رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

خاهش.استفاده کن و ببین چجوریه من قبلا سر یه موضوعی از هر سس مایونز و خمیر دندون و ریکا و اینچیزا استفاده کردم..خمیر دندون کرست زدم تفاوت دماش با خمیر طوسی در حد 7-8 درجه کمتر بود و از همه مواد بهتر بود خمیر داروگر هم زدم  اونم خوب بود.

لینک به دیدگاه

یه چیز عجیبتر اینکه .  خود مادربرد باید وقتی دما میره بالا فن رو اتومات  دورشو بیشتر کنه .   داره توی تنظیماتش که چطوری کار کنه و حساسیتش کم و زیاد میشه کرد . اما  خیلی محصوص تعغیر دور نداره و   اما یه مادربرد ایسوس دیگه که مدل G41 داره وقتی دما با همین سی پی یو  میرشه به 68 درجه دور فن میره روی 2800 تا  .  اما روی این مادربرد intel965lt  دور فن مثلا از 900 نهایت میاد روی 950 . اما با پردازنده قبلی E6700 این تعغیرات بهتر انجام میشه روی همین مین .   عجیبه ها 

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، hamed-pc گفته است :

یه چیز عجیبتر اینکه .  خود مادربرد باید وقتی دما میره بالا فن رو اتومات  دورشو بیشتر کنه .   داره توی تنظیماتش که چطوری کار کنه و حساسیتش کم و زیاد میشه کرد . اما  خیلی محصوص تعغیر دور نداره و   اما یه مادربرد ایسوس دیگه که مدل G41 داره وقتی دما با همین سی پی یو  میرشه به 68 درجه دور فن میره روی 2800 تا  .  اما روی این مادربرد intel965lt  دور فن مثلا از 900 نهایت میاد روی 950 . اما با پردازنده قبلی E6700 این تعغیرات بهتر انجام میشه روی همین مین .   عجیبه ها 

من هم با فن قبلیم این مشکل بود چون ضعیف بود فنه و دما یهو میرفت بالا تا فن دورشو زیاد کنه زمان میبرد حالا نمیدونم دلیلش اینه یا نه.ولی توی تنظیمات مادربرد باید تنظیم کنی مادربرد شما رو ندارم ولی مادربرد خودم اگه بزارم رو full on دورش تند میمونه. و محسوس کم میشه..دور فن شما کلا کمه برو تو بایوس ببین گذینه ای واسه بردن دور بالا داری یا نه.. و اینکه درب کیس رو باز کن و تست بگیر و سی پی یو مشغول که شد و دما رفت بالا ببین هت سینک داغ میشه یا نه تو 60 به بالا باید داغی رو کاملا حس کنی..اگر دیدی دمای هت سینک پایین یه مشکلی هست و احتمالا خمیر نمیتونه انتقال بده حرارتو.

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، فرهاد کوهکن گفته است :

من هم با فن قبلیم این مشکل بود چون ضعیف بود فنه و دما یهو میرفت بالا تا فن دورشو زیاد کنه زمان میبرد حالا نمیدونم دلیلش اینه یا نه.ولی توی تنظیمات مادربرد باید تنظیم کنی مادربرد شما رو ندارم ولی مادربرد خودم اگه بزارم رو full on دورش تند میمونه. و محسوس کم میشه..دور فن شما کلا کمه برو تو بایوس ببین گذینه ای واسه بردن دور بالا داری یا نه.. و اینکه درب کیس رو باز کن و تست بگیر و سی پی یو مشغول که شد و دما رفت بالا ببین هت سینک داغ میشه یا نه تو 60 به بالا باید داغی رو کاملا حس کنی..اگر دیدی دمای هت سینک پایین یه مشکلی هست و احتمالا خمیر نمیتونه انتقال بده حرارتو.

توی بایوس منو داره که مثلا 3 تا گزینه میده performance , aggressive , slow .   من روی aggressive گذاشتم و پرفورمنس هم تست میکنم ببینم چطور میشه 

درب کیس رو باز کذاشتم 3 تا فن هم  متصله یکی به بیرون میده . یکی به پردازنده میزنه ( بحز خود فن سی پی یو )  یکی هم به چیپست اصلی مادربرد .  

وقتی دما به 60 الی 65 میرسه  با دست تست میکنم قشنگ هیتسینگ گرمه گرم میشه اما نه تا حد داغی و سوختن دست 

ویرایش شده توسط hamed-pc
لینک به دیدگاه

تو مشخصاتش نوشته 71 درجه بالاترین دما..اگه دور و بر شصت  باشه مشکلی نداره سی پی یوت. حتما خمیر بهتر یا همون خمیر دندون هم تست بکن با دور فن بالا دما اگر زیر شصت باشه خوبه مشکلی نیست کلا.

