رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

یک مورد دیگه هم می تونه باشه.

همه بایوس ها و فریم ورها و نرم افزار ها رنج کاری در دمای به خصوصی دارند . مثلاً بایوس های مین های MSI وقتی دما رو زیر +5 درجه بیاری ، داخل بایوس 99 درجه نشون می ده و مثلاً بعضی از اسوس ها تا -10 رو نشون می دن و بعد از اون عدد های چرت و پرت نشون می دن.

شاید ، شاید ، شاید دمای واقعی یکی از سنسورها مثلاً 25 درجه هستش ولی دمای کاری و سنس نرم افزار بین 30 تا 70 درجه هستش ، وقتی شما سیستم رو تحت استرس می گذاری اون دمای واقعی از 25 به 35 می رسه که توی دامنه سنس نرم افزار هستش و در غیر این صورت عدد های پرت نشون می ده - نکته : البته قبلاً 86 یا 83 یا 88 رو می گرفتی که معمولاً توی حالتی که نرم افزارها قاطی می کنند یک عدد به خصوص رو شما می بینی .

ولی دیگه این محتمل ترین احتمال از دید من هستش.

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

ممنون از راهنماییتون. دوستی به نام username هم همین مین رو دارن و مشکل ندارن . پ خ میزنم بهشون تقاضا میکنم یه اسکیرین شات از همین برنامه ها قرار بدن بلکه یه نتیجه گیری کلی بتونیم بگیریم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بهترین راه اینه که ببینی پشت مین برد اونجایی که چیپ هست داغه یا نه. اگر داغ بود یعنی مشکل داره. اگر نبود یعنی مشکل نرمافزاره و مهم نیست. ;)

لینک به دیدگاه

بهترین راه اینه که ببینی پشت مین برد اونجایی که چیپ هست داغه یا نه. اگر داغ بود یعنی مشکل داره. اگر نبود یعنی مشکل نرمافزاره و مهم نیست. ;)

این یعنی باید مین رو باز کنم؟ خیلی دنگ و فنگ داره . حاضرم مین بسوزه ولی این کارو نکنم :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اصلی ترین قضیه مربوط به ATI یا NVIDIA بودن کارت نیست. به دلیل High-End بودن 6950 هستش که چون مدار تغذیه و هسته ی قوی تری داره چه در حالت بی کاری و چه در حالت لود گرمای بیشتری تولید میکنه. شما اگر یه GTX 480 بذاری رو سیستم اونوقت میبینی که دمای کل سیستم خیلی بالاترهم میره. یه قانون همیشگی هست : کارت گرافیک قوی تر = لزوم تهویه کیس بهتر.

توضیحات شما بسیار عالی بود و در پست قبلی هم بهش اشاره کردین که تهویه مناسب لازمه .

دوست عزیزی که دمای مادربوردتون بالا میره شما به فکر یک کیس جادار و امکان نصب فن باتهویه خوب هست .

cooling.jpg

لینک به دیدگاه

دوستان توی بایوس آپدیت آخر دما 30 هست تهویه هم دیگه مطمۀن هستم مورد نداره. تو خود برنامه ارجینال اسوس هم 30 میزنه. به احتمال زیاد برنامه ها باگ داه و به قول دوستمون پوریا دما از یه حدی پایینتر باشه ارقام استرسی نشون میده. همین الان از 83 رفت رو 128 بعد برگش رو 83 :lol:

نتیجه : مین سالمه . نرم افرارباگ داره

ممنون از همه دوستان و اطلاعات مفیدشون.

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز ممنون از توجه همتون به این پست اما باید این را هم اضافه کنم که کیس من در حال حاضر coolermaster cm 690 با 2تا فن 14 بالای کیس 1دونه 14 کف، 1عدد 12 جلو و بقل (1200 دور) 1 عدد 12 2000 دور هم پشت که البته 14 ها 1500 دور هستند. cpu cooler هم coolemaster v8 هست.

در کل از کولینگ کیسم راضی هستم اما سوال من این هست که چرا وقتی یه 9800gt داشتم روی همین کیس و با همین کولینگ که مصرف برق جفتشون هم تقریبا در یک حد هست وقتی کارت گرافیکم را عوض می کنم باید فقط و فقط مادربوردم بین 3 تا 5 درجه داغتر کار کنه؟؟!؟!؟!!

