رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، saeed0c گفته است :

یک موردی که من با فن گیمینگ ایکس 1080 دارم اینه که اصلا روشن نمیشه. دما میره تا 50 بعضی وقتا در دوتا که هستم فرکانس کور میاد روی 1000 (باید 1800 اینا باشه) ولی باز هم فن رو زیاد نمیکنه که فرکانس ثابت بمونه. باید همه چیز رو دستی ست کنم تا درست کار کنه. نرم افزار خود msi که فقط باعث کرش کردن سیستم میشه چون میاد کور گرافیکو میبره روی 2000 1980 این حدودا ولی باز هم فن گرافیک تا 36% بیشتر کار نمیکنه نهایتا کرش میکنه.

برای تنظیم دور فن قبل از ورود به بازی ازnvidiaInspector استفاده کنید و دور فن رو دستی تنظیم کنید. نرم افزار کاربردی و کم حجم هست، بدون دردسر های سایر نرم افزار ها.

معمولا اکثر کارتها با دور فن 50-65 درصد بهترین بالانس دمایی نسبت به نویز فن رو دارند و نیازی به بالاتر بردن بیشتر دور فن نیست. دقت کنید اگر فن ها دور کمی دارند میتونه در بلند مدت موجب آسیب VRM کارت هم بشه. این قسمت در اکثر کارتهای جدید هر دو سازنده و شرکاشون اصلا وضعیت مطلوبی نداره چون پروفایل فن رو بسیار پایین میذارن و دمای کامپوننت و مدار تغذیه(تنظیم ولتاژ )بعضا تحت لود کامل بازیهای سنگین  از 90 درجه هم عبور می کنه که در صورت مداومت و در بلند مدت احتمال آسیب وجود داره. 

لینک به دیدگاه

این عکس دمای عادی گرافیک در فضایی خارج از کیس هست

اگر کیس شما تهویه هواش خوب هست دیگه ببرید گارانتی مشکل رو براشون توضیح بدید.

temp (1).png

لینک به دیدگاه

دوستان مشکل از گرافیک نبود !!!!!  روی سیستم دیگه ای تست کردم دما حداکثر 68 درجه میشه و دور فن در همین حالت 1830 بود, با برنامه furmark 

توی بازی هم حداکثر دما 66 بود و دور فن هم 1600

به نظرتون باز ویندوز عوض بکنم  ...... یا مشکل از مادربرد هست یا پاور ؟!

مادربردم    Asus  z170-A هست. ( البته من  بایوس رو آپدیت کردم به ورژن 3504  ولی  وقتی xmp رو فعال میکردم به صورت هنگی و بسیار کند بوت میشد. ) منم باز دانگیردش کردم به همون ورژن  3401  که سالم کار بکنه و در حالت xmp  به راحتی کار میکنه و مشکلی نیست )

cpu هم 6500 هست.

پاور گرین   530eu

رم هم  G.SKILL TridentZ 16gb ---2*8

پاور رو با اهمتر تست کردم ولتاژ 12.03 درست بود. حتی  گرافیک که روی بار بود و جریال میکشید همون 12.03 ولت بود .

به نظرتون مشکل چی هست ؟!

لینک به دیدگاه

پاورتون هم میتونه باشه که مستهلک شدنشون تو زمان طبیعیه و اون قدرت روزهای اولیه روندارن

لینک به دیدگاه

در در 1396/07/18, 22:49:07، rezagtx گفته است :

مشکل شما درایورنیست آقا -اگر درایوری خراب باشه باید کلی آدم رو تحت تاثیرقرار بده مشکل شما ممکنه سخت افزاری باشه و ربطی به درایور نداره-  الان من کلی دوست دارم اینجا همین کارتهای ایسوس استریکس رو دارن 1060-1070-1080 دارن همین درایور ها رو نصب میکنن هیچ مشکلی نیست/ شما ممکنه کولرت باشه ممکنه  ترمال پیست باشه  ممکنه فن باشه .

