رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

امیدوارم خوب باشید :)

من یه لپ تاپ  lenovo y510p دارم با این مشخصات :

CPU : Intel Core i7-4700MQ

Ram : 16GB

Graphic : GeForce GT 755M 2GB DDR5

بازی gta v رو که اجرا میکنم راحت با کیفیت بالا  ( 1080*1920 ) اجرا میشه و لگ یا پرش تصویر ندارم. اما سمت چپ لپ تاپ که گرافیکش هست

بعد چهار پنج دقیقه از شروع بازی داغ میشه. روی بدنه دستگاه گرما زیاد محسوس نیست اما وقتی با نرم افزار Speccy موقع بازی نگاه کردم دمای cpu تا 90 و دمای گرافیک تا 85 میرفت

به نظرتون طبیعیه ؟ اگه نه لطفا راهنمایی کنید که باید چیکار کنم

دمتون گرم

ویرایش شده توسط masoud.10
لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، GRANDAM گفته است :

سلام اگه میخواین میتونین خنک کننده لپ تاب بخرید.

الان این که دما انقدر بالا میره طبیعی  و به خاطر سنگینیه بازیه یا دستگاه مشکل داره ؟

اونوقت این خنک کننده ها مارک خوبشون چی هست ؟ چند درجه میتونه موثر باشه ؟

ویرایش شده توسط masoud.10
لینک به دیدگاه

در در 1396/06/03, 22:20:43، masoud.10 گفته است :

الان این که دما انقدر بالا میره طبیعی  و به خاطر سنگینیه بازیه یا دستگاه مشکل داره ؟

اونوقت این خنک کننده ها مارک خوبشون چی هست ؟ چند درجه میتونه موثر باشه ؟

خیر اصلا طبیعی نیست اونم انویدیا!!!!! انویدیا بالای -8075 نباید بره !!!!

مارک اینا چون استفاده نکردم خبر ندارم بهتره منتظر اساتید محترم باشید.

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، masoud.10 گفته است :

دوستای گلم لطفا راهنمایی کنید

لب تاب رو چند ساله دارید؟

قبلا هم این مشکل بوده؟

شاید باید خمیر سیلیکون رو عوض کنید

لینک به دیدگاه

سلام کاملا طبیعی هستش نه به خاطر قطعات بلکه به خاطر فن لپتاپ

فن لپ تاپ های لنوو یکم درست نمی تونن کل سیستم رو خنک کنند یدونه کول پد تهیه کنید

( اگر کول پد نیاز داشتید بنده یدونه برای فروش دارم )

این سخن رو نگفتم که کول پد رو بفروشم بلکه برید از فروشنده های لپ تاپ ( که هر مدل لپ تاپ داشته باشه نه لنوو ) بپرسید بهتون لنوو رو فقط برای قیمتش پیشنهاد میدن وگرنه خنک کنندشون افتضاحه

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، alireza_r15 گفته است :

لب تاب رو چند ساله دارید؟

قبلا هم این مشکل بوده؟

شاید باید خمیر سیلیکون رو عوض کنید

تازه دستگاه رو خریدم

استوک وارداتی بوده گرید A+

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، aminkhatoonabadi گفته است :

سلام کاملا طبیعی هستش نه به خاطر قطعات بلکه به خاطر فن لپتاپ

فن لپ تاپ های لنوو یکم درست نمی تونن کل سیستم رو خنک کنند یدونه کول پد تهیه کنید

( اگر کول پد نیاز داشتید بنده یدونه برای فروش دارم )

این سخن رو نگفتم که کول پد رو بفروشم بلکه برید از فروشنده های لپ تاپ ( که هر مدل لپ تاپ داشته باشه نه لنوو ) بپرسید بهتون لنوو رو فقط برای قیمتش پیشنهاد میدن وگرنه خنک کنندشون افتضاحه

بدنه پشت لپ تاپ از جنس پلاستیکه

بهترین مدل کول پد واسه لپ تاپ من چیه ؟ چقدر میتونه کاهش دما داشته باشه ؟

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، masoud.10 گفته است :

