رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام 

دوست عزیز اگر از کولر خود پردازنده استفاده میکنید دما طبیعی هسته و این کولر برای 3770 خیلی ضعیفه 

کافیه یه کولر مناسب بین 100-150 تهیه کنید مشکلتون حل میشه 

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

جدیدا  باندل رو عوض کردم  ٰ الان مشکل دمای بالای cpu رو دارم 

با اور به 4.8 دما تا 95 بالا میره برای کاهش دما باید چه ولتاژی رو کم کنم ؟ احساس میکنم مادربرد خود به خود داره ولتاژ اضاف میکنه

حتی توی حالت عادی هم دماش توی فول لود بالاس

مادربرد msi z270 carbon

کولر : silver arrow sbe

1-بایاس رو هم آپدیت کردم

2- با برنامه prime 95 تست میگیرم

3- از خمیرسیلیکون cooler master  استفاده میکنم

با یکی از دوستان سیستم همزمان گرفتیم اون سیستم هم دقیقا همین مشکل دما رو داره

ویرایش شده توسط ÐÀVɨÐ071
لینک به دیدگاه

درود

اول از همه، لطفاً بایوس رو کلیر کنید و با تنظیمات دیفالت یک تست بگیرید و دما رو گزارش بدید، Prime95 هم شدیداً تست سنگینی هست (خصوصا وقتی AVX فعال باشه). پیشنهاد من اینه از Cinebench R15 یا Wprime 1024m استفاده کنید. (چند بار بنچمارک‌ها رو ران کنید)

مسئله بعد هم اینه که اینتل در پردازنده‌های سری 7 از خمیر بسیار افتضاحی بین Die و IHS استفاده کرده و به همین دلیل نرخ ضریب رسانش پایین هست و حرارت به خوبی انتقال پیدا نمیکنه، چاره کار، دلید(Delid) پردازنده و استفاده از یک ناقل حرارت مرغوب (ترجیحا فلز مایع مثل لیکویید الترا یا Thermal Grizzly Conductonaut) هست که گزارش شده حتی تا 30 درجه دما بعد از دلید پردازنده پایینتر اومده!

برای اورکلاک این سری هم قطعاً دلید لازم هست. (اگر مایل به دلید بودید یک پیام به بنده بدید)

فراموش نکنید که باید ولتاژ رو هم به صورت دستی (manual) وارد کنید و هیچوقت از حالت Auto استفاده نکنید چون مادربرد ولتاژ بیش از حد نیاز میده.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، ÐÀVɨÐ071 گفته است :

با اور به 4.8 دما تا 95 بالا میره برای کاهش دما باید چه ولتاژی رو کم کنم ؟ احساس میکنم مادربرد خود به خود داره ولتاژ اضاف میکنه

خوب برای اور کردن به فرکانس 4800 چه تنظیماتی انجام دادید ؟

امیدوارم فقط فرکانس را به 4800 افزایش نداده باشید و بقیه تنظیمات هم در حالت AUTO  :/

لینک به دیدگاه

اره  فن استوک خود اینتل :| 

ديپ کول مدل GAMMAXX 400 خوبه؟؟؟  میخوره به مادربردم ?? Asus P8B75-V

سوکت 1155

عوض کنم حدودا چند درجه میاد پایین؟؟

ویرایش شده توسط Game “Game Touch” Touch
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Behzad Tak گفته است :

خوب برای اور کردن به فرکانس 4800 چه تنظیماتی انجام دادید ؟

امیدوارم فقط فرکانس را به 4800 افزایش نداده باشید و بقیه تنظیمات هم در حالت AUTO  :/

چنتا کلیپ دیدم مثل اون کلیپ ها  تنظیمات رو ست کردم .  ولی باز حس میکنم یه جای دیگه ولتاژ زیاد داره ک روی دما تاثیر گذاشته 

