رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

درود :

دوستان پل شما 870 روی مادربورد TA8070+ خیلی خیلی داغ میکنه تا حدی که وقتی انگشتت رو روش میزاری تا 2 ثانیه نگه داری 100 % تاول زده straight%20face.gif

یه مشکل دیگه هم هست اونم اینه مه هم دمای سی پی یو و هم دمای سیستم رو به ترتیب 55و 44نشون میده و هیچ وقت دما تقیر نمیکنه I%20Do%20not%20Know.gif یعنی وقتی سرعت فن رو روی اتوماتیک قرار میدی چون فکر میکنه دما 55 هست نمیچرخه @};-

لطفا راهنمایی کنید .

لینک به دیدگاه

دوست عزیز در ابتدا حتماً بایوس مادربورد رو آپدیت کنید و در قسمت تنظیمات فن از روی حالت Auto خارج کنید تا با تمام دور کاربکنه . در تنظیمات بایوس ، قیمت CPU مقادیر C1E و AMD Cool & Quit رو غیر فعال کنید .

لینک به دیدگاه

سلام

ولتاژ قسمت NB چک کنید و اون رو د رحالت Auto قرار بدید.

سیستم رو اورکلاک نکردید؟ بد نیست که تنظیمات دیفالت رو اجرا کنید.

احتمالا ولتاژ NB باعث بالا رفتن دما شده است.

آیا کارت گرافیکی داربد که گرمای زیادی رو تولید کنه؟ منظور گرافیک High end .

چون در بعضی موارد بالا بودن دما از گرمای گرافیک می باشد که به بالا رفتن دما NB کمک می کند.

ویرایش شده توسط linux
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

ولتاژ قسمت NB چک کنید و اون رو د رحالت Auto قرار بدید.

سیستم رو اورکلاک نکردید؟ بد نیست که تنظیمات دیفالت رو اجرا کنید.

احتمالا ولتاژ NB باعث بالا رفتن دما شده است.

آیا کارت گرافیکی داربد که گرمای زیادی رو تولید کنه؟ منظور گرافیک High end .

چون در بعضی موارد بالا بودن دما از گرمای گرافیک می باشد که به بالا رفتن دما NB کمک می کند.

نه رو دیفالت هست .

دما توی با یوس 39 درجه مونده :D

سی پی یو هم تو با یوس 62 درجه نشون میده تو ویندوز 50 درجه B) با برنامه TOVERCLOCKER خود بایو استار Oh%20Go%20On.gif

CPUID HWMonitorPro هم یبا اجرا شد دیگه اجرا نمیشه @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مشکل تقریبا حل شد straight%20face.gif از پاور بوده @};-

اما دمای چیپ همچنان بالاست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

محمد جان مواظب باش وقتی به چیپ شمالی دست میزنی فشارزیاد یا شوک فیزیکی وار نکنی چون احتمال داره چیپ لوز بشه

ویرایش شده توسط otello
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این چیپ رو که من اینجوریش کردم Oh%20Go%20On.gif تازه 60 درجه شده straight%20face.gif

gy6yquc7vkzwm6ip2dtj.jpg

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من اون فن هارو برداشتم دمای چیپ شد 76 درجه سانتی گراد B)

به راحتی میشه رو سینک نیمرو درست کرد at%20wits%20end.gif

:D کمک

پلیز هلپ تو می @};-

لینک به دیدگاه

سلام

به نظر میاد فشار زیادی روی NB است.

با توجه با اینکه NB وظیفش ارتباط بین CPU و رم(در بعضی موارد کارت گرافیک PCE, و یا AGP) رو با پل جنوبی بر عهده دارد شاید عدم تطابق فرکانس ها هم باعث بالا رفتن دمای آن شده است.

اگر قطعه گارانتی دارد به گارانتی بفرستید. شاید سنسور دمای NB دچار مشکل شده است(با توجه به اینکه شما فرمودید که که با گذاشتن فن دما تغییر کرد احتمالش کم است).

چه مدت شده است که سیستم اسمبل شده است؟ شاید دمای سی پی یو به درستی نمایش داده نمیشه.