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، فرهاد کوهکن گفته است :

تو مشخصاتش نوشته 71 درجه بالاترین دما..اگه دور و بر شصت  باشه مشکلی نداره سی پی یوت. حتما خمیر بهتر یا همون خمیر دندون هم تست بکن با دور فن بالا دما اگر زیر شصت باشه خوبه مشکلی نیست کلا.

تو خود سایت اینتل که زده 61 فکر کنم .    این 71 درجه شما کجا دیدید زده . ؟   اکه 60 بود که خیالیم نبود اگه بزارم تو لود زیاد بمونه تا 78 شاید 80 هم برسه

ویرایش شده توسط hamed-pc
لینک به دیدگاه

https://www.adverts.ie/processors/intel-core-2-quad-processor-q6700-8m-cache-2-66-ghz-1066-mhz-fsb/2901595

خود سایت اینتلو باز نکرد برای من یجا دیگه نوشته بود 71 درجه.ولی گویا همونی که شما میگی درست و 61-2 درجه درستشه.اگر اینه پس این دمای فعلی شما درست نیست نزار زیاد داغ بشه بره بالا ممکنه مشکلی براش پیش بیاد و بسوزه..با.و احتمالا فن و هتسینک شما ضعیفه  این سی پی یو چون چهار هسته ای طبعا دمای بیشتری از دو هسته ای داره.باید فن دیگه بزاری روش...اگه خمیر دیگه استفاده کردی زیاد تغییر نکرد این فن شما جواب نیست واس این سی پی یو متاسفانه.

لینک به دیدگاه

در 53 دقیقه قبل، فرهاد کوهکن گفته است :

https://www.adverts.ie/processors/intel-core-2-quad-processor-q6700-8m-cache-2-66-ghz-1066-mhz-fsb/2901595

خود سایت اینتلو باز نکرد برای من یجا دیگه نوشته بود 71 درجه.ولی گویا همونی که شما میگی درست و 61-2 درجه درستشه.اگر اینه پس این دمای فعلی شما درست نیست نزار زیاد داغ بشه بره بالا ممکنه مشکلی براش پیش بیاد و بسوزه..با.و احتمالا فن و هتسینک شما ضعیفه  این سی پی یو چون چهار هسته ای طبعا دمای بیشتری از دو هسته ای داره.باید فن دیگه بزاری روش...اگه خمیر دیگه استفاده کردی زیاد تغییر نکرد این فن شما جواب نیست واس این سی پی یو متاسفانه.

سلام

بسیار ممنونم از راهنماییت . نکته های خوبی یافتم  . این پردازنده ها در دو نوع سطح IHS ساخته شده اند .  یکی B3 ;دمای 60 درجه حدودی و یکی G0 که دمای آن 71 درجه هستش .  برای من از نوع 71 درجه هستش و البته جدیدتر  و جالب اینه که مصرفش هم کمتره  95 وات .   خب حالا باید به دنبال کولر هم باشیم براش . قبلا  توی این تاپیک

https://forum.lioncomputer.com/index.php?/topic/95625-راهنمایی-خرید-فن-cpu/

راهنمایی خواسته بودم دوستان هم کمک کرده بودند .    اونها که نشد بخرم از دستم رفت . الان یکی هستش دیپ کول 200 کارکرده میگه 70 .  این فکر کنم جواب کار منو بده . اما مثل اینکه باید خمیر خوب هم بخرم .   اینا که شد کلی هزینه 

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام

بسیار ممنونم از راهنماییت . نکته های خوبی یافتم  . این پردازنده ها در دو نوع سطح IHS ساخته شده اند .  یکی B3 ;دمای 60 درجه حدودی و یکی G0 که دمای آن 71 درجه هستش .  برای من از نوع 71 درجه هستش و البته جدیدتر  و جالب اینه که مصرفش هم کمتره  95 وات .   خب حالا باید به دنبال کولر هم باشیم براش . قبلا  توی این تاپیک

راهنمایی خواسته بودم دوستان هم کمک کرده بودند .    اونها که نشد بخرم از دستم رفت . الان یکی هستش دیپ کول 200 کارکرده میگه 70 .  این فکر کنم جواب کار منو بده . اما مثل اینکه باید خمیر خوب هم بخرم .   اینا که شد کلی هزینه 

قربانت.اگر بخای فنی مثل این بگیری چون اینا انتقال حرارت خیلی بالاست شما خمیر دو هزاری هم بزنی بهش دما چشمگیر میاد پایین.همون طوسیه رو بزنی کلی دماش میاد پایین.

