رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

کدوم حالت بستن واتر کولر ۳۶۰ برای خنک بودن قطعات بهتره؟جلوی کیس یا سقف کیس؟

تفاوت این دو حالت تو دمای قطعات اصلی حدودا چند درجس؟مثل سی پی یو و گرافیک

مثلا تو‌کیس گرین panzer z8 واسه بستن واتر کولر تو سقف کیس،نمیشه فنها رو‌زیر رادیاتور بست و باید بالای رادیاتور بسته بشه

تو این حالت بهتره که واتر کولر جلوی کیس بسته بشه یا همون سقف بسته بشه؟

ممنون میشم هر پیشنهادی که دارید رو بفرمایید

🙏🏼🙏🏼🙏🏼

لینک به دیدگاه

داداش سرویس کردی

اینقدر باز بسته میکنی میزنی یه چیو داغون میکنی اخرش

اینقدر حساسیت ندیده بودم از کسی 😂

لینک به دیدگاه

۳۲ دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است:

سلام دوستان

مثلا تو‌کیس گرین panzer z8 واسه بستن واتر کولر تو سقف کیس،نمیشه فنها رو‌زیر رادیاتور بست و باید بالای رادیاتور بسته بشه

🙏🏼🙏🏼🙏🏼

ابنجا هم نگاه بندازید شاید چیز بدرد بخوری داشت

همون سقف شده با هر ترفندی ببند بره زیاد حساس نشو 

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، hosin گفته است:

داداش سرویس کردی

اینقدر باز بسته میکنی میزنی یه چیو داغون میکنی اخرش

اینقدر حساسیت ندیده بودم از کسی 😂

داداش نزن تو ذوقم 😅

راهنماییم کن😊

8 ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

ابنجا هم نگاه بندازید شاید چیز بدرد بخوری داشت

همون سقف شده با هر ترفندی ببند بره زیاد حساس نشو 

آخه یکی از شرکتهای کامپیوتری میگفت باید فنها زیر رادیاتور باشه تا هوای گرمو بکشه بیرون

لینجور بستنها اشتباهه😇

حالا کلا واتر کولرو جلو ببندم بهتره یا بالای کیس؟

و اختلاف دماییشون حدودا چند درجس تو سی پی یو و گرافیک ؟

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، رضا موسوی گفته است:

سلام دوستان

🙏🏼🙏🏼🙏🏼

سلام وقت بخیر بستنAio جلو یا بالای کیس تفاوت خاصی در دما ایجاد نمیکنه مگه اینکه جلوی کیس شما دسترسی به هوا محدود تر باشه نسبت به بالای کیس تا اونجایی که من میدونم شامل شما نمیشه  چون کیس panzer z8 پنل جلوش Mesh هست و فن ها دسترسی بدون مانعی دارن به هوای بیرون کیس...

شما فقط باید مطمئن باشید وقتی Aio رو جلوی کیس میبندید PUMP بالاترین نقطه Loop نباشه یعنی بالاترین نقطه رادیاتور از cpu block بالاتر قرار بگیره که اونم فقط مخصوص یک سری از Aio هایی هست که Pump تو Cpu Block قرار گرفته 

درمورد تاثیرش در دمای Gpu هم حساسیت به خرج ندید انچنان تاثیری نداره که شما نگرانش باشید مگر اینکه Cpu با توان خیلی بالا داشته باشید بخواد تاثیر قابل توجه روی Gpu داشته باشه 

بستن فن ها جلو یا پشت رادیاتور هم به همین صورت هست تاثیر نهایت در حد چند درجه محدوده... استفاده از فن به صورت  Push دمای بهتری بهتون ارائه معمولا

8 ساعت قبل، رضا موسوی گفته است:

داداش نزن تو ذوقم 😅

راهنماییم کن😊

آخه یکی از شرکتهای کامپیوتری میگفت باید فنها زیر رادیاتور باشه تا هوای گرمو بکشه بیرون

لینجور بستنها اشتباهه😇

حرفی که این دوستمون به شما گفتن اتفاقا اشتباهه در این مورد روش درست غلط به صورت کلی نداریم که اگه اینجوری ببندید در هر صورتی اشتباهه و روش دیگه همیشه درست بستگی به شرایط داره 

