رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
در 3 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

فقط عزیز، آندرولت غیر اصولی و بیش از حد، میتونه پردازنده رو از لحاظ برق در کمبود قرار بده و بسوزونتش.

؟

درود

من مستنداتی مبنی بر اینکه کمبود vcore باعث سوختن پردازنده بشه ندیدم. منبع خاصی دارید برای این گفتتون که پررنگ کردید؟

بشخصه فقط در ولتاژ کم تر از حد نیاز ناپایداری بصورت بلواسکرین یا کرش در نرم افزار ها دیدم.

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیز یکبار بایوس رو به تنظیمات اولیه برگردونید و بعدش xmp رو هم disable کنید ببینید تغییری در دما ایجاد می شود.

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، HeX گفته است :

درود

من مستنداتی مبنی بر اینکه کمبود vcore باعث سوختن پردازنده بشه ندیدم. منبع خاصی دارید برای این گفتتون که پررنگ کردید؟

بشخصه فقط در ولتاژ کم تر از حد نیاز ناپایداری بصورت بلواسکرین یا کرش در نرم افزار ها دیدم.

توی ردیت مواردی دیدم ... که خلق الله آندرولت غیر اصولی کردن، سیستم خاموش شده، هر کاری هم که کردن روشن نشده (روی برد های دیگه تست کردن پردازنده رو، پاور عوض کردن، ...)

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

توی ردیت مواردی دیدم ... که خلق الله آندرولت غیر اصولی کردن، سیستم خاموش شده، هر کاری هم که کردن روشن نشده (روی برد های دیگه تست کردن پردازنده رو، پاور عوض کردن، ...)

آندرولت غیر اصولی؟اولین باره میشنوم،سیستم فقط ریست میشه همین ،غیر این نباید چیزی بشه

لینک به دیدگاه

سلام بررسی دمای این پردازنده با واتر کاستوم و همچنین ایرکولر NH-D15  در یوتیوب هستش و نتایج همون چیزی هستش که شما تجربه کردین و دما هم تو اون بررسی های که من دیدم حدود 80 درجه در فول لود هستش.

Screenshot_7.png

ویرایش شده توسط masooyan
لینک به دیدگاه

با سلام

بنده یک عدد گرافیک ROG-STRIX-RX570-O4G-GAMING دارم ک تو بازی های سنگین دما تا 80 میرسه البته زمانی ک fps به بالای 120 میرسه دما هم بالا میره اما وقتی محدود میکنم فریم ریت و مشکل دما حل میشه خمیر کارت هم چند روزیه عوض شده وکارت دست دوم خریداری کردم فروشنده میگفت ک ماین نشده س

ایا درایور جدید مشکل داره؟ یجا خوندم که این درایور جدید ولتاژ بیشتری بی کارت میده باعث بالارفتن دما میشه

ممنون از راهنمایی

لینک به دیدگاه

در 38 دقیقه قبل، Silvermanhhh گفته است :

آندرولت غیر اصولی؟اولین باره میشنوم،سیستم فقط ریست میشه همین ،غیر این نباید چیزی بشه

برای خودم هم این موضوع عجیب بود. دیگه ته تهش یه power failure ساده ست و خاموش شدن سیستم

چرا پردازنده باید brick بشه زیر اندرولت؟ ولی خب بودن کسانی توی ردیت که به حداقل بعد اندرولت، پردازنده هاشون رو دیگه نتونسته بودن راه اندازی کنن.

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، darkness1997 گفته است :

خمیر کارت هم چند روزیه عوض شده

سلام 

خمیرو کی عوض کرد؟ممکنه خمیر بد گذاشته باشن وگرنه این کارت اینقد دماش نباید بره بالا،فن ها مشکلی ندارن؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Silvermanhhh گفته است :

سلام 

خمیرو کی عوض کرد؟ممکنه خمیر بد گذاشته باشن وگرنه این کارت اینقد دماش نباید بره بالا،فن ها مشکلی ندارن؟

