رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

اگر واقعا دمای پردازنده 95 درجه هست بشدت خطرناک هست !

من پیشنهاد میدم کولر و خمیر هردو عوض بشه.

برای کاربرmfirouzi1989 پیام خصوصی بذارید یک کولر با کمترین هزینه ممکن.داخل خودش هم بسته به مدل معمولامقداری خمیر Z5 داره و نیاز نیست دوباره هزینه کنی.

بستگی داره چقدر بخواهید هزینه کنید.

حداقل هزینه ای که بشه دمای CPU رو به مقدار مطلوب پایین آورد. البته با در نظرگرفتن دوام کولر.

به نظر شما چه خمیری خوبه؟

لینک به دیدگاه

ماکزیمم دمای توصیه شده برای این پردازنده 72.6 درجه هست الیته دمای زیر Ihs

وقتی سی پی یو زیر لود میره بالطبع بر مبنای لود و فشار وارده حرارت بوجود میاد پس برای پائین آوردن این حرارت باید از کولر مناسب استفاده کرد خیلی ها که سیستم های 1366برای کارهای محاسباتی استفاده میکردند همیشه از سی پی یو های اینپلتفرم گله میکردند من خودم یادمه یه سیستم رو بعد از تعویض فن استوک حدود 25 درجه با یه کولر خنک تر کردیم یه خمیر مرغوب هم چندین درجه تاثیر داره کلا برای استفاده سنگین و کارهای محاسباتی کولر استوک مناسب نیست

این سی پی یو کارکردش نصب ویندوز در 2 سال قبل بوده بعد از اون هم خواب بوده خمیر سی پی یو حتما باید تعویض بشه

جناب شعبانی بعد از تعویض خمیر سیلیکون و خرید یک خنک کننده، پاور رو باید قویتر کنم؟

ویرایش شده توسط farhady
لینک به دیدگاه

درود

عزیز شما چقدر براتون ممکنه که بخاید برای خنک کردن سی پی یو هزینه کنید؟

سقف هزینه رو قید کنید تا بشه درست تر راهنمایی کرد!

اگه کولر رو تعویض کنید نیازی به پاور جدید تر ندارید!

لینک به دیدگاه

درود

عزیز شما چقدر براتون ممکنه که بخاید برای خنک کردن سی پی یو هزینه کنید؟

سقف هزینه رو قید کنید تا بشه درست تر راهنمایی کرد!

اگه کولر رو تعویض کنید نیازی به پاور جدید تر ندارید!

سپاس

من نمیدونم قیمت کولر چقدر میشه اگه تا 150 باشه بهتره ولی تا 250 هم مشکلی نداره برام و

اگر فکر میکنید نیاز به هزینه بیشتر هم هست پیشنهاد بدید امکان خرید هست.

ولی حداقل کولری که لازم به نظر میرسه با خصوصیات و مارک رو بفرمایید ممنون میشم. 

لینک به دیدگاه

دوست عزیزم دماتون کلا بالاست و این که شما میخواید برای استفاده ی طولانی مدت استفاده بکنید دیگه بدتر...
بهتون پیشنهاد میکنم یک عدد کولر macho یا ARCHON تهیه کنید و دماتون میاد در حدود 60 درجه...
موفق باشید

ویرایش شده توسط Mohamad Hajati
لینک به دیدگاه

سپاس

من نمیدونم قیمت کولر چقدر میشه اگه تا 150 باشه بهتره ولی تا 250 هم مشکلی نداره برام و

اگر فکر میکنید نیاز به هزینه بیشتر هم هست پیشنهاد بدید امکان خرید هست.

ولی حداقل کولری که لازم به نظر میرسه با خصوصیات و مارک رو بفرمایید ممنون میشم. 

کولر thermaltake frio رو بهتون پیشنهاد میدم!

قیمت هم حدود160تا170 هست!

3770k که از 2600 گرم تر هست رو توی حالت دیفالت و توی تست prime 95 دمای هسته ها بالاتر از 52 نرفت!

در حالت اورکلاک  در فرکانس 4500  دما در همون تست به 75 درجه میرسه!

به نظر بنده بهرتین کولر با بهترین هزینه و بهترین پرفورمنس هست!

