رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان 

به تازگی یک کارت sapphire rx480 nitro 4gb خریدم. همه چی اوکی هست و تست های بنچمارک مقادیر معمول اعلام شده برای این کارت رو نشون میده 

فقط یک نکته در مورد دمای کارت وجود داره.

وقتی تنظیمات فن روی auto هست دمای idle  مرتب به حدود 52 الی 54 میرسه و فن با سرعت 15% شروع به چرخش میکنه به محض اینکه زیر 47 ییا 48 میره خاموش میشه. دمای لود هم حدود 80 هست. 

تا اینجا همه چی طبیعیه ولی من جز اون افرادی هستم که از نویز شدیدا بدم میاد و اذیت میکنه برای همین تنظیمات فن رو تو trixx گذاشتم که شروع چرخش از 70 درجه باشه که تو حالت idle که در واقع در 80% مواقع در مورد من پیش میاد فن کار نکنه ونویزی ایجاد نکنه.

ولی این کار فایده ای نداشت و دمای کارت تو آیدل بدون فن خیلی سریع به 70 میرسه و همون اتفاق میوفته.

نکته اینکه کیس من یک کیس قدیمی هست که اصلا کولینگ خوبی نداره و کلا بجز فن سی پی یو و پاور هیچ فن دیگه ای نداره. ولی خوب علتش هم همون نویز هست چون اگه بخوام رو کیس فن بزارم که کارت دماش بالا نره چه فایده داره

خوده فن کیس نویز تولید میکنه

آیا بنظرتون با تعویض کیس مشکل حل میشه یا کارت رو با کارت های خنکتر مثل msi 1060 عوض کنم

با تشکر

لینک به دیدگاه

جناب دمای 80  دمای عجیبی نیس برای این کارت

شما که به نویز اینقد حساس هستیدقبلش دقت میکردید تو خرید..

اگه کارت کم نویز میخواید msi gaming x کارتای هم خنک و هم کم صدایی دارن

تعویض کیس شرایطو بهتر میکنه ولی نه اونقد.. چون سناریوای که شما میگید غیر معمول نیس خیلی.

ویرایش شده توسط hosseinskandari
لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، hosseinskandari گفته است :

جناب دمای 80  دمای عجیبی نیس برای این کارت

شما که به نویز اینقد حساس هستیدقبلش دقت میکردید تو خرید..

اگه کارت کم نویز میخواید msi gaming x کارتای هم خنک و هم کم صدایی دارن

تعویض کیس شرایطو بهتر میکنه ولی نه اونقد.. چون سناریوای که شما میگید غیر معمول نیس خیلی.

ممنون بابت پاسختون 

ولی مشکل من دمای لود هشتاد نیست دمای idle هست 

وقتی از گرافیک کار میکشم (گیم) خوب یا اسپیکر روشنه یا هدفون زدم که در هر صورت نویز فن ها رو پوشش میده و مشکلی نیست

وقتی وقتی دارم کار میکنم یا وبگردی انتظار داشتم فن کار نکنه همون طور که طبق مشخصات و ریو های محصول ذکر شده و باید هم همین طور باشه

ولی مشکل اینه که به محض اینکه فن خاموش شه دما سریع میاد بالا تو حالت بیکاری که باعث میشه فن روشن شه، دوباره دما که میاد پایین فن خاموش میشه و همین چرخه تکرار داره

تحقیق کرده بودم و تو همه ریویو ها نوشته بودن که فن تو حالت بیکاری روشن نمیشه ول در مورد من دائم روشن و خاموش میشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

شما بنظرم باید اول کیس مناسبی تهیه کنید بعد سراغ کارت  برید ببینید حالا تو این کیس که تهویه درسته میتونه اینکار رو انجام بده یا نه!!!

در اخر فکر نکنم بتونید به راحتی به خواسته خودتون برسید، مثلا شما با این کیس بدون تهویه ای که دارید هر کارتی بزارید زودی دماش میره بالا و در این زمینه خب انتخاب amd برای شما مناسب نبوده چون کارتهای گرمتری نسبت به انویدیا داره چون مصرفشون بیشتره!

با اینحال شما یه کیس مناسب تهیه کنید که با توجه به اینکه کلا فن نمی خواین کار کنه همچین چیزی یکم غیر منطقی هست و در نهایت مجبور میشن از فن های بیصدا و دور پایین استفاده کنید که پیشنهاد میدم بیخیال بشین و از کارتتون لذت ببرین این نویزا چیزی نیست زیاد حساس نباشید!!!

