رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

مدل دقیق فن تون چی هست؟

مدلش

deepcool gammaxx s 40

http://www.deepcoolglobal.com/product/cpucooler/2013-12/7_512.shtml

لینک به دیدگاه

داش من می تونی noctua nh u9b رو استفاده کنی تحت هر شرایطی بالای 40 نمیره دماش

لینک به دیدگاه

درود

من باورم بشه!؟ یعنی با وجود اینکه الان کارت آکبند جدید نو‌ نو صفر جلو چشممه باز باورم‌نمیشه سازگار با من کنار اومده باشه !! :D

کارت معیوب با آکبند تعویض شد تازه این‌جدیده هم یه پد موس DIABLO3 همراش بود :D

دمای بیکاری کارت با دور فن اتوماتیک ۳۰ درجه و با دور فن ۱۰۰٪ ۲۴ درجه :D

دمای لود ۱۰۰٪ با دور فن اتوماتیک تا ۶۸ رفت رو دور فن ۱۰۰٪ هم دما رو ۶۱-۶۲ درجس

اینهارو‌گفتم در جریان باشید!!:D

از حامد خان هم‌خیلی خیلی خیلی عذر میخوام چون قرار بود تو قسمت ترجمه مقالات کمک کنم ولی از همون روز سرم به شدت شلوغ شد تا امشب که اومدم پست گزاشتم (عروسی پسر عمه بود منم که فامیل درجه ۱ :D )

خلاصه از راهنمایی های همتون خیلی ممنونم!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

واقعا 

سازگارو. تعویض  :huh:

لینک به دیدگاه

درود

من باورم بشه!؟ یعنی با وجود اینکه الان کارت آکبند جدید نو‌ نو صفر جلو چشممه باز باورم‌نمیشه سازگار با من کنار اومده باشه !! :D

کارت معیوب با آکبند تعویض شد تازه این‌جدیده هم یه پد موس DIABLO3 همراش بود :D

دمای بیکاری کارت با دور فن اتوماتیک ۳۰ درجه و با دور فن ۱۰۰٪ ۲۴ درجه :D

دمای لود ۱۰۰٪ با دور فن اتوماتیک تا ۶۸ رفت رو دور فن ۱۰۰٪ هم دما رو ۶۱-۶۲ درجس

اینهارو‌گفتم در جریان باشید!! :D

از حامد خان هم‌خیلی خیلی خیلی عذر میخوام چون قرار بود تو قسمت ترجمه مقالات کمک کنم ولی از همون روز سرم به شدت شلوغ شد تا امشب که اومدم پست گزاشتم (عروسی پسر عمه بود منم که فامیل درجه ۱ :D )

خلاصه از راهنمایی های همتون خیلی ممنونم!!

به سلامتی امیر جان!هیچ وقت دیگه با دید منفی جلو نرو... @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود خدمت همه دوستان عزیز لیونی

همونطور که اکثر شما عزیزان مطلع هستید بعد از عرضه CPU های سری IVY Bridge همیشه دغدغه دمای بالای اونها به خصوص در هنگام اورکلاک مطرح بوده.

و باز همونطور که بار ها اشاره شده دلیل اصلی این دمای بالا عدم انتقال مناسب حرارت ایجاد شده در هسته های CPU به بیرون و سطح مورد تماس با کولر و در نتیجه ناتوانی کولر در دفع این حرارت هستش.

که مهمترین علت این قضیه استفاده از خمیر سیلیکون به جای لحیم در فضای بین هسته و سطح داخلی پوشش انتقال دهنده حرارت یا به طور خلاصه IHS عنوان میشه.

که این مطلب با آزمایشی که قبلا خود من هم انجام دادم به وضوح مشاهده شد و تنها با تعویض خمیر سیلیکون استفاده شده با خمیر مرغوبتر شاهد کاهش دمای قابل توجهی بودیم.

که این آزمایش رو میتونید در اینجا بینید : http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=15168&st=0

متاسفانه همین مشکل دقیقا به سری بعدی CPU های اینتل با نام Haswell هم منتقل شده و به دلیل حرارت تولیدی بیشتر این سری حتی مشکل حادتر هم شده!

بعد از ارتقاع سیستم خودم به Haswell مدت زیادی بود که تصمیم داشتم در دنباله آزمایش قبلی که روی سری IVY Bridge انجام شده بود ، قوی ترین CPU سری Haswell رو هم مورد آزمایش قرار بدم تا نتایج تعویض خمیر داخلی 4770K رو هم با شما دوستان عزیز به اشتراک بگذارم.

