رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

در مورد درایور من هم بگم دوستان من 12.4 رو دانلود کردم و نصب کردم روی 12.3 ولی تغییر نکرد و عدد های این قسمت عوض شد (نمیدونم این AMD چیکار داره میکنه ---- انویدیا هم هر 3 ماه یکدفعه یه درایور کامل میده بیرون که بتا نباشه)

69948122839547638177.jpg

http://www.irfreeup.com/di-J1WT.jpg

دوست عزیز شما باید اول از قسمت unistalling program کاتالیست قبلی رو پاک کنید و دوباره اقدام به نصب ورژن جدید کنید

لینک به دیدگاه

دوست عزیز تو حالت کراس دمای کارتی که پشت کارت دوم قرار میگیره به دلیل کم بودن فاصله بین دو کارت و کاهش فشار مکش هوا تا حتی 10 درجه گرمتر از حالت تکی خواهد بود. اگر کارت پاور کولر کارت پشتی هست دمای 81 کاملا طبیعی هست . از طرف دیگر شما داری با futuremark تست 1920x1080 8xMSAA میگیری که در یک کلام کارت رو منفجر میکنه !!!!!!! تست futuremark همین جوریش سنگین هست حالا شما رو8x MSAA هم گذاشتی که پدر کارت رو در میاره و هست گرافیکی رو زیر فشار وحشتناک میزاره !! هیچ بازی تا این حد به کارت گرافیک فشار نیماره حتی کرایسیس 2 و امسال اون اصلا در این حد به کارت فشار نمیارن . شما دمای هر دو کارتت طبیعی هست و اصلا نیمخواد نگران باشی.

یک پیشنهاد برات دارم دوست عزیز. هرگز برای دما و تست real-world از تست های مثل futuremark استفاده نکن . تستهای بنچمارکینگ مثل 3dmark 11 یا 3dmark vantage بسیار بهتر نتایج واقعی رو بهت میدن . تست futurmark برای کارت خطرناک هم هست و اگر درست اپشن ها رو ست نکنی از کارتت عملا تست شدت امپراژ میگره و من به چشمم دیدم تا 80A از ولتاژ رگورلتورها در بعضی مواقع میگیره اونم رو کارت تکی !! مواظب نباشی یکهو میزنی ماسفتهای کارت رو ذوب میکنی و 2 دو دقیقه صبر کنی راحت دمای ولتاژ رگولتورهای از 110 هم رد میشه و میره تو حاشیه خیلی خطرناک !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

نه دوستان ؛ درایور ها هیچ ایرادی نداره

بنده نه کاتالیست قبلی رو حذف میکنم و نه کار دیگه ای انجام میدم , ورژن جدید که میاد نصب میکنم رو ورژن قبلی و هیچ مشکلی ندارم :

8th16m7fx6q66ngp6pcu.jpg

لینک به دیدگاه

از همه بروبچه های گل گلاب تشکر میکنم

یکسری تست گرفتم و فردا هم به امید خدا تست ها رو کامل میکنم و نتایج رو میزارم

مرسی از همه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان من دیروز یه سیستم جمع کردم که به ترتیب زیر هستش

main : msi p67A-c45

cpu : i5 2400

ram : 4gb 1600 2*2

GPU : amd 6870

case : antec 1200

power : super flower 750

h.d.d. : 2 tra seagate

....

..

تو قسمت بایاس دماها به این صورت هست در موقع بی کاری

cpu temperature 59

system temperature 38

برنامه occt 4.2 رو نصب کردم و سی پی یو رو زیر فشار قرار دادم که دمای کورها تو بالاترین مقدارش به 72 درجه رسید . البته اینم بگم بنده از فن استوک خود پردازنده دارم استفاده میکنم . به نظرتون این دما با فن استوک طبیعی هست ؟

دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید چون یه کمی نگرانم

پیشاپیش از همکاری و راهنمایی همه دوستان تشکر میکنم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابک جان خیالت راحت سالم سالم هست میتونم بگم در واقع خیلی خوب هم هست چون اینجا مال بنده بالاتر از 80 هم رفت!