فرکانس 4.8

v-core 1.3

cpu sa 1.050

cpu io 1.150

03064659112l.thumb.jpg.dd94cb10dd401e08e82969c192daa12e.jpg

بقیه تنظیمات روی دیفالت ( این عکس رو از  نت گرفتم )

با وجود کولر قوی و دو عدد فن 2500 دور . انتظار دمای خیلی پایینتر داشتم

ویرایش شده توسط ÐÀVɨÐ071
لینک به دیدگاه

ولتاژی که ست کردی بالاست!
در ضمن ولتاژ هر پردازنده‌ای با پردازنده دیگه فرق داره، دلیل نمیشه تو یوتوب هر کس یه ولتاژ ست کرد شما هم اون ولتاژ رو ست کنی.

رو 1.2 و حتی پایینتر امتحان کن، رو دما تاثیر داره ولی خب در هر صورت برای اورکلاک نیاز به دلید داری.

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، ÐÀVɨÐ071 گفته است :

بقیه ولتاژ ها auto باشه ؟

بله، البته SA و IO همینی که خودت ست کردی خوبه، بقیه هم فعلا نیاز نیست دستکاری کنی.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 10 ساعت قبل، ÐÀVɨÐ071 گفته است :

v-core 1.3

cpu sa 1.050

cpu io 1.150

,ولتاژ sa را تا 1.125 افزایش بدید و ولتاژ io رو همین 1.15 اوکی هست .

قطعا اگر سی پی یوتون از نظر ولتاژی نرمال باشه باید با 1.2 تا 1.22 ولت فرکانس 4800 را استیبل شود .

به قسمت Digi+Power Control از منوی Extreme Tweaker برید و تنظیمات لود لاین کالیبریشن را روی لول 6-7 قرار دهید و موارد دیگر که روی نرمال هست را به اکستریم تغییر دهید .

در کل تلاش کنید با این تنظیمات و با کمترین ولتاژ سی پی یو سیستم را استیبل کنید تا کمترین دما را داشته باشید .

ویرایش شده توسط Behzad Tak
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Behzad Tak گفته است :

,ولتاژ sa را تا 1.125 افزایش بدید و ولتاژ io رو همین 1.15 اوکی هست .

قطعا اگر سی پی یوتون از نظر ولتاژی نرمال باشه بای با 1.2 تا 1.22 فرکانس 4800 را استیبل شود .

به قسمت Digi+Power Control از منوی Extreme Tweaker برید و تنظیمات لود لاین کالیبریشن را روی لول 6-7 قرار دهید و موارد دیگر که روی نرمال هست را به اکستریم تغییر دهید .

در کل تلاش کنید با این تنظیمات و با کمترین ولتاژ سی پی یو سیستم را استیبل کنید تا کمترین دما را داشته باشید .

آقا بهزاد سلام 

رکوردای آورکلاکتونو تو سایت hwbot دیدم  اینم میدونم که کاراتون از سر تجربه است اما اگه وقت داشتی یه آموزش مبتدی بنویسی تو یه مقاله ای  خیلی خوب میشه

من هنوزم یه وقتای تو آورکلاک سیستمم فریز میشه

لینک به دیدگاه

در در 1396/03/20, 12:33:39، Sir MehDi گفته است :

دوست عزیز شما نسخه Pro نرم افزار HWMonitor رو نصب کردید. بنده لینک دادم گفتم همون نرم افزار رو بگیرید. برای همین بعضی دماها رو Trial نوشته. ضمن اینکه بنده لینک CPU-Z دادم شما GPU-Z که مربوط به کارت گرافیک هست رو اجرا کردید. اصلا توجهی به لینک و توضیحاتی که بنده دادم نکردید عزیز.

در عین حال دمای سی پی یو تا حدود 82 بالا رفته و VID هم 1.21 هست که احتمالا میتونه خیلی کمتر بشه. با کم کردن VID دمای هسته ها کمتر خواهد شد.

