رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود

دوستان سالهاست اتاقم دماش خیلی میره بالا فکر میکنم دلیل اصلیش یا در واقع تنها دلیلش کامپیوترم باشه

صبحا که پا میشم و سیستم رو روشن میکنم هوا خوبه ولی بعد از چند ساعت که دمای کیس میره بالای 30 درجه اتاق به شدت گرم میشه مخصوصا وقتی دماسنج دمای 32 رو نشون میده، مواقعی که کل اهل خونه دارن از سرما یخ میزنن من تو اتاقم دارم عرق میکنم

بطوری که وقتی بعد از چندین ساعت از روی صندلی بلند میشم لباسم خیسه

سالهاست شوفاژ اتاقم خاموشه و هیچ سیستم گرمایشی ندارم البته در اتاقم هم همیشه بسته ست

مانیتورم هم crt که پشتش بعد از مدتی خیلی گرم میشه

حالا به نظرتون چکار کنم؟ چطوری گرمای اتاق رو کنترل کنم؟ گرمای زیاد باعث میشه تمرکزم رو از دست بدم و عصبانی بشم

خودم تو فکر خرید کولر آبی هستم، که تو زمستون هم کولر بزنم :D  ولی بقیه اهل خونه با این اقدام مخالف هستن

هم اکنون نیازمند یاری سردتان هستیم.

لینک به دیدگاه

اتاق پنجره نداره احیانا" ؟

Sent from my GT-S6312 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

درود

دوستان سالهاست اتاقم دماش خیلی میره بالا فکر میکنم دلیل اصلیش یا در واقع تنها دلیلش کامپیوترم باشه

صبحا که پا میشم و سیستم رو روشن میکنم هوا خوبه ولی بعد از چند ساعت که دمای کیس میره بالای 30 درجه اتاق به شدت گرم میشه مخصوصا وقتی دماسنج دمای 32 رو نشون میده، مواقعی که کل اهل خونه دارن از سرما یخ میزنن من تو اتاقم دارم عرق میکنم

بطوری که وقتی بعد از چندین ساعت از روی صندلی بلند میشم لباسم خیسه

سالهاست شوفاژ اتاقم خاموشه و هیچ سیستم گرمایشی ندارم البته در اتاقم هم همیشه بسته ست

مانیتورم هم crt که پشتش بعد از مدتی خیلی گرم میشه

حالا به نظرتون چکار کنم؟ چطوری گرمای اتاق رو کنترل کنم؟ گرمای زیاد باعث میشه تمرکزم رو از دست بدم و عصبانی بشم

خودم تو فکر خرید کولر آبی هستم، که تو زمستون هم کولر بزنم :D  ولی بقیه اهل خونه با این اقدام مخالف هستن

هم اکنون نیازمند یاری سردتان هستیم.

اگر اینقدر گرمه که باعث تعریق میشه

و اگراتاق پنجره واسه باز کردن نداره

پنکه رو روشن کن :)

لینک به دیدگاه

یه پنجره توی نور گیر دارم ولی چون آپارتمانه و بقیه همسایه ها هم پنجره توی نور گیر دارن زیاد باز نمیزارم چون ممکنه صدا اذیتشون کنه

فقط وقتی سکوت مطلق هست یا توی اتاق نیستم باز میزارم یکم خنک بشه

به نظرتون مانیتور رو عوض کنم چقدر میتونه تاثیر بزاره؟

در ضمن پنکه ندارم، بخوام بخرم هم تقریبا پول یه کولر 2500 میشه

لینک به دیدگاه

یه پنجره توی نور گیر دارم ولی چون آپارتمانه و بقیه همسایه ها هم پنجره توی نور گیر دارن زیاد باز نمیزارم چون ممکنه صدا اذیتشون کنه

فقط وقتی سکوت مطلق هست یا توی اتاق نیستم باز میزارم یکم خنک بشه

به نظرتون مانیتور رو عوض کنم چقدر میتونه تاثیر بزاره؟

در ضمن پنکه ندارم، بخوام بخرم هم تقریبا پول یه کولر 2500 میشه

به نظرم اصلا کولر آبی نگیر چون باعث شرجی شدن اتاق میشه اگر مشکلی با پول برق ندارید بهتره یه کولر گازی اسپیلت خریداری کنید که هم گرم میکنه و هم سرد

ویرایش شده توسط Mohammad Ali X
لینک به دیدگاه

داداش کولر گازی خیلی گرونه ضمن اینکه فنش رو کجا بزارم؟ فنش باید بیرون باشه که حرارت رو بده بیرون

به نظرم یه کولر آبی با ترموستات میتونه مشکل رو حل کنه مثلا دما رو بزارم روی 22 درجه
چون همش روشن نیست فکر نکنم بتونه شرجی کنه

ویرایش شده توسط behbod
لینک به دیدگاه

داداش کولر گازی خیلی گرونه ضمن اینکه فنش رو کجا بزارم؟ فنش باید بیرون باشه که حرارت رو بده بیرون

به نظرم یه کولر آبی با ترموستات میتونه مشکل رو حل کنه مثلا دما رو بزارم روی 22 درجه

چون همش روشن نیست فکر نکنم بتونه شرجی کنه

کولر آبی به هیچ وجه با ترموستات نمیتونه دما را رو 22 درجه نگه داره ! این کار فقط از عهده کولر گازی برمیاد . فنش هم میتونید بزارید بیرون یا یه قاب آهنی جوش بدید به پنجره و نصب کنید .