درسته مشکلی براش پیش نمیاد ولی با دمای پایینتر مسلما عمر بیشتری میکنه کمی بیشتر هزینه کن شما یه کولر مناسب حد امکان دست دو تهیه کن که

شما و CPU سال های بیشتری در کنار هم زندگی کنید :D ;)

لینک به دیدگاه

بابک جان خیالت راحت سالم سالم هست میتونم بگم در واقع خیلی خوب هم هست چون اینجا مال بنده بالاتر از 80 هم رفت!

درسته مشکلی براش پیش نمیاد ولی با دمای پایینتر مسلما عمر بیشتری میکنه کمی بیشتر هزینه کن شما یه کولر مناسب حد امکان دست دو تهیه کن که

شما و CPU سال های بیشتری در کنار هم زندگی کنید :D ;)

پس هیچ مشکلی نداره این دما . راستش من اولین بار هست اومدم سمت اینتل و تجربه استفاده از سیستم های اینتل رو نداشتم . بابت همین یه کمی نگران بودم . اگه اینجوری باشه که شما میفرمایید بنده نگرانی الکی داشتم :D از صبح تا حالا تو کف گیم بودم یه مدتی هست یه لقمه نون و کال آف دیوتی از گلومون پایین نرفته کف کردیم :D

پس بریم یه چهار تا تیر بزنیم این بدن دردمون بیوفته :p . البته حتما به فکر یه کولر هم هستم به نظرت یه کولر معمولی کارمو راه مینداره ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نه راحت باش خفش کن :lol:

آره ولی کولر طوری باشه که دیگه حداقل یه 25 درصدی از استکوش قوی تر باشه که ضرر متحمل نشی همچنین خرج اضافی!

یه سوال هم من داشتم البته پی نوشت حساب کنیم چون با موضوع تاپیک هماهنگی نداره:

میخواستم بپرسم مادربورد چطوره؟کیفیت ساختش مشکل خاصی زیبایی بایوس و ایناش اگه یه راهنمایی کنی ممنون میشم احتمالا همین مدل رو بخوام بگیرم ^_^

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابک جان چقدر زیبا بیان کردی.

هوس کردم یه دست بتل یا کال بزنم.

راستی دنیال جان. شما اونجا که همش زیر کولری دمات چرا بالاست؟

لینک به دیدگاه

نه راحت باش خفش کن :lol:

آره ولی کولر طوری باشه که دیگه حداقل یه 25 درصدی از استکوش قوی تر باشه که ضرر متحمل نشی همچنین خرج اضافی!

یه سوال هم من داشتم البته پی نوشت حساب کنیم چون با موضوع تاپیک هماهنگی نداره:

میخواستم بپرسم مادربورد چطوره؟کیفیت ساختش مشکل خاصی زیبایی بایوس و ایناش اگه یه راهنمایی کنی ممنون میشم احتمالا همین مدل رو بخوام بگیرم ^_^

اوکی . ممنون بابت راهنمایی دوست عزیز

راستش من این مین رو دست دوم خریدم . و قبلا هم گفتم اصلا تجربه استفاده از سیستم های اینتل رو نداشتم . نسبت به بردهای am3 که داشتم میتونم بگم این برد معمولی هستش . چیز چشم گیری نداره به جز بایوسش که زیبایی خاصی داره تا حالا تجربش نکرده بودم و به نظرم جالب میاد . وگرنه تا الان چیز خاصی متوجه نشدم . البته امروز اولین روز استارت این مین هست و امیدوارم یواش یواش باهم رفیق بشیم همه کارایی که میکنه رو برام بگه :lol:

اگه قابل بدونید میتونم هدیه تقدیمتون کنم عزیز

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من پردازنده خودم 2600K است که روش فن Thermalright Archon هست

در حالت بیکاری سرعت فن پردازنده روی 50 درصد است دما پردازنده حداکثر 32 درجه است!

کیفیت فن ها هم مقایسه کنیم فن من حداکثر 8 درجه میتواند موثر باشد

به نظرم حتما بخش کولینگ پردازنده را بررسی کنید دمای 59 درجه در حالت بیکاری برای پردازنده 2400 غیر طبیعی است :mellow:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابک جان چقدر زیبا بیان کردی.

هوس کردم یه دست بتل یا کال بزنم.

