رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

نه دوستان سیستم ایشون داره اور ولتاژ میشه خنک کننده اش مشکلی نداره.

به نظر من اول آپدیت بایوس بعد اگه نشد دستی ولتاژ سی پی یورو تنظیم کنید.

پردازنده بسته به نیازش ولتاژ دریافت میکنه ! 

کیس افتضاهی هستش برای رندر.تهویه خوبی نداره تو رندرهای طولانی.

همانطوری که مشاهده میکنید ، دمای پردازنده مستقیم به بلاک واترکولینگ انتقال داده میشه و این نکته ای که شما گفتید مربوط به دمای غیر عادی کارت گرافیک میشه . 

ولی در کل  نظرتون قابل احترام هست .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پ ن : دوست عزیز بلاک واتر کولینک درست با بدنه ی پردازنده درست اتصال پیدا نکرده و یا خمیرش خشک شده . 

نکته : اگر نسخه جدید بایوس برای مادربوردش هست زودتر فلش کنید که احتمال خطای سنسورها کمتر بشه 

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

کولر از نظر نصب ایرادی نداره. شما اگه این کولر رو از این کجتر هم ببندی باز هم در کارایش مشکلی ایجاد نمیشه.

مشکل از ولتاژه و فعلا به آپدیت بایوس کاری نداشته باش. همیشه آپدیت مشکل رو حل نمیکنه و ممکنه سیستمت ناپایدار بشه.

این تاپیک ها رو مطالعه کن.

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=43126&hl=

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=43677&hl=

بیشتر کمک خواستی من در خدمتم.

موفق باشی.

ویرایش شده توسط حمید محمدی
لینک به دیدگاه

پردازنده بسته به نیازش ولتاژ دریافت میکنه ! 

همانطوری که مشاهده میکنید ، دمای پردازنده مستقیم به بلاک واترکولینگ انتقال داده میشه و این نکته ای که شما گفتید مربوط به دمای غیر عادی کارت گرافیک میشه . 

ولی در کل  نظرتون قابل احترام هست .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پ ن : دوست عزیز بلاک واتر کولینک درست با بدنه ی پردازنده درست اتصال پیدا نکرده و یا خمیرش خشک شده . 

نکته : اگر نسخه جدید بایوس برای مادربوردش هست زودتر فلش کنید که احتمال خطای سنسورها کمتر بشه 

دوست عزیز پردازنده همیشه با توجه به نیازش ولتاژ دریافت نمیکنه و اکثرا توسط برد تغذیه بیشتری میشن.

در ضمن بایوس رو فکر نمیکنم فلش کنن و آپدیت میکنن و تا جایی که من میدونم این کلمه برای تغییر در بایوس به کار نمیره.

اگه اشتباه میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

در ضمن

کاربر black flag فکر نمیکنم نیازی داشت که به کاربر gtx taitan II امتیاز منفی بدید. نظر ایشون انقدر هم بی منطق نیست که شایسته منفی دادن باشه اونم با توجه به اینکه خودتون فرمودین نظرشون قابله احترامه.

لینک به دیدگاه

کیس افتضاهی هستش برای رندر.تهویه خوبی نداره تو رندرهای طولانی.

نظرتون بی منطق نیست ولی آخرین موضوعیه که باید مورد بررسی قرار بگیره.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

کاربر black flag فکر نمیکنم نیازی داشت که به کاربر gtx taitan II امتیاز منفی بدید. نظر ایشون انقدر هم بی منطق نیست که شایسته منفی دادن باشه اونم با توجه به اینکه خودتون فرمودین نظرشون قابله احترامه.

درود بر آقای محمدی عزیز،

خیلی منصف هستید.

امید وارم همیشه موفق باشید.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز با یه برنامه دیگه هم دما رو چک کنید ۱۰۰ درجه دمای عجیبیه. مثل برنامه real temperature.فکر کنم با این دما سیستم باید ریست بشه.

اول بلاک رو یه نگاه بندازین ببینین درست به سی پی یو اتصال داره،بعد چک کنین پمپ کولر کار میکنه.اینا اقدامات بعد این که با یه برنامه دیگه دیدین.اگه برطرف نشد اپدیت بایوس و تعویض ویندوز رو انجام بدین

لینک به دیدگاه

دوست عزیز با یه برنامه دیگه هم دما رو چک کنید ۱۰۰ درجه دمای عجیبیه. مثل برنامه real temperature.فکر کنم با این دما سیستم باید ریست بشه.

