رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

10 hours ago, Ali Subi said:

چک اب روغن! :D

برای سرویس گرافیک اون رو باز کنید یعنی قسمت هیت سینک و فن رو باز کنید. در صورت دسترسی به بلوور یا دمنده حنما کل قسمت ها رو باد بگیرید تا از گردوخاک خالی بشه اگر بلوور نبود سشوار هم میتونه یه کارایی بکنه ولی دمنده بسیار بهتره. خمیر قبلی روی پردازنده و هیت سینک رو کاملا پاک کنید طوری که برق بیفته. حالا خمیر جدید رو بزنید و هیت سینک رو دقیق ببندید سعی کنید خمیر رو کم و بیشتر به مرکز پردازنده بزنید. فن کارت رو هم باز کنید معمولا با سه پیچ بسته میشه. کامل روغن و گردوخاک هاش رو با دستمال پاک کنید در انتها از قسمت بلبرینگ اون رو روغن کاری کنید فقط روغن زیاد نزنید.

موفق باشید.

چشم حتما از شنبه میرم که مواد خمیر سیلیکون رو تهیه کنم و استفاده کنم تا انشاالله درست بشه

برای روغن کاری هم من شنیدم روغن چرخ خوبه آیا کارایی لازم رو داره ؟

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، Hassan.Kh گفته است :

چشم حتما از شنبه میرم که مواد خمیر سیلیکون رو تهیه کنم و استفاده کنم تا انشاالله درست بشه

برای روغن کاری هم من شنیدم روغن چرخ خوبه آیا کارایی لازم رو داره ؟

دوستمون توضیحاتو دادن. فن با پیچ بسته شده. باز کنین . تمیز کنین. معمولا همون زیر فن یه برچسب هست . به ارومی جدا کنین و یه قطره روغن همون روغن چرخ خیاطی خوبه بزنین به شفت فن و برچسب رو بزنین سرجاشو همه چیزو بزارین سر جاش.

بعضی از فن ها زیر بچسب هیچ سوراخ یا حفره ای برای روغن کاری نداره. میتونین با حوصله و ارامی با سر قیچی یا هویه یا هر چیزی به ارامی سوراخ کنین و یه قطره روغن بزنین. یه سوراخ کوچولو درست کنین در وسط او ن

لینک به دیدگاه

21 hours ago, hamed_crazy said:

دوستمون توضیحاتو دادن. فن با پیچ بسته شده. باز کنین . تمیز کنین. معمولا همون زیر فن یه برچسب هست . به ارومی جدا کنین و یه قطره روغن همون روغن چرخ خیاطی خوبه بزنین به شفت فن و برچسب رو بزنین سرجاشو همه چیزو بزارین سر جاش.

بعضی از فن ها زیر بچسب هیچ سوراخ یا حفره ای برای روغن کاری نداره. میتونین با حوصله و ارامی با سر قیچی یا هویه یا هر چیزی به ارامی سوراخ کنین و یه قطره روغن بزنین. یه سوراخ کوچولو درست کنین در وسط او ن

ممنون از توضیحاتتون حتما انجام میدم

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

اقا این کارت ارزش داره واتر کولر بزارم اخه اطاقمم گرمه چه قد هزینش و کی انجام میده

Sent from my H60-L04 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

سلام، امروز با zbrushکار میکردم که بهcpuفشار میاره، بعد از  یک ساعت نرم افزار 2بار هنگ کردف دما رو چک کردمکه دیدم قسمتی از مادر برد 124 درجه شده پایین هم نمیاد، همین قسمت که توی عکس مشخص کردم قبلا حدود60درجه بود همیشه. چکار کنم؟

2uecn3diqudrhjonaab1.png

لینک به دیدگاه

در در 1395/07/07, 10:03:39، Mahdi_11 گفته است :

سلام، امروز با zbrushکار میکردم که بهcpuفشار میاره، بعد از  یک ساعت نرم افزار 2بار هنگ کردف دما رو چک کردمکه دیدم قسمتی از مادر برد 124 درجه شده پایین هم نمیاد، همین قسمت که توی عکس مشخص کردم قبلا حدود60درجه بود همیشه. چکار کنم؟

2uecn3diqudrhjonaab1.png

cputin در جقیقت سنسور دمایی خود مادربرد که زیاد ارتباطی به دمای پردازنده نداره و عموما هم مشکل داره و باگ هست

برای تست این که متوجه بشید دما نشون داده شده درست هست کافه بعد از دیدن این دما کامپیوتر بسرعت خاموش کنید و انگشتتون روی مادربرد قرار بدید

با این دما 124 باید انگشتتون بسوزه(اب در 100 بجوش میاد!!)

