رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

ممنون دوستان بابت نمایش دمای قطعات سیستمشون.

لینک به دیدگاه

سیستم قدیمی من که بیشتر قطعاتش فروخته شد :crying: :

l4bn3398u68oenwqixi1.jpg

ویرایش شده توسط AJOR
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود خدمت دوستان عزیز

بنده به تازگی یه 4790K و بورد Z97X-Gaming 3 خریداری کردم

کولر H60 هستش که زیرش خمیر noctua NT-H1 زدم

دمای سی پی یو تو حال idle حدود 30 درجه است . توی بازی هایی مثل Dragon Age و GTA V دمای هسته ها به حدود 60-62 درجه میرسه که اصلا راضی کننده نیست برای بنده .

هدف بنده پایین آوردن دمای هسته ها به زیر 55 درجه هستش. 

در زیر تعدادی عکس از بایوس گذاشتم تا دوستان بتونن در مورد voltage نظر بدند.با توجه به اینکه با پایین آوردن voltage دما هم کمتر میشه.

post-14710-0-54880900-1429869315_thumb.jpgpost-14710-0-49814500-1429869327_thumb.jpgpost-14710-0-13039100-1429869339_thumb.jpg

در زیر یه عکس دیگه است که تست prime95 هستش . نکته ای که برام عجیبه اینه که فرکانس 4200 هستش در حالی که تو حالت توربو مگر نباید 4400 باشه؟  و اینکه voltage توی این عکس 1.166 هستش.

post-14710-0-01256400-1429869471_thumb.jpg

غیر از پایین اوردن voltage راه های دیگه ای که به ذهن بنده رسید غیرفعال کردن توربو و اضافه کردن یه فن دیگه به رادیات هست.

منتظر نظرات دوستان هستم

ویرایش شده توسط Sir MehDi
لینک به دیدگاه

سلام

احتمالا مموری ها رو حالت دیفالت هستن

روی حالت دیفالت کلاک پردازنده تا 4.2 بالا میره

از قسمت تنظیمات بایوس مادربورد پروفایل مموری رو پروفایل 2 بزارید مجددا تست کنید

بنده هم دقیقا همین پردازنده و همین مادربرد رو دارم قبل از تعویض پروفایل رم ها کلاک تا 4.2 بالا میرفت و بعد از تنظیم پروفایل دقیقا تا 4.4 هم بالا میره 

post-8741-0-24378400-1429873164_thumb.jpg

ویرایش شده توسط SWAT_MEHDI
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

احتمالا مموری ها رو حالت دیفالت هستن

روی حالت دیفالت کلاک پردازنده تا 4.2 بالا میره

از قسمت تنظیمات بایوس مادربورد پروفایل مموری رو پروفایل 2 بزارید مجددا تست کنید

بنده هم دقیقا همین پردازنده و همین مادربرد رو دارم قبل از تعویض پروفایل رم ها کلاک تا 4.2 بالا میرفت و بعد از تنظیم پروفایل دقیقا تا 4.4 هم بالا میره 

attachicon.gif12.jpg

درود مهدی جان

والا زیاد الان نگران فرکانس هسته نیستم. بیشتر هدفم پایین اوردن دما هستش. حتی به غیر فعال کردن توربو هم فکر میکنم.

شما دمای هسته هات چجوری هستش و خنک کننده چیه؟

لینک به دیدگاه

درود مهدی جان

والا زیاد الان نگران فرکانس هسته نیستم. بیشتر هدفم پایین اوردن دما هستش. حتی به غیر فعال کردن توربو هم فکر میکنم.

شما دمای هسته هات چجوری هستش و خنک کننده چیه؟

فعلا فن استوک خوده اینتل روشه 

حد اکثر تا یکی دو ماه دیگه باید یه کولر خوب بگیرم. تو تابستون نمیشه با این کولر فعلی کار کرد .

دما هم تو بازی های سنگین تقریبا 85 درجه هست. 

این تست رو هم همین الان رو حالت فول لود گرفتم.