قطعا منو و تنظیمات بایوس بورد شما با بورد بنده متفاوته اما در عین حال :

برید داخل بایوس قسمت Voltage و CPU Voltage. اولین کار CPU Vcore رو روی Normal  قرار بدید ( فلش شماره 1 ) و بعد CPU Vcore Offset رو روی منفی  بگذارید مثل فلش شماره 2 .حالا اون مقدار روی 0.020- قرار بدید و تنظیمات رو ذخیره کنید. بعد باید بیاید داخل ویندوز و تست Stablity بگیرید مثل همین Cinebench. اگر تست پاس شد و با BSOD مواجه نشدید مجدد میرید داخل بایوس و اون عدد Offset - رو بیشتر میکنید. به عنوان مثال 0.030-

BIOS.thumb.jpg.aa271e678bf96718eca89efe84b2187d.jpg

این کار رو آنقدر ادامه میدید که دیگه سی پی یو توی تست استیبل نباشه و با BSOD مواجه بشید و یا داخل محیط ویندوز BSOD اتفاق بیفته. زمانی که کمترین مقدار ولتاژی که سی پی یو استیبل هست رو پیدا کردید کمی مقدار ولتاژ رو برای احتیاط افزایش بدید که در آینده دیگه BSOD اتفاق نیفته. همونطور که توی عکس مشاهده میکنید بنده Offset - رو روی عدد 0.105- قرار دادم. یعنی اینکه این مقدارولتاژ از سی پی یو چه در Load و چه در Idle کم میشه که البته  توی هر دو حالت Load و Idle اگر میزان ولتاژ خیلی کم شده باشه باعث BSOD میشه.

به روش های دیگه هم میتونید ولتاژ سی پی یو رو کم کنید مثل حالت Manual که دقیق تره.اما بنده چون خودم از این روش اقدام کردم همین رو توضیح دادم خدمتتون.

بازم اگر سوالی بود بنده در حد توانم میتونم کمکتون کنم.

سلام رفیق  

یه  سوال برام پیش  اومد گفتم از شما بپرسم  من ولتاژ رو  افست منفی کردم تا جایی که سیستم  پایدار بود و تو نرمافزار سینه بنچ پایدار موند  ودما هم به شدت افت کرد ولی یه سوال 

الان  بعضی موقعه ها تو  بایوس فریز میشه بعضی موقعه ها هم تو ویندوزیعنی  باس مقدار رو دوباره کاهش بدم

ویرایش شده توسط aminshareati
لینک به دیدگاه

بعد از کلی تست  و کلنجار رفتن با سیستم  توی این تنظیماتی که توی عکسها میبینید 100٪ پایداری رو توی فرکانس 4.8 دارم   .

فقط مشکلم دماس اگر راهکاری دارید لطفا راهنمایی کنید

با برنامه های تست دیگه دماش بیشتر از 75 نمیره

ولی توی برنامه intel burn و prime 95 دما تا اینجا بالا میاد

توی بازی هم دما مکسش روی 65 تا 70 هست

فن cpu رو هم چندبار باز کردم چک کردم  مشکل از اون نبود

photo5767255100245519160.jpg

photo5769506900059204021.jpg

photo5769506900059204022.jpg

photo5769506900059204023.jpg

ویرایش شده توسط ÐÀVɨÐ071
لینک به دیدگاه

سلام دوستان گرامی

یه عدد  i5 7600 دارم دماش در بازی حداکثر به 70 میرسه این دما زیاد واسش ؟

یه سوال دگ داشتم چرا دایرکت ایکس 12 نصب نمیشه ؟؟؟؟ هر کاری میکنم برنامه هام با 11 اجرا میشن ویندوزمم 10 هست

ممن.ن میشم راهنمایی بفرمایید....

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، koala گفته است :

سلام دوستان گرامی

یه عدد  i5 7600 دارم دماش در بازی حداکثر به 70 میرسه این دما زیاد واسش ؟

یه سوال دگ داشتم چرا دایرکت ایکس 12 نصب نمیشه ؟؟؟؟ هر کاری میکنم برنامه هام با 11 اجرا میشن ویندوزمم 10 هست

ممن.ن میشم راهنمایی بفرمایید....