راستی دنیال جان. شما اونجا که همش زیر کولری دمات چرا بالاست؟

من که والا خیلی وقته سیستم رو دادم آقا حامد اوایل که سیستم خنک نبود من هم داخل اتاق کولر اینا روشن نمیکنم

بعدش دیگه رفتم چندتا فن برای کیس گرفتم و کولر اتاق رو روشن کردم خیلی خوب شد!

اوکی . ممنون بابت راهنمایی دوست عزیز

راستش من این مین رو دست دوم خریدم . و قبلا هم گفتم اصلا تجربه استفاده از سیستم های اینتل رو نداشتم . نسبت به بردهای am3 که داشتم میتونم بگم این برد معمولی هستش . چیز چشم گیری نداره به جز بایوسش که زیبایی خاصی داره تا حالا تجربش نکرده بودم و به نظرم جالب میاد . وگرنه تا الان چیز خاصی متوجه نشدم . البته امروز اولین روز استارت این مین هست و امیدوارم یواش یواش باهم رفیق بشیم همه کارایی که میکنه رو برام بگه :lol:

اگه قابل بدونید میتونم هدیه تقدیمتون کنم عزیز

برعکس من تا حالا AMD نداشتم :D

حالا موندم چه کنم بگیرم نگیرم چون خیلی خوش قیمت هم هست :wacko: :unsure: :mellow:

این حرفا چیه شما اینهمه دنبال سی پی یو میگشتی همین هم بدی به ما دیگه عذاب وجدان میگیرم ^_^

لطف داری متشکر!

انشاالله به ما هم خبر بدی اگه خوب بود لطف بزرگی میکنی ;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بابک جان مشکلی نیست.دو تا نکته بگم خدمتتون که از نگرانی در بیاید.

1-من تجربه ای که با مین بردهای MSI داشتم اینه که این شرکت ولتاژ های لود رو کمی بالا میگیره که همین باعث بالاتر بودن دما میشه.

2-الان دمای محیط هم بالاست .سندی بریج ها خیلی به دمای محیط حساسند.پس دمات خوبه.

چند تا سوال؟

1-با چه برنامه ای دما رو چک میکنی؟

2-خمیر پردازنده چیه؟

3-آیا پردازنده و فنش هم دست دوم بوده و مجدد خمیر زدید؟

4-آیا تمام پایه ها درست جا افتاده؟

5-آیا آخرین ورژن بایوس رو نصب دارید؟

خوب چندتا پیشنهاد بدون هزینه؟

1-از رنگکاریهای بدنه اتومبیل برو سه تا تیکه سنباده کارکرده 400 و 1500و2000 بگیر(اندازه نصف کف دست)با یک ظرف آب ولرم و سنباده 400 کارکرده 5 دقیقه کف کولر رو سنباده بزن و بعد ده دقیقه با 1500 و بعدش 10 دقیقه با 2000(قسمت مسی مثل آینه براق میشه)عمل لپ زدن.کف کولر وسطح پردازنده رو خوب تمیز کن و دوباره خمیر مرغوب بزن.من با این کار تا 10 درجه نسبت به خمیر اورجینال و فن اولیه اینتل کاهش دما داشتم.

2-دور فن رو از تو بایوس مقدار بالاتری تنظیم کن از داخل هاردور مانیتور.

3-ولتاژ هسته رو(ولتاژ لود) کم کم بیار پایین تا به کمترین ولتاژ که پایدار هستی برسی.

من معمولا با این کارها از خریدن فن جدید برای پردازنده های اینچنینی بی نیاز میشم.

راستی تو کدوم کلن ها هستی.آلتر که دون شده با IP بازی میکنی.

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من پردازنده خودم 2600K است که روش فن Thermalright Archon هست

در حالت بیکاری سرعت فن پردازنده روی 50 درصد است دما پردازنده حداکثر 32 درجه است!

کیفیت فن ها هم مقایسه کنیم فن من حداکثر 8 درجه میتواند موثر باشد

به نظرم حتما بخش کولینگ پردازنده را بررسی کنید دمای 59 درجه در حالت بیکاری برای پردازنده 2400 غیر طبیعی است :mellow:

سلام

عزیز اون کولری که شما داری استفاده میکنی یکی از بهترین کولرهاست .

