رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

راستی ثبات دما هم مهمه . اگر دما روی 60 ثابت باشه خیلی خوبه .

لینک به دیدگاه

چون گفتید ( دمای امن ۲۴/۷ برای پردازنده رایزن ۲۷۰۰x چنده ) جواب من اینه:

اگر کار رندرینگ یا مشابه انجام میدین و مجبورید سیستم رو 24/7 در حداکثربازدهی قرار بدین . دمای 85 درجه زیاده و در دراز مدت از کارایی و عمرسی پی یو کم میکنه

وقتی دمای cpu به 85 درجه میرسه دمای VRM در حالت نرمال بالای 110 رسیده  که میتونه مشکل ساز باشه البته در دراز مدت...

اگر سوالتون عوض بشه جواب هم تغییر میکنه

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Hype گفته است :

اگر کار رندرینگ یا مشابه انجام میدین و مجبورید سیستم رو 24/7 در حداکثربازدهی قرار بدین . دمای 85 درجه زیاده و در دراز مدت از کارایی و عمرسی پی یو کم میکنه

وقتی دمای cpu به 85 درجه میرسه دمای VRM در حالت نرمال بالای 110 رسیده  که میتونه مشکل ساز باشه البته در دراز مدت...

دمای VRM شدیدا بستگی به مدل مادربوردتون داره. مادربورد هایی هستن که با i9 9900K اوور کلاک شده هم دمای VRM تو اونا محاله از 60 بره بالا. حتی تو موارد خیلی معمولی هم با پردازنده مورد نظر ایشون بعیده ار 80 درجه فرا تر بره. الان مشکل اصلی ایشون دمای پردازندست و که به نظرم با بین 70 تا 75 و تمام مدت بتونه حد اقل 5 سال جوابگو باشه

لینک به دیدگاه

رندر کار میکنم اما نه ۲۴/۷

واسه این بیشتر میگم ۲۴/۷،چون میخوام حداکثر دمای امن یا مطمعنترین دما رو بدونم که به سی پی یو فشار نمیاد

الان فرکانس پردازنده رو ۴۰ هستش و وقتی زیر بار کاملا تو رندری که حدودا ۲۵ دقیقه طول میکشه دما میره رو ۶۰ درجه،حالا میخوام فرکانسو افزایش بدم بزارم رو‌ ۴۱

میخوام بدونم  که اگه مثلا ۱ روز کامل میخواستم رندر بگیرم حداکثر دما چند باشه که نگران نباشم،که اگه مشکل سازه تا فرکانسو‌افزایش ندم

؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

راستی ثبات دما هم مهمه . اگر دما روی 60 ثابت باشه خیلی خوبه .

دما هم‌تو رندر ۲۵ دقیقه ،واسه ثبات دما ،دما که اولش میره رو‌مثلا ۵۹ درجه،آخرش میشه ۶۰ درجه

۱درجه تقریبا تو این زمان افزایش پیدا میکنه

البته تو زمان بیشتر از این نمیدونم که ثابت میمونه یا باز به نسبت ۱ درجه ۱درجه تغییر کنه یا نه

لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است :

رندر کار میکنم اما نه ۲۴/۷

واسه این بیشتر میگم ۲۴/۷،چون میخوام حداکثر دمای امن یا مطمعنترین دما رو بدونم که به سی پی یو فشار نمیاد

الان فرکانس پردازنده رو ۴۰ هستش و وقتی زیر بار کاملا تو رندری که حدودا ۲۵ دقیقه طول میکشه دما میره رو ۶۰ درجه،حالا میخوام فرکانسو افزایش بدم بزارم رو‌ ۴۱

میخوام بدونم  که اگه مثلا ۱ روز کامل میخواستم رندر بگیرم حداکثر دما چند باشه که نگران نباشم،که اگه مشکل سازه تا فرکانسو‌افزایش ندم

؟؟؟؟

سلام

حداکثرش 85 درجه هست که تروتل میشه بعد از اون پردازنده.

با چه نرم افزاری دما رو دیدید ؟ چون تقریباً همه نرم افزارها به غیر از ryzen master در واقع tctl رو گزارش میکنن.

بیشتر باید نگران ولتاژ فول لود باشید تا دما چون بالاتر از 1.375 (البته برای هر چیپی فرق داره ولی کم و بیش برای همه) پردازنده degrade میشه.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Aimbot گفته است :

سلام

حداکثرش 85 درجه هست که تروتل میشه بعد از اون پردازنده.

با چه نرم افزاری دما رو دیدید ؟ چون تقریباً همه نرم افزارها به غیر از ryzen master در واقع tctl رو گزارش میکنن.

