رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

اون موقع که سیستم توی مغازه بود توی روز های زمستان و سرد صبح که میرفتم مغازه سیستم رو روشن میکردم دمای قطعات مخصوصا کارت گرافیک زیر ۱۵ درجه بود ? در حدی که وقتی شروع به کار میکرد به خاطر سرما گرما شدن بدنه کیس تخ تخ صدا میداد ?? خیلی حال میداد میرفتم مینشستم با ۲تا شلوار و کاپشن بازی میکردم دما از ۵۰ بالاتر نمیرفت ? دمای محیط زیر ۱۰ درجه بود.

لینک به دیدگاه

در در 1397/08/04, 22:27:57، aVaOMi گفته است :

دوستان من از خمیر z5  استفاده کردم دمای کارت ده درجه کاهش پیدا کرد، ممنون از راهنماییتون.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام من یک لپ تاپ گیمینگ دارم دمای گرافیک تو بازی 80 تا 85 هست سی پیو هم 85 و این که گرافیک دماش روی 85 لیمیت میشه بالاتره نمیره خواستم بدونم برای لپ تاپ گیمینگ این دما مشکلی نداره کول پد هم زیرشه.

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، pouya_ir19 گفته است :

سلام من یک لپ تاپ گیمینگ دارم دمای گرافیک تو بازی 80 تا 85 هست سی پیو هم 85 و این که گرافیک دماش روی 85 لیمیت میشه بالاتره نمیره خواستم بدونم برای لپ تاپ گیمینگ این دما مشکلی نداره کول پد هم زیرشه.

چون فضای لپتاپ بسته هست قطعا مشکل افرین میشه مخصوصا سیپیو 

مشخصات دقیق بدید برسی بشه

کول پد رو عوض کن 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، memex گفته است :

چون فضای لپتاپ بسته هست قطعا مشکل افرین میشه مخصوصا سیپیو 

مشخصات دقیق بدید برسی بشه

کول پد رو عوض کن 

asus fx553 vd

cpu i7 7700 hq

vga 1050 4 gb

ram 16 gb

کول پد چه مدلی خوبه الان TCLP 3102  زیرشه

لینک به دیدگاه

در 46 دقیقه قبل، pouya_ir19 گفته است :

asus fx553 vd

cpu i7 7700 hq

vga 1050 4 gb

ram 16 gb

کول پد چه مدلی خوبه الان TCLP 3102  زیرشه

اطلاعی از کولپد ندارم 

دما برا این سیستم بالاعه

سعی کنید کار سنگین به مدت طولانی نکنید باهاش

لینک به دیدگاه

این لپتاپ سری مثلا گیمینگه. به دلیل تک فن بودن قابلیت خنک کنندگیش کمتر از سری های 2 فن  هست . 

لینک به دیدگاه

دما فوق الاده بالاست

برای همچین لپ تاپی  توی فول لود و بدون کول پد باید، دما حدود 70 باشه 

با کول پد 65 درجه

صد درصد به قطعات آسیب میرسه 

بهتره زیاد ازش کار سنگین نکشی تا عیب یابیش کنی ببینی مشکل چیه 

من خودم y700 داشتم دماش توی فول لود بدون کول پد حدوداً 68 بود

لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

نکته بسیار مهمی ک دوستان بهش اشاره نکردن دمای اتاق هست و جایی ک لپ تاپ رو میزارید.

لپ تاپ برادرم با 2 متر جاب جایی توی همون اتاق 5 درجه کاهش دما پیدا میکنه!!

سعی کنید جاهای خیلی گرم باهاش بازی نکنید. از طرفی هم سعی کنید زیرش فضایی باشه ک فن بتونه هوای تازه و خنک رو بکشه تو خیلی هم بالا نباشه هرچی ب زمین نزدیک تر باشه بادی ک میکشه خنک تر میشه.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، ShQringQn گفته است :

دما فوق الاده بالاست

برای همچین لپ تاپی  توی فول لود و بدون کول پد باید، دما حدود 70 باشه 

با کول پد 65 درجه

صد درصد به قطعات آسیب میرسه 

بهتره زیاد ازش کار سنگین نکشی تا عیب یابیش کنی ببینی مشکل چیه 

من خودم y700 داشتم دماش توی فول لود بدون کول پد حدوداً 68 بود

والا فکر نکنم مشکلی داشته باشه چون حالت عادی 40 بیشتر نمیشه و کار های روزمره نهایتش 50 بشه توبازی رو کیفیت حداکثر این مشکل هست ?