من چند بار فن پردازنده رو جا زدم . مطمئن هستم که فن رو درست جا زدم . کیس هم یکی از فوق العاده ترین کیس ها از نظر کولینگ هستش .

دمای سی پی یو همون دمای کورها هستش دیگه درسته ؟ یا اینکه با هم تفاوت داره ؟ چون تو فشار 100 در صد بالاترین دمای کور 72 درجه بود .

post-7866-0-68091100-1337545772_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابک جان دماهات خوبه.تو سندی بریج دمای هسته ها از سوکت 8 تا 10 درجه بیشتر هست.دماها رو هم همیشه با کور تمپ بسنج برای سندی بریج.

لینک به دیدگاه

از همه دوستان ممنونم که این همه به بنده لطف دارن . اگه یه دختر این همه خواستگار داشت که دیگه باد نمیکرد :lol:

الان با برنامه کور تمپ هم یه تست میگیرم ببینم چطوره .

لینک به دیدگاه

بابک جان دماهات خوبه.تو سندی بریج دمای هسته ها از سوکت 8 تا 10 درجه بیشتر هست.دماها رو هم همیشه با کور تمپ بسنج برای سندی بریج.

دوست گلم کور تمپ هم دقیقا همون درجه رو نشون میده یه نگاه بندازید

post-7866-0-30451300-1337547410_thumb.jpg

و این قسمت که بنده خوب متوجه نمیشم

temperature core 1

post-7866-0-34460400-1337547514_thumb.png

یه نگاه بندازید ممنون میشم

لینک به دیدگاه

تصویر دوم دمای پردازنده رو به نسبت کار کرد نشون میده . اعداد پایین زمان هستن ، اعداد سمت راست درصد کارکرد پردازنده و اعداد سمت چپ دما . نمودار قهوه ای مربوط به هسته شماره 1 هست که از 10 درصد کار هسته در دمای 45 درجه شروع شده و تو حدود 90 درصد به حدود 67 رسیده . نمودار سبز کل پردازنده رو نشون میده که از کارکرد 95 درصد تو دمای 69 درجه شروع شده و تو 100 درصد به 70 درجه رسیده .

لینک به دیدگاه

تصویر دوم دمای پردازنده رو به نسبت کار کرد نشون میده . اعداد پایین زمان هستن ، اعداد سمت راست درصد کارکرد پردازنده و اعداد سمت چپ دما . نمودار قهوه ای مربوط به هسته شماره 1 هست که از 10 درصد کار هسته در دمای 45 درجه شروع شده و تو حدود 90 درصد به حدود 67 رسیده . نمودار سبز کل پردازنده رو نشون میده که از کارکرد 95 درصد تو دمای 69 درجه شروع شده و تو 100 درصد به 70 درجه رسیده .

ممنون حامد جان . اطلاعات خوبی دادین . که اصلا نمیدونستم . اینه که میگن آقا هر چیزی رو که نمیدونی بپرس . پرسیدن ایراد نیست . ندونستن ایراده

به نظرت خرید کولر واجبه یا نه ؟ البته اول خیلی دوست دارم روشی که دوستمون گفتن رو یه امتحانی بکنم ببینم چه مقدار تاثیر داره چون به نظرم ابتکار جالبی اومد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اون روش ، روش بسیار بسیار معروفی هستش که اکثرا استفاده میکنن که اکثرا به ذهنشون میرسه ولی ریسک پذیری میخواسته

که یه نفر جانفشانی کرده انجام داده نتیجه ی عالیی هم میده!

تئوری هم بخوایم بررسی کنیم اگه قبل از سمباده کشی بخوایم سطح کولر رو ببینیم/

در واقع با میکروسکوپ نکات تیزی ممکنه به چشم بخوره یعنی در واقع روند خطی داره

حالا فرض کنیم همین خطوط از اینی که هستند صاف تر بشند مسلما این کولر با پردازنده در فواصل نزدیک تری قرار خواهند گرفت

حال اگر بر این فرض بگیریم که اون تیزی ها و در واقع روند خطی به طور مثال میکروسکپی حساب کنیم و فرضی 100 نقطه تماس داشته باشه

وقتی این روش رو انجام بدیم یا نقاط از بین میرن یا کوتاه تر خواهند شد که با توجه به اینکه از سمباده با سایز بالا هم استفاده میشه کاملا صاف میشه

پس در نتیجه در این حالت نقاط بیشتری مورد تماس قرار میگیره و در آخر گرمای بیشتری رو منتقل میکنه به Heat Sink و Heat Pipe

و در نهایت از فن خارج میشه!