ویرایش شده توسط Nima2007
لینک به دیدگاه

اگه صرفا دمای بیکاری و افزایش بیجای دما در این حالت براتون مشکل زا شده.. با باز گذاشتن درب کیس یا استفاده از پنکه مناسب بررسی کنید ببینید بهبود گردش هوا این مشکل رو مرتفع میکنه یا خیر

اگه بهتر شد اونوخ میتونید به خرید کیس بهتر فکر کنید

بنظرم چون مشکل تو بیکاری و استفاده عادی دارید، تهویه کیس نقش مهمی رو داره بازی میکنه.

ویرایش شده توسط hosseinskandari
لینک به دیدگاه

برای باز گذاشتن درب کیس امشب امتحان میکنم

در ضمن 60mv از ولتاژ استاندارد کم کردم که باعث شد تو لود دما 4 درجه کم شه ولی تو بیکاری تاثیری نداشت. بیشتر از 60mv  کم کنم تو لود بعضی وقت ها کرش میکرد

آیا میشه طوری ولتاژ رو تنظیم کرد که تو لود مثلا 60mv کاهش پیدا کنه و تو بیکاری بیشتر. تو بیکاری 200mv ولت هم کم کردم مشکلی نداشت stable بود

لینک به دیدگاه

درود

بنده این مدل رو داشتم که یک ماه پیش فروختم به دلیل اینکه با کارت ارزونتر هم کارم راه می افتاد. دمای کارت تو فول لود تا 70 یا 75 بالا میرفت و تو حالت idle از 50 بالاتر نمیرفت و همیشه بیصدا بود. کیس من Z4 گرینه و کولینگ نسبتا خوبی داره. کلا کیس رو حتما مدل بهتر بگیرید ولی در عین حال کارت 480 در هرحالتی دمای خیلی پایینی نخواهد داشت و  مشکل خاصی هم  ایجاد نمیشه

لینک به دیدگاه

دوست عزیز کولینگ کیس مهمه برای گردش خوب هوا داخل کیس .شما باید یه کیس بخرید که گردش هوا اصولی داشته باشه که از جلو کیس باد بزنه داخل و از پشت خارج بشه و اگر تو سقفشم فن باشه که چه بهتر .پاورم پایین قرار بگیره بهتره .... شما چه انتظاری دارین وقتی هیچ کولینگی جز فن گرافیک نباشه و بخواد دما ثابت بمونه و فن گرافیک هم کار نکنه هر گرافیکی بخرین با این کیس به مشکل میخورین مگر اینکه نویز فن گرافیک خییلی پایین باشه ...

در ضمن فنهایی معمولی کیس اصلا صدایی نداره که شما میگی نویز ایجاد میکنه به حدی کمه که میشه گفت بیصداست البته جنس خوبش نه فیک

ویرایش شده توسط a.moradi
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، a.moradi گفته است :

دوست عزیز کولینگ کیس مهمه برای گردش خوب هوا داخل کیس .شما باید یه کیس بخرید که گردش هوا اصولی داشته باشه که از جلو کیس باد بزنه داخل و از پشت خارج بشه و اگر تو سقفشم فن باشه که چه بهتر .پاورم پایین قرار بگیره بهتره .... شما چه انتظاری دارین وقتی هیچ کولینگی جز فن گرافیک نباشه و بخواد دما ثابت بمونه و فن گرافیک هم کار نکنه هر گرافیکی بخرین با این کیس به مشکل میخورین مگر اینکه نویز فن گرافیک خییلی پایین باشه ...

در ضمن فنهایی معمولی کیس اصلا صدایی نداره که شما میگی نویز ایجاد میکنه به حدی کمه که میشه گفت بیصداست البته جنس خوبش نه فیک

ممنون از همه دوستان 

احتمالا کیس رو عوض کنم مد نظر خودم z2 honor  یا x2 هست

فن هم طبق جستجویی که کردم بنظر مورد زیر بی صدا و قیمت مناسب میاد دو تا بگیرم بندازم رو کیس

http://lioncomputer.ir/product/246/فن+کوگار+Vortex+PWM+120mm/

اگر در مورد کیس و فن ها نظری دارین ممنون میشم راهنمایی بفرمایین قیمت کیس و فن 250 بیشتر نشه بهتره مگه چیزی که واقعا ارزششو داشته باشه