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

فضای اتاقتون چقدره ؟

لطف میکنید لیست قطعاتتون رو بگید؟

البته مانیتور crt که واقعا گرم هست ولی آخه مگه چقدر حرارت تولید میکنه سیستمتون ؟

Sent from my C6602 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

فضای اتاقتون چقدره ؟

لطف میکنید لیست قطعاتتون رو بگید؟

البته مانیتور crt که واقعا گرم هست ولی آخه مگه چقدر حرارت تولید میکنه سیستمتون ؟

Sent from my C6602 using Tapatalk

مانیتور crt 17 samsung

رم 8 گیگ کینگستون

سی پی یو i3-3240

هارد 1 ترا سیگیت الان دماش 44 درجه هست ولی بیشتر مواقع 42 تا 43 هست.

گرافیک giga 750 ti

پاور گرین 430

تا وقتی دمای کیس زیر 30 باشه اتاق خنکه وقتی 30 باشه معمولی وقتی بالای 31 باشه خیلی گرم

وقتی شبا به مدت 1 تا2 ساعت پنجره رو باز میکنم چون زمستونه دمای کیس میره روی 28-9 و هوا خیلی خنک و دلپذیر میشه

لینک به دیدگاه

درود مجدد

عزیز تا یکی دو روز دیگه یه لپ تاپ TOP از ام اس ای میرسه دستم که مشخصات بالایی داره و مخصوص گیم

حتما میزان دما و نویزش رو تست میکنم و اطلاع میدم

@};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود مجدد

عزیز تا یکی دو روز دیگه یه لپ تاپ TOP از ام اس ای میرسه دستم که مشخصات بالایی داره و مخصوص گیم

حتما میزان دما و نویزش رو تست میکنم و اطلاع میدم

@};-

:big hug:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من هرلبتابی رو تست کردم تو پردازش سنگین خیلی داغ میشه و ناخوشایند هست حالا صدای فن روی نوت بوک های جدید ملایم شده ولی گرمای کیبورد یا کف لبتاب یا تاچ پد یا ... رو اعصاب هست 

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام دوستان.

من یه لپ تاب MSI GE62 2QF رو خریدم که حاوی پردازنده Intel Core i7 5700HQ هست و توی بازی دمای این پردازنده تا 90 درجه هم میره و الان سوالم از شما عزیزان اینه که دمای امنه این پردازنده چنده؟

و اینم بگم که منم میدونم که 90 درجه امن نیست چون 105 درجه tjmax این پردازندس که توی اون دما دیگه لپ تاب ریست میکنه.

کولپد هم Zalman NC300S که یکی از بهترین های بازار هست رو براش گزاشتم.

با تشکر.

لینک به دیدگاه

منم همین لپ تاب را دارم اما دمای لپ تاب من تا به حال از 64 بالاتر نرفته !!! :eek:  :eek:  میتونم بپرسم چه بازی ای را اجرا کردی؟ مدت زمانش چقدر بوده ؟ :-?

آخرین بازی که من تست گرفتم مترو لست لایت بوده.

لینک به دیدگاه

درسته دمای پردازنده 90 درجه است ولی باعث میشه عمر مادربورد به شدت پایین میاد. مثل خمیدگی مادربورد

بعدشم این دمای لپ تاپ نوئه و تو فصل زمستونه. یک ماه بگذره دماش راحت به 100 میرسه و سیستم خاموش میشه

کول پد رو با فاصله از زمین قرار بدید مثلا چند تا جعبه چوب کبریت زیرش قرار بدید. ضمنا چک کنید قسمت فن های لپ تاپ روی قسمت مسطح کول پد نباشه چون هوا اونجا خفه است

اگه میتونید ببرید گارانتی خمیرشو برات عوض کنن و خمیر مثلا لیکوئید آلترا تهیه کنید.

بایوس را آپدیت کنید چون معمولا آپدیت بایوس برای تنظیم دور فن میاد.

اگر مشکلتون حل نشد باید فرکانس پردازنده رو موقع بازی پایین بیارید.

لینک به دیدگاه

دوستان مرسی از راه حل هاتون اینارو همه رو من میدونم ولی پاینن اومدن فرکانس توی پدازنده های ضریب بسته یعنی خداحافطی با turbo boost و پایین اومدن کارائی.

در حال حاضر من کلیه نکاتی که گفتین رو انجام دادم و یه سوال دارم و اونم اینه که دمای مناسب پردازنده ای که ذکر کردم چنده.

مرسی.

