رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 23 دقیقه قبل، mamad pars گفته است :

همه دوستان گل ... لطف کنید نظر آخرتونو بگید چون من بلا تکلیفم واس آخر هفته میخام بخرم ؟؟!

توی بازار ما تنوع 470 کمه و من از نزدیک فقط سافایر نیترو رو برای مدت کوتاهی زیارت  کرده ام،  برای کسی گرفتم، فروشگاهی که می شاختم سافایر رو می تونست با قیمت مناسبتری بده و کلا دنبال جنسهای گرانتر به دلیل چراغ و آینه بغل و رینگ اسپرت و زره فولادی نمی رم، چون از کارت گرافیکی انتظارات دیگری دارم. در هر حال کیفیت ساخت خوب و دمای کاری مناسبی داشت. اگر زرق و برق و رنگهای تند دوست داری گیگابایت رو بخر. راهنمایی بیشتر می خوای یک تاپیک هست اختصاصی کارت گرافیک، فکر کنم مفصل درباره ی اینها بحث شده، نشده باشه هم خودت می تونی بیاغازی.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

با fanspeed نتونستم کار کنم برنامه XTREME GAMING ENGINE نصب کردم

دور فن 100% کردم صدای چرخش فن ها به وضوح به گوش میرسه عادیه؟

من تا حالا کارت دو فنه نداشتم نمیدونم این صدا با این شدت عادیه

لینک به دیدگاه

توی بازار ما تنوع 470 کمه و من از نزدیک فقط سافایر نیترو رو برای مدت کوتاهی زیارت  کرده ام،  برای کسی گرفتم، فروشگاهی که می شاختم سافایر رو می تونست با قیمت مناسبتری بده و کلا دنبال جنسهای گرانتر به دلیل چراغ و آینه بغل و رینگ اسپرت و زره فولادی نمی رم، چون از کارت گرافیکی انتظارات دیگری دارم. در هر حال کیفیت ساخت خوب و دمای کاری مناسبی داشت. اگر زرق و برق و رنگهای تند دوست داری گیگابایت رو بخر. راهنمایی بیشتر می خوای یک تاپیک هست اختصاصی کارت گرافیک، فکر کنم مفصل درباره ی اینها بحث شده، نشده باشه هم خودت می تونی بیاغازی.

میشه لینکشو بدی .. ممنون .
نه اونقدر مهم نیس زرقوبرق مهم گارانتی و قدرت و عمر کیفیت کارت ...

Sent from my SM-J500H using Tapatalk

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، J A V A D گفته است :

با fanspeed نتونستم کار کنم برنامه XTREME GAMING ENGINE نصب کردم

دور فن 100% کردم صدای چرخش فن ها به وضوح به گوش میرسه عادیه؟

من تا حالا کارت دو فنه نداشتم نمیدونم این صدا با این شدت عادیه

الان این تست دیدم

صدای تولید شده کارت AMD RX480 را در مقادیر مختلف بشنوید

http://www.aparat.com/v/3IFDZ

نسبت به این صدای گرافیک گیگا در 100% خیلی پایینه و به نظرم مشکلی نیست

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، mamad pars گفته است :

میشه لینکشو بدی .. ممنون .
نه اونقدر مهم نیس زرقوبرق مهم گارانتی و قدرت و عمر کیفیت کارت ...

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=070ECC49-9BEA-4221-AC39-0386443583FE&lang=eng

اگر تهرانی طرف ولی عصر گیر می آد.

لینک به دیدگاه

اره تهرانم . 2 هفته قبل ولیعصر بوم فقط گیگا بود . الان نمیدونم !

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، mamad pars گفته است :

اره تهرانم . 2 هفته قبل ولیعصر بوم فقط گیگا بود . الان نمیدونم !

توی کارتهایی که چند ماه اخیر وارد بازار شدن این قیمتش معقول تر از بقیه بود احتمالا  زود تمام شده. شیراز از جایی که خریدم فردا  پی می گیرم، داشته باشه، تلفن ش رو برات خواهم فرستاد.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

دوستان عزیز : 

http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/vga_xtreme_engine_setup_v1.15.exe

جهت اوور کردن. تنظیم چراغ ال ای دی و دوره فن این سافت رو نصب کنید. لذت ببرید . !