اگر از فن خودش استفاده میکنید طبیعی هست این عدد و تا به 80 نرسه در مرحله خطر نیست و تا 90 هم جا داره تا سیستم در جا خاموش کنه 

دایرکت 12 هم توی تنظیمات بازی هست به صورت دستی میا به dx12 تغییر بدید و گرنه به صورت پیش فرض 11 هست و نصب کردنی نیست 

بعضی بازی ها کرک شده از جمله doom دایرکت 12 غیر فعال دارن و میا ورژن خاصی رو دانلود کنید تا دایرکت 12 کار کنه و گرنه اگر بزاریش روی ولکان دیگه اجرا نمیشه رو سیستمت و میا کلی درد سر بکشی تا دوباره بره دایرکت 11 و اجرا شه 

لینک به دیدگاه

در 39 دقیقه قبل، The.13east گفته است :

اگر از فن خودش استفاده میکنید طبیعی هست این عدد و تا به 80 نرسه در مرحله خطر نیست و تا 90 هم جا داره تا سیستم در جا خاموش کنه 

دایرکت 12 هم توی تنظیمات بازی هست به صورت دستی میا به dx12 تغییر بدید و گرنه به صورت پیش فرض 11 هست و نصب کردنی نیست 

بعضی بازی ها کرک شده از جمله doom دایرکت 12 غیر فعال دارن و میا ورژن خاصی رو دانلود کنید تا دایرکت 12 کار کنه و گرنه اگر بزاریش روی ولکان دیگه اجرا نمیشه رو سیستمت و میا کلی درد سر بکشی تا دوباره بره دایرکت 11 و اجرا شه 

درسته فن خودش ضعیفه و باید زودتر عوضش کنم ولی میترسم بادی بگیرم پردازنده رو کج کنه و واترک.لر هم قیمت بالا داره

در مورد دایرکت ایکس خیلی خیلی نکته خوبی گفتید چطوری دستی وارد کنم ؟ کجا میشه توضیح بدید هیچ جای اینترنت نبود

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، koala گفته است :

درسته فن خودش ضعیفه و باید زودتر عوضش کنم ولی میترسم بادی بگیرم پردازنده رو کج کنه و واترک.لر هم قیمت بالا داره

در مورد دایرکت ایکس خیلی خیلی نکته خوبی گفتید چطوری دستی وارد کنم ؟ کجا میشه توضیح بدید هیچ جای اینترنت نبود

داداش توی بازی تنظیمات گرافیکی میرید جز گزینه های اول هست ... کنار رزولوشن تصویر و اینا و ممکنه به جای دایرکت 12 نوشته باشه ولکان

و نگران نباشید همین فن هم کافی هست و همونطور ک میگید 70 درجس و هیچ مشکلی نداره حتی اگر عوض نشه 

ولی بعد از 1 سال توجه کنید ک ممکنه خمیر سیلیکن خراب شده باشه و عوضش کنید مشکلی نخواهید داشت 

و بعدم کولر های بادی خوبی هستند ک زیاد فشاری به سی پی یو نمیارند مثل این 

http://lioncomputer.ir/product/9831/کولر+سی+پی+یو+گرین+نوتوس+400+Notus400-PWM/

یا 

http://lioncomputer.ir/product/12006/فن+کیس+کولر+مستر+Hyper+212+LED+Turbo/

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، The.13east گفته است :

داداش توی بازی تنظیمات گرافیکی میرید جز گزینه های اول هست ... کنار رزولوشن تصویر و اینا و ممکنه به جای دایرکت 12 نوشته باشه ولکان

و نگران نباشید همین فن هم کافی هست و همونطور ک میگید 70 درجس و هیچ مشکلی نداره حتی اگر عوض نشه 

ولی بعد از 1 سال توجه کنید ک ممکنه خمیر سیلیکن خراب شده باشه و عوضش کنید مشکلی نخواهید داشت 

و بعدم کولر های بادی خوبی هستند ک زیاد فشاری به سی پی یو نمیارند مثل این 

http://lioncomputer.ir/product/9831/کولر+سی+پی+یو+گرین+نوتوس+400+Notus400-PWM/

یا 

http://lioncomputer.ir/product/12006/فن+کیس+کولر+مستر+Hyper+212+LED+Turbo/

دست شما درد نکنه پاسخ میدی ...

