رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همه دوستان

خب همونطور که از عنوان تاپیک پیداست، پردازنده مبارک با همسرش دعواش شده و حسابی داغ میکنه، کوتاه هم نمیاد! [-(

دوستانی که حال و حوصله بی مزه بازی من رو ندارن فقط قسمت های قرمز رو بخونن

یه سیستم اومده دستم با مشخصات:

Athlon x2 4800plus

gigabyte ga-m56s-s3

2x1GB crucial

geforce 8500gt

green 430w

سیستم رو روشن کردم و صفحه سفید و کلی نماد و لوگوی شرکت معظم گیگابایت اومد جلو چشمم و طبق عادت با سرعت 800بار در ثانیه، کلید delete رو زدم

وارد بایوس شدم و دمای پردازنده تا 80-90 رفت بالا و چشمانم به پس کله ام چسبید لذا اینجانب گرخیدم و تندی سیستم رو خاموش کردم. بعد دست زدم به هیتسینک و دیدم در قسمت بالا خنک و در قسمت پایین کمی گرم هست

راستی در اون لحظه که تو بایوس دیدم دما به سرعت میره بالا، یه لحظه عین ماتریکس زدم صحنه آهسته و دیدم سرعت فن رو 3300 دور بود (یا شاید 2300 دقیق یادم نیست) و فن حالت smart داشت. با چشم هم که فن رو میبینم ظاهرا خیلی داره تلاش میکنه و واقعا با سرعت عجیبی میچرخه و به نظر فن سالم میاد

اوضاع خیلی پیچیده بود...

طبق قضیه فیثاغورث و نه به عادت (!!) خمیر سیلیکون شک و تردیدم رو دوچندان کرد

خمیر سیلیکون رو عوض کردم و البته از اینکه خمیر رو با کاردک نقاشی بطور یکنواخت پخش کردم، تو پوست خودم نمیگنجیدم. حتی چند لحظه شاهکار خودم رو نظاره کردم

بعد یه clear cmos هم کردم

خمیر خودم خیلی مرغوب نیست اما خیلی هم افتضاح نیست (راستی این خمیر رو خیلی وقته خریدم، ممکنه خراب یا فاسد شده باشه؟ رنگ و بوش که تغییری نکرده! راستی بنابر تصاف مقداریش رفت تو دهنم و زودی پریدم رفتم دهنم رو حسابی شستم، آیا مسموم میشم؟ آیا میمیرم؟ آیا میتونم بچه هام رو ببینم؟ چند روز وقت دارم؟ به ماه میرسه؟ حقیقت رو بگید من طاقتش رو دارم... )

خلاصه باز سیستم رو روشن کردم دیدم داغ میکنه! خیلی حالم گرفته شد چون اولین و بزرگترین و تنها راه حلی که در مورد دمای پردازنده میدونستم به چوخ رفت

سیستم رو خاموش کردم و گذاشتم کاملا خنک بشه و مدیتیشن کردم تا بتونم سرعت عملم رو ببرم بالا

بعد که روشن کردم ناگهان یه آهنگ خفن از پس زمینه پخش شد و منم مثل بت من سریع رفتم ولتاژ رو از حالت Auto خارج کردم و گذاشتم رو 1.1 (اون طور که سرچ کردم ظاهرا ولتاژ پیش فرض این پردازنده 1.3 هستش)

حالا وقتی سیستم رو روشن میکنم و وارد بایوس میشم دما بین 65 تا 63 نوسان میکنه

بعدش از اونجا که هارد ساتا اضافی ندارم واسه تست، گذری زدم به تکنولوژی زمان پینوکیو و یه هارد IDE بستم که یه ویندوز 7 نصب کنم (دی وی دی درایو نداره، از رو فلش نصب میکنم، فلش هم سالمه و درست کار میکنه، روش درست کردنش رو هم نمیگم تا کلی خواهش تمنا کنید فقط نامردید اگه تو گوگل Windows 7 USB DVD Download Tool رو سرچ کنید!)