یکی از اشنا ها ک تعمیر کار هستن  فن ها خیر با نرم افزار msi afterburner  هم اتوماتیک گزاشتم البته دمای اتاق هم گرم هستش چون هوا گرمه یکم امکانش هست مشکل از هوا دهیی کیس باشه؟

دما هم حالت بیکاری30 تا 40 هستش

ویرایش شده توسط darkness1997
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، darkness1997 گفته است :

هوا دهیی کیس

آیا کیس شما گردش هوا داره؟

لینک به دیدگاه

ممکنه از شخصی که خمیر کارت رو عوض کرده، بپرسید که چه خمیری استفاده کردن؟

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

ممکنه از شخصی که خمیر کارت رو عوض کرده، بپرسید که چه خمیری استفاده کردن؟

خمیر z5 بود

لینک به دیدگاه

خمیر z5 بود

z5 خمیر بدی نیست ... خمیر فوق العاده ای هم نیست، ولی خمیر به درد نخوری هم نیست.

منتهی، خمیر با خمیر تفاوت میکنه. یک جایی شما میبینید که یه خمیری تا دمای زیر 60 رو بسیار خوب منتقل میکنه، ولی از اون بالاتر رو به درستی منتقل نمیکنه

و یا از اونطرف یه خمیر ممکنه اینطور عمل بکنه که، کارت سریع تا یه دمایی میره بالا چون رسانندگی خمیر کمه در دماهای پائین، ولی دیگه از اون بالاتر نمیره

اینکه من نمیدونم آیا انتخاب z5 برای این کارت مناسب بوده یا نه، و در کنار شما از نظرات دیگر دوستان بهره میگیرم.

لینک به دیدگاه

شما چ خمیری پیشنهاد میکنید ؟؟؟ایا گرافیک مشکلی داره؟؟ البته گرافیک طوری تنظیمه ک تا دما 55 درجه اصلا فن روشن نمیشه و ایا امکانش هست مشکل از درایور باشه؟

لینک به دیدگاه

شما چ خمیری پیشنهاد میکنید ؟؟؟ایا گرافیک مشکلی داره؟؟ البته گرافیک طوری تنظیمه ک تا دما 55 درجه اصلا فن روشن نمیشه و ایا امکانش هست مشکل از درایور باشه؟

در مورد خمیر چون اطلاعی ندارم، پیشنهاد خاصی هم ندارم

فکر نمیکنم گرافیک مشکل خاصی داشته باشه. بازم برای حصول اطمینان بیشتر، توی اینترنت عملکرد همین مدل کارت رو در تست های مختلف (امتیازش، دما و ولتاژش) رو بخونید و با نتایج کارت خودتون در همون تست ها مطابقت بدید و ببینید که آیا یکسان هستن یا نه؟

این داستان که فن تا 55 روشن نشه ارتباط خاصی نداره به اون دمای 80

در مورد درایور هم، باید مشخص بشه عزیز. درایورهای قدیمی رو اگه میتونید پیدا کنید، درایور فعلیتون رو به شیوه های اصولی پاک کردن درایور گرافیک (استفاده از نرم افزار Display Driver Uninstaller، سرچ کنید روی نت، هست آموزشش) پاک کنید و یه بار دیگه درایور قدیمی تر رو نصب کنید و مجددا تست کنید.

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

در مورد خمیر چون اطلاعی ندارم، پیشنهاد خاصی هم ندارم

فکر نمیکنم گرافیک مشکل خاصی داشته باشه. بازم برای حصول اطمینان بیشتر، توی اینترنت عملکرد همین مدل کارت رو در تست های مختلف (امتیازش، دما و ولتاژش) رو بخونید و با نتایج کارت خودتون در همون تست ها مطابقت بدید و ببینید که آیا یکسان هستن یا نه؟

این داستان که فن تا 55 روشن نشه ارتباط خاصی نداره به اون دمای 80

در مورد درایور هم، باید مشخص بشه عزیز. درایورهای قدیمی رو اگه میتونید پیدا کنید، درایور فعلیتون رو به شیوه های اصولی پاک کردن درایور گرافیک (استفاده از نرم افزار Display Driver Uninstaller، سرچ کنید روی نت، هست آموزشش) پاک کنید و یه بار دیگه درایور قدیمی تر رو نصب کنید و مجددا تست کنید.