خوشبختانه تصمیم قطعی من برای این کار هم زمان با تهیه یک کیت واترکولینگ XSPC بسیار قوی با مشخصات زیر شد که جا داره از دوست خوبم علی جان ( OC_King ) بابت فروختن این کیت به من تشکر بکنم :

1- پمپ بسیار قوی D5

post-6808-0-25107500-1391714895_thumb.jpg  post-6808-0-20606600-1391714902_thumb.jpg  post-6808-0-05329300-1391714908_thumb.jpg  

2- رادیاتور پرتراکم EX360

post-6808-0-74171100-1391714936_thumb.jpg  post-6808-0-71798000-1391714943_thumb.jpg

3- بلاک RayStorm

post-6808-0-97129300-1391714967_thumb.jpg  post-6808-0-05589800-1391714977_thumb.jpg

4- فن های بسیار با کیفیت ENERMAX TB Silence PWM و Cougar Vortex PWM

post-6808-0-40573500-1391714997_thumb.png  post-6808-0-17770600-1391715006_thumb.jpg

که روی هم تشکیل این کیت رو میدهند :

post-6808-0-40542900-1391715067_thumb.jpg

نکته مهم در مورد استفاده از کیت واترکولینگ قوی در این آزمایش اینه که به دلیل قدرت خنک کنندگی بالای این کیت ، فاکتور ضعف کولر تقریبا به طور کامل از این آزمایش حذف میشه و نقش تعویض خمیر پر رنگ تر خواهد شد.

برای شروع تست ابتدا CPU رو به همون شکلی که از کارخانه بیرون آمده با این کیت واترکولینگ تست کردم و بر روی سطح CPU از خمیر بسیار باکیفیت Noctua NT-H1 استفاده کردم.

قابل توجه شما که برای مقایسه دقیق تر ، تمام تست ها در دمای محیط حدود 27 درجه سانتی گراد  و فرکانس و ولتاژ یکسان انجام شده.

نتیجه تست قبل از باز کردن CPU :

post-6808-0-66831900-1391714380_thumb.png

همونطور که مشخصه حتی به همین شکل دست نخورده هم با توجه به قدرت بالای کیت خنک کننده ، دمای هسته ها بسیار برای این فرکانس پایین و قابل قبول هستش. و به طور میانگین ، حد اکثر 36 درجه بالاتر از دمای محیط هستند.

پس از این مرحله ، قسمت پر استرس کار شروع میشه و اون هم چیزی نیست جز باز کردن CPU و جدا کردن IHS ازبرد. که من این از قسمت به دلیل تکراری بودن سریع رد میشم. و به نتیجه تست میپردازم.

نتیجه تست بعد از تعویض خمیر داخل CPU با خمیر Noctua NT-H1 :

post-6808-0-51789600-1391715365_thumb.png

همونطور که ملاحظه میکنید میانگین حد اکثر دمای هسته ها نسبت به حالت قبل 5 درجه کاهش داشته. و 31 درجه بالاتر از دمای محیط هستش.

حالا میرسیم به قسمت اصلی این بررسی!!  :D

حتما میپرسید قسمت اصلی هنوز مونده؟ باید بگم که خوشبختانه بله  :lol:

با توجه به پایه قابل تنظیم بلاک RayStorm فاصله کف بلاک از سطح زیرش به راحتی قابل تنظیمه و میشه بدون نگرانی از قابلیت نصب کولر ، دست به کارهای ماجراجویانه ی خیلی جالبی زد  B)

در این مرحله تصمیم به استفاده از خمیر بی نظیر تمام فلزی Liquid Ultra و از اون جالب تر حذف کامل IHS و بستن کولر به طور مستقیم بر روی هسته CPU گرفتم  :)  که البته چالش های خودش رو داشت و نیاز به یک سری کار اضافه و تنظیمات دقیقی هم داشت.

نکته مهم در انجام این کار اینه که اگر ما بدون هیچ آماده سازی دیگری اقدام به نصب بلاک به طور مستقیم بر روی هسته بکنیم به احتمال بسیار زیاد به دلیل اختلاف ارتفاع هسته و برد اطرافش فشار کف بلاک  به لبه های هسته حتی ممکنه باعث شکستن لبه هسته و نابودی قطعی CPU بشه!