بدنه پشت لپ تاپ از جنس پلاستیکه

بهترین مدل کول پد واسه لپ تاپ من چیه ؟ چقدر میتونه کاهش دما داشته باشه ؟

بهترین مدل والا مدل زیاده ولی مدل N9 BLACK براتون مناسب هست از شرکت DEEPCOOL بنده N8 دارم

لینک به دیدگاه

در در 1396/06/01, 21:28:29، DPSYS گفته است :

بله ،تو این حالت شما اگه بخوای دور فن ها توسط مادربرد کنترل بشه فقط میتونی به اون سوکت های فن وصل کنی و تو این حالت اگه از این تعداد فن اضافه تر داشته باشی یا میتونی با تبدیل یا بدون تبدیل ( بسته به خود فن ) اون ها رو مستقیم به خروجی های پاور وصل کنی و معمولا تو این حالت فن ها اگه از فن های معمولی بازار باشند  ، با آخرین سرعت می چرخند و سرعتشون ثابته مگه اینکه از فن های پیشرفته تر و گرونتر باشند که روی خودشون کنترلر سرعت فن به صورت دکمه ای دارن؟!!

شما اگه 4 تا فن نصب کنی و دو تا به مادربرد وصل بشه و دو تا به پاور ، اینجوری 2 تای مادربرد اگه رو حالت Auto باشن که سرعتشون اتوماتیک کم و زیاد میشه و اون 2 تای دیگه همیشه با آخرین سرعت میچرخن و در این حالت بهتره که از فن های مکنده یکی به پاور و یکی به مادربرد و از دمنده ها (خروجی ) هم همینطور یکی به برد و یکی به پاور وصل بشه تا تعادل برقرار بشه؟!!

برای فن شما میتونی از فن در رنج قیمت 8 تومن (آشغالهای چینی تو بازار که فقط می چرخند )  تا فن به صورت پکی حدود 1 میلیون  تومن تهیه کنی ؟!!!

البته نه به این 8 تومنی و نه به اون پک  1 تومنی؟!! شما اگه نمیخوای زیاد هزینه کنی و برات میسر نیست از همین فن های 10 -20  تومنی توی بازار و برندهای معمول مثل گرین و دیپ کول و... بگیر و اگه میتونی یه مقدار بیشتر هزینه کنی برو سراغ مدل های بالاتر و قویتر  از سری مدل های کورسیر ، کولر مستر و ... .

جای فن توی توضیحات کیس نوشته بدون درایو نوری 3 تا و با درایو نوری 2 تا ؟!!!

ببخشید خیلی پر حرفی میکنم

من خروجی های مادربوردم برای فن 4 تا پین داره

میتونم فن با اتصال 3 پین بهش وصل کنم؟

اگه 4 پین باشه چه فرقی داره؟

فن مورد نظرم که یه قسمت توضیحات نوشته سه پین یه جا هم چهار پین

http://lioncomputer.ir/product/8512/فن+کولر+مستر+SickleFlow+X/

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، 1001 گفته است :

من خروجی های مادربوردم برای فن 4 تا پین داره

میتونم فن با اتصال 3 پین بهش وصل کنم؟

اگه 4 پین باشه چه فرقی داره؟

درود

بله میشه 3 پین رو به 4 پین وصل کرد و فرقش اینه که فن هایی که دارای سوکت 4 پین هستند و به مادربرد وصل میشن اون پین چهارم این قابلیت رو داره که مادربرد با اون میتونه سرعت فن رو کنترل کنه و کم و زیادش کنه؟!!

بزار فنی تر توضیح بدم :

در فن هایی که 3 پین هستند  پین 1 : جریان منفیه ( GND) /  پین 2 : جریان مثبت 12 ولت /  پین 3 : مربوط به سنسور سرعت گردش فن هست که مادربرد با خوندن سیگنالی که از این پین دریافت میکنه سرعت فن رو نمایش میده.