مثلا وقتی شما پنل جلوی کیستون دسترسی محدودی به هوا داره شما فن های بالای کیس رو جوری ببندید که هوای بیرون رو به داخل انتقال بده دمای قطعاتتون پایین تر از حالتی میشه که هوا از بالا به بیرون فرستاده بشه حتی همین موردی هم که من گفتم یک سری استثنا میشه براش نامبرد مثل کیس NZXT H510 که کلا فشار هوای منفی بهترین نتیجه رو از لحاظ دمایی میده 

در کل حساس نشید رو این موضوع تا نصف شب میشه راجب روش های مختلف مزایا و معایبش صحبت کرد... در هرصورت در مورد کیس شما تفاوت خاصی ایجاد نمیکنه کجا ببندیدش 

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، Fencer گفته است:

سلام وقت بخیر بستنAio جلو یا بالای کیس تفاوت خاصی در دما ایجاد نمیکنه مگه اینکه جلوی کیس شما دسترسی به هوا محدود تر باشه نسبت به بالای کیس تا اونجایی که من میدونم شامل شما نمیشه  چون کیس panzer z8 پنل جلوش Mesh هست و فن ها دسترسی بدون مانعی دارن به هوای بیرون کیس...

شما فقط باید مطمئن باشید وقتی Aio رو جلوی کیس میبندید PUMP بالاترین نقطه Loop نباشه یعنی بالاترین نقطه رادیاتور از cpu block بالاتر قرار بگیره که اونم فقط مخصوص یک سری از Aio هایی هست که Pump تو Cpu Block قرار گرفته 

درمورد تاثیرش در دمای Gpu هم حساسیت به خرج ندید انچنان تاثیری نداره که شما نگرانش باشید مگر اینکه Cpu با توان خیلی بالا داشته باشید بخواد تاثیر قابل توجه روی Gpu داشته باشه 

بستن فن ها جلو یا پشت رادیاتور هم به همین صورت هست تاثیر نهایت در حد چند درجه محدوده... استفاده از فن به صورت  Push دمای بهتری بهتون ارائه معمولا

ممنونم ازتون دوست عزیز-ببینید اینکار خوبه یا نه

من سی پی یو 5950x دارم تو این حالت دما تو بیکاری 35 تا 40 درجس و تو حالت لود 60 درجس-واتر کولر بالای سقف بسته شده در صورتی که فنها بالای رادیاتور هستن نه زیر رادیاتور

حالا کاری که کنم بیام واتر کولر رو جلوی کیس ببندم تو حالت pull و push(یعنی 6 تا فن) و بالای کیس رو هم به صورت pull و push ببندم(یعنی 6تا فن)-یدونه فن عقب کیس هست یدونه هم کف کیس ببندم(کلا میشه 14 تا فن)

به اینصورت خوبه و تهویه کیس خوب انجام میشه؟

یا کلا بهتره واتر بالای کیس باشه ولی دیگه نمیتونم به صورت pull و push ببندمش(چون فنها به مادربرد گیر میکنه زیر رادیاتور)

7 ساعت قبل، Fencer گفته است:

حرفی که این دوستمون به شما گفتن اتفاقا اشتباهه در این مورد روش درست غلط به صورت کلی نداریم که اگه اینجوری ببندید در هر صورتی اشتباهه و روش دیگه همیشه درست بستگی به شرایط داره 

مثلا وقتی شما پنل جلوی کیستون دسترسی محدودی به هوا داره شما فن های بالای کیس رو جوری ببندید که هوای بیرون رو به داخل انتقال بده دمای قطعاتتون پایین تر از حالتی میشه که هوا از بالا به بیرون فرستاده بشه حتی همین موردی هم که من گفتم یک سری استثنا میشه براش نامبرد مثل کیس NZXT H510 که کلا فشار هوای منفی بهترین نتیجه رو از لحاظ دمایی میده 

در کل حساس نشید رو این موضوع تا نصف شب میشه راجب روش های مختلف مزایا و معایبش صحبت کرد... در هرصورت در مورد کیس شما تفاوت خاصی ایجاد نمیکنه کجا ببندیدش 