ضمنا. مطمئنا کیفیت این کارت بهتر از سافایر هستش.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان 

بنده یک کارت گرافیک saspphire r9 290 نسخه رفرنس دارم که به صورت دوست دوم از داخل فروم خریدم 

مشکلی که بنده دارم اینه که وقتی مثلا دمای کارت گرافیک 65-70 هستش fan speed خیلی کمه اگه به این عکس نگاه کنید متوجه خواهید شد حالا من از شما سوال دارم که مشکل از کجاست؟

مادر بردم z170x-gaming3 اگه نیاز به بقیه قطعات داشتین داخل نمایم هستش

yneu_bandicam_2016-10-17_04-34-02-351.jp

لینک به دیدگاه

من موارد سخت افزاری رو میگم :

۱- همچین موردی رو من موقع عوض کردن فن های پاور و کارت گرافیک مشاهده کردم که سرعت فن با دستگاه و قطعه دیفالت(اصل خودش) فرق داره و کمتره (موقعی فن ها خراب میشن که گرافیک اورکلاک شده باشه و فن به جای اتوماتیک کار کردن به صورت بلندمدت روی سرعت مثلا ۹۸% ثابت کارکرده)

(باتوجه به تجربه میگم تقلبی ترین قطعات موجود در بازار فن ها هستن که از نوع خیلی بی کیفیفت اند.بعدش پاور های ایرانی خیلی بی کیفیتن و مزخرفترین قطعه هم محافظ برقه که سابقه سوزوندن مادربرد خودم رو هم داشته.)

ممکنه فن اصل گرافیک تعویض شده باشه با یک مدل بی کیفیت و شما باید نمونه مشابه رو از روی کارت گرافیک دیگه یا از تو فروشگاه های نت پیدا کنی.
(به شخصه کسی رو قبلا میشناختم(تعمیرکار) که کارت گرافیکش خیلی داغ میکرد و بعد مدتی دیدم که هدسینگ (که روی چیپ قرار میگیرد)و فن کارت گرافیکش رو با یه مدل خیلی سایز بزرگ تعدیض کرده بود [emoji44][emoji44][emoji44][emoji44][emoji300][emoji300][emoji300][emoji300])

۲ - ممکنه فن به دلیل زیاد کار کردن اینجوری شده باشه.که باید اسپری ناهید چرب بهش بزنی در حد ناچیز.
فن و هدسینگ رو کامل باز کن و فن یه پلاستیک یا روکش گرد و کوچک وسطشه که بردارش و اونجا رو اسپری یا روغن بزن خیلی کم.
کلا فن و هدسینگ رو تمیز کن و یه خمیر حرارتی بزن برای اطمینان!

۳ - ممکنه سیم فن مشکل داشته باشه .

و از لحاظ نرم افزاری ممکنه سرعت فن در بایوس کم شده باشد و این اطلاعات رو باید در ای سی فریم ور خود گرافیک باید تغییر کند .
تنظیمات بایوس رو چک کن یا load optimized default کن شاید مشکل حل شود.

نرم افزاری هم سرعت فن رو کم و زیاد کن ببین سرعتش کم و زیاد میشود !

فرستاده شده از SM-J510Fِ من با Tapatalk

لینک به دیدگاه

دمای 65 تا 70 خطرناک نیست، من گرافیک لپ تاپم در حالت عادی و وبگردی ساده رو 75 ه

اما اول با نرم افزارهایی مثل afterburner  تست کن ببین به صورت دستی می تونی سرعت فن رو زیاد کنی یا نه

اگه زیاد می شه یعنی مشکل سخت افزاری وجود نداره و جای نگرانی نیست

دلیل بهم ریختن فن ها بعد از تعویض نا هماهنگ بودن کابل های برقه.

فن اصلی معمولا سه تا چهار پینه ولی فن های عادی تو بازار معمولا دو پینه و زیاد قابلیت کنترل سرعت نداره

یعنی اگه فن رو عوض کردی حتما دقت کن که تعداد پین ها با فن اصلی عینا یکی باشه

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، alibahman47 گفته است :

۱- همچین موردی رو من موقع عوض کردن فن های پاور و کارت گرافیک مشاهده کردم که سرعت فن با دستگاه و قطعه دیفالت(اصل خودش) فرق داره و کمتره (موقعی فن ها خراب میشن که گرافیک اورکلاک شده باشه و فن به جای اتوماتیک کار کردن به صورت بلندمدت روی سرعت مثلا ۹۸% ثابت کارکرده)

(باتوجه به تجربه میگم تقلبی ترین قطعات موجود در بازار فن ها هستن که از نوع خیلی بی کیفیفت اند.بعدش پاور های ایرانی خیلی بی کیفیتن و مزخرفترین قطعه هم محافظ برقه که سابقه سوزوندن مادربرد خودم رو هم داشته.)