لینک به دیدگاه

سلام

بهترین کولر در بازه قیمتی خودش

http://lioncomputer.ir/product/220/TUNIQ%20TOWER%20120%20EXTREME/

همراهش خمیر عالی TX3 هم هست.

لینک به دیدگاه

دوستان اگه امکان داره یه کولر ارزونتر هم پیشنهاد بدید!!

مثلا تا رنج 80 تا 120.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اگر بتونی Hyper 212 Plus Cooler Master پیدا بکنی هم ارزونه و هم کاراییش عالیه

لینک به دیدگاه

درود

CPU Cooler Deepcool FORSTWIN   با قیمت 126000 تومان میتونه مورد مناسبی باشه.

لینک به دیدگاه

اگر بتونی Hyper 212 Plus Cooler Master پیدا بکنی هم ارزونه و هم کاراییش عالیه

یعنی فکر میکنید در حد و انداز های thermaltake frio و macho باشه؟ یا تفاوت زیادتره؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
یعنی فکر میکنید در حد و انداز های thermaltake frio و macho باشه؟ یا تفاوت زیادتره؟

حداقل 5 درجه در لود اون دو مدل بهتر عمل می کنند نسبت به 212.نکته ای که هست الان دست دوم 212 رو به قیمت مناسبی میشه تهیه کرد.(زیر80 تومان)

واگر نو خواستید باید Hyper212 Evo بگیرید که 1-2 درجه بهتر از مدل پلاس هست ولی قیمت بالایی داره و من به جای اون کولر ترمالرایت(گرین) ترو اسپرایت رو پیشنهاد میدم با قیمت 120 تومان و ساختار و کارایی و کیفیتی مشابه.

لینک به دیدگاه

حداقل 5 درجه در لود اون دو مدل بهتر عمل می کنند نسبت به 212.نکته ای که هست الان دست دوم 212 رو به قیمت مناسبی میشه تهیه کرد.(زیر80 تومان)

واگر نو خواستید باید Hyper212 Evo بگیرید که 1-2 درجه بهتر از مدل پلاس هست ولی قیمت بالایی داره و من به جای اون کولر ترمالرایت(گرین) ترو اسپرایت رو پیشنهاد میدم با قیمت 120 تومان و ساختار و کارایی و کیفیتی مشابه.

نظرتون درباره کولر زالمن 9900 دسته دوم چی هست؟ هم رده کولرهای بالا هست یا کارایی پایین تری داره؟

لینک به دیدگاه

نظرتون درباره کولر زالمن 9900 دسته دوم چی هست؟ هم رده کولرهای بالا هست یا کارایی پایین تری داره؟

درود

اون هم کولرخوبی هست!البته باید رنج قیمت رو هم اعلام کنید تا بشه نظرداد کدوم بهتره!

در شرایط مالی یکسان پیشنهاد من

frio

9900

macho

لینک به دیدگاه

درود

اون هم کولرخوبی هست!البته باید رنج قیمت رو هم اعلام کنید تا بشه نظرداد کدوم بهتره!

در شرایط مالی یکسان پیشنهاد من

frio

9900

macho

سپاس

آخه یه مشکلی که هست اینه که من میخوام دست دوم یکی از سه تا کولر بالا رو بگیرم ولی

الان آکبند 9900 فکر کنم خیلی بالاتر از Frio هست. ولی دست دومش رو هم قیمت دسته دوم Frio پیدا کردم

خب تو این شرایط  به نظرم اومد 9900 هم مورد خوبی باشه. کلا میتونم بگم که تو رنج 100 تا 120 یه کولر دسته دوم

بگیرم. حالا اگه یه کولر دسته دومی که قیمت آکبندش 300 هست ولی دارن 120 میدن، به نظرم بد نباشه بخرمش. البته اگه سالم باشه.

لینک به دیدگاه

درود

کولر هایی که دوستان اشاره کردند همگی خوب هستن و وسواس زیادی فقط برای اورکلاک ممکنه مقدار ناچیزی تاثیر داشته باشه ...

