رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

دلید برای پردازنده هایی به کار میره که معدود خنک کننده هایی از پس دفع حرارتش بر میان.

خمیر سیلیکون رو عوض کنید. یدونه z9 دیپ کول بگیرید حداقل 20 بار میتونید استفاده کنید.

اگه z5 هم موجود بود خوبه (من دارم، کیفیت خوبی داره).

لینک به دیدگاه

سلام ، کولر استوک ضعیف هست خمیر‌عوض کنید اگه دما بالا بود کولر رو عوض کنید. در‌نهایت راه اخر دیلید هست.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 5 ساعت قبل، Silvermanhhh گفته است :

سلام 

یه پردازنده i5 3570 دارم که این چند وقته تو استرس (prime95) به ۸۲ میرسه و نوسان زیاد میکنه 

کولر پردازنده استوک اینتله(از روی پنتیوم سندی بریج برداشتم)

پردازنده هم موقه نصب من نصبش نکردمو برادرم نصب کرد دوسال پیش،با خمیر هزار تومنیا 

حالا میخام بدونم مشکل فقط از خمیره ،یا اگه دلید هم بشه بهتره؟

میدونم که tj max تا ۱۰۵ درجه هم میره ولی من با این دما راحت نیستم میخام برسه به ۶۵ اینا

و اینکه یه خمیر با قیمت مناسب معرفی کنید،گزینه های زیادی نیست تو این سایتا(اگه کسی هم داره برا فروش البته گرون نباشه بگه)

درود

من لزوم بر فشار با prime95 به پردازنده که دماش رو به 82 درجه برسونه رو نمیفهمم!؟😂 به بیان دیگر تقریبا هیچ برنامه رندر و بازی نمیتونه به اندازه این نرم افزار ها به پردازنده فشار بیاره و این دماها فقط در این تست ها هست.

مطمئنا از جایی که میگید  خمیر 1000 تومانی زدید قطعا با تغییر خمیر به یک مدل خوب مثل GT4 میتونید نتیجه خوبی بگیرید و دما 10-15 درجه کاهش خواهد داشت(در فشارهای منطقی بازی و برنامه های متداول نه فشار aida64 یا prime95)

در تعویض خمیر موقع نصب کولر سطح پردازنده و کف کولر رو با دستمال نخی و اتانول کاملا تمیز کنید. خود کولر هم اگر گرد و غبار گرفته تمیز کنید.

جریان مثبت هوا در کیس هم میتونه در کنترل دما و خروج گرمای تولید شده تاثیر گذار باشه.

آپدیت بایوس هم در بعضی موارد میتونه با کم یا فیکس کردن ولتاژ ها Vcore , VCCSA,VCCIO  کاهش دما رو همراه داشته باشه.

با توجه به اینکه پردازنده ضریب بسته و توان حرارتی پایینی داره دلید هم اصلا توصیه نمیشه.

در بایوس هم میتونید با تغییر پروفایل فن از حالت اتوماتیک به توربو یا پرفورمنس به دفع بیشتر حرارت کمک کنید.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

دوستان ممنون بابت راهنمایی

والا خمیر سیلیکون یدونه z9 مقداد داره که به سایتش اعتمادی ندارم

اگه کسی خمیر خوب با قیمت مشابه داره،چه نو چه استفاده شده(نهایتش مال یکسال قبل باشه)

بگه ممنون میشم 

لینک به دیدگاه

باید کولر بهتر بزاری من i5 2400 داشتم با کولر استوک تو گیم تا ۸۵ ۹۰ میرفت البته اون داغ تر از سری ۳۰۰۰ هست ولی با کولر بهتر ۶۰ ۶۵

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است :

باید کولر بهتر بزاری من i5 2400 داشتم با کولر استوک تو گیم تا ۸۵ ۹۰ میرفت البته اون داغ تر از سری ۳۰۰۰ هست ولی با کولر بهتر ۶۰ ۶۵

اونقد پول ندارم براش

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، nemisis6 گفته است :

سلام دوست عزیز

تست پرایم معیاری برای استفاده معمول نیست.

سه تا راه هست از کمترین میزان هزینه به بیشترین:

اول

شما اول خمیر قبلی رو با دستمال و الکل پاک کنید.

و کولر استوکتون رو کامل با فشار باد تمیز کنید.

سپس خمیر جدید بزنید.

و از داخل بایوس میزان ولتاژ هسته (VCore) رو کم کنید.

و دور فنتون رو روی دور حداکثر بزارید.

مدل کیستون رو هم بفرمایید و یک عکس هم از داخلش بزارید تا ببینیم تهویه هوا به چه صورت هستش.

