رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

بیشتر باید نگران اور ولت  و اور هیت باشی آندرولت تقریبا  هیچ خطری نداره در صورت ناپایداری کارت  خودشو ریست میکنه با کاهش دما، پایداری کارت رو هم بهتر میشه و  در کنارش میتونی کلاک رو  افزایش بدی تا فریم بهتری بگیری اینم تقریبا مث آندرولت  cpu هس

ولتاژ دیفالت این کارت 1150 باشه  ک بنظرم خیلی بالاس

900 - 1075 میلی ولت ولتاژ خوبیه از 1075 شروع کن   و استرس بگیر و هر دفه 10 میلی ولت ولتاژ رو کمتر کن   دور فن رو بین  40 تا 75  درصد در دمای 35-65 تو واتمن  قرار بده تا پایین ترین ولتاژ رو پیدا کنی

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، arian97 گفته است :

بیشتر باید نگران اور ولت  و اور هیت باشی آندرولت تقریبا  هیچ خطری نداره در صورت ناپایداری کارت  خودشو ریست میکنه با کاهش دما، پایداری کارت رو هم بهتر میشه و  در کنارش میتونی کلاک رو  افزایش بدی تا فریم بهتری بگیری اینم تقریبا مث آندرولت  cpu هس

ولتاژ دیفالت این کارت 1150 باشه  ک بنظرم خیلی بالاس

900 - 1075 میلی ولت ولتاژ خوبیه از 1075 شروع کن   و استرس بگیر و هر دفه 10 میلی ولت ولتاژ رو کمتر کن   دور فن رو بین  40 تا 75  درصد در دمای 35-65 تو واتمن  قرار بده تا پایین ترین ولتاژ رو پیدا کنی

تست استرس رو با کدوم نرم افزار بگیرم؟

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، ghost of sparta گفته است :

درود دوست عزیز

ترجیح میدم با خود درایور انجام بدم اگه موفق نشم اینم راه خوبیه تا حالا تست نکردم. ممنون

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

تست استرس رو با کدوم نرم افزار بگیرم؟

Heaven

superposition  

furmark

حین استرس دمای کارت رو چک کن و سعی کن با آندر ولت زیر 70 نگه داری

نکته مهم:  به هیچ وجه  نزار از 85 درجه  بالاتر بره 
بین بنچ ها هم ک جامع ترینش   3DMark هس قبل و بعد اندرولت از امتیاز گرافیکت شات بگیر

ویرایش شده توسط arian97
لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، arian97 گفته است :

Heaven

superposition  

furmark

نکته:  حین استرس دمای کارت رو چک کن و به هیچ وجه  نزار از 85 بالاتر بره 
بین بنچ ها هم ک جامع ترینش   3DMark هس قبل و بعد اندرولت از امتیاز گرافیکت شات بگیر

اوکی ممنون. حواسم هست.

البته furmark توصیه نمیشه ولی 3دی مارک رو من هم قبول دارم.

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

اوکی ممنون. حواسم هست.

البته furmark توصیه نمیشه ولی 3دی مارک رو من هم قبول دارم.

من که همیشه سعی می کنم با بازی سیستم رو تست کنم !

البته تست استرس برای مواقعی که تنظیمات کارت گرافیک یا CPU رو تغییر میدیم مناسبه و خیلی خوب مشکلات سیستم رو نشون میده با این وجود تا لازم نشده سراغشون نمیرم ! شما هم تا مجبور نشدی سراغشون نرو مخصوصا همین FurMark .

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

من که همیشه سعی می کنم با بازی سیستم رو تست کنم

من که عمرا سراغ فورمارک نمیرم. باز تری دی یه چیزی. ولی خب بازی رو موافقم باهاتون.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

درود. ممنون که وقت گذاشتین و پاسخ دادین.بله rx 580 هست. والا یکم میترسم اونارو دستکاری کنم که خدای نکرده مشکلی پیش نیاد.