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

سلام دوست من.

نکته بسیار مهمی ک دوستان بهش اشاره نکردن دمای اتاق هست و جایی ک لپ تاپ رو میزارید.

لپ تاپ برادرم با 2 متر جاب جایی توی همون اتاق 5 درجه کاهش دما پیدا میکنه!!

سعی کنید جاهای خیلی گرم باهاش بازی نکنید. از طرفی هم سعی کنید زیرش فضایی باشه ک فن بتونه هوای تازه و خنک رو بکشه تو خیلی هم بالا نباشه هرچی ب زمین نزدیک تر باشه بادی ک میکشه خنک تر میشه.

موفق باشید.

تست میکنم ممنون.

در 35 دقیقه قبل، testaccount گفته است :

این لپتاپ همین شکلیه سیستم خنک کنندگی خوبی نداره، کول پد تاثیر زیادی نداره.

پس باید قید بازی بزنیم?

در 47 دقیقه قبل، hamed_crazy گفته است :

این لپتاپ سری مثلا گیمینگه. به دلیل تک فن بودن قابلیت خنک کنندگیش کمتر از سری های 2 فن  هست . 

بیشتر لپ تاپا تو بازار تک فن بودن یعنی فاییده ایی نداره.

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، pouya_ir19 گفته است :

والا فکر نکنم مشکلی داشته باشه چون حالت عادی 40 بیشتر نمیشه و کار های روزمره نهایتش 50 بشه توبازی رو کیفیت حداکثر این مشکل هست 1f615.png

خوب همون دیگه

منظور من از فول لود همون اجرای بازی های سنگین هستش

نگفتم که توی حالت بیکاری و کار های روزمره به قطعات آسیب میرسه?

فقط موقعی که دما از 80 میزنه بالا... 

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، ShQringQn گفته است :

خوب همون دیگه

منظور من از فول لود همون اجرای بازی های سنگین هستش

نگفتم که توی حالت بیکاری و کار های روزمره به قطعات آسیب میرسه1f602.png

فقط موقعی که دما از 80 میزنه بالا... 

من تو سایت یوتیوب چندتا تست نگاه کردم دما 83 تا 85 بود مال اونا هم ، چاره ایی نیست مگه قالب یخ بزارم زیر کول پد ?

لینک به دیدگاه

درود

80 درجه واسه سی پی یو عین قلقلکه سی پی یو یه قطعه سگ جونیه دماش اگه زیاد بالا بره خودش ولتاژ و سرعت و کم میکنه تا اسیب نبینه اونم که برای اکثر سی پی یوها از 98 تا 105 درجست که در این دما ولتاژ و فرکانس رو کم و اگر زیاد داغ کنه سیستمو خودکار خاموش میکنه تا اسیب نبینه طبق گفته سایت اینتل برای پردازنده شما استانه تحمل سی پی یوتو 100 درجست .

گرافیک هم استانه تحمل 97 درجست

ولی چون اوضاع اقتصادی خیلی خوبه سعی کن کلا دما زیاد بالا نره و تو جای خنک استفاده کن و خیالت راحت باشه.

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، فرهاد کوهکن گفته است :

درود

80 درجه واسه سی پی یو عین قلقلکه سی پی یو یه قطعه سگ جونیه دماش اگه زیاد بالا بره خودش ولتاژ و سرعت و کم میکنه تا اسیب نبینه اونم که برای اکثر سی پی یوها از 98 تا 105 درجست که در این دما ولتاژ و فرکانس رو کم و اگر زیاد داغ کنه سیستمو خودکار خاموش میکنه تا اسیب نبینه طبق گفته سایت اینتل برای پردازنده شما استانه تحمل سی پی یوتو 100 درجست .