واسه شما آنجنان فرقی نمیکنه و مخصوصاً اگه دست دو میخواید تهیه کنید ، اولاً یه خمیر خوب تهیه کنید (فکر کنم z9 دیپ کول حدود 21 تومن باشه، یا Noctua zt-H1 و یا tx4 اگه پیدا کنید ...) ، دوماً دقت کنید که کولر زیاد کار نکرده باشه ! چون ممکنه مشکلات زیادی واسش پیش بیاد از پایین اومدن کارایی فن و حتی تیره شدن هیت پایپها (سولفات شدن مس که البته کمی تو کارایی تاثیر داره ) و سوماً طریقه صحیح پخش کردن خمیر روی پردازنده که توی همین فروم سرچ کنید توضیح داده شده فکر کنم .

از طرفی تهویه کیستون هم مهمه ، مثلاً ترمالرایت ماچو ، اگه پشت کیش یه فن 12 باشه که هوا رو تخلیه کنه ، به خاطر ابعاد کولر ، خودبه خود حکم فن دوم برای این کولر رو بازی میکنه ...

بوردتون اگر از نظر ابعاد با ماچو مشکلی نداره ، کولر خوبی هست ، ولی دیپ کول هم محصولات به صرفه ایی داره مخصوصاً که همراهش خمیر خوبی هست ، مثلاً ice blade pro آکبندش 120 تومن گیر میاد تو فروم که نسبت به قیمت کارایش بد نیست . (البته اینم بگم که فنی که روشه اون فنی نیست که باید باشه ولی خب هنوز هم کولر خوبیه نسبت به قمیت ...)

ویرایش شده توسط vandelin
لینک به دیدگاه

درود

کولر هایی که دوستان اشاره کردند همگی خوب هستن و وسواس زیادی فقط برای اورکلاک ممکنه مقدار ناچیزی تاثیر داشته باشه ...

واسه شما آنجنان فرقی نمیکنه و مخصوصاً اگه دست دو میخواید تهیه کنید ، اولاً یه خمیر خوب تهیه کنید (فکر کنم z9 دیپ کول حدود 21 تومن باشه، یا Noctua zt-H1 و یا tx4 اگه پیدا کنید ...) ، دوماً دقت کنید که کولر زیاد کار نکرده باشه ! چون ممکنه مشکلات زیادی واسش پیش بیاد از پایین اومدن کارایی فن و حتی تیره شدن هیت پایپها (سولفات شدن مس که البته کمی تو کارایی تاثیر داره ) و سوماً طریقه صحیح پخش کردن خمیر روی پردازنده که توی همین فروم سرچ کنید توضیح داده شده فکر کنم .

از طرفی تهویه کیستون هم مهمه ، مثلاً ترمالرایت ماچو ، اگه پشت کیش یه فن 12 باشه که هوا رو تخلیه کنه ، به خاطر ابعاد کولر ، خودبه خود حکم فن دوم برای این کولر رو بازی میکنه ...

بوردتون اگر از نظر ابعاد با ماچو مشکلی نداره ، کولر خوبی هست ، ولی دیپ کول هم محصولات به صرفه ایی داره مخصوصاً که همراهش خمیر خوبی هست ، مثلاً ice blade pro آکبندش 120 تومن گیر میاد تو فروم که نسبت به قیمت کارایش بد نیست . (البته اینم بگم که فنی که روشه اون فنی نیست که باید باشه ولی خب هنوز هم کولر خوبیه نسبت به قمیت ...)

سپاس

کیسم که مگنوم 2 هست. یه فن پشت و یه فن هم بالای کیس قرار داره. از لحاظ تهویه مشکلی نداره. بردم Asus H77 هست. نمیدونم که با این کولرها مشکل داره یا نه؟

دوستان اگه بردم با این کولرها مشکلی داره لطفا راهنمایی کنند.

لینک به دیدگاه

مشکلی نداره با هیچکدوم!

کیس هم ارتفاع کولر ها فکرمیکنم توش جا بشه و مشکل ایجاد نکنه!

خودتون یه بررسی بکنید ارتفاع کولرها و حداکثر ارتفاع کیس رو!

البته تا جایی که بنده میدونم کیس کولر تا ارتفاع 17 سانتی متر رو ساپورت میکنه!