بعد از فلش که بوت میکنه من احساس خفن بودن میکنم که آره مثل بقیه ملت از رو دی وی دی نصب نمیکنم، بعدش مینویسه windows is loading file و یه خط سفید اون زیر پر میشه

این خط زیاد حال نداره و خیلی کند میره جلو انگار که شیرازی هستش و وقتی هم به انتها میرسه همینجوری میمونه و صفحه بعدی نمیاد

انگار که در همین قسمت هنگ میکنه

چندتا هارد مختلف تست کردم (البته همه واسه دوران فتحعلی شاه بودن) اما همش همونجا گیر میکنه بعضی وقتها هم boot fail میده و میگه "فلان فایل رو نتونستم درست بخونم برو با والدینت بیا"

و اما سوالات مهمی که مطرحه: (اینا دیگه قرمز و غیر قرمز نداره، وقت بزار بخون یکم روحیت شاد بشه برات خوبه)

به نظرتون این هنگ کردن بخاطر همون کاهش ولتاژه؟

اگه ولتاژ رو کاهش ندم، پردازنده تبدیل به کباب کوبیده میشه، چرا؟

فن سی پی یو با سرعت 3300 میچرخه (شایدم 2300) و از لحاظ ظاهری سالمه، پس چرا نمیتونه وظیفش رو انجام بده؟ حقوقش کمه؟ حق عائله مندی مبخواد؟ بیمه نکردمش؟

رم و کارت گرافیک به نظر نمیاد دخیل باشن، اما آیا ممکنه این توطئه به دست این افراد طراحی شده باشه؟

هیتسینک روی چیپست مادربرد خیلی داغ نمیکنه، چه ارتباطی بین اینها میتونه باشه؟ دستهای پشت پرده؟

خودم احتمال میدم مادربرد داره شقاوت میکنه و لب به اعتراض گشوده

هرکول پوآرو زنگ زد گفت فن رو عوض کن و ولتاژ رو به حالت عادی برگردون درست میشه

خانم مارپل هم گفت کلا یه فن/هیتسینک کولرمستر البته نه خیلی گرون در حد 10-15 تومن بخر ببند حل میشه

شرلوک هلمز هم زنگ زد گفت پایه خریدارم!!

منتظر نظرات شما هستم (البته الان میرم میخوابم بعدا منتظر میشم)

مرسی

راستی اگر دوست داشتید مثل من بی مزه بازی دربیارید آزاد هستید اما لطفا قسمتهای مهم و جواب واقعی تون رو مشخص کنید تا ضمن شوخی، به نتیجه برسیم (مسئولین و رجال فروم هم نیان برخورد خشونت آمیز از خودشون تراوش کنن :p )

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام

من متن شما رو کاملاً خوندم و فکر میکنم مادربرد لب به اعتراض گشوده و یا داره غزل آخرش رو میخونه

حالا شاید دوستان نظر بهتری داشته باشن

لینک به دیدگاه

OMG

این دیگه کیه

حاجی دمت گرم کلی خندیدم

گارانتی داری یا نه

هه هه هه

لینک به دیدگاه

با سلام

من متن شما رو کاملاً خوندم و فکر میکنم مادربرد لب به اعتراض گشوده و یا داره غزل آخرش رو میخونه

حالا شاید دوستان نظر بهتری داشته باشن

پس ظاهرا مادربرد مورد داره

OMG

این دیگه کیه

حاجی دمت گرم کلی خندیدم

گارانتی داری یا نه

هه هه هه

نوکرتم

خوشحالم که خوشضت اومد

پس به نظر تو هم مادربرد داره به دیار باقی می شتافَت

خب 2 نفر به مادربرد رای دادن

راستی این رو هم بگم که رفتم ضریب پردازنده رو از حالت Auto گذاشتم رو 5 و تا فعلا که داره ویندوز 7 رو همن هاردهای زمان لورل هاردی نصب میشه

به امید خدا و تلاش بروبچه های تیم ملی و دعای خیر مردم، نتیجه رو از آن خودمون میکنیم

ویرایش شده توسط Arash S
لینک به دیدگاه

این پست اضافی اراسل شده است! ببخشید

ویرایش شده توسط Arash S
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آرش جان اگردمای cpu بالاست احتمالا مشکل از mosfet های تغذیه هستن.منبع تغذیه و مقاومتش در برابر نوسانات برق خیلی مهمه. پاور این سیستم چیه ؟

از این پاورهای 15 تومنی هست؟

اگر پاورش معمولی باشه احتمال سوختن چند تااز mosfet های تغذیه سی پی یو وجود داره .

لینک به دیدگاه

آرش جان اگردمای cpu بالاست احتمالا مشکل از mosfet های تغذیه هستن.منبع تغذیه و مقاومتش در برابر نوسانات برق خیلی مهمه. پاور این سیستم چیه ؟

از این پاورهای 15 تومنی هست؟

اگر پاورش معمولی باشه احتمال سوختن چند تااز mosfet های تغذیه سی پی یو وجود داره .