دوم

یک عدد cpu cooler tower تهیه کنید.

خمیر خود کولر داره.

سوم 

دیلید و تعویض خمیر زیر cpu که با توجه به مدل cpu وهزینه بالای دیلید منطقی نیست.

دوست عزیز شما همین روش اول رو که گفتم و کم هزینه تر هم هست امتحان کن.

اگر کاربری گیم هست.

توی گیم یک تست دما بگیرید.

انشاالله که مشکل دما تون حل میشه.

عکس از کیس و مدل و تعداد فن ها رو هم بزارید.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، nemisis6 گفته است :

دوست عزیز شما همین روش اول رو که گفتم و کم هزینه تر هم هست امتحان کن.

اگر کاربری گیم هست.

توی گیم یک تست دما بگیرید.

انشاالله که مشکل دما تون حل میشه.

عکس از کیس و مدل و تعداد فن ها رو هم بزارید.

سلام ممنون

چند وقت پیش فن خریدم برا کیس:

الان بحث خمیره فقط ،این سایت مقداد سه نوع داره،ولی من بش اعتمادی ندارم

لیون یکی داره اونم گرونتر از بقیه جاها میده،فافا هم که از اون خمیر دندونا داره

دوستان کسی داره برا فروش بگه در حد همین ۱۰۰تومنو بالاتر

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Silvermanhhh گفته است :

اونقد پول ندارم براش

چاره ای نداری باید کولر عوض کنی این جواب یوخ

یه نوتوس ۹۵ کارکرده کارتو راه میندازه .

بعد یه چیز : حالا من پیامارو نخوندم اما اگه کاربریت گیمه فکر کنم دما کمتر باشه چون همیشه تو لود ۱۰۰ درصد نیست . تو گیم هم همیشه ۸۰ به بالاس ؟

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است :

چاره ای نداری باید کولر عوض کنی این جواب یوخ

یه نوتوس ۹۵ کارکرده کارتو راه میندازه .

بعد یه چیز : حالا من پیامارو نخوندم اما اگه کاربریت گیمه فکر کنم دما کمتر باشه چون همیشه تو لود ۱۰۰ درصد نیست . تو گیم هم همیشه ۸۰ به بالاس ؟

تو گیم تا ۷۵ میره 

نمیدونم دقیقا از یه مدت به بعد اینجور شده

فکر کنم خمیره خشک شده

از یه طرفم پردازنده قدیمیه

گفتم شاید اون tim که اینتل زده هم نابود شده ،گفتم از همون خمیر که میزنم برا پردازنده،برا زیر اونم بزنم برا دلید

حداقل از هیچی بهتره

کولر گفتم نخرم،چون پردازنده زیاد مالی نیست براش خرج کنم

لینک به دیدگاه

منم یکم حساس بودم بخاطر همین دما واسه 8700 تاور کولر گرفتم . حالت عادی دماش 35 درجه هست و تو تست استرس بزور میرسه 60 درجه . البته از نظر خودت باید ببینی . چیزیه که سلیقه ایه ، الانم که قیمتا ماشالله ترکونده اینقد رفتن بالا 

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام

از یکی از دوستان خمیر gt4 گرفتم زدم چند وقت پیش ،دمای استرس حدود ۵درجه اومد پایین تر (حدود ۷۷)

حالا یه قضیه ای هست که هنوز برا من روشن نشده

دمای پردازنده خیلی سریع میره بالا

اما به نسبت دیر میاد پایین 

برعکس کارت گرافیکم هر ۱ثانیه ۲ درجه میره بالا موقه لود اما وقتی بار ازش برداشته میشه سر ۱ثانیه ۱۰درجه میاد پایین 

اصلشم باید همینجور باشه دیگه!

دور فن کولر پردازنده درحالت عادی ۱۰۰۰هست بعد ۷۰درجه اروم میره بالا و میرسه به ۲۰۰۰

دمای idle پردازنده ۳۷ تا ۴۰ هست 

دمای تکی هسته ها براخودشون از ۳۰ تا ۵۰ هم حتی همینجور میره و میاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، Silvermanhhh گفته است :

سلام

از یکی از دوستان خمیر gt4 گرفتم زدم چند وقت پیش ،دمای استرس حدود ۵درجه اومد پایین تر (حدود ۷۷)

حالا یه قضیه ای هست که هنوز برا من روشن نشده

دمای پردازنده خیلی سریع میره بالا

اما به نسبت دیر میاد پایین 

برعکس کارت گرافیکم هر ۱ثانیه ۲ درجه میره بالا موقه لود اما وقتی بار ازش برداشته میشه سر ۱ثانیه ۱۰درجه میاد پایین 

اصلشم باید همینجور باشه دیگه!

