رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان من دو روزی هست یه مشکلی برای سیستمم پیش اومده و اینه که وقتایی که بازی هارو اجرا میکنم بعد از 10 دقیقه یا رب ساعت سی پی یو داغ میکنه و سیستم خاموش میشه مادربرد رو چک کردم و دیدم که حرارت سی پی یو تا 80 درجه میره و خاموش میشه داخل بایوس سرعت فن سی پی یو 3200 نشون داده میشه اما در واقعیت فن سی پی یو خیلی کند حرکت میکنه انگار سرعتش 1200 هست یعنی چیزی که مادربرد نشون میده با واقعیت زمین تا آسمون فرق داره قبلا که بازی هارو اجرا میکردم و 5 دقیقه بازی میکردم صدای فن زیاد میشد و میشد فهمید که سیستم زیر فشار داره کار میکنه اما الان حتی زیر فشار هم سرعت فن سی پی یو بالا نمیره و همون دور کند کار میکنه  خمیر سیلیکون عوض کردم پاور رو هم تست کردم مشکلی نداشتن به نظرتون مشکل از چیه؟

لینک به دیدگاه

درود 
گرامی خودت داری دلیل رو میگی بعد سوال میکنی مشکل از چیه ؟ فن سی پی یو عمرش تموم شده...

لینک به دیدگاه

درود

مدل مادربورد و پردازنده و کولر را بنویسید. ممکن است از نصب کولر یا خشک شدن خمیر باشد.

از کجا تشخیص می دهید که فن کندتر می چرخد؟

لینک به دیدگاه

سلام مادربرد ایسوس مدل M5A99X EVO R2.0 هست و پردازنده هم AMD FX 8350 Eight core میباشد فن هم استوک هست همونی که داخل جعبه سی پی یو خوده ای ام دی گذاشته 

از اونجایی اینو میفهمم قبلا سرعتش روی 3500 که می‌اومد کلی صدا میداد و میشد فهمید که داره تند میچرخه ولی الان از صداش معلومه که خیلی آرومه حتی قبلا داخل بازی که میرفتم صداش در می اومد ولی الان میرم توی بازی اصلا به خودش زحمت نمیده 

و یه چیز دیگه اطلاعات مادربرد رو به وسیله‌ی جامپر کامل ریست کردم به تنظیمات کارخونه و خوب شد سرعت گرفت اما باز هم خاموش میشه کامپیوتر سیستم رو خاموش کردم و رفتم اومدم بازم همون آش و همون کاسه دوباره همونجوری شد و با بالا رفتن حرارت سی پی یو فن سرعتش بالا نمیره 

Slasher عزیز فن سی پی یو رو با یه فن سی پی یوی دیگه هم که از سلامتش مطمئن بودم عوض کردم بازم این مشکل برقرار بود 

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام ، جوابی دریافت نشد دوستان ولی با آزمایش ها و تست هایی که خودم انجام دادم مشکل رو پیدا کردم گفتم جوابشو بگم که اگه کسی این مشکلو پیدا کرد حلش کنه مشکل از نحوه قرار گیری فن روی هیت سینگ بود فن سی پی روی خودش یه سنسور حرارت داره که مدام حرارت هیت سینگ رو چک میکنه فن یکباراز روی هیت سینگ باز شده بود و اشتباه روی هیت سینگ قرار گرفته بود که باعث میشد فن نتونه حرارت هیت سینگ رو تشخیص بده و سرعت بگیره بازش کردم و اونو به صحیح صحیح بستم و حالا با بالا رفتن حرارت هیت سینگ سرعت فن هم بالا میره ( هیت سینگ حرارت سی پی یو رو میگیره به خودش و سی پی رو خنک میکنه بنابراین حرارت سی پی یو درون هیت سینگ جمع میشه و سنسور فن سی پی یو حرارت هیت سینگ رو ملاک سرعت چرخشش قرار میده و اینجا اگه خوب خمیر سیلیکون نزده باشین یا جنس و قدرت انتقال حرارت خمیرتون خوب نباشه حرارت به هیت سینگ نمیره در نتیجه فن هم سرعت نمیگیره و از داغ شدن زیاد سی پی یو سیستم خاموش میشه ) البته که مشکل اختلالاتی فن باعث شده بود به فرمان هایی که مادربرد به منظور بالابردن سرعت فن سی پی یو میفرستاد هم بی توجه باشه .

لینک به دیدگاه

سلام دوستان جدیدا یه گرافیکی خریدم که مشکل دما داره نمی‌دونم باید چکار کنم تو سایتهای دیگه گفتن دور فن تاثیر داره ولی من سر رشته ای ندارم ممنون میشم منو راهنمایی کنید با توضیحات کامل اگه براتون مقدوره درضمن کارت بنده سافایر R9 290

لینک به دیدگاه

سلام.

مدل دقیقش چیه ؟ البته طبیعی هست دماش بالا باشه چون کلا این سری کارت های فوق العاده داغی هستن و کاریش نمیشه کرد.

اگر هم مدل رفرنس باشه که دیگه بدتر :D دمای بیکاری حدود 45 هست و زیر لود ممکنه تا 95 هم بره!

بنظرم حساس نباشید مگر اینکه دما بالاتر از 90-85 درجه بره

لینک به دیدگاه

آقا مدل رفرنس هستش دما تا ۹۴ می‌ره  سرعت فن رو چطور میتونم تغییر بدم که دما بیاد پایین

لینک به دیدگاه

سلام .خمیرش خشک شده یه خمیر مثل cf3 بزن عالیه . 

دور فن هم با برنامه msi afterburner یا agrus میشه زیاد کرد .

لینک به دیدگاه

سلام

با برنامه MSI Afterburner

و اینکه این دما برای دور فن پیش فرض عادیه

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، mankan_rs گفته است :

آقا مدل رفرنس هستش دما تا ۹۴ می‌ره  سرعت فن رو چطور میتونم تغییر بدم که دما بیاد پایین

برای این مدل دمای هدف ۹۴ درجه هست و بالاتر از اون نمیره.

میتونید از نرم افزار After Burner سرعت فن را تا ۶۰٪ بالا ببرید یا گزینه دما رو روی ۸۵درجه بگذارید

لینک به دیدگاه

با نرم افزار after burner چجوری سرعت فن رو تغییر بدم یعنی همش باید دستکاری کنم سرعت فنو نرم افزاری نیست که موقع بیکاری فن بصورت عادی کار کنه و موقع لود کامل که دما به ۹۴ مرسه سرعت فن زیاد بشه هست همچین نرم افزاری و آموزش لطفا 

لینک به دیدگاه

کار با نرم افزار ساده هست ولی با هر بار ری استارت دوباره باید تنظیم شود.

سرعت فن را فقط میشه روی یک عدد ثابت گذاشت و متغیر نیست.

برای اینکه هم دما رو کنترل کنید و هم فن متغیر باشد: از گزینه سوم دما را روی ۸۵ قفل کنید.

AB.jpg

ویرایش شده توسط aVaOMi
لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، mankan_rs گفته است :

با نرم افزار after burner چجوری سرعت فن رو تغییر بدم یعنی همش باید دستکاری کنم سرعت فنو نرم افزاری نیست که موقع بیکاری فن بصورت عادی کار کنه و موقع لود کامل که دما به ۹۴ مرسه سرعت فن زیاد بشه هست همچین نرم افزاری و آموزش لطفا 

تا AMD داری غمی نداری :) البته بجز داغیش :D 

خود نرم افزار درایور AMD این قابلیت رو داره که میشه باهاش دما رو کنترل کرد و نیازی به نرم افزار جانبی برای اینکار نیست

آموزشش هم راحت هست:

1.روی دسکتاپ راست کلیک کن و گذینه AMD Radeon Setting رو انتخاب کن.

2.از پنجره باز شده گذینه گیمینگ رو انتخاب کن:

1.thumb.jpg.9d68943a8de151f2a199f4054f59fea3.jpg

3.حالا گذینه Global Settings رو انتخاب میکنیم:

2.thumb.jpg.eeb84ce78e519027c26cf48c4d1f9368.jpg

4.و سپس در سربرگ Global Wattman دما و سرعت گردش فن مورد نظرتون رو تغییر بدید و تمام:

3.thumb.jpg.b823dba0677e97a743241b7d597a2f7f.jpg

لینک به دیدگاه

مشکل اینجاست که رو چه عددی باید تنظیم بشه

من زیاد سر در نمیارم از کامپیوتر اگه امکانش هست با توضیحات کامل مشکلم برطرف بشه ممنون بچه ها لطف میکنید تا مشکلم رفع بشه 

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، mankan_rs گفته است :

مشکل اینجاست که رو چه عددی باید تنظیم بشه

من زیاد سر در نمیارم از کامپیوتر اگه امکانش هست با توضیحات کامل مشکلم برطرف بشه ممنون بچه ها لطف میکنید تا مشکلم رفع بشه 

دور فن رو به نسبت دما تنظیم کن، این تنظیم دست خودت هست. کم و زیادش کن و بهترین نتیجه رو با همین کم و زیادها میتونی به دست بیاری. نترس زیاد چیز دردسرسازی نیست که یه چیزی رو اشتباه بزنی و خرابکاری به بار بیاری. همین که کنترل فن ها دستت اومد کم و زیادش کردی خودت متوجه خواهی شد که همه چی دست خودت هست. 

لینک به دیدگاه

آیا  گرافیک سافایر R9 290 رفرنس  قدرت خوبی داره یا دما بالا رو میتونه تحمل کنه؟

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، mankan_rs گفته است :

تو دوره خودش خوب بوده اما الان نه

پاورت چیه؟

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، mankan_rs گفته است :

قدرت خوب که بستگی داره چه چیزی مد نظرتون باشه. این قدرت کاملا نسبی هست و ممکن هست با حد انتظارات فرق داشته باشه. اما از نظر دمایی بله قطعاتی که تو این موارد ای ام دی به کار می رفت تحمل دماهای بالا حتی ۹۰ درجه رو هم داشت . البته همیشه سعی کنید اگر امکانش رو دارید محیط خنکی برای کارت گرافیک و سایر قطعاتتون فراهم کنید تا هم کارآیی و بازده بالا بره و هم عمر قطعاتتون طولانی تر بشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، aVaOMi گفته است :

کار با نرم افزار ساده هست ولی با هر بار ری استارت دوباره باید تنظیم شود.

سرعت فن را فقط میشه روی یک عدد ثابت گذاشت و متغیر نیست.

برای اینکه هم دما رو کنترل کنید و هم فن متغیر باشد: از گزینه سوم دما را روی ۸۵ قفل کنید.

آقا رضا حال شما خوبه؟
ام اس آی افتربرنر داشتهباشی میتونی رو گزینه تنظیماتش کلیک کنی و دور فن رو به نسبت دما برای کارت تعریف کنی. میتونی براش تعریف کنی که به فلان دما رسید دور فن رو به فلان مقدار برسون و این تنظیمات هم همیشه تو پروفایل نرم افزار سیو می شه و باقی می مونه. تو همین گزینه تنظیمات یه موردی هم هست که تیک می زنی و با بالاآمدن ویندوز خود نرم افزار افتربرنر هم بالا میاد.
لینک زیر توضیحات کاملی در این مورد ارائه میده:
https://www.pcgamer.com/how-to-customize-gpu-cooling-using-msi-afterburner/

ویرایش شده توسط Negrasombra
لینک به دیدگاه

در 40 دقیقه قبل، Negrasombra گفته است :

آقا رضا حال شما خوبه؟
ام اس آی افتربرنر داشتهباشی میتونی رو گزینه تنظیماتش کلیک کنی و دور فن رو به نسبت دما برای کارت تعریف کنی. میتونی براش تعریف کنی که به فلان دما رسید دور فن رو به فلان مقدار برسون و این تنظیمات هم همیشه تو پروفایل نرم افزار سیو می شه و باقی می مونه. تو همین گزینه تنظیمات یه موردی هم هست که تیک می زنی و با بالاآمدن ویندوز خود نرم افزار افتربرنر هم بالا میاد.

خدا خیرت بده منم مثل این بنده خدا دقیقا نمیدونستم باید چه کار کنم که دور فن با دما تنظیم بشه (الان تو بیشتر بازیا دما 72 هست ولی دور فن تا 99 هم میره) 

حالا به نظرتون چه پروفایل واسش تنظیم کنم؟ یعنی دما چند بزارم؟ و سرعت فن رو چقدر؟ 

گرافیک rx580 8gb gaming x 

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Negrasombra گفته است :

آقا رضا حال شما خوبه؟

سلام یوسف جان

ممنون از توضیحات بسیار عالی

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

خدا خیرت بده منم مثل این بنده خدا دقیقا نمیدونستم باید چه کار کنم که دور فن با دما تنظیم بشه (الان تو بیشتر بازیا دما 72 هست ولی دور فن تا 99 هم میره) 

حالا به نظرتون چه پروفایل واسش تنظیم کنم؟ یعنی دما چند بزارم؟ و سرعت فن رو چقدر؟ 

گرافیک rx580 8gb gaming x 

با فن 99 درصد باید 65 باشه دستی فنو تنظیم کن اگه دما رفت سمت 80 به فکر خمیر جدید با‌ش

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...