رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 4 ساعت قبل، SWAT_MEHDI گفته است :

ممنون از راهنماییتون

دمای محیط بسیار مناسب هست چون کولر روشنه و محیط خنکه .

سیستم تهویه کیس هم بسیار عالی عمل میکنه و  دمای کیس همیشه با دمای محیط 4-5 درجه تفاوت داره که فکر میکنم طبیعی باشه.

مجددا بابت راهنماییتون تشکر می کنم :x

مرسی دوست عزیز خواهش میکنم...

خب پس دمای محیط و سیستم مشکلی نداره و فقط میمونه همون مسائل مربوط به خمیر و ... و همونطور که دوستان گفتن بهتره خمیر سیلیکونتون رو عوض کنید  و همچنین بازنگری در مورد بسته شدن کولر سی پی یو ؟!

امیدوارم مشکل شما براحتی حل بشه.

موفق و پیروز باشید.:x

لینک به دیدگاه

با سلام!

بنده روز دوشنبه یه عدد 7700K خریداری کردم و تست Cinebench گرفتم و دیدم دما رفت رو 85-92!!!!!!!!!

رو بیکاری 30-35!!خمیر سیلیکون مناسب زدم!کولرمم Green Evo 120!!

win 10 ver 1703 build 15063.483!!

و مشکل افزایش ناگهانی دما هم دارم!

پیشاپیش بابت راهنمایی ممنون!:12_slight_smile:

7700K temp.png

cpu z 7700K.PNG

ویرایش شده توسط amirmasoud
لینک به دیدگاه

من دیپ کول سری gammax دارم بسیار عالیه روی 4670k حتی تو حالت توربو یا oc استاندارد بالای ۶۰ نشده تا بحال

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

با توجه به توضیحات احتمالا کولر رو بد بستین.

و اینکه ولتاژ هسته لود حدود 1.3 برای 7700K هم زیاد هست .

من خودم این مدل رو ندارم ولی تا جایی که تو بررسی ها دیدم این پردازنده با 1.1 میتونه برای فرکانس پیش فرض پایدار باشه.

لینک به دیدگاه

در 56 دقیقه قبل، eh.taghipour گفته است :

من دیپ کول سری gammax دارم بسیار عالیه روی 4670k حتی تو حالت توربو یا oc استاندارد بالای ۶۰ نشده تا بحال

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

ببخشید بابت نازک بودن پردازنده های سری 6و7 توضیحی میدید که این کاما ایکس ها مطمئن اند ؟

لینک به دیدگاه

سلام جناب ممنون بابت پاسخ!!!صبح باز میکنم دوباره میبندم!

مادربردم H270 Gaming 3! ولتاژ قابل تغییر داخل بایوس با این مادبرد؟!؟!

لینک به دیدگاه

درود  

مدل دقیقتر مادربورد و رم  رو ذکر کنید.(رم زیاد نیاز نیستش چون معلومه خبری از ولتاژ اضافی x.m.p نیست :D )

افزایش دمای ناگهانی در 7700k ها حتی با وجود مادربورد و کولر های رده بالا ، صدای خیلی ها رو در سراسر دنیا در آورده.(پس خیالتون راحت که نه تنهایید ، نه نفر اول و نه نفر آخر  :D )

اما اقدامات  که می تونید برای کاهش احتمالی !دما انجام بدید:

- راه مفید تعویض خمیر و اطمینان از بسته شدن صحیح واتربلاک (که خودتون انجام دادید :D )

-راه مفیدتر آپدیت بایوس به آخرین ورژن :D

_ اگر بایاس آپدیت هست، یکبار ریست کردن تنظیمات بایاس به حالت پیش فرض

- نکته دیگر این هست که :

کور اسپید برای شما ۴.۳۹۵ یعنی ۴.۴ هست ، در صورتی که در حالت فعال بودن توربو بوست باید ۴.۵ پنج باشه.(که شاید این تفاوت با آپدیت کردن و یا ریست کردن بایاس ، حل بشه )

پس در صورتی  که گذراندن مراحل بالا براتون کار ساز نبود ، تنها به عنوان تست کردن ، اقدام به غیر فعال کردن توربو بوست کنید.

