رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

+1 بخاطر خلاقیتت.

فرزاد جان انگشت شست دستت حلال سفید نداره . یه آزمایش بده خدای نکرده دیابت نداشته باشی. خدا شاهده قصد شوخی کردن ندارم کاملا جدی میگم

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، (WarCraft) گفته است :

+1 بخاطر خلاقیتت.

فرزاد جان انگشت شست دستت حلال سفید نداره . یه آزمایش بده خدای نکرده دیابت نداشته باشی. خدا شاهده قصد شوخی کردن ندارم کاملا جدی میگم

+1 بخاطر نکته بینی😜

ممنون، حتما میرم برای تست

اول فکر کردم نوشتید هپاتیت، بعد متوجه شدم دیابت😑

ویرایش شده توسط farzadkrd
لینک به دیدگاه

یه توضیح میدی چیکار کردی؟

و اینکه ماسفت های vrm تا 120 درجه رو راحت تحمل میکنن ولی  خوب یه فن معمولی هم جلوی گرافیک میبستی (درب کیس) فک کنم تاثیرش بیشتر میشد

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، memex گفته است :

یه توضیح میدی چیکار کردی؟

و اینکه ماسفت های vrm تا 120 درجه رو راحت تحمل میکنن ولی  خوب یه فن معمولی هم جلوی گرافیک میبستی (درب کیس) فک کنم تاثیرش بیشتر میشد

با باز کردن قاب به راحتی میشه فهمید ک گردش هوا ب اندازه کافی به قسمت vrm نمیرسه

این سری رفرنسه ، تنها راه ورود هوا ب داخل هیتسینک ، همون ورودی هوا قسمت فنه، پس گذاشتن فن روبروی گرافیک ب هیچ عنوان تاثیری نخواهد داشت

با اون ورق آلومینیومی من هوا رو هدایت کردم سمت vrm ها😁😜

در 32 دقیقه قبل، hamed_crazy گفته است :

شما الان قاب رو نبستی دیگه؟

ببین، با یک کولینگ دیگه، مثلا کولینگ گرافیک 270x این کارت رو میشه خیلی خنکتر از این حرفا کرد

ولی من گفتم بدون تغییر و دستکاری تو سیستم کولینگ خود کارت، چون حقیقتش نمیتونم هزینه کنم یک هیتسینک و فن دیگه براش تهیه کنم

و اینکه شما اگه قاب این سری رو نبندی، عملا بنزین ریختی روش و یک کبریت زدی زیرش😆😝

لینک به دیدگاه

در 35 دقیقه قبل، farzadkrd گفته است :

با اون ورق آلومینیومی من هوا رو هدایت کردم سمت vrm ها1f601.png1f61c.png

امکان نصب پد حرارتی روش هست؟ یعنی میشه پد هم گذاشت براش؟

ویرایش شده توسط memex
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، memex گفته است :

امکان نصب پد حرارتی روش هست؟ یعنی میشه پد هم گذاشت براش؟

پد داره خودش، ولی طراحیش طوریه گ هوا درگردش نیست

اصطلاحشو نمیدونم

سطحی تماسش نامیزونه

عکس باز شده کا ت نگاه کنی متوجه میشی

برم خونه عکس میدم

البته تونت هم میتونی ببینی

لینک به دیدگاه

به نظر طرح جالبی میاد. چند تا نکته:

اول اینکه احتمالا به مرور و در اثر جریان هوا اون ورق پاره بشه .

فکر می کنم درسته این کار خود vrm های رو خنک می کنه ولی باعث می شه هوا به راحتی از کارت خارج نشده و فن باید با سرعت بیشتر کار کنه و در نتیجه احتمالا عمرش کم بشه. 

یه نکته دیگه هم اینه که خود vrm ها تحمل دمای بالایی  دارن و احتمالا  کاهش دماشون روی کارکرد تاثیر زیادی نداشته باشه. 

فکر کنم اگه اون هیت سینک روی vrm ها رو عوض کنی و یه مدل دیگه که ارتفاعش بیشتر باشه بزاری، در کل نتیجه بهتری می ده.  

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، amir44 گفته است :

به نظر طرح جالبی میاد. چند تا نکته:

اول اینکه احتمالا به مرور و در اثر جریان هوا اون ورق پاره بشه .

فکر می کنم درسته این کار خود vrm های رو خنک می کنه ولی باعث می شه هوا به راحتی از کارت خارج نشده و فن باید با سرعت بیشتر کار کنه و در نتیجه احتمالا عمرش کم بشه. 

یه نکته دیگه هم اینه که خود vrm ها تحمل دمای بالایی  دارن و احتمالا  کاهش دماشون روی کارکرد تاثیر زیادی نداشته باشه. 

