رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

خوب ولتاژ دیفالت همون 1.250 یا همون 1.248 هست و اگر تا 4430 اور کردید و صددرصد پایدارید همه چیز خوبه.با توجه به اینکه در سندی بریج ها دمای هسته ها همیشه 5 تا 10 درجه از دمای خود پردازنده بالاتره دمای پردازنده زیر 70 و در ناحیه امن قرار داره.

برای اینکه سریع متوجه بشید سیستمتون پایداره میتونید از این روش استفاده کنید.

به تعداد زیاد پشت سر هم تست Wprime 32m رو اجرا کنید.سریع اگر سیستم ناپایدار باشه نشون میده.

لینک به دیدگاه

کاری گفتید انجام دادم و بعد از چندبار تکرار بلواسکرین داد!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این یعنی ناپایداری.

ابتدا اون 103 مگاهرتز BCLK رو بذارید روی 100 از بایوس.

Internal PLL رو هم دیزیبل کنید.

آفست رو روی - بذارید.

عدد 0.01- رو براش ست کنید.

سپس Load Line Calibration یا LLC رو روی High بذارید.

مولتی رو هم روی 44 بذارید.(CPU rate)

سیو کنید و مجدد تست کنید.

یک عدد 32 مگ باز کنید و بعد از اتمام که حدود 7-8 ثانیه هست.دوباره تست 32مگ و برای بار 5 همچین کاری رو کردید و صفحه آبی نداد میشه گفت پایدارید.برای اطمینان از پایداری صد در صد یکبار 1024m بگیرید و بعد هم 1 ساعت زیر تست OCCT بذارید.اگر باز هم ناپایداری ،صفحه آبی و کرش نداشتید میتونید مطمدن باشید که پایدارید.

با آرزوی موفقیت.

لینک به دیدگاه

قبل از اینکه این پست شما رو ببینم رفتم توی بایوس و اونجا:

آفست رو گذاشتم روی منفی و عدد 0.030 براش تایپ کردم

BCLK رو دست نزدم

PLL رو دیزیبل کردم

calibration رو هم روی high گذاشتم .

مولتی رو هم روی 43 قرار دادم .

با realtemp + Prime95 تست گرفتم . این نتیجه ش بود:

i440596_prime95-test.jpg

. الان قبل از اینکه کارهایی که گفتید رو انجام بدم یه چندتا تست 32 میگیرم و نتیجه رو اعلام میکنم. ( اگر بلواسکرین گرفتم میرم توی بایوس و همون کارهایی که گفتید رو انجام میدم )

لینک به دیدگاه

10 بار پشت سر هم تست 32 گرفتم و مشکلی نبود .

دارم میرم برای تست یک ساعته OCCT

فعلا

لینک به دیدگاه

بعد از 32دقیقه خطا میده!

دمای cputin میره روی 127 و هسته ی شماره یک روی 85 / سه هسته دیگه از 77 بالاتر نرفتند .

چیکار باید کنم الان؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

لود لاین کالیبریشن رو بذارید روی نرمال.

اون دما باگ هست بهش توجه نکنیدCPUin.

راستی بایوس رو آپدیت کردید؟

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

اره بایوس رو اپدیت کردم چندروز پیش.

الان اینکارومیکنم و دوباره تست می کنم . مرسی

""" راستی ، یکی از دوستام هم دیروز قطعات سیستمش به دستش رسید و بعد از اینکه اسمبل کرد بدون اینکه هیچکار خاصی کنه ، بعد از هر ری استارت سیستم میخواد خودش رو اور کنه و البته خطای شکست اورکلاک میده! و بالا نمیاد بعدش دیگه .. باید کلیر سیموس رو بزنه و بعد سیستم رو روشن کنه و بره توی بایوس دیفالت کنه تا سیستم بالا بیاد و بعد از ری استارت دوباره همون آش و همون کاسه . تقریبا مشابه مشکل من ، که البته من با خاموش کردم دگمه TPU روی مادربورد مشکلم حل شد اما مادربورد اون اصلا دکمه tpu نداره! سیستمش اینه:

CPU: i7 920

MB: ASUS Rampage III Extreme

با آپدیت بایوس هم مشکل حل نشد! """

ویرایش شده توسط online
لینک به دیدگاه

لود لاین کالیبریشن رو بذارید روی نرمال.

