رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 7 ساعت قبل، Games_OD گفته است :

والا من کارت رو کامل باز کردم، تمیز کردم، خمیرش رو عوض کردم، خمیر نو خوب استفاده کردم، چند تا پد حرارتی روی VRAM ها بصورت چند لایه بود که باعث میشد دمای کارت تو لود بره بالا و صفحه سیاه بشه و دور فن بره روی 100 و کلا باید دستی ریست می دادم، اون پدها رو یک لایه کردم و گذاشتم سرجاشون. الان هم خداروشکر بدون مشکل داره کار میکنه، دماش هم خوب شده. یه چیزی رو هم بگم کارت قبلیم R9 280x Toxic بود که به شخص دیگه ای داده بودم، با اینکه خمیر اون رو هم تازه عوض کرده بودم، دماش تو لود میرفت بالا تقریبا مثل کارت شما، با اینکه خمیر رو نقطه ای زده بودم روی کارت قبلیم، منتها وقتی باز کردم دیدم که خمیر اصلا درست پخش نشده بوده روی GPU و پاک کردم و این دفه یه لایه خیلی نازک پهن کردم روش با قاشقی که خود پک خمیر سیلیکون داشت، کارت رو دوباره بستم و این بار دماش خوب شده بود و تو لود نهایت +70 می شد. ممکنه برای شما هم خمیر خوب استفاده نشده باشه یا خمیر درست پخش نشده باشه. یک بار باز کردن و چک کردن کارت ضرری نداره به نظرم.

ممنون از راهنماییتون کارت ک اول خریدم دما عالی بود اما با گرم شدن هوا هم دماش بالا اومد تاپیک های خارجی خوندم ک تا دمای 84 درجه هم مشکلی نیست

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، darkness1997 گفته است :

ممنون از راهنماییتون کارت ک اول خریدم دما عالی بود اما با گرم شدن هوا هم دماش بالا اومد تاپیک های خارجی خوندم ک تا دمای 84 درجه هم مشکلی نیست

تهویه کیس تون چطوریه ؟ کارت شما اصولا باید خنک تر باشه، به نظرم دمای بالای 80 خیلی جالب نیست برای کارت های کاستوم، خصوصا برای استفاده طولانی مدت.

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، HeX گفته است :

مستنداتی مبنی بر اینکه کمبود vcore باعث سوختن پردازنده بشه ندیدم. منبع خاصی دارید برای این گفتتون که پررنگ کردید

منم ندیدم، فالژ دیتکشن میشه وقتی ولتاژ کم بشه به چیزی فشار نمیاره تا اونجا که میدونم مگه اینکه شما سیستمی مثل پاور داشته باشه که اون بحثش فرق داره 

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Games_OD گفته است :

تهویه کیس تون چطوریه ؟ کارت شما اصولا باید خنک تر باشه، به نظرم دمای بالای 80 خیلی جالب نیست برای کارت های کاستوم، خصوصا برای استفاده طولانی مدت.

تهویه کیس ک درش بازه همیشه ولی داخل کیس گرمه یجورایی البته هوا هم گرمه در ضمن من گرافیک رو الترا قرار دادم

لینک به دیدگاه

با تشکر از دوستانی ک راهنمایی کردند مشکل از هوا دهی کیس بود دما ب حالت عادی رسید

ختم تاپیک

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

یه سوال ذهن منو به خودش درگیر کرده که شاید جواب خیلی ساده و کوچیکی داشته باشه...

Rx 580 8g

1400

2200

مثال:

بازی  Far Cry new dawn 

طبق Metrics برنامه Amd در این بازی بنده میزان vram کارت 3500 هست و دمای کارت تا نزدیک به 69 الی 71 میرسه fps هم قفل روی 60

بازی red dead 2

طبق Metrics برنامه Amd در این بازی بنده میزان vram کارت 7600هست و دمای کارت تا نزدیک به 62 الی 66میرسه fps هم قفل روی 60 

بازی dead by daylight

طبق Metrics برنامه Amd در این بازی بنده میزان vram کارت 1600هست و دمای کارت تا نزدیک به 59 الی 63میرسه fps هم قفل روی 60

بازی dead by daylight روی حالت low

طبق Metrics برنامه Amd در این بازی بنده میزان vram کارت 650 هست و دمای کارت تا نزدیک به 53الی 58میرسه fps هم قفل روی 60  (WTF)

بازی rainbo six

طبق Metrics برنامه Amd در این بازی بنده میزان vram کارت 3000 هست و دمای کارت تا نزدیک به 51 الی 55 میرسه fps هم قفل روی 60