فکر کنم اگه اون هیت سینک روی vrm ها رو عوض کنی و یه مدل دیگه که ارتفاعش بیشتر باشه بزاری، در کل نتیجه بهتری می ده.  

ممنون بابت نظرتون

این یک راه حل موقتیه

برام جالب بود ک نزدیک ب ۲۵ تا ۳۰ درجه با این حرکت خنک شد

اما در مورد نکته دوم، ممکنه تو عکس واضح نباشه، شیارهایی تعبیه کردم ک فقط یک مقداری از هوارو ب سمت پایین هدایت میکنه، و بیشتر هوا ب راحتی مستقیما ب سمت بیرون میره، اینو با چک گردن دما gpu هم قابل درک هست، 

درمورد فن، کلااین سری فن طول عمر بالایی داره در مقابل نویز بالا

نکته سوم اینکه اون هیتسینک خود فن هست، اتفاقا برای دوستمون قبلتر هم توضیح دادم، کولینگ این سری دو قسمت تشکیل شده، اول اینکه اون هیتسینک نقره ای رنگ ک جداگانه رو جیپیو نصبه

دوم یک هیتسینک یکپارچه ک روی مموری ها و vrm  هارو میپوشونه

علت ضعف این کولینگ بنظر من طراحی هیتسینک قسمت vrm هست

عکس اول مربوط ب قسمت مموری هاس، ببینید، همین حالت مورب باعث میشه هوا با هیتسینک بیشتر در تماس باشهIMG_20190407_191852_893.thumb.jpg.9f48f59fde57cd7c01a84647eab5f7f2.jpg

این عکس دوم مربوط ب قسمت vrm هست، ببینید ، در راستا جریان هواس،  من اصطلاحات علمیشو بلد نیستم، فقط برای رسوندن منظورم میتونم این مثال رو بزنم

آب روان رو درنظر بگیرید، اگه یک شی مسطح مثلا یک ورق، وقتی ک در راستا جریان آب قرار بدیم فشار بیشتر بهش وارد میشه یا در خلاف جهت؟

IMG_20190407_191851_264.thumb.jpg.acc60a0edb84552a6a24dc916ce6ab30.jpg

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، farzadkrd گفته است :

IMG_20190407_191851_264.thumb.jpg.acc60a0edb84552a6a24dc916ce6ab30.jpg

اون طور که من نگاه کردم اگه هیت سینک یکپارچه رو باز کنید، در پشتش زیر همین هیت سینک سیاه توی عکس، پیچ داره و می شه جداش کرد.  من پیشنهادم این بود که شاید بتونید هیت سینک بهتر و بلند تر (از اون هیت سینک های کوچیک  دونه ای) پیدا کنید و روی این قسمت بزارید تا سطح تماسش با هوایی که رد می شه بیشتر بشه و این طوری خنک تر بشه. 

البته در کل این فکر شما هم جالب بوده که مثل یه پرده درست کردید که یه مقداری هوا رو بگیری و به vrm  بده.

یه نکته کوچیک دیگه که ممکنه خیلی مهم نباشه اینه که من یه جایی خوندم که گفته بودن قسمت های مختلف vrm کلا تحمل گرمای بالایی دارن ولی مثل هر قطعه الکترونیکی دیگه اگه خنک تر بشن  بهتره ولی این خنک شدن باید پایدار و پیوسته باشه. چون اگه مثلا به خاطر این پرده که شما نصب کردید، دماش در لحظه بالا و پایین بره ممکنه این استرس عمر قطعه رو کم کننه. گفتم شاید اون راه حل هیت سینک بلند این مشکل رو نداشته باشه. 

لینک به دیدگاه

در در 17 فروردین 1398 در 22:35، farzadkrd گفته است :

همینطور ک میدونید یکی از بدترین کولینگهای ممکن برای این سری رفرنس داره

حقیقتا من یک کاهش دمایی بدون دستکاری در کولینگ ایجاد کردم و منتظر نظر دوستان متخصص هستیم با پند های گرام1f601.png

اولین عکس مربوط ب سیستم کولینگ کارت بدون دستکاری، تحت فشار از طریق afterburner

ب دما vrm توجه کنید

تصویر دوم با اندک تغییر در سیستم کولینگ

تقریبا ۳۰ درجه کاهش دما1f601.png

و اینم روال کار 1f61c.png

دمت گرم!
خب الان یه سوال:

اون کاورشو دیگه نمیذاری؟

در 18 ساعت قبل، (WarCraft) گفته است :

+1 بخاطر خلاقیتت.