این واسه من جای سوال داشت که گفتم دوستان تجربیات خودشون را در اینجا بگن.

post-8090-0-93850300-1328116683_thumb.png

اینم اوضاع حرارت قطعه های من و دمای کیس :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان عرض کردند که پخش شدن حرارت داخل کیس یعنی عملکرد ایده ال کولر گرافیک و برای از بین بردن و کاهش دما شما باید از چندین فن برای تهویه استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

عجب تاپیکی ، لذت بردم . (*)

من که یکی یک مثبت دادم. ;)

مطالبی که همه دوستان اشاره کردند کاملاً صحیح هستش. ببینید مصرف عمده برق کارت های گرافیک از اسلات PCI-E هستش. یعنی در اصل سازنده کارت نحوه این مصرف رو توی معماریش می گنجونه و این تعریف توی کارت های متفاوت ، متفاوت هستش . یکی از دلایلی که من Nvidia رو تا حدی کمی به AMD ترجیح می دم تعادل در این تعریف مصرف هستش. البته این مصرف از PCI-E و کانکتورهای برق ماکسیمم حد بخصوصی داره :

PCIe board connector: Max. 75W - PCIe 6-Pin connector: Max. 75W - PCIe 8-Pin connector: Max. 150W

یعنی معماری کارت تصمیم می گیره چه آمپراژی به کجا اعمال بشه. وقتی کارت High-End باشه ، آمپراژ بیشتری از اسلات PCI-E می کشه که باعث گرم تر شدن مادربرد می شه و همچنین پهنای باند مورد استفاده کارت تاثیر مستقیم توی دما داره - عامل های دیگه مثل دمای خود کارت ، ابعادش و فن کارت گرافیک هم تاحدی روی دما مین تاثیر گذار هستند. برآیند همه این فاکتورها می شه اون اختلاف 5 درجه ای که شما می بینی. @};-

لینک به دیدگاه

عجب تاپیکی ، لذت بردم . (*)

من که یکی یک مثبت دادم. ;)

مطالبی که همه دوستان اشاره کردند کاملاً صحیح هستش. ببینید مصرف عمده برق کارت های گرافیک از اسلات PCI-E هستش. یعنی در اصل سازنده کارت نحوه این مصرف رو توی معماریش می گنجونه و این تعریف توی کارت های متفاوت ، متفاوت هستش . یکی از دلایلی که من Nvidia رو تا حدی کمی به AMD ترجیح می دم تعادل در این تعریف مصرف هستش. البته این مصرف از PCI-E و کانکتورهای برق ماکسیمم حد بخصوصی داره :

PCIe board connector: Max. 75W - PCIe 6-Pin connector: Max. 75W - PCIe 8-Pin connector: Max. 150W

یعنی معماری کارت تصمیم می گیره چه آمپراژی به کجا اعمال بشه. وقتی کارت High-End باشه ، آمپراژ بیشتری از اسلات PCI-E می کشه که باعث گرم تر شدن مادربرد می شه و همچنین پهنای باند مورد استفاده کارت تاثیر مستقیم توی دما داره - عامل های دیگه مثل دمای خود کارت ، ابعادش و فن کارت گرافیک هم تاحدی روی دما مین تاثیر گذار هستند. برآیند همه این فاکتورها می شه اون اختلاف 5 درجه ای که شما می بینی. @};-

این جواب یک توضیح علمی و منطقی بود که من را قانع کرد

چون همونطوری که قبلا هم گفتم فقط و فقط دمای بورد بین 3 تا 5 درجه بالا رفته کارت گرافیک خنک تر از کارت قبلیم کار می کنه این یعنی مشکل از پخش شدن دمای کارت گرافیک نیست حتی سی پی یو 2 درجه خنک تر کار می کنه با این تفاسیری که گفتم این جواب منطقی ترین هست.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

با سلام سوالی هم برای من پیش اومده این که پردازنده ای که من دارم (2600K) در حالت بیکاری اختلاف دما بین هسته اول با بقیه 3-4 درجه هست ولی در حالت لود دمای هسته دوم و سوم بالا و هسته اول 8-10 درجه کمتر از دوهسته مذکور میباشد میخواستم بدونم مشکلی هست یا خیرچون اونطور که من اینجا خوندم طبیعی این هست که دمای هسته اول بالا باشه در حالی که برای من برعکس هست.