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام

یا خمیر یا فن خوب ،این سی پی یو خیلی گرم نیست.

نوتوس 100 یا همونی که خودت گفتی. جوابگوته. بعد این سی پی یو و فن مدتهاست که کار کردند. انتظار ایده آلیسم نداشته بود محصول 10-11 سال پیشن.

دما رو تو گیم با msi after burner چک کن ،اینکه بزاری رو استرس و به خاطر 4-5درجه بالاتر نگران بشی ،درست نیست.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، rahyarpaul گفته است :

یا خمیر یا فن خوب ،این سی پی یو خیلی گرم نیست.

نوتوس 100 یا همونی که خودت گفتی. جوابگوته. بعد این سی پی یو و فن مدتهاست که کار کردند. انتظار ایده آلیسم نداشته بود محصول 10-11 سال پیشن.

دما رو تو گیم با msi after burner چک کن ،اینکه بزاری رو استرس و به خاطر 4-5درجه بالاتر نگران بشی ،درست نیست.

سلام خیلی ممنونم از راهنماییتان 

یه تست حدود نیم ساعته گرفتم البته 2 تا فن پاور دو طرف پردازنده اضافه گذاشتم تا  جائیکه بشه خنک نگه داره ببینم زیر بار عملکرد پردا زنده چطوره چون باید هر جور شده بود تست کنم سلامتشو .    دما تا حدود 73 ال 75 میرسید 

12.thumb.jpg.5bd2ddb233200c1d730ac9f7f5f724f0.jpg

سعی میکنم بگردم نوتوس 100 کارکرده پیدا کنم  . 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام خیلی ممنونم از راهنماییتان 

یه تست حدود نیم ساعته گرفتم البته 2 تا فن پاور دو طرف پردازنده اضافه گذاشتم تا  جائیکه بشه خنک نگه داره ببینم زیر بار عملکرد پردا زنده چطوره چون باید هر جور شده بود تست کنم سلامتشو .    دما تا حدود 73 ال 75 میرسید  

12.thumb.jpg.5bd2ddb233200c1d730ac9f7f5f724f0.jpg

سعی میکنم بگردم نوتوس 100 کارکرده پیدا کنم  . 

دمای سی پی یوت اگه  تو استرس اینه که به نظر میاد رو استرس کامله ،و این آخرین دمای بالا رفته و بالاتر از این نرفته ،خوبه.واقعا.

فنهای کنار سی پی یو کمکی بهش نمیکنن .دمای سی پی یو از طریق محل اتصلش منتقل میشه. این اگه دمای  آخرت هست خوبه ، ولی اگه حساسی  یا برو  یه z5 دیپ کول بگیر ،خمیر.که بعدا هم استفاده کنی. دماتو حداقل 5-10 درجه میاره پایین.یا یه فن در حد همون نوتوس 100 بگیر .البته فنت احتمالا استوک اینتل هست که خودش ضعیفه و من با یه دیپ کول ساده 35 تومنی نسبت به اینتل اصلی هشت درجه کاهش دما داشتم .همین دو ماه  پیش گرفتم

تازه  مسی هم نبود.

ویرایش شده توسط rahyarpaul
لینک به دیدگاه

طراحیTDP  Q6700  روی 105 هست و CPU قبلی شما 65 در نتیجه CPU جدید شما داغ تره  بفکر کولر قویتری باشید 

لینک به دیدگاه

درود 

برای خمیر

z5 هم چیز خوبی هست 

هم قیمتش مناسبه هم قدرت انتقال حرارت قابل قبولی داره

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، rahyarpaul گفته است :

دمای سی پی یوت اگه  تو استرس اینه که به نظر میاد رو استرس کامله ،و این آخرین دمای بالا رفته و بالاتر از این نرفته ،خوبه.واقعا.

فنهای کنار سی پی یو کمکی بهش نمیکنن .دمای سی پی یو از طریق محل اتصلش منتقل میشه. این اگه دمای  آخرت هست خوبه ، ولی اگه حساسی  یا برو  یه z5 دیپ کول بگیر ،خمیر.که بعدا هم استفاده کنی. دماتو حداقل 5-10 درجه میاره پایین.یا یه فن در حد همون نوتوس 100 بگیر .البته فنت احتمالا استوک اینتل هست که خودش ضعیفه و من با یه دیپ کول ساده 35 تومنی نسبت به اینتل اصلی هشت درجه کاهش دما داشتم .همین دو ماه  پیش گرفتم

تازه  مسی هم نبود.