جالبه دقیقا میگید چطور باید باشه؟(تو خانواده ما سابقش هست 1f605.png)

به طور کلی یه مشکلی که من با کارت های رفرنش دارم اینه حالت اکزوزیشون به طرف پورتهای تصویرشونه 

حالا اگه باییم و فن رو ۱۸۰ درجه در محور Z بچزخونیم(یعنی به جای دمیدن هوا، مکش هوا ایجاد کنیم) بهتر نخواهد بود؟ البته که باید کیس قابلیت خارج کردن اون هوا رو داشته باشه(بیشتر به درد مواردی مثل همین دوستمون که نمیخوان کولینگ رو عوض کنن ممکنه بخوره)

لینک به دیدگاه

سلام

جالب بود 

در اقع جلوی عبور هوای گرم خروجی به سمت هیتسینک های vram رو گرفتید و gpu کمی شلاق می خوره (کی اهمیت میده؟) :D

در کل در این بورد رفرنس انگاری varm هارو  اگه کسی بادشون نزنه ، خنک ترند :D 

پس من اگه جای شما بودم ، دنبال یک  واتر کولر 120 می بودم و به نحوی بلاک و gpu رو با هم وصلت می دادم تا با کمک شما یک gpu خنک رو به دنیا بیارند !! :D 

در نهایت در علم سخت افزار شاخه مامایی نیز به وجود می آمد :D 

ویرایش شده توسط dmcmrk
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، MojArch گفته است :

مت گرم!
خب الان یه سوال:

اون کاورشو دیگه نمیذاری؟

اگه کاور رو نذاری کارت بعد از چند ثانیه مذاب شده باید با کاردک از کف کیست جمع‌کنی😆

در 4 ساعت قبل، dmcmrk گفته است :

سلام

جالب بود 

در اقع جلوی عبور هوای گرم خروجی به سمت هیتسینک های vram رو گرفتید و gpu کمی شلاق می خوره (کی اهمیت میده؟) :D

در کل در این بورد رفرنس انگاری varm هارو  اگه کسی بادشون نزنه ، خنک ترند :D 

پس من اگه جای شما بودم ، دنبال یک  واتر کولر 120 می بودم و به نحوی بلاک و gpu رو با هم وصلت می دادم تا با کمک شما یک gpu خنک رو به دنیا بیارند !! :D 

در نهایت در علم سخت افزار شاخه مامایی نیز به وجود می آمد :D

سلام

این سری، حتی آکبندشو هم اگه تهیه کنید و تحت فشار قرار بدین، مثلا با furmark, قسمت vrm به شدت hotspot ایجاد میشه، ۹۶ درجه فکر کنم نرمالشه، ک برای من ۱۰۱ درجه بود، با این کاری ک کردم دما نزدیک ب ۲۵ تا ۳۰ درجه کاهش پیدا کرد بدون افزایش دما‌gpu

و اینکه راهی بود بشه فقط هیتسینک قسمت vrm  رو دستکاری کرد دیگه نیازی ب تغییر سیستم کولینگ این سری نخواهد بود

و اینکه اگه‌قرار ب هزینه‌کردن باشه، همونو میشه کارت رو فروخت، با کمی جستجو یک rx 480 xfx gtr با کمی هزینه بیشتر خرید ک ب مراتب خنکتر و ارزانتر از کارت hybrid واترکولری ک شما منظورتون هست خواهید داشت😜

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، farzadkrd گفته است :

2764.png

اگه کاور رو نذاری کارت بعد از چند ثانیه مذاب شده باید با کاردک از کف کیست جمع‌کنی1f606.png

سلام

این سری، حتی آکبندشو هم اگه تهیه کنید و تحت فشار قرار بدین، مثلا با furmark, قسمت vrm به شدت hotspot ایجاد میشه، ۹۶ درجه فکر کنم نرمالشه، ک برای من ۱۰۱ درجه بود، با این کاری ک کردم دما نزدیک ب ۲۵ تا ۳۰ درجه کاهش پیدا کرد بدون افزایش دما‌gpu

و اینکه راهی بود بشه فقط هیتسینک قسمت vrm  رو دستکاری کرد دیگه نیازی ب تغییر سیستم کولینگ این سری نخواهد بود

و اینکه اگه‌قرار ب هزینه‌کردن باشه، همونو میشه کارت رو فروخت، با کمی جستجو یک rx 480 xfx gtr با کمی هزینه بیشتر خرید ک ب مراتب خنکتر و ارزانتر از کارت hybrid واترکولری ک شما منظورتون هست خواهید داشت1f61c.png

دقیقا همین اومد تو ذهنم! 1f606.png

چون خود اون کاور هم در کاناله کردن هوا کارایی داره

امید که فنش بچرخه برات

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، MojArch گفته است :

دقیقا همین اومد تو ذهنم! 1f606.png

چون خود اون کاور هم در کاناله کردن هوا کارایی داره

امید که فنش بچرخه برات

زنده باشی، ممنون

حقیقتا همینه ک کارت رو گذاشتم واسه فروش با کل سیستم تو همین انجمن، برای همین دستم باز نیست ک هرکاری بخوام باش بکنم😜

اگه کنسل بشه، یک کولینگ از رده پایینهایی مثل ۶۸۷۰ یا پایینتر، براش دست و پا میکنم ک ببینید این کارت تا چه حد کولینگش داغونه😆😝

لینک به دیدگاه

Screenshot_1.thumb.png.e3ca162c3cb87371a8d6b75cce23e727.pngIMG_20190410_010139_555.thumb.jpg.76da624e471ca2721ebf5bbd656e855e.jpg

میتونید دما رو با تستهای گیم قبلی مقایسه کنید

فقط اینکه تو تست های قبلی آندرولت شده بود ولی الان نه

یک موضوع دیگه ، نویز غیرقابل مقایسه س، کسایی ک رفرنس دیده باشند متوجه منظورم هستند ک دور فن ۱۰۰٪ اون کارت صدایی داره بدتر از جارو برقی😂😂😂

و اما علت افت دما؟؟؟؟؟؟

IMG_20190410_010205_590.thumb.jpg.8bc6dbd2a4dcb61fddf030ec08f38815.jpg

کولر از رو یک کارت اوراقی 270x😜😅👌

لینک به دیدگاه

دقیقا با یک خمیر معمولی ۲۰ درجه تو گیم کاهش دما ایجاد شد، فقط با تعویض کولر

دوستان توجه کنند ک هنوز کولینگ دارم روش کار میکنم، الان vrm ها هیتسینک ندارند هرچند ک زیر فشار از قبل خنکتر هستند😆

لینک به دیدگاه

سلام

ببخشید من امروز یه مادربرد اینتل dq67sw همراه با core i5 2400 گرفتم با فن استوک

دما رو با برنامه core temp اندازه گرفتم در حالت بیکاری و وبگردی دما بین 40 تا 50 هست

با برنامه prime 95 تست کردم عرض 3 دقیقه دما به 82 درجه رسید

در صورتی ک تو سایت اینتل زده حد دمای این مدل 72 درجست

بایوس رو دیفالت کردم خمیر سی پی یو رو عوض کردم فن رو هم چک کردم سر جای خودش کیپ شده ولی تغیری نکرد

میخواستم بدونم این عادیه یا مشکل داره سی پی یو

ممنون میشم راهنمایی کنید

وه اینکه تو سایت محاسبه توان سیستم چک کردم نوشته بود ک سیستمم نیاز به 260 وات پاور داره ولی پاور من 250 میتونه بخاطر این باشه؟

ویرایش شده توسط saman5949
لینک به دیدگاه

سلام

فن استوک خودش هست ؟

این دما عادی هست

مدل کیس ؟

پرایم 95 رو استفاده نکن به شدت سنگین هست و سیستم و قطعات کارک کرده  . با این پاور ممکن هست باعث سوختن قطعات بشین

در 45 دقیقه قبل، saman5949 گفته است :

up up

پاور هم فیک هست ترجیحا 330 گرین تهیه کنید

لینک به دیدگاه

بیشتر دما داخل بازی زیر لود گرافیک مهم هست

دما هم تا 90  جا داره  

لینک به دیدگاه

i5 3570  

الان داخل بی کاری 38-39 هست

کولر هم گرین نوتس 100

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، behnamalizade69 گفته است :

بیشتر دما داخل بازی زیر لود گرافیک مهم هست

دما هم تا 90  جا داره  

سلام

کیس قدیمیه ولی درب رو برداشتم هوا عبور کنه

بعله فن استوک خودشه

ولی تو سایت اینتل زده نهایت دما 72 درجه برای این پردازنده هست و بیشتر اسیب میزنه

پاور هم  منتظرم بودجه برای گرافیک جور شه اونموقع تصمیم بگیرم

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، saman5949 گفته است :

سلام

کیس قدیمیه ولی درب رو برداشتم هوا عبور کنه

بعله فن استوک خودشه

ولی تو سایت اینتل زده نهایت دما 72 درجه برای این پردازنده هست و بیشتر اسیب میزنه

پاور هم  منتظرم بودجه برای گرافیک جور شه اونموقع تصمیم بگیرم

دما عادی هست

فن استوک همینقدر هست قدرتش

تا 90 درجه هم مشکای نیست  فقط از 72 به بعد فرکانس رو کاهش می ده که دما بالاتر نرده همین

خیالت راحت

بعدا خواستی بگیر

ما من اینه 

جوابگو هم هست

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/green-notus100-pwm-cpu-cooler.html

دیگه بهتر این هست

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/green-notus400-pwm-cpu-cooler.html

دیگه بعدش واتر کولر 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...