حالا  من به شما میگیم بازی  تست کن مرتب شما هی تاپیک زدید رسما دارید کارت خودتون رو خراب می کنید -  میرید استرس تست میگیرید.! - اگر در بازیها بین 60 تا 70 هستید دوست من هیچ مشکلی نیست دارید خودتون رو وسواس میکنید - استرست تست رو بیخال بشید مگر شما کارت گرفتید که استرس تست بگیرید ؟ این تستها ورینگ ایجاد میکنن  .کومبستر |صلا کارت رو نابود میکنه -همه چیز کارت رو بیخود استرس میده- VRM و رمها و GPU و .......  بیخود فشار  ایجاد میکنی روی کارتت اینهمه پول دادی بالاشو ما میدونیم که استرس تست ها چقدردما رو میبره بالا  شما نمیخواد قطعات خودت رو خراب کنی هی استرس بدی اسکرین شات بگذاری.- اخه تستی که در یک ثانیه  دما رو از 30 میبره که 81  میدونید چه فشاری روی VRM ایجاد میشه  . درفروم ها توی سایتها میبینی الکی پیشنهاد میدن   استرس تست و .. گوش نکنید هرچی برنامه تست دارید پاک کنید.

تست میخواید؟ unigine- بنچمارک Gta V- بتمن ارخام نایت - بازی های کودمسترز-  تست گیرز اف وار-اینها مهم هستن. اینها فشار بیخود ایجاد نمیکنن لود طبیعی ایجاد میکنن ولی از منابع سیستمی  نهایت بهره رو میبرن . اگر قرار بود بازیها این کارها رو بکنن با کارت گرافیک ها روزی  صدتا RMA میشد.

اگر دربازی هم از 80 میری بالا دیگه خودت رو زحمت نده کارت رو جایی دیگه چک کن ولی اگر  بین 60 تا 70 ایی دربازی دقت کن بازی  من اصلا با امار ارقام این استرس تستها کار ندارم  - مشکلی نداری. کولر رو بده باز کنن گارانتی خمیر رو برات عوض کنن .

در در 1396/07/19, 18:22:18، HeX گفته است :

برای تنظیم دور فن قبل از ورود به بازی ازnvidiaInspector استفاده کنید و دور فن رو دستی تنظیم کنید. نرم افزار کاربردی و کم حجم هست، بدون دردسر های سایر نرم افزار ها.

معمولا اکثر کارتها با دور فن 50-65 درصد بهترین بالانس دمایی نسبت به نویز فن رو دارند و نیازی به بالاتر بردن بیشتر دور فن نیست. دقت کنید اگر فن ها دور کمی دارند میتونه در بلند مدت موجب آسیب VRM کارت هم بشه. این قسمت در اکثر کارتهای جدید هر دو سازنده و شرکاشون اصلا وضعیت مطلوبی نداره چون پروفایل فن رو بسیار پایین میذارن و دمای کامپوننت و مدار تغذیه(تنظیم ولتاژ )بعضا تحت لود کامل بازیهای سنگین  از 90 درجه هم عبور می کنه که در صورت مداومت و در بلند مدت احتمال آسیب وجود داره. 

دوستان مشکل از گرافیک نبود !!!!!  روی سیستم دیگه ای تست کردم دما حداکثر 68 درجه میشه و دور فن در همین حالت 1830 بود, با برنامه furmark 

مادربردم    Asus  z170-A هست. ( البته من  بایوس رو آپدیت کردم به ورژن 3504  ولی  وقتی xmp رو فعال میکردم به صورت هنگی و بسیار کند بوت میشد. ) منم باز دانگیردش کردم به همون ورژن  3401  که سالم کار بکنه و در حالت xmp  به راحتی کار میکنه و مشکلی نیست )

cpu هم 6500 هست.

پاور گرین   530eu

پاور رو با اهمتر تست کردم ولتاژ 12.03 درست بود. حتی  گرافیک که روی بار بود و جریال میکشید همون 12.03 ولت بود .

به نظرتون مشکل چی هست ؟!

لینک به دیدگاه

در در 1396/07/19, 00:39:22، HeX گفته است :

درود

اون تست GPU-z خیلی سبک هست و نباید اینطور دمای کارت شتابزده بالا بره بخصوص که دور فنتون هم 65 درصد شده. دما دقیقا میره میچسبه زیر لیمیتر.

پیشنهاد من اینه بفرستید گارانتی.

cpu هم 6500 هست.

پاور گرین   530eu

به نظرتون مشکل چی هست ؟!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود مجدد.

اول تعويض ویندوز.ویندوز رو از جای معتبر و بدون دستکاری باشه و ترجیحا از جديدترين بیلد هاى ویندوز 10.

نصب درایور استیبل. Whql

کنترل دما. 

پرهیز از نصب برنامه های اضافي  مربوط به تغییر فرکانس ها و ولتاژ ها. اگر نیاز به تغییرات دارید من nvidiainspector رو پيشنهاد میدم. به صورت پورتابل و بدون دردسر سایر نرم افزارها.