هر وقت انجام شد نتیجه رو همینجا اعلام میکنم که اگه شخص دیگه ای هم مشکل مشابه داشت شاید کمکش کنه

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، َAhmad1361 گفته است :

ممنون از همه دوستان 

احتمالا کیس رو عوض کنم مد نظر خودم z2 honor  یا x2 هست

فن هم طبق جستجویی که کردم بنظر مورد زیر بی صدا و قیمت مناسب میاد دو تا بگیرم بندازم رو کیس

http://lioncomputer.ir/product/246/فن+کوگار+Vortex+PWM+120mm/

اگر در مورد کیس و فن ها نظری دارین ممنون میشم راهنمایی بفرمایین قیمت کیس و فن 250 بیشتر نشه بهتره مگه چیزی که واقعا ارزششو داشته باشه

هر وقت انجام شد نتیجه رو همینجا اعلام میکنم که اگه شخص دیگه ای هم مشکل مشابه داشت شاید کمکش کنه

انتخابهای شما  کیسهای خوبی هستن ولی اگر من باشم  Z+ Grand  سفید انتخاب میکنم خیلی زیباست ...فن کیس هم یکی از همین نوع فنها که خودتون گفتین بگیرین  برای جلو کیس خوبه یک فن هم با خود کیس هستش اگر هم خواستین یک فن ارزون بگیرین برای سقف مثل http://lioncomputer.ir/product/2710/فن+دیپ+کول+XFAN+120/  و به راحتی با تقریبا 200 تومن کیس خوبی جمع میکنین

ویرایش شده توسط a.moradi
لینک به دیدگاه

دوست عزیز بنده این کارت رو دارم و اوایل همین مشکل رو داشتم اگر نرم افزار msi رو برای تنظیم فن استفاده میکنید حتما حذفش کنید و اجازه بدید خود گرافیک فن رو تنظیم کنه و درایور اخرشم نصب کنید

تاکید میکنم منم مثل شما دقیقا این مشکل رو داشتم دقیقا با این دو کار الان دمای عادی 50 درجه هست و اصلا فن رو روشن نمیکنه

موفق باشید امیدوارم بهتون کمک کنه و مشکلتون حل بشه

لینک به دیدگاه

پیشنهاد من z+grand هستش با فن های cooler master jetflow گرونن ولی خیلی بی صداس

شما اگه مدل asus rog rx 480 رو میگرفتی ب نتیجه دلخواهت میرسیدی تو بی صدا بودن فقط  asus

لینک به دیدگاه

من نظرات دوستانو نخوندم ولی تجربه شخصی خودمو میگم تعویض کیس فقط هزینه اضافس نهایت یک درجه خنک تر بشه که به چشم نمیاد .من خودم کارت ۲۹۰دارم که توی بازی های سنگین به ۸۰ درجه میرسه کلا کارتهای amdکارتهای داغی هستن ولی جای نگرانی نیست 

لینک به دیدگاه

شما دستی تنظیم کن که کلا تا 60 درجه فنش روی 15-20 درصد کار کنه ...20 درصد اون رو شما نمیشنوی خیالت راحت....

+
شما صدای فن  رو تا 600 rpm نمیشنوی مگر اینکه موتور اون فن یا کلا صداش زیاد باشه یا مشکل داشته باشه میتونی زوی کیست 4-5 تا فن بزاری که با دور کم کارکنن جریان هموات یکم بهتر بشه...
من خودم الان روی سیستم 7 تا فن دارم +3 تا فن گرافیک ..idle که کلا صدایی نمیشنوی زیر لود کامل هم یه نویز خیلی من داره که از idle خیلی از pc های دیگه کمتره...