با دمای 70 مشکل دارم چون میدونم توو پرفورمنس تاثر میذاره بنظرتون کدوم اینا خوبه و دما رو خیلی پایین میاره ؟ لطفا یه خمیر خوب هم معرفی میکنید ؟؟؟

ببخشید در مورد دایرکت ایکس بنده قصد استفاده ازش در کانتر (csgo,css )رو داشتم و در منوی بازی قابلیت تغییر نداره  و فقط نوشته با کدوم بازی داره اجرا میشه ...

http://s9.picofile.com/file/8302724126/FormatFactoryUntitled.jpg

توو کانتر میخوام تمام هسته هام درگیر بشن بخاطر همینه سراغ دایرکت ایکس 12 رفتم ولی با 9 لود میشه ... من نسخه 10 و 11 رو نصب نکردم چون تغییری در پرفورمنس نداره و یکی هست ... میشه راهنمایی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟

ویرایش شده توسط koala
لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، koala گفته است :

با دمای 70 مشکل دارم چون میدونم توو پرفورمنس تاثر میذاره بنظرتون کدوم اینا خوبه و دما رو خیلی پایین میاره ؟ لطفا یه خمیر خوب هم معرفی میکنید ؟؟؟

ببخشید در مورد دایرکت ایکس بنده قصد استفاده ازش در کانتر (csgo,css )رو داشتم و در منوی بازی قابلیت تغییر نداره  و فقط نوشته با کدوم بازی داره اجرا میشه ...

توو کانتر میخوام تمام هسته هام درگیر بشن بخاطر همینه سراغ دایرکت ایکس 12 رفتم ولی با 9 لود میشه ... من نسخه 10 و 11 رو نصب نکردم چون تغییری در پرفورمنس نداره و یکی هست ... میشه راهنمایی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟

درود

درگیر شدن همه هسته ها بستگی به طراحی بازی داره که از Multithread چقدر استفاده میکنن. کانتر بازی قدیمیه که فقط از دایرکت 9 استفاده میکنه مگه اینکه ورژنی ازش پیدا کنید که بتونه روی دایرکت 10 اجرا بشه.

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، koala گفته است :

من تلاش کردم ولی نفهمیدم چطوری این کارو توی کانتر انجام بدم 

حتی با دستورات زوری هم باز با دایرکت 9 میاد

لینک به دیدگاه

سلام

وقت بخیر

وقتی با نرم افزار 3d max رندر میگیرم ذمای پردانده تا 81-82 درجه بالا میره که قبلش تا 95 بالا میرفت . خمیر رو عوض کردم و خمیر خود Noctua رو بهش زدم رسید به 82 (تو حالت فول لود)

حال عادی هم 40 تا 45 درجست

میخوام این دما رو تا جایی که میتونم پایین بیارم

کولر پردازنده هم Noctua U14S هست و یکی از بهترین ایر کولرهاست .

راهی هست دما پایین تر بیاد ؟

قبلا تو تالار خوندم مادربرد به پردازنده مقداری بیشتر از حد نیاز ولتاز میده که میشه با تست فول استرس مکس ولتاژی که پردازنده نیاز داره رو بدست آورد و ولتاژ رو روی این عدد ست کرد تا دما پایین بیاد

الان یه بنچمارک تو یوتی..ب دیدم دمای 4790k رو فول استرس و بعد از 30 مین دما روی 60 درجه بود . اون شخص هم از روشی که بالا توضیح دادم استفاده کرد ؟

نگاه کنید:

https://www.youtube.com/watch?v=AEEmcgUZo7E

Vcore روی 1.128 V هست .