گرافیک هم استانه تحمل 97 درجست

ولی چون اوضاع اقتصادی خیلی خوبه سعی کن کلا دما زیاد بالا نره و تو جای خنک استفاده کن و خیالت راحت باشه.

ممنون از راهنمایی چند ماهی روی دمای 85 بازی کردم مشکلی وجود نداشته ولی اینقدر اقتصادمون خوبه از این نگرانم مشکلی پیش بیاد خیلی ارزون درست میشه??

لینک به دیدگاه

داداش شما با این لپ تاپ الترا بازی میکنی خوب همینجوری سیستم خنک کنندگیش افتضاحه این دما هم عادیه برای لپ تاپ و در حالت فول لود

با خیال راحت استفاده کن هیچیش نمیشه :)

اما اگه میترسی خوب تنظیمات بازی هارو کم کن تا فشار کمتری به گرافیک و سی پی یو بیاد

این حرفا که عای اقا دمای 80 زیاده  باید 60 باشه نمیدونم میسوزه اینا همون در حد حرفه

یکی از رفقا 4770K داره همیشه اور و فول لود الان فکر کنم 4 - 5 ساله  اخ هم نگفته  کولرش هم یه کولر معمولیه

بازم میگم اگه میترسی تنظیمات بازی کم کن و استفاده کن  و دمای 80 برای لپ تاپ توی حالت فول لود عادیه

ویرایش شده توسط hosin
لینک به دیدگاه

عرض سلام خدمت دوستان محترم فروم

کارت بنده g1 gaming gtx960 هست البته فکر کنم این مشکل روی تمام این گرافیکا باشه

خلاصه مطلب اینه که این گرافیک فقط وقتی که به حالت فول لود بره فن هاشو روشن میکنه

این قضیه خوب خوبه، چون تو حالت idle فن ها بی جهت کار میکنن و خاک اضافه به پلیت وارد میکنن و نکته مثبتیه

اما نکته منفی اینجاست که انگار گیگابایت فقط محدودیت کلاک برای روشن شدن فن ها گذاشته و محدودیت دما نذاشته!!

من اصلا چنین انتظاری از کمپانی مثل گیگابایت نداشتم

وقت هایی که بازی اجرا میشه هیچ مشکلی احساس نمیشه چون بازی ها گرافیک رو فول لود میکنن و فن ها روشن میشن و گرافیک یخ میشه اما...

مشکل چه موقع ظاهر میشه؟ مثلا بنده عکاس هستم و پردازش های زیادی روی عکس ها توی فوتوشاپ و لایتروم و چند نرم افزار گرافیکی دیگه همزمان انجام میدم خوب این برنامه ها گرافیک رو به فول لود نمیرسونن و هیچوقت فن گرافیک روشن نمیشه ، این قضیه تا حدی پیش میره که دمای گرافیک به 65 تا 70 درجه ثابت میرسه، ( البته اگه 3-4 ساعت مداوم داخل این برنامه های گرافیکی مشغول به کار باشم)

و اینکه این مشکل با بازی های سبک هم وجود داره، یعنی بازی های قدیمی تر که گرافیک رو فول لود نمیکنن، فن رو روشن نمیکنن و دما مدام و پیوسته بالا میره ...

آیا کارکردن گرافیک روی 70 درجه آسیبش بیشتر از گردخاک نیست که شرکتی مثل گیگابایت همچین محدودیتی برای روشن شدن فن ها نذاشته؟!

بله بنده MSI afterburner رو نصب کردم و با این برنامه دیگه وقت هایی که حواسم هست فن هارو میذارم روی 20 درصد، سیستم کولینگ این کارت خیلی خیلی خوبه یعنی حتی وقتی روی 20 درصد ثابت کار میکنه دمای کارت به 25 درجه میرسه.

اما همچین چیزی که نباید دست کاربر باشه، خود شرکت سازنده نباید فکری کرده باشه برای این موضوع؟! من فکر میکردم یه حداکثر دمایی هم تنظیم شده که وقتی کارت به اون دما رسید فن ها روشن شن اما انگار نیست چنین چیزی!