سلام 

روی استرس بوده کاملا . و اگر اون دو تا فن کناریکه گذاشتم رو بردارم درجه روی 78 هم میرسه 

الان یه دیپ کول 200  پیدا کردم میگه 60 . اما پایه برای   amd نداره گم کرده و فقط برای اینتل میخوره .   اما از اونجاییکه دوستان گفتند نوتوس 100 خوبه  ترجیح دادم نوتوس پیدا کنم .   اگه بدونم فرقی نداره  تو دما .  میرم سراغ همین دیپ کول

ویرایش شده توسط hamed-pc
لینک به دیدگاه

سلام,سی پی یوی من i7.4770k هستش با خنک کننده کرس ایر H100i که چند ساله دارم,یه مدته که حرارت cpu رو بیکاری بین 40 تا 50 هستش تو بازی ها هم معمولا تا 75 میره که خیلی زیاده,با برنامه پرایم هم که زیر بار 100% میزارمش تا بالای 90درجه میره,خمیرشو عوض کردم ولی هیچ تغییری نکرده,با برنامه corsair link هم که چک میکنم پمپ و فنارو نشون میده که درست کار میکنن,حتی به صورت دستی دور فنارو رو max speed گذاشتم ولی هیچ تاثیری نداشت,یه نکته هم اینکه قبلا وقتی cpu رو از رو فول لودبر می داشتم تو یه ثانیه دما میومد رو 30-35 ولی الان اول میاد رو 55-60 بد خیلی آروم شروع میکنه میاد رو همون مابین 40 تا 50,اصلا نمیفهمم مشکلش از کجاست,این حرارت فکر کنم یجورایی به cpu هم آسیب میزنه, ممنون میشم یه راهنمایی بکنید با تشکر☺️

لینک به دیدگاه

اگه ویندوزت 10 باشه خودت میدونی کلی برنامه غیر نیاز فعال هست

یا من پیس 17 میومدم بیرون بازی هنوز باز بود تو پشت زمینه شاید از این دست بازی داری 

در هر دو صورت بالا اگه سه تا دکمه کنترل و شیفت و esc رو کیبرد فشار بدی تسک منیجر باز میشه میتونی اونجا ببندی

دیگه شرمنده همین انقدر تجربه ام جواب  میداد خخ

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز توصیه میکنم سی پی یو رو دیلید کنید ، اگر مایل بودید خودم میتونم واستون انجام بدم. در غیر این صورت چند تا کار انجام بدین: ۱.این که کولر رو باز کنید و تمیزش کنید (رادیاتور و فن ها) ۲.اگر بلدین توی بایوس vcore که ولتاژ سی پی یو هست رو کمی کاهش دهید ۳.خمیری که استفاده میکنید چیه؟ (خمیر noctua تهیه کنید در صورت امکان) ۴.دست بزارید روی پمپ کولر و ببینید لرزش داره یا نه ( بعضی وقت ها پمپ خراب میشه ولی توی کورسیر لینک نشون نمیده) در ضمن کولر های ابی مایع داخلشون بعد از چند سال خاصیتشو از دست میده و باید عوض بشه اگه خیلی ساله داری ولی چون کار اسونی نیست معمولا دیلید بهتره. اگر هم نمیدونید دیلید چیه ، به این معنی هست که ihs cpu رو باز میکنن و چسبشو میتراشن و خمیرشو با خمیر liquid metal عوض میکنن و باز ihs رو میچسبونن و باعث کاهش دما بین ۱۵ تا ۲۰ درجه میشه. 

ویرایش شده توسط Behrouz Molaei
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

دماهایی که گفتین خیلی ترسناک نیست، اما دو تا سوال، یکی اینکه چه نوع خمیر سیلیکنی استفاده کردین؟ و اینکه آیا ویندوز هم عوض کردین یا خیر؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ali0231 گفته است :

,یه مدته که حرارت cpu رو بیکاری بین 40 تا 50 هستش 

سلام

برو تو بایوس

بذار چند دقیقه همونجا بمونه ... ببین دماش چطوریه اونجا ؟ در حال نرمال ببین هست  ؟ 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

من این کولر رو با 4790K داشتم واقعا کولر خوبی هست. چند تا نکته

اول اینکه یادمه یه تاپیک بود در مورد برطرف کردن لقی بلاک که توسط واشر این مشکل حل میشد و توی دما هم تاثیر داشت ، اما یادم رفته اسم تاپیک چی بود و نتونستم پیدا کنم براتون ، فکر میکنم توسط آرمین ابیشی عزیز آزمایش شده بود.

