رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

از کجا فهمیدید فریز شدن مربوط به CPU هست؟ 

به هر حال این کارها رو انجام بدید.

BIOS رو اپدیت کنید به اخرین نسخه (خیلی مهمه). و بعد فکتوری ریست کنید. تنظیمات رو از داخل BIOS روی اتوماتیک و دیفالت و بدون اورکلاک بذارید.

فقط داخل AI Tweaker قسمت AI Overclock Tuner روی اتوماتیک نباشه و روی فرکانس رم ست کنید. بقیش دیفالت باشه.

رایزن مستر و AI Suit رو هم تنظیماتشون رو پاک یا Reset کنید.

اینجوری فرکانس بوست از روی دما تعیین میشه.

این سی پی یو با کولر خودش اصلا جایی برای اورکلاک نداره.

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Battlefield3 گفته است :

BIOS رو اپدیت کنید به اخرین نسخه (خیلی مهمه). و بعد فکتوری ریست کنید. تنظیمات رو از داخل BIOS روی اتوماتیک و دیفالت و بدون اورکلاک بذارید.

فقط داخل AI Tweaker قسمت AI Overclock Tuner روی اتوماتیک نباشه و روی فرکانس رم ست کنید. بقیش دیفالت باشه.

سلام

ممنون بابت پاسخدهی.

موقع رندر گرفتن و کارکرد پردازنده احتمال دادم. چون پردازنده در حال کار بهش فشار میاد گفتم شادی دلیلش اون باشه.

فرکانس رم همون فرکانسی که تو خود بایوس سیستم خودش زده حداکثر فلان قدر؟!

در 5 ساعت قبل، Battlefield3 گفته است :

چون من سخت افزار و نحوه کارکردشون زیاد سر در نمیارم برا همین قبل تغییر مقادیر چندتا عکس گرفتم از بایوس.

اگه زحمت بکشید از رو همین عکس ها راهنمایی بفرمائید هم ممنون میشم.

ضمنا آپیدت بایوس رو هم چک کزدم و به آخرین ورژن آپدیت شده بود.

20200406_125156.jpg

20200406_125126.jpg

در 5 ساعت قبل، Tereysi گفته است :

سلام گرامی مشکل از همون فن استوک است خمیر سلیکون مرغوب بزنید و حتما یک واترکولر یا کولر خوب ببندید .

مطمئنید؟

من هم رو همین فن پردازنده شک دارم ولی تو بررسی هایی که دیدم این فن کارشو خوب انجام میده.

لینک به دیدگاه

سلام گرامی مشکل از همون فن استوک است خمیر سلیکون مرغوب بزنید و حتما یک واترکولر یا کولر خوب ببندید .

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، mohammadrmm گفته است :

سلام

ممنون بابت پاسخدهی.

موقع رندر گرفتن و کارکرد پردازنده احتمال دادم. چون پردازنده در حال کار بهش فشار میاد گفتم شادی دلیلش اون باشه.

فرکانس رم همون فرکانسی که تو خود بایوس سیستم خودش زده حداکثر فلان قدر؟!

چون من سخت افزار و نحوه کارکردشون زیاد سر در نمیارم برا همین قبل تغییر مقادیر چندتا عکس گرفتم از بایوس.

اگه زحمت بکشید از رو همین عکس ها راهنمایی بفرمائید هم ممنون میشم.

ضمنا آپیدت بایوس رو هم چک کزدم و به آخرین ورژن آپدیت شده بود.

20200406_125156.jpg

20200406_125126.jpg

مطمئنید؟

من هم رو همین فن پردازنده شک دارم ولی تو بررسی هایی که دیدم این فن کارشو خوب انجام میده.

گرامی ساده ترین راه برای ریست کردن بایوس باطری مادربرد را دربیارید و بعد از چند دقیقه مجدد جا بزنید بعد تست بگیرید اگر مشکل حل نشد خمیر سیلیکون مرغوب و با یک کولر دیگه تست کنید.

لینک به دیدگاه

سلام

عموما دمای 80 درجه نمیتونه موجب فریز سیستم بشه .

این که در فول لود پردازنده سیستم فریز بشه حتما دلیل بر مشکل داشتن CPU نیست .

کارهایی که میتونید انجام بدید .

1. تمام قطعات غیر ضروری رو از سیستم جدا کنید ( این شامل DVD رایتر و کارت صدا و ... هم میشه )

2. از چند تا برنامه مانیتورینگ همزمان استفاده نکنید

3. برنامه مانیتورینگتون رو عوض کنید . یا حتی بدون مانیتور کردن دما و ... رندرگیری کنید .

4. نصب مجدد ویندوز و درایور ها و برنامه ها .

5. تست رم ها ، پاور و ... با برنامه ها مربوطه .

.............................

مشخصات دقیق سیستم و برنامه ای که باهاش رندر میگیرد رو هم مشخص کنید .