یعنی کارکردن روی 25 درجه با فن 20 درصد، نسبت به کارکردن روی 65 درجه و فن خاموش بهتر نیست که منطق گیگابایت اینگونه نبوده؟

دمای کارت با کار کردن عادی مرورگر هم روی 50 درجه هست، اصلا مگه فلسفه ی فن استاپ این نبوده که از ورود گردخاک جلوگیری بشه که سیستم کولینگ در طولانی مدت عملکردش ضعیف نشه و کارت خنک بمونه، اگه قرار باشه دمای کارت همیشه روی 50 درجه و بالاتر باشه که کلا داستان برعکس جواب داده، فکر نکنم اگه این سیستم کولینگ 10 سالم کار کنه اونقدر ضعیف بشه، تو بیست ثانیه دمای کارت رو راحت به 25 درجه میرسونه!

ویرایش شده توسط amir.coder
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

هر کمپانی تنظیمات خاصی برای فن هاش ایجاد میکنه و اینکه فلسفشون چی هست رو کاری نداریم .اگر روی دما حساس هستید به نظرم بهتره خودتون توسط Afterburner یه Fan Curve ایجاد کنید برای فن ها.

در عین حال بنده چون روی دما حساس هستم همیشه به صورت دستی فن هارو کنترل میکنم و ترجیح میدم توی حالت بیکاری هم فن ها کار کنند تا اینکه فن ها خاموش باشند و دمای کارت به 50 درجه برسه.

البته مورد داشتم که کارت MSI GTX 1050 Ti Gaming X بدون روشن شدن فن ها هم تست 3DMARK FireStrike رو کاملا پاس کرده و نهایت دما هم 57 شده اما هر کارتی شرایط خودش رو داره.

3D-MARK-New.thumb.jpg.569da0941c2692bebf1d21e43c8805cf.jpg

لینک به دیدگاه

به شخصه از کارتهای گیگا متنفرم حالا نه به خاطر این موضوع که شما فرمودید بلکه نسبت به کارتهای برند دیگه داغ تر هستن . کارتهای msi  بسیار خنک و خوب هستن . به نظرم شما خودتون دستی فن هارو کنترل کنید بهترین کار هست با برنامه افتر برنر خیلی راحت میشه این کارو انجام داد و هیچ مشکلی هم برای فن های کارت پیش نمیاد دوست عزیز 

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، babak_11 گفته است :

به شخصه از کارتهای گیگا متنفرم حالا نه به خاطر این موضوع که شما فرمودید بلکه نسبت به کارتهای برند دیگه داغ تر هستن . کارتهای msi  بسیار خنک و خوب هستن . به نظرم شما خودتون دستی فن هارو کنترل کنید بهترین کار هست با برنامه افتر برنر خیلی راحت میشه این کارو انجام داد و هیچ مشکلی هم برای فن های کارت پیش نمیاد دوست عزیز 

دقیقا احساس من هم نسبت به کارتهای گیگا همین هست. البته فقط احساس خالی نیست بلکه تجربه هایی که داشتم باعث این احساس شدن. دمای این کارت ها حتی از ایکس اف ایکس ها که میگن کارتهای داغی هستن بالاتر هست. من اولین بار که یه گیگا دستم افتاد واقعا تعجب کردم از دمای بالای کارت و مدتی با افتربرنر به صورت اجباری کار می کردم تا دور فنش رو خودم تنظیم کنم/بعد هم در اولین فرصت فروختمش رفت و الان حتی اگر برای یه کارت گیگا ۲۰ ۳۰ درصد کمتر از ارزشش هم برای فروش بگن نمی خرم.
استارتر محترم هم بهتر هست از همین افتربرنر برای تنظیم فن های کارت استفاده کنن و خودشون تنظیمات رو هر جوری که دوست دارند رو کارت اعمال کنن. میتونید حتی افتربرنر رو تو استارتاپ ویندوز قرار بدید تا مجبور نشید هر بار دستی فعالش کنید. 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، babak_11 گفته است :

گیگا یه جورایی در RX ها خراب کرد. ولی انویدیا اش خوبه.