_ و به عنوان آخرین راه حل در صورتی که نتیجه ایی نگرفتید، ولتاژ رو از ۱.۲۸۴ در مرحله اول به ۱.۲۸۰ و در مرحله دوم ۱.۲۷۵ کاهش بدید. و هرچه پیش می‌رید پیشتر و پیشتر ، ولتاژ رو  پلکانی کاهش بدید بیشتر و بیشتر :D

فعلا همین ها...

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، amirmasoud گفته است :

بایوس مادربردو اپدیت کن بعد ریست بده. هوای ورودی و خروجی کیس رو چک کن سعی کن مقدار ورودی با خروجی برابر باشه. Jayztwocent گفته بود یک مقدار ورودی بیشتر باشه.

اگه با اینا درست نشد خمیر سیلیکن رو عوض کن.

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، dmcmrk گفته است :

صدای خیلی ها رو در سراسر دنیا در آورده

درسته که دماش بالاس ولی ۹۲ طبیعی نیس. در ضمن به دلیل فرکانس کاری بالاس که دماش میره بالا. اگر هم با رایزن مقایسه میکنین درست نیس چون روی ۳.۸ تا ۳.۹ گیگاهرتزه دمای مطلوب رایزن۷.

ویرایش شده توسط ar_prv
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، ar_prv گفته است :

درسته که دماش بالاس ولی ۹۲ طبیعی نیس. در ضمن به دلیل فرکانس کاری بالاس که دماش میره بالا. اگر هم با رایزن مقایسه میکنین درست نیس چون روی ۳.۸ تا ۳.۹ گیگاهرتزه دمای مطلوب رایزن۷.

درود سری پردازنده نامبرده در برخی از موارد دچار مشکل کاهش و افزایش ناگهانی دما و در برخی از موارد در دمای بالایی کار می‌کنه. بحث مقایسه نیست اصلا.

استارتر عزیز نام  خمیر مصرفیتون رو هم ذکر کنید‌

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، amirmasoud گفته است :

بله ، و کار اصلا سختی نیست.

گیگا چندی پیش، آپدیتی برای اکثر مادربورد های سری ۱۰۰ و ۲۰۰ منتشر کرد که مشکلات مربوط به  ولتاژ و فرکانس ها رو در کار با پردازنده های نسل هفتم، بهینه تر می کنه. 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 6 ساعت قبل، amirmasoud گفته است :

طبق اطلاعات سازنده از بایوس F4 به بعد این امکان فراهم میشه.

http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-H270-Gaming-3-rev-10#support-dl

اگر بایوستون قدیمی تر هست باید آپدیت کنید.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، dmcmrk گفته است :

درود  

مدل دقیقتر مادربورد و رم  رو ذکر کنید.(رم زیاد نیاز نیستش چون معلومه خبری از ولتاژ اضافی x.m.p نیست :D )

افزایش دمای ناگهانی در 7700k ها حتی با وجود مادربورد و کولر های رده بالا ، صدای خیلی ها رو در سراسر دنیا در آورده.(پس خیالتون راحت که نه تنهایید ، نه نفر اول و نه نفر آخر  :D )

اما اقدامات  که می تونید برای کاهش احتمالی !دما انجام بدید:

- راه مفید تعویض خمیر و اطمینان از بسته شدن صحیح واتربلاک (که خودتون انجام دادید :D )

-راه مفیدتر آپدیت بایوس به آخرین ورژن :D

_ اگر بایاس آپدیت هست، یکبار ریست کردن تنظیمات بایاس به حالت پیش فرض

- نکته دیگر این هست که :

کور اسپید برای شما ۴.۳۹۵ یعنی ۴.۴ هست ، در صورتی که در حالت فعال بودن توربو بوست باید ۴.۵ پنج باشه.(که شاید این تفاوت با آپدیت کردن و یا ریست کردن بایاس ، حل بشه )

پس در صورتی  که گذراندن مراحل بالا براتون کار ساز نبود ، تنها به عنوان تست کردن ، اقدام به غیر فعال کردن توربو بوست کنید.

_ و به عنوان آخرین راه حل در صورتی که نتیجه ایی نگرفتید، ولتاژ رو از ۱.۲۸۴ در مرحله اول به ۱.۲۸۰ و در مرحله دوم ۱.۲۷۵ کاهش بدید. و هرچه پیش می‌رید پیشتر و پیشتر ، ولتاژ رو  پلکانی کاهش بدید بیشتر و بیشتر :D

فعلا همین ها...