دور فن کولر پردازنده درحالت عادی ۱۰۰۰هست بعد ۷۰درجه اروم میره بالا و میرسه به ۲۰۰۰

دمای idle پردازنده ۳۷ تا ۴۰ هست 

دمای تکی هسته ها براخودشون از ۳۰ تا ۵۰ هم حتی همینجور میره و میاد

درود

وقتی کولر استوک هست دمای شما سریع بالا میره. دور فن از داخل بایوس روی مقادیر بالاتر قرار بدید قطعا شتاب افزایش دما کمتر میشه. پایین اومدن لحظه ای هم نرمال هست و اتفاقا نشانگر این مسئله هست که خمیر زیر IHS هنوز به خوبی عمل میکنه.

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، HeX گفته است :

درود

وقتی کولر استوک هست دمای شما سریع بالا میره. دور فن از داخل بایوس روی مقادیر بالاتر قرار بدید قطعا شتاب افزایش دما کمتر میشه. پایین اومدن لحظه ای هم نرمال هست و اتفاقا نشانگر این مسئله هست که خمیر زیر IHS هنوز به خوبی عمل میکنه.

خوده کولر هم نمیدونم شاید اصلن مشکل از کولر باشه!

فن رو از تو bios میزنم ۵۰ درصد با ۲۰درصد قبلش تفاوت سرعتش ۱۰۰تا ۲۰۰rpm هست ،بعد خیلی هم نوسان داره از ۱۳۰۰میره تا ۱۱۰۰

بنظرتون خراب نیست؟

لینک به دیدگاه

به نظرم باید دلید کنید همه راها رو امتحان میکنید آخرش مجبور به دلید میشید سری 3000 زیر هدسینگ سی پی یو از خمیر استفاده شده و اینها بعد از چند سال استفاده خشک میشن و باید با خمیر جدید تعویض بشن

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Hamed.Madadi گفته است :

به نظرم باید دلید کنید همه راها رو امتحان میکنید آخرش مجبور به دلید میشید سری 3000 زیر هدسینگ سی پی یو از خمیر استفاده شده و اینها بعد از چند سال استفاده خشک میشن و باید با خمیر جدید تعویض بشن

نمیدونم از چه خمیری استفاده کنم،از گرین gt4 دارم نمیدونم خوبه یا نه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 6 ساعت قبل، Silvermanhhh گفته است :

خوده کولر هم نمیدونم شاید اصلن مشکل از کولر باشه!

فن رو از تو bios میزنم ۵۰ درصد با ۲۰درصد قبلش تفاوت سرعتش ۱۰۰تا ۲۰۰rpm هست ،بعد خیلی هم نوسان داره از ۱۳۰۰میره تا ۱۱۰۰

بنظرتون خراب نیست؟

احتمالا یه بخشی مربوط به دما و یکی مربوط به دور فن هست. اگر مود داره روی حالت توربو یا پرفورمنس بذارید. اینکه یدفعه تا 1300 میره یعنی که به افزایش دما سریعا واکنش نشون میده، یعنی دما از محدوده که بیشتر میشه سریع با بالا بردن دور فن نمیذاره افزایش دمای بیشتر رخ بده . اگر خراب بشه کلا کار نمیکنه.

به نظر من دمای لود 77 درجه تو prime95 با کولر استوک کاملا طبیعی هست برای این نسل. من کولر استوک روی 2500K داشتم که تازه لحیم هم بود دما به براحتی تا 70 بالا میومد در بازیها.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان. من حدود چند ماهی میشه که یه SDD برند Lexar با فرم فاکتور M.2 خریدم و روی مادربورد PRIME-A320M-A نصب کردم. خنک‌کننده‌م هم NOTUS 400-PWM هست. توی این مادربورد، SSD یکمی نزدیک به CPU هست و از طرفی خنک‌کننده هم بزرگه و فکر می‌کنم حرارتی که از CPU دفع می‌کنه مستقیم روی SSD می‌نشینه. برای همین حس می‌کنم وقتی CPU زیر فشار (حتی خیلی کم) قرار می‌گیره، روی دمای SSD تاثیر می‌ذاره چون به راحتی از ۵۰ درجه رد می‌کنه. توی حالت بیکار بیکار سیستم هم روی ۴۷ و ۴۸ درجه‌ست.