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، HeX گفته است :

درود مجدد.

اول تعويض ویندوز.ویندوز رو از جای معتبر و بدون دستکاری باشه و ترجیحا از جديدترين بیلد هاى ویندوز 10.

نصب درایور استیبل. Whql

کنترل دما. 

پرهیز از نصب برنامه های اضافي  مربوط به تغییر فرکانس ها و ولتاژ ها. اگر نیاز به تغییرات دارید من nvidiainspector رو پيشنهاد میدم. به صورت پورتابل و بدون دردسر سایر نرم افزارها.

سلام و درود . ویندوز 10 نصب کردم . ورژن 1703 و به جز درایور ها و نت فریمور و دایرکس چیز دیگه ای نصب نکردم. ولی هنوز مشکل پا برجاست :(

فقط برای تست بنچمارک 3d mark نصب کردم . 

ولی قبلا  امتیازش به بنچمارک  time spy  حدود 4300 بود ولی الان 3900 شده :(

تا به حال به چنین بدبختی نیوفتادم (اصلا معلوم نیست ؛ مشکل چیه :(:( :$ .... یکی از دوستام گفت چیپ سنسور مادربرد درست کار نمیکنه )

114.thumb.jpg.f5dea44480c7182d9a9de372c6dcb4d7.jpg

لینک به دیدگاه

با اسلتهای دیگه هم چک کردم. همین بوده :(

ولی پاور به درد بخور گیرم نیومد برای تست  ، شاید فردا یه پاور بتونم گیر بیارم برای تست.

ویرایش شده توسط behruz
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 13 ساعت قبل، behruz گفته است :

سلام و درود . ویندوز 10 نصب کردم . ورژن 1703 و به جز درایور ها و نت فریمور و دایرکس چیز دیگه ای نصب نکردم. ولی هنوز مشکل پا برجاست :(

فقط برای تست بنچمارک 3d mark نصب کردم . 

ولی قبلا  امتیازش به بنچمارک  time spy  حدود 4300 بود ولی الان 3900 شده :(

تا به حال به چنین بدبختی نیوفتادم (اصلا معلوم نیست ؛ مشکل چیه :(:( :$ .... یکی از دوستام گفت چیپ سنسور مادربرد درست کار نمیکنه )

114.thumb.jpg.f5dea44480c7182d9a9de372c6dcb4d7.jpg

ببنید اینکه میگید روی یه سیستم دیگه تست کردید همه چیز مرتب بوده و رو سیستم خودتون مشکل دارین رو باید آزمون و خطا کنید تا به منشا برسید.

با اینکه میگید پاور رو تست کردید و سر سوکت افت ولتاژ نداشتید یبار با یک پاور دیگه تست کنید.

من نمیفهمم منظور دوستتون از سنسور مادربرد چی بوده؟ چون دمای گرافیک رو سنسورهای خود گرافیک گزارش میدن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

احتمالا از پاورتون هستش پاور شما مال چند سال پیشه و عمرشو کرده ، همین پاور شما در حالت نو و استاندارد به زور کفاف سیستم شما رو میده چون خروجی 450 واتی داره

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

احتمالا از پاورتون هستش پاور شما مال چند سال پیشه و عمرشو کرده ، همین پاور شما در حالت نو و استاندارد به زور کفاف سیستم شما رو میده چون خروجی 450 واتی داره

در 18 ساعت قبل، HeX گفته است :

ببنید اینکه میگید روی یه سیستم دیگه تست کردید همه چیز مرتب بوده و رو سیستم خودتون مشکل دارین رو باید آزمون و خطا کنید تا به منشا برسید.

با اینکه میگید پاور رو تست کردید و سر سوکت افت ولتاژ نداشتید یبار با یک پاور دیگه تست کنید.

من نمیفهمم منظور دوستتون از سنسور مادربرد چی بوده؟ چون دمای گرافیک رو سنسورهای خود گرافیک گزارش میدن.

سلام دوستان

1. یک گرافیک gt 730 مدل  2gb گیگابایت گیرم اومد برای تست . با تست Furmark دما نهایت روی 62 بود. توی بازی هم 55 بود . در این تست من فقط گرافیک رو تعویض کردم و تغییری توی قطعات دیگه نداشتم. (البته این گرافیک مناسب تست نبود ؛ چون کلا  تمپ لیمیت نداره ! اگه داشته باشه من نمیدونم ؛ نرمال دماشون چقدر هست)

2. یک پاور  گرین gp 600 hp گیرم اومد برای تست : با گرافیک خودم و بقیه قطعات خودم.  تست کردم  ؛ همون نتیجه خراب قبلی بود و دما رو نشون میداد 82.