سلام جناب ممنون بابت پاسخ!بایوس رو اپدیت کردم (F7)و فرکانس رفت رو 4.5 ولی مشکل 90 درجه هنوز برپاست! :(

تو یوتیوب هم گشتم بقیه هم مشکل منو داشتن!!!!!چنتاشونم خمیر و کولر و عوض کردن و تغییری نکرد!!!

اکثرا مشکل دما رو با delid حل کردن و تا 25- 30 درجه اومده بود پایین!!!بعضا هم برده بودن تعویض کرده بودن!!!

اونایی هم که delid کردن بعضا گفتن خمیری نبوده در کار! 

i delided my 7700k and i saw there are almost no thermal paste inside and thats what causes all those problems intel uses such a shit thermal paste so i put CoolLaboratory Liquid Ultra put it all back and all the temperatures super stable and i overclocked it to 5GHz on 1.3V and under full load it gets max 60 degrees and before i was just browsing the web and spikes up to 70-80 degrees on some cores i suggest you should delid it using Rockit 88 and CoolLaboratory Liquid Ultra

خب مثل اینکه بنده دو راه دارم!

1- با همین دما کار کنم!!

2 - delid!!!

3- بدم یکی ببره نمایندگیش برام عوض کنه!

پیشنهادتون چیه؟!؟!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 12 دقیقه قبل، amirmasoud گفته است :

سلام جناب ممنون بابت پاسخ!بایوس رو اپدیت کردم (F7)و فرکانس رفت رو 4.5 ولی مشکل 90 درجه هنوز برپاست! :(

تو یوتیوب هم گشتم بقیه هم مشکل منو داشتن!!!!!چنتاشونم خمیر و کولر و عوض کردن و تغییری نکرد!!!

اکثرا مشکل دما رو با delid حل کردن و تا 25- 30 درجه اومده بود پایین!!!بعضا هم برده بودن تعویض کرده بودن!!!

اونایی هم که delid کردن بعضا گفتن خمیری نبوده در کار! 

i delided my 7700k and i saw there are almost no thermal paste inside and thats what causes all those problems intel uses such a shit thermal paste so i put CoolLaboratory Liquid Ultra put it all back and all the temperatures super stable and i overclocked it to 5GHz on 1.3V and under full load it gets max 60 degrees and before i was just browsing the web and spikes up to 70-80 degrees on some cores i suggest you should delid it using Rockit 88 and CoolLaboratory Liquid Ultra

خب مثل اینکه بنده دو راه دارم!

1- با همین دما کار کنم!!

2 - delid!!!

3- بدم یکی ببره نمایندگیش برام عوض کنه!

پیشنهادتون چیه؟!؟!

من پیشنهادم کم کردن ولتاژ لود هست.

در گامهای 0.01 ولتی ولتاژ رو کم کنید (Offset منفی) تا به ناپایداری برسین. بعد دو گام برگردید بالا.

با نرم افزار wprime هم میتونید تست پایداری اولیه بگیرید. در استفاده طولانی اگر باز هم ناپایداری بود یک استپ ولتاژ رو برگردید بالا/

معمولا پردازنده 7700K با ولتاژ هسته 1.1 تا 1.15 باید پایدار باشه در لود کامل.

الان بعد از آپدیت بایوس برای مشخص شدن ولتاژ لود نرم افزار HWmonitor قسمت ولتاژ ها رو باز بذارید و یه تست مثل همون cinebench که در پست اول گذاشتید بگیرید.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، amirmasoud گفته است :

امشب تست میکنم!

از دو تا دوستام پرسیدم اونا هم دماش رو 85-90!!!

درود

خوبیش اینه که حد اقل پردازنده در فرکانس 4.5 دمایی 90 درجه داره نه با... .

خوشم میاد گیگیابایت استانداردی جدید در بهینگی بایاس و رکورد های عجیبی درسرعت رفع مشکلاتی از این قبیل داره.

دوست خوبم عکس cpu-z سایت guru در بررسی 7700k این هست ، وضعیت مشابه تصویر شماست.