ن‌ مشکلی پیش نمیاد

اگر به درستی انجام بدید دمای کارت بین ۴ تا ۶ درجه پایینتر میاد

کمی زمان بره این کار و حوصله میخواد

چون ممکنه کارت بعد از اندرولت تو بنچمارک پایدار باشه اما تو بازی یهو کرش کنه

لینک به دیدگاه

سلام

چون میخواستید از طریق خود نرم افزار این کار رو انجام بدیدفکر کنم از طریق روش زیر باید انجام بدید:

1.ابتدا کلید های ALT+R رو بزنید

2.از تبradeon FRTC فریم رو روی فریم 60 قفل کنید

3.از تب Display گزینه Enhanced SYNC رو روشن کنید

موفق باشید

لینک به دیدگاه

خوب دوستان جواب دادن

اندولت هیچ خطری نداره چون شما ولتاژ هسته رو داری کم میکنی نه ولتاژ ورودی کارت رو

فقط اینکه موقع اندرولت فن هم دستی تنظیم کن

و اینکه اگه انلاین بازی نمیکنی chill رو فعال کن

برای تست هم سراغ بازی برو چون بنچمارک های تست به دلیل محدودیت چند دقیقه ای زیاد فشاری واردنمیکنن 

اگه فریم رو قفل میکنی همیشه بیشتر از 60 بزار تا وقتی به صحنه ای لگ دار رسیدی فریم زیاد تو سرش نخوره مثلا 65 یا 70 بزار

پارکی تصویرم پیش اومد از enhaned sync استفاده کن 

نکته بعدی  دمای چیپ شما 80 هست دمای vrm رو حتما چک کنید از برنامه های hwinfo یا سنسور aida64

من خودم اجازه نمیدم کارتم دماش به 72 برسه 

اندرولت کردم و فن رو دستی تنظیم کردم اگه تنظیم نکنم دماش مثل شما میشه و لی بعد اندرولت و کاهش کلاک 30 مگاهرتزی  دما 70 یا 72 میشه 

لینک به دیدگاه

درود 

مدل کارتتون چیه؟

یک بار در کیس رو باز کنید و ببینید باز هم دما از 80 رد میکنه؟ اگر دما فرقی نکرد باید حتما یه فکری براش بکیند، راستش این دمایی که گفتید یکم بالاست. بنده در اهواز سکونت دارم(خودتون که دیگه میدونید هوای  اینجا چقدر گرمه) و با دور فن 65 درصد بدون قفل کردن فریم، دما این کارت از 72 درجه بیشتر نمیشه. حالا زیر 80 یه چیزی اما بالای 80 کمی نگران کننده هست. ببنید احتمالا کارت نیاز به تعویض خمیر داشته باشه و با انجام این کار احتمالا 5 تا 10 درجه دما کاهش پیدا میکنه. 

به هر حال موفق باشید 🌹

لینک به دیدگاه

سلام 

بنده هم در تابستون به این صورت کار میکنم بابت گرمای زیاد که کارت خنک تر باشه 

کمی کور کلاک رو کم میکنم . ولتاژ رو کم میکنم و از دور فن فیکس استفاده میکنم که تاثیر چندانی در گیم نداره ولی دما رو میشه کنترل کرد 

اینجوری فشار زیادی به فن هم وارد نمیشه و کارم راه میوفته 

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، babak_11 گفته است :

سلام 

کمی کور کلاک رو کم میکنم . ولتاژ رو کم میکنم و از دور فن فیکس استفاده میکنم که تاثیر چندانی در گیم نداره ولی دما رو میشه کنترل کرد 

کارتون بسیار درست و منطقی هست

من یه تنظیمات دیگه هم ساختم که کلاک رو کردم 1000 و اندرولت کردم دما حتی 60 هم نمیشه فریم یه 10تایی نهایت میخوره تو سرش ولی خوب بازی ای که من بازی میکنم بیشتر از 60 فریم میده و مهم نیست اون 10تا