کاش گرافیک بهتری میتونستم گیر بیارم برای تست ( مثلا همون سری 9 یا 10 انویدیا  _ یا amd سری های جدیدش)

والا من خودم موندم مشکل چیه . اگه کسی هست راهنمایی کنه ممنون میشم.

پاور خودم ، گرین 530 eu هست . و کار زیادی نکرده. من تمام ولتاژ هاشو چک کردم. به جز (12-  منفی ) رو 11.84 بود.... ولی بقیه ولتاژ ها همه دقیق بودن

ویرایش شده توسط behruz
لینک به دیدگاه

سلام دوستان

باز امروز گرافیکم رو روی مادربرد و سی پیو دیگری تست کردم ؛ کاملا عالی و سالم کار کرد. دما در بدترین تست ها ک گرفتم 68 درجه شد. خیالم راحت شد ک گرافیک سالم هست.

معلوم شد مادربرد یه مشکلی داره احتمال !!!!

قبلا که تست میکردم  ؛ زمانی که سالم کار میکرد . ولتاژ  VDDC  توی برنامه (gpu-z گزینه آخر) 1.0500 بود . و امروز هم با تست روی مادربرد دیگه ای این عدد رو دیدم.

ولی روی مادربرد خودم  الان که مشکل دمایی هست ...... ولتاژ رو میزنه 1.0300  اینطور ک  معلومه ولتاژ درستی به گرافیک نمیرسه.

نظر خاصی کسی نداره   ؟! !؟ 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با این تستهایی که گرفتین و تعویض پاوری هم که انجام دادین

احتمالا همون مادربرد هست

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، WINNER گفته است :

با این تستهایی که گرفتین و تعویض پاوری هم که انجام دادین

احتمالا همون مادربرد هست

مشکل اینکه با همین مادربرد با یه گرافیک دیگه ، سالم کار میکنه !! البت گرافیک ضعیفی رو تست کردم (gt 730 2gb) قویتر فعلا گیرم نیومده.....

از یکی از دوستام پرسیدم ؛ گفت بایوسش درست آپدیت نمیشه !!!! من نفهمیدم دقیق چی میگه !!؟؟!!!    چون خودم براحتی هم آپگرید کردم و هم دانگرید کردم...خخخ

یه مشکل دیگه هم هست . اینطوری مادربرد رو بفرستم گارانتی (لایف سرویس) میگن سالم سالمه !!!  و فقط تست تصویر میگیرن...  (فقط 40 تومن میزان دو دستم به خاطر تیپاکس!)

ویرایش شده توسط behruz
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

واقعا هیچ نظری نمیشه داد در این مورد. برای من که عجیب هست و تا بحال همچین موردی رو ندیده بودم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از اون ایرادهاست که اعصاب ادمو میزنه به هم ، امیدوارم مشکلتون حل بشه ، راستی اگه بردتون اسلات دوم داره رو اون هم تست کنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوباره بایوس رو اپدیت کن

لینک به دیدگاه

در 57 دقیقه قبل، HeX گفته است :

واقعا هیچ نظری نمیشه داد در این مورد. برای من که عجیب هست و تا بحال همچین موردی رو ندیده بودم.

دقیقا برای من هم اولین بار . اصلا   یک صدم درصد این  اتفاق ها تو جهان می افته .... بیشترش نصیب من میشه. نمیدونم چرا . شدم مثل اون شخصیتی که تو کلاه قرمزی بود :  (اسمش آقای همساده بود ؛ هی میگفت : نمیدونم چرا) خخخخخخ

دقیقا همون موردی هست که عرض کردم ؛ ولتاژ پایین به گرافیک میده و  فرکانس بالای مموری و چیپست روش تاثیر میزاره..... ودما رو اشتباه میزنه ؛ در این صورت گرافیک اتوماتیک وار دور فن رو میبره بالا.

یعنی 2 صدم  کمبود ولت روی gpu  باعت چنین موردی میشه.  ( ولتاژ اصلی 10.500 هست . و الان ولتاژی که روش میاد 103.20 هست دقیق)

باید یک بار کل قطعات رو باز کنم ؛ بعدش جاهایی که خاک کم هم داره پاک کنم و با کمی الکل تمیز کنم. !!!!! شاید فرجی بشه

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

از اون ایرادهاست که اعصاب ادمو میزنه به هم ، امیدوارم مشکلتون حل بشه ، راستی اگه بردتون اسلات دوم داره رو اون هم تست کنید

آره دقیقا الان دو هفته هست .....اعصاب خورد کن شده.... 