ممنون از پاسخ و شرمنده نمیدونستم تصویر از کجا باید آپلود کنم

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام رفقا

به نظرتون آیا این دما برای Q8300 عادی میباشد؟

در حالت بیکاری

39

34

38

39

و در حالت لود

62

61

60

61

ممنون

لینک به دیدگاه

آقا معین درود بر شما

مثل همیشه به دقیقه نکشید پاسخ دادید

ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خواهش میکنم.

فنتون استوکه دیگه.منظورم فن داخل جعبه دیگه.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

من هم یک زمانی q8300 داشتم همونطور که آقای HEX گفتن ، این دما ها در حالت لود کاملا طبیعی هستش.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منم چون سابقشو داشتم و سیستم مشتریام رو اکثر دماشون رو چک میکنم که یه وقت مشکل از دمای بالا نباشه اکثرا رنج دمای پردازنده های مختلف رو خاطرم هست. :daydreaming:

البته که با اون کولر هم دما طبیعی هست چون چند روز هست دمای محیط نزدیک به 30 یا کمی بیشتر شده که دمای سیستم رو متاثر میکنه.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

منم چون سابقشو داشتم و سیستم مشتریام رو اکثر دماشون رو چک میکنم که یه وقت مشکل از دمای بالا نباشه اکثرا رنج دمای پردازنده های مختلف رو خاطرم هست. :daydreaming:

البته که با اون کولر هم دما طبیعی هست چون چند روز هست دمای محیط نزدیک به 30 یا کمی بیشتر شده که دمای سیستم رو متاثر میکنه.

بله این هوا بقدری گرم شده که انگار اول تابستونه. :blink:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله این هوا بقدری گرم شده که انگار اول تابستونه. :blink:

مخصوصا قم :( البته خداییش شبها خیلی خنکه ولی من اول تیر پارسال دمای 61 درجه رو تو آفتاب ثبت کردم :wacko: سایه هم نزدیک به 50 :(

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام

من یه کارت SAPPHIRE HD5770 دارم و چند روز پیش یه POWER COLOR HD5770 خریدم که با کارت خودم کراس فایر کردم (آخرین ورژن درایور 12.4 رو دانلود و نصب کردم)

SAPPHIRE HD5770

post-6593-0-33169300-1337255034_thumb.png

POWER COLOR HD5770

post-6593-0-30819000-1337255040_thumb.png

تو FURMARK که بنچمارک میگیرم دمای کارت سافایر تا 71 درجه میره بالا و کارت پاورکالر تا 81 هم رسید (1920x1080 8x MSAA)

بنابراین یه فن 12 گذاشتم کنار این کارتها. دمای سافایر تا 69 درجه رفت بالا و پاورکالر تا 79 درجه (درب کیس در هر دو تست باز هستش)

در حالت بیکار، حداقل دمای کارتها 44 هست که البته بین 44 تا 48 هی بالا پایین میشه

در حالیکه سافایر مدل رفرنس هست اما پاورکالر فن بزرگتری داره و قاعدتا باید خنک تر باشه!

1- نکته اول اینکه بایوس این دوتا کارت با هم متفاوته، آیا لازمه بایوس سافایر رو هم آپدیت کنم؟ یا اینکه بایوس سافایر رو استخراج کنم و همون رو روی پاورکالر نصب کنم؟ یا برعکس؟

2- دماهایی که گفتم منطقی هستن؟

3- تو چندتا پست خوندم که FurMark خیلی به کارت فشار میاره و دمای کارت میبره بالا در حالیکه در بازیها حتی در بالاترین کیفیت (با رزولوشن یکسان) تا این اندازه به کارت فشار نمیاد و دمای کارت کمتر هستش. درسته؟

4- نکته آخر اینکه طبق اعلام برنامه FurMark در هنگام تست، کارت سافایر تمام مدت بالای 90% کار میکرد و پاورکالر هم همینطور اما دمای پاور کالر وقتی به 79 رسید شد 0% این موضوع یه خطای نرم افزار هست با اینکه واقعا کارت پاورکالر کرکره رو کشیده پایین و استراحت کرده؟؟

مرسی

لینک به دیدگاه

آقا آرش،

با درود،

دمای بالا فکر نکنم به بایوس ارتباطی داشته باشه، اگه تو خود وبسایت های سازنده های مربوطه چیزی در مورد آپدیت بایوس های این کارتها هست که از اون طریق اقدام کنید برای آپدیت بایوس وگرنه به جای هم نزنید و اگه جای شما بودم کولر پاور کار رو باز میکردم خمیر میزدم نصب مجدد میکردم، اگه بازم اینهمه داغ میشد، یه کولر دیگه براش میزاشتم. تو سایت لیون کولر های زالمن خیلی خوب برای گرافیک هستش.