لینک به دیدگاه

بله درسته باگ نرم افزار بود، بعد از خاموش و روشن کردن درست شد و۶۰ رو نشون داد

Sent from my C2105 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

ببینید در بعضی مواقع برای اینکه نرم افزار دمای واقعی را نشون بده بعد از فول لود باید سیستم ری استارت بشه تا دوباره دما رو اندازه گیری کنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوستان

به تازگی یک درایو زوتاک T500 240GB تهیه کردم و امروز با این صحنه مواجه شدم:

Untitled.png

دمای 100 درجه

طبیعی هست یا مشکل داره؟

دمای بدنه ی SSD هم خنک هست.

از دوستانی که برای مطالعه ی این تاپیک وقت میگذارند متشکرم.

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

مطمعنا به 100 درجه نرسیده دماش و این یه نوع باگ نرم افزار هست.

در حد همون 30 تا 40 درجه هست دماش.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

من هم دو مدل دارم هر دو در این نرم افزار ری 30 درجه قفل هست. باگ نرم افزار یا سنسور هست نگران نباشید.

ویرایش شده توسط saeed0c
لینک به دیدگاه

این اشتباهه نرم افزار HWINFO هستش. اصن امکان نداره دما اینطوری باشه.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، MAhmoODpC گفته است :

سلام دوستان

به تازگی یک درایو زوتاک T500 240GB تهیه کردم و امروز با این صحنه مواجه شدم:

Untitled.png

دمای 100 درجه?

طبیعی هست یا مشکل داره؟

دمای بدنه ی SSD هم خنک هست.

از دوستانی که برای مطالعه ی این تاپیک وقت میگذارند متشکرم.

با speccy چک کنین این باگ داره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

متشکر از تمامی دوستان.

همون باگ نرم افزار بوده.با برنامه های دیگه چک کردم،دما روی 30 بود.

لینک به دیدگاه

کاهش دمای لپ تاپ با مدیریت فرکانس کاری CPU
با روی کار آمدن سی پی یو های نسل جدید و پیشرفته تر شدن و قدرتمند شدن سخت افزارها آن‌ها باعث شده است هنگام کار با لپ تاپ‌های امروزی، دمای آن‌ها به شدت افزایش پیدا کند.

همانطور که میدانید افزایش بیش از اندازه دمای لپ تاپ موجب آسیب رساندن به قطعات داخلی آن میشود و این امر می تواند به خودی خود جدی و خطرناک باشددر تنظیمات بایوس این نسل از لپ تاپ ها حداکثر دما برای CPU تعیین شده که در صورت افزایش بیش ازحد دما سیستم به طور اتوماتیک خاموش می شود و مانع از آسیب رساندن قطعات میشود ولی وقتی افزایش دما روزمره باشد عمر قطعات کاش پیدا می کند.گاهی اوقات CPU برای کاهش فشار گرما، سرعت کلاک خود را کاهش می‌دهد که منجر به کاهش محسوس سرعت لپ تاپ می‌شود.بازی ها و برنامه های سنگین با توجه به مشخصات سیستم از حداکثر توان لپ تاپ استفاده می کنند که شما در این مطلب یاد میگیرید چگونه با کنترل کردن فرکانس کاری سی پی بو دمای لپ تاپ خود را کاهش دهید و آن را مدیریت کنید.

