رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

اینم یه تست دیگه که تازه تو بازی ویچر گرفتم:

دمای گرافیک چرا بالاست؟! :crying:

سی پی یو چطوره؟

بعضی موقع ها هم تا 62 میره! مشکلی که نداره این دماش؟

لینک به دیدگاه

اینم یه تست دیگه که تازه تو بازی ویچر گرفتم:

Test 2.png

دمای گرافیک چرا بالاست؟! :crying:

سی پی یو چطوره؟

بعضی موقع ها هم تا 62 میره! مشکلی که نداره این دماش؟

سلام دوست عزیزم.

گرم بودنش که به خاطر دمای بالای محیط هست ....... نگران نباش طبیعی هست.

حالا بازی وینچر با جزئیات High‏ چند فریم میگیری ؟

رز مانیتورت چنده؟

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیزم.

گرم بودنش که به خاطر دمای بالای محیط هست ....... نگران نباش طبیعی هست.

حالا بازی وینچر با جزئیات High‏ چند فریم میگیری ؟

رز مانیتورت چنده؟

موفق باشید.

پس گور بابای پول برق میرم کولر روشن میکنم باز میدونم دمای قطعاتم پاینن میاد.

نه؟

============

توعکس هم که معلومه!

کمش 35 تا 45 نهایت 50 فریم میگیرم.

رزولیشن 1360*768

لینک به دیدگاه

تو جی تی آی دمای پایینتره چرا؟!

تنطیمات رو Very High :

لینک به دیدگاه

تو جی تی آی دمای پایینتره چرا؟!

تنطیمات رو Very High :

Untitled.png

خب بازی ها با هم متفاوت هستند دیگه.

یکی کم و دیگری زیاد فشار میاره.

لینک به دیدگاه

پس گور بابای پول برق میرم کولر روشن میکنم باز میدونم دمای قطعاتم پاینن میاد.

نه؟

============

توعکس هم که معلومه!

کمش 35 تا 45 نهایت 50 فریم میگیرم.

رزولیشن

1360*768

اره دیگه وقتی دمای محیط پایین بیاد روی قطعات هم تاثیر میزاره.

اره توی عکس بود ... ولی دقت نکرده بودم.

لینک به دیدگاه

دمای پردازنده حدودا زیر ۶۸ و دمای گرافیک زیر ۸۰ مشکلی رو براتون پیش نمیاره

دما کاملا طبیعی هستش و چون داریم وارد فصل گرما میشیم دما همهی قطعات ۲_۶ درجه افزایش پیدا میکنه!!

یه سوال هم داشتم اونم اینکه ویچر کلا چطور بازیه ؟

مثل دراگون ایج پیچیدس؟

ارزش داره بازی کردنش (چون من دراگون ایج رو خریدم دو روز بعد پاکش کردم !!)

لینک به دیدگاه

دمای پردازنده حدودا زیر ۶۸ و دمای گرافیک زیر ۸۰ مشکلی رو براتون پیش نمیاره

دما کاملا طبیعی هستش و چون داریم وارد فصل گرما میشیم دما همهی قطعات ۲_۶ درجه افزایش پیدا میکنه!!

یه سوال هم داشتم اونم اینکه ویچر کلا چطور بازیه ؟

مثل دراگون ایج پیچیدس؟

ارزش داره بازی کردنش (چون من دراگون ایج رو خریدم دو روز بعد پاکش کردم !!)

ممنون, خیالم راحت شد.

آره ارزش داره, مثل راگون زیاد پیچیده نیست خیلی هم لذت بخشه.

مخصوصا گرافیکش که واقعا وقعا عالیه.

لینک به دیدگاه

هیچ مشکلی وجود نداره عزیز با خیال راحت استفاده کن...

نمیدونم هم چرا جدیدا عده ی زیادی روی این مساله دما حساس شدن در حالی که 99%شون هیچ مشکلی ندارن

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون از همه دوستان که کمکم کردند. @};-

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون جناب محمدی بابت وقتی که گذاشتین تمامی سئوالهای منوکامل جواب دادین بابت فرکانس 4.4 فقط اگر الان بخوام با برنامه Intel® Extreme Tuning Utility تست برنم روی 15 تا 30 دقیقه با توجه به کولرخودم که دارم دما به احتمال زیاد به 80 تا 81 هم میرسه بهتره تا خرید یک air cooler صبرکنم البته Noctua NH-D15 سراغ دارم احتمالا همین تهیه کنم با توجه به خمیرخوبی که این پردازنده داره روی فرکانس 4.4 دمای هسته ها به احتمال زیاد روی لود زیر 70 میرسه نظر شما چیه جناب محمدی

وآخر اینکه من نیازی ندارم IHS روی پردازنده رابردارم تا خمیر زیرانو بایک خمیر بهتر جایگزین کنم داخل سایت پایین از طریق گیره یک روش راحتی را برای حذف IHS گفته میخواستم نظر شما را هم بدونم شرمنده مثبت ندارم وگرنه حتما میدادم با تشکر از شما  @};-

Tutorial Vice Method - How to delid Haswell's cpu

خواهش میکنم آقا مهدی.