😂

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، 𝕶𝖎𝖓𝖌𝖕𝖎𝖓 گفته است :

ن‌ مشکلی پیش نمیاد

اگر به درستی انجام بدید دمای کارت بین ۴ تا ۶ درجه پایینتر میاد

کمی زمان بره این کار و حوصله میخواد

چون ممکنه کارت بعد از اندرولت تو بنچمارک پایدار باشه اما تو بازی یهو کرش کنه

عیب نداره اروم اروم یاد میگیرم چاره ای نیس. فقط دوتا ولتاژ کنترلر هست توی واتمن. کدومو باید دستکاری کنم دوستان.

در 8 ساعت قبل، Chabouk گفته است :

سلام

چون میخواستید از طریق خود نرم افزار این کار رو انجام بدیدفکر کنم از طریق روش زیر باید انجام بدید:

1.ابتدا کلید های ALT+R رو بزنید

2.از تبradeon FRTC فریم رو روی فریم 60 قفل کنید

3.از تب Display گزینه Enhanced SYNC رو روشن کنید

موفق باشید

خیلی ممنون. میگم اخه حتما راهش رو درست نمیرفتم که اعمال نمیشد.  با قفل فریم دماش پایین میمونه و بهتره باز. والا میخام فریم رو روی 65 اینا قفل کنم که افت فریم خوردنی زیر 60 نیاد لگ نیفته تو بازی.

در 8 ساعت قبل، memex گفته است :

خوب دوستان جواب دادن

اندولت هیچ خطری نداره چون شما ولتاژ هسته رو داری کم میکنی نه ولتاژ ورودی کارت رو

فقط اینکه موقع اندرولت فن هم دستی تنظیم کن

و اینکه اگه انلاین بازی نمیکنی chill رو فعال کن

برای تست هم سراغ بازی برو چون بنچمارک های تست به دلیل محدودیت چند دقیقه ای زیاد فشاری واردنمیکنن 

اگه فریم رو قفل میکنی همیشه بیشتر از 60 بزار تا وقتی به صحنه ای لگ دار رسیدی فریم زیاد تو سرش نخوره مثلا 65 یا 70 بزار

پارکی تصویرم پیش اومد از enhaned sync استفاده کن 

نکته بعدی  دمای چیپ شما 80 هست دمای vrm رو حتما چک کنید از برنامه های hwinfo یا سنسور aida64

من خودم اجازه نمیدم کارتم دماش به 72 برسه 

اندرولت کردم و فن رو دستی تنظیم کردم اگه تنظیم نکنم دماش مثل شما میشه و لی بعد اندرولت و کاهش کلاک 30 مگاهرتزی  دما 70 یا 72 میشه 

دقیقا مشکل اینه انلاین بازی میکنم و خودم دستی ichil رو قبلا غیر فعال کردم. والا نمیدونم چرا hw اینفو برای من دمای Vrm رو نشون نمیده! چند بار خواستم چک کنم هرچی گشتم نبود. والا برای کارت من ممکن نیس دما زیر 80 بمونه. بعد یه 10-20 دقیقه کم کم میاد بالا حدود 80 تا 82 درجه.

نمیخام اندرولت کنم ولی یه فکری باید براش کنم.

در 8 ساعت قبل، ShQringQn گفته است :

درود 

مدل کارتتون چیه؟

یک بار در کیس رو باز کنید و ببینید باز هم دما از 80 رد میکنه؟ اگر دما فرقی نکرد باید حتما یه فکری براش بکیند، راستش این دمایی که گفتید یکم بالاست. بنده در اهواز سکونت دارم(خودتون که دیگه میدونید هوای  اینجا چقدر گرمه) و با دور فن 65 درصد بدون قفل کردن فریم، دما این کارت از 72 درجه بیشتر نمیشه. حالا زیر 80 یه چیزی اما بالای 80 کمی نگران کننده هست. ببنید احتمالا کارت نیاز به تعویض خمیر داشته باشه و با انجام این کار احتمالا 5 تا 10 درجه دما کاهش پیدا میکنه. 