به همین دلیل قبل از انجام این کار این آماده سازی ها رو انجام میدیم:

1- باز کردن قفل سوکت CPU به دلیل فراهم شدن امکان تماس کولر با هسته که در گودی داخل قفل قرار میگیره و بدون باز کردن قفل امکان تماس کف بلاک با هسته به هیچ وجه ممکن نیست!

2- هم سطح کردن اطراف هسته با خود هسته به جهت تقسیم یکنواخت فشار کف بلاک و از بین بردن امکان شکستن لبه های هسته و نابودی CPU

که این کار به سادگی با استفاده از چند لایه نوار چسب کاغذی قابل انجامه:

post-6808-0-74268500-1391716065_thumb.jpg

همونطور که میبینید با استفاده ازنوارچسب کاغذی دور هسته رو با خودش هم ارتفاع میکنیم. و روی هسته رو هم خمیرLiquid Ultra میزنیم.

و سپس CPU بدون IHS رو بر روی سوکت بدون قفل قرار میدیم و آماده بستن بلاک هستیم.

post-6808-0-52774000-1391716188_thumb.jpg

بعد از این مرحله ناحیه مورد تماس کف بلاک رو هم به جهت ارتباط بهتر ،  با خمیر Liquid Ultra پوشش میدیم. و بلاک رو با دقت بر روی CPU ی بدون حفاظ بسته و آماده تست نهایی میشیم  :)

post-6808-0-35653100-1391718536_thumb.jpg

نتیجه تست بعد از بستن مستقیم واتربلاک بر روی هسته با استفاده از خمیر Liquid Ultra :

post-6808-0-71742500-1391716420_thumb.png

پس از مشاهده نتیجه کار به طور بسیار عجیبی مشابه لحظه پس ازدیدن نتیجه تست سال قبل با IVY Bridge دقیقا در همون نقطه از سرمون احساس رویش 2 شیئی رو تجربه میکنیم. که اینبار هم جای نگرانی نیست و او دو جسم تقریبا آشنا ، شاخ هستن  :D  ;)

از شوخی گذشته میبینیم که با بستن مستقیم واتربلاک روی هسته و استفاده از خمیر Liquid Ultra با کمال تعجب باز هم شاهد کاهش 7 درجه ای میانگین حداکثر دمای هسته ها هستیم و در مقایسه با حالت اول 12 درجه کاهش دما داریم!!

شاید بگید 12 درجه که خیلی هم زیاد نیست. ولی با توجه به این که دمای اول هم به خودی خود بسیار خوب بوده و بیش از 10 درجه نسبت به تست در همون حالت با کولر Noctua NH-D14 بهتر هستش باید بگم 12 درجه کمتر از اون واقعا غیر قابل انتظار بود! و نکته مهم اینه که این تست ها دردمای

محیط 27 درجه انجام شدن و تصور بکنید در دمای نرمال محیط 20 درجه میانگین حد اکثر دمای هسته ها حدود 44 درجه خواهد شد! 

یعنی 4770K با کلاک 4.5 گیگاهرتز و میانگین حد اکثر دمای هسته ها برابر 44 درجه!!  :wub:   که حدود 25 درجه خنک تر از حالت اول CPU با استفاده از کولر NH-D14 هستش که قبلا تست کرده بودم!

و توجه داشته باشید که تست سال قبل با 3570K در ولتاژ 1.37 ولت انجام شده بود ولی این بار در ولتاژ 1.21 ولت انجام شد و 12 درجه اختلاف دما در ولتاژ 1.21 ولت واقعا زیاده و در کلاک و ولتاژ بالاتر اختلاف دما حتی به بالای 20 درجه هم میرسه!

به این ترتیب مشاهده میکنیم که نقص سیستم انتقال حرارت در این CPU هم همچنان به قوت خودش باقیه و اینتل اگر به فکر مصرف کننده ها هست واقعا باید این روش رو تغییر بده!

بعد از تست در دمای محیط 27 درجه ، این بار در دمای محیط 17 درجه مجددا با همون ولتاژ 1.21 ولت تست انجام شد و به طرز جالبی مشاهده میشه که میانگین حد اکثر دمای هسته ها حدود 13 درجه کاهش پیدا کرد و به نزدیک 38 درجه رسید :

post-6808-0-30387500-1391804307_thumb.jpg

در ادامه برای آزمایش این که آیا برداشتن IHS و کاهش دما در ولتاژ مورد نیاز برای پایداری CPU در همین کلاک 4.5 گیگاهرتز تاثیری داشته یا نه آزمایش رو مجددا در دمای محیط 15 درجه انجام دادم و همینطور که مشاهده میکنید ولتاژ مورد نیاز از 1.21 ولت به 1.18 ولت کاهش پیدا کرد.

post-6808-0-51232900-1391804444_thumb.jpg

که نشون میده برداشتن IHS علاوه بر کاهش دما ، موجب کاهش ولتاژ مورد نیاز برای پایداری CPU در همان فرکانس هم میشه که خود این کاهش ولتاژ موجب کاهش بیشتر دما خواهد شد.