اون دما باگ هست بهش توجه نکنیدCPUin.

راستی بایوس رو آپدیت کردید؟

گزینه نرمال نبود ولی گذاشتمش روی regular

آفست رو هم روی - 0.01

تست گرفتم با پریمه و تست یک ساعته با OCCT و همه چی اوکی بود ظاهرا!

ولتاژ روی 1.28

فرکانس روی 4400

100.0 x

و دما توی تست یک ساعته دوروبر72-77 میچرخید البته ماکسیمم دماش 81 (فقط یکی از هسته ها دماش از 77 بالاتر رفت و به 81 رسید که توی همه ی تست ها دمای این هسته از بقیه یشتر بود! )

حداقل دما هم 42

البته برنامه خود مادربورد AI Suite حدودا 8 تا 10 درجه پایین تر نشون میده دمای CPU رو!

برای اینکه خیالم راحت بشه توی افترافکت ( gpu رو غیرفعال کردم) و یک پروژه سنگین رو رندر گرفتم و ظاهرا هیچ مشکلی نبود! الان داره سیستم به خوبی کار میکنه ! امیدوارم همینطور باقی بمونه.

از همه دوستان بخصوص HEX ممنونم .

ویرایش شده توسط online
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

خواهش میکنم دوست عزیز.

رگولار هم همون نرمال یا حالت عادی هست.

من خودم تا حالا 3 -4 تا سیستم سندی بریج اور کردم برای دوستام که همه بدون مشکل کار میکنند خدارو شکر.

دیگه حداقل اطلاعاتی رو که داشتم گفتم شما هم داشته باشی.

همونطور که گفتم دمای هسته ها بالاتر از خود پردازنده هست که طبیعیه و برنامه AIsuite شما هم دمای پردازنده رو نشون میده که در ناحیه امن هست.

همینطور داغ بودن یکی از هسته ها هم کاملا طبیعی هست.

اون روش تست با Wprime رو هم اتفاقی فهمیدم که خیلی راحت و سریع میشه فهمید که پردازنده استیبل هست یا خیر.تقریبا رو همه ی سیستم ها هم همینطوره.دلیل هم تست به صورت آنی یه فشار وارد میکنه که اگر استیبل نباشه همونجا مشخص میشه.

موفق و پیروز باشید

دوست و دوستدار شما

معین

لینک به دیدگاه

با سلام

دوستان امیدورام خوب باشید

همان طور که معلومه مشکل دمای بسیار بالا کارت گرافیک دارم و یا اینکه از نظر من بالاست. اما باز هم میخوام نظر دوستان رو بدونم که دما عادیه یا غیر عادی و اینکه مشکل از چیست

مخلص شما قربانی

post-9450-0-13237500-1346158791_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

اگر کارتتون همینیه که تو امضاتونه: GF GTX470-1280M DDR5 M40 CH

سری 400 بسیار داغ هستند ولی بازم این مقدار تو حالت idle زیاده میتونید با تعویض خمیر کارت دماش رو بهتر کنید

لینک به دیدگاه

بله همونه

حرف شما درست ولی تا این حد؟؟؟؟

در حالت لود تا 80الی85 درجه میره :wacko:

لینک به دیدگاه

بله همونه

حرف شما درست ولی تا این حد؟؟؟؟

در حالت لود تا 80الی85 درجه میره :wacko:

نه منم نگفتم کاملا به این خاطره

منظورم این بود این سری داغ هست کمی

ولی 2 دلیل میتونه داشته باشه یکی خمیر کارت گرافیکه

و یکی هم تهویه بد کیس شما ممکنه عامل این قضیه باشه

لینک به دیدگاه

بله میدونم این سری کلا داغ هستن ولی بازم اینکارو میکنم .خودم گفتم که خمیر مهمه اما بهش اهمیت ندادم .حالا هم عوض میکنم و اعلام میکنم