من خودم ۱۰۶۰ -۱۰۷۰ جی وان داشتم خوب بودند

گیگا ۹۷۰ -۹۸۰   هم داشتم در یک کلام عالیی

ولی ۴۷۰ جی وان بسیار داغ  !!

لینک به دیدگاه

سلام. 

اونجور ک شما توضیح دادین و من برداشت کردم بنظر میاد گیگابایت فعال شدن کولینگ رو مشروط ب لود بالای gpu کرده ن دما...

عجیبه یعنی شما باید لود کارتت بالای 80 درصد باشه و دما ک رفت بالا کولینگ فعال شه و اگه لود پایین باشه اما دما پیوسته بره بالا فن ها روشن نمیشن!

بنظرم ی مقدار مشکوکه. چند وقته همچین مسئله ای وجود داره؟ چون اکثر کارت های گرافیک معمولا دما به 55 60 برسه فن ها روشن میشن و کارت رو میرسونن ب دمای 50 درجه و بعد خاموش میشن حتی اگه لود پایین باشه. خودم تجربه استفاده از فوتوشاپ و پریمیر و افتر افکت رو دارم و لود gpu نهایتا 30 تا 35 درصد میشه اما دما ک 60 رو رد کنه طی پروسه فن ها روشن میشن.

شما از اول همچین مشکلی دارین با کارت؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، amir.coder گفته است :

عرض سلام خدمت دوستان محترم فروم

کارت بنده g1 gaming gtx960 هست البته فکر کنم این مشکل روی تمام این گرافیکا باشه

خلاصه مطلب اینه که این گرافیک فقط وقتی که به حالت فول لود بره فن هاشو روشن میکنه

این قضیه خوب خوبه، چون تو حالت idle فن ها بی جهت کار میکنن و خاک اضافه به پلیت وارد میکنن و نکته مثبتیه

اما نکته منفی اینجاست که انگار گیگابایت فقط محدودیت کلاک برای روشن شدن فن ها گذاشته و محدودیت دما نذاشته!!

من اصلا چنین انتظاری از کمپانی مثل گیگابایت نداشتم

وقت هایی که بازی اجرا میشه هیچ مشکلی احساس نمیشه چون بازی ها گرافیک رو فول لود میکنن و فن ها روشن میشن و گرافیک یخ میشه اما...

مشکل چه موقع ظاهر میشه؟ مثلا بنده عکاس هستم و پردازش های زیادی روی عکس ها توی فوتوشاپ و لایتروم و چند نرم افزار گرافیکی دیگه همزمان انجام میدم خوب این برنامه ها گرافیک رو به فول لود نمیرسونن و هیچوقت فن گرافیک روشن نمیشه ، این قضیه تا حدی پیش میره که دمای گرافیک به 65 تا 70 درجه ثابت میرسه، ( البته اگه 3-4 ساعت مداوم داخل این برنامه های گرافیکی مشغول به کار باشم)

و اینکه این مشکل با بازی های سبک هم وجود داره، یعنی بازی های قدیمی تر که گرافیک رو فول لود نمیکنن، فن رو روشن نمیکنن و دما مدام و پیوسته بالا میره ...

آیا کارکردن گرافیک روی 70 درجه آسیبش بیشتر از گردخاک نیست که شرکتی مثل گیگابایت همچین محدودیتی برای روشن شدن فن ها نذاشته؟!

بله بنده MSI afterburner رو نصب کردم و با این برنامه دیگه وقت هایی که حواسم هست فن هارو میذارم روی 20 درصد، سیستم کولینگ این کارت خیلی خیلی خوبه یعنی حتی وقتی روی 20 درصد ثابت کار میکنه دمای کارت به 25 درجه میرسه.

اما همچین چیزی که نباید دست کاربر باشه، خود شرکت سازنده نباید فکری کرده باشه برای این موضوع؟! من فکر میکردم یه حداکثر دمایی هم تنظیم شده که وقتی کارت به اون دما رسید فن ها روشن شن اما انگار نیست چنین چیزی!