اول بلاک رو یه نگاه بندازین ببینین درست به سی پی یو اتصال داره،بعد چک کنین پمپ کولر کار میکنه.اینا اقدامات بعد این که با یه برنامه دیگه دیدین.اگه برطرف نشد اپدیت بایوس و تعویض ویندوز رو انجام بدین

دقیقاً، منم داشتم به همین فکر می کردم.

لینک به دیدگاه

درود دوست من.
برای این پردازنده دمای عجیبی نیست و معمولا این دما رو کاربرها تجربه میکنن با این پردازنده. ولی راه حلتون برای اطمینان حاصل کردن خوبه ولی با آپدیت بایوس و تعویض ویندوز مشکل حل نمیشه.

در ضمن این پردازنده دمای tj max محدود شده نداره و دمای t case محدود شده داره که مربوط به دمای سطح پردازنده میشه که 74.04 درجه سانتیگراد هست. یعنی اگر دمای پردازنده هر قدر از 100 هم بالاتر بره تا زمانی که دمای سطح روی پردازنده به 74 درجه نرسه سیستم ریست نمیشه و حتی ممکنه پردازنده بسوزه.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

دقیقاً، منم داشتم به همین فکر می کردم.

درود برشما

این پردازنده دمای tj max محدود شده نداره و دمای t case محدود شده داره که مربوط به دمای سطح پردازنده میشه که 74.04 درجه سانتیگراد هست. یعنی اگر دمای پردازنده هر قدر از 100 هم بالاتر بره تا زمانی که دمای سطح روی پردازنده به 74 درجه نرسه سیستم ریست نمیشه و حتی ممکنه پردازنده بسوزه.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

با اجازه دوستان سئوال دارم از دوست اورکلاکرمون دمای سطح پردازنده رو متوجه نمیشم سطح پردازنده دقیقا کجاش میشه ؟ihs یا برد pcb ? عمر پردازنده کم نمیشه تو این دمای زیاد؟

لینک به دیدگاه

با اجازه دوستان سئوال دارم از دوست اورکلاکرمون دمای سطح پردازنده رو متوجه نمیشم سطح پردازنده دقیقا کجاش میشه ؟ihs یا برد pcb ? عمر پردازنده کم نمیشه تو این دمای زیاد؟

منظور ihs هست دوست عزیز.

مسلما هر چه دما بیشتر بشه عمر قطعه کمتر میشه. به همین دلیل به هر شکله ممکن باید دمای هسته ها رو به زیر 75 درجه رسوند.

لینک به دیدگاه

سه صفحه رفته صاحب تاپیک کجاس ؟  :laughing:  :laughing:  :-?

لینک به دیدگاه

درود برشما

این پردازنده دمای tj max محدود شده نداره و دمای t case محدود شده داره که مربوط به دمای سطح پردازنده میشه که 74.04 درجه سانتیگراد هست. یعنی اگر دمای پردازنده هر قدر از 100 هم بالاتر بره تا زمانی که دمای سطح روی پردازنده به 74 درجه نرسه سیستم ریست نمیشه و حتی ممکنه پردازنده بسوزه.

موفق باشید

مطمئنید tj max نداره؟، بسوزه؟، اینجوری که فاجعه میشه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان شرمنده دیر جواب دادم مشکلی برام پیش امده بود
راستش من کلا بلاک رو باز کردم و دوباره بستم فکر نمیکنم مشکلی از بلاک باشه خمییر رو هم تجدید کردم
از نظر کار کردن کولر هم باید بگم وقتی سیستم روی رندره باد گرم میده ولی از پشت مادربرد به پشت سی پی یو دست میزنم داغ نیست

با نرم افزار دیگه هم دما رو تست کردم توی عکس پیوستی ببنید

post-18884-0-93559400-1437190024_thumb.png

لینک به دیدگاه

اساتید محترم بایوس رو آپدیت کردم و الان دما توی لود کامل از 70 بالاتر نمیره

الان دما خوبه؟

post-18884-0-83359500-1437197634_thumb.png

لینک به دیدگاه

الان دما خوبه؟

با سلام.