ممکنه فن اصل گرافیک تعویض شده باشه با یک مدل بی کیفیت و شما باید نمونه مشابه رو از روی کارت گرافیک دیگه یا از تو فروشگاه های نت پیدا کنی.
(به شخصه کسی رو قبلا میشناختم(تعمیرکار) که کارت گرافیکش خیلی داغ میکرد و بعد مدتی دیدم که هدسینگ (که روی چیپ قرار میگیرد)و فن کارت گرافیکش رو با یه مدل خیلی سایز بزرگ تعدیض کرده بود emoji44.pngemoji44.pngemoji44.pngemoji44.pngemoji300.pngemoji300.pngemoji300.pngemoji300.png)

۲ - ممکنه فن به دلیل زیاد کار کردن اینجوری شده باشه.که باید اسپری ناهید چرب بهش بزنی در حد ناچیز.
فن و هدسینگ رو کامل باز کن و فن یه پلاستیک یا روکش گرد و کوچک وسطشه که بردارش و اونجا رو اسپری یا روغن بزن خیلی کم.

و از لحاظ نرم افزاری ممکنه سرعت فن در بایوس کم شده باشد و این اطلاعات رو باید در ای سی فریم ور خود گرافیک باید تغییر کند .

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، alibahman47 گفته است :

(به شخصه کسی رو قبلا میشناختم(تعمیرکار) که کارت گرافیکش خیلی داغ میکرد و بعد مدتی دیدم که هدسینگ (که روی چیپ قرار میگیرد)و فن کارت گرافیکش رو با یه مدل خیلی سایز بزرگ تعدیض کرده بود emoji44.pngemoji44.pngemoji44.pngemoji44.pngemoji300.pngemoji300.pngemoji300.pngemoji300.png)

سلام دوست عزیز بنده خودم تمام کارهایی رو که شما ذکر کردید بعد از خرید انجام دادم و سرعت فن ها خیلی بهتر شد همینطور صداش ولی مشکل بنده اون نیست مشکلم اینه که چرا بایوس سرعت اینقدر کم تنظیم میکنه بعدم اینکه خودم با برنامه Argus monitor سرعت فن هارو تنظیم میکنم و در واقع مشکلمم همینه که میخوام خو بایوس این کارو کنه نه من 

لینک به دیدگاه

برای کارت شما دمای 75 درجه یه دمای کاملا معمولیه

وقتی رسید به 90 درجه و سرعت فن زیاد نشد باید یه فکری براش بکنید .

تا اونجایی که میدونم 290x به راحتی تا 95 درجه رو میره . کارت شما هم نباید تفاوت خیلی زیادی با این کارت داشته باشه .

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، big VULTURE گفته است :

تا اونجایی که میدونم 290x به راحتی تا 95 درجه رو میره . کارت شما هم نباید تفاوت خیلی زیادی با این کارت داشته باشه .

موفق باشید.

سلام دوست عزیز مرسی از راهنمایی تون ولی یعنی چی معمولیه یعنی کارت های دیگه تا 80 برن خراب میشن ولی مال ما تا 90 معمولیه

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، MOMOU81 گفته است :

سلام دوست عزیز مرسی از راهنمایی تون ولی یعنی چی معمولیه یعنی کارت های دیگه تا 80 برن خراب میشن ولی مال ما تا 90 معمولیه

کارتها با هم متفاوت هستند

کمتر کارتی توی 80 درجه خراب میشه .

سری R9 200 دمای بالایی دارن مخصوصا رفرنس ها .

این که دما انقدر بالا میره اصلا خوب نیست و حتما هم میتونه به کارت در دراز مدت آسیب بزنه اما با این حال این کارتها مقاومت دمایی خوبی  دارن و میتونن مثل کارتهای دیگه عمر مفید خوبی داشته باشن حتی با وجود این دمای بالا .

دمای 90 درجه درخیلی از کارتها یه مشکل جدیه اما توی این کارتها طبیعیه !!!

خیلی نگران نباشید .

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

موفق باشید.

کاملا درسته.۶۵ و۷۰درجه برای ۲۹۰رفرنس یه دمای ایده اله.درحالت فول لود ۹۰تا۹۵میشه واونزمان فن دورش بالامیره.

حالا شما میتونید دور فن رو ببرید بالا تا توحالت بیکاری دما به ۵۵هم برسونید ولی. هیچ افزایش کارایی رو شاهد نخواهید بود.

فقط حاصلش ایجاد صدای جاروبرقیه

ویرایش شده توسط mrdariush
لینک به دیدگاه

در هم اکنون، mrdariush گفته است :

کاملا درسته.۶۵ و۷۰درجه برای ۲۹۰رفرنس یه دمای ایده اله.درحالت فول لود ۹۰تا۹۵میشه واونزمان فن دورش بالامیره.

حالا شما میتونید دور فن رو ببرید بالا تا توحالت بیکاری دما به ۵۵هم برسونید ولی. هیچ افزایش کارایی رو شاهد نخواهید بود.