و کولر فریو ارتفاع 16.5 هست و مشکلی ایجاد نمیکنه!

اگه 9900 رو با قیمت 120 پیدا کردید تهیه کنید!

هرچند این نکته فراموش نشه که کولر زیاد کار نکرده باشه چون گاز داخل لوله ها به مرور کم میشه و کولر قدرتشو در دراز مدت از دست میده!

حداکثر کولر با یکسال کارکرد رو تهیه کنید نه بیشتر!

لینک به دیدگاه

مشکلی نداره با هیچکدوم!

کیس هم ارتفاع کولر ها فکرمیکنم توش جا بشه و مشکل ایجاد نکنه!

خودتون یه بررسی بکنید ارتفاع کولرها و حداکثر ارتفاع کیس رو!

البته تا جایی که بنده میدونم کیس کولر تا ارتفاع 17 سانتی متر رو ساپورت میکنه!

و کولر فریو ارتفاع 16.5 هست و مشکلی ایجاد نمیکنه!

اگه 9900 رو با قیمت 120 پیدا کردید تهیه کنید!

هرچند این نکته فراموش نشه که کولر زیاد کار نکرده باشه چون گاز داخل لوله ها به مرور کم میشه و کولر قدرتشو در دراز مدت از دست میده!

حداکثر کولر با یکسال کارکرد رو تهیه کنید نه بیشتر!

سپاس بی پایان.

الان اندازه زدم از وسط CPU تا فن بالا 10 سانت فاصله هست. خب پس مشکلی نباید باشه.

یعنی تا کولر 20 سانت رو ساپورت میکنه. یه فریو هست بدون خمیر میدن 110. به نظر خوبه. 4 ماه کارکرد.

از کاربرای همین جا. یه زالمن هم هست زیر 120. ببینیم کدوم قسمتمون میشه.

لینک به دیدگاه

دمای 95 درجه به هیچ عنوان عادی نیست و عمر پردازنده شمارو به شدت کاهش میده.خمیر سیلیکون رو بسیار جدی بگیرید حتما مرغوب باشه و مقدارش مناسب بسیار موثر است.اگر پایه های فن رو محکم و اصولی نصب و خمیر را خوب و اصولی استفاده کنید و اهل اور نیستسد فن استوک جواب میده اما شما که 1 هفته cpu رو روی load میگذارید اگر قصد استفاده از واتر ندارید بنده برای این cpu که خودم هم دارم از termalright axp 140 استفاده میکنم خوب جواب داده.

بعد از چک کردن خمیر و پایه ها:

حتما برید تو بایس قسمت pc health و گزینه فن فیلور را انیبل کنید ببینید بوق هشدار میشنوید یا نه.اینجوری اگه  فن یا نحوه نصبش گیر داشته باشه هشدار میده.

بعد از این کارcpu warning temp رو روی 80 قرار دهید که اگر دماتون بالای 80 رفت هشدار بده.

اگر بازم قصد خرید فن ندارید متونید باز تو بایس به صورت manual تسبت دور فن به دمای پردازند را افزایش بدید.اما نویز بالا میره و عمر فن کم میشه.که خیلی بهتر از آسیب به خود cpu یه تومنیه.

ولی کلا عملکرد فن استوک واسه کسی که اور نمیکنه راضی کننده است من خودم 3 هفته با فن استوک استفاده کردم رو کلاک استوک البته و دمام کاملا نرمال بود.

اینه تجربیات من با 2600k بود.

ویرایش شده توسط kasra991
لینک به دیدگاه

دمای 95 درجه به هیچ عنوان عادی نیست و عمر پردازنده شمارو به شدت کاهش میده.خمیر سیلیکون رو بسیار جدی بگیرید حتما مرغوب باشه و مقدارش مناسب بسیار موثر است.اگر پایه های فن رو محکم و اصولی نصب و خمیر را خوب و اصولی استفاده کنید و اهل اور نیستسد فن استوک جواب میده اما شما که 1 هفته cpu رو روی load میگذارید اگر قصد استفاده از واتر ندارید بنده برای این cpu که خودم هم دارم از termalright axp 140 استفاده میکنم خوب جواب داده.