بازی GTA V با ماد گرافیک  Redux

طبق Metrics برنامه Amd در این بازی بنده میزان vram کارت 5000 هست و دمای کارت تا نزدیک به 55 الی 60میرسه fps هم قفل روی 60

خوب الان مگه نباید red dead  از همه بیشتر درگیر کنه خوب پس چرا از فارکرای کمتره ... تنظیمات تمام بازی ها رو ultra در نظر بگیرید

حالا من نمیدونم جرا توی بازی های خیلی ساده دمای کارت خیلی بالا میره تا 70.. بعد تو بازی های سنگین دما روی 60 تا 65 قفل میشه... 

یادم  نیست داداشم چه بازی نصب کرده بود وخیلی مسخره بود توی صحنه هیچی نبود ولی دمای کارت تا 72 میرفت... رفته رو مخم این موضوع

نمیدونم احتمالا یک معیار دیگه باید باشه که روی دما خیلی تاثیر میزاره ..

ممنون میشم اگه اطلاعاتی در این مورد دارید به اشتراک بزارید..

سپاس

لینک به دیدگاه

به نظرم تو بعضی بازی ها تمام بخش های کارت گرافیک درگیر میشه و مصرف کارت میره روی 150 وات به بالا و گرمای زیادی تولید میشه. بعضی بازی ها هم بخاطر بهینه نبودن بازی از همه ی قدرت کارت گرافیک استفاده نمیشه یا مثلا کارت گرافیک های amd برای بازی بهینه نیستند. ولی نرم افزار های بنچمارک همه ی گرافیک رو تا آخرین حد درگیر میکنند. به کور کلاک و ولتاژی که گرافیک رو اون کار میکنه هم خیلی ربط داره.حتی اگه کارت گرافیک فول لود همه نشه ولی اورکلاک کرده باشید دما بالاتره. ولی rx 580 تو این بازی ها حتی با قفل فریم روی 60 بازم 90 - 100 درصد کارت گرافیک زیر لود هست

لینک به دیدگاه

برای من GTX1080 که بازی dota2 رو اجرا میکنم دماش حدود 45~ 39هست در ویچر 3 حدود 70 درجه!

لینک به دیدگاه

هر بازی به گونه از واحد های گرافیکی کار میکشه در باره سیپیو هم همینه و جدا از بحث کار کشیدن ممکنه گلوگاه هم اثر بزاره. همبشه که فریم تعیین کننده نیست

مشخصه که دما متفاوته 

میانگین دما رو شما بگیری بهتره

که عددی خوبی هم هست و مشکلی نداره کارتتون

اصولا موقع post processing و scale up کردن بیشتر فشار به گرافیک میاد 

لینک به دیدگاه

معماری نرم افزار ها(بازی ها) هم در دما و پردازش موثره.

به هر حال سازندگان مختلف روش های مختلف خودشون رو دارند.

برخی بازی ها ممکن ه بیشتر پردازش چند رشته ای داشته باشند و بعضی پردازش تک رشته ای و هزاران علت و تفاوت دیگه در ساختار و معماری نرم افزار.

لینک به دیدگاه

سپاس گذارم دوستان

من فکر می کردم هر چقدر که vram بیشتر درگیر بشه احتمال افزایش دما هم بیشتر باشه ..ولی خوب افزایش دما به معماری خود بازی و بهینه سازییش هم  مربوط میشه که ماشالله خیلی ها هم که بهینه نیستن :(

سپاس گذارم دوستان

اطلاعات خوبی بود

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Mr.jalilpour گفته است :

هر چقدر که vram بیشتر درگیر بشه احتمال افزایش دما هم بیشتر باشه

چ ربطی داره

اگه افزایش دمایی هم بشه دمای مموری بیشتر میشه نه سطح die پردازنده گرافیکی برای مموری هم متاسفانه سنسوری قرار ندادن 

البته vram هم زمانی دماش زیاد میشه که نقل انتقال زیاد بشه توش نه اینکه فقط یه سری داده رو نگه داره و بعد یه مدت کوتاه هم refresh بشه تا نشتی جبران بشه

خلاصه حساس نباش دماتون خوبه 🙂

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

چ ربطی داره

اگه افزایش دمایی هم بشه دمای مموری بیشتر میشه نه سطح die پردازنده گرافیکی برای مموری هم متاسفانه سنسوری قرار ندادن 