میکائیل جان پاور گرین 430 وات هست و یه 4 - 5 سالی هست که از عمرش میگذره

اگه منظور شما رو درست متوجه شده باشم، شما نظرت اینه که ممکنه پاور به ماسفت های مادربرد فشار آورده و ماسفت خراب هم باعث میشه سی پی یو درست تغذیه نشه

یکی از خازن های کنار سی پی یو یکمی باد کرده اما بقیه قطعات و مدارها از لحاظ ظاهری سالم هستن

راهی هست که بتونم تو خونه ماسفت رو تست کنم؟ یا تجهیزات مناسب میخواد؟

راستی میکائیل جان پاور سوت میکشه! از بس این سیستم خودم صدا میده که تا الان متوجهع نشده بودم اما الان که تو گفتی حواسم رفت به پاور دیدم سوت میزنه در حد تیم ملی! پایین بیشتر توضیح دادم.

---------------

عصری ویندوز که نصب شد یه سری تست گرفتم.

پردازنده در حالت عادی بصورت 200*12=2.4گیگاهرتز کار میکنه که همونطور که گفتم ضریب رو از 12 به 5 تغییر دادم و پردازنده با فرکانس 1گیگاهرتز به خوبی کار میکرد

تست پرایم95 هم گرفتم (البته فقط 15دقیقه) همه چیز عالی بود و دما هم مناسب

قبل از اینکه این پست رو بدم هم یه بار دیگه تست کردم و با ولتاژ 1.1 و ضریب 5، دمای پردازنده حدود 20 بود. با برگردوندن ولتاژ و ضریب پردازنده به حالت نرمال، دمای سی پی یو تو بایوس شروع کرد به بالا رفتن

اما نکته ای که متوجه شدم اینه که پاور سوت میکشه! وقتی سیستم رو روشن میکنم پاور سوت میکشه و وقتی سیستم رو خاموش میکنم این صدای سوت همچنان ادامه داره تا زمانی که برق پاور رو کامل قطع کنم (یا کابل رو بکشم یا دکمه پاور رو در حالت خاموش بزارم)

صدا از فن پاور هم نیست، فن رو با یه چوب کبریت نگه داشتم و سیستم رو روشن کردم صدای سوت بازم می اومد و وقتی فن رو رها کردم صدای سوت تغییری نکرد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

میکائیل جان پاور گرین 430 وات هست و یه 4 - 5 سالی هست که از عمرش میگذره

راهی هست که بتونم تو خونه ماسفت رو تست کنم؟ یا تجهیزات مناسب میخواد؟

راستی میکائیل جان پاور سوت میکشه! از بس این سیستم خودم صدا میده که تا الان متوجهع نشده بودم اما الان که تو گفتی حواسم رفت به پاور دیدم سوت میزنه در حد تیم ملی! پایین بیشتر توضیح دادم.

اما نکته ای که متوجه شدم اینه که پاور سوت میکشه! وقتی سیستم رو روشن میکنم پاور سوت میکشه و وقتی سیستم رو خاموش میکنم این صدای سوت همچنان ادامه داره تا زمانی که برق پاور رو کامل قطع کنم (یا کابل رو بکشم یا دکمه پاور رو در حالت خاموش بزارم)

صدا از فن پاور هم نیست، فن رو با یه چوب کبریت نگه داشتم و سیستم رو روشن کردم صدای سوت بازم می اومد و وقتی فن رو رها کردم صدای سوت تغییری نکرد.

فکر کردم پاور درپیته . باز گرین جای شکر داره .

تنها راحش تعویض قطعه و مشاهده نتیجه کار هست . با هویه و قلعکش در منزل اینکارو نکنی بهتره چون امکان داره در اثر حرارت به قطعات دیگر هم آسیب بزنی .

تعویض قطعات رو بورد فرکانس بالا(مادربورد) با هیتر انجام میشه .

صدای پاور هم اگر اشتباه نکنم صدای ترانس های کاهنده داخل پاور هست . توی پاور نو هم این صدا وجود داره ولی نمیدونم خطر داره یا خیر!

لینک به دیدگاه

آرش جان،

گفتنى ها رو دوستان گفتند كه احتمال خرابى پاور و مادربرد هستش. فقط اينكه يه تجربه تلخ من دارم اونم پاورى داشتم كه بعد از چهار - پنج سال استفاده، به همين شكل سوت ميزد. كل سيستمم رو سوزوند. چون بيش از اندازه برق ميداد. وقتى براى تست بردم 14.5 ولت روى ريل 12 ولت ميداد و 7.5 براى 5 ولت. اين باعث شد مادربرد و گرافيكم با دماى بالا و ولتاژ بالا به ديار باقى بشتابند. و اين گونه من سيستم پنتيوم 4 خودم رو از دست دادم.