اگه اشتباه نکنم vid شما الان 124 هست درصورتی که قبلا 1.44 بود.دما کاملا مناسب هست الان. و بنده نمیدونم با چه منطقی بعضی از دوستان دمای 100 درجه رو کاملا نرمال و عادی ذکر کردند.

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

ببخشید یه مشکل توی فروم دارم نمیتونم امتیاز مثبت بدم به یکی از مدیرا هم پیام دادم ولی جوابی بهم ندادن

مینویسه شما مجوز انجام این عمل را ندارید

لینک به دیدگاه

فعلا از امتیاز دوستان استفاده کنین شما هم بزودی امکان امتیاز دادن پیدا می کنید دوست من  :)

لینک به دیدگاه

مطمئنید tj max نداره؟، بسوزه؟، اینجوری که فاجعه میشه

بله دوست من. پردازنده های رده بالایه اینتل معمولا tj max محدود ندارند. ولی خب این اتفاق خیلی نادره و جای نگرانی نداره و کیفیت این پردازنده ها انقدر خوب هست که تحمل دمایه بالا رو داشته باشن.

به هر حال باید هر طور شده دمای هسته ها رو به زیر 75 رسوند که در این صورت دمای t case به حدود 45 تا 50 درجه میرسه و اگر دمای هسته ها به 105 تا 110 درجه برسه حتما سیستم ریست میشه.

لینک به دیدگاه

الان دما خوبه؟

الان دما مناسبه ولی سعی کنید نذارید اصلا از این بالاتر بره و همیشه دمای بالاترین هسته رو ملاک قرار بدید که الان در پیوستتون 73 درجه هست.

مشکل شما ولتاژ بالا بود همونطور که گفتم و خوشبختانه با آپدیت بایوس این مشکل حل شد ولی همیشه اینطور نیست و آپدیت مشکل رو حل نمیکنه چون من بارها با این موضوع روبرو شدم.

دیگه راحت استفاده کنید و خیالتون راحت باشه.

در ضمن شما با ولتاژ پایینتر باز هم میتونید همین فرکانس رو داشته باشید و دمای هسته ها رو به حدود 60 درجه برسونید.

تاپیکی که بتونه کمکتون کنه رو در پست های قبلی براتون گذاشتم.

در ضمن دوست من شما وقتی تعداد ارسال هاتون به 50 برسه میتونید به دوستان مثبت بدید.

موفق باشید  @};-

لینک به دیدگاه

با سلام.

اگه اشتباه نکنم vid شما الان 124 هست درصورتی که قبلا 1.44 بود.دما کاملا مناسب هست الان. و بنده نمیدونم با چه منطقی بعضی از دوستان دمای 100 درجه رو کاملا نرمال و عادی ذکر کردند.

سلام دوست عزیز.

من تاپیک رو کامل مطالعه کردم و کسی نگفته که این دمای 100 درجه عادیه. دمای خیلی بالایی هست و عمر قطعه رو کوتاه میکنه و همونطور که گفتم باید دمای هسته ها رو همیشه زیر 75 درجه نگه داشت.

همجنین اشاره ای که به ولتاژکردید کاملا صحیحه و تنها عاملی که دما رو کاهش داده همون کم شدنه ولتاژه که بازم میشه کاهشش داد. @};-  @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله دوست من. پردازنده های رده بالایه اینتل معمولا tj max محدود ندارند. ولی خب این اتفاق خیلی نادره و جای نگرانی نداره و کیفیت این پردازنده ها انقدر خوب هست که تحمل دمایه بالا رو داشته باشن.

به هر حال باید هر طور شده دمای هسته ها رو به زیر 75 رسوند که در این صورت دمای t case به حدود 45 تا 50 درجه میرسه و اگر دمای هسته ها به 105 تا 110 درجه برسه حتما سیستم ریست میشه.

سلام 4790K دارای tj max هست (۱۰۰ درجه سلسیوس) که اگر دمای هر یک از هسته ها به ۱۰۰ درجه برسه thermal throttling اتفاق ما افته و به طور اتوماتیک cpu با کاهش کلاک و ولتاژ اون هسته اجازه نمیده دما بالاتر بره. اگر باز هم بخواد بالا بره سیستم رو shut down میکنه.