آیا امکانش هست که مجددا سی پی یو را با خمیر نو نصب کنید؟

لطف کنید مشخصات سیستم رو هم بیان کنید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کسی از این نوع مادربورد نداره ؟

نمیتونه از تنضیمات رم باشه ؟ (البته دیفالت هست)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

امروز یه تست پایداری با Linx0.6.4 گرفتم سیستم هنگ کرد @};-

بعدش با prime95 تست کردم هیچ مشکلی پیش نیومد straight%20face.gif

نمیدونم چشه سیستم I%20Do%20not%20Know.gif

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...
  • کاربر ویژه

درود

دوستان من یه 2500K دارم دماش رو حالت معمولی و بیکار سیستم حدود 60 درجه هست که به نظر خودم غیر طبیعی هست.

مین هم P8p67 b3 هست.

به نظرتون چه مشکلی هست؟

لینک به دیدگاه

فنشو مطمئنید درست وصل کردید؟ دوباره جا بزنید. idle دما 60 باشه load میره بالای 80-85

لینک به دیدگاه

nدوست عزیز دما را با چه نرم افزاری تست می کنید.

در داخل بایوس یا با نرم افزار asus pc probe

از قرار معلوم این مشکل تا حدودی برای mobo p8067 b3 شایع هست . من در چندین فروم به این مطلب برخورد کرده ام در یک مورد ، مشکل با تعویض مارد برد حل شده و در موارد دیگر با استفاده از کولینگ قوی ترو تهویه کیس مناسب.

ویرایش شده توسط maxel134
لینک به دیدگاه

دوست عزیز فن رو دوباره نسب کنید. 2500 بسیار خنک خست و با فن خودش هم بین 40-45 تو حالت بیکار میچرخه !! 60 خیلی بالاست و زیر لود حداقل 80 رو خواهید داشت که برای فرکانس استاک بسیار بالاست !

لینک به دیدگاه

سلام سالار جان.

شما خدتون با این مشکل مواجه نشدید ؟

من چندین بار با این مطلب برخورد کردم . و اتفاقا چون برای خودم جالب بود موضوع را پیگیری کردم ولی هیچ وقت به یک نتیجه گیری کلی نرسیدم. یعنی به طور یقین میشه گفت که این سری از cpu و همچنین مادر برد های p8p67 چنین مشکلی رو به صورت عمومی ندارند و این موارد ناشی از خطای کابر در نصب قطعات است.؟

لینک به دیدگاه

دمای پردازنده من در حال بیکاری 31 هست . البته من از فن Stock استفاده نمیکنم .

ولی همینطور که دوستان اشاره کردن 2500 خنکه و دمای شما یه مقدار بالاست .

post-6496-021793000 1309893602_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

منین بورد من p8p67 pro با اینتل 2500k هست.

تو حالت بیکاری تا چند هفته پیش که دمای اتاق خنک تر بود رو 29-30-31 بود با فن خودش

ولی با گرم شدن هوا (دمای اتاق حدود 32 میشه) زیر 37-38 نمیاد

تو لود هم بدون اوور حداکثر تا 70 بالا میره.

و نکته قابل توجه اینه که هسته اولش (core 0) همیشه سه چهار درجه خنک تر از اون یکی هسته هاش میشه.

البته با اومدن آپدت جدید بایوس. برنامه ai sute asus دمای واقعی رو 10 درجه کمتر نشون میده:دی ولی برنامه hw monitor درست نشون میده.

ویرایش شده توسط central_core
لینک به دیدگاه

یک مسئله ای که معمولا فراموش میشه وابستگی بسیار زیاد دمای سندی بریج به دمای محیط هست. اگر تهویه داخل کیس خوب نباشه به راحتی 10 درجه داغتر از یک کیس با تهویه خوب خواهد بود.

در جواب هومن جان هم بگم که اون مسئله ای که اشاره کردید همگانی نیست و اون دوستان معمولا فاکتورهای دیگر مثل همین دمای محیط یا غیر فعال کردن قابلیتهای power saving رو در نظر نمی گیرن. اگر شما قابلیتهای power saving رو غیر فعال کنی و ولتاژ همیشه ماکسیمم بمونه 10-13 درجه میاد روی دمای حالت بیکار چون ولتاژ و فرکانس دیگه تو حالت بیکار پایین نمیاد !!

مسئله دیگر هم اینه که به دمای سندی بریج تو حالت بیکار توجه نکنید . در سندی بریج یک سیستم جدید دفع حرارت وجود داره که باعث میشه حرارت بسیار به سرعت به روکش بیرونی منتقل بشه و دفع شه !! این قابلیت تو حالت بیکار و وقتی که ولتاژ پایینه باعث به وجود امدن دمای کاذب میشه که یعنی پردانده خیلی غیر طبیعی خنک هست و به 25 درجه هم یرسه بسته به محیط. ولی در هنگام لود انفجار ناگهانی حرارتی وجود داره به طوریکه همون لحظه که پردازنده زیر فشار بره شما 20 درجه 20 درجه افزایش دما خواهید اشت و ظرف 2 ثانیه دما به 70 یا حتی 80 میرسه !!! همیشه دمای لود رو مد نظر قرار بدید تو سندی !!