معمولا شما وقتی با این نرم افزار تست میگیری و بعد از 5 دقیقه دما به 73 میرسه, اگر 15 یا 30 دقیقه هم تست بگیری نهایتا دما 2 یا 3 درجه بالاتر میره و بعد از اون دیگه بالاتر نمیره. نگران نباش و تست بگیر.

در ضمن اگر خیلی نگرانی فرکانس رو 4.3 بزار و ولتاژ رو روی 1.115 بزار ببین استیبل میشه و دما رو هم ببین چقدر پایینتر میاد.

به شخصه زیاد با برداشتن IHS موافق نیستم چون ریسکش بالاست و ممکنه به پردازنده آسیب برسونی. و با این دماهایی که شما گزارش میکنید به نظر من اصلا نیازی به این کار نیست.

و همینطور فعلا یه فن به کولر اضافه کنی تغییر دمایه خوبی برات بوجود میاره و خیالت راحتتر میشه. :)

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون روی فرکانس 4.3 ولتاژ 1.115 تست میکنم فردا خبرش میدم جناب محمدی  @};-

لینک به دیدگاه

دوستان برای 4.7 استیبل چه ولتاژی رو برای VCCIN پیشنهاد میکنید؟

من فقط ولتاژ Vcore رو تغییر دادم و ولتاژ ورودی رو هم دست نزدم.

ولتاژ ورودی مادربرد ایسوس ROG Ranger به صورت اتوماتیک 1.8** هستش ولی برای Z97 Pro Gamer 1.7 هستش..
لینک به دیدگاه

من با استیبل کردن ولتاژ پردازنده دما رو 10 درجه کاهش دادم. 

این رو هم مد نظر داشته باشید.

لینک به دیدگاه

عزیز با چه فرکانسی ؟

اوور نکردید ؟ میشه ولتاژ هارو کلا بگید..

سیستم اگه با OCCT یا WPrime تست بشه عالیه وگرنه AIDA و Hyper PI زیاد قوی نمیکشن..من از OCCT بهتر ندیدم.

ویرایش شده توسط vbigdeli
لینک به دیدگاه

سلام جناب محمدی من اینسری از بنچمارک برنامه XTU استفاده کردم چون اینطور که داخل یک فروم داخلی خوندم بنچمارک این برنامه چیزی شبیه prime 95 هستش و دیگه روی فرکانس 4.3 با یکسری از ولتاژ کردم ابتدا ولتاژ روی 1.115 ست کردم بعدشم از بنچمارک این برنامه استفاده کردم همون اول کاری BSOD داد بعد ولتاژ روی 125 قراردادم بازم BSOD بار سوم ولتاژ روی 130 بازم BSOD باز ولتاژ 5 تا بردم بالا روی 1.135 قراردادم اینسری کامل پاس کرد با این ولتاژ روی فرکانس 4.3 سیستم من استیبل هستش اگر یک air cooler خوب یا که یک فن دیگه اضافه کنم به احتمال زیاد تا 4.5 بتونم پاس کنم خیلی از شما ممنونم دیگه فعلا روی فرکانس 4.3 با همین ولتاژ 1.135 سرمیکنم تا بعد یا air cooler تعویض کنم یا که فن اضافه کنم و نکته آخر اینکه من از گرافیک آنبورد CPU استفاده میکنم شاید همین باعث بالا رفتن دما میشه چون خود اینم شنیدم تاثیر داره

در ضمن آدرس همون فروم را هم که بنچمارکهای برنامه XTU داخل اون تاپیک بود برای شما پ-خ قسمت جالبش پست شماره 15 همون تاپیک که cpu 4790k اون شخص داره فرکانس cpu را روی 4500 ست کرده ولتاژم روی 1.120 راحت داخل بنچمارک پاس شده با این فرکانس ولتاژ سیستم هم BSOD نداده به احتمال زیاد فنی که روی کیس بکار برده واترکولر باشه که راحت رد کرده روی این فرکانس ولتاژ چون از من روی فرکانس 4.3 ولتاژ 1.130 که قراردادم سیستم BSOD داد در هرصورت به همین 4.3 فعلا راضیم  @};-

oSMkl.jpg

ویرایش شده توسط mehdi.d
لینک به دیدگاه

سلام جناب محمدی من اینسری از بنچمارک برنامه XTU استفاده کردم چون اینطور که داخل یک فروم داخلی خوندم بنچمارک این برنامه چیزی شبیه prime 95 هستش و دیگه روی فرکانس 4.3 با یکسری از ولتاژ کردم ابتدا ولتاژ روی 1.115 ست کردم بعدشم از بنچمارک این برنامه استفاده کردم همون اول کاری BSOD داد بعد ولتاژ روی 125 قراردادم بازم BSOD بار سوم ولتاژ روی 130 بازم BSOD باز ولتاژ 5 تا بردم بالا روی 1.135 قراردادم اینسری کامل پاس کرد با این ولتاژ روی فرکانس 4.3 سیستم من استیبل هستش اگر یک air cooler خوب یا که یک فن دیگه اضافه کنم به احتمال زیاد تا 4.5 بتونم پاس کنم خیلی از شما ممنونم دیگه فعلا روی فرکانس 4.3 با همین ولتاژ 1.135 سرمیکنم تا بعد یا air cooler تعویض کنم یا که فن اضافه کنم و نکته آخر اینکه من از گرافیک آنبورد CPU استفاده میکنم شاید همین باعث بالا رفتن دما میشه چون خود اینم شنیدم تاثیر داره