البته vram هم زمانی دماش زیاد میشه که نقل انتقال زیاد بشه توش نه اینکه فقط یه سری داده رو نگه داره و بعد یه مدت کوتاه هم refresh بشه تا نشتی جبران بشه

خلاصه حساس نباش دماتون خوبه 🙂

قربونتXD

لینک به دیدگاه

جدیدا یه حافظه ssd گرفتم مدل adata su650 اتفاقی داشتم چک میکردم دیدم تو حالتی که استفاده ازش میکردم دما به 60 درجه رسید در صورتی که هارد hdd من که وسترن هستش دماش 34 درجه بود میخواستم بدونم این دما برای ssd نرمال هستش؟ دما تو حالت معمولی 47 و استفاده 60 بود

لینک به دیدگاه

سلام . من یه کارت گرافیک Asus 1080 ti tog strix دارم . وقتی در حالت گیمینگ بازی آسسین اودیسی رو اجرا می کنم فرکانس گرافیک روی 1607 هستش و سرعت فن روی 60 می زارم دمای کارت گرافیک تا 84 هم‌میره که خیلی زیاده . اگه سرعت فن رو روی 80  تا 90 بزارم دما تا 72 میاد پایین ولی صدای فن اذیت می کنه . خواستم بپرسم این قضیه عادیه یا واقعا دمای گرافیکم بالاس . چه پیشنهادی میدین ؟ 

cpu 9900kf

mb asus tuf plus gaming 

ram g skill trident z royal 16 gb

power cooler master b700

6 تا فن ترمالتیک گزاشتم رو بدنه کیس . 

این گرافیک رو من دست دوم خریدم . 

با بازی آسسین اودیسی هنگام بازی دما رو چک می کنم . گرافیک من سری OC نیست . 

IMG_20200526_125031.thumb.jpg.27f8a9458b5573dad88f4020b0e8c663.jpg

IMG_20200526_124329.thumb.jpg.f7bc535f209bc39ca5832588ed98298b.jpg

IMG_20200526_122412.thumb.jpg.ac4e0cbcb52ec4eb6474b831889fe9db.jpg

ویرایش شده توسط king021king
لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، ARMAN - H گفته است :

دمای محیط چند هست حدودا؟

دمای محیط مشکلی نداره . کارت در حالت عادی دماش 36 هست 

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، king021king گفته است :

سلام . من یه کارت گرافیک Asus 1080 ti tog strix دارم . وقتی در حالت گیمینگ بازی آسسین اودیسی رو اجرا می کنم فرکانس گرافیک روی 1607 هستش و سرعت فن روی 60 می زارم دمای کارت گرافیک تا 84 هم‌میره که خیلی زیاده . اگه سرعت فن رو روی 80  تا 90 بزارم دما تا 72 میاد پایین ولی صدای فن اذیت می کنه . خواستم بپرسم این قضیه عادیه یا واقعا دمای گرافیکم بالاس . چه پیشنهادی میدین ؟ 

خمیر باید تعویض بشه 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Slasher گفته است :

خمیر باید تعویض بشه 

به نظرت خودم عوض کنم یا بفرستم بره گارانتی ؟ 

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، king021king گفته است :

به نظرت خودم عوض کنم یا بفرستم بره گارانتی ؟ 

درود

در صورتی که خودتون عوض کنید گارانتیش باطل میشه از طرفی گارانتی محترمم همین خمیر آشغالی که روشه دوباره میزنه ! 😂

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، abidi گفته است :

درود

در صورتی که خودتون عوض کنید گارانتیش باطل میشه از طرفی گارانتی محترمم همین خمیر آشغالی که روشه دوباره میزنه ! 😂

بله گارانتی خمیر آشغالی میزنه 

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، abidi گفته است :

درود

خب می فرستم گارانتی میگم با هزینه خودم خمیر دیپ کول بزنین . گارانتیش هم تابا هست . نمی دونم به درد بخور هست یا نه . 

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، Slasher گفته است :

بله گارانتی خمیر آشغالی میزنه 

به نظرت چه خمیری براش بخرم که جوابگو باشه ؟ 

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، king021king گفته است :

خب می فرستم گارانتی میگم با هزینه خودم خمیر دیپ کول بزنین . گارانتیش هم تابا هست . نمی دونم به درد بخور هست یا نه . 

گارانتی به جز خمیر خودشون هیچ خمیر دیگه ای نمیزنه ! (به قول خودشون ما فقط خمیر تایید شده خودمون رو میزنیم 🤣)

البته حالا شما بگو یا سیبیلشون رو چرب کن شاید قبول کردن 🙃

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...