رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 56 دقیقه قبل، میثثم گفته است :

رفیق چه سرعت عملی در پاسخ دارین من که سرعت تایپم زبانزده کم اوردم :)
یه تجربه رو در اختیار شما و بقیه دوستان بگذارم.
یه بنده خدایی که اتفاقا ادم سرشناس و جنتلمنی هستش کامپیوترشو برای تعویض ویندوز به من داد. بعد از تعویض ویندوز چون سیستم یکمی قدیمی بود و دمای بقیه قطعات حدود 10 درجه خنک تر از سی پی یو بود منم بر فرض اینکه speccy دمای 40 درجه رو درست نشون میده و بعد از چند سال احتمالا خمیر خنک کننده سی پی یو خاصیتشو از دست داده گفتیم یه خمیر بخره که یه خمیر دیپ کول با قیمت حدود 30 هزار تومن خرید.
از قضا کیس سیستمش از این مدلهای دماسنج دار بود که طبق گفته خودش دماسنجش بسیار دقیقه و با اب جوش که دماش 100 درجه هست امتحان کرده بود و میگفت نوک سیم دماسنج رو داخل اب جوش گذاشتم ودماسنج کیس کاملا درست و دقیق نشون داد! ولی بعد از تعویض خمیر بازم هیچ تغییری توی دمای سی پی یو حتی یک درجه هم اتفاق نیفتاد و ابروی منم رفت! و این نشون میده احتمالا برنامه های اینچنینی دما رو از روی ولتاژ ورودی و خروجی حدس میزنند

بله

اما این روش کاملا دقیقه .

............

استارتر گرامی

بعضی برنامه ها باگ دارن ( یا توی یه نسخه خاص یا توی یه ویندوز یا سخت افزار خاص یا کلا باگ تشریف دارن )

هیچ وقت از دوبرنامه مانیتور دما همزمان استفاده نکنید .

دما cpu شما باید همون 40 درجه باشه .

میتونید از msi afterburner یا سایر برنامه ها هم استفاده کنید تا بفهمید کدوم برناه دقیق تر دمای رو نشون میده .

لینک به دیدگاه

تاپیک رو تا پایان بخونید

.

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

ممنون big VULTURE .از نوشته استفاده کردم. اتفاقا سی پی یو منم amd هست. ولی روی سی پی یو اینتل core2duo هم با برنامه speedfan دیدم که یه لحظه سرعت فن رو 650 نشون میداد یه لحظه 65000 ! این برنامه ها رو روی سیستم های بسیار قدیمی هم تست کنید همینطوری یه دمایی نشون میده و شاید به ندرت در قطعات جدید و گران قیمت مثل کارت گرافیک دماسنجی وجود داشته باشه ولی در کل داشتن دماسنج داخل قطعه ای مثل سی پی یو اونم با اون حجم کوچک دور از انتظاره!

لینک به دیدگاه

تشکر از همه دوستان بابت راهنمایی  و توضیحات  با توجه به لینکی که دوستمان دادن   متوجه شدم  این نتیجات دقیق نیستن .حداقل برای سیپیو سری fx 

لینک به دیدگاه

hwinfo و hwmonitor رو هم تست کنید از خوبان...

در کل دمای 90 که منطقی نیس... اگه 90 میبود هم داغی رو هس میکردید هم لگ تو سیستم و در نهایت ریستارت سیستم. دماتون احتمالا همون 50 ایناس که وقتی میره تو لود تا 70 میره و شاید زیر فشار گیم بره تو 80 الی 90...

اگر لپتاپتون چند سال از عمرش میگذره تعویض خمیر رو پیشنهاد میکنم بهتون جواب میده.