بیشتر باید نگران ولتاژ فول لود باشید تا دما چون بالاتر از 1.375 (البته برای هر چیپی فرق داره ولی کم و بیش برای همه) پردازنده degrade میشه.

نرم افزارhwmonitor

رو فرکانس ۴۰،ولتاژ رو ۱/۲۸۷۵۰ هستش،البته با افزایش فرکانس تو رایزن ولتاژو‌خیلی باید بالا برد

ولی واسه فرکانس ۴۱ حدودا ولتاژ باید بره رو ۱/۳۳ تا ۱/۳۵

ویرایش شده توسط رضا موسوی
لینک به دیدگاه

در 59 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

دمای VRM شدیدا بستگی به مدل مادربوردتون داره. مادربورد هایی هستن که با i9 9900K اوور کلاک شده هم دمای VRM تو اونا محاله از 60 بره بالا. حتی تو موارد خیلی معمولی هم با پردازنده مورد نظر ایشون بعیده ار 80 درجه فرا تر بره. الان مشکل اصلی ایشون دمای پردازندست و که به نظرم با بین 70 تا 75 و تمام مدت بتونه حد اقل 5 سال جوابگو باشه

دمای vram تو این عکسه کدومه تا بگم که تو این فرکانس و دمای ۶۰ درجه,دمایvram چقد میره بالا

چون نمیدونم vram کدومه

CD8B2257-B589-4D5C-A36B-B07AA66A5BDE.jpeg

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است :

دمای vram تو این عکسه کدومه تا بگم که تو این فرکانس و دمای ۶۰ درجه,دمایvram چقد میره بالا

چون نمیدونم vram کدومه

CD8B2257-B589-4D5C-A36B-B07AA66A5BDE.jpeg

متاستفانه 90 در صد مادربرد ها این سنسور رو ندارن. تو عکسی که فرستادم با نام MOS مشخص شده:

CPUID_HWMonitor_1_2020.2.8.thumb.png.733de8470f4bb4f0bb3c83d62fa85681.png

با این پردازنده ای که دارید فکر نکنم زیاد لازم باشه نگران این مورد باشید. مدل مادربردتون رو بگید تا دقیق تر بتونم نظر بدم

ویرایش شده توسط Persian Assassin
لینک به دیدگاه

...

ویرایش شده توسط Persian Assassin
لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است :

نرم افزارhwmonitor

رو فرکانس ۴۰،ولتاژ رو ۱/۲۸۷۵۰ هستش،البته با افزایش فرکانس تو رایزن ولتاژو‌خیلی باید بالا برد

ولی واسه فرکانس ۴۱ حدودا ولتاژ باید بره رو ۱/۳۳ تا ۱/۳۵

فکر کنم تا 4200/300 بشه بردش با ولتاژ 1.325. ولی خب اورکلاک 2700x کلاً خیلی ارزشش رو نداره.

بهترم هست به جای hwmonitor از رایزن مستر استفاده کنید که دقیق ترین نرم افزار برای رایزن هست.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، 🅰️🅼🅸🅽 گفته است :

ولتاژ هسته چقدره؟

۱/۲۸۷۵۰۰۰ ولتاژ هسته ها هستش

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Persian Assassin گفته است :

متاستفانه 90 در صد مادربرد ها این سنسور رو ندارن. تو عکسی که فرستادم با نام MOS مشخص شده:

CPUID_HWMonitor_1_2020.2.8.thumb.png.733de8470f4bb4f0bb3c83d62fa85681.png

با این پردازنده ای که دارید فکر نکنم زیاد لازم باشه نگران این مورد باشید. مدل مادربردتون رو بگید تا دقیق تر بتونم نظر بدم

Min: Asus Rog Strix X470-f Gaming

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

فکر کنم تا 4200/300 بشه بردش با ولتاژ 1.325. ولی خب اورکلاک 2700x کلاً خیلی ارزشش رو نداره.

بهترم هست به جای hwmonitor از رایزن مستر استفاده کنید که دقیق ترین نرم افزار برای رایزن هست.

واسه فرکانس ۴۲ فک کنم ولتاژ ۱/۴۱ تقریبا نیازه که یبار تستش کردم

حالا با نرم افزار رایزن هم تستش میکنم

چرا خیلی ارزشش نداره؟

البته اختلاف ۱ فرکانس خیلی تو سرعت تاثیری نداره

لینک به دیدگاه

با اجازه از استارتر عزیز. 