فقط حاصلش ایجاد صدای جاروبرقیه

حالا مال من اونقدر صدا نمیده ولی فول لود تا 90 هم نمیره حداکثر دمایی که من توی بازی batman arkham با حداکثر تکسچر گرفتم 87 بود ولی دوست عزیز مشکل من دماش نیست که اینقدر بالا میره مشکل من اینه که چرا بایوس مادربرد fan speed رو اینقدر کم میبره بالا

لینک به دیدگاه

عکسی که گذاشتین مربوط به حالت بیکاری gpuهست و دور فن پایینه.

شما میگید هنگام بازی هم دور فن بالا نمیره؟؟؟

اگه نمیره مشکل داره 

البته عکسی که گذاشتین برامن نامفهومه .

چون سمت راستش زده ۶۶درصد ولی زیر عکس نوشته صفر.

اگه لود جیپی یو طبق نوشته زیر عکس  صفر باشه یعنی حالت بیکاری و ۲۰درصد دور فن خوبه براش.

ولی اگه ۶۶درصد لود شده باشه و دماش بدلیل لودش شده باشه ۷۰ دراونصورت باید دورفن بره بالا.که نرفته ومشکل سخت افزاریه ینی از فن میتونه باشه

ویرایش شده توسط mrdariush
لینک به دیدگاه

نه در حالت بیکاریه منم نمیدونم اون گوشه برا چی نوشته 66 ولی خب دماش 63 هستش دیگه و در حالت بیکاری هم باید دما رو بیاره پایین مگه نه

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز این تاپیک رو اینجا ایجاد کردم تا یه سری سوال هایی که این چند روزه باهاشون سر میکنم جوابی براشون پیدا بشه .

سیستم بنده : http://uupload.ir/files/pnb6_capture_thumb.png[/IMG]

دمای گرافیک در حالت بیکار 35 تا 40 درجه.

اناتومی سیستم : http://uupload.ir/files/zs19_imag0200_thumb.jpg[/IMG]

اینم اطلاعات در حالت Full Load در بازی BF3 : uhfv_bf3_2016_10_18_23_25_42_635_thumb.b

قبل از سوال عرض کنم هیچگونه مشکلی هیچ یکی از قطعات ندارن و در حد سوال میخوام بپرسم .

سوال من این هست که ایا برای این سیستم و این گرافیک این دما قابل قبول هست ؟ و اینکه تا چند روز پیش  کولر CPU رادیاتورشو طوری بسته بودم که هوای گرم داخل سیستم رو میکشید از روی رادیاتور رد میکرد و به بیرون میفرستاد یعنی حالت فعلی دقیقا برعکسش . اون موقع دمای سی پی یو چندان با حالت فعلی فرقی نداشت در حد 10-15 درجه . الان دمای سی پی یو کاملا ایده ال هست ولی دمای گرافیک عملا رفته بالا . من  Fallout4 رو بازی میکردم دما از 67 بالاتر نمیرفت الان روی 79-80 میچسبه هر بازی باشه فرقی نداره . همین بتلفیلد 3 رو هم روی کمترین تنظیمات و رزولوشن 1080 تست کردم دما همین بود و از 79 پایین تر نیامد . پنل بقل کیس رو باز گذاشتم بازم دما از 79 پایین تر نیامد . اما هوایی که فن ها از داخل رادیاتور رد میکنن و به داخل کیس میفرستن دمای بسیار ناچیزی داره به طوری که دستمو حتی به رادیات هم میچسبونم دمایی حس نمیکنم . دوستان گرامی کیس هم  Corsair Carbride 400C هست . نظر شما درباره این موضوع چیسه ؟ خیلی خوشحال میشم جوابی داشته باشید برام حتی اگر خیلی کوتاه باشه با تشکر .

اطلاعات بیشتر : دمای سیستم در حالت  Idle rf0n_idle_thumb.png

در حالت Load بازی BF3 Ultra Settings : xhsy_cap2ture_thumb.png

البته وقتی Alt+tab کردم عکس بگیرم یه کمی دما پایین تر اومد در حد 2 درجه .

اگرم اطلاعات بیشتری خواستید بفرمائید بزارم . گرافیم رو هم امروز با Blower کاملا گرد و خاک گیری کردم . سیستم رو هم حدودا 1.5 ماه هست دارم . کارت رو هم دسته دوم خریداری کردم .

لینک به دیدگاه

سلام..بله طبیعی هست دوست من و اصلا جای نگرانی نیست

لینک به دیدگاه

من با 770 ویندفورس گیگا کار می کردم دما کمی کمتر بود ( گمونم توی فول لود 75 درجه بیشتر نمی شد ) البته دمای کلی اتاق و گردش هوای کیس هم بسیار موثر .

دما تا 84 ،  85 درجه ایرادی نداره .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...