لینک به دیدگاه

مشکل از خنک کننده کارتتون هم میتونه باشه

فن هارو قبل از رسیدن به 70 درجه رو 60 درصد ست کنید

یه فن کمکی رو درب نصب کنید که هوا رو به داخل کیس هدایت کنه

1 فن خروجی هم از پشت کیس نصب کنید

در اخر تاثیر نداشت حتما خمیر کارت رو عوض کنید

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، M_R گفته است :

مشکل از خنک کننده کارتتون هم میتونه باشه

فن هارو قبل از رسیدن به 70 درجه رو 60 درصد ست کنید

یه فن کمکی رو درب نصب کنید که هوا رو به داخل کیس هدایت کنه

1 فن خروجی هم از پشت کیس نصب کنید

در اخر تاثیر نداشت حتما خمیر کارت رو عوض کنید

خمیر کارت رو عوض کردم arctic mx4 زدم تغییری نکرد ..یدونه فن خروجی داره یدونه هم ورودی از جلو ...مدل کیسم green hiwa mid tower ...فن هارو هم تنظیم میکنم ولی بازم تغییری نمیکنه 

لینک به دیدگاه

اندرولت و اندرکلاک کارسازه ، با نرم افزار msi afterburner یا فلش بایوس مود شده میتونید اینکارو انجام بدید.

https://linustechtips.com/main/topic/1085513-laptop-undervolting-guide-intelnvidia/

لینک به دیدگاه

در 30 دقیقه قبل، irajshop گفته است :

اندرولت و اندرکلاک کارسازه ، با نرم افزار msi afterburner یا فلش بایوس مود شده میتونید اینکارو انجام بدید.

https://linustechtips.com/main/topic/1085513-laptop-undervolting-guide-intelnvidia/

بازم چندان تاثیری نداشت اندرولت هم کردم 

لینک به دیدگاه

سیستم خنک کنندش خوب نیست

متاسفانه کاری نمیشه کرد

البته میتونید فرکانس هسته رو کم کنید حدود 150 مگاهرتز و مموری کلاک رو تا جایی که میشه افزایش بدید هم خنک میمونه هم قدرت کارت حفظ میشه و شایدم بیشتر شه

سلامت فن خود کارتو چک کنید

و درنهایت باهاش کنار بیاید 80 تا چیزی نیست که نگران کننده باشه چون مدل سوپر هست 

ویرایش شده توسط M_R
لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، M_R گفته است :

سیستم خنک کنندش خوب نیست

متاسفانه کاری نمیشه کرد

البته میتونید فرکانس هسته رو کم کنید حدود 150 مگاهرتز و مموری کلاک رو تا جایی که میشه افزایش بدید هم خنک میمونه هم قدرت کارت حفظ میشه و شایدم بیشتر شه

سلامت فن خود کارتو چک کنید

و درنهایت باهاش کنار بیاید 80 تا چیزی نیست که نگران کننده باشه چون مدل سوپر هست 

ینی با تعویض خمیر هم درست نمیشه ؟میگم شاید من خمیرو بد زده باشم ..بار اول خمیر زدم دما تا 88 میرف بار دوم ک زدم برگشت به حالت قبل تا 84 میرفت ...بار اول یکم زیاد زدم ولی بار دوم تا جایی ک تونستم لایه خمیر رو با یه کارت نازک کردم ..درسته ک سری 2000 دمای بالایی دارن ولی قاعدتا نباید تا این حد بره ک فن ب 100% برسه تو یوتیوب هم دیدم با همین کارت تو حالت لود 78 درجه بود دماش .. من پنکه رو هم دقیقا گزاشتم بغل گرافیک بازم دما تغییری نکرد 

لینک به دیدگاه

کارت نو و تولید جدید رو نباید اصلا خمیرش رو دست میزدید حالا با مرور زمان دماتون از اینم بدتر میشه. خمیر کارخونه با خمیر های بازار فرق داره.

لینک به دیدگاه

کلا گیگابایت سری ویندفورسش کولینگ خوبی نداره و اینکه دما خیلی بستگی به تهویه کیس و دما اتاق داره. کیس اگه ورودی و خورجی هوا نداشته باشه دما فرقی نمیکنه.

لینک به دیدگاه

کسی نیس ک گرافیک rtx 2060 windforce داشته باشه و این مشکل براش پیش اومده باشه ؟

لینک به دیدگاه

سلام
من توی سیستم مشکل دمای بالای سی پی یو در حالت idle رو داشتم (50 تا 60 درجه)، بایوس را آپدیت کردم و از قسمت EZ Tuning مادر برد ایسوس به صورت اتوماتیک ولتاژهای سی پی یو را دوباره ست کردم که دما مقداری کاهش داشت (در حد دو سه درجه) ولی نه در حد مورد نظر.

مشکلی که الآن به اون برخوردم اینه که بعضی مواقع در هنگام روشن کردن، سیستم چند تا بوق میزنه و ال ای دی VGA روی مادر برد روشن میمونه که البته سیستم بالا میاد، تصویر میده و به صورت کامل کار میکنه و وقتی یبار ریست بشه دیگه این مشکل پیش نمیاد و ال ای دی VGA خاموش میشه که البته دوباره بعد از چند بار خاموش و روشن کردن همین مشکل پیش میاد. هر زمان هم که این مشکل پیش میاد تنظیمات مربوط به ال ای دی های بورد، رم، سی پی یو و کیس بهم میریزه و ریست میشه.