لینک به دیدگاه

به نظر من شما به جای اینکه هزینه کنی برای کیس هزینه رو برا کارتت بکن که هم PERFORMANCE  بره بالا هم مشکل نویز درضمن محل قرار گیری کیس خیلی مهم هستس که اگر جای خنکی باشه بهتره و نکته بعدی اینکه از چند تا فن با چه ابعادی توی کیس داری استفاده میکنی و ورودی و خروجی هوا به داخل و خارج کیس به چه صورت هستش

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام.من لپتاپمو دیروز خریدم.لپتاپم سری A هست.ی مشکلی باهاش دارم.وقتی روشنش میکنم آرم ایسوس زیر صفحه نمایش و اطرافش شروع میکنه به داغ شدن  و وقتی نور صفحه رو زیاد میکنم داغ و داغ تر میشه.و هنوز هیچ برنامه ی خاصی ام روش نصب نیست .میخواستم ببینم مشکلش چیه؟

لینک به دیدگاه

مشکلی نیست این مدل و کلا لپ تاپ های جدید(معمولا) خروجی هواشون از بالای کیبرد هست برای همین اونجا داغ میشه...
من به شخصه مدت طولانی با همین مدل کار کردم و مشکلی پیدا نکرده...

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، crash گفته است :

مشکلی نیست این مدل و کلا لپ تاپ های جدید(معمولا) خروجی هواشون از بالای کیبرد هست برای همین اونجا داغ میشه...
من به شخصه مدت طولانی با همین مدل کار کردم و مشکلی پیدا نکرده...

ممنون که جواب دادین ولی اون قسمت لپتاپو الان نگاه کردم هیچ خروجی ای نداره که...خروجی هواش از سمت چپه

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، hamid71 گفته است :

ممنون که جواب دادین ولی اون قسمت لپتاپو الان نگاه کردم هیچ خروجی ای نداره که...خروجی هواش از سمت چپه

بله همیشه این مدلو با n502 که دارم اشتباه می گیرم..
+
درکل اون قست بالایی  لپ تاپ ها معمولا جایی که cpu و gpu هست و داغ تر از بقیه جاهاست...

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، hamid71 گفته است :

سلام.من لپتاپمو دیروز خریدم.لپتاپم سری A هست.ی مشکلی باهاش دارم.وقتی روشنش میکنم آرم ایسوس زیر صفحه نمایش و اطرافش شروع میکنه به داغ شدن  و وقتی نور صفحه رو زیاد میکنم داغ و داغ تر میشه.و هنوز هیچ برنامه ی خاصی ام روش نصب نیست .میخواستم ببینم مشکلش چیه؟

سلام من  دو تا از همین لبتاب رو داشتم   و دقیقا هم همینطوری بودن اطراف ارم ایسوس داغ میشد فکر میکنم طبیعی باشه و مشکل خاصی نیست 

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان محترم لیونی :)

میخواستم بدونم برای رفع مشکل گرمای کارت گرافیک R9 290x چه راه هایی رو پیشنهاد میدید؟

نسخه رفرنس هست و حدود دو سال و نیم میشه که دارمش

واتر بلاک های این نوع کارت توی ایران موجوده؟آیا صرف داره تهیه کنم؟

کیس هم Kendomen Ti هست با 5تا فن اما بازم توی بازی ها دما بالای 90 درجه میشه روی دور فن 50 خود کارت

البته این اعداد رو شاید Msi Afterburner اشتباه نشون میده! چون تازگیا یه چنتا مشکل باهاش داشتم!

پیشاپیش بابت جواب هاتون تشکر

لینک به دیدگاه

سلام. سافایر یک نرم افزار داره به نام تریکس . ببین اون دما رو چند نشون میده، مدلش چیه؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Daniel110 گفته است :

سلام. سافایر یک نرم افزار داره به نام تریکس . ببین اون دما رو چند نشون میده، مدلش چیه؟

والا توی تریکس زده 87 توی Afterburner  زده 94

البته فن روی 50 هست

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

دور فن رو فیکس کن رو 70 نویز بیشتر میشه ولی کاهش دما محسوسه.
البته که این سری ها دماشون بالاس ولی مدل رفرنس خودش گرم پسنده!

اصلا به فکر تغییر رو کارت نباش.

ردش کن بره یه کارت بهتر با کولینگ بهتر بخر.

ویرایش شده توسط Ali Subi
لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

سلام دوست من.

دور فن رو فیکس کن رو 70 نویز بیشتر میشه ولی کاهش دما محسوسه.
البته که این سری ها دماشون بالاس ولی مدل رفرنس خودش گرم پسنده!

اصلا به فکر تغییر رو کارت نباش.

ردش کن بره یه کارت بهتر با کولینگ بهتر بخر.

آخه دوست عزیز من اینو نهایت بتونم 800 ردش کنم بعد باید 500 بزارم روش برم 480 بگیرم که با 290ایکس یکین

به نظر شما می ارزه؟!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...