حالا خواستم ببینم دوستان آیا راه‌حلی دارند؟ خودم فکر کردم شاید بد نباشه که با یه اکستنشن SSD رو به یه جای خنک‌تری از کیس منتقل کنم یا اینکه خروجی زیر هیت‌سینک روی CPU رو با یه چیزی ببندم که باد گرم از طرف‌های دیگه خارج بشه و به SSD و حتی گرافیک نخوره. یا اینکه ای دماها برای یه SSD در حالت بیکار عادیه و جای نگرانی برای تاثیرش در بلندمدت نیست؟

لینک به دیدگاه

Ssd m2 به طور کلی دماش بالا هستش تنها راهش اینکه بزار زیر هیتسینک جایگاه m2 یعنی مادربورد های که اون هیت سینک رو دارن

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، AminiIman گفته است :

سلام دوستان. من حدود چند ماهی میشه که یه SDD برند Lexar با فرم فاکتور M.2 خریدم و روی مادربورد PRIME-A320M-A نصب کردم. خنک‌کننده‌م هم NOTUS 400-PWM هست. توی این مادربورد، SSD یکمی نزدیک به CPU هست و از طرفی خنک‌کننده هم بزرگه و فکر می‌کنم حرارتی که از CPU دفع می‌کنه مستقیم روی SSD می‌نشینه. برای همین حس می‌کنم وقتی CPU زیر فشار (حتی خیلی کم) قرار می‌گیره، روی دمای SSD تاثیر می‌ذاره چون به راحتی از ۵۰ درجه رد می‌کنه. توی حالت بیکار بیکار سیستم هم روی ۴۷ و ۴۸ درجه‌ست.

حالا خواستم ببینم دوستان آیا راه‌حلی دارند؟ خودم فکر کردم شاید بد نباشه که با یه اکستنشن SSD رو به یه جای خنک‌تری از کیس منتقل کنم یا اینکه خروجی زیر هیت‌سینک روی CPU رو با یه چیزی ببندم که باد گرم از طرف‌های دیگه خارج بشه و به SSD و حتی گرافیک نخوره. یا اینکه ای دماها برای یه SSD در حالت بیکار عادیه و جای نگرانی برای تاثیرش در بلندمدت نیست؟

یه خورده بالاست.دلیلش همونی که خودت گفتی.اما جای نگرانی نیست

لینک به دیدگاه

از هر n, دوست عزیزم بابت راهنمایی‌هاشون ممنونم. متاسفانه هنوز نمی‌تونم با کلیک روی علامت قلب، از دوستان تشکر کنم برای همین مجبور شدم آف‌تاپیک بزنم.

لینک به دیدگاه

سلام به همگی

rtx 2080ti گرین تو بازی سنگین فریم انلاک بدون هیچ دستکاری و اورکلاکی تا 83 درجه میاد. فن رو 100

پیشنهادتون برای کاهش دما چیه اگر اورکلاک هم بخوام در نظر بگیرم؟

بادی اینو دیدم:  Arctic Accelero Xtreme IV یا Raijintek Morpheus ii مورد مشابه موجود تو ایران چیزی هست؟ یعنی از فن خودش نتیجه بهتر میگیرم؟

ابی هم glc360 گرین روی cpu دارم الان, ابی 120 برا gpu بزارم؟ البته پایه هم لازم داره برای اتصال به گرافیک مثل NZXT Kraken G12.

یا منطقیه کولر آبی cpu رو ببندم برا gpu و رو cpu یه بادی خوب ببندم؟ جون یه خوبیم داره 1% لیک کنه دیگه زیرش gpu نیست به فناش بده میریزه رو پاور.:d

این افزایش دما باعث شده اصلا به OC فکر نکنم ممنون میشم پیشنهاد بدید.

bfca1188-af0b-4ee9-9c37-57237558b521.jpg

e6d3f864-2c39-47b4-90b8-0c62acb40a10.jpg

لینک به دیدگاه

عزیز شما اون واتر رو از پشت کارت برداری اوکی میشه، اگر روی سقف نمیشه بزاری کیس یا خنک کننده رو تغییر بده!

فن‌های واتر در فاصله نزدیکی با گرافیک هستن و جریان هوای بین فین‌های هیت سینک گرافیک رو تغییر میدن و روی عملکرد فن‌های خود گرافیک تاثیر میزارن تازه اگر هوای گرم پشت رادیات رو اصلا فاکتور بگیریم.

جای رادیات باید تغییر کنه یا کیس فول تاور بگیری

ویرایش شده توسط ℛ𝒪𝒩ℐ𝒩
لینک به دیدگاه

هوای خنک از بیرون میاد توی رادیاتور CPU که داغه بعد فن ها اون رو میکشن سمت GPU البته سری 20 انویدیا ذاتا داغ هستن به علاوه اینکه سری WF گیگابایت هم داغ تر از بقیه کارت هاست ( کلا داغ شد که 😅)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...