تست با نرم افزار Cinebench R15.0

post-8741-0-89564500-1429874572_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حد اکثر تا یکی دو ماه دیگه باید یه کولر خوب بگیرم. تو تابستون نمیشه با این کولر فعلی کار کرد .

attachicon.gif13.jpg

91 هست دمای سی پی یو؟  :wacko:

فن استوک؟

لینک به دیدگاه

91 هست دمای سی پی یو؟  :wacko:

فن استوک؟

متاسفانه همینطوره

بسوزه پدر بی پولی  :D

پردازنده شما با فن استوک روی فول لود تا چند درجه بالا میرفت ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

متاسفانه همینطوره

بسوزه پدر بی پولی  :D

پردازنده شما با فن استوک روی فول لود تا چند درجه بالا میرفت ؟

والا من اصلا از فن استوک استفاده نکردم

قبلا 2500k داشتم اون هم از اول زیر ماچو و بعد H60 بود

من دمای 60 درجه موهام رو سفید میکنه شما چجوری با دمای 91 درجه کنار میاید

لینک به دیدگاه

با کولر دیگه ای تست کردین اگه امگان داره با یه کولر دیگه تست کنین بعد نتیجه رو با هم مقایسه کنین تا مطمئن بشین عیب از خمیر و کولر نیست بعد برین سراغ تنظیمات بایوس هر چند من مشکل خاصی نمیبینم 60 درجه دمای مناسبی واسه این مدل پردازنده هست

سرعت فن کولر رو هم زیاد تر کن ببین تاثیر میزاره

تو مادربردای ایسوس با نرم افزار fan xpert میشد برای هر دما سرعت فن رو تنظیم کرد تو گیگابایت نمیدونم نرم افزاری داره یا نه امتحان کن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با کولر دیگه ای تست کردین اگه امگان داره با یه کولر دیگه تست کنین بعد نتیجه رو با هم مقایسه کنین تا مطمئن بشین عیب از خمیر و کولر نیست بعد برین سراغ تنظیمات بایوس هر چند من مشکل خاصی نمیبینم 60 درجه دمای مناسبی واسه این مدل پردازنده هست

سرعت فن کولر رو هم زیاد تر کن ببین تاثیر میزاره

تو مادربردای ایسوس با نرم افزار fan xpert میشد برای هر دما سرعت فن رو تنظیم کرد تو گیگابایت نمیدونم نرم افزاری داره یا نه امتحان کن

درود 

از اینکه مشکل از خمیر و کولر نیست مطمئنم . خمیر زیر بلاک هم خمیر خوبی هستش. ضمن اینکه امروز بلاک رو باز کردم که شکل پخش شدن خمیر رو ببینم همه چی عالی بود.

سرعت پمپ روی حداکثر هست و سرعت خود فن هم بین 1100 تا 2 دور در حرکته که اون هم نرمال هستش.

توی بورد های گیگا با نرم افزار EasyTune میشه این کار رو کرد.

بیشتر شکم روی voltage هستش که میخوام نظرتون اساتید رو در این مورد جویا بشم

لینک به دیدگاه

حداکثر دمایی که خود اینتل برای این پردازنده مشخص کرده 74.04 درجه سانتیگراد هست

شما دما رو به 60 درجه رسوندید . هیچ مشکلی بابت دما نداشته باشید . خیالتون راحت 

لینک به دیدگاه

فکر کنم بیش از حد حساس شدین به نظر منم دمای مناسبی هست

شاید با کم کردن ولتاژ بشه دما رو پایین اورد البته خود من اینکار رو توصیه نمیکنم

شما اولین نفری نیستید که این مشکلو دارین بالا بودن دما این مدل سی پی یو چیز جدیدی نیست با خیال راحت استفاده کنین مشکلی پیش نمیاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دما برای prime95 عالیه. فرکانس ۴۲۰۰ هم در حالتی که هر ۴ هسته زیر لود کامل هستن طبیعیه و ۴۴۰۰ زمانی هست که مثلا ۱هسته یا ۲ هسته زیر لود باشن وبقیه بیکار باشن یا زیر لود کامل نباشن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر کنم بیش از حد حساس شدین به نظر منم دمای مناسبی هست

شاید با کم کردن ولتاژ بشه دما رو پایین اورد البته خود من اینکار رو توصیه نمیکنم

شما اولین نفری نیستید که این مشکلو دارین بالا بودن دما این مدل سی پی یو چیز جدیدی نیست با خیال راحت استفاده کنین مشکلی پیش نمیاد

بله دوست عزیز اطلاع دارم که تعداد افرادی که با دمای این سی پی یو مشکل دارند خیلی زیاد هستش. اما متاسفانه یا خوشبختانه بنده زیادی روی دما حساسم و کلا دمای 60 درجه برام قابل قبول نیست.