با ما همراه باشید ابتدا وارد کنترل پنل بشید
و مسیر زیر رو برید:Start>Control Panel>Hardware and Sound>Power options>Create a power plan

تو این قسمت فرقی نمی کند کدام گزینه را انتخاب کنید چون میخواهید خودتان یک پلن شخصی بسازیداسم مورد نظرتان را در کادر Plan name بنویسید
و این قسمت را Next زده و در مرحله بعد گزینه Create را زده و پلن مورد نظر را بسازید.

در مرحله بعد در روبروی پلنی که ساختید روی گزینه Change plan settings کلیک می کنید تو صفحه ای که باز می شود بر روی Change Advanced power settings کلیک کنید.

و Maximum processor state را در حالت Plugged in روی ۱۵ قرار دهیدبا انجام این کار و کاهش قدرت فرکانس CPU خود می توانید سرعت پردازش CPU خود را کنترل کنید و مانع از افزایش دمای لپ تاپ خود شوید علاوه بر این شما با این ایجاد یک سی پی بو مجازی و با تعیین درصد مناسب می توانید در بازی ها و برنامه های سنگین بهینه تر عمل کنید.

منبع :سایت it3enter.ir

لینک به دیدگاه

سلام

دوستانی که این کارت دارن میشه یه محدوده دما بهم بدن

کارت من وقتی ویندوز بالا میاد 44-48بعد از کمی ghosts بازی کردن به 70 رسید

چند وقت پیش بایوس گرافیک فکر کنم بد آپدیت کردم دور فن ب 100 میرسید (با pes 16 ) و شدیدا نویز و صدای درگیری داشت

کیس باز کردم دیدم fan stop روشنه ولی فن میچرخه!

دوباره بایوس آپدیت کردم درست شد الان دمای 44-48 دیدم شک دارم از اول اینجوری بوده یا من دستکاریش کردم اینجوری شد

کلا این دما واسه کارت های amd نرماله؟

(بعد از 15 سال سراغ amd اومدم البته اون زمان ati بود امیدوارم پشیمون نشم ولی انصافا جدا از اون یکبار فلش اشتباه بایوس تو این یکماه مشکل خاصی ندیدم و کارت خوبیه)

لینک به دیدگاه

کدوم مدل 470 رو دارید ؟؟؟ رفرنسه ؟؟

دمای 44 برای حالت بی کاری کمی بالاست اما 70 برای فول لود خوبه . ( ضمنن دمای گرافیک بستگی زیادی به تهویه کیس و دما کلی اتاق داره دمای اتاق رو چک کنید و مدل کیستون رو هم ذکر کنید + تعداد فن ها )

با کارت توی بازی به مدت 1 تا 2 ساعت از گرافیک به طور کامل کار بکشید . اون وقت حداکثر دما رو بگید .

راستی با چه برنامه ای دما رو چک می کنید ؟ شاید باگ نرم افزاری باشه .

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

کدوم مدل 470 رو دارید ؟؟؟ رفرنسه ؟؟

دمای 44 برای حالت بی کاری کمی بالاست اما 70 برای فول لود خوبه . ( ضمنن دمای گرافیک بستگی زیادی به تهویه کیس و دما کلی اتاق داره دمای اتاق رو چک کنید و مدل کیستون رو هم ذکر کنید + تعداد فن ها )

با کارت توی بازی به مدت 1 تا 2 ساعت از گرافیک به طور کامل کار بکشید . اون وقت حداکثر دما رو بگید .

درود

بر اساس آنچه در عنوان تاپیک نوشته شده rx 470 g1 4gb برد رفرنس هست.

پ.ن پوزش می خوام. کارت rx 480 g1 4gb gaming و سفارشی هست. 

..........................

Saphire nitro rx 470 که تجربهش رو داشتم 31 درجه دمای بیکاری، 78 درجه دما با آزمون 3dmark 11 firestrike و 60-65 درجه حین پخش یک تایملاین سنگین در محیط تدوین داشت. کیس cooler master cm690iii مادربورد asrock z97 extreme6 و پردازنده 4690k. همه چیز با تنظیمات پیشفرض. به نظرم برای خانواده ی سافایر نیترو نتیجه ی خوبی نبود.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

..........................