لینک به دیدگاه

دوست من اینم دمای idle و load کارت 1060
لازم به ذکره که لود تست furmark هست که بسیار سنگینه
و البته کاستوم پروفایل فن من

ممنون، من هم نمودار فن رو تغریبا مثل شما کردم بهتر شد، دیگه به ۷۰درجه نمیرسه معمولا، گرافیکم۱۰۷۰و رزولوشنم۱۴۴۰p، نمیدونم راه داره دما بیاد پایین تر یا به همین دما و۳۰فریم قناعت کنم [emoji21] (استارتر عزیز ببخشید اینجا پیام دادم اخه نشد به مسلم پیام خصوصی بدم).
لینک به دیدگاه

ممنون دوستان عزیز از نقظه نظر شما دوستان مشکل گرافیک حل شد -اما همچنان  با دمای سی پی یو مشکل دارم

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان

ديدم چراغ سي پي يو مادربرد روشن شده و دما خيلي رفته بالا --- چرا اينجوري شده !؟ چيكار كنم الان !؟؟؟؟ :

92ab89014ba2fdc34012bb1ee24fb439.jpg8ab3315c74fa6484c07409cf3383426a.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

مدل سي پي يو
Intel core i7 - 6700k
خنك كننده سي پي يو
Cooler master nepton 240
لینک به دیدگاه

درود

اولین کار بررسی کولر پردازنده‌ و خمیرش است. باید ببینی درست نصبه و خمیر خشک نشده باشه.

همزمان دمای داخل کیس رو بررس که غیر عادی نباشه.

لینک به دیدگاه

در 37 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

اولین کار بررسی کولر پردازنده‌ و خمیرش است. باید ببینی درست نصبه و خمیر خشک نشده باشه.

فکر نمیکنم مشکل از خمیر باشه چون تازه نصب کردم ...

دمای داخل کیس دقیقا منظورتون چیه و چطور بررسیش کنم ؟؟

آپدیت : سیستم رو ۱۰ دقیقه ای خاموش کردم و روشن کردم دما تقریبی رو  ۳۰ +ـ درجه قفل کرده

ویرایش شده توسط soroushpayne
لینک به دیدگاه

در 39 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

22222222222.png

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، soroushpayne گفته است :

فکر نمیکنم مشکل از خمیر باشه چون تازه نصب کردم ...

دمای داخل کیس دقیقا منظورتون چیه و چطور بررسیش کنم ؟؟

آپدیت : سیستم رو ۱۰ دقیقه ای خاموش کردم و روشن کردم دما تقریبی رو  ۳۰ +ـ درجه قفل کرده

برنامه ای که پردازنده رو  زیر بار ببره، مثل cinebench اجرا کن و همزمان دما رو بررس.

وقتی دمای پردازنده می ره بالای 75 در کیس رو بردار و دستت رو ببر داخل کیس ببین گرمای غیر عادی نداشته باشه. اگر دمای کیس عادیه و دمای پردازنده همچنان بالاست، می تونه به تنظیمات بایاس مربوط باشه که با ریست بایاس درست میشه، یا از نصب نامناسب کولر باشه.

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، soroushpayne گفته است :

1111111111.png

الان که همه چیز عادیه، ممکنه  دمای بالا بر اثر خطای نرم افزار یا حسگر دما بوده باشه.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

برنامه ای که پردازنده رو  زیر بار ببره، مثل cinebench اجرا کن و همزمان دما رو بررس.

وقتی دمای پردازنده می ره بالای 75 در کیس رو بردار و دستت رو ببر داخل کیس ببین گرمای غیر عادی نداشته باشه. اگر دمای کیس عادیه و دمای پردازنده همچنان بالاست، می تونه به تنظیمات بایاس مربوط باشه که با ریست بایاس درست میشه، یا از نصب نامناسب کولر باشه.