اگه درست نشه بالاخره یه کاری میکنم گارانتی تعویضش کنه با مادربرد نو (البته اگه گارانتی لایف سرویس سرش به تنش بی ارزه   ...... و نمایندگی معتبر از ایسوس داشته باشه ..... و  خودش نزنه   برد رو بشکنه یا ترک بندازه روش یا جای سوختگی براش ایجاد نکنه ؛ صلوات

بله داره 3 تا اسلات داره در کل ؛ روی همشون همین رفتار رو داره دقیقا.

در 49 دقیقه قبل، WINNER گفته است :

دوباره بایوس رو اپدیت کن

ضرر نداره که باز بایوس رو آپدیت میکنم.

ویرایش شده توسط behruz
لینک به دیدگاه

سلام دوستان

همانطور که از عنوان مشخصه کارت گرافیک من MSI GTX 1060 Gaming X 6GB و مانیتورم  BenQ 24 in FHD 60Hz است.

من در هر بازی مثلا اینجا در بازی Darksiders2 هنگام استفاده از V-sync  و قفل فریم روی 60 هرتز در آخرین تنظیمات گرافیکی  حداکثر دمای 56 درجه دارم 

اما زمانی که Fast-sync را روشن میکنم ضمن اینکه فریم ریت را برنامه farps بالای 100 نشان میدهد دمای گرافیک هم به 75 درجه میرسد !!

حالا سوالم اینه از کدام گزینه استفاده کنم  FastSync یا  V sync ؟ در صورت استفاده از اولی آیا این مشکلی برای کارت گرافیک به وجود نمیاد ؟ 

مزایای کدوم بهتره ؟ چون احساس میکنم در FastSync بازی روان تر اجرا میشه ! اما در VSync دمای کمتری دارم که حتی فن گرافیک هم روشن نمیشه !در کل کدوم برای من بهتره به نظرتون؟ ممنون میشم در این زمینه بهم مشورت بدهید!

ویرایش شده توسط lvlEhRaN
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

فست سینک که روشن میکنی بعدبا انویدیا اینسپکتور  فریمت رو قفل کن.فست سینک خودش فریم رو سینک نمیکنه ولی فریم های بالای هرتز مانیتور رو رد میکنه-شما فریم رو قفل کن برای یک بازی مثلا روی 59  بعد فست سینک اون کندی و تاخیر   البته نامحسوس vsync رو نداره میاد فقط از  اسکرین تریینگ جلو گیری میکنه-

http://www.guru3d.com/files-details/nvidia-inspector-download.html

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

دوست عزیرساده بگم  شما اگر بازی انجام میدی که بهت فریم بالایی میده نسبت به رفرش ریت مانیتورت برای مثال دو برابر این مانیتور 60 هرتزی که میشه 120 فریم در ثانیه اونجور مواقع fast-sync بهتره

به خصوص اگر برات latency مهم تره شما تو کانتر نمیتونی برای مثال نمیتونی v-sync روشن کنی وقتی 300 فریم میده بهت کارتت درسته tearing نداری اما چنان latency میره بالا که نمیتونی بازی کنی اما اگر تو بازی بزور داری 60 فریم میگیری

و مثلا بعضا 70 اینا میشه یا حتی 80  ( تو مانیتور 60 هرتز) اونجا ویسنک بزن.  اینکه احساس میکنی روونتره چون latency میاد پایین با fast sync 

لینک به دیدگاه

در 59 دقیقه قبل، rezagtx گفته است :

درود

فست سینک که روشن میکنی بعدبا انویدیا اینسپکتور  فریمت رو قفل کن.فست سینک خودش فریم رو سینک نمیکنه ولی فریم های بالای هرتز مانیتور رو رد میکنه-شما فریم رو قفل کن برای یک بازی مثلا روی 59  بعد فست سینک اون کندی و تاخیر   البته نامحسوس vsync رو نداره میاد فقط از  اسکرین تریینگ جلو گیری میکنه-

http://www.guru3d.com/files-details/nvidia-inspector-download.html

درود دوست عزیز

ممنونم از شما 

اون نرم افزاری که معرفی کردید گزینه قفل فریم و پیدا نکردم

Snap 2017-10-18 at 21.54.53.png

ویرایش :

سپاسگزارم پیداش کردم 

ویرایش شده توسط lvlEhRaN
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...