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

در اولین گام سیستم رو با یه پاور سالم و معتبر و کافی(همون حدود 400 وات) تست کن و در مرحله بعد برو سراغ مین.ببر تعمیر کارا میفهمن مشکل از چیه.معمولا اگر فتها معیوب باشند از پشت برد که نگاه کنید یک مقدار رنگ برد در اون نواحی تغییر کرده(والا اینو یکی از تعمیرکارای خوب بهم نشون داد روی برد معیوب نمیدونم چقدر مبنای علمی داشته باشه حرفش)

لینک به دیدگاه

آرش جان،

گفتنى ها رو دوستان گفتند كه احتمال خرابى پاور و مادربرد هستش. فقط اينكه يه تجربه تلخ من دارم اونم پاورى داشتم كه بعد از چهار - پنج سال استفاده، به همين شكل سوت ميزد. كل سيستمم رو سوزوند. چون بيش از اندازه برق ميداد. وقتى براى تست بردم 14.5 ولت روى ريل 12 ولت ميداد و 7.5 براى 5 ولت. اين باعث شد مادربرد و گرافيكم با دماى بالا و ولتاژ بالا به ديار باقى بشتابند. و اين گونه من سيستم پنتيوم 4 خودم رو از دست دادم.

دمت گرم که گفتی آرمین جان،

حواسم باشه یه وقت سیستم رو نترکونم :excl:

من رو هم در غم خودت شریک بدون گرچه اون بنده خدا هم دیگه عمرشو کرده بود و دیگه وقت رفتنش بود :lol:

درود

در اولین گام سیستم رو با یه پاور سالم و معتبر و کافی(همون حدود 400 وات) تست کن و در مرحله بعد برو سراغ مین.ببر تعمیر کارا میفهمن مشکل از چیه.معمولا اگر فتها معیوب باشند از پشت برد که نگاه کنید یک مقدار رنگ برد در اون نواحی تغییر کرده(والا اینو یکی از تعمیرکارای خوب بهم نشون داد روی برد معیوب نمیدونم چقدر مبنای علمی داشته باشه حرفش)

خوب پس اینطور که شما میگید مادربرد و پاور ممکنه مورد داشته باشه.

از اونجایی که هرچی خرت و پرت داشتم چند وقت پیش دادم رفت و هیچی واسه تست ندارم، احتمالا یه سر میرم آینده سیما و بعد آواژنگ بلکه اونها بتونن تست کنن ببینیم چی میشه

گرچه صد بار قسم خوردم پام رو تو آواژنگ نذارم :angry:

لینک به دیدگاه

خب پاور رو بردم شرکت گرین و گفتن مشکلی نداره

اون صدای سوت هم بخاطر بخش Standby پاور هست که خراب شده و البته اگه درست متوجه شده باشم گفتن این قسمت خیلی تاثیری روی کارایی یا آسیب به بقیه قطعات نداره و ممکنه بعضی وقتها که کلید روشن/خاموش دستگاه رو میزنی دستگاه روشن نشه یا با تاخیر روشن بشه (آره واقعا این مورد وجود داشت)

که با هزینه 7هزارتومن 1روزه پاور تعمیر شد و با مهر QC بتاریخ روز تحویلم شد.

مادربرد رو هم بردم آواژنگ تحویل دادم تا ببینیم اونجا چی پیش میاد

راستی جالب بود که چند سال پیش که میرفتم آواژنگ نسبتا شلوغ بود اما امروز که رفتم خیلی خلوت بود، نمیدونم چون ظهر رفتم خلوت بود یا کیفیت کالاها رفته بالا و مراجعه کم شده یا کلا مشتری های اجناس آواژنگ کم شده.

به هرحال منتظر نتیجه از سوی آواژنگ هستم.

لینک به دیدگاه

سلام میدونم برای نظر دادن دیره اما من این مادربرد رو 6 سال پیش داشتم و روش یه athlon X2 6000+ گذاشته بودم,بعد از کلی تست کردن فهمیدم مشکل حرارت از چیپست پایین پردازندس,طوری که براش یه فن جدا کار گذاشتم و مشکلش حل شد ! هنوز تو انبار دارمش اگه فرصت شد میارمش یه عکس از نحوه ی کار گذاشتن فنش رو برات می زارم

ویرایش شده توسط gintama
لینک به دیدگاه

عذر می خوام مدل مال من m69 بود کلاً فرق داره !! ولی در هر صورت دمای چیپ روی مادربرد رو هم با دست چک کنید اگه نیاز بود براش فن بزارید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوستان

چند روزی هست که دارم مقاله های مختلف سایت های رو در مورد over clock سری 2011 می خونم اما چون کولر خوبی نداشتم over نمی کردم

تا اینکه تصمیم گرفتم کم کم over کنم و ببینم همین کولر معمولی چقدر تحمل می کنه D:

در حال حاضر روی 4.4 کاملا پایدار هست و با تست های prime95 هم دما از 77 بیشتر نشد در حالت 100% load

در حالت عادی کار با ویندوز هم دما زیر 40 درجه اس

روی فرکانس 4.6 هم پایدار بود اما دما به 86 رسید برای همین اومدم پایین

بزودی می خوام یه واتر کولینگ خوب بخرم و روی فرکانس 5 هزار پایدارش کنم

اصلا فکر نمی کردم این کولر بتونه اینقدر خوب کار کنه اونم توی هوای گرم اهواز

مشخصات سیستمم اینه

cpu cooler: Transformer 3

MB : Asus Sabertooth X79

Ram: 4x4GB Corsair XMS3 1600

Case: Cooler Master Haf X

post-8297-0-85441900-1342431221_thumb.jpg

post-8297-0-75818900-1342431641_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دمای داخل کیس 30 درجه اس دما اتاق هم حدود 27/8

البته کیس فقط یه دونه فن 20 سانتی بالاش هست فن 20 سانتی هرجا گشتم پیدا نشد! فکر کنم فن رو بزارم دما بازم کمتر بشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خودمم از همین تعجب کردم برای همین تاپیک باز کردم اگه با سیستم کار نکنم تا 33/34 هم پایین میاد!

توی کیس 5 تا هارد معمولی و یه دونه هارد ssd ام هست کارت گرافیکمم فعلا evga 560ti هستش

توی سایت های مختلف دیدم ظاهرا به خاطر اینکه cpu من از سری C2 هست راحت تر و خنک تر از سری C1 اورکلاک میشه البته مادربورد sabertooth هم خیلی برد خوبیه بخصوص بایوس جدید رو که update کردم دمای کلی کیس 6 درجه کم شد

لینک به دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

دوستان میخواستم از خدمتتون بپرسم دمای نرمال برای کارت

گرافیک فوق در حالت بیکار و لود چند میباشد؟

ممنون

لینک به دیدگاه

کارت من(460 جی تی ایکس 1گیگ)

تو حالت نرمال 35تا 40درجه دماشه(با دور فن که رو 30% هست)

تو لود هم با دور فن 100% 75رو رد نمیکنه

البته دمای هوام اینجا خنکه،و کیسم تهویش خوبه!

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کاربر ویژه

سلام

خوبین ؟

من بازی Spec.OPS The Line رو رو لب تاپم نصب کردم بدون هیچ مشکلی بازی میکنم ولی دمای CPU میره روی 90 - 91 و گرافیک انویدیاش 78 اینا میشه

چیکا میتونم برا این انجام بدم ؟ فن مناسب هست برا این کار ؟ یه فن 20 تومنی گرفتم به شرط تست روشن کردم 5-6 ساعتی زیرش بود ولی 2 درجه دماش رو آورد پائین.

مشخصات لب تاپ :

MSI GE620DX

CPU : Core i7 2670QM

Ram :8GB

VGA : Nvidia GT 635M/2GB GDDR3

مرسی

لینک به دیدگاه

خیلی دمای بالاییه من در تعجبم که چطور سیستمت ذوب نشده :eek: :eek: :eek:

لینک به دیدگاه

خارچ از شوخی من یه فن دارم خیلی خوبه باهاش بازی کال اف دیو تی بازی می کنم دمای سیستم خوبه

http://lioncomputer.ir/product/930/Notebook%20Coolpad%20Zalman%20ZM-NC2500%20Plus/اینم از لینکش که تو سایت هم هست

لینک به دیدگاه

عطا جان من هم همینه قضیه رو لپ تاپ خودم دیدم . راه حل خوبی هم براش پیدا نکردم .یعنی دیدم فن خیلی خفن هم بگذاریم ، باز هم فایده نداره.

دلیلش هم اینه که لوله heat pipe مربوط به gpu و cpu در اکثر لپ تاپ ها مشترکه . این لوله معمولا یک سرش به gpu. وسطش به cpu طرف دگرش به فین های مسی وصله . برای همین وقتی شما گیم بازی میکنی ، گرمای بسیار زیاد gpu برای دفع شدن باید از مسیر cpu رد بشه - البته در خیلی اوقات برعکسه _ که در نتیجه شما میبینی cpu هم شدیدا داغ شده.

msi_notebook_cooler.jpg

201004111725474333-12.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...