2600x با چه ولتاژی تو 4.2 استیبل میشه؟ 

ولتاژ دیفالت مادربرد 1.4 هست

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Hype گفته است :

دمای سیپیو چه ربطی به vrm داره؟ 2تا بخش مختلفن 

دمای vrm از مقادیر ارایش و چینشش و ظرفیت توان و کیفیت مواد و.... مشخص میشه و به دمای cpu ربط نداره 

شما 4تا مادربرد مختلف میتونی تهیه کنی با مدار فازی های ضعیف به قوی، رو همشونم 1سیپیو 2700 که مصرف بالایی به نسبت داره  ببند دماشون کاملا متفاوته اون ضعیف تره که قطعا از همشون دماش بیشتره تازه اگه دووم بیاره چون اصلا فک نکنم بتونه چنین توانی رو تبدیل کنه و احتمالا میسوزه! چون ظرفیت تبدیل توانش خیلی کمتر از اون مادربرد با vrm قدرتمنده! 

یه مثال دیگه ممکنه من دمای سیپیو رو با خنک کننده نیتروژنی برسونم به 10 درجه یعنی vrm من الان 40درجست؟ 😕 

متاسفانه اطلاعات شما کاملا غلط هست!

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، رضا موسوی گفته است :

درسته هرچی کتر باشه بهتره ولی  حداکثر دمایی که مشکل ساز نباشه چنده؟

سیپیو تحت دمای بالا معمولا نمیسوزه یعنی سیستم امنیتی اجازه نمیده

ولی 80-70 درجه خوبه 

دمای vrm اگه زیر90- 80 باشه عالیه 

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Persian Assassin گفته است :

دقیقا درسته 

نه بالاتر میره 

شما با a320 اینو ست کنی فک کنم بسوزه چون با 3400 این مادربرد دمای 100 درجه رو ثبت کرد برای vrm

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، رضا موسوی گفته است :

Min: Asus Rog Strix X470-f Gaming

vrm این مادربورد IR3555 عه و مشکلی نباید حتی با 3950x استوک داشته باشه ولی اون دمای 500 درجه تو عکسی که فرستادید چیه 0_0

در 3 ساعت قبل، رضا موسوی گفته است :

واسه فرکانس ۴۲ فک کنم ولتاژ ۱/۴۱ تقریبا نیازه که یبار تستش کردم

حالا با نرم افزار رایزن هم تستش میکنم

چرا خیلی ارزشش نداره؟

البته اختلاف ۱ فرکانس خیلی تو سرعت تاثیری نداره

amd یجورایی با xfr اورکلاک کردن رایزن رو تبدیل به یه وقت تلفی کرده. اگر 2700 non x داشتید باز ارزش وقت گذاشتن داشت ولی با 2700x بنظرم بزارید xfr کار خودش رو بکنه.

ویرایش شده توسط Aimbot
لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، Aimbot گفته است :

vrm این مادربورد IR3555 عه و مشکلی نباید حتی با 3950x استوک داشته باشه ولی اون دمای 500 درجه تو عکسی که فرستادید چیه 0_0

amd یجورایی با xfr اورکلاک کردن رایزن رو تبدیل به یه وقت تلفی کرده. اگر 2700 non x داشتید باز ارزش وقت گذاشتن داشت ولی با 2700x بنظرم بزارید xfr کار خودش رو بکنه.

اون عکس اشتباه بود ببحشید الان عکس از مانیتور میفرستم

چطوری بزارم رو‌xrf؟

آره تماس با شرکت مازستا گرفتم گفتن با ۳۹۵۰x هیچ مشکلی نداره

میشه راهنماییم کنید

image.jpg

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، mَd گفته است :

ولی 80-70 درجه خوبه 

یعنی اگه با فرکانس ۴۲ و مثلا ولتاژ ۱/۴۳ (فک کنم رو این ولتاژ استیبل بشه)دما حدودا نهایتا رو ۷۵ تا ۸۰ درجه رفت مشکلی نداره؟؟

صدای فن وقتی دما میره بالا خیلی میترسونم

بدنم میلرزه😅😅😅

لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، mَd گفته است :

ولی 80-70 درجه خوبه 

تو عکسی که  الان فرستادم دمای vrm کدومه؟

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، رضا موسوی گفته است :

یعنی اگه با فرکانس ۴۲ و مثلا ولتاژ ۱/۴۳ (فک کنم رو این ولتاژ استیبل بشه)دما حدودا نهایتا رو ۷۵ تا ۸۰ درجه رفت مشکلی نداره؟؟

صدای فن وقتی دما میره بالا خیلی میترسونم

بدنم میلرزه1f605.png1f605.png1f605.png

اگه قطعات دیگه دماشون اوکی باشه مشکلی نداره 

زیر 80 باشه خیلی بهتره چون همیشه که شما بالاسر سیستم نیستید چک کنید

تازه این دما 80 ممکنه در اثر دفع نکردن حرارت اتاق بیشترم بشه باید راه ارتباطی بین اتاق و بیرون باشه که دمای ایجاد شده در 24ساعت دفع بشه وگرنه میشه بخاری برقی!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...