لینک به دیدگاه

سلام 4790K دارای tj max هست (۱۰۰ درجه سلسیوس) که اگر دمای هر یک از هسته ها به ۱۰۰ درجه برسه thermal throttling اتفاق ما افته و به طور اتوماتیک cpu با کاهش کلاک و ولتاژ اون هسته اجازه نمیده دما بالاتر بره. اگر باز هم بخواد بالا بره سیستم رو shut down میکنه.

درود آقا بهمن.

ممنون از اطلاعاتی که دادین. من خودم هم فکر میکردم که tj max باید 100 درجه  باشه ولی هیچ منبعی پیدا نکردم که این موضوع رو ثابت کنه.

اگه برای این موضوع یه منبع بهم معرفی کنید ممنون میشم. حتی پردازنده خودم هم tj max نداره.

در سایت اینتل هم هیچ اشاره ای به این موضوع نشده. و در ضمن من 2 تا 4790k رو که دمای بالای 100 داشتن چک کردم و دمای بالاشون باعث کاهش فرکانس نشده و این موضوعی که فرمودین رو فقط در لپتاپ ها دیدم.

ممنون میشم با کمکتون به یه نتیجه درست برسم. @};-  @};-  @};-  :x

لینک به دیدگاه

درود آقا بهمن.

ممنون از اطلاعاتی که دادین. من خودم هم فکر میکردم که tj max باید 100 درجه  باشه ولی هیچ منبعی پیدا نکردم که این موضوع رو ثابت کنه.

اگه برای این موضوع یه منبع بهم معرفی کنید ممنون میشم. حتی پردازنده خودم هم tj max نداره.

در سایت اینتل هم هیچ اشاره ای به این موضوع نشده. و در ضمن من 2 تا 4790k رو که دمای بالای 100 داشتن چک کردم و دمای بالاشون باعث کاهش فرکانس نشده و این موضوعی که فرمودین رو فقط در لپتاپ ها دیدم.

ممنون میشم با کمکتون به یه نتیجه درست برسم. @};-  @};-  @};-  :x

با احترام

Ideally, you will be able to keep normal usage temperatures under 90° C, just to be safe. Going over that won’t kill the chip, but it won’t do it any favors either. Once over 90~95° C, the chip will begin throttling to reduce temperatures and that will make your overclock pretty useless rather quickly

.http://www.overclockers.com/3step-guide-to-overclock-intel-haswell/

Actually, all these fears were confirmed and practical experiments. Maximum frequency at which we were able to (and with great difficulty) to achieve stable performance Core i7-4790K with its verification in LinX 0.6.5, was 4.5 GHz. Voltage to ensure no failures in the test had to be installed in 1.25, but at the same time limiting temperature almost reaches the critical boundaries and reached 97 degrees, even though we use a very efficient cooler Noctua NH-D15. Recall thermal throttling representatives family Devil’s Canyon, as well as conventional Haswell, activated at 100 degrees.

http://gadget-help.com/overview-of-cpu-core-i7-4790k-testing-devils-canyon/

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

با احترام

Ideally, you will be able to keep normal usage temperatures under 90° C, just to be safe. Going over that won’t kill the chip, but it won’t do it any favors either. Once over 90~95° C, the chip will begin throttling to reduce temperatures and that will make your overclock pretty useless rather quickly

.http://www.overclockers.com/3step-guide-to-overclock-intel-haswell/

Actually, all these fears were confirmed and practical experiments. Maximum frequency at which we were able to (and with great difficulty) to achieve stable performance Core i7-4790K with its verification in LinX 0.6.5, was 4.5 GHz. Voltage to ensure no failures in the test had to be installed in 1.25, but at the same time limiting temperature almost reaches the critical boundaries and reached 97 degrees, even though we use a very efficient cooler Noctua NH-D15. Recall thermal throttling representatives family Devil’s Canyon, as well as conventional Haswell, activated at 100 degrees.

http://gadget-help.com/overview-of-cpu-core-i7-4790k-testing-devils-canyon/

ممنون دوست من. واقعا جای تشکر داره که وقت گذاشتید  @};-

ولی در این لینک ها و لینک های مشابه, ذکر شده که معمولا یا متعارفا tj max برابر 100 درجه هست و عدد دقیق از طرف اینتل اعلام نشده برای این پردازنده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...