یعنی کارکردن روی 25 درجه با فن 20 درصد، نسبت به کارکردن روی 65 درجه و فن خاموش بهتر نیست که منطق گیگابایت اینگونه نبوده؟

دمای کارت با کار کردن عادی مرورگر هم روی 50 درجه هست، اصلا مگه فلسفه ی فن استاپ این نبوده که از ورود گردخاک جلوگیری بشه که سیستم کولینگ در طولانی مدت عملکردش ضعیف نشه و کارت خنک بمونه، اگه قرار باشه دمای کارت همیشه روی 50 درجه و بالاتر باشه که کلا داستان برعکس جواب داده، فکر نکنم اگه این سیستم کولینگ 10 سالم کار کنه اونقدر ضعیف بشه، تو بیست ثانیه دمای کارت رو راحت به 25 درجه میرسونه!

من این گرافیک رو داشتم.

داداش هیچ مشکلی وجود نداره.

دمای 50 درجه برای این گرافیک نرماله.

اصلی ترین فلسفه فن استاپ بی صدا بودنش بوده.

طبق مشخصات موجود در وبسایت گیگابایت، فنها به دما هم واکنش نشون میدن، ولی قطعا اونقدری داغ نشده که واکنش داشته باشن.

این گرافیک راحت در دمای 80 درجه هم سالها کار میکنه، اصلا نگرانی نداره.

اگر خیلی نگران هستید، یک فن کنار درب کیس  جلوی گرافیک و یا در جلوی فرانت پنل روبه روی گرافیک قرار بدین یه نسیمی بوزه بهش.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام

2 روز قبل یکی از اقوام یه لپ تاپ ایسوس گرفت و چون نیاز به سرعت بالا برای کار گرافیکی داشت تصمیم گرفت یه ssd به جای hdd نصب کنه
ولی زمان تعویض فروشنده گفت hdd به سختی نصب شده و نمیشه در آورد و به جاش یه ssd با پورت M.2 نصب کرد ( قبل باز کردن نمیدونست پورت M.2 داره )
مدلشم سن دیسک با ظرفیت 240 گیگ هست

بعد اینکه لپ تاپ رو آوردیم خونه فردای همون روز برای نصب انواع نرم افزار گرافیکی مثل فتوشاپ و 3D max و ..... لپ تاپ حدود 6 ساعت روشن بود و داشت دانلود و یا نصب نرم افزار انجام میداد
البته اینو اضافه کنم که دانلود رو تنظیم کردن تو hdd بره و تو Ssd فقط و فقط نرم افزار نصب کردم ( هیچ چیزی بحز نصب نرم افزار تو ssd قرار نیست ریخته بشه )
اما بعد از ظهر به طور تصادفی تصمیم گرفتم نرم افزار hd tune رو نصب کنم
بعدش دیدم دمای ssd رو 60 درجه هست !! و بعد چند دقیقه به 65 درجه رسید ( دمای کل قطعات هم عادی بود مثلا hdd روی 35 بود و ..... )

آیا این دما زیاد نیست ؟؟ مشکلی واسه ssd ایجاد نمیکنه ؟؟؟ (( با توجه به اینکه فقط ویندوز و نرم افزار داخلش هست ))
و نرم افزار گرافیکی هم استفاده نکرده بودم تا اون لحظه و فقط داشتم نرم افزار نصب میکردم تو اون 6 ساعت
متاسفانه هرچقدر تو نت گشتم چیز خاصی پیدا نکردم که مشکل جدی هست یا نه

نظرتون چیه ؟ آیا مشکلی وجود داره ؟

2 تا تست با hd tune هم هست یکی زمانی که لپ تاپ ساعت ها استفاده نشده بود و روشن کردم دما روی 54 بود یکی هم بعد 6 ساعت کار رستارت کردم و تست گرفتم رما 60 بود

با تشکر

04-December-2018_16-03.png

05-December-2018_18-45.png

ویرایش شده توسط lonely
لینک به دیدگاه

ssd هایی که sata هستن. دماشون باید بین ۳۰ تا ۴۰‌ باشه. Ssd های m2 nvme بین ۴۰ تا ۶۰ درجه. اگه ssd هیتسینک نداره عادیه.

ویرایش شده توسط Behrouz Molaei
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...