دوم اینکه خمیری که استفاده کردید چی هست؟ استفاده از خمیر خوب خیلی میتونه دمارو کاهش بده.

سوم اینکه چک کنید ببینید برنامه خاصی توی بیکاری از سی پی یو یا رمتون به طور غیر منطقی استفاده نمیکنه.

چهارم زمانی که پردازنده زیر لود هست شلنگ های کولر رو دست بزنید ببینید داغ شده یا نه.

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام 

روی استرس بوده کاملا . و اگر اون دو تا فن کناریکه گذاشتم رو بردارم درجه روی 78 هم میرسه 

الان یه دیپ کول 200  پیدا کردم میگه 60 . اما پایه برای   amd نداره گم کرده و فقط برای اینتل میخوره .   اما از اونجاییکه دوستان گفتند نوتوس 100 خوبه  ترجیح دادم نوتوس پیدا کنم .   اگه بدونم فرقی نداره  تو دما .  میرم سراغ همین دیپ کول

ارتباط سی پی یو یا با فنت خوب برقرار نشده،یعنی درست خمیر سیلیکون نزدی. که البته خمیر سیلیکونت هم جنسش افتضاحه و همه اینها تو انتقال گرما موثره. یا فنت کلا بدرد نمیخوره و برا سی پی یوهای دو هسته ای بوده. تا جایی یادمه اونموقع ها quad ها فقط تری میومد و همراهشون فن نبود. و گر نه ارتباط با هیت سینک برقرار باشه .فن اضافی کمکی نمیکنه. مگه فنت بدرد نخوره

deepcool gammax 200

فن خوبیه ،نصبش راحته .نیازی به خارج کرردن مادربورد و براکت پشتی هم نداره.

لینک به دیدگاه

در 40 دقیقه قبل، Behrouz Molaei گفته است :

سلام دوست عزیز توصیه میکنم سی پی یو رو دیلید کنید ، اگر مایل بودید خودم میتونم واستون انجام بدم. در غیر این صورت چند تا کار انجام بدین: ۱.این که کولر رو باز کنید و تمیزش کنید (رادیاتور و فن ها) ۲.اگر بلدین توی بایوس vcore که ولتاژ سی پی یو هست رو کمی کاهش دهید ۳.خمیری که استفاده میکنید چیه؟ (خمیر noctua تهیه کنید در صورت امکان) ۴.دست بزارید روی پمپ کولر و ببینید لرزش داره یا نه ( بعضی وقت ها پمپ خراب میشه ولی توی کورسیر لینک نشون نمیده) در ضمن کولر های ابی مایع داخلشون بعد از چند سال خاصیتشو از دست میده و باید عوض بشه اگه خیلی ساله داری ولی چون کار اسونی نیست معمولا دیلید بهتره. اگر هم نمیدونید دیلید چیه ، به این معنی هست که ihs cpu رو باز میکنن و چسبشو میتراشن و خمیرشو با خمیر liquid metal عوض میکنن و باز ihs رو میچسبونن و باعث کاهش دما بین ۱۵ تا ۲۰ درجه میشه. 

دیلید و که فکر کنم باید بزارم آخرین گزینه ? آره ویندوزم عوض کردم ویندوز 7, بابت خمیر نمیدونم واللا دوستم واسم عوض کرد ازش میپرسم میگم ,cpu با فنو با هم گرفتم فکر کنم یه 4 سالی هست که دارمشون

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Sir MehDi گفته است :

درود

من این کولر رو با 4790K داشتم واقعا کولر خوبی هست. چند تا نکته

اول اینکه یادمه یه تاپیک بود در مورد برطرف کردن لقی بلاک که توسط واشر این مشکل حل میشد و توی دما هم تاثیر داشت ، اما یادم رفته اسم تاپیک چی بود و نتونستم پیدا کنم براتون ، فکر میکنم توسط آرمین ابیشی عزیز آزمایش شده بود.

دوم اینکه خمیری که استفاده کردید چی هست؟ استفاده از خمیر خوب خیلی میتونه دمارو کاهش بده.

سوم اینکه چک کنید ببینید برنامه خاصی توی بیکاری از سی پی یو یا رمتون به طور غیر منطقی استفاده نمیکنه.

چهارم زمانی که پردازنده زیر لود هست شلنگ های کولر رو دست بزنید ببینید داغ شده یا نه.

برنامه که نه چیزی کار نمیکنه نگاه کردم,تو بایوس هم همین حرارتو میده, آره شلنگ رفت کاملا داغ میشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...