با شرکت مازستا تماس گرفتم

حالا اگه جلو ببندم از نظر عمر واتر کولر یا پرفورمنس تاثیر منفی نمیزاره؟یا بالا رفتن دمای قطعات؟

لینک به دیدگاه

سلام داداش داخل پرفورمنس تفاوتي نميکنه 

فقط چيزي که بايد حواستون باشه وقتي واتر کولر جلوي کيس ميبندي خيلي سريعتر گردوخاک ميگيره و نياز به تميز کردن رادياتور پيدا ميکنيد ولي بالا ببندي ديرتر راديات کثيف ميشه.

اگه واترو جلوي کيس هم ميبندي حتما قسمت لولهاش بالا باشه و يه مقدار بالاتر از بلاک روي CPU قرار بگيره.

ویرایش شده توسط OmidS
لینک به دیدگاه

طبیعتا شما اگه بیای PUSH -PULL استفاده کنی دما میاد پایین تر نسبت به فقط PUSH یا فقط PULL ولی تاثیر زیادی هم در کاهش دما نداره که ارزشش هزینه اضافی برای فن یا یه مشت کابل اضافه رو داشته باشه

در مورد شما به نظرم بالای کیس و فن ها به صورت PULLبهترین گزینه اس اگه امکان بستن به صورت PUSH بود که نیست بهتر بود ولی این روش هم تفاوت انچنانی ایجاد نمیکنه 

در نهایت شما اگه انقدر حساسید دمای اتاق رو باید بیارید پایین تاثیرش بیشتر از این کار هاست

لینک به دیدگاه

۳ دقیقه قبل، Fencer گفته است:

طبیعتا شما اگه بیای PUSH -PULL استفاده کنی دما میاد پایین تر نسبت به فقط PUSH یا فقط PULL ولی تاثیر زیادی هم در کاهش دما نداره که ارزشش هزینه اضافی برای فن یا یه مشت کابل اضافه رو داشته باشه

در مورد شما به نظرم بالای کیس و فن ها به صورت PULLبهترین گزینه اس اگه امکان بستن به صورت PUSH بود که نیست بهتر بود ولی این روش هم تفاوت انچنانی ایجاد نمیکنه 

در نهایت شما اگه انقدر حساسید دمای اتاق رو باید بیارید پایین تاثیرش بیشتر از این کار هاست

چون من الان 3تا فن اضافه هم دارم واگه بدونم جلو بودن واتر کولر اثر منفی تو دما و پرفورمنس و عمر واتر کولر نداره

3تا فن دیگه هم بگیرم و هم جلوی کیس و هم بالای کیس رو به صورت pull و push ببندم و تهویه بهتر بشه

و اگه هم جلو بودن واتر کولر اثر منفی داره تو همین حالت بالای کیس بمونه؟؟؟

لینک به دیدگاه

۶ دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است:

چون من الان 3تا فن اضافه هم دارم واگه بدونم جلو بودن واتر کولر اثر منفی تو دما و پرفورمنس و عمر واتر کولر نداره

3تا فن دیگه هم بگیرم و هم جلوی کیس و هم بالای کیس رو به صورت pull و push ببندم و تهویه بهتر بشه

و اگه هم جلو بودن واتر کولر اثر منفی داره تو همین حالت بالای کیس بمونه؟؟؟

اره بزارید بالا بمونه بهتره به صورت کلی

لینک به دیدگاه

۲ دقیقه قبل، Fencer گفته است:

اره بزارید بالا بمونه بهتره به صورت کلی

باشه دوست عزیز ممنونم

پس دیگه وقتی فنهای واتر کولر تو این حالت بالای رادیاتور نصب باشن اشتباه نیست نسبت به حالتی که تو اکثر کیسها داخل و زیر رادیاتور نصب هستن؟

لینک به دیدگاه

۵۴ دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است:

حالا کلا واتر کولرو جلو ببندم بهتره یا بالای کیس؟

و اختلاف دماییشون حدودا چند درجس تو سی پی یو و گرافیک ؟

برادر خیلی واضح و خلاصه روشن

جلوی کیس ببندی سی پی یو دماش بهتره

بالای کیس ببندی گرافیک

پس اگر داخل سیستم کارت گرافیک داری بالا ببند

ضمنا اینکه فن کدوم طرف رادیاتور باشه هیچ اثری نداره تاکید میکنم هیچ اثری

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، رضا موسوی گفته است:

سلام دوستان

کدوم حالت بستن واتر کولر ۳۶۰ برای خنک بودن قطعات بهتره؟ جلوی کیس یا سقف کیس؟

سقف

تفاوت محسوس نیست.

فرقی نمیکنه.

فرقی نمیکنه.

به سقف ببند.

لینک به دیدگاه

۵ دقیقه قبل، Alirezatha گفته است:

برادر خیلی واضح و خلاصه روشن

جلوی کیس ببندی سی پی یو دماش بهتره

بالای کیس ببندی گرافیک

پس اگر داخل سیستم کارت گرافیک داری بالا ببند

ضمنا اینکه فن کدوم طرف رادیاتور باشه هیچ اثری نداره تاکید میکنم هیچ اثری

ممنونم علیرضا جان

اگه هیچ تاثیری نداره که تو همین حالت میزارمش

فقط یچیزی-اضافه کردن فنهای اضافی به صورت pull و push چقدر میتونه تو تهویه کیس و دمای قطعات تاثیر بزاره؟

۳ دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

سقف

تفاوت محسوس نیست.

فرقی نمیکنه.

فرقی نمیکنه.

به سقف ببند.

خیلی ممنونم آرمین جان

لینک به دیدگاه

20 دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است:

فقط یچیزی-اضافه کردن فنهای اضافی به صورت pull و push چقدر میتونه تو تهویه کیس و دمای قطعات تاثیر بزاره؟

هیچی، ولی اگر عکسشو بزاری توی انجمن تو میزان غش و ضعف کردن ما تاثیر زیادی داره.

لینک به دیدگاه

۴۵ دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است:

پوش پول برای رادیاتور های با ضخامت زیاد در کاستوم لوپ ها هست.

برای شما نه تنها اثر مثبتی نداره بلکه با افزایش نویز سیستم  و سخت تر کردن کابل منیجمنت اثر منفی هم داره.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است:

هیچی، ولی اگر عکسشو بزاری توی انجمن تو میزان غش و ضعف کردن ما تاثیر زیادی داره.

😂😂

دیگه اگه میکید انجامش ندم که هیچی

اگه امجامش دادم حتما عکس میزارم😅

لینک به دیدگاه

سلام من گوشیم شیاعمی پوکو اف 3 هست موقع شارژ شدن داغ میکنه میرسه به 40 درجه..راهش اینکه کاورشو باز کنی موقع شارژ شدن یه جای خنک بزاری و بهش با یه چیزی باد بزنی تا دماش بیاد پایین.

لینک به دیدگاه

من نوت هشت دارم و این موضوع دیگه برام عادی شده.یه چیزی که من متوجه شدم بعد از یک سال و خورده ای داشتن این گوشی اینه دمای گوشی با روشن بودن اینترنت گوشی به خصوص موقع شارژ بالاتر می‌ره.حتی تو استفاده روزمره هم وقتی گوشی دستمه متوجه دمای غیر عادیش میشم زمانهایی که وب گردی میکنم یا تو یوتیوب فیلم میبینم.این مشکل با وای فای گوشی وجود نداره.یعنی ساعتها شده با وای فای به مودم خونه متصل بودم و دمای گوشی اصلا بالا نرفته ولی به محض تغییر به اینترنت همراه دمای گوشی شروع به بالا رفتن می‌کنه.من قبلاً مدلهای مختلف سامسونگ داشتم و این مشکل اصلا تو اون گوشیها به این صورت نبود. بهتره موقع شارژ گوشی رو رو حالت هواپیما بزارید.