لینک به دیدگاه

دوستان مرسی از راه حل هاتون اینارو همه رو من میدونم ولی پاینن اومدن فرکانس توی پدازنده های ضریب بسته یعنی خداحافطی با turbo boost و پایین اومدن کارائی.

در حال حاضر من کلیه نکاتی که گفتین رو انجام دادم و یه سوال دارم و اونم اینه که دمای مناسب پردازنده ای که ذکر کردم چنده.

مرسی.

زیر 80 درجه

شما می‌تونید پردازنده رو 60 میلی ولت آندر ولت کنید دماش چند درجه میاد پایین.

اول برنامه زیر رو دانلود کنید و در یک پوشه بریزید:

ThrottleStop 8.00 Beta 7

https://www.sendspace.com/file/i84h7g

برنامه رو از حالت مانیتورینگ بردارید:

7trx_off.png

تنظیمات زیر را انجام دهید:

okea_under.png

در انتها تست پایداری بگیرید در صورتی که مشکل بلو اسکرین برخوردید مقدار آندر ولت رو کاهش بدید برای پردازنده من -63.5 به راحتی جواب داد.

ویرایش شده توسط EDK-TheONE
لینک به دیدگاه

زیر 80 درجه

شما می‌تونید پردازنده رو 60 میلی ولت آندر ولت کنید دماش چند درجه میاد پایین.

اول برنامه زیر رو دانلود کنید و در یک پوشه بریزید:

ThrottleStop 8.00 Beta 7

https://www.sendspace.com/file/i84h7g

برنامه رو از حالت مانیتورینگ بردارید:

7trx_off.png

تنظیمات زیر را انجام دهید:

okea_under.png

در انتها تست پایداری بگیرید در صورتی که مشکل بلو اسکرین برخوردید مقدار آندر ولت رو کاهش بدید برای پردازنده من -63.5 به راحتی جواب داد.

این برنامه اگه بهش ولتاژ بدیم نگه میداره یا هر موقع برنامه بالاست بالا میاره؟

میشه فرکانس توربو رو هم باهاش کم کرد؟

لینک به دیدگاه

این برنامه اگه بهش ولتاژ بدیم نگه میداره یا هر موقع برنامه بالاست بالا میاره؟

میشه فرکانس توربو رو هم باهاش کم کرد؟

یک بار بدید ست میشه ولی سیستم ری استارت بشه تنظمبت مربوط به ولتاژ پردازنده برمیگرده به حالت اول.

بهتره برنامه در حال اجرا باشه وقتی اگه میخواهید بوست دائما فعال باشه. چون حالت بوست زمان بندی داره مثلاً 120 ثانیه وگرنه بعدش برمیگرده به فرکانس پایه.

بله فرکانس توربو رو هم میشه از همون پنجره کم کرد.

راستی دما کم شد یا نه؟

لینک به دیدگاه

بعد کلی ور رفتن فایده ای نداشت.

فرکانس توربو رو نتونستم پایین بیارم

یه دوجین بلواسکرین هم حین پایین آوردن ولتاژ گرفتم ولی تا -90 رفت برای من

لینک به دیدگاه

احتمال بسیار زیاد مشکل از خمیر حرارتیشه.چون امکان داره تو خط تولید از هزار تا یکیش خوب خمیرکاری نشده باشه

لینک به دیدگاه

بعد کلی ور رفتن فایده ای نداشت.

فرکانس توربو رو نتونستم پایین بیارم

یه دوجین بلواسکرین هم حین پایین آوردن ولتاژ گرفتم ولی تا -90 رفت برای من

دقت کنید برنامه تو حالت مانیتورینگ نباشه.

تو همون پنجره Turbo Fivr Cont. فرکانس هسته‌ها رو تغییر بدید مثلا 4 هسته فعال 3.1 گیگا هرتز

بعد تو پنجره اصلی برنامه فقط تیک speed step  و set multiplier رو هم رو بیشترین قرار بدید.

تو حالت استرس باید چک کنید. برادر -90 میلی ولت مقدار زیادیه. :-?

اسکرین شات هم از تمامی پنجره‌های برنامه قرار بدید ببینم شما چیکار کردید.

لینک به دیدگاه

دقت کنید برنامه تو حالت مانیتورینگ نباشه.

تو همون پنجره Turbo Fivr Cont. فرکانس هسته‌ها رو تغییر بدید مثلا 4 هسته فعال 3.1 گیگا هرتز

بعد تو پنجره اصلی برنامه فقط تیک speed step  و set multiplier رو هم رو بیشترین قرار بدید.

تو حالت استرس باید چک کنید. برادر -90 میلی ولت مقدار زیادیه. :-?

اسکرین شات هم از تمامی پنجره‌های برنامه قرار بدید ببینم شما چیکار کردید.

تا ظهر میزارم.

من با 90 2 دقیقه تست پایداری گرفتم.

با wprime 1024 میزنم روی 90 میگم بهتون پایداره یا نه.

مرسی باز هم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...