این بررسی بنده از این روش در حالت تئوری هست!

لینک به دیدگاه

اون روش ، روش بسیار بسیار معروفی هستش که اکثرا استفاده میکنن که اکثرا به ذهنشون میرسه ولی ریسک پذیری میخواسته

که یه نفر جانفشانی کرده انجام داده نتیجه ی عالیی هم میده!

تئوری هم بخوایم بررسی کنیم اگه قبل از سمباده کشی بخوایم سطح کولر رو ببینیم/

در واقع با میکروسکوپ نکات تیزی ممکنه به چشم بخوره یعنی در واقع روند خطی داره

حالا فرض کنیم همین خطوط از اینی که هستند صاف تر بشند مسلما این کولر با پردازنده در فواصل نزدیک تری قرار خواهند گرفت

حال اگر بر این فرض بگیریم که اون تیزی ها و در واقع روند خطی به طور مثال میکروسکپی حساب کنیم و فرضی 100 نقطه تماس داشته باشه

وقتی این روش رو انجام بدیم یا نقاط از بین میرن یا کوتاه تر خواهند شد که با توجه به اینکه از سمباده با سایز بالا هم استفاده میشه کاملا صاف میشه

پس در نتیجه در این حالت نقاط بیشتری مورد تماس قرار میگیره و در آخر گرمای بیشتری رو منتقل میکنه به Heat Sink و Heat Pipe

و در نهایت از فن خارج میشه!

این بررسی بنده از این روش در حالت تئوری هست!

عزیز اینو بهش میگن برسی در حد تیم ملی اونم تیم ملی آرژانتین :p

کارت درسته عزیز . ولی واقعا اگه همچین تاثیری داشته باشه خیلی عالیه . چون من الان دارم از antec 1200 استفاده میکنم این کیس 3 تا فن کنتلر جلوی کیس داره که اگه همرو تا ته زیاد کنم نهایت 3 درجه تو دما تاثیر داره با اینکه چیزی حدود 300 قیمتش هست . اونوقت با این کاری که شما دوستان گفتید اگه یه همچین عملکردی داشته باشی فوق العاده هست . اصلا چیزی نمیشه گفت . حتما فردا میرم سراغش .

بابت راهنمایی همه دوستان تشکر میکنم . دیگه تک تک اسم نمیبرم . تشکر از همه دوستانی که راهنمایی کردن . تشکر از وقتی که گذاشتن . تشکر از فروم همسایه :D من ترکم دیگه قاطی میکنم خودی غریبه نمیشناسم . تشکر از ............ و الی آخر :D

ببخشید دیگه من مریض شوخی هستم . هیچ روزم بدون شوخی شب نشده و خدا کنه هیچ وقتم نشه .

شب همه دوستان خوش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

:D

موفق باشی بابک خان ;)

لینک به دیدگاه

:D

موفق باشی بابک خان ;)

قوربون شما عزیز

دوستان من روش hex عزیز رو که گفتن انجام دادم ولی تاثیری نداشت نهایت 1 درجه که اونم نمیشه مطمئن بود . فکر میکنم بهترین کار خرید کولر باشه . میخواستم ببینم با این سی پی یو و مین چه مقدار میتونم اور کنم . حالا که قراره یه کولر بخرم بهتره کولری بخرم که اگه خواستم اور هم بکنم جواب گو باشه . قبلا تجربه استفاده از tuniq tower 120 ..... رو داشتم به نظرم کولر خوبی بود . نویز نداشت و قدرت خنک کنندگی خوبی هم داشت که چون مدل قدیمی بود سوکت 1155 رو ساپورت نمیکرد و مجبور شدم بفروشمش

حالا به نظرتون چه کولری بگیرم و چه مقدار میتونم اور بکنم ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بابک جان اگر مطمئن هستید که نیاز به کولر دارید و با توجه به اینکه پردازنده شما محدودیت اور داره یه کولر ساده مثل ICEwind Deepcool رو بگیر قیمت هم 48 هست.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...