به هر حال موفق باشید 1f339.png

gigabyte rx580 8gb gaming

والا بردم نمایندگی آواژنگ سرویسش کنه گفت نیازی نیس چرت و پرت تحویل داد گفت تا 95 درجه مشکل نداره در حالی که همه ی کارتا تو 90 درجه سیستم خاموش میشه. اخرشم فهمیدم خمیر نداره یا گشاد تشریف دارن. میگه تو چیکار داری ببر استفاده کن سوخت بیار تعویض کنیم. منم گفتم مشکل همونه میدونم که تعویض نمیکنین! گیری کردیم به مولا

در 8 ساعت قبل، babak_11 گفته است :

سلام 

والا باید امتحان کنم کم کم ببینم کدوم جواب میده.

ممنون از همه ی دوستان +1 به همگی. مثبتام تموم شد. خیلی لطف کردین.

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

شما وقتی ک کارتتون گارانتی داره هیچکاری بجز آندرولت و تنظیم دستی فن از دستتون برنمیاد

بزن بترکون ،نو بگیر

ولی اگه گارانتی نمیداشت، احتمال اینکه از خمیر باشه زیاده، دما این کارتا تا این حد بالا نیست

غیر طبیعیه

لینک به دیدگاه

یک موضوع دیگه رو فراموش کردم بگم، همه کارتا رو ۹۰ خاموش نمیشن، مخصوصا این amd 

من ۴۸۰ رفرنس دارم(پستی در همین مورد گذاشته بودم)، فراموش میکردم فن دستی تنظیم کنم خاموش میشد، بعد از ریست یادم میومد ک باید فن رو ببرم بالا، البته قبل از تغییر کولر

و اینکه تو دما +100 خاموش میشه

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، farzadkrd گفته است :

یک موضوع دیگه رو فراموش کردم بگم، همه کارتا رو ۹۰ خاموش نمیشن، مخصوصا این amd 

من ۴۸۰ رفرنس دارم(پستی در همین مورد گذاشته بودم)، فراموش میکردم فن دستی تنظیم کنم خاموش میشد، بعد از ریست یادم میومد ک باید فن رو ببرم بالا، البته قبل از تغییر کولر

و اینکه تو دما +100 خاموش میشه

بله 290 و 290X رفرنس در دمای 95 درجه کار می کنن !

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

عیب نداره اروم اروم یاد میگیرم چاره ای نیس. فقط دوتا ولتاژ کنترلر هست توی واتمن. کدومو باید دستکاری کنم دوستان.

به ترتیب تصویری که براتون گذاشتم پیش برید
شما باید شاخه یا Stage 7 رو کاستومایز کنید. عدد بالایی فرکانسه و عدد پایینی ولتاژ به میلی ولت
مثلا شما در شاخه 7 ولتاژ رو از 1150 به 1130 تقلیل بدید و بعد تست بگیرید تو بازی و بنچمارک تا ببینید پایدار هست یا نه اگر پایدار بود پله پله کمتر میکنید ولتاژ رو بین 10 تا 30 میلی ولت

Capture.JPG

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، 𝕶𝖎𝖓𝖌𝖕𝖎𝖓 گفته است :

به ترتیب تصویری که براتون گذاشتم پیش برید
شما باید شاخه یا Stage 7 رو کاستومایز کنید. عدد بالایی فرکانسه و عدد پایینی ولتاژ به میلی ولت
مثلا شما در شاخه 7 ولتاژ رو از 1150 به 1130 تقلیل بدید و بعد تست بگیرید تو بازی و بنچمارک تا ببینید پایدار هست یا نه اگر پایدار بود پله پله کمتر میکنید ولتاژ رو بین 10 تا 30 میلی ولت

مرسی داداش دمت گرم. برم تو کارش.