در فن های که 4 پین هستند پین های 1 تا 3 همون بالایی هاست و میمونه پین 4  که این پین همون طور که در بالاتر هم گفتم مربوط میشه به کنترل سرعت فن که مادربرد با ارسال سیگنال فرمان کنترل به فن با این پین میتونه سرعت فن رو کنترل و کم و زیاد کنه.

-------------------------------

د ر مورد فنی هم که معرفی کردی طبق گفته شرکت سازنده این فن 3 پینه و در متعلقات همراهش 4 تا پیچ فلزی و به همراهش یه آداپتور تبدیل 3 به 4 پین داره که اون رو به سوکت های 4 پین وصل کنی ولی در کل خود فن 3 پینه؟!!

http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/sickleflow-x-green-led/

Fan.JPG.d995a0aee6102c9572208b27315e5fea.JPG

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

مشکل دمای مادربورد مربوط میشه به تهویه هوای نامناسب توی کیس که دوستان راهنمایی کردن چجوری برطرفش کنید

خود پردازنده هم حداکثر دمای مجازش رو برید از توی سایت amd نگاه کنید

من پردازنده i5-6500 خودم هنگام عملیات رندرینگ تا 70 بالا میرفت (حداکثر دمای مجازش 71 بود) که رفتم یه coolermaster hyper t4 خریدم واسش الان دما از 60 بالاتر نمیاد

پردازنده شما ضریب بسته ست و واترکولر نیاز نداره

یه ایرکولر خوب 100-150 تومنی هم جواب کار رو میده

لینک به دیدگاه

سلام دوستان ، من یه سیستم دست دوم خریدم که سی پی یوش amd آنلاک شده هست واسه همین صاحب قبلیش فن سی پی یو رو عوض کرده بود ، و اینکه فن گرافیکش یکم مشکل داشت و شکسته بود.

حالا من سیستم رو دادم دست یه بنده خدایی واسم فن سی پی یو رو عوض کرد ولی چون گرون شد گفتم قبلی رو بزاره و خمیر سیلیکن سیستم رو هم عوض کرد و کلا فن گرافیک رو هم عوض کرد.

حالا من با هیچ برنامه ای نمیتونم دمای سی پی یو رو ببینم و به همین خاطر فن سی پی یو رفته روی آخرین دور و صداش زیاده ، و سرعت چرخش فن گرافیک رو (که هیت سینک هم نداره نمیدونم لازمه یا نه !) رو هم نمیتونم بفهمم ، لطفا کمکم کنید..

باتشکر از شما

لینک به دیدگاه

دوست گرامی . یه عکس از داخل کیس و گرافیکتون قرار بدین .

برنامه hwmonitor برای نمایش دمای قطعات استفاده کنین و یه عکس از دما ها قرار بدین

لینک به دیدگاه

فایده نداره . روحالت انلاک دیگه دمای سی پی یو دردسترس نیست

دمای گرافیکو فقط باgpuzببین چقدره .

اگه گرافیکت معمولیه که اصلا ازحالت دربیار .مصرف وات cpuهم تو انلاک دوبرابره  .

لینک به دیدگاه

دوست عزیز آقای hamed_crazy این برنامه رو امتحان کردم ولی فایده ای نداشت و دمارو مثل سایر برنامه ها 0 نشون میده..

.

بنده تا قبل از اینکه سیستم رو برای تعویض فن و خمیر بفرستم میتونستم دمای پردازنده رو ببینم ، الان هم دمای گرافیک رو دارم ولی میخوام سرعت چرخش فن کارت گرافیک رو بدونم که بازم 0 rpm رو میبینم...

در ضمن در بایوس مادربرد دمای سی پی یو بین 47 تا 51 متغیر بود ولی میخوام در بازی و اینا هم دمارو داشته باشم.

لینک به دیدگاه

مشخصات کامل سیستم رو بگو. 