اینم دما و ولتاژ پردازنده سیستمم موقع رندر گرفتن ,و زمان idle :

2.png.edb0c9d05a490b5760ab45abfbdbac42.png3.png.40e532346d5986322057a4d2fb161135.png

ممنون میشم راهنماییم کنید 

ویرایش شده توسط SWAT_MEHDI
لینک به دیدگاه

در هم اکنون، SWAT_MEHDI گفته است :

سلام

وقت بخیر

وقتی با نرم افزار 3d max رندر میگیرم ذمای پردانده تا 81-82 درجه بالا میره که قبلش تا 95 بالا میرفت . خمیر رو عوض کردم و خمیر خود Noctua رو بهش زدم رسید به 82 (تو حالت فول لود)

حال عادی هم 40 تا 45 درجست

میخوام این دما رو تا جایی که میتونم پایین بیارم

کولر پردازنده هم Noctua U14S هست و یکی از بهترین ایر کولرهاست .

راهی هست دما پایین تر بیاد ؟

قبلا تو تالار خوندم مادربرد به پردازنده مقداری بیشتر از حد نیاز ولتاز میده که میشه با تست فول استرس مکس ولتاژی که پردازنده نیاز داره رو بدست آورد و ولتاژ رو روی این عدد ست کرد تا دما پایین بیاد

الان یه بنچمارک تو یوتی..ب دیدم دمای 4790k رو فول استرس و بعد از 30 مین دما روی 60 درجه بود . اون شخص هم از روشی که بالا توضیح دادم استفاده کرد ؟

نگاه کنید:

https://www.youtube.com/watch?v=AEEmcgUZo7E

Vcore روی 1.128 V هست .

اینم دما و ولتاژ پردازنده سیستمم موقع رندر گرفتن ,و زمان idle :

2.png.edb0c9d05a490b5760ab45abfbdbac42.png3.png.40e532346d5986322057a4d2fb161135.png

ممنون میشم راهنماییم کنید 

داداش برو از بایوس مادربرد ولتاژ هسته رو کم کن تا و قتی ک پایداره و توی تست کرش نمیده 

دما مقداری متعادل تر میشه

و حالت اورکلاک مادربرد هم غیر فعال کنید ک در حالت بیکار روی 4.4 گیگاهرتز نمونه و بیاد پایین 

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، The.13east گفته است :

داداش برو از بایوس مادربرد ولتاژ هسته رو کم کن تا و قتی ک پایداره و توی تست کرش نمیده 

دما مقداری متعادل تر میشه

و حالت اورکلاک مادربرد هم غیر فعال کنید ک در حالت بیکار روی 4.4 گیگاهرتز نمونه و بیاد پایین 

ولتاژ رو روی چه عددی ست کنم ؟

حالت اورکلاک غیر فعال بشه فقط زمان بیکاری روی 4 تنظیم میشه . زمان بازی یا رندر برمیگرده روی 4.4 ؟

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، SWAT_MEHDI گفته است :

ولتاژ رو روی چه عددی ست کنم ؟

حالت اورکلاک غیر فعال بشه فقط زمان بیکاری روی 4 تنظیم میشه . زمان بازی یا رندر برمیگرده روی 4.4 ؟

زمان بیکاری به 800 مگاهرتز میرسه و بله به لطف سیستم توربو اینتل به 4.4 بر میگرده 

ولتاژ رو هم از 1.2 با کمترین میزان ممکن کم کنید تا وقتی سیستم وسط تست بلو اسکرین بده بعد یه پله برش گردونید بالا و چک کنید ک تست رو پاس میکنه یا نه و بعد از 30 دقه هم دما و هم پایدار بودن مشخص میشه 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...