لینک به دیدگاه

یک مسئله ای که معمولا فراموش میشه وابستگی بسیار زیاد دمای سندی بریج به دمای محیط هست. اگر تهویه داخل کیس خوب نباشه به راحتی 10 درجه داغتر از یک کیس با تهویه خوب خواهد بود.

در جواب هومن جان هم بگم که اون مسئله ای که اشاره کردید همگانی نیست و اون دوستان معمولا فاکتورهای دیگر مثل همین دمای محیط یا غیر فعال کردن قابلیتهای power saving رو در نظر نمی گیرن. اگر شما قابلیتهای power saving رو غیر فعال کنی و ولتاژ همیشه ماکسیمم بمونه 10-13 درجه میاد روی دمای حالت بیکار چون ولتاژ و فرکانس دیگه تو حالت بیکار پایین نمیاد !!

مسئله دیگر هم اینه که به دمای سندی بریج تو حالت بیکار توجه نکنید . در سندی بریج یک سیستم جدید دفع حرارت وجود داره که باعث میشه حرارت بسیار به سرعت به روکش بیرونی منتقل بشه و دفع شه !! این قابلیت تو حالت بیکار و وقتی که ولتاژ پایینه باعث به وجود امدن دمای کاذب میشه که یعنی پردانده خیلی غیر طبیعی خنک هست و به 25 درجه هم یرسه بسته به محیط. ولی در هنگام لود انفجار ناگهانی حرارتی وجود داره به طوریکه همون لحظه که پردازنده زیر فشار بره شما 20 درجه 20 درجه افزایش دما خواهید اشت و ظرف 2 ثانیه دما به 70 یا حتی 80 میرسه !!! همیشه دمای لود رو مد نظر قرار بدید تو سندی !!

بسیار عالی بود.;)

لینک به دیدگاه

یکی از دلایل کم بودن دمای سندی بریج تو حالت بیکاری به مدیریت مصرف برق خوبش برمیگرده.

که وقتی فشاری روش نیست حدود 5 وات برق مصرف میکنه. که این مصرف کم رو مدیون 32 نانومتری بودنش( اتلاف کمتر انرژی و دما در اثر مقاومت الکتریکی) و غیر فعال کردن مالتی پلیر و کاهش ولتاژ هست.

دمای انفجاری هم که سالارجان اشاره کردن درسته. و گاها یک مرتبه در عرض یک ثانیه 30 درجه افزایش یا کاهش دما پیش میاد. مخصوصا تو اوورکلاک های شدید.

البته سندی بریج میتونه تا دمای 100 درجه دمای ناگهانی رو تحمل کنه.

مهم دمای پکیج (سنسور کلی و پنجم) هست که نباید مداوم بالا باشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

فن کاملا جا افتاده.

کیس فالکون هست.

خمیر سیلیکون هم داره.

ولی خودم احساس میکنم باگ داره این مین بورده.حالا بایاسش رو هم اپ میکنم.نتیجه رو اعلام میکنم.

واقعا گیج شدم.....

کمک

مال مشتری هست فقط هم صبح تا شب گیم سنکین مثل کرایسیس دو میگیره میترسم دردسر بشه.

باتشکر

لینک به دیدگاه

با چه برنامه ای تست دما میگیرید؟

بهتره تو بایوس دما رو چک کنید و اینم در نظر داشته باشید تو بایوس چون مصرف سی پی یو زیاده همیشه حدود 10 درجه گرم تر از ویندوز میشه.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من تازه ویندوزم رو عوض کردم. بعد از ۱۰ دقیقه restart کردم. پیغام over cpu teperature داد. فن cpu کار می کنه. کیسم هم x3 هست، تهویه اش خوبه! چکار کنم؟ الان می ترسم سیستم رو روشن کنم و درایورها رو نصب کنم!sigh.gif

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سی پی یو سوکت LGA 775 داری ؟

احتمالا هیت سینک خوب روی CPU جفت نشده یه بررسی بکنید .

خمیر سیلیکون زدی ؟

تنضیمات بایوس رو که دست کاری نکردید ؟ VCore و ...

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...