

اگر خمیر خوب خواستید هم دارم که لینکش در گلگیر و نمایه ام هست.

کرج فردیس هستن یا تهران؟؟؟

لینک به دیدگاه

با تشکر از همه دوستان و راهنمایی هاتون .

امروز بعد از خرید فن Cooler master Hyper 212 و ی خمیر سیلیکون Deep cool Z9 کاملا مشکلم حل شد.دما در حالت لود از 55 درجه بیشتر نمیشه.واقعا کولر بی نظیری هست.از نظر کارایی و قیافه  ....

لینک به دیدگاه

در در 10 تیر 1398 در 15:38، Aidin گفته است :

کرج فردیس هستن یا تهران؟؟؟

تهران

لینک به دیدگاه

سلام. دوستان جای کیس رو تغییر دادم دیگه از 3 طرف هوا راحت در جریانه و یه طرفش مثل قبل بسته نیست . ht رو هم دیزیبل کردم دیگه دما اینطور که تو دو ساعت مداوم هم چک کردم فول لود 70 هم نمیرسه ...

داشتم مطالبی مربوط به اورکلاک و آندرکلاک می دیدم ولی دیگه فک میکنم فعلا خیلی جای نگرانی نداشته باشه بخام برم سمتش ...

در نهایت در آینده  تعویض کولر هم میگم مدنظر داشته باشن .

از لطف دوستان عزیز در این تاپیک سپاسگزارم 🌷🌷🌷

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...