با تشکر از همه شما دوستان عزیز ، امیدوارم شما هم مثل من از نتیجه کار لذت برده باشید.

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

سلام

اقا این داداش بهمنو رو میبینی؟! 

بهترینه ها از تجربیات ایشون استفاده کنید که خدایی ارزش داره

درود @};-  @};-  @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ای جانم.... 

4770K

فرکانس 4.5

ولتاژ 1.21

گرمترین هسته 54 درجه اونم در دمای اتاق 27 درجه ... :Not Worthy:

بهمن جان فقط تست آخر رو در دمای اتاق 23 درجه تکرار کن بیزحمت و تاثیر کاهش دمای محیط رو هم در این نسل ببینیم...

خیلی لذت بردم دمت گرم...

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام بهمن جان 

ممنون از بابت تاپیک مفید و .... @};-

بعد از حذف IHS و تست با خمیرLiquid Ultra ولتاژ استیبلیتی سی پی یو کاهش پیدا نکرد ؟

قطعا با کاهش دما باید سی پی یو با ولتاژ کمتری استیبل شود که این ولتاژ کمتر قطعا کاهش دمای بیشتری را در بر خواهد داشت.

و یک نکته عجیب اینجاست که دمای آیدل و مینیمم تغییری نداشته و کاهشی در آن مشاهده نمیشود  :unsure: 

ویرایش شده توسط Behzad Tak
لینک به دیدگاه

داداش دمت گرم کلی حال کردم این کار شما جای بسی تشکر داره که هزینه کردید و این کار رو انجام داداید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام بهمن جان 

ممنون از بابت تاپیک مفید و .... @};-

بعد از حذف IHS و تست با خمیرLiquid Ultra ولتاژ استیبلیتی سی پی یو کاهش پیدا نکرد ؟

قطعا با کاهش دما باید سی پی یو با ولتاژ کمتری استیبل شود که این ولتاژ کمتر قطعا کاهش دمای بیشتری را در بر خواهد داشت.

و یک نکته عجیب اینجاست که دمای آیدل و مینیمم تغییری نداشته و کاهشی در آن مشاهده نمیشود  :unsure: 

سلام نظرلطف شماست بهزاد جان

راستش هنوز فرصت نکردم بیشترتست بکنم. احتمالا ولتاژ کمتری بخواد

در مورد دمای مینیمم هم فکر نمیکنم در دمای محیط 27 درجه دمای هسته ها از 28 درجه کمتر بشن  :D یه دلیلش هم شاید این باشه که در حالت بیکاری حرارت تولیدی انقدر کمه که از نرخ پایین انتقال حرارت خمیر خودش بیشتر نمیشه و همون خمیر میتونه همش رو منتقل بکنه

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ای جانم.... 

4770K

فرکانس 4.5

ولتاژ 1.21

گرمترین هسته 54 درجه اونم در دمای اتاق 27 درجه ... :Not Worthy:

بهمن جان فقط تست آخر رو در دمای اتاق 23 درجه تکرار کن بیزحمت و تاثیر کاهش دمای محیط رو هم در این نسل ببینیم...

خیلی لذت بردم دمت گرم...

چشم معین جان سر فرصت انجام میدم. ممنون لطف داری

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

اقا این داداش بهمنو رو میبینی؟! 

بهترینه ها از تجربیات ایشون استفاده کنید که خدایی ارزش داره

درود @};-  @};-  @};-

سلام کدوم بهمنو میگی هژارجان؟ اگه منو میگی که خیلی ها اینجا بسیار باتجربه تر از من هستن  ;) ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون بهمن جان از کار بسیار عالیتون واقعا خیلی کار خوبی کردین که مورد تست قرار دادین لذت بردیم کلی / ممنون / فقط چه عجب رادیات سری RX نگرفتین ؟ از پمپ راضی هستین بهمن جان ؟ (*)

