رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام محمد جان. ممنون که جواب دادیRose.gifcpu: 1366 , core i7 950

mb: asus p6t delux v2

خودم اسمبلش نکردم، فن رو جدا کنم از اول نصب کنم؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام . خواهش میکنم وظیقه است :-<

اول وارد بایوس بشید و ولتاژ هارو چک کنید و یا تنضیمات بایوس رو به دیفالت برگردونید و سیستم رو ریستارت کنید ببینید اوکی میشه یا نه .

اگه نشد فن CPU رو چک کنید .

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ببخشید دیر نتیجه رو میگم.

بایاس رو به آخرین ورژن آپ کردم.حداقل توی خود بایاس الان دما رو حدود45 و تو ویندوز حدود 43 با هاردوار مانیتور نشون میده.البته بایاس خود مین بورد ورژنش خیلی پایین بود ولی من یکم تعجب کردم!!!!!!!!!!

در هرصورت تشکر از همه دوستان لیونی

لینک به دیدگاه

سلام دوستان شب به خیر :-j

مشکل داغ شدن cpu من بخاطر نبودن چسب سیلیکون بین cpu و heatsink و تنظیم نبودن دور فن cpu بود.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان

منم دقیقا همین مشکل رو با 2500k دارم!

دمای استارت 54 درجه هست و یعد از چند دقیقه داخل بایوس به 63 میرسه!

فن استاک هست،تازه سیستم رو جمع کردم،کیسم هم مگنوم 2 و مینم هم P8Z68-V PRO

پیشنهادتون چیه؟

ویرایش شده توسط omid_ba
لینک به دیدگاه

برای فن استاک طبیعیه دوست عزیز. در ضمن یادتون باشه داخل بایوس قابلیتهای مدیریت انرژی مثل C1-C3-C6 که برای کاهش مصرف انرژِی و دما هستند فعال نمی باشند و تو بایوس دما بالاتر از حالت بیکار در ویندوز خواهد بود. تو ویندوز خودتون چک کنید دما حوالی 40-50 خواهد بود. در ضمن برای سندی بریج دمای خطرناک یا با عبارتی Tjmax برابر 98 درجه سانتیگراد هست. شما به 80 -85 هم تو بازیها برسی ایرادی نداره ولی اگر به 90 رسیدی اون موقع مسئله دار میشه.

یک راه حل دیگر هم undervolt کردن هست. ولتاژ در نظر گرفته شده برای فرکانس استاک 2500 و 2600 خیلی بالاتر از اون چیزی هست که پردازنده نیاز داره حتی با توربو هم اونقدر نمیخواد. ولتاژ استاک چیزی بین 1.325- 1.375 هست در حالیکه که همون فرکانس رو میتونید با ولتاژ حوالی 1.225v استبل کنید. 0.15v کاهش ولت خودش کلی باعث خنک تر شدن پردازنده هم میشه.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

برای فن استاک طبیعیه دوست عزیز. در ضمن یادتون باشه داخل بایوس قابلیتهای مدیریت انرژی مثل C1-C3-C6 که برای کاهش مصرف انرژِی و دما هستند فعال نمی باشند و تو بایوس دما بالاتر از حالت بیکار در ویندوز خواهد بود. تو ویندوز خودتون چک کنید دما حوالی 40-50 خواهد بود. در ضمن برای سندی بریج دمای خطرناک یا با عبارتی Tjmax برابر 98 درجه سانتیگراد هست. شما به 80 -85 هم تو بازیها برسی ایرادی نداره ولی اگر به 90 رسیدی اون موقع مسئله دار میشه.

یک راه حل دیگر هم undervolt کردن هست. ولتاژ در نظر گرفته شده برای فرکانس استاک 2500 و 2600 خیلی بالاتر از اون چیزی هست که پردازنده نیاز داره حتی با توربو هم اونقدر نمیخواد. ولتاژ استاک چیزی بین 1.325- 1.375 هست در حالیکه که همون فرکانس رو میتونید با ولتاژ حوالی 1.225v استبل کنید. 0.15v کاهش ولت خودش کلی باعث خنک تر شدن پردازنده هم میشه.