این برنامه ای که گفتید رو تو سایتای دانلود ها  . پی سی دانلود - سافت ۹۸ سرچ کردم نبود ---از کجا بگیرم ؟؟

لینک به دیدگاه

البته یه چیزی هم بگم ---
کیس من زد ۴ گرین هستش و واتر کولینگ روی سقف کیس نصب کردم یعنی دو فن کیس سقف رو برداشتم  و فنای جلو و بغل هستش و من اکثر موقع ها خاموشش میکنم -- میتونه از این بوده باشه ؟؟

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، soroushpayne گفته است :

این برنامه ای که گفتید رو تو سایتای دانلود ها  . پی سی دانلود - سافت ۹۸ سرچ کردم نبود ---از کجا بگیرم ؟؟

https://www.maxon.net/en/products/cinebench/

در 5 دقیقه قبل، soroushpayne گفته است :

البته یه چیزی هم بگم ---
کیس من زد ۴ گرین هستش و واتر کولینگ روی سقف کیس نصب کردم یعنی دو فن کیس سقف رو برداشتم  و فنای جلو و بغل هستش و من اکثر موقع ها خاموشش میکنم -- میتونه از این بوده باشه ؟؟

وقتی رادیات کولر مایع بالا یا  پشت در حالت دمش است، باید فن یا فنهایی برای مکش هوای خنک داشته باشی (ترجیحا جلو)  تا تهویه مختل نشه. بله به احتمال زیاد مشکل از همینه.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

درود

دوست عزیز ولتاژ کار پردازندت بالاست به نظر من ولتاژ روی 1.150  بزار فرکانس هم روی 4.2 دما تا حدود 20 در جه  پایین میاد اصلا هم افت کارایی به هیچ عنوان محسوس نیست کلا اینتل این پردازنده رو داده بیرون که دان کلاک کنیم بجای اور کلاک  کاریکه خودم ( خیال خودم را برای همیشه راحت کردم و الان در لود 100 درصد دما 55 الی60 میشه  ) کلا این  پردازنده هر چقدر هم که خنک کننده خوب ببندی روش بازم برا ی 7 24  بنظرم بهتره ولتاژ زیر  1.2  فیکس بشه

لینک به دیدگاه

درود 

بهترین راه دیگه اینه که IHS  رو باز کنی و مستقیم واتر بلاک  رو روش قرار بدی  که تو فرکانس  4.6  تو فول لود دماش بالاتر از 65 درجه نمیره تقریبا 18 درجه اختلافه بدونه  IHS  

لینک به دیدگاه

درود

معمولا سیستم تهویه به این صورت هست که از قسمت جلو و پایین کیس هوا وارد میشه و از قسمت پشت و بالای کیس هوای گرم خارج میشه.

در کیس رو باز کنید و در حالتی که مادربورد تحت فشار هست( در حال اجرای بازی یا برنامه سنگین) انگشتتون رو روی هیت سینک پل شمالی و جنوبی بزارید. ببینید در چه حدی گرم شده.

البته همون طور که دوستمون اشاره کردند، بایوس رو آپدیت کنید.

سیستم تهویه کیس رو چک کنید. فن ها سالم هستند ؟!

چند تا هارد دارید و کدوم قسمت کیس !؟!؟ معمولا هارد رو در بالاترین قسمت نصب میکنند تا گرما ی اون به گرافیک و مادربورد نرسه و از بالا خارج بشه.

نوع گرافیکتون چیه ؟! فن گرافیک به چه صورت کار میکنه. طراحی بعضی کارت ها بطوری هست که فن اونها دقیقا کنار پل جنوبی قرار میگیره و هنگام Full Load تمام گرما رو به قسمت پل جنوبی منتقل میکنه. بنده روی مادربورد P67 Biostar این مشکل رو دیدم. در نهایت اگه به یک فن معمولی دسترسی دارید، امتحانش کنید و تفاوت رو ببینید. اگر به این دما نزدیک بود احتمالا واترکول شما اشکال داره یا درست نصب نشده یا خمیر سیلیکونش خوب نیست.

2e67c5ad_My_800D_s_Airflow.png

ویرایش شده توسط SEPHIR0TH
لینک به دیدگاه

عجیبه

عادی نیست عزیز!

باید رو هفتاد باشه

یکمی خمیر سیلیکون نقره ای بزن فکر کنم اوکی شه

البته بعضی از بازی ها بد بهینه شدن الکی فشار میارن رو سیستم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...