مشکل دیگه ای هم که مادر بورد داره اینه که فن های کیس به RGB Header مادر بورد متصل شدن گاهی اصلا روشن نمیشن، گاهی خاموش و روشن میشن و گاهی هم به درستی کار میکنن. البته فن ها وقتی از حالت MBSynce خارج بشن به درستی کار میکنن.

CPU: AMD ryzen 9 3900x
MB: Asus prime x570-pro
RAM: Kingston HyperX Predator RGB 4×16GB=64GB DDR4 3200MHz CL16
GPU: Gigabyte Aorus RTX 2070 Super 8GB GV-N207SAORUS-8GC
PSU: Green GP850B-OCPT Overclocking Evo Platinum
Case: Green Z5 Surena

ویرایش شده توسط Ahmad-Sh
لینک به دیدگاه

سلام . 9100f  دارم با فن معمولی ... دما سی پی یو در حالات عادی 40 درجه و در بازیهای سنگین به 76 درجه بهضی وقتا میرسه ؟ دما خیلی خطریه ؟ فن رو 6 ماه پیش خریدم .. یکی دیگه بخرم ؟ 

لینک به دیدگاه

این دما عادیه نگران نباش 

مدل خنک کننده ات چیه دوست عزیز؟

لینک به دیدگاه

سلام دما زیر ۷۰ باشه بهتر هست. فن استوک اگه دارید عادیه ، یه کولر بهتر تهیه کنید.

لینک به دیدگاه

اره استوک هست . خیلی هم صداش بلنده از روز اول ک حریدمش ... چی پیشنهاد میدید چ ارک و مدلی ؟

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، haydar8881 گفته است :

اره استوک هست . خیلی هم صداش بلنده از روز اول ک حریدمش ... چی پیشنهاد میدید چ ارک و مدلی ؟

دیگه بستگی به بودجه خودتون داره الان ارزونترینش گرین نوتوس هست که چند مدل داره نوتوس ۱۰۰ مناسب هست. اگه نه نوتوس ۹۵ با کولر استوک فرقی نداره. 

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، haydar8881 گفته است :

سلام . 9100f  دارم با فن معمولی ... دما سی پی یو در حالات عادی 40 درجه و در بازیهای سنگین به 76 درجه بهضی وقتا میرسه ؟ دما خیلی خطریه ؟ فن رو 6 ماه پیش خریدم .. یکی دیگه بخرم ؟ 

دما مشکلی نداره ولی خوب چون خنک کننده شما بادی هست روی هوای کیس اثر میزاره برای خود کیس فن تهیه کنید

میتونید اندرولت کنید اگه برد مناسبی دارید و دانششو دارید یا خمیر مناسب بزنید یا فن رو عوض کنید

لینک به دیدگاه

سلام 

یه پردازنده i5 3570 دارم که این چند وقته تو استرس (prime95) به ۸۲ میرسه و نوسان زیاد میکنه 

کولر پردازنده استوک اینتله(از روی پنتیوم سندی بریج برداشتم)

پردازنده هم موقه نصب من نصبش نکردمو برادرم نصب کرد دوسال پیش،با خمیر هزار تومنیا 

حالا میخام بدونم مشکل فقط از خمیره ،یا اگه دلید هم بشه بهتره؟

میدونم که tj max تا ۱۰۵ درجه هم میره ولی من با این دما راحت نیستم میخام برسه به ۶۵ اینا

و اینکه یه خمیر با قیمت مناسب معرفی کنید،گزینه های زیادی نیست تو این سایتا(اگه کسی هم داره برا فروش البته گرون نباشه بگه)

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

تست پرایم معیاری برای استفاده معمول نیست.

سه تا راه هست از کمترین میزان هزینه به بیشترین:

اول

شما اول خمیر قبلی رو با دستمال و الکل پاک کنید.

و کولر استوکتون رو کامل با فشار باد تمیز کنید.

سپس خمیر جدید بزنید.

و از داخل بایوس میزان ولتاژ هسته (VCore) رو کم کنید.

و دور فنتون رو روی دور حداکثر بزارید.

مدل کیستون رو هم بفرمایید و یک عکس هم از داخلش بزارید تا ببینیم تهویه هوا به چه صورت هستش.

دوم

یک عدد cpu cooler tower تهیه کنید.

خمیر خود کولر داره.

سوم 

دیلید و تعویض خمیر زیر cpu که با توجه به مدل cpu وهزینه بالای دیلید منطقی نیست.

ویرایش شده توسط nemisis6
لینک به دیدگاه

همونطور که در بالا ذکر شد انجام بدید فقط قبلش خمیر رو حتما عوض کنید عمده مشکلتون همینه

لینک به دیدگاه

من زیاد دلید رو نمی پسندم برای استفاده عادی و ببشتر برای افراد ماجراجو این کار توجیه داره.

شما خمیر رو عوض کن و کولر رو هم گرد گیری کن. انشالله که دما پایین میاد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...