عکس هم قرار بده مخصوصا از گرافیک که میگین تغییراتی داده

لینک به دیدگاه

سلام با این نرم افزار تست کن من درست ترین دما رو ازین نرم افزار گرفتم Hw قبلا دما میرفت بالا میزد -1 یا -128 یه همچین چیزایی.

بعضی اوقاتم دما بالا بود میزد 40:43_slight_frown:

لینک به دیدگاه

داداش گلم دربایوس سیستم نگاه کن ببین دمای cpu چقدره اگه دماش زیر 60 درجه بود که طبیعی فقط برای چرخش فن سیپو تو بایوس گزینه ای است که میتونی تنظیم کنی که دمای سیپو از این حد بالاتر رفت سرعت فن هم بالاتر بره یا گزینه سالنت مود اگه داشته باشی برای گرافیک هیت سینک  روش نمیتونستی فن بگذاری

ویرایش شده توسط locca
لینک به دیدگاه

با سلام

من روی لپ تاپ و سیستم لینوکس نصب دارم ولی خیلی زیاد داغ میکنه و هنگ میکنه و مجبور میشم ری استارت کنم.

مشکل میتونه از روی چی باشه؟

لینک به دیدگاه

درود، اگه دوگرافیک داشته باشه ممکنه لینوکس همش گرافیک اصلی رو(احتمالا با استرس بالا) استفاده کنه. مدل لپتاپ و توزیع لینوکست رو بگو

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان

به تازگی سیستم با یه مشکلی مواجه شدم به این صورت که دمای یکی از کورهای پردازنده به طرز عجیبی بسیار بالا هست (حدود 95-100) و بقیه بسیار نرمال  هستن (حدود35-40)

وقتی که از پشت کیس بایوس رو ریست میکنم مشکل حل میشه اما مجددا بعد از ریستارت ویندوز همون اول کار ارور دمای پردازنده میده که وقتی میرم تو بایوس دما همیشه رو 89 ثابت هست و مجبورم هر بار که میخوام کیس روشن کنم اول ریست بایوس بدم، جالبه که از خود بایوس هم که Load Optimized Defaults میزنم تاثیر نداره و باید از پشت کیس ریست بدم

مشکل از کولر و خمیر هم نیست، تست کردم

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، Captain-Zakhar گفته است :

سلام دوستان

به تازگی سیستم با یه مشکلی مواجه شدم به این صورت که دمای یکی از کورهای پردازنده به طرز عجیبی بسیار بالا هست (حدود 95-100) و بقیه بسیار نرمال  هستن (حدود35-40)

وقتی که از پشت کیس بایوس رو ریست میکنم مشکل حل میشه اما مجددا بعد از ریستارت ویندوز همون اول کار ارور دمای پردازنده میده که وقتی میرم تو بایوس دما همیشه رو 89 ثابت هست و مجبورم هر بار که میخوام کیس روشن کنم اول ریست بایوس بدم، جالبه که از خود بایوس هم که Load Optimized Defaults میزنم تاثیر نداره و باید از پشت کیس ریست بدم

مشکل از کولر و خمیر هم نیست، تست کردم

ابتدا باید بایوس مین رو آپدیت و سپس دیفالت کرد.
در صورتی که مشکل برطرف نشد می تونه از خود cpu باشه که می تونید آنرا خارج کرده و مجددا در جای خود قرار دهید یا جهت اطمینان بیشتر اون رو تعویض کرده و سپس  تست کنید.
از دیگر علت هایی که باعث نمایش این پیغام مشه می تونم به خرابی باتری مین اشاره کنمبنابراین یه باتری دیگه روی مین بزارید و تست کنید.

لینک به دیدگاه

بایوس رو آپدیت کردم به آخرین ورژن باز هم همینطور هست 

77072694-C82C-4381-99ED-3BBB696E97C6.jpeg

32AB6DAD-E9E0-4BD5-AC3D-5858F69A39CA.jpeg

ویرایش شده توسط Captain-Zakhar
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...