598964f92a458_image1(1).png.9a7d77ea729ad4cacaff1e65cb400ee7.png

با مادربردی حرفه ایی تر / واتر کولر 240 (h110) / و از همه مهمتر با اسمبلی باز (البته دمای محیط ذکر نشده)وضعیت این گونه هست:

59896a1491c0c_temp(1).thumb.png.283e453e38b23f1f39d0fc74d2830b84.png

در بهترین حالت دمای هسته، تقریبا 30 درجه پایین تر !!!!

دوکار می تونید بکنید

یک اقدام به غیر فعال کردن تور بو بست کنید. 

دوم همونطور که دوستمون کاربر hex گفتند اقدام به کاهش ولتاژ کنید.

به یاد داشته باشید :

-ولتاژ تنظیم شده توسط چیپست گاهی اوقات باعث بالا بودن دمایی زیاد نمیشه و در نهایت کاربر اقدام به تغییر دستی در ولتاژ نمی کنه و همه چیز در حالت دیفالت به سر خواهد رفت و لی در برخی از موارد ولتاژ این گونه میشه، اینو گفتم که بدونید در وضعیتی عادی هستیتد و نیازی به نگران بودن و ناراحت بودن ندارید.

-مادربور بنده مشکل فیکس شدن ولتاژ در زمانی که اقدام به تغییر ولتاژ دیفالت می کردید ، رو داشت بعنی بعد از افزایش ویاکاهش ولتاژ ، چیزی به عنوان ولتاژ داینامیک مشاهده نمی کردید و ولتاژ در زمان بی کاری نیز در همان  مقدار تعیین شده باقی می موند و این باعث بالا بودن دما در حالت بیکاری می شد.( آخ که چقدر فرجام و چندا از دوستان عزیز رو سوال پیچ کردم و زحمت می کشیدند و پاسخ میدادند - به ناچار بعد از پرد کردن فرم مشخصات و... از پشتیبانی گیگابات سوالاتی رو پرسیدم که در نهایت بدون پاسخ بدرد بخوری گفت" بهتره به خرده فروشی که از آمازون اقدام به خرید مادربورد کردید مراجعه کنید!!"  تمام .

فیکس شدن ولتاژ....بوت نشدن با پروفایل x.m.p...مراجعه به خورده فروشی... .

نشون به اون نشون که بعد از انتشار 12 نسخه بایاس تازه مشکل پروفایل x.m.p و ولتاژ داینامیک بر طرف شد. یعنی بعد از یکسال تازه می تونی x.m.p رو فعال کنی و مادربورد قدیمی شُدت جواب سلامت رو بعد از یکسال بده!!!

به همین خاطر هست که به افرادی که به عنوان راهنما باهاشون مکاتبه داشتم خرید مادربورد های گیگابایت رو پیشنهاد نمیدم.

-این رو به یاد داشته باشید که 7700k در سنگین ترین بازی های روز و در رزولوشن 1080p نهایتا بین 25 الی 40 درصد ، در گیر میشه نه 100 درصد که همیشه نگران بالا بودن دما باشید. پس اصلا نگران نباشد.

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، AminC گفته است :

اون ولتاژ برای فرکانس استوک بالا هستش باید زیر 1.15 پایدار باشه. رفع درد این پردازنده فقط دلید است بس

1234556556.jpg

سلام!

شما خودتون دلید کردین?!?!

تست و خودتون گرفتید?!?

و ریسک از دست دادن پردازنده با دستگاه مخصوصش چقدره?!:!

ویرایش شده توسط amirmasoud
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من بررسی تعداد زیادی از بردهای در این رده رو چک کردم  و ظاهرا متاسفانه در یک سری از بردها بخصوص گیگابایت مشکل به این صورت وجود داره!

2.thumb.jpg.ee82e08fd4a7a473f143ffcd42b48772.jpg

با توجه به نمودار بالا که میزان افزایش دمای پردازنده و ولتاژ رگلاتور پردازنده نسبت به محیط تست رو مشخص می کنه میشه گفت که یک سری بردها بنا به دلایلی که شاید یکیش ولتاژ پیش فرض باشه دمای لود وحشتناکی دارند!

فرض کنید در نمودار بالا دمای محیط 20 درجه ثابت باشد در نتیجه دمای پردازنده بر روی برد گیگابایت 93 درجه و بر روی برد اسوس 67 درجه خواهد بود و این واقعا جای بحث داره!