خیلی ممنون از راهنماییتون ♥ تست میکنم حتما

ویرایش شده توسط darkness1997
لینک به دیدگاه

سلام دوستان عزیز خسته نباشید
من از دوتا سیستم استفاده میکنم با یه کانفیگ (i7 9700k)و خنک کننده هم (GLC 240 Evo Green)و بقیه قطعات هم مثل هم, غیر از مادربرد که یکی asus z370 p و اون یکی z370 a ولی مشکلی که اینجا هست تو رندر دمای سیستمی که z370 p هست به 70 میرسه و دمای z370 a به 52
شاید دما زیاد نباشه ولی برام سوال بود که مادربرد در این حد تاثیر داره تو دما یا یه مشکل دیگه ای وجود داره
ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

ویرایش شده توسط morteza161
لینک به دیدگاه

من sapphire rx 580 دارم، یه فنش تعطیله، دمای آیدل 25 درجه، تو لود میره +70 ، یکم زیاده دمای شما فکر کنم.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Games_OD گفته است :

من sapphire rx 580 دارم، یه فنش تعطیله، دمای آیدل 25 درجه، تو لود میره +70 ، یکم زیاده دمای شما فکر کنم.

عالیه . راه حلی دارین؟؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، maximal10 گفته است :

سلام

دوست عزیز یکبار بایوس رو به تنظیمات اولیه برگردونید و بعدش xmp رو هم disable کنید ببینید تغییری در دما ایجاد می شود.

xmp را برای بهره بردن از حداکثر توانایی رم استفاده میکنم البته نمی دونم یک عددی هم باهاش عوض میشد وقتی روشن میکنم xmp را 

blck بوده شاید چون یه چیزی از 100.00 اومد رو 100.80 اگر اشتباه نکنم

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

عجب من 100 میلی ولت آندر ولت کردم bsod داد ولی با 70 میلی ok بود بیشتر از 70 میلی دیگه تست نکردم دیگه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، darkness1997 گفته است :

دما هم بالا میره

فن دستی تنظیم کنید اگه دما پایین نیومد یه مشکلی جدی وجود داره

از چرخش فن مطمعن بشید برای دمای 60 دور فن 50 بزارید 

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، darkness1997 گفته است :

عالیه . راه حلی دارین؟؟

والا من کارت رو کامل باز کردم، تمیز کردم، خمیرش رو عوض کردم، خمیر نو خوب استفاده کردم، چند تا پد حرارتی روی VRAM ها بصورت چند لایه بود که باعث میشد دمای کارت تو لود بره بالا و صفحه سیاه بشه و دور فن بره روی 100 و کلا باید دستی ریست می دادم، اون پدها رو یک لایه کردم و گذاشتم سرجاشون. الان هم خداروشکر بدون مشکل داره کار میکنه، دماش هم خوب شده. یه چیزی رو هم بگم کارت قبلیم R9 280x Toxic بود که به شخص دیگه ای داده بودم، با اینکه خمیر اون رو هم تازه عوض کرده بودم، دماش تو لود میرفت بالا تقریبا مثل کارت شما، با اینکه خمیر رو نقطه ای زده بودم روی کارت قبلیم، منتها وقتی باز کردم دیدم که خمیر اصلا درست پخش نشده بوده روی GPU و پاک کردم و این دفه یه لایه خیلی نازک پهن کردم روش با قاشقی که خود پک خمیر سیلیکون داشت، کارت رو دوباره بستم و این بار دماش خوب شده بود و تو لود نهایت +70 می شد. ممکنه برای شما هم خمیر خوب استفاده نشده باشه یا خمیر درست پخش نشده باشه. یک بار باز کردن و چک کردن کارت ضرری نداره به نظرم.

ویرایش شده توسط Games_OD
لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

فن دستی تنظیم کنید اگه دما پایین نیومد یه مشکلی جدی وجود داره

از چرخش فن مطمعن بشید برای دمای 60 دور فن 50 بزارید 

ممنون از راهنمایی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...