درود بر شما سالار عزیز و بی نهایت ممنون از پاسخ کامل و تخصصی تون.

درسته،کاملا حق با شماست،من چون فکر میکردم دما بالاست هنوز ویندوز نصب نکرده بودم چون میترسیدم وسط نصب تحت فشار قرار بگیره و آسیب ببینه،اما با توضیحات شما نصب کردم و دقیقا همونطور که شما فرمودید دما در ویندوز به 50 نمیرسه!

فقط اگر ممکنه یه کمی بیشتر واسه ما آماتورها توضیح بدید چطور میشه ولتاژ پردازنده رو کاهش داد؟

اگر در تاپیک دیگه ای قبلا بحث شده ممنون میشم لینک تاپیک رو محبت کنید.

من باز هم از شما و سایر دوستان شدیدا تشکر میکنم.

لینک به دیدگاه

خواهمش میکنم دوست عزیز . وظیفست .

شما اول برید برنامه HWmonitor رو دانلود کنید و بعد باز کردن برنامه تو ویندوز یک بازی یا چیزی که پردازنده رو تحت فشار بزاره اجرا کنید تا ولتاژ ماکسیمم کاری مشخص بشه . بعدش میزان CPU Vcore ماکسیمم ثبت شده تو HWmonitor رو برام اینجا بزارید تا بعدش بهتون بگم چی کار کنید. حواستون باشه برنامه رو نبندید موقع بازی یا هر کار دیگری چون اگر ببندید ولتاژ ثبت شده ریست میشه.

undervolt کردن دقیقا خلاف اوکلاک کردن است و شما پردازنده رو تو حداقل ولتاژ مورد نیاز استبل میکنی که هم باعث خنک تر شده میشه و هم عمر مفید پردازنده رو طولانی تر میکنه و کمتر به پردازنده فشار میاد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با درود:

دوست عزیز ، برای اینکه بتوانید CPU مورد نظر یا هر CPU را تحت فشار کاری 100% قرار دهید ، می توانید از نرم افزار کم حجم و سادۀ Accent RAR Password Recovery استفاده کنید.

برای دانلود این نرم افزار و همچنین آگاهی از کار این نرم افزار و مسابقه ای که تقریبا چند ماه پیش برگزار شد می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. ( صفحۀ 6 پست 51 برای دانلود نرم افزار )

رمز را پیدا کن جایزه را بگیر

برای دانلود فایل RAR مسابقه و برای تست CPU خود می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

دانلود فایل ( پست شمارۀ 1 )

بعد از نصب نرم افزار ، فایل مورد نظر را در برنامه باز کرده و از حالت Brute - Force استفاده کرده و Maximum length را روی عدد 5 قرار دهید و Finish

با این کار 4 هسته و 8 ترید شما به حالت 100% خواهند رفت و در این لحظه می توانید ولتاژ CPU خود را بررسی کنید و همچنین حداکثر دمایی را که ثبت می کند را چک کنید.

نکته : با این نرم افزار می توانید بر روی کارت گرافیک نیز فشار کاری 100% اعمال کنید و دمای GPU را نیز بررسی کنید .

با تشکر...

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => OCZ Vertex 3 120GB SATA III 6GB/s

SSD => A-DATA S596 128GB Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

ویرایش شده توسط LEE
لینک به دیدگاه

با جازه اساتید

اینه هم برنامه ای برای مونیتور کردن دما ها

OpenHardwareMonitor.rar

لینک به دیدگاه

با درود و سلام به تمامی دوستان عزیز و تشکر از همگی بابت پاسخ های بسیار مفید و سریع.

جناب سالار عزیز متاسفانه یا خوشبختانه من اصلا با کامپ بازی نمیکنم واسه همین هیچ بازی در دسترس نداشتم.

با استفاده از برنامه ای که سرور عزیزم جناب LEE معرفی فرمودند پردازنده رو حدود 20 دقیقه تحت لود 100% قرار دادم و با 2 برنامه HWMONITOR و Open Hardware Monitor که دوست عزیزم جناب maxel معرفی کردند ثبت کردم.