بعد از چک کردن خمیر و پایه ها:

حتما برید تو بایس قسمت pc health و گزینه فن فیلور را انیبل کنید ببینید بوق هشدار میشنوید یا نه.اینجوری اگه  فن یا نحوه نصبش گیر داشته باشه هشدار میده.

بعد از این کارcpu warning temp رو روی 80 قرار دهید که اگر دماتون بالای 80 رفت هشدار بده.

اگر بازم قصد خرید فن ندارید متونید باز تو بایس به صورت manual تسبت دور فن به دمای پردازند را افزایش بدید.اما نویز بالا میره و عمر فن کم میشه.که خیلی بهتر از آسیب به خود cpu یه تومنیه.

ولی کلا عملکرد فن استوک واسه کسی که اور نمیکنه راضی کننده است من خودم 3 هفته با فن استوک استفاده کردم رو کلاک استوک البته و دمام کاملا نرمال بود.

اینه تجربیات من با 2600k بود.

ممنون از توضیحاتتون. راستش با توجه به نوع کارم تصمیم دارم که حتما کولر رو تهیه کنم.

به قول شما برای cpu  یک میلیونی ارزش داره. اما در مورد اینکه دمای CPU من عادی نیست. به نحوه کارم برمیگرده.

چون با سیستم های دیگه هم کارکردم میدونم که اشکال از خود CPU نیست. با هر سیستم دیگه ای هم کار کنم همین طوری میشه.

فقط قبلا نمیدونستم که این دما برای cpu خیلی بالاست. حالا تا چند روز دیگه ان شا الله توصیه های شما و دوستان رو عملی میکنم و

تصاویر دمای cpu رو در حالت قبل و بعد از فن  اینجا میزارم تا بقیه هم استفاده کنن.

با تشکر.

لینک به دیدگاه

سلام به بچه های خوب لیون

عید فطر رو به همگی تبریک میگم. 

بالاخره یه کولر Hyper 212 Plus + خمیر سیلیکون Z5 خریدم و روی سیستمم بستم. برای اینکه بقیه هم از این تجربه استفاده کنند.

تغییرات دمای CPU رو قبل و بعد از استفاده از کولر میزارم. امیدوارم مفید فایده واقع بشود.

دمای CPU قبل از استفاده از کولر در حالت عادی

post-13286-0-53068200-1376024698_thumb.png

دمای CPU بعد از استفاده از کولر در حالت عادی

post-13286-0-95014800-1376024733_thumb.png

دمای CPU بعد از اجرای برنامه Ansys Fluent و قبل از استفاده از کولر

post-13286-0-81326100-1376024782_thumb.png

دمای CPU بعد از اجرای برنامه Ansys Fluent و بعد از استفاده از کولر 

post-13286-0-26599800-1376024814_thumb.png

ویرایش شده توسط farhady
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام جناب فرهادی

تقریبا 50 درجه اختلاف واقعا نمیدونستم  27 درجش رو دیده بودم ولی انقدرش رو نه

پس نتیجه گیری کولر واقعا لازمه

ویرایش شده توسط m.shabani
لینک به دیدگاه

سلام به بچه های خوب لیون

عید فطر رو به همگی تبریک میگم. 

بالاخره یه کولر Hyper 212 Plus + خمیر سیلیکون Z5 خریدم و روی سیستمم بستم. برای اینکه بقیه هم از این تجربه استفاده کنند.

تغییرات دمای CPU رو قبل و بعد از استفاده از کولر میزارم. امیدوارم مفید فایده واقع بشود.

دمای CPU قبل از استفاده از کولر در حالت عادی

attachicon.gif8-9-2013 1-50-13 AM.png

دمای CPU بعد از استفاده از کولر در حالت عادی

attachicon.gif8-9-2013 12-12-10 PM.png

دمای CPU بعد از اجرای برنامه Ansys Fluent و قبل از استفاده از کولر در حالت عادی

attachicon.gif8-9-2013 1-52-39 AM.png

دمای CPU بعد از اجرای برنامه Ansys Fluent و بعد از استفاده از کولر در حالت عادی

attachicon.gif8-9-2013 12-31-54 PM.png

اوه پسر خیلی عالی شد منم به جات لذت بردم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...