لینک به دیدگاه

در 22 ساعت قبل، 𝕶𝖎𝖓𝖌𝖕𝖎𝖓 گفته است :

اگه کارت radeon دارید

از طریق نرم افزار ادرنالین قسمت تب wattman میتونید اقدام به اندرولت کنید

افست هارو ۲۰-۳۰ میلی ولت کاهش بدید و بعد اون با بنچمارک Unigine Superposition در تنظیمات 4K تست کنید پایداری رو

من روشی که ایشون گفتن رو پیشنهاد میکنم

و اندرولت کردن اصلا ریسکی نداره نترسید کارت خنک تر هم میشه

همون طور که یکی از دوستان هم اشاره کرد باز کردن در کیس خیلی کمک می کنه

یونیجین سوپرپوزیشن - هون بنچمارک - تری دی مارک اینا خوبن

فیورمارک لود الکی میاره 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

من روشی که ایشون گفتن رو پیشنهاد میکنم

و اندرولت کردن اصلا ریسکی نداره نترسید کارت خنک تر هم میشه

همون طور که یکی از دوستان هم اشاره کرد باز کردن در کیس خیلی کمک می کنه

یونیجین سوپرپوزیشن - هون بنچمارک - تری دی مارک اینا خوبن

فیورمارک لود الکی میاره 

ممنون عزیز. فعلا اوردم روی 1100 بدون مشکل کار میکنه منتظرم شب 3دی مارک دانلود کنم با اون تست بگیرم خیالم راحت بشه ببینم با بیشتر پایین اوردن اگه افت کارایی نده بیشترم پایین بیارم.

لینک به دیدگاه

و اما نتایج

اول با ولتاژ دیفالت و دور فن دیفالت رو میذارم. اینجا دما تا 82 درجه رفت ولی مشکل این بود که دور فن خیلی پایین بود به صورت اتوماتیک

4.thumb.jpg.054e11bf34b46bcf99741f62f55df326.jpg

دومیش ولتاژ دیفالت با دور فن دستی که نمیدونم چرا کمتر شد! اینجا ماکزیمم دور فن 73 درصد بود که دما بالاتر از 75 درجه نرفت5.thumb.jpg.b32e9d9f8786d338979389c0d3310616.jpg

نتیجه ی سوم با ولتاژ 1100 و دور فن دستی که دما از 71 درجه بالاتر نرفت با دور فن 71 درصد

1.thumb.jpg.316ee93303935c16e6df343527c40c4e.jpg

نتیجه ی چهارم با ولتاژ 1050 هست که دما از 68 بالاتر نرفت با دور فن ماکزیمم 68 درصد

3.thumb.jpg.bef5db69e9fa8b1437ad038c758c5303.jpg

نتیجه ای که میشه گرفت اینه که با پایین اوردن ولتاژ در حدود  100 واحد چیزی حدود 7 درجه تفاوت حاصل شد که بنچمارک هم 50 امتیاز تقلیل داشت.

لینک به دیدگاه

دمای هارد یه ترا WD BLUEالان 37

SSD ADATA 128 الان روی 40 هست

مدل کیس Green strikerکه جفت هادر ها تو باکس هارد کیس قرار دارن تهویه خیلی مناسبی نداره موندم چیکارش کنم 🙄

دو عدد فن بدرد نخور جلوی کیس بسته شده ازش هوای خنک میاد بیرون،کولر هم که 24ساعته روشنه هوای داخل اتاق هم خنکه

لینک به دیدگاه

بنظرم دماشون الان خوب نباشه بدم نیست و مشکلی نداره.فن هارد میتونین پیدا کنین اگه میخواین دما رو پایینتر نگه دارین.

باز بنظرم دمای هارد وقتی 40 رو رد کنه یمقدار نگران کنندس

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...