لینک به دیدگاه

دمای cpu شما خوبه، یکی از اصول اصلی این است که نباید بیش از حد دما پایین یا بالا باشه باید حد رو رعایت کنی که بهترین نتیجه رو بگیری، به هر حال برای دمایی که لازم داری باید بری water cooler با ۳ فن تهیه کنی که به چیزی که لازم داری برسی.

لینک به دیدگاه

attachicon.gif13.jpg

با فن استوک این سی پی یو رو در حالت فول لود قرار ندید بی نوا رو. میسوزه. باهاش مدارا کنید تا یه فن خوب بخرید براش

لینک به دیدگاه

بله دوست عزیز اطلاع دارم که تعداد افرادی که با دمای این سی پی یو مشکل دارند خیلی زیاد هستش. اما متاسفانه یا خوشبختانه بنده زیادی روی دما حساسم و کلا دمای 60 درجه برام قابل قبول نیست.

دیدین که دوستان گفتن این دما عادی که نیست بلکه عالیه پس حساس نباشین از سیستمتون تمام و کمال لذت ببرین

لینک به دیدگاه

عزیز 4790k رو که نمیشه انتظار داشت فول لودش دمای پایینی داشته باشه. این پردازنده مثل بخاری هست حالا شما به بخاری کولر آبی وصل کنید قاعدتاً نمیشه توقع دمای زیر 60 توو فول لود داشت. من روی همین پردازنده Noctua - D15 اونم فقط با یه فن بستم.نتیجه ی تست رو میگم توو فول لود بعداً.

در ضمن دور فن شما پایین هست. اطلاع داری اِر فِلو ی فن کولر شما چقدر هست؟

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من خدمت شما عرض کردم برای کاهش دما چه کاری صورت عمل بدید، دمای 60 درجه هم اصلا جالب نیست! :)

پردازنده من ماکزیمم دمایی که در فرکانس 4GHz تجربه کرده اونم در حالت فول استرس تازه با iGPU روشن 46 درجه می باشد.

@};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

دوست عزیز من خدمت شما عرض کردم برای کاهش دما چه کاری صورت عمل بدید، دمای 60 درجه هم اصلا جالب نیست! :)

پردازنده من ماکزیمم دمایی که در فرکانس 4GHz تجربه کرده اونم در حالت فول استرس تازه با iGPU روشن 46 درجه می باشد.

@};-

پردازنده ی شما چی هست؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

@};-

ممنون میشم مثل استارتر یک عکس قرار بدید

لینک به دیدگاه

4790K

@};-

:|

حدود 40 درجه اونم در حالت اعمال شدیدترین استرس و لود ممکن؟  :eek:  [-X فرکانس 4.2  و 4.4 چطور؟

آقا به ما هم بگو شاید با نوکتا واسه من به 20 درجه هم رسید :Hee Hee:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیز 4790k رو که نمیشه انتظار داشت فول لودش دمای پایینی داشته باشه. این پردازنده مثل بخاری هست حالا شما به بخاری کولر آبی وصل کنید قاعدتاً نمیشه توقع دمای زیر 60 توو فول لود داشت. من روی همین پردازنده Noctua - D15 اونم فقط با یه فن بستم.نتیجه ی تست رو میگم توو فول لود بعداً.

در ضمن دور فن شما پایین هست. اطلاع داری اِر فِلو ی فن کولر شما چقدر هست؟

درود

دوست عزیز بنده توقع ندارم دمای هسته هام از ambient پایین تر باشه که. عرض کردم با توجه به شرایط موجود تقریبا بهترین حالت ممکن هست دمای هسته . اما هدفم این هست که این دما رو کمتر کنم. و طبق صحبت هایی که با اساتید داشتم رسیدن به این دما بعید هم نیست.

بله دوست عزیزم از Air Flow فن فابریک کولر اطلاع دارم. اگر مشکل از فن یا واتر بود شک نکنید تو تست Prime95 دمای هسته هام 60 نمیشد و خیلی بیشتر میشد. فن رو با فن Cougar Vortex هم عوض کردم نتیجه کمتر از 2 درجه بود.

ویرایش شده توسط Sir MehDi
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...