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

دمای حالت بیکاری که برای هر دو کارت خوبه , ولی دمای لود برند پاور کالر بالاست .

بصورت آک تهیه کردید پاور کالر رو یا کارکرده خریدید ؟ اگه کار کرده هست ببینید فن گرد و خاک نگرفته باشه و یا خمیر سیلیکونش رو عوض کنید ببینید دما پایین تر میاد یا نه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام

من یه کارت SAPPHIRE HD5770 دارم و چند روز پیش یه POWER COLOR HD5770 خریدم که با کارت خودم کراس فایر کردم (آخرین ورژن درایور 12.4 رو دانلود و نصب کردم)

SAPPHIRE HD5770

post-6593-0-33169300-1337255034_thumb.png

POWER COLOR HD5770

post-6593-0-30819000-1337255040_thumb.png

تو FURMARK که بنچمارک میگیرم دمای کارت سافایر تا 71 درجه میره بالا و کارت پاورکالر تا 81 هم رسید (1920x1080 8x MSAA)

بنابراین یه فن 12 گذاشتم کنار این کارتها. دمای سافایر تا 69 درجه رفت بالا و پاورکالر تا 79 درجه (درب کیس در هر دو تست باز هستش)

در حالت بیکار، حداقل دمای کارتها 44 هست که البته بین 44 تا 48 هی بالا پایین میشه

در حالیکه سافایر مدل رفرنس هست اما پاورکالر فن بزرگتری داره و قاعدتا باید خنک تر باشه!

1- نکته اول اینکه بایوس این دوتا کارت با هم متفاوته، آیا لازمه بایوس سافایر رو هم آپدیت کنم؟ یا اینکه بایوس سافایر رو استخراج کنم و همون رو روی پاورکالر نصب کنم؟ یا برعکس؟

2- دماهایی که گفتم منطقی هستن؟

3- تو چندتا پست خوندم که FurMark خیلی به کارت فشار میاره و دمای کارت میبره بالا در حالیکه در بازیها حتی در بالاترین کیفیت (با رزولوشن یکسان) تا این اندازه به کارت فشار نمیاد و دمای کارت کمتر هستش. درسته؟

4- نکته آخر اینکه طبق اعلام برنامه FurMark در هنگام تست، کارت سافایر تمام مدت بالای 90% کار میکرد و پاورکالر هم همینطور اما دمای پاور کالر وقتی به 79 رسید شد 0% این موضوع یه خطای نرم افزار هست با اینکه واقعا کارت پاورکالر کرکره رو کشیده پایین و استراحت کرده؟؟

درود

تو شاتهایی که گذاشتید درایورتون 12.3 هست.بله فورمارک فشار زیادی به کارتتون(GPU) میاره که باعث ایجاد دمای زیاد پردازنده گرافیکی میشه.

تفاوت دما در این دوکارت به سرعت چرخش فن هم برمیگرده.با افتر بارنر دور فن دو کارت رو روی یک مقدار ثابت فیکس کنید و نتیجه رو اعلام کنید.

1-اصلا به بایوس کارتات کاری نداشته باش!؟

2-دمای پاور کالر کمی بالاست.

3-تقریبا میشه گفت هیچ بازی نمیتونه مثل برنامه های تست به کارت فشار بیاره.

4-احتمالا MAX Gpu temp داخل ستینگ فرومارک 80 هست.

با توجه به اینکه سافایر رف هست و بیشتر گرمای تولید شده در این مدل کولینگ به خارج کیس هدایت میشه کارت سافایر رو پایین قرار بدید و پاور کالر رو بالا.دمای متصاعد شده از کارت پاور کالر به اطراف پرتاب میشه و نهایتا به سمت بالای کیس حرکت میکنه.

یه نکته دیگه با نرم افزار چک کن ببین ولتاژی که کارت تو اوج فشار به هسته میرسونه چقدر هست؟

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در مورد درایور من هم بگم دوستان من 12.4 رو دانلود کردم و نصب کردم روی 12.3 ولی تغییر نکرد و عدد های این قسمت عوض شد (نمیدونم این AMD چیکار داره میکنه ---- انویدیا هم هر 3 ماه یکدفعه یه درایور کامل میده بیرون که بتا نباشه)

69948122839547638177.jpg

http://www.irfreeup.com/di-J1WT.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...