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

با سلام

مادربرد بنده MSI Z270 Gaming M7 هستش و واتر کولر هم Cooler Master Master Liquid Pro 280 و تو حالت دیفالت با فول لود فن ( نه فول لود پردازنده ) پردازنده تو حالت لود 40 درجه هست تو فول لود هم بیشتر از 60 درجه نمیره

خمیر سیلیکون هم کم زدم

ولی ولتاژت زیاده

لینک به دیدگاه

msi z270 m5 

gaming boost + xmp rnable

normal temp 40-50

gaming 83 

بایوس اپدیت نکردم ولی بعد اپدیت تا اخر هفته خبرش اعلام میکنم 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، HeX گفته است :

من بررسی تعداد زیادی از بردهای در این رده رو چک کردم  و ظاهرا متاسفانه در یک سری از بردها بخصوص گیگابایت مشکل به این صورت وجود داره!

2.thumb.jpg.ee82e08fd4a7a473f143ffcd42b48772.jpg

با توجه به نمودار بالا که میزان افزایش دمای پردازنده و ولتاژ رگلاتور پردازنده نسبت به محیط تست رو مشخص می کنه میشه گفت که یک سری بردها بنا به دلایلی که شاید یکیش ولتاژ پیش فرض باشه دمای لود وحشتناکی دارند!

فرض کنید در نمودار بالا دمای محیط 20 درجه ثابت باشد در نتیجه دمای پردازنده بر روی برد گیگابایت 93 درجه و بر روی برد اسوس 67 درجه خواهد بود و این واقعا جای بحث داره!

خیلی ممنونم بابت پیگیریتون!!

عکس های تنظیمات ولتاژ(دیفالت):

20170809_003906.jpg

20170809_003916.jpg

20170809_003923.jpg

20170809_003929.jpg

20170809_003856.jpg

لینک به دیدگاه

7700K با H270 Gaming 3 ؟؟؟؟؟؟؟؟  اصلا سازگاری ندارن و اولین اشتباهتون همینه

win 10 ver 1703 build 15063.483!!  این ورژن  مشکل دما برا کبیلیک ایجاد میکنه و تو ترنسفر فایلهای حجیم لگ داره...  کلا از هر 10تا 7700K  سه تاش مشکل دما پیدا میکنن.. برا همین 7700 معمولی بهترین گزینه هست اگه بدشانس باشید که هستید و نمونه مشکل دار گیر شما افتاد

لینک به دیدگاه

اگه مشکل از مادربرد باشه با دیلید هم درست نمی شه

پیشنهاد می کنم سی پی یو رو ببری با یه مادربرد دیگه تست کنی، ترجیحا سری زد

اینجوری دقیق تر مشخص می شه که مشکل از کجاست

شاید اصلا پمپ واترکولرت خراب شده باشه، با یه کولر دیگه تست کردی؟

کولرهای گرین عمر مفید زیادی نداره.

اگه ایراد از گرین باشه با یک کولر استوک هم باید دما بیاد پایین

دما در حالت بیکار با ولتاژ و کلا تنظیمات دیفالت چنده؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سوال:

1-در حالت Idle یا همون بیکاری ولتاژ پردازنده شما پایین میاد یا خیر؟

2- فن و پمپ بدرستی کار می کنند و در لود دور فن بالا میره یا خیر؟

علی الحساب میتونید مقدار vcore رو روی مقدار کمتری قرار بدین. مثلا 1.150.

اون CPU Vcore Loadline Calibration رو ببینید داخلش چه گزینه هایی داره.

معمولا یا به صورت سطحی هست مثلا از Level 0 تا Level 7 یا از Low تا High.

این گزینه کمک می کنه که ولتاژ لود شما نیافته. در نتیجه وقتی رو سطوح بالا قرار میگیره ولتاژ در لود بیشتر اعمال میشه و در سطوح پایین تر ولتاژ کمتر میشه.

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، evga1060 گفته است :

7700K با H270 Gaming 3 ؟؟؟؟؟؟؟؟  اصلا سازگاری ندارن و اولین اشتباهتون همینه

دوست عزیز کی گفته سازگاری ندارن؟

فقط نمیشه اورکلاک کرد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...