در ضمن آدرس همون فروم را هم که بنچمارکهای برنامه XTU داخل اون تاپیک بود برای شما پ-خ قسمت جالبش پست شماره 15 همون تاپیک که cpu 4790k اون شخص داره فرکانس cpu را روی 4500 ست کرده ولتاژم روی 1.120 راحت داخل بنچمارک پاس شده با این فرکانس ولتاژ سیستم هم BSOD نداده به احتمال زیاد فنی که روی کیس بکار برده واترکولر باشه که راحت رد کرده روی این فرکانس ولتاژ چون از من روی فرکانس 4.3 ولتاژ 1.130 که قراردادم سیستم BSOD داد در هرصورت به همین 4.3 فعلا راضیم  @};-

سلام دوست من.

دیدم مطالبه اون فروم رو. کاملا درسته و من هم بهتون گفتم که نرم افزار بسیار سنگینی هست و خیلی به پردازنده فشار میاره. ولی اینم بدونید که با ولتاژ کمتر میتونید استرس تست رو پاس کنید و خیالتون هم از بلو اسکرین دادن راحت باشه یا حد اقل ولتاژ رو یه چیزی بین استرس تست و بنچمارک بزارید و خیالتون راحت که هیچ وقت بلو اسکرین نمیده.

در ضمن تست بنچمارک, آلترناتیوهای مختلفی رو تست میکنه و حداکثر فشار ممکن رو به قطعات وارد میکنه و البته کاملا درست میفرمایید و استفاده از گزافیک داخلیه پردازنده هم به دمای شما اضافه میکنه ولی نه خیلی زیاد.

در رابطه با مطلب دوم هم خدمتتون عرض کنم که موضوع به دمای پردازنده ربط داره ولی نه خیلی زیاد. اون پردازنده که تست رو با 1.120 پاس کرده از پردازنده های لو ولتاژ هست و با ولتاژ پایین میتونه فرکانس بالا رو استیبل کنه و پردازنده شما توانه اون پردازنده رو نداره و نسبت به اون با ولتاژ بالاتر میتونه استیبل بشه. حتی اگر الان یه پردازنده مشابه دیگه هم توی تست شرکت کنه احتمالا با ولتاژ متفاوت و فرکانس دیگه ای فعالیت میکنه. شما برای تنظیم ولتاژ و فرکانس پردازندتون, پردازنده های دیگه رو ملاک قرار ندید. @};- 

ویرایش شده توسط حمید محمدی
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان.

دنبال نرم افزاری میگردم که دمای cpu و gpu و همچنین Frame رو در بازی نشون بده.

ممنون.

لینک به دیدگاه

سلام

واسه نشون دادن فریم تو گیم.

Fraps

واسه نشون دادن دمای قطعات از هارد گرفته تا سی پی یو و گرافیک هم.

CPUID HWMonitor

.

MSI Afterburner

CPUID HWMonitor رو دارم .

اما میخوام در حین بازی دما رو نشون بده.مثل Fraps که بالا سمت چپ یا راست Frame رو نشون میده.

MSI Afterburner این قابلیت رو داره که توی بازی دمارو نشون بده ؟

لینک به دیدگاه

CPUID HWMonitor رو دارم .

اما میخوام در حین بازی دما رو نشون بده.مثل Fraps که بالا سمت چپ یا راست Frame رو نشون میده.

MSI Afterburner این قابلیت رو داره که توی بازی دمارو نشون بده ؟

داره این قابلیتو 

لینک به دیدگاه

Msi afterburner رو نصب کن.

باهاش برنامه rivatuner هم نصب میشه.

برنامه رو باز کنید تو تب on screen

تیک اونایی که نمیخوای رو صفحه باشه رو بردار باقی رو روشون کلیک میکنی پایین تر یه تیک داره نوشته show on screen برتی هرکدوم که میخوای نشون بده تیک رو بزن.

داخل بازی سمت چپ بالا با فونت صورتی نشون میده.

لینک به دیدگاه

مرسی  داداش اما هر کاری میکنم گزینه ی دمای cpu رو پیدا نمیکنم.

فقط فریم و دمای Gpu رو نشون میده. جای خاصی باید برم ؟

لینک به دیدگاه

برو قسمت properties نرم افزار...همون شکل چرخ دنده.بعدش برو سربرگ monitoring داخلش یه سری گزینه ها هست مثل power و .... هر کدومشو خواستی فعال کنی روش کلیک کن بعدش بیا پایین گزینه show in on screen display رو براش تیک بزن.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...