لینک به دیدگاه

من فقط یکی رو میشناسم اونم شما هستی داداش

خوب اره خیلی هستن که تجربه دارن اما هر کدام در رشته یا کاری  تخصص دارن 

در ایم مورد که شما فک کنم اولین نفر بودین که IHSرو برداشین

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون بهمن جان از کار بسیار عالیتون واقعا خیلی کار خوبی کردین که مورد تست قرار دادین لذت بردیم کلی / ممنون / فقط چه عجب رادیات سری RX نگرفتین ؟ از پمپ راضی هستین بهمن جان ؟ (*)

خواهش میکنم احسان جان راستش همه قطعات این کیت رو با هم از دوست خوبم علی جان (OC_King) خریدم و رادیاتورش همین EX360 بود . البته این رادیاتور به دلیل تراکم بالای پره هاش با این که ضخامت کمتری نسبت به RX داره ولی کاراییشون تقریبا در یک سطحه. پمپ هم که بسیار عالیه و واقعا در دور حد اقلش هم کاملا جوابگوی این لوپ هستش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مرس بهمن جان بالاخره وقتت آزاد شد واسه 4770  ^_^

خواهش میکنم ناجی جان بله مدت ها بود تصمیمش رو داشتم و فرصت نمیکردم. ولی خوب شد تونستم با یه واترکولینگ درست و حسابی تستش کنم  :)

لینک به دیدگاه

درود

بسیارعالی بهمن جان @};- 

خسته نباشی  بازهم Hardware Adventurer

و بازهم ihs دیگر و بازهم تبریک @};-

امیدوارم برای نسل بعدی دیگه نیازی به این همه فعالیت نفس گیرنباشه (*)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بسیارعالی بهمن جان @};- 

خسته نباشی  بازهم Hardware Adventurer

و بازهم ihs دیگر و بازهم تبریک @};-

امیدوارم برای نسل بعدی دیگه نیازی به این همه فعالیت نفس گیرنباشه (*)

درود ممنون حمید جان چیکار کنم دیگه سرم درد میکنه برای اینجور ماجراجویی ها  :D  من هم امیدوارم ولی با این رویه ای که اینتل در پیش گرفته بعید میدونم  -_-

لینک به دیدگاه

سَلی(با لحجه ی کلاه قرمزی)

کار قشنگی انجام دادی تبریک میگم...ولی هسته ی سی پی یو به این راحتیا نمیشکنه...اون چسب ها هم به نظر من فقط برای این که جلوگیری کنن از ریخته شدن خمیر به برد سی پی یو میتونن کاربرد داشته باشن...

صدای سیستم تو این دما چقدر بود؟؟(سرعت فن-سرعت پمپ)

ویرایش شده توسط Mohamad Hajati
لینک به دیدگاه

بهمن جان

دوست خوبم خسته نباشی. به این ترتیب که پیش میری در نسل بعدی CPU خود هسته ها رو هم از جاش درمیاری.

ولی این درآوردن سیستم چفت و بست CPU و گذاشتن CPU تنها روی زیف کمی استرس داره، از اون طرف چقدر فشار باید بلاک روی CPU بیاره که مثل فشار قفل زیف بشه و CPU تو اسلاتش بخوابه. همچنین هم سطح درآوردن اطراف هسته ها با سطح هسته با استفاده از چسب کار آسونی نیست. خریدن اون کولر هم آسون نیست. این دفعه ریزه کاری هاش خیلی زیاده استاد. (*) ولی بسیار جالب و هیجان انگیز بود.

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

کار قشنگی انجام دادی تبریک میگم...ولی هسته ی سی پی یو به این راحتیا نمیشکنه...اون چسب ها هم به نظر من فقط برای این که جلوگیری کنن از ریخته شدن خمیر به برد سی پی یو میتونن کاربرد داشته باشن...

درسته...اینو من خودم امتحان کردم.(البته چیپ گرافیک بود..ولی فکر مثل هم باشن)

حالا یه سوال!

چرا زمانی که این کار ها رو میکنید فیلم تهیه نمیکنید؟!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

توان ریسک پذیریت منو کشته 

یه سیپیو 1 تومنی رو به این وضع در آوردی 

تست جالبی بود 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام محمد جان . باری عایق کاری SMD های برد قبلش روشون چسب قطره ای ریختم. اتفاقا لبه هسته خیلی حساسه و یک فشار کافیه تا CPU به دیار باقی بشتابه!

صدا؟ کدوم صدا؟ سرعت فن ها و پمپ رو روی  حد اقل ممکن تنظیم کردم! صدا از دیوار در میاد از این کیت در نمیاد  :D

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...