امیدوارم زمان 20 دقیقه کافی بوده باشه.

عکسا رو در پیوست قرار دادم.

منتظر نظرات کارشناسی دوستان هستم.

با تشکر و درود بی پایان به تمامی دوستان و سروران عزیز

post-8623-059883700 1312205912_thumb.jpg

post-8623-014303600 1312205933_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

خوب با توجه به عکسها باید بگم دما خیلی خوبه و نیازی نیست که اصلا سراغ underclock کردن بریم . Accent RAR Password Recovery فشار بسیار زیادی به پردازنده میاره و هم رده برنامه های تست پایداری به پردازنده فشار میاره !!!! تو تست داغ ترین هسته هم به 80 نرسیده و تو برنامه های دیگه عمرا به این دما برسید. با وجود تهویه خوب مگنوم 2 من نیازی نمیبینم که underclock کنید و دما کاملا مناسبه و دررنج ایمن هست

لینک به دیدگاه

بی نهایت ممنون سالار جان

واقعا محبت کردید

خیالم کاملا راحت شد

از سایر دوستان هم کمال تشکر رو دارم

خداییش سایت لیون لنگه نداره

دم همتون گرم...

لینک به دیدگاه

سلام دمای سی پی یو 2500kومادر برد زد 68 وی ایسوز با فن کولر ماستر 212+

post-5898-066445500 1312283918_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دمای سی پی یو 2500kومادر برد زد 68 وی ایسوز با فن کولر ماستر 212+

این نتایج در لود 100%هستش؟

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام خدمت همه ی دوستان یه سری سوال داشتم:

امکان داره گرافیگ به خاطر گرم شدن باعث بشه تصویر یه قسمت هاییش پرپر کنه؟واسه 6870 چه دمایی بالا هست؟

بعضی اوقات تو بازی دمای کارت به 79 هم میرسه ولی در حالت کلی تو بازی بین 68 تا 75 هست (که البته بیشتر روی 70 به بالاست.)

یه چیز جالب این که من الان GTA IV ریختم وقتی رو بهترین تنظیم بازی می کنم یه مقدار تصویر اهسته میشه. دلیلش چیه؟

سیستم من:

MB: ASUS P8H67

vga: SAPPHIRE HD 6870 1GB GDDR5 PCIE

Cpu: Intel Core i3 2100 115

H.D.D : Seagate 1TB

Case: Green MAGNUM 2

RAM:Kingston2*2G DDR3 1333

Power: Green GP530A-EU

لینک به دیدگاه

این کارت در دمای 85 کاملا بدون مشکل کار میکنه با اورکلا به فرکانس 1000mhz به این دما میرسه البته کارت ریفرنس هست که بنده دارم برند هم سافایر هست

لینک به دیدگاه

پاور GP530A-EU فقط یدونه کابل گرافیک داره

برای اون یکی دیگش از تبدیل استفاده کردید؟

تبدیل در دارز مدت مشل ایجاد میکنه

پاور رو چند وقت دارید؟

تو یه بازی مثل کرایسس 2 ببین شاخه +12V ات چنده؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من هم که چند روز پیش فروختم مشکلی نداشت کارت من هم رفرنس بود دوست گرامی

دماش تو حالت معمولی 40-45 هست و تو بازی هم بشتر از 75 نمی شد

ویرایش شده توسط momo000000
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوستان .

من امروز یک کولر زالمن مدل cnps9500A LED خریدم و روی سی پی یو AMD 945 نصب کردم . دما با فن استوک فرق زیادی نداره .

آیا کارایی این کولر ها فقط در همین حده ؟

لینک کولر

لینک به دیدگاه

این فن آنچانان کارایی بالایی نسبت بو کولر Stock سری Phenom نداره فقط نویز کمتری داره و 6000 دور هم نمیزنه

کولر های بهتری بین رنج 20 تا 30 هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ای بابا . یعنی بدرد نمیخوره ؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...