ویرایش شده توسط Peyman.S
لینک به دیدگاه

۱۴ ساعت قبل، Peyman.S گفته است:

من نوت هشت دارم و این موضوع دیگه برام عادی شده.یه چیزی که من متوجه شدم بعد از یک سال و خورده ای داشتن این گوشی اینه دمای گوشی با روشن بودن اینترنت گوشی به خصوص موقع شارژ بالاتر می‌ره.حتی تو استفاده روزمره هم وقتی گوشی دستمه متوجه دمای غیر عادیش میشم زمانهایی که وب گردی میکنم یا تو یوتیوب فیلم میبینم.این مشکل با وای فای گوشی وجود نداره.یعنی ساعتها شده با وای فای به مودم خونه متصل بودم و دمای گوشی اصلا بالا نرفته ولی به محض تغییر به اینترنت همراه دمای گوشی شروع به بالا رفتن می‌کنه.من قبلاً مدلهای مختلف سامسونگ داشتم و این مشکل اصلا تو اون گوشیها به این صورت نبود. بهتره موقع شارژ گوشی رو رو حالت هواپیما بزارید.

مشکل نرم افزاری هست

با ابدیت حل میشه

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم 

دمای 46min و 55max در حالت idle 

دمای 72 تا 75 موقع بازی 

دمای اتاق حدود ۲۷ درجه

برای پردازنده 3600xt  با وجود خنک کننده بادی hyper t4  طبیعیه؟ کیس هم بنظرم گردش هوای خوبی داره

خنک کننده قبلا روی پردازنده اینتل قدیمی (2130 core i5) بود دماش از ۵۵ بالاتر نمیرفت

از خمیر arctic mx-4  استفاده کردم

نکته ای که هست اینه که خنک کننده به زور و فشار زیاد روی پردازنده بسته شد الان ۹ ماه میشه 

ویرایش شده توسط arvin_393
لینک به دیدگاه

سلام

سی پی یو با جی پی یو یا بگم چیپ با چیپ فرق داره نصبت به معماریش و ولتاژ و غیره

شما میخوای در مورد هر چیپی بدانی اول باید به دیتاشیت ان مراجهه کنید تا دمای کارکرد درست ببنید 

مثلا

2130 i3

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/53428/intel-core-i32130-processor-3m-cache-3-40-ghz/specifications.html

TCASE 
69.1°C
----------------------------------------------------------------------------------------------------

3600xt  

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-3600xt

Max. Operating Temperature (Tjmax) = 95°C

سی پی یو 3600 پس گرم تر  پس تحمل گرما بیشتری داره و دمای شما کاملا نرمال هست           

ویرایش شده توسط mahdix3
لینک به دیدگاه

۶ ساعت قبل، mahdix۳ گفته است:

سلام

سی پی یو با جی پی یو یا بگم چیپ با چیپ فرق داره نصبت به معماریش و ولتاژ و غیره

شما میخوای در مورد هر چیپی بدانی اول باید به دیتاشیت ان مراجهه کنید تا دمای کارکرد درست ببنید 

مثلا

2130 i3

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/53428/intel-core-i32130-processor-3m-cache-3-40-ghz/specifications.html

TCASE 
69.1°C
----------------------------------------------------------------------------------------------------

3600xt  

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-3600xt

Max. Operating Temperature (Tjmax) = 95°C

سی پی یو 3600 پس گرم تر  پس تحمل گرما بیشتری داره و دمای شما کاملا نرمال هست           

ممنون دوست عزیز 

لینک به دیدگاه

سلام دوستان سیستم من حدود 8 9 ماهه خریداری شد. cpu i9 10900k هست و کولر مایع گرین 360

اوایل دما با 5 6 ساعت بازی روی 38 میرسید ولی کم کم بالا رفت الان چند روزه که به 47 میرسه و بالاتر از دمای تعیین شده cpu هست.

یه نظرتون باید چیکار کنم؟ کولر باید عوض بشه یا چی؟

لینک به دیدگاه

47?

این که مثل یخچال خنکه

دما تا وقتی بالای 80 نره برای cpu طبیعی هستش

این بالا رفتن تدریجی دما هم طبیعیه به مرور زمان خمیر سیلیکون بین کولر و و پردازنده کارایی خودش و از دست میده بهتره سالی یه بار عوض شه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...