Saphire nitro rx 470 که تجربهش رو داشتم 31 درجه دمای بیکاری، 78 درجه دما با آزمون 3dmark 11 firestrike و 60-65 درجه حین پخش یک تایملاین سنگین در محیط تدوین داشت. کیس cooler master cm690iii مادربورد asrock z97 extreme6 و پردازنده 4690k. همه چیز با تنظیمات پیشفرض. به نظرم برای خانواده ی سافایر نیترو نتیجه ی خوبی نبود.

نگاه به عنوان تاپیک نکردم !

بله برای کارتی با مصرف 470 دما کمی بالاست .

اما من تا دما به بالای 85 نره کاری با گرافیک ندارم چون کم کردن دما در کمتر از این بازه به دردسرش نمی ارزه .

در مورد کارت استارتر دمای بی کاری کمی بالاست اما برای نظر دادن هنوز زوده باید بیشتر ازش تست بگیره . تنها چیزی که الان میشه گفت اینه که نگران 70 درجه نباشن !!!

لینک به دیدگاه

سلام. آقا توی حالت بیکاری دما روی 40 تا 50 واسه این کارت نرماله. توی پانلش تنظیماتی نیست که بشه فن رو چرخوند. فنه خودشم نمیچرخه. توی بازی های سنگینم میره روی 40 وای میسته. یک نرم افزاری نصب وکنید و دستی فن رو فیکس کنید .

من الان روی دوره فن 30 دمام روی 27 هستش. و توی بازی تنظیم کردم لود بالانس شه میره روی 70 دما از 55 بالاتر نمیره. دقیقا همین مدل کارت.

ولی اگر روشن نکنم فن رو دما اینقدری بالا میره که سیستم میزنم خاموش میشه :)) . تهویه کیس هم خوبه .

لینک به دیدگاه

نقل قول

با gpu z و aida64

نقل قول

مدل کیستون رو هم ذکر کنید + تعداد فن ها )

کیس مشکلی نداره به تهویه اش ایمان دارم : دی

دیپ کول با 5 فن

نقل قول

مگه این کارت رفرنسه؟ رفرنس مگه به مدل مرجع گرافیک که خود amd میزنه نمیگن؟

در 58 دقیقه قبل، sisaco گفته است :

سلام. آقا توی حالت بیکاری دما روی 40 تا 50 واسه این کارت نرماله. توی پانلش تنظیماتی نیست که بشه فن رو چرخوند. فنه خودشم نمیچرخه. توی بازی های سنگینم میره روی 40 وای میسته. یک نرم افزاری نصب وکنید و دستی فن رو فیکس کنید .

من الان روی دوره فن 30 دمام روی 27 هستش. و توی بازی تنظیم کردم لود بالانس شه میره روی 70 دما از 55 بالاتر نمیره. دقیقا همین مدل کارت.

ولی اگر روشن نکنم فن رو دما اینقدری بالا میره که سیستم میزنم خاموش میشه :)) . تهویه کیس هم خوبه .

دمت گرم پس دمای کارت نرماله و کارت من مشکلی نداره

فقط یه سوال چرا شما fan stop قطع کردید یعنی به نظر شما شرکت گیگا بخاطر نویز فن از عمر گرافیکش کم میکنه؟

حتما این محدوده دما برای gpu زیر خط قرمزه که فن از کار میفته

لینک به دیدگاه

نه بابا. فنش رو گفتم شاید توی آپدیت مشکلش رو حل کنه. توی بیکاری. هر چند دقیقه فن یکم میچرخه باز می ایسته. بعد توی حالت اجرا هم نهایت میرفت روی 40 وای میستاد. نویزی چیزی ندیدم. من روی 100 میذارم . فقط صدای چرخش فن میاد اونم لذت بخشه واسم :-)

لینک به دیدگاه

با سلام دوستان عزیز .
راستش من میخاستم هفته بعد همین مدلو بخرم ... اما یکم پشیمون شدم ... ینی همه کارتا این مشکلو دارن .... اخه ینی چی فن تو دما بالا نچرخه و سیستمو خاموش کنه ... یا خدا
لطفا راهنماییم کنید.[emoji52] [emoji17]

Sent from my SM-J500H using Tapatalk

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...