ویرایش شده توسط hazhar-gomashin
لینک به دیدگاه

نه منم نگفتم کاملا به این خاطره

منظورم این بود این سری داغ هست کمی

ولی 2 دلیل میتونه داشته باشه یکی خمیر کارت گرافیکه

و یکی هم تهویه بد کیس شما ممکنه عامل این قضیه باشه

دوستان نه از خمیر بود نه از کیس

دوستان نظر بدن

لینک به دیدگاه

دور فن کارت چقدر هست ؟ میره بالا یا نه ؟ با این دما باید روی 100 در 100 بیاد و خنکش کنه . ممکنه فن مشکل داشته باشه . دور فن رو بذار روی 100 در 100 . ببین چی میشه .

لینک به دیدگاه

سلام دوست گرامی حامد

حق با شما بود دور فن پایین بود با بالا بردن ان مشکل حل شد و دما به 40درجه رسید خیلی فرق کرد

حالا برای اینکه این کارتو اور کنم در حدی که نیاز به خنک کننده نداشته باشم چه فرکانسی خوبه؟

با برنامه MSI Afterburneri ایا این فرکانس اینجوری ضرب میشه؟core clock*2.12=memory clock

مخلص شما :قربانی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

جناب قربانی عزیز ، نیازی نیست این کارت اور بشه . کارت در حالت عادی قوی هست .

نرم افزار msi after burner رو اجرا کرده کنار دور فن یک دکمه Auto وجود داره . اونو بزنید تا بصورت اتوماتیک در لود 100% هم دمای نرمالی داشته باشید .

لینک به دیدگاه

سلام مکائیل تشکر از شما اره میدنم خودش قوی هستش ولی از کنجکاوی میخوام اورش کنم اونم فقط تو محیط ویندوز بعد به حالت عادی بر میگرده

@};- @};- @};- @};-

لینک به دیدگاه

دمای کارتتون به نظر من عادیه. دمای کارت به فاکتورهای زیر بستگی داره :

خمیر کارت ، دما و رطوبت محیط ، کیس و کولینگ سیستم ، مدل کارت که رفرنس هستش یا سری های حرفه ای تر.

دمای 480 و 470 توی تست های سنگین و توی ریویوها به 100 تا 109 درجه هم می رسه و دمای 80 درجه توی لود برای این کارت کاملاً طبیعی هستش. (حتی یادم هستش که بعد از تولید این کارت بعضی از طرفداران دو آتیشه AMD روی یک فویل آلمینیومی یک نیمرو قرار دادند و در حالی که روی کارت 480 قرارش داده بودند ازش عکس گرفتند که طرفداران دو آتیشه Nvidia بسیار ناراحت شدند)

دما بالاست ولی مقاومت کارت بسیار بالا هستش و توی این دماها به راحتی کار می کنه. نگران نباشید. ;)

لینک به دیدگاه

ممنون پوریا جان از توجه شما

پس خوبه. راستش من خودم با این کارت دما رو تا 100درجه دیدم

ولی الان با یه کم بالا بردن دور فن دما تااین درجا پایین امده در حالت عادی.

65%دور فن

post-9450-0-28622300-1346579753_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

جناب قربانی عزیز ،

شما در msi after burner قسمت کنترل فن Auto بذارین ،

شاید یک موقعیتی پیش بیاد که سرعت فن باید بیشتر از 65% مورد نیاز بشه ، مزیت دیگر این حالت اینه که هم نویز در حالت عادی کمتر از حالت 65% دستی میشه و هم دما در لود 100% خوب کنترل میشه .

(البته میتونید با نرم افزار msi afterburner تغییرات دور فن رو نسبت به تغییرات دما بصورت دستی اعمال کنید)

بعنوان مثال : شما برای دمای 60 میتونید دور فن